eldam VANDAAG UW EIGEN CLUB IN DE VOETBALKRANT He &mjoor Notaris uit Roosendaal opgepakt ijk sieker rde 'PRIJSCOMPENSATIE VOLGEND JAAR WEER VOLLEDIG UITBETALEN Smit Tak gaat schip met uranium bergen Eenmalige uitkering voor meerjarige minima hoger PREI EN RUNDERTARTAAR Steeds vaker ontslag op staande voet Onrust duivensportërs over mogelijk virus enk Peters ampioen Merijntje Veren niet duurder Conflict haven zit muurvast IMF:explosie van schulden CBS: meer gespaard UGUSTUS 1984 uel om Zeeuwse indbalbeker Geef eens iets anders geef een dinerbon VERDACHT VAN ROL IN WESTBRABANTSE FRAUDE-ZAAK Deskundigen: geen milieuramp GARNALEN-ONDERZOEK 'Konsumenten Kontakt' voor rechter REGELING ZELFSTAN NOG NIET KLAAR Koffie morgen 15 ct duurder DINSDAG 28 AUGUSTUS 1984 VANZEELAND BINNENLAND BUITENLAND Prei, Rundertartaai; 6.98 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Meer autobanden in Terneuzen vernield Tl werker am schreef zaterdag- dijk op zijn naam. In ommers en Boerman, ~ning van het seizoen, 't Westeinde. Brigitte de dames. Piet van 't Westeinde het toen welletjes en de reerde. De ploegen van gen en Dallinga wilden vuile werk niet doen en n daardoor de slag mis. de dames gingen acht sters van start. Brigitte es deed wat van haar ver- t werd en boekte een leu- erwinning. agen: A-trimmers: 1. F. Dub- am, Terneuzen; 2. W. de Feber, 3. F. Gommers, Philippine; 4. erman, IJzendijke; 5. C. Ver- Biervliet; 6. R. Heyboer, euzen; 7. L. Beijer, Oude Ton- J. Koole, Kapelle; 9. P. s, Sluiskil; 10. J. Moes, ter- n; 11. T. Hermans, Graauw; Dubbeldam, Sas van Gent; 13, quo H. Dellaert, Waterland- ~rkje; T. Wullems, Heikant; eters, Biervliet; L. Lampo, ijke en J. Dubbeldam uit kil. mmers: 1. P. van 't Westeine, liet; 2. K. Maayen, Klooster- Ie; 3. H. Hamelink, Terneuzen; Hoorweghe, Aalter; 5. R. enberg, Sluiskil; 6. J. Bosma, ppine; 7. P. van Straten, Ter- .en; 8. R. Trevisan, Sluiskil; 9. Dees, Terneuzen; 10. E. de ijver, Lams waarde. heel wat kleppers aan de t verwacht. Kanshebbers de oyerwinning zijn Rene boer, Henk Peters, de ge- ders Dubbeldam, Theo de 'ger, Frans van Water- ot en natuurlijk de man van de 'overkant' zoals Hoondert, Jan van 't We nde en Wim Jeremiasse. uit Brabant wordt een ke delegatie verwacht, e C-trimmers starten om uur, vijf minuten nadat renners, zijn vertrokken, nschrijving vindt plaats in Tony en wel tussen 13.45 en 14.00 uur. e route van deze klassie- ziet er als volgt uit: Dreef- deloodijk-Roversberg-Ko straat-Vitshoek-Hoef- sdijk-Dreef. De lengte van parkoers bedraagt circa 9,5 >meter. 7an onze sportmedewerker ERVLIET - Henk Peters d zaterdagmorgen het Ne- -lands kampioenschap van afdeling Financiën in Dor- cht. 3e trimmer uit Biervliet d een sterke koers en won de spurt waardoor hij de tionale driekleur om df louders kreeg. Drie jaar ge en won Peters ook al dit npioenschap. In Hengstdijk >nkte hij met dit tricot. Di- t na de koers in Dordrecht d hij naar Hengstdijk om ar deel te nemen aan de mkoers. Van onze handbalmedewerker RNEUZEN - Woensdag 29 gustus wordt de finale in de ijd om de Zeeuwse hand- Ibeker gespeeld. In sporthal de Vaart te Terneuzen an dan de nieuwe handbal- -eniging HVSV uit Terneu- en het Vlisisngse Mara- in tegenover elkaar. HVSV is in de finale gekO' ;n omdat het toenmalig6 liskil zover was gekomen lar door de fusie tussen Uto- i en Sluiskil heeft HVSV dit 'ht overgenomen. De wed ijd begint om 20.00 uur. Restaurant al vanaf 15.- Glnnekenstraat 85 Breda Tel. 076-131199 DE STEM qJYGKLJI^ 124ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1.- Van een onzer verslaggevers ROOSENDAAL - De gemeen tepolitie van Roosendaal heeft gisteren de 58-jarige notaris Ch. R. uit die plaats gearres teerd in verband met fraude. Ook de 40-jarige L. van der S. uit Utrecht is opgepakt. Beiden worden verdacht van valsheid in geschrifte. De politie van Roosendaal is al vanaf november vorig jaar bezig met het onderzoek naar de gigantische Westbrabantse fraude-zaak, waarin tot nu toe achttien arrestaties zijn ver richt. Van der S. is aangehouden omdat hij enige tijd zaak waarnemer is geweest van Williams Beleggingen BV, een firma van de Roosendaalse huizenhandelaar John van de L. die al maandenlang als een van de kopstukken in de mil- joenenzwendel wordt ge noemd. Van der S. is begin dit jaar op staande voet ontslagen bij het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Ch. R. zwaaide tot voor kort de scepter in notariskantoor Roovers in Roosendaal. In dit kantoor zijn de diverse akten, waaronder valse schuldbe kentenissen, gepasseerd. Eer der zijn in dit fraude-onder- zoek al de aan genoemd nota riskantoor verbonden kandi daat-notaris H. P. en ex-boek houder A. V. verhoord. De 33-jarige kandidaat-no taris H. P. is eind juli overi gens weer op vrije voeten ge steld. Hetzelfde gebeurde eer der die maand met John van de L. nadat de raadkamer in Breda besliste dat er niet ge noeg redenen waren om hem nog langer vast te houden. Uit het grootscheepse on derzoek, waaraan nu al ruim negen maanden door zes re chercheurs van de Roosen daalse gemeentepolitie en de Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst wordt gewerkt, is al gebleken dat in Roosen daal gevestigde Besloten Ven nootschappen voor miljoenen guldens btw hebben terugge vorderd over onroerend goed transacties om kort daarna failliet te gaan. Door het op papier kopen en verkopen van onroerend goed hebben ze de staat voor miljoenen getild. Bonden: niet meer inleveren Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Hoe het kabinetsbeleid voor 1985 ook voor de werknemers uitvalt, vanaf 1 ja nuari van dat jaar zal de prijscompensatie voor het eerst sinds jaren weer volledig moe ten worden uitbetaald. Met dat standpunt gaat de op een na grootste FNV- bond, de Industriebond, de komende cao-onderhande lingen in. Bovendien eist deze bond een verdere arbeidstijdver korting, die helemaal door de werkgevers zal moeten wor den betaald. Weigeren ze dat, dan kunnen ze looneisen bo venop de prijscompensatie te gemoet zien. Het ziet er naar uit dat de Industriebond met dit keihar de voorstel meer FNV-bonden achter zich zal krijgen. Zo staat ook bij de Voedingsbond van de FNV handhaving van de koopkracht volgend jaar voorop. Ook deze bond eist een volledige uitbetaling van de prijscompensatie. Het al dan niet meer inleve ren van de prijscompensatie dreigt door de harde opstelling van de Industrie- en Voe dingsbond de eenheid binnen de FNV te verstoren. De FNV- leiding zelf gaat er vanuit dat ook volgend jaar voor korter werken loon (een deel van de prijscompensatie) moet wor den ingeleverd, al wil men de ze keer wel meer garanties van de werkgevers dat korter Van een onzer verslaggevers HOUTEN - Werkgevers pro beren steeds vaker personeel op staande voet te ontslaan om de tijdrovende procedures bij de Gewestelijk Arbeidsbu reaus te omzeilen en omdat zij de kans groter achten dat een ontslag zo ook kan worden doorgevoerd. Zij gebruiken daarbij de mogelijkheden die de wet biedt. Ook na een afgewezen ontslagaanvrage wenden be drijven zich in toenemende mate tot de rechter. De Unie BLHP is door die ontwikkeling de laatste jaren voor tonnen meer kwijt aan ingehuurde advocaten voor externe juridische bijstand. Zo stegen die kosten vorig jaar met 45 procent ten opzichte van 1982, aldus een woord voerder. Ook volgens de FNV neemt de toepassing van deze zoge noemde 'snelbuffet-procedure' hand over hand toe. De FNV heeft, in tegenstelling tot de Unie BLHP, eigen advocaten in dienst. ADVERTENTIE werken ook meer banen ople vert. Steeds meer werkgevers vinden echter dat de komende jaren inzake arbeidstijdver korting 'pas op de plaats' ge maakt moet worden. De In dustriebond vindt dat onaan vaardbaar. Als er komend na jaar geen centraal akkoord met de werkgevers kan wor den gesloten zal de Industrie bond bij de cao-onderhande lingen tot 1986 twee uur korter werken eisen, volledig door de werkgevers te betalen. Weige ren ze dat dan komt de bond met extra looneisen. De koopkracht van de werknemers kan volgens de bond volgend jaar best ge handhaafd worden, nu veel bedrijven weer forse winsten maken en het Nederlandse be drijfsleven duidelijk profiteert van de economische opleving. 'De winstmakers moeten nu maar eens werkmakers wor den', stelt de bond. Bedrijven die een extra for se winst boeken, zoals Philips, Shell en Unilever, moeten via hogere premies een extra bij drage aan de arbeidstijdver korting leveren, vindt de In dustriebond. De Voedingsbond heeft he lemaal geen vertrouwen meer in de werkgevers. Er valt met deze bond niet meer te praten over een andere bestemming van de prijscompensatie dan het volledig uitbetalen aan de werknemers. Korter werken hoeft overi gens voor deze bond ook niet meer. Maar als de werkgevers korter werken helemaal zelf willen betalen dan zal de bond zich daar niet tegen verzetten. •Op pagina 3: STEM-commentaar Terwijl Franse deskundigen in een rubberboot het water rond de gezonken Mont Louis onderzoeken op verhoogde radio-ac tiviteit houdt een Frans marinevaartuig een oogje in het zeil. VLISSINGEN ROTTERDAM - Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak en het Antwerpse bedrijf Union de Remorquage et de Sauvetage gaan de lading van het gezonken Franse schip Mont Lois bergen. Noordzeegolven beuken de romp van de gezonken en ge kapseisde Mont Louis. - FOTOUPI Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Produkschap voor Vis en Visproducten gaat een kort geding aanspan nen tegen Konsumenten Kontakt vanwege de bewering van deze consumentenorganisatie, als zou de kwaliteit van Nederlandse garnalen ver beneden peil zijn. Het geding dient aanstaande donderdag voor de Haagse rechtbank. Het produktschap eist behalve een verspreidingsverbod van het jongste nummer van 'Koopkracht', waarin de kwaliteit van de Nederlandse garnalen wordt gekraakt, ook een rectificatie in dat blad. Ook wordt overwogen een schadever goeding te eisen. In dat gisteren verschenen nummer van 'Koopkracht' maakt Konsumenten Kontakt de resultaten bekend van een onderzoek naar de kwaliteit van Nederlandse garnalen. Vori ge week werd er al uit bericht: er zouden veel bacteriën inzitten, terwijl de hygiënische om standigheden bij het thuispellen niet zou vol doen aan de eisen. Konsumenten Kontakt roept de consumen ten in 'Koopkracht' op yoorlopig geen garna len meer te eten. Vandaag al begint Smit Tak een eerste duikonderzoek. Men hoopt het karwei binnen drie weken te klaren. De Franse reder van het schip met daarin een partij uranium-hexafloride werd gisteren door de Franse rege ring gedwongen snel een ber gingsopdracht te verstrekken. Parijs wil daarmee de vrees voor een eventuele radio-ac tieve besmetting van het zee water in de Noordzee wegne men. Het schip is ter hoogte van de Belgische kustplaats Oostende gezonken na een aanvaring met een veerboot. Er is geen enkele reden voor paniek, zo wordt in Parijs ver zekerd. Onderzoek heeft aan getoond dat het uranium in dat deel van het ruim zit dat niet bij de botsing is bescha digd. Het uranium zit in con tainers, die door Smit Tak uit het schip zullen worden ge haald. Daarvoor zal een deel van de scheepswand worden opengesneden. Berging van het hele schip lijkt niet moge lijk. Inmiddels hebben deskun digen van de Delfte TH verze kerd dat zelfs bij het vrijko men van het uranium geen sprake zal zijn van een milieu ramp. In de Noordzee is het radio-actieve gehalte van het zeewater zesmaal groter dan wat de de hele partij aan boord van de Mont Louis zou kunnen veroorzaken. Smit Tak zal de drijvende bok Taklift I inzetten, die bij de Oosterscheidewerken is ge bruikt maar momenteel in Londen ligt. Ook worden ber gingsvaartuigen uit Rotter dam en Vlissingen ingezet evenals een volledig duikteam met onderwaterapparatuur. De duikers zullen speciale pakken dragen die bij een ge vaarlijke lading worden ge bruikt. Het Belgische bedrijf levert sleepboten en pontons. Op die pontons wordt de ge vaarlijke lading na te zijn ge borgen naar Duinkerken ge bracht. Het uranium-hexafluoride is eigendom van de Franse staatsonderneming Cogema. De Mont-Louis was uit le Ha vre vertrokken om de lading in Riga af te leveren. Het pro- dukt zou in de Sovjet-Unie worden verrijkt op grond van een in het begin van de jaren 70 tussen Frankrijk en de Sov jet-Unie gesloten overeen komst. Frankrijk, dat nu zelf de in stallaties voor het verrijkings proces heeft, beschikte toen niet over voldoende capaciteit. Sinds 1973 zijn in een tempo van twee tot drie zendingen per jaar 2.500 vaten uranium- hexafluoride naar de Sovjet- Unie gestuurd om daar ver rijkt te worden. Haagse logica: Eenmalige uitkering voor meerjarige minima DEN HAAG - Dit jaar krijgen de zogenaamde meerjarige minima (mensen die al eerder een eenmalige uitkering heb ben gekregen) een hogere 'eenmalige' uitkering dan mensen die dit jaar voor het eerst daarvoor in aanmerking komen. Het verschil bedraagt voor een echtpaar 145 gulden. Het kabinet heeft in totaal 460 miljoen gulden uitgetrok ken voor de eenmalige uitke ring. Voor de meerjarige gehuw de minima bedraagt de uitke ring 730 gulden. Een ongehuw de met kinderen kan op 655 gulden rekenen. De toeslag voor kinderen is voor deze groepen 150 gulden. Voor een modaal gezin met twee kinderen stijgt de een malige bijdrage daardoor al boven de duizend gulden uit. Dat bedrag zakt voor de on- gehuwden zonder kinderen. Vanaf 23 jaar 510 gulden, voor 22-jarigen komt het bedrag op 450 gulden, voor 21-jarigen op 390 gulden en en voor onge- huwden zonder kinderen tus sen de 18 en 20 jaar op 360 gul den. De eenmalige uitkering voor mensen die dit jaar voor het eerst tot de echte minima behoren bedraagt voor een ge huwde 585 gulden. Een onge huwde met een of meer kinde ren krijgt 525 gulden. Voor on- gehuwden zonder kinderen ziet de uitkering er als volgt uit: 23 jaar of ouder 410 gul den, 22 jaar 360 gulden, 21 jaar 315 gulden en voor 18- tot 20- jarigen 290 gulden. Deze bedragen kunnen wor den verhoogd met een toeslag van 50 gulden voor elk in Ne derland wonend kind dat kin derbijslag krijgt en 85 gulden voor mensen die individuele huursubsidie of een woonkos tentoeslag krijgen. Jongeren beneden de 23 jaar die buitenshuis wonen en vo rig jaar door de nieuwe RWW-regeling geen eenmali ge uitkering kregen en er nu wel voor in aanmerking ko men, kunnen rekenen op een extra toeslag van 400 gulden. Echte minima zijn mensen die alleen of met anderen van één minimum inkomen moe ten rondkomen. Het is bedoeld om het verlies aan koopkracht (dit jaar 2,3 procent) te com penseren. Aanvragen voor de eenma lige uitkering moeten voor 15 november zijn ingediend bij de gemeente. Ook voor zelfstandigen zal dit jaar een echte minima-re geling worden getroffen. Het ministerie heeft deze regeling echter nog niet rond. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een pak koffie van 250 gram wordt morgen 15 cent duurder. Oploskoffie gaat per pot van 50 gram een dub beltje meer kosten. Deze prijsstijging is vooral het gevolg van de dure Ameri kaanse dollar, zeggen de kof- fiebranders. Ook de prijzen van ruwe koffie zijn de laatste tijd sterk gestegen. Het is al de vijfde keer dit jaar dat koffie duurder wordt. Met de prijsverhoging van morgen is de koffie dit jaar al 70 cent per pak van 250 gram duurder geworden. DE Zeeuwse staten voelen er niets voor om volgend jaar de tarieven voor de twee veerdiensten op de Westerschelde te verhogen. Er is de afgelopen jaren zoveel bezuinigd dat achteraf gezegd kan worden dat de vorige tariefsverhoging niet eens nodig was geweest. DE Vervoersbond FNV heeft bij drie stukgoedbedrijven in de Rotterdamse haven korte stakingen laten plaatsvinden. Maar de werkgevers blijven niettemin de vakbondseisen afwijzen. EEN topman van het internationale Monetaire Fonds heeft gewaarschuwd voor een schuldenexplosie in rijke én arme landen. DEN HAAG (ANP) - In het eerste halfjaar van 1984 werd door spaarders 32,4 miljoen gulden op spaarbankboekjes en spaarrekeningen ingelegd. Dat was 0,9 miljoen gulden meer dan in het eerste half jaar van 1983, Dit blijkt uit een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Van een onzer verslaggevers BREDA - In duivensportkringen is gisteren grote on rust ontstaan nadat de Nationale Derby Orleans voor het eerst in de geschiedenis werd afgelast. Mist en regen waren drie dagen lang spelbreker en de ca 140.000 duiven zijn gisternacht in Nederland aangekomen omdat nog langer wachten onverant woord zou zijn geweest. Naast het niet lossen van de wedstrijdduiven heeft ook de angst voor weer een explosie van het gevreesde paramyxo-virus veel beroering bij de duivensporters doen ontstaan. Twee weken geleden is datzelfde - op kleine schaal - gebeurd in Corbeille waar de afdeling Midden-Brabant een wedstrijd hield. Er bleken bij te rugkomst van de wagens met containers in Zundert/ Wernhout 28 duiven aan paramyxo te lijden. Daarna is direct een brief aan de afdelingen en ver enigingen gestuurd met het dringend advies de jonge duiven preventief te enten. Daar zou in ruime mate gevolg aan gegeven zijn. Deskundigen houden het er echter op, dat dit jaar nog niet de helft van de jonge duiven in Zuidwest-Nederland geënt zijn. (ADVERTENTIES) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees yvy in de aanbieding. kilo 500 g Van onze correspondent TERNEUZEN - Gisteren hebben nog zo'n tien autobezitters bij de gemeentepolitie van Terneuzen aangifte gedaan van vernie ling van de banden van hun voertuig. Daarmee komt het totaal aantal gedupeerden op vijftig. In de Terneuzense wijken waar de bandenprikkers actief zijn geweest (Zeeheldenbuurt, Componistenbuurt en het Rivieren- park) hebben de bewoners verbijsterd en geschrokken kennis genomen van dit spoor van vernielingen dat in de nacht van za terdag op zondag is achtergelaten. Het onderzoek door de politie heeft tot nu toe geen resultaten opgeleverd. Wel worden enkele tips nagetrokken. Geparkeerde auto's schijnen in Terneuzen toch al het doelwit te zijn van vandalen. Zo werden, eveneens in het afgelopen weekend, in de Azeleastraat volgens de politie tientallen auto's met een scherp voorwerp bekrast. "h

de Stem | 1984 | | pagina 1