daarom weinig nieuwe woningwetwoningen Wandeling door Gent CITROËN^ Hulster braderie bijna te gezellig Een daqie uit... De graslei met zijn be- de grens over... Polderhuisjes Gedenkraam voor Polen Touwtrekken Hengstdijk Axel W. DE BLOCK WISSE B.V. Plaatselijk nieuws Hulst Heikant Hengstdijk Lamswaarde Noordstraat politierapport Clinge Vogelwaarde Schietingen DINSDAG 28 AUGUSTUS 1984 PAGINA ZEELAND 2 VAN ZEELAND In 1986 wil de woningbouwvereniging in Hontenisse HAT-woningen (huishoudens voor een- en twee per sonen) bouwen. Er is momenteel nog geen vraag naar dat type woningen, maar de heer Merckx van de woningbouwvereniging denkt dat er wel behoefte naar is. Er is volgens hem nu geen vraag naar, omdat ze er nog niet zijn. Hij denkt dat als er eenmaal HAT-woningen zijn er ook wel vraag naar zal zijn. Het gaat in 1986 om zes woningen. Volgend jaar wil de ge meente 28 woningen bouwen in de premiekoopsector. Er ko men dan ook negen woningen in de vrije sector bij. Waar de ze komen te staan is nog niet bekend. De vier woningwet woningen die in er in 1985 ko men zijn eengezins-woningen. Wethouder H. j. Bruggeman van de gemeente Hontenisse zegt dat het verzadigingspunt in de gemeente op het gebied van woningwet-woningen be reikt is. Hij verwacht ook niet dat de woningbezetting in de gemeente in de toekomst zal dalen. „Zolang er niet meer in dustrie bijkomt, zal het aantal personen per huis zich niet wijzigen", aldus de wethouder. Een heugelijke ontwikke ling is volgens Bruggeman, dat veel polderhuisjes nu door jonge gezinnen uit de gemeen te worden bewoond. Deze huisjes waren lang in trek bij Belgen als vakantiewoning. Momenteel verkopen de Bel gen op grote schaal deze huis jes aan Hontenissenaren. De leegstand in de sociale sector in de gemeente ligt vol gens de woningbouwvereni ging rond de 1,5%. In Klooster- zande gaat het om tien huizen en in de omliggende dorpen gaat het om getallen tussen de vijf en de twee. De woningbouwvereniging wil een voorzichtig belied toe passen op het gebied van so ciale woningbouw. Volgens Van een onzer verslaggevers BREDA - In de Londense Sint Bobula-kerk is zondag onder grote belangstelling een ge brandschilderd raam onthuld dat herinnert aan de veldtocht van de Poolse 1ste Pantserdi visie. In het raam, dat - behal ve het divisie-embleem - een schematisch overzicht van de route toont zijn ook de namen van Breda, Moerdijk en Axel vermeld. De St. Bobula is al sinds jaar en dag dé 'Poolse kerk' in Londen. Tal van on derdelen van de strijdende Po len hebben er hun herinnerin gen aangebracht. Ruim 200 oud-strijders woonden de dienst bij. Gene raal Maczek had op het laatste moment om gezondheidsrede nen van zijn bezoek moeten afzien, maar diens opvolger, generaal Rudniecki was er wel. De vroeger Britse minis ter van Buitenlandse Zaken sir Anthony Eden had zich la ten vertegenwoordigen door zijn zoon. De H. Mis werd opgedragen door de vroegere aalmoezenier van de divisie, pater Stopa, ook in de omgeving van Breda en Axel geen onbekende. Na de kerkelijke plechtigheid sprak generaal Rudniecki 'zijn mannen' toe. Daarbij wist hij hen opvallend enthousiaste reacties te ontlukken. Merckx is de economische cri sis een van de oorzaken voor de dalende vraag naar sociale woningen. „Men gaat niet zo snel meer het ouderlijk huis uit. En mensen denken ook wat langer na voor ze gaan scheiden". Van onze correspondent HENGSTDIJK - Ter gelegen heid van de jaarlijkse kermis hield de carnavalsstichting Hengstdijk touwtrekwedstrij den, waaraan door 15 heren ploegen en 4 dames ploegen werd deelgenomen. De deelnemende ploegen bij de heren waren Disco-Love uit Kloosterzande, De Klaroen uit Kloosterzande, Black Sha dows uit Axel, Bierwinkeltje uit Terneuzen, de Rijzende Man uit Kloosterzande, Kas tanje uit Kloosterzande, Kar- rewiel uit Vogelwaarde, Klo- rianen uit Kloosterzande, Lamsoren uit Lamswaarde, Dobermans uit Walsoorden, Smulders uit Westdorpe, Zee- landia uit Terneuzen, Polder jongens uit Hengstdijk, Bier karren uit Hengstdijk-Zuid en Burtman uit Kruispolder-Ha ven. In een spannende finale tus sen de ploegen Smulders en de Rijzende Man wist Smulders op overtuigende wijze de winst binnen te halen. Ook bij de dames werd het een span nende strijd, waarbij de Black Shadows ongeslagen de over winning wist binnen te halen. Gedurende de hele avond waren er honderden belang stellenden die met veel en thousiasme de wedstrijden volgden en de touwtrekkers aanmoedigden. Ook werden de deelnemers spontaan aange moedigd door de speaker Theo Hermans, voorzitter van de carnavalsstichting. De uitslag bij de heren was: 1. Smulders uit Westdorpe (be ker), 2. De Rijzende Man uit Kloosterzande (beker), 3. Bier winkeltje uit Terneuzen (be ker), 4. Lamsoren uit Lams waarde (lintje). Bij de dames was de uitslag: 1. Black Sha dows uit Axel (beker), 2. Disco Love uit Kloosterzande, 3. Klaroen uit Kloosterzande, 4. Poldermeisjes uit Hengstdijk. Bridge - Leden van bridgeclub Axel speelden in ^cultureel centrum De Halle de achtste wedstrijd in de zomercompeti tie. Uitslag: I. heren L. Schee- Ie-Van Bambost, 2. mevrouw Keeman-de heer Bode, 3. he ren Pel-Van de Casteel, 4. echtpaar Herrebout, 5. me vrouw Dekker-de heer Koek. AUTOBEDRIJF Tlvollweg-Hulat Tel. 01140-12058 AUTOBEDRIJF Mr. F.J. Haarmanweg 55 Terneuzen Tel. 01150-94300 Schaken - De schaakvereni ging Hulst start vrijdag 31 augustus met het nieuwe schaakseizoen. Mensen met interesse voor schaken zijn welkom in de stadsherberg, Schuutershof 2 Hulst. Aan vang 20.00 uur. Zonnebloem - Gasten en me dewerkers van de Zonnebloem maakten een reisje naar Brug ge. In deze plaats bekeek de groep de bezienswaardighe den, waarna het via Blanc- kenberge en Zeebrugge naar Retranchement ging. In Ijzen- dij ke stopte de groep voor een koffietafel en daarna gingen ze op Hulst aan. Vissen - De Zeehengelclub De Knorhanen uit Heikant hield bij Ossenisse een zeehengel- wedstrijd in de Westerschelde. 29 Hengelaars namen aan de wedstrijd deel. De vangsten waren slecht, in de drie uur durende wedstrijd kwamen slechts negen m,aatse en vijf ondermaatse vissen boven. Winnaar werd Th. van de Broeck uit Clinge, tweede E. Morcus uit Kloosterzande, derde M. Paelinck uit Stekene, vierde J. de Block uit Koe wacht en vijfde J. Marcus uit Kloosterzande. Bingo - In zaal E. de Kort werd een bingo-avond gehou den waaraan 100 personen deelnamen. Uitslag: 1. me vrouw Verschuren, Lams waarde; 2. mevrouw De Kort, Hengstdijk; 3. mevrouw Van Goethem, Vrasene; 4. me vrouw Van Goethem, St.-Gil- lis. Gaaibollen - In zaal E. de Kort werd een gaaibolling gehou den waaraan 58 personen deelnamen. Uitslag: hoge vo gel.' W. van Waterschoot; lin ker zij vogel: J. Neve, beiden Hengstdijk; rechter zij vogel: S. van Mieghem, Kloosterzan de. Bingo - Op recreatiecentrum De Vogel werd een bingo avond gehouden waaraan 150 personen deelnamen. Uitslag: 1. mevrouw De Potter, Kloos terzande; 2. M. Maarsen, Nieu- wegein; 3. mevrouw Freyser, Hulst; 4. R. Moerbeek, Vrase ne. Kaarting - In zaal E. de Kort werd een kaarting gehouden waaraan 40 personen deelna men. Uitslag: 1. mevrouw So- mers, 2. W. van Waterschoot, beiden Hengstdijk; 3. R. Ver schuren, Kloosterzande; 4. G. Lampaert, Hengstdijk; 5. P. Rottier, Ossenisse. Bejaarden - De bejaarden van Lamswaarde zijn naar de Ve- luwe geweest. Daar bezochten ze museum 't Loo. Vervolgens maakten ze een rondrit door de Koninklijke houtvesterijen. Op de terugreis bekeken ze ook nog de Rijn. Bridge - In café De Vier Jaar getijden speelden leden van de bridgecvlub een vrije wed strijd met 12 paren. Uitslag: 1. heren Wauters-Van der Put ten, 2. dames Van der Wielen- Van Esbroek, 3. dames Bies- broeck-De Bakker, 4. heren De Kerf-Serraerens, 5. dames Smulders-Van Puyvelde. Gaaibollen - In zaal A. Men- heere werd een gaaibolling ge houden waaraan 49 personen deelnamen. Uitslag: hoge vo gel: mevrouw Van Stevendaal, Kloosterzande; linker zij vogel: J. de kort, Ossenisse; rechter RETRANCHEMENT - Op het strand aan de Zwingeul is ten nadele van mevrouw M. de T. uit Gremberg een handtasje gestolen. In dit tasje zaten on geveer duizend Belgische francs, 24 cheques en de nodige papieren, zoals rijbewijs e.d. NIEUWVLIET - Zondagavond omstreeks kwart over negen kwam een melding dat in een bunker aan de Baantspolder- sedijk een sterke rookontwik keling geconstateerd was. Bij nadere controle bleek hier een aantal matrassen in brand te staan. De brandweer van Cad- zand was vrij spoedig ter plaatse en wist de zaak te blussen. SINT JANSTEEN - Op de kruising van de expresweg te Stekene (B) en de Hellestraat werd de 72-jarige H. A. Broem uit St Jansteen met zijn rij wiel aangereden door een auto. Hij werd hierbij zwaar gewond en overgebracht naar het St Helena Ziekenhuis in St Gillis-Waas. Collecte - In de parochiekerk werd een collecte gehouden voor het werk van Terre des Hommes. De opbrengst be droeg 935,50 en 449 Belgische francs. Pater Willy Burm zal dit bedrag meenemen naar zijn missiegebied, waar hij het zal besteden om in verschil lende behoeften te voorzien. zijvogel: A. Goossen, Walsoor den; extra hoge vogel: me vrouw Van der Linden, Ter neuzen; eerste extra zij vogel: A. Vervaet, Noordstraat; tweede extra zij vogel: Marjo Mattens, Dubbeldam; grootste aantal (7): Marjo Mattens. Vissen - De Hengelvereniging de Puit uit Vogelwaarde hield een viswedstrijd in de Wester schelde. 22 namen deel en de vangst was redelijk. Eerste was Th. de Kort uit ossenisse met 65 punten, tweede J. de Poorter, Vogelwaarde, derde j. de Poorten eveneens uit Vo gelwaarde evenals W. van de Branden die vierde werd. Vijfde werd J. Buys uit Koe wacht. TERNEUZEN - De Westerschelde, staande wip, 36 schutters: eerste hoge vogel: E. Jonkheym, Kloos terzande; tweede hoge vogel: H. de Vos, Bassevelde; eerste zij vogel: F. Martens, Koewacht; tweede zij vo gel: W. de Vrieze, Westdorpe; der de zij vogel: A. Hermans, Axel; vierde zij vogel: J. Martinet, Koe wacht. HULST - Zaal W. Blommaert, 20 schutters: hoge vogel: J. Leeraert; beide zij vogels: E. de Bakker, bei den St.-Jansteen; grootste aantal (5)W. Kuyper, Terneuzen. NOORDSTRAAT - Zaal A. Men- heere, 33 schutters: eerste hoge vo gel: J. van Damme, Walsoorden; tweede hoge vogel: F. Jansen; eer ste zij vogel: J. van Meelen, beiden Kloosterzande; tweede zij vogel: J. Goossen, Noordstraat; derde zij- vogel: mevrouw Van Meelen, Kloosterzande; vierde zij vogel: F. de Meyer, Ossenisse; grootste aan tal (4): R. van Waterschoot, Kloos terzande. LAMSWAARDE - Bejaarden- schieting, zaal Tonny, 26 schut ters: hoge en eerste zij vogel: P. D'Hondt, Kloosterzande; tweede zij vogel: L. Heyens, Boschkapelle; grootste aantal (4): W. Kuyper, Terneuzen. KOEWACHT - Zaal G. van Rum- ste, 30 schutters: hoge vogel: F. Saey, Moerbeke; eerste zij vogel: C. Ongenae, Koewacht; tweede zij vo gel: M. de Wilde, Moerbeke; groot ste aantal (4): L. van Waesberge, St.-Jansteen. KOEWACHT - Bejaardenschie- ting, zaal G. van Rumste, 31 schut ters: hoge vogel: C. Ongenae; eer ste zij vogel: G. van Rumste; twee de zij vogel: R. Ongenae; grootste aantal (4): G. van Damme, allen Koewacht. KLOOSTERZANDE - Zaal De Hoogaars, 30 schutters: hoge vo gel: J. Pardon; eerste zijvogel: P. D'Hondt, beiden Kloosterzande; tweede zij vogel: F. Durinck, Wal soorden; grootste aantal (5): F. de Rijk, A. Burm en J. Burm, allen Kloosterzande. HULST - Zaal De Kroon, 25 schut ters: hoge vogel: F. van Swaal, Hulst; eerste zij vogel: J. de Schut ter; tweede zij vogel: R. de Sterke, beiden Zelzate; grootste aantal (6): J. van Leuven, Bochkapelle. KLOOSTERZANDE - Zaal De Hoogaars, 38 schutters: Wip 1: ho ge en eerste zijvogel: J. Hoop; tweede zij vogel: F. Jansen; groot ste aantal (6): J. Verschoten, allen Kloosterzande. Wip 2: hoge vogel: F. Cooker, Groenendijk; eerste zij- vogel: J. Pardon, Kloosterzande; tweede zij vogel: E. de Maat, Osse nisse; grootste aantal (6): E. van Goethem, Kloosterzande. ZUIDDORPE - Zaal M. de Cock, 32 schutters: hoge en eerste zij vo gel: J. Leeraert, St.-Jansteen; tweede zij vogel: P. Oosting, Axel; grootste aantal (6): R. Simons, Zuiddorpe. PAAL - Zaal P. Verras, 49 schut ters: Wip 1: hoge vogel: Th. van Goethem, Lamswaarde; eerste zij- vogel: L. Roels; tweede zij vogel: A. Verdurmen, beiden Graauw; grootste aantal (5): M. Vemeulen, Clinge. Wip 2: hoge vogel: A. Ver hoeven, Kloosterzande; eerste zij vogel: R. Roels, Graauw; tweede zijvogel: M. Heyens, St.-Jansteen; grootste aantal (4): J. de Blok, Hei kant. KOEWACHT - Zaal Oude Molen, 30 schutters: hoge vogel: M. de Wilde; eerste zij vogel: F. Saye, beiden Moerbeke; tweede zij vogel: E. Goossen, Koewacht; grootste aantal (4): F. Reunis, St.-Jansteen. KOEWACHT Zaal R. van der Steen, 39 schutters: hoge vogel: E. Vervaet, Eksaarde; eerste zij vo gel: G. van Windsey, Eksaarde; tweede zij vogel: E. Fierens, Loke ren; grootste aantal (5): J. Breyaert, Koewacht. HENGSTDIJK - Zaal E. de Kort, 35 schutters: hoge vogel: P. de Bakker, Hengstdijk; eerste zij vo gel: J. Visser, Boschkapelle; twee de zij vogel: B. Visser, Klooster zande: grootste aantal (6): H. van Waterschoot, Hengstdijk. KOEWACHT - Zaal G. van Rum ste, 31 schutters: hoge vogel: L. Dullaert, St.-Pauwels; beide zij vo gels: J. Bolleman, Axel; grootste aantal (4): A. de Bock, Koewacht. KOEWACHT - Zaal J. de Kind, 21 schutters: hoge vogel: P. van Goe them; eerste zij vogel: R. Ongenae; tweede zij vogel: A. Borgt; grootste aantal (4): R. Baart, allen Koe wacht. HULST - Zaal De Kroon, 45 schut ters: hoge vogel: E. Luykx, Hulst; eerste zij vogel: F. Verdurmen, Graauw; tweede zij vogel: F. Schauwaert, Hulst; grootste aan tal (5): J. Verstiggel, Hulst. PAAL - Zaal P. Verras, 68 schut ters: Wip 1: hoge vogel: P. Neve, Kloosterzande; eerste zij vogel: J. de Waal, Koewacht; tweede zijvo gel: R. Roels, Graauw; grootste aantal (7): W. de Kuyper, Terneu zen. Wip 2: hoge vogel: J. Moor- thamer, Kuitaart; eerste zij vogel: P. Roels; tweede zijvogel: A. Roels, beiden Graauw; grootste aantal (5)J. de Blok, Heikant. KLOOSTERZANDE - Zaal De Hoogaars, 39 schutters: Wip 1: ho ge vogel: F. Cooker, Groenendijk; eerste zij vogel: J. Burm, Groenen dijk; tweede zij vogel: L. van Goe them, Kloosterzande; grootste aantal (4): A. Freyser, Kruisdorp. Wip 2: hoge vogel: L. Rysdijk, Groenendijk; eerste zij vogel: J. Pardon, Kloosterzande; tweede zij vogel: A. Freyser, Kruisdorp; grootste aantal (5): F. Cooker, Groenendijk en W. van Rijt, Kloosterzande. KAPELLEBRUG - Zaal Fabie, 75 schutters: eerste hoge vogel: J. Piessens, Kemzeke; tweede hoge vogel: P. Taalman, St.-Jansteen; eerste zij vogel: Tinny de Blok, Kemzeke; tweede zij vogel W. On genae, Heikant; derde zij vogel: Jolien Nijs, Kemzeke; vierde zij- vogel: Betsie Kotvis, Kemzeke; grootste aantal (7): J. Vervaart, Kapellebrug. 'Kleine'bewondering voor de ambachtsman. - FOTO'S DE STEM/COHJ.DE BOER Van onze correspondent HULST - Het was gisteren, de vierde dag van de braderie, opnieuw erg druk en bar gezellig in Hulst. Misschien wel te gezellig in de ogen van sommige winkeliers die knarsetandend moesten vast stellen dat het publiek liever buiten op straat bij de kraampjes en standjes bleef, dan een winkel binnen te gaan. Verschillende winkeliers zeiden daardoor omzetverlies te hebben geleden. De politie kijkt terug op een totnutoe geslaagde braderie. Volgens een woordvoerder zijn er de afgelopen dagen geen bijzondere klachten binnen gekomen. Tijdens tevreden over de braderie. Hij is blij dat een aantal cafe's terrassen op de openbare weg mocht hebben. Een standwerker probeert een uiensnijder aan de man te brengen. Huurhuizen blijven leeg in Hontenisse Van een onzer verslaggevers roemde gïldehuizen. KLOOSTERZANDE - In de gemeente Honte nisse staan woningwetwoningen leeg. Daarom bouwt de regionale woningbouwvereninging Zeeuwsch Vlaanderen in 1985 slecht vier nieu we woningwetwoningen. We vertrekken weer op de Vrijdagmarkt. Een plein met er omheen een aantal histo rische gevels, waaronder het Toreken', een gildehuis van de leerlooiers, daterend uti 1460, met een uitkijktoren waarin de klok hangt waar mee de opening van de markt aangekondigd werd. We lopen nu naar de andere kant van de Markt, richting Leie waar we een 5 meter lang en 16.000 kg zwaar smeedijzeren kanon, de Dul- le Griet, tegenkomen. Het werd gemaakt in de 15e eeuw. Hier steken we de Leie over naar de Kraanlei waar enkele mooie barokke gevels staan en ook het musuem voor Volkskunde is geves tigd. Als u daarna de Leie volgt komt u vanzelf op het Veer- leplein. Dit is het oudste plein van Gent, maar de om ringende gebouwen dateren slechts van drie eeuwen te rug. Zeer indrukwekkend is de toeganspoort, in barokstijl en mooie afbeeldingen in hoogreliëf, tot de Oude Vis markt en de gevel van het Wenemaershospitaal. Behal ve het marktgebeuren heb ben hier in het verleden de afschuwelijkste terechtstel lingen plaats gevonden. We passeren nu weer de Leie en arriveren op de Groenten- markt bij het Groot Vlees huis, dat nu als verkoop plaats van vis wordt ge bruikt. Tegen de zuidgevel leunen de 'Pensenhuizekens' waar vroeger de armen het afval kwamen halen en die nu om gebouwd zijn tot cafeetjes. Ook is er een galgenhuisje en zeer oude, volledig in stijl ge houden winkelpandjes (on der andere een mosterdfa briekje). Iets verderop liggen de Graslei, de oudste haven van Gent met een aaneen schakeling van beroemde gildehuizen in verschillende bouwstijlen en de Korenlei, de middeleeuwse losplaats van granen. Begin deze eeuw zijn alle gildehuizen grondig gerstaureerd of gerecon strueerd. We lopen nu naar de Sint- Niklaaskerk, een 13e eeuws bouwwerk in Scheldegotiek met een barok westportaal. Deze kerk is vanwege res tauratiewerken non steeds gesloten. Op het Emile Braunplein staat de klok 'triumfante', beter bekend als klokke Roeland. Ook be- De veertiende eeuwse pa triciërswoning 'De Achter sikkel'. vindt zich hier de Bron der Geknielden, oftewel in de volksmond de Gentse Pissers genaamd, een beeldengroep van George Minne. Boven Gent rijst... een zaam en grijs.het Belfort. Oorspronkelijk een toren met houten spits die pas in deze eeuw werd vervangen door een estenen. Tegen de toren staat de Lakenhalle, de vergaderzaal van de wol- en lakenhandelaars.De voor malige stadsgevangenis of de zogenaamde 'Memmelokker' grenst aan de noordzijde. Bezoeken we tenslotte de Sint-Baafskatedraal. Het ge bouw werd opgetrokken in een mengeling van bouwstij len. De Krypte is romaans uit de 12e, het priesterkoor hooggotiek uit de 14 en 15e en het middenschip en de toren laten gotiek uit de 15 en 16e eeuw zien. De kathedraal herbergt tal van kunstschat- We verlaten nu de St.- Baafs en lopen naar het huis 'De Achtersikkel', een patri ciërswoning uit de 14e eeuw die vele verbouwingen on derging naargelang de smaak van de bewoners. Thans herberg het het mu ziekconservatorium. Via de Hoogpoort, met nog tal van gave gevels en Sint-Jorishof, het gildelokaal van de voet boogschutters en thans res taurant, lopen we terug naar het uitgangspunt. Voor de dorstigen nog dit: in 1983 lanceerde Gent nieuw bier, het Stropken en Stoeren bonk. U zult vast wel de ge legenheid vinden waar men u alles vertelt over het ger stenat en de andere streek- gerechten. ten. Prachtige schilderijen waaronder het overbekende Lam Gods van J. van Eyck en mooi beeldhouwwerk aan de praalgraven en de rococo- preekstoel. Vanaf de toren krijgt u een mooi zicht op de stad en de omgeving, "s Win ters niet te beklimmen.

de Stem | 1984 | | pagina 11