UITBLAZEN Lading van Mont Louis veilig verpakt, maar. Kerkperiode Bluyssen geboekstaafd Noods bij bel even. Nucleair zeetransport 'voldoende beveiligd' Cultuur voor Jan Soldaat Het rentmeesterschap van een CDA-senator AGENDA Vorstelijk onthaal Haags hoogstandje WERKGEVE Kamer leden gestropt DEKTEMCOT Werk maken DINSDAG 28 AUGUSTUS 1984 ACHTERGROND VOORLICHTER PZEM: 'KANS OP MILIEURAMP GERING' Kerncentrales 'Gele koek' DINSDAG 28 AUGUS PVDA-KAMER WIM KOCK Een van de gemakken van een rubriek als deze is dat je niet ge bonden bent aan alle re gels van de journalistiek. Een verslaggever die in een bericht de afkorting NIWIN zou gebruiken zonder uit te zoeken én te vermelden waar die voor staat, overtreedt een regel, maar een columnist die schrijft: „Waar NIWIN voor stond weet ik niet meer" wekt niet alleen een in druk van deemoedigheid, maar hij wordt ook nog eens op zijn wenken bediend. Zaterdagmor gen al bereikten me de eerste telefoontjes: „NIWIN beteken de Nationale Inspanning Wel- zijnsverzorging Indië." Be dankt. Eén van degenen die zich meldde had zelf in de organisa tie van de NIWIN meege draaid. „Het was een woeste tijd", zei hij, „je stroopte het hele land af en je kwam in plaatsjes die je op geen land kaart kon vinden. De NIWIN was de eerste grote nationale inzamelingsactie van na de oor log. We hadden toen nog geen televisie, maar de radio werd massaal ingeschakeld. Iedereen kende „de stem van NIWIN". Die werd toen geleverd door een kapitein V.d. Tol. Op 14 september 1946 hield minister-president dr. L.J.M. Beel een radiotoespraak waarin hij de Nederlandse militairen die naar Nederlandsch-Indië vertrokken opriep „hun beste krachten te geven aan hun moeilijke taak." Op haar beurt zou de Nederlandse regering, zo verzekerde Beel, „alles doen, wat in haar vermogen lag om hun een behoorlijke materiële verzorging en bewapening te verschaffen." Beel deed in dezelfde toe spraak een beroep op de bevol king „het geestelijk contact met de soldaten levendig te hou den" en kondigde aan dat alle particuliere initiatieven op4 dit gebied gecoördineerd zouden gaan worden in de Nationale Inspanning Welzijnsverzorging Indië. Deze instelling zou voortaan „op alle denkbare ge bieden den band tusschen de troepen en het moederland ste vig houden." Dat woordje moederland lijkt een pikant detail. Neder land was immers het vaderland van de Nederlandse soldaten en het moederland van de kolo nialen, wieï belangen de solda ten mede gingen veiligstellen. Niet zo gauw te achterhalen is of Beel zelf het woord moeder land gebruikte of dat het de NRC was, waaraan het door mij geraadpleegde Keesings Historisch Archief het bericht over de tdespraak van Beel des tijds ontleende. Prestaties Op 9 november installeerde premier Beel het NIWIN-comi- té. Ere-voorzitter was natuur lijk prins Bemhard. Voorzitter werd Philips-topman ir. P.F.S. Otten. De gloeilampengigant uit Eindhoven zou een belang rijke rol spelen binnen de NI- WIN-organisatie. Het veldwerk werd door vrijwilligers gedaan; de uitvoering - in het bijzonder de verzorging van de meer dan 10 miljoen pakketten die in de NIWIN-jaren werden ver zonden - meestal door het Ro de Kruis. Maar om alle acties die nodig waren in het hele land op touw te zetten en te coördineren was er uiteraard ook een min of meer professio neel, full time team nodig. De mensen daarvoor werden ter beschikking gesteld door het lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllïï bedrijfsleven en verschillende departementen. De prestaties van de NI WIN, die viereneenhalf jaar werkzaam zou zijn, waren in drukwekkend. Ik haalde de ruim 10 miljoen pakketten al aan, maar er was veel meer. Er gingen in die jaren 473 arties ten naar Indië om op te treden voor de troepen. Zij waren ver deeld over 100 groepen. Meer dan 13 duizend muziekinstru menten werden verzonden, 1.400 radio's, 31 complete ra diodistributie-installaties, 100 koffergrammofoons en 1.300 kisten met sportartikelen. Aan ontspanningsfilms ging er 1.938.000 strekkende meter naar de tropen plus 13 'film jeeps'. Een hoofdstuk apart vorm den de 32 cantinewagens voor de troepen in Indonesië. Voor de tropen gebouwd moest een aantal ervan hartje winter in Nederland worden ingereden. Er moeten nog overlevenden zijn die nog altijd dromen van deze barre ritten naar nergens. Ook de lectuurvoorziening is indrukwekkend geweest. 25 miljoen tijdschriften waren ver zonden. Een kwart daarvan was ingezameld. Van de 800.000 boeken die naar Indië gingen kwamen er maar liefst 500.000 uit de boekenkasten van particulieren. Daarnaast had de burgerij alleen al ten be hoeve van de lectuurvoorzie ning 2,5 miljoen gulden bijeen gebracht. Er moet in die jaren gewerkt zijn met een geweldig, optimis tisch enthousiasme. Artiesten gingen de boer op om ten bate van de NIWIN voorstellingen te geven. De Cantinewagens voor Indië werden in tal van plaatsen tentoongesteld ter on dersteuning van plaatselijke ac ties. Er zal toen nauwelijks een patronaat, gemeenschapshuis of aula in Nederland hebben bestaan waarin gedurende die jaren niét iets te doen is ge weest ten bate van de NIWIN. Lezingen, films, bonte avonden etc. etc. Ontelbare vrijwilligers werden ingeschakeld. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, Verkenners en Padvinders, Harmonieën en Fanfares, noem maar op. Stimulerend was na tuurlijk dat elke plaats, tot het kleinste dorp toe, zijn eigen 'jongens in Indië' had. „Het was zo'n waanzinnig drukke tijd", zegt mijn zegsman die zelf 'professioneel' in de or ganisatie heeft gewerkt, dat ik me ook niet veel details meer voor de geest kan halen. De herinneringen verdringen el kaar gewoon. Ik weet wel dat ik er ontzettend veel van heb ge leerd." In mei 1950 staakte het NI- WIN-comité zijn werkzaamhe den en werd de verzorging van militairen overzee (Nieuw-Gui- nea en de West) weer aan ande ren overgelaten. Daaruit be grijp ik dat de pakketten, die ik in 1951 en 1952 op Cura§ao ontving, niet van de NIWIN maar van het Thuisfront kwa men. Het is wat laat, maar als nog bedankt vrijwilligers! Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda, Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Oosterhout, Arendstraat 14, @01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W, Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA; Door Co Meertens De gevaarlijke lading van het Franse schip Mont Louis, die ter hoogte van Oostende naar de bodem van de zee is gegaan, is veilig verpakt. Desondanks zijn tal van deskundigen en overheidsfunctiona rissen van mening, dat als de vaten kapot zou gaan, de gevolgen niet te overzien zijn. Volgens PZEM-woordvoerder Tom Koopman zal dat wel meevallen: alleen als alle vaten tegelijk stuk zouden gaan zou den de gevolgen ramp zalig zijn. Het uraniumhexafluoride, dat in de vaten zit, wordt in het zeewater onmiddellijk ontleed in waterstoffluoride en een andere uraniumver- binding. Beide stoffen zijn zeer giftig. Daarbij komt ook radioactieve straling vrij. Het is dan ook dringend ge wenst de vaten zo snel moge lijk te bergen, menen des kundigen en overheidsfunc tionarissen. Men kan zich afvragen waarom het meer dan 24 uur heeft geduurd voordat be kend werd gemaakt dat de lading van het zaterdag avond gezonken Franse vrachtschip Mont Louis be staat uit cylinders giftig ra dio-actief gas. Het antwoord is dat de Franse overheid geen keus meer had, omdat het de bemanning van de Mont Louis is geweest die, na zondagavond uit Sheerness - Wt ■■■■■Hi HET Franse schip Mont Louis op het punt onder te gaan, een mogelijk levensbedreigende lading met zich meenemend naar de bodem van de zee. -fotoap in Le Havre te zijn terugge keerd, onmiddellijk alarm sloeg en Greenpeace inlicht te. De Franse regering zat niet direct te wachten op pu bliciteit rond de lading hexa- fluoride - een interimpro- dukt in de keten tussen ura niumerts en splijtstof - die bestemd was voor de Sovjet- Unie en na bewerking weer terug zou komen. Het gas, dat officieel wordt aangeduid als UF-6, is licht radio-actief maar daarentegen uiterst giftig omdat het gebonden is aan fluor. De Mont Louis had in totaal 450 ton aan boord, verpakt in 30 zware metalen drukcylinders van elk 15 ton. Wie brandstof voor een kerncentrale wil fabriceren heeft UF-6 nodig. Toch zijn er slechts vier landen op de wereld die in staat zijn via een methode van gasdiffusie uraniumerts om te zetten in UF-6. Het zijn de Verenigde Staten (met een capaciteit van ruim 27.000 ton per jaar), Frankrijk (bijna 11.000 ton), Rusland (8000 ton) en China (enkele honderden tonnen). De vier landen hebben een uitwisselings-verdrag geslo ten, waarin is bepaald dat elk van hen die op een gegeven moment een tekort heeft aan UF-6 een beroep kan doen op de anderen. De Mont-Louis was met de radioactieve lading op weg naar Riga in de Sovjetunie. Het gasvormige uraniumhe xafluoride was in Pierrelatte in Zuid-Frankrijk geprodu ceerd via bewerking van na tuurlijk uranium. Het vormt de grondstof voor de verrij king van uranium. Verrijkt uranium is zowel brandstof voor kerncentrales als grondstof voor de lading van kernwapens. Het uraniumhexafluoride is eigendom van de Belgische elektriciteitsmaatschappij 'Société d'Electricité Beige', zo is meegedeeld door een woordvoerder van de fabriek Comuhrex in Pierrelatte. Na verrijking in Riga wordt het naar België teruggestuurd alwaar het zal worden ge bruikt als brandstof voor kerncentrales, aldus deze zegsman. Comuhrex is een dochter onderneming van Cogéma (39 procent) en Péchiney (51 pro cent). Zij produceert jaarlijks 10.000 ton uraniumhexafluo ride. Adjunct-directeur Jean Richer van Comuhrex ver klaarde desgevraagd dat de Sovjetunie het uranium ver rijkt als gevolg van een ruim tien jaar geleden gesloten contract. Frankrijk, zo zei hij, beschikte in die periode nog niet over voldoende ca paciteit voor het verrijken van uranium. In Parijs deelde een woordvoerder van het Fran se bedrijf Cogéma mee dat 21 vaten uraniumhexafluoride eigendom zijn van deze on derneming. Negen vaten, al dus de zegsman, behoren toe aan het Belgische bedrijf Sy- natom. De ondernemingen zorgen voor distributie van het verrijkte uranium naar de diverse kerncentrales in Frankrijk, respectievelijk België. Sinds de afsluiting van het contract met de Sovjetunie zijn er, vanaf 1973, in totaal 2.500 containers met ura niumhexafluoride naar de Sovjetunie vervoerd. Per jaar worden twee tot drie transporten gemaakt, aldus een woordvoerder van Cogé ma. Het contract werd afge sloten met het Russische staatsbedrijf Techsnabex- port. Het uranium-gas zit zoals gezegd verpakt in zware drukcylinders van roestvrij staal. De stelling van de Compagnie Generale Mariti me - de reder van de Mont Louis - dat deze cylinders ze ker een jaar lang tegen het zeewater bestand zouden zijn, lijkt dan ook aanvaard baar. Gezien de zwaarte van de cylinders - alleen de in houd weegt al 15.000 kilo per stuk - is het ook niet waar schijnlijk dat ze door de golf stroom naar de Nederlandse kust zullen worden gevoerd. Voorlichter Tom Koopman van de PZEM, de Zeeuwse energiemaatschappij die de kerncentrale Borssele exploi teert en zodoende ter zake kundig is op dit gebied, ver schilt van mening met de eerder genoemde deskundi gen over het gevaar van een breuk van een der vaten. „De radio-activiteit is erg laag en de fluor is enkel giftig in zeer hoge concentraties", aldus Koopman, die meent dat er pas van een ramp gesproken kan worden wanneer de in houd van alle 30 cylinders gelijktijdig in zee terecht zou komen. Ondertussen is bekend ge worden, dat zich aan boord ook 22 gele vaten van 60 liter met het opschrift „IMCO-7" bevonden. In de 22 gele vaten van 60 liter kan zich volgens een woordvoerder van Uren- co in Almelo uranium bevin den, de zogenaamde 'yellow cake' (gele koek). Hieronder verstaat men zowel de stof zoals deze wordt gewonnen, als opgewerkte kernbrand stof. Door zijn vaste vorm kan het in zeewater geen ge vaar opleveren. Het is niet oplosbaar. Van een onzer uerslaggeners De aanvaring voor de Belgische kust zaterdag, waarbij een Frans vrachtschip met nu cleair materiaal aan boord zonk, heeft plaats gevonden ondanks een indrukwekkend pakket internationale voor schriften en veiligheids maatregelen. Deze voor schriften liggen zowel op het gebied van het vervoer van gevaarlijke stoffen, als op dat van de te volgen vaarwegen. In Nederlandse scheep- vaartkringen werd er gisteren op gewezen, dat de voorschriften dege lijk en afdoende zijn en de controle op naleving streng, maar dat navi- gatiefouten nu eenmaal kunnen voorkomen. Vragen over het transport van nucleair materiaal over zee kregen gisteren meer zwaarte, toen bekend werd dat het gezonken vrachtschip 'Mont Louis' niet alleen 30 containers met elk 15 ton van het radioactieve uranium- hexafloride bevatte, maar ook 22 gele vaten met een in houd van elk 60 liter die het opschrift 'IMCO-7' droegen. in de regels voor het ver voer van gevaarlijke goede ren, tot stand gekomen in het kader van de Internationale Maritieme Organisatie, staat het codecijfer 7 voor radio actief materiaal. Hoe radio actief de inhoud van de gele vaten in het ruim van de 'Mont Louis' is, was gisteren echter nog niet bekend. Het zijn de nationale regeringen, die toezien op de naleving van deze regels. In de voorschriften voor het vervoer van gevaarlijke stoffen zijn regels vastge steld over zaken als verpak king, wijze van opslag in het scheepsruim en een mel dingsplicht voor iedere ha ven die wordt aangedaan. In elke haven is een autoriteit aanwezig voor controle op het transport van gevaarlijke stoffen. Voor radioactief ma teriaal bestaan afzonderlijke voorschriften, die weer an ders zijn dan de voorschrif ten voor het transport van bijvoorbeeld vloeibare gas sen of chemicaliën. Woordvoerders van de Ko- ninklije Nederlandse Reders vereniging en van de Scheep vaartinspectie van Verkeer en Waterstaat verklaarden gisteren dat er geen speciale routes voorgeschreven zijn voor het transport van nu cleair materiaal of andere gevaarlijke stoffen. Er zijn eenvoudig bepaalde zeeroutes, die zijn vastgelegd in het uit 1972 daterende In ternationaal Verdrag ter Voorkoming van Aanvarin gen op Zee (1972). „Zolang iedereen zich aan routes en voorschriften houdt en zolang er geen navi- gatiefouten worden gemaakt, gebeuren er geen botsingen. Dat staat vast", zo zei een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat. Zijn voor de hand liggende conclusie was natuurlijk, dat of het Franse vrachtschip, of de Britse veerboot Olau Brittannia een navigatiefout heeft gemaakt. De Noordzee is de drukst bevaren zee ter wereld. Per jaar worden er op deze zee gemiddeld 420.000 scheepsbe- wegingen geregistreerd. Op de vraag of de Noordzee door deze drukte niet hoe langer hoe gevaarlijker wordt, hield de woordvoerder van Ver keer en Waterstaat vol, dat er geen ongelukken kunnen gebeuren, zolang iedereen zich maar aan de regels houdt en goed stuurt. Hoe meer files op de weg, hoe sneller een oplossing wordt gezocht voor de ver keersdrukte. Meer heroïne-verslaaf- den? Prima, dan wordt ook dat probleem sneller aange pakt. En natuurlijk: meer kern centrales, want dat is de beste garantie dat voor het probleem van het radio-ac tieve afval snel een oplos sing wordt gevonden. CDA-senator A. J. Ka- land, oud-gedeputeerde in Zeeland en tegenwoordig vooral bekend als voorzitter van de Vereniging van Ex ploitanten van Gasbedrijven in Nederland, de VEGIN, maakt flink van zijn neus in een recent weekbladinter view. Terwijl de Tweede Ka merfractie van het CDA nog naarstig zoekt naar wegen om het radio-actieve afval van kerncentrales op een veilige manier op te bergen (het Nijmeegse Kamerlid Ad Lansink heeft daar een per soonlijk levensdoel van ge maakt), presenteert Kaland vanuit het Walcherse Zoute- lande een simpeler oplos sing: Zweden en China, om maar een paar dwarsstraten te noemen, hebben zoveel ruimte, dat je daar dat afval makkelijk kunt opbergen. Wég probleem. Omdat een overigens uit stekend weekblad als Vrij Nederland natuurlijk min der de tale Kanaans be heerst, informeren we zelf nog maar even of Kaland dit nu wel zo in overeenstem ming acht met het door het CDA zo geprezen principe van het rentmeesterschap. Kaland, achter de telefoon in Zoutelande, aarzelt geen moment: „Natuurlijk ben ik dat rentmeesterschap niet vergeten. Maar je moet ook de afweging maken: hoe bouw ik een goed energie park op. Dat doe je niet op een achternamiddag. En nu springt dat kernafval er even uit omdat er nog geen oplossing voor is, maar ver geet niet dat steenkool ook veel verontreiniging geeft. Vervuiling is geen nieuw verschijnsel. Al jarenlang voordat het officieel bekend werd, wist ik drommels goed dat er op een aantal plekken in Zeeland ook afval lag op geslagen." Kaland pauzeert even, en maakt dan in een lange mo noloog duidelijk dat hij in vooruitgang, wetenschap en techniek een bijna even groot vertrouwen heeft als in de Bijbelse boodschap. „Dat heb ik ook proberen duidelijk te maken. Ener zijds dat die paar kerncen trales in Nederland erbij niks uitmaken. Anderzijds dat met meer geld en meer menskracht een oplossing voor dat radio-actief afval kan worden gevonden. In die tussentijd moet het mo gelijk zijn dat afval ergens ter wereld op te slaan zonder dat het de mensheid al te veel narigheid oplevert." De fractie van het CDA beraadt zich midden sep tember over een fractie standpunt over meer kern centrales. Maar los daarvan, als de gedachtenwereld van de Walcherse CDA-senator nu werkelijk consequent door gedacht overeenstemt met de realiteit, dan is dat ook een hoopgevend teken voor het kleine miljoen werklo zen dat Nederland nu telt. Dan moet ook voor dat pro- beem al heel snel een oplos sing gevonden zijn. Na een lange periode van rust (reces in jargon) hervat de Tweede Kamer vandaag haar werkzaamheden. De officiële agenda vermeldt een reeks stemmingen over onderwijs- en PTT-aangele- genheden en (onder meer) een debatje over de finan ciële besluitvorming rond het Oosterscheldeproject. Vlak voor het reces werd daaraan een boeiende hoor zitting gewijd met in de be klaagdenbank de oud-mi nisters Westerterp, Tuyn- man en Zeevalking en aan de andere kant de Kamerle den Eversdijk, Zijlstra en Te Veldhuis, die voor één dag RSV-tje mochten spelen. Buiten de officiële agenda is er een officieuze, die voor vandaag de viering ver meldt van de 65-ste verjaar dag van Joop den Uyl, direct gevolgd door de viering van de tiende verjaardag van het politieke café De Rooie Haan. Daarnaast volgt don derdag het afscheid van PvdA-Kamerlid Van Keme- nade. Het zal dus niet de hé le week even druk zijn in de Kamer. De senaat lijkt haar agen da wel te hebben afgestemd op de zojuist vermelde offi cieuze agenda, want zij pakt deze week geen belangwek kende onderwerpen aan. Jan de Koning en de Antil len, dat gaat op één of ande re manier niet. Wist de mi nister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid tijdens een vorige reis al menige voorpagina te halen door in de nabijheid van de laatste resten tropisch Nederland zijdelings zijn zeilboot te verlaten, vorige week sierde De Koning die pagina's op nieuw, bepleisterd en gestu- cadoord na een val op het bovenwindse eiland Sint Maarten. De meest complete be richtgeving kwam ditmaal van het landelijke ochtend blad De Telegraaf, die langs de neus weg opmerkte dat het pijnlijke ongeval plaats vond 'na een vorstelijk ont haal door de plaatselijke autoriteiten'. Ja, en meer dan dat halve woord heeft de goeie ver staander niet nodig. „In tegenstelling tot vorige jaren lopen wij in EG-kader nu niet meer achter." (Staatssecretaris Van Zeil van Economische Zaken bij de opening van een nieuw schoenencentrum in Nieu- wegein) Door Jan Bouwmans ONGEHOORD jong voor die dagen, 35 jaar, werd drs. J. Bluyssen in oktober 1961 tot bisschop gewijd. In 1966 was eigenlijk de enige vraag of zijn leeftijd van 40 jaar niet de onoverko melijke hindernis zou zijn om de voortijdig overleden mgr. Bekkers als bisschop van Den Bosch op te volgen. Te jong nog, 58 jaar oud, heeft mgr. Blyssen in ju ni van dit jaar om ge zondheidsredenen af scheid moeten nemen als residerend bisschop. Het zullen zeker niet alleen zuiver biologische oorzaken zijn geweest die zijn hart zo danig hebben ondermijnd dat hij te vroeg heeft moeten afhaken. Zijn bisschoppelijke ambtsperiode viel samen met een wel zeer woelige periode in de geschiedenis van de ka tholieke kerk, in binnen- én buitenland. Het boek 'Bis schop Bluyssen - Geloven in mensen, mensen geloven', ter gelegenheid van zijn afscheid uitgegeven door het Bisdom blad Den Bosch, is dan ook heel treffend tegelijk een profielschets en een tijds beeld. Mgr. Bluyssen was de laat ste residerende bisschop die het Tweede Vaticaans Conci lie persoonlijk heeft meege maakt. Ook dat geeft zijn heengaan een markante trek. Het lijkt wel of de afstand van het Nederlandse bis schoppencollege tot dat con cilie ineens met een fikse sprong is vergroot. Voor Bluyssen leek de laatste ja ren ook steeds minder plaats te zijn. Ingewijden weten te vertellen dat hij tijdens de roemruchte bijzondere syno de in 1980 bijna permanent in de vuurlinie heeft gelegen als was hij de laatste hindernis voor de restauratie. „Bisschop Bluyssen, die jongeren en ouderen, pries ters en andere gelovigen, vrouwen zowel als mannen een stem in het kapittel gaf." Dit opschrift prijkt op de om slag van het boek. De samen stellers bedoelen het onge twijfeld als een wezensken merk van zijn beleid. En ge lijk hebben ze. Want het is Bisschop Bluyssen. - foto anp ook dit wezenskenmerk ge weest die hem in opiniepei lingen altijd weer de popu lairste bisschop deed zijn. Uiteenlopende mensen als kardinaal Alfrink, dominee Van den Akker, journalist Rex Brico en de als mogelijke opvolger getipte priester Gerrit van de Camp hebben in het boek een bijdrage ge schreven. Maar ook ge- schriftjes van Bluyssen zelf, die in het verleden in het Bis domblad werden gepubli ceerd, hebben in het boek een plaats gekregen. Onderwer pen als evangelie en politiek, vrouw en geloof, de homofie le mens, euthanasie zijn door de bisschop van Den Bosch aangepakt. Om uitspraken op deze en andere terreinen zijn medechristenen over hem heengevallen en hebben hem in Rome verdacht ge maakt, menigmaal met suc ces. Bestuurlijk was Jan Bluyssen geen krachtpatser, dat wil zeggen,iemand die zijn visie en inzichten welge mikt doordrukte. „Ik weet nog niet wat ik doe" is vol gens Adri Bosch een typeren de uitdrukking van Bluys sen. Hij schrijft over de tijd dat de experimenten in ka tholiek Nederland een ware stortvloed vormden. En hij ontkent niet dat „wij vreem de bokkesprongen maakten om links, rechts en het mid den te blijven verzamelen in het ene huis. Waarom onder nam bisschop Bluyssen niets tegen die bokkesprongen?", vraagt hij zich af. Niet alleen omdat zijn wil opleggen aan anderen Bluys sen niet lag, maar ook omdat hij bij anderen nooit gebrek aan integriteit veronderstel de. En bovenal liet hij veel toe omdat hij door had dat een kerkgemeenschap oude stijl niet meer op te bouwen was bij gebrek aan een fun dament daarvoor, aldus Bosch. Zodoende vielen ca mouflages weg en traden de echte problemen aan het licht. Bluyssen ging die pro blemen te lijf met een 'pasto raal van de uitnodiging'. Bisschop Bluyssen liet mensen zelf zoeken, liep ze daarbij niet hinderlijk voor de voeten. Hij liep achter zijn kudde aan en zag er slechts op toe dat niemand verloren liep of achterop raakte. Deze typering is in het boek ook te vinden. Maar ook altijd het oog gericht op wat er buiten zijn eigen kudde gebeurde. Het boek geeft een en ander niet alleen in woord aan, maar ook in talrijke foto's. Gelegenheidsboeken wor den vaker uitgegeven en dit boek is zeker ook een gele- genheidsboek. Maar het stijgt daar ver boven uit. Dat vele mensen dit ook ver wachtten, blijkt wel uit het gegeven dat 14.000 exempla ren ervan ongezien waren verkocht nog voordat het van de persen kwam. Hun ver wachtingen zijn niet be schaamd. 'Bisschop Bluyssen. Geloven in mensen - mensen geloven'; Bisdomblad 's-Hertogen- bosch; f 16,90. Co in mu DEN HAAG - In haar streven naar meer par lementaire aandacht voor de residentie wil de gemeente Den Haag de parlementariërs bij terugkeer van het zo merreces verblijden met een welkomstge schenk. Alle manlijke Ka merleden krijgen een stropdas, de vrouwelij ke een sjaaltje. De kle dingstukken zijn be drukt met een Haags ooievaartje. In de brief bij die ge schenkjes schrijft bur gemeester Schols te ho pen dat het Haagse ge baar doorklinkt als er weer eens beslissing over de stad valt. DEN HAAG (ANP) - De Kombrink en Vermeend belastinginspecties een n dreigt te ontstaan als gev lastinginspecteurs uit de b Dit zou zich vooral dreigen voor te doen bij de inspecties voor de vennootschapsbelas ting in Utrecht en Rotterdam. In schriftelijke vragen aan staatssecretaris Koning van Financiën stellen de Kamerle den dat ingediende bezwaar schriften soms langer dan vijf jaar blijven liggen en dat het werk van belastinginspecteurs door lager gekwalificeerde ambtenaren wordt gedaan. Zij willen van de staatsse cretaris weten of het juist is dat de inspecteurs uit finan ciële motieven de belasting- DREIGENDE taal: de 'winstmak nu eindelijk eens - via verdere kers' worden. Zo niet, dan komt het standpunt van de Industrie dingsbond van de FNV gaat de I se stap verder: arbeidstijdverkor Het zat er aan te komen. E heeft het afgelopen jaar dank zij tiging, afslanking en excellente dat de werknemers in ruil voor eindelijk wel eens de beloofde c sen willen zien. De werkgevers! te houden met het argument d over de gehele linie is geëffecti verkorting zou bovendien kostei sa organisatorische en administi gen. Dit zijn steekhoudende are overtuigingskracht nu de in het nen bij een werkloosheidsbestar Er is meer. Er zijn aanwijzinge liever de lonen verhoogt dan werkgelegenheid te creëren. Dé den gebeurd, toen de arbeidsm loonontwikkeling tot kookhitte mers stelden de belangen van Ir het algemeen belang van een z het onze. Zij waren er mede s door te hoge lonen uit de interna De scheidende VNO-voorzitte blik een rondreis door het land tuigen dat zij beter aan arbeidst dan met de buidel van loonsv Want als de lonen stijgen worde en dan is het spoedig weer ge< ving. Een recent onderzoek heeft ment in Nederland zich zeer bei beuren. Verantwoord politiek be< van kennis en aanvoelen van we gen vanuit de PvdA-Kamerfract economische en sociale koers t grip voor wat er 'aan de basis' I werkgevers om het scheppen va treren. Als die werkgevers bij hun sta een 'hete herfst' tegemoet.

de Stem | 1984 | | pagina 2