AERT end!! Tarieven elektriciteit moeten omhoog ostburg Öhago Goud tijdelijk van S^voor 2?5 UIKE PEN VOORAL MELKVEEHOUDERS IN ZEELAND EN BRABANT Uitkeringen gaan ook volgend jaar niet omhoog Kleinkind Den Uyl op de troon lUT-DE VISSER Lading gezonken Mont Louis intact Zeer lage opkomst van Indiërs VANDAAG Zeeland krijgt kindertelefoon rULSTATION rSTATION LPG 1ATERIALEN EURVERZORGING IGINRICHTING }EX DEALER \H MATRASSEN |r) kunt U gezellig bel showroom. IVgSf^ I24ste jaargang Kantoren te Breda Bergen op Zoom Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen Losse nummers DOOR VOLLEDIGE ONTZWAVELING KOLENCENTRALE BORSSELE )E -bijouterieën TM/V Rechtszaak 'onder invloed' Als't schoon moet bel dan 045-7194 66. De schoon makers vanNederl?«£aat Merijntje Stakingsacties DEN HAAG - Zuidnederlandse melkveehou ders lappen de produktiebeperkende super heffing volgens minister Braks (Landbouw) aan hun laars. Braks wil melk boeren opkopen HEVIG VERZET TEGEN STEMBUS ZUID-AFRIKA Omzet Hoechst flink omhoog WOENSDAG 29 AUGUSTUS f984 VAN ZEELAND Rienk Kamer nog niet vrij 14 DAGEN fiRATIS 1 DE STEM /fde 4 inl krant Propaan - Butaan I op zon- en werkdagen straat 6 - Heikant |astraat 58 - Heikant )1140-14112-16064 aan 5 en 7, Koewacht fel. 01146-1244 tIJF IKOEWACHT |370. Perzisch tT* tapijtenhuis Alleen: Ginnekenweg 27-29 Breda. Tel. 076-132287 DE STEM Van onze verslaggevers MIDDELBURG DEN HAAG - Het besluit van het kabinet dat vóór 1990 de kolengestook- te elektriciteitscentrales in Borssele, Geertruidenberg en Nijmegen hun rookgassen voor 100 procent moeten ont zwavelen zal leiden tot hogere stroomtarieven. Volgens minister Winse- mius (Milieu) zal de ombouw van de centrales totaal 600 miljoen gulden gaan kosten. Hij gaat binnenkort met de elektriciteitsbedrijven praten over de verdeling van die kos ten. Maar nu is al zeker dat een flink deel zal worden dor- berekend in de tarieven. De Zeeuwse energie-gede puteerde Don (PvdA) is als provinciebestuurder verheugd over het kabinetsbesluit de centrale in Borssele tot 100 procent te ontzwavelen. Maar als voorzitter van de Provin ciale Zeeuwse Energie Maat schappij (PZEM) wijst hij er op dat inmiddels overeenkom sten zijn aangegaan en bestel lingen zijn geplaatst voor 50 procent ontzwaveling. Als lid van de Raad van Be stuur van de SEP (Samenwer kende Electriciteits Producen ten), die de ombouw in Borsse le financieren, wacht Don af wie de 100 procent ontzwave ling zal moeten gaan betalen. Overigens vraagt hij zich af of het kabinet nog wel in kan grijpen nu Gedeputeerde Sta ten van Zeeland al een ver gunning voor 50 procent ont zwaveling hebben afgegeven. „Bekeken moet worden of dit zo maar kan en of de hieruit voortvloeiende schade dan wel extra kosten verhaalbaar zijn". Volledige ontzwaveling voor de nieuwe kolencentrale in Borssele sprong eerder dit jaar af op de kosten. Die be dragen volgens Gedeputeerde Staten van Zeeland 53 miljoen meer dan 50 procent ontzwa veling. Daar zouden dan ook nog eens extra exploitatielas ten van 13 miljoen per jaar bij komen. Het kabinetsbesluit is in de Tweede kamer gunstig ont haald. Dat blijkt uit reacties van de Kamerleden Oomen- Ruyten (CDA) en De Boois (PvdA), dat zij uitleggen als „een overwinning voor Winse- mius". Hij heeft namelijk in zijn streven naar volledige rook gasreiniging steeds felle te genstand ondervonden van zijn collega en partijgenoot Van Aardenne (Economische Zaken), die de financiële ge volgen van de 100 procent rookgasreiniging een te hoge prijs vond. Oomen en De Boois kwamen vervolgens Winse- mius te hulp met een Kame ruitspraak, die door alle frac ties behalve de WD werd ge steund. Het kabinet verplicht de ex ploitanten van de centrales ook tot het gebruik van laag- zwavelige kolen met ingang van 1 januari 1986. In samen hang met een aantal aanvul lende maatregelen in de petro chemische industrie hoopt Winsemius op deze manier de uitstoot van zwaveldioxide te gen het jaar 2.000 met 150.000 ton te hebben teruggebracht. Zwaveldioxide is, samen met het verkeer en de inten sieve veehouderij, één van de grootste veroorzakers van zu re regen. Vervolg in De Stem van Zeeland -excl dameskleding - suède- en lederkledmg - herenmode 2 Jr-' - schoenmode - kousenmode Entree j 10 - liers te verkrijgen. - I/s een algemeen psychia- Iigentijdse inzichten in de pen polikliniek, 24 plaatsen furg. nst worden uitgebreid tot 1 wordt voorbereid, m. aten voor de funktie van tussen de 25 en 35 jaar. sen vergelijkbare funktie leveling. /er deze funktie kunt U in- 'rouw Krischer, hoofd huis maandag t/m vrijdag van uur, tel. 01100-30000. Iraagt, afhankelijk van leef- g, minimum 1.987,70 en .384,30 bruto per maand asis. De overige arbeids- zijn overeenkomstig de et Ziekenhuiswezen. ollicitaties, onder vermel- akaturenummer linksboven pe, kunt U binnen 10 dagen st hoofd van de dienst per van het Psychiatrisch Zie nd, Postbus 253, 4460 AR Boeren negeren superheffing Van onze correspondente MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een inwoner van Kloosterzande bij ver stek moeten veroordelen voor het rijden onder in vloed. De reden: de man was te dronken om in het be klaagdenbankje te verschijnen. Aan het begin van de zitting was de man nog wel bij zijn positieven, maar later hanteerde hij veelvuldig een meegenomen zakflaconnetje met sterke drank en moest tenslotte voortijdig worden afgevoerd. Bij ver stek werd hij veroordeeld tot twee weken voorwaar delijk, een boete van 400 gulden en een jaar niet rijden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet is van plan de sociale uit keringen ook volgend jaar te bevriezen. Dat betekent dat eventuele loonsverhogingen of prijscom pensaties niet in de sociale uit keringen zullen worden door berekend. Daardoor daalt hun koopkracht al naar gelang de prijsstijging. Het kabinet zal vandaag de Sociaal Economische Raad (SER) hierover om advies vra gen. In 1980 werd besloten de uit keringen in principe in de pas te laten lopen met de ontwik kelingen in het bedrijfsleven. Die maatregel is slechts één keer toegepast. Alle andere ja ren werden de uitkeringen be vroren. In tegenstelling tot de afge lopen jaren kan het bevriezen van de uitkeringen in 1985 grote gevolgen hebben. Voor het eerst is er weer volop dis cussie over loonsverhogingen en het staat vrijwel vast dat de prijscompensatie (of een deel daarvan) volgend jaar weer uitbetaald zal worden. Het voorstel de uitkeringen te bevriezen valt samen met het plan van de regering om in het kader van de herziening van het sociale stelsel de WAO, WW en WWV per 1 ja nuari te verlagen tot 70 pro cent. (ADVERTENTIE) Hago Nederland B.V 1- Vestigingen te Amsterdam Rotterdam - Groningen - Almelo Apeldoorn - Eindhoven - Maastricht Heerlen Zover heeft opa Joop het nooit gebracht ROTTERDAM - De stakings acties in de stukgoedsector van de Rotterdamse haven zijn gisteren beperkt gebleven tot Multi Terminals aan de Waalhaven. Het podium met de troon in de Ridderzaal was gistermiddag het domein van de familie Den Uyl. Terwijl opa elders in de zaal de gelukwensen vanwege zijn 65ste verjaardag in ontvangst nam speelden zijn kleinkinderen op en rond de troon.(zie ook pagina 3) - fotoanp lliillllllllllillllllllllllllllllllllllllllilllliliiiliiillillillliiilillllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllliiillllllliilillllllllllllllll Van onze redactie buitenland OOSTENDE - Duikers van de Franse marine hebben dinsdag vastgesteld dat een deel van de zaterdag voor de Belgi sche kust gezonken Mont Louis is ver schoven, maar geen container met ura- nium-hexafloride is beschadigd. Dat heeft de Franse staatssecretaris Lagagne in Oostende verzekerd. Eer der op de dag is van verschillende kan ten gemeld, dat er aan boord van de Mont Louis wel degelijk vaten met hoog radio-actief afval zouden zijn, af komstig van de Franse opwerkingsfa briek in Bretagne. Maar Lagagne benadrukte na een inspectie ter plaatse met de Belgische milieuminister Aerts dat het uranium- hexafloride in de containers slechts 'licht' radio-actief is. Ook rond het wrak is geen verhoogde radio-activi teit waargenomen. De eigenaar van het gezonken schip verzekert ook dat het uranium- hexa- fluoride in het schip slechts licht radio actief is en verpakt is in stalen contai ners die erop zijn gebouwd om min- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllljlllllllllllllllllllljjllllllllllljlllljj stens een jaar lang een druk van 200 meter water te kunnen weerstaan. Zelfs al zou er een lek ontstaan, dan zou het zeewater de stof snel verdun nen. Een woordvoerder van het Rotter damse bergingsbedrijf Smit Interna tionale zegt dat men mogelijk eind van de week begint met het bergen van de 30 containers. De bergingsoperatie kan bij goede weers- en zeeomstandighe den in drie weken geklaard worden. Eén van de eerste taken van de ber gers zal zijn het vinden van de bron van een klein olielek, dat al voor een olietapijt voor de kust bij Oostende heeft gezorgd. De Mont Louis vervoer de behalve de 30 containers een lading ruwe olie. Duikers van Smit zijn gisteren met de bergingsvaartuigen Jacomine van uit Vlissingen en Dolfijn vanuit Maas sluis naar Oostende vertrokken. De drijvende bok Taklift I wordt over drie dagen overgebracht naar de gezonken boot. De bok kon niet eerder vrijge maakt worden, in verband met werk zaamheden in de Oosterschelde. Van onze Haagse redactie Sinds de invoering van deze maatregel vijf maan den geleden zorgden melkveehouders in Limburg, Noord-Brabant en Zeeland voor een beperking van de melkproduktie van slechts 0,2 procent, terwijl andere delen van het land kwamen aan een vermindering van gemiddeld vier procent. Op jaarbasis zullen de Ne derlandse melkveehouders ge zamenlijk 6,6 procent minder melk moeten produceren dan vorig jaar. Minister Braks zegt geen enkele aanwijzing te hebben waarom de superheffing in Zuid-Nederland geen indruk Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Boeren die geen gebruik maken van de hen krachtens de superheffing toegestane hoeveelheid te pro duceren melk, kunnen een vergoeding krijgen. Minister Braks (Landbouw) wil op die manier melkvee houders, die meer willen pro duceren tegemoet komen. Overigens weet hij nog niet hoeveel geld hij voor het 'op kopen' van die melk op zijn begroting kan vrijmaken. De bewindsman onderhan delt momenteel met banken om voor melkveehouders, die door de superheffing finan cieel worden getroffen, een speciale regeling te treffen. Het is de bedoeling dat de ban ken garanties krijgen voor het financieel steunen van in acu te problemen geraakte boeren. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Hoechst Holland doet het op bijna alle fronten beter dan vorig jaar. De totale omzet steeg het eerste halfjaar tot 909 miljoen gulden; dat was in de eerste zes maanden van 1983 nog 778 miljoen gulden. Mede op grond van deze cijfers verwacht het bedrijf voor ge heel 1984 een duidelijke verbetering van het resultaat ten op zichte van 1983. Op de binnenlandse markt realiseerde Hoechst Holland een omzet van 283 miljoen gulden, een stijging van der tien procent betekende. Van onze redactie buitenland JOHANNESBURG - De Indiërs in Zuid-Afrika hebben de gisteren ge houden verkiezingen voor een Indiër-Kamer in het Zuidafrikaanse parlement massaal ge boycot. Volgens de eerste uit slagen is amper 20 pro cent van de 410.000 ge registreerde Indische kiezers naar de stembus gegaan. Dat is nog veel minder dan de 30 pro cent van de kiesgerech tigde kleurlingen, die vorige week een Kleur ling-Kamer kozen. Een stemlokaal in het stadscentrum van Dur ban had 's avonds om zes uur pas 105 kiezers mogen verwelkomen, niet meer dan 2,1 pro cent van het aantal stemgerechtigden. Het absolute laagterecord werd echter geboekt door het district Wood stock bij Kaapstad, waar zich tot vier uur slechts één kiezer had gemeld. Eerder hadden de Zuidafrikaanse staats media de verwachting uitgesproken dat zeker 40 procent van de In diërs zou gaan stem men. Het nieuwe Zuidafri kaanse parlement be staat uit drie Kamers: een voor kleurlingen, een voor Indiërs en een voor blanken. De overi ge inwoners van Zuid- Afrika, de zwarte be volking, mag niet stem men. Zij vertegenwoor digen driekwart van de bevolking. De verkiezingsdag is niet zonder incidenten verlopen. Alleen al in Johannesburg verricht te de politie bij elk van de 40 stembureaus ar restaties. Hier en daar trad de politie met traangas en wapenstok op tegen jeugdige beto gers. Elders in het land hielden zwarte jongeren protestbetogingen, on der andere in Potchef- stroom, Soweto (de zwarte voorstad van Johannesburg), Preto ria en in Germiston, bij Johannesburg. De leden van de boy cotbeweging en aan hangers van partijen die wél meedoen aan de verkiezingen raakten enkele malen slaags. De partij-aanhangers kre gen daarbij volgens ooggetuigen steun van in gevechtstenue gesto ken politieagenten. Draai een milde van mij. Echte goudgele Van Nelle Mild voor een halve gulden goedkoper. maakt. „De boeren krijgen eerstdaags zelf de rekening gepresenteerd. Ieder procent dat meer produceerd wordt dan we van rijkswege hebben vastgesteld, kost geld. De mensen die denken dat de su perheffing eerstdaags toch wordt afgeschaft, moeten dat maar snel uit hun hoofd zet ten", aldus Braks. De bewindsman kwam gis teren met een serie nieuwe maatstaven, waaraan melk boeren moeten voldoen willen ze voor een (gedeeltelijke) ont heffing van de produktiebe- perking in aanmerking ko men. Braks voelt er niets voor om in totaal meer ontheffing te verlenen dan de eertijds aan gekondigde 36.000 ton (0,3 pro cent van de totale produktie). Hij riskeert daardoor een con flict met de boeren, die hebben gedreigd het overleg met hem op te schorten. Braks ontkent dat er bij de behandeling van de bijna 30.000 verzoeken om onthef fing een 'chaos' is ontstaan. „Er is wel wat onduidelijk heid, maar daar willen we zo snel mogelijk een eind aan maken", aldus Braks. Er zijn zes categorieën melkboeren die in aanmerking zullen komen voor ontheffing van de produktiebeperking. Het gaat om: melkboeren die hun bedrijf pas verplaatst hebben, bedrijven waarvoor in 1981 een nieuwe investering is gepleegd, melkveehouders die onlangs hebben uitgebreid of waar een 'calamiteit' plaats vond, of boeren die de laatste twee jaar grond hebben ge kocht voor het bedrijf. DE TELEFONISCHE Hulpdienst Zeeland opent zaterdag een aparte lijn waarop kinderen tot negentien jaar hun problemen kwijt kunnen. Gebleken is namelijk dat de jeugd geen gebruik maakt van de 'normale' telefonische hulpdienst. DEAvro haait twee beproefde krahten terug vóórhaar winter-prcgramma's: Mies Bouwman en Willem Duys. Mies gaat een maal in de veertien dagen 'In de hoofdrol, 'presenteren, waarin een niets-vermoedende Nederlander wordt geconfronteerd met mensen die een rol hebben gespeeld in zijn of haar teven. Duys krijgt weer als vroeger de microfoon voor zijn 'Duys op Zondag. Van onze redactie buitenland LOS ANGELES - Rienk Ka mer, de van oplichting ver dachte Nederlander die in Los Angeles gevangen zit, komt voorlopig niet op borgtocht vrij. De federale rechter in Los Angeles heeft geweigerd de borgsom van 2,5 miljoen dollar te verlagen. Kamer had zich bij de rech ter gemeld met bankgaranties tot een bedrag van 265.000 gul den. Zijn advocaat schermde bovendien met een verklaring van twee oliebaronnen uit Oklahoma. Die zouden bereid zijn een miljoen dollar te stor ten als Kamer na zijn vrijla ting op de vlucht slaat. Maar dat was voor de rech ter allemaal niet genoeg. Ka mer blijft achter de tralies zo lang er geen bedrag van 2,5 miljoen dollar (8,1 miljoen gul den) op tafel ligt. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden, toegestuurd. r.EUWE ABONNEE "1 Naam en voorletters: Adres: Postcode: I Woonplaats: Betaling ƒ63,70/Kwartaal 22,10/maand I DB NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT I Datum van aanmelding: Naam: Adres: Postcode: 11 Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA. j^Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1984 | | pagina 1