Hulpverlening snel op gang IIPER Visschers en Meeus niet in NAC-bestuur MUNT UIT DE STEM irsus rtschikken sn m.o. e consulent Atletico Mineiros wint toernooi Wereldtitel Malherbe KNWU weer in de fout er boekhouden MAANDAG 27 AUGUSTUS 1984 Supporters onlusten in West- Duitsland DE STEM COMMENTAAR Toezegging KNWU niet nagekomen 3 WEKEN SPORTEN VOOR DE PRIJS VAN ÉÉN! IB 0 N1 DE STEM „de 4in1 krant" A8: —-i VS WASPEEN kilo ST MARCONISTRAAT 1 GOES RHOUT justus/september 1984 mg nieuwe en lingscursussen voor .Tel. 010-137526/138118 b.g.g. 01807-12930. Haag. Tel. 070-977102. ourg. Tel. 013-421719. Tel. 076-651774. irse schoolgebouwen te P ZOOM, ETTEN-LEUR, OSENDAAL. schikken staat onder leiding van een t. De cursus bestaat uit acht lesavonden 21.30 uur nemen de deelnemers een inclusief bloemen en materiaal, cursus is dus volledig verzorgd cursus droogbloemenschikken. lusief bloemen, materiaal en lusboekje. 11 door een (brief)kaart te zenden Inderwijs aan Volwassenen (SBOV), 12251CX VOORSCHOTEN, idres en cursusplaats vermelden, jvestiging. mputer is het werk van los Linders is een ituut, gespecialiseerd rr opleidingen, computers aanwezig. reda en 27 andere steden in leidingen van Instituut Jos a chouden dereen die het handma- eerst In ca 5 maanden d van handmatig boek- erboekhouder U voert ekhouding op een com- a i in BASIC 5 maanden voor leder- ien hoe een computer rogrammeren pleiding vereist >s 9* 2 Q- 2 3 r- c a ammeur >g) ig tot beroepsprogram- ding dipl Mulo/Mavo-4 e klas Havo. omputerkunde ïer eiding van ca. 6 maan- e mee wil kunnen praten utomatisering ig raktijk mg van ca 5 maanden kretariaatswerk doet of ingscomputer wil leren (houden einbedrijf 5 maanden vooronder- lenotes) uit het Midden- zelf met een computer jn boekhouding willen rekstverwerking (tijk afgestemde oplei- emi-mondeling onderwijs, ?k een mondelinge les en in k een (zelf-kontrolerende) en o a lagere kursuskosten lesstof. U leest er alles over nformatie: 03463-3222 )s Linders, Antwoordnr. 3101, jostzegel is niet nodig). M/V -Tel. pleiding nr(s): atiserings-opleidingen mt£DERÏANDS EXPERTISE BUR&HI expertises schaderegelingen taxaties art 275 WvK Kalshoven 8 Breda 076-879355 DE STEM Rob de Wit wordt ge nadeloos onderuit ge haald door Everton (10). Even later zou De Wit geblesseerd het veld verlaten. - fotoanp door Ted van Leeuwen AMSTERDAM - Tegen alle wetten der logica in heeft Atletico Mineiros het Amsterdam 709- toernooi gewonnen. In een spijkerharde finale werd met tien man tegen Ajax een 2-0 achterstand goed gemaakt (2-2), waarna de Braziliaanse ploeg via strafschoppen de zege greep. De beslissende penalty werd gemist door Peter Boeve, uit gerekend de Ajacied, die vrij dag zijn ploeg nog in de finale had geschoten met een laat doelpunt tegen Roemenië. De strijd om de derde en vierde plaats werd in het voordeel van Feyenoord be slist. De Rotterdammers won nen met 3-1 van Roemenië. De finale was niet alleen in theorie, maar ook in de prak tijk het hoogtepunt van het overigens zwaar tegenvallen de toernooi, dat de toeschou wers weinig verstrooiing ge boden had. Het toernooi-voetbal is zichzelf als evenement aan het overleven. De voetballers be schouwen de wedstrijden als een soort bedrijfsfolklore en zetten in de regel geen pas te veel. Ook het publiek krijgt dat in de gaten. Het jubileum- toernooi trok net genoeg toe schouwers om quitte te spelen. Met vijftigduizend kijkers was ESANATOGLIA (Reuter) - De Belgische motercrosser André Malherbe is tijdens de Grote Prijs van Italië voor de derde keer werelkampioen gewor den in de halve literklasse. het net op een na slechtst be zochte toernooi. Alleen in 1980, toen het evenement Sail een geduchte concurrent was, kwamen er minder kijkers. De wedstrijden in Amster dam brachten aan het licht dat de zogenaamde Nederlandse toppers Ajax en Feyenoord al lesbehalve klaar zijn voor de competitie, die komend week end al begint, met voor beide teams overigens pittige duels, respectievelijk de uitwedstrij den tegen Sparta en Roda JC. Het toernooi benadrukte de favoriete rol van PSV nog eens. Aan de vooravond van de competitie zoeken de trainers van Ajax en Feyenoord nog steeds naar de meest uitgeba lanceerde formaties en passen nog allerlei positiewisselingen toe. Wachtend op het ter be schikking komen van de Bel gische delinquent Walter Meeuws is trainer De Mos van Ajax met zijn linker vleugel aan het experimenteren gesla gen. Tussen linksback Boeve en de vleugelspits De Wit staat niemand, maar Boeve moet zich om de haverklap met de aanval bemoeien. En dat gaat weer ten koste van de defen sie, waar gelegenheidslibero Spelbos niet geschikt is voor die taak. Tegen Roemenië ging Ajax nog met de hakken over de slot, tegen Atletico Mineiros, in eigen land slechts een mid denmoter, vergaloppeerde het voormalige paradepaardje van het Nederlandse voetbal zich gigantisch. De Brazilia nen, die vrijdag tegen Feyen oord nog een spektakelstuk hadden opgevoerd, speelden in de finale of hun leven er van afhing. Hen stond bij winst een premie van 800 Ameri kaanse dollars te wachten en om die valuta te bemachtigen voerden ze een gooi- en smijt partij zonder weerga op. Arbi ter Van Ettekoven zag zich ge noodzaakt Walter Olivera, een zeer ruwe klant, een rode kaart te geven na een aanslag op Van Basten. Om de zaak nog enigszins te redden moest de arbiter nog vier keer geel trekken voor Brazilianen. At letico, dat snel van populairste tot meest gehate ploeg van het toernooi werd, had die kwistig ingezette schoppartijen hele maal niet nodig. Dat bewees het door met tien man de in middels opgelopen achter stand van 2-0 in vier minuten goed te maken. Ajax had via machtige schoten van Van Basten en Koeman de leiding genomen. Nadat de Brazilianen tot zin nen gekomen waren, bleken zij ook tot snelle en doelge richte acties in staat, die als een speld door de Ajax-ballon prikten. Nadat Rijkaard op snelheid geklopt was, maakte Everton er via de benen van de ongelukkige Spelbos 2-1 van. Vier minuten later lag Ajax geheel op z'n rug, toen Spelbos in de fout ging en Edivaldo ge bruik kon maken van het ge brek aan rugdekking: 2-2. Te gen tien Brazilianen kon Ajax de ruimte niet benutten. Bal verlies en misverstanden wa ren aan de orde van de dag. Een veeg teken zo kort voor de competitie. Nog verder van huis is Feyenoord. Het gezelschap van Thijs Libregts vertolkte, de 3-1 zege op Roemenië ten spijt, een bedenkelijke rol. De problemen liggen op het mid denveld, waar de inderhaast aangekochte veteraan Rep het absoluut niet kan bijsloffen. Gisteren werd hij op de linker vleugel gezet, maar ook daar maakte hij een afgetobde in druk. Dat Feyenoord de defensie specialist uit het Oostblok ver sloeg, was behalve aan de Roemeense laksheid te danken aan de rechter vleugel (Troost-Hoekstra-Gullit), die sterk speelde. Gullit was de aangever van de eerste twee Feyenoord-doelpunten (Hout man en Petursson), Hoekstra tekende na een pass van Troost voor de derde. Tussen de saaie bedrijven door had Goras gelijk gemaakt. Feyenoord maakte een do delijk vermoeide indruk, maar zal niet, zoals Ajax, een week je rust kunnen nemen om uit gerust aan de competitie te be ginnen. Morgen en woensdag spelen de Rotterdammers na melijk een toernooi in Madrid. Niet ter voorbereiding op de naderende competitie, maar om de dure hofhouding te kunnen betalen. Van onze sportredactie BREDA - Tim Meeüs en Jac ques Visschers zien af van hun kandidatuur voor een zetel in het bestuur van de voetbal vereniging NAC. Beiden wer den enige maanden geleden naar voren geschoven als 'voetbaltechnische' bestuur ders. Zowel Meeüs als Visschers hebben in de afgelopen drie maanden stage gelopen in het bestuur en kwamen tot de conclusie, dat het bestuurs- werk hen enorm veel tijd zou gaan kosten. „Als ik iets doe, wil ik het goed doen", vertelde ex-spits Visschers gister avond. „Zo'n baantje drukt te zwaar op mijn tijd, jammer, maar het is niet anders. Mijn besluit betekent echter niet, dat ik niets meer wil doen voor NAC, daarvoor houd ik te veel van die club." Voorzitter Frans Bayings betreurt het besluit van de twee ex-kandidaten, maar heeft er wel begrip voor. „Het had goed uit kunnen pakken; Visschers als vertrouwensman van Maaskant en de spelers, Meeüs als voetbalkenner en eventueel ook als representant van de sponsors. Helaas, beide heren hadden erg goede rede nen om de boot af te houden, dat respecteren wij." Nu de twee 'voetbalmensen' van hun zetel afzien, hoeft het verenigingsstatuut van NAC niet veranderd te worden. Dat was noodzakelijk geweest, als de sponsors de aan hen toege zegde twee zetels gaan bezet ten. Dan was het aantal be stuurders van zeven op negen gekomen, terwijl in het NAC- statuut staat, dat het bestuur slechts uit hoogstens zeven mensen mag bestaan. KAISERSLAUTERN (SID) - Het begin van de Westduitse voetbalcompetitie is gepaard gegaan met ernstige suppor tersonlusten. Al voor de aan vang van de wedstrijd Armi- nia Bielefeld - Bayern Mün- chen moest de politie in actie komen, toen de aanhang van de Zuidduitse vereniging een treinstel zwaar beschadigde. Het compartiment werd in Neurenberg afgekoppeld. Te gen de 55 fans werd procesver baal opgemaakt. Ook bij het duel tussen Kai- serslautern en de Westduitse kampioen VfB Stuttgart moest de politie optreden. Twintig supporters werden gearresteerd wegens het bezit van messen, omgebouwde alarmpistolen en boksbeugels. Aanleiding tot het handelen van de politie was een grote vechtpartij tussen meer dan 50 aanhangers van beide vereni gingen op het parkeerterrein. T11 Een van de slachtoffers wordt op een brancard afgevoerd. - FOTOANP Vervolg van voorpagina Rond kwart voor twaalf gis termorgen brak de galerij on der de last van de mensenmas sa af als een luciferstokje. Op dat moment liepen of stonden tenminste vijftig mensen op de onheilsplek aan het einde van de pitstraat. Met donderend geraas stortte de metalen con structie van ongeveer tien me ter lengte bijna vier meter naar beneden. Mannen en vrouwen smakten op het as falt tussen banden en op de formule I-bolide van de Duit ser Manfred Winkelhock. In eerste instantie heerste er grote paniek. Niet iedereen was er van doordrongen wat er gebeurd was. Aanvankelijk werd gedacht dat er een ont ploffing in de ATS-box had plaatsgevonden. Slachtoffers lagen her en der verspreid. De hulpverlening kwam zo snel mogelijk op gang. Een van de verpleegsters van de medische dienst van het circuit, die als een der eersten op de onge luksplek was, beschrijft de ta ferelen: „Het was een afschu welijk gezicht. EHBO'ers wis ten niet meteen wat ze moes ten doen. Door onze ervaring zagen wij in een oogopslag welke mensen er ernstig aan toe waren en welke minder. Het was een groot geluk bij een groot ongeluk dat het ge beurde op een moment dat er geen race aan de gang was, want anders was de ramp he lemaal niet te overzien ge weest". In het Elizabeth-ziekenhuis in Haarlem werd het rampen team opgetrommeld, terwijl ook het Johannes te Deo-zie- kenhuis en de Mariastichting in Haarlem paraat waren om de vijftien ernstig gewonden op te vangen. Twintig slacht offers, onder wie het zoontje van Arrows-manager Jacky Oliver, konden in de EHBO- post op het circuit behandeld worden. De ernstig gewonden werden met vijf ambulances naar de ziekenhuizen in Haar lem getransporteerd. Terwijl de doctoren en het verplegend personeel nog be zig waren met het verlenen van de eerste hulp aan de ern stig gewonde slachtoffers, werd door de wedstrijdleiding via de portofoons al opdracht gegeven aan de pit- en baan commissarissen om alles in gereedheid te brengen voor de start van de uitgestelde op warmronde. De commercie, die de For mule 1-wereld beheerst, kent kennelijk ook geen enkel me dedogen met menselijk leed, want Bernie Ecclestone, het brein achter het formule I- circuit, eist simpelweg dat er op het afgesproken tijdstip be gonnen wordt met de race, slachtoffers of geen slachtof fers. Indachtig de woorden van Ecclestone - 'De toeschouwers interesseren me geen moer' - vertrok gistermiddag om 15.00 uur de meute, alsof er een paar uur eerder helemaal niets gebeurd was. „Zeven honderd miljoen mensen wachten op de tv-uitzending", zei Willem Vreeken. „Boven dien wil Ecclestone dat de cou reurs na de opwarmronde tweeënhalf uur de tijd hebben om hum mecaniciens nog te laten sleutelen aan'de bolides. Het was nu iets korter. Toch vind ik het belangrijk dat het met de slachtoffers naar om standigheden goed gaat, al ligt er nog een man met ernstige inwendige kneuzingen in het ziekenhuis". PIET LIEBREGTS, die voor de KNWU de selectie voor het WK voor profs op de weg samenstelde, heeft de laatste dagen weer eens gemerkt dat er binnen de KNWU velen zijn, die menen mee te mogen praten. Terwijl Liebregts door Johan Lammerts en Ad Wijnands voor wat te laatste twee plaatsen binnen de ploeg voor de strijd om de regenboogtrui sportief gezien - tijdens de prof ronde van Nederland - voor een voldongen feit werd gesteld, bleek plotseling dat anderen Hennie Kuiper al een toezegging badden gedaan. Liebregts geldt binnen de vaderlandse wielersport als één van de voornaamste kenners van het metier. Een man, die tot twee jaar geleden tot volle tevredenheid selecteerde. In die laatste twee jaar werd die taak overgenomen door de commissie be- roepswielrennen. Een college van dragers van blauwe blazers, dat - zo bewees de praktijk - niet uitblonk en uitblinkt door ken nis van de wielersport. De affaire rond Jac Hanegraaf bij de se lectie voor het WK van vorig seizoen ligt nog vers in het geheu gen. Nu weer veroorzaakte die commissie problemen, die gemakke- 'ijk voorkomen hadden kunnen worden. Vooral uit menselijk oog- Punt is het ten zeerste te veroordelen dat eerst aan Kuiper een belofte werd gedaan en dat die later moest worden terugge draaid. Op van de kant van Piet Liebregts volstrekt begrijpelijke redenen. Lammerts en Wijnands lijken namelijk inderdaad beter 'e passen in de huidige WK-ploeg dan Kuiper. De commissie be- roepswielrennen treft echter grote blaam. Een man op 1500 kilo meter afstand (Verbrugge, die al in Barcelona zit) en een man in sen wandelvierdaagse in België (Van Esch) moeten beslissen ever zaken, die zich in de profronde van Nederland afspeelden. Een zeer verwerpelijke zaak. door Rob van Deursen ASSEN - Hennie Kuiper zal, als hij vanuit Barcelona ko mende vrijdag of zaterdag een telefonische oproep krijgt om alsnog zijn reserve-plaats te ruilen voor een WK-startbe- wijs, niet thuis geven. De in Putte wonende Kuiper vertikt het om als reserve te fungeren, nadat zaterdag Johan Lam merts en Ad Wijnands, zoals verwacht, werden aangewe zen om de laatste twee posities in te nemen. Aan Kuiper was namelijk al voor de de prof ronde van Nederland in Woer den tijdens een bijeenkomst van de KNWU met profcou reurs in het geheim toegezegd dat hij zich zeker kon wanen van een plaats in de WK- ploeg. Kuiper wilde zaterdag in Assen niet zeggen („Het is me In vertrouwen verteld. Dus ik noem geen namen".) wie plaats nam op de stoel van de officieel door de KNWU aan gewezen keuze-heer Piet Lie bregts. Maar het bleken Roger van Esch uit Bergen op Zoom en Hein Verbrugge (leden van de commissie beroepswielren- nen binnen de KNWU) te zijn, die voor zijn beurt spraken en aan Kuiper de toezegging de den. Liebregts: „Ik heb er de gehele prof ronde hoofdpijn van gehad. Die Van Esch heeft mij verteld dat hij aan Kuiper Hennie Kuiper .gepasseerd - foto archief de stem heeft beloofd dat die het WK zou mogen rijden. Ik ben daar behoorlijk boos om geworden, want op die manier word ik als loopjongen gebruikt. Die Van Esch heeft zich er hele maal niet mee te bemoeien. De laatste twee j aar is het ook al allemaal rotzooi geweest met de prof-selectie. Dus ik begrijp niet dat de heren hun lesje nog niet geleerd hebben. Vorig jaar was het toch een aanflui ting met dat op het laatste mo ment aanwijzen van Hane graaf. Daar maakte de bond zich toch belachelijk mee. En nu gebeurt dit weer. Het in vullen van de eerste tien na men was niet moeilijk, maar die laatste twee hebben mij door deze affaire veel kopzor gen gekost. Toch sta ik hele maal achter de keus van Lam merts en Wijnands. En Kuiper moet het nu maar verder met de KNWU uitvechten als hij die toezegging van Van Esch toch gestand wil zien doen". Volgens Roger van Esch echter stelt Piet Liebregts zich ten onrechte op als de enige, die binnen de KNWU voor het WK van de profs op de weg mag selecteren. „Liebregst brengt de laatste weken naar buiten dat hij de man is. Daar hebben we geen bezwaar te gen, maar het is natuurlijk wel zo dat de commissie be- roepswielrennen de selectie samenstelt", aldus Van Esch gisteravond nadat hij terug keerde van het lopen van een vierdaagse in België. Voordat Liebregts Lam merts en Wijnands toevoegde aan de lijst van tien 'definitie ven' (Hanegraaf, Raas, Van der Poel, Zoetemelk, Van de Velde, Veldscholten, Rooks, Lubberding, De Rooy en Win nen) pleegde Liebregts nog wel overleg met Hein Ver brugge, die al in Barcelona verblijft. En met Jan Raas en Zoetemelk, die hem beiden steunden in zijn keus voor Wijnands in plaats van Kui per. „Ik heb het Kuiper met pijn in mijn hart verteld, maar als ik overstag was gegaan, zou ik mezelf niet meer onder ogen durven komen. Lam merts en Wijnands hebben in deze profronde bewezen dat zij op Montjuich er bij horen", aldus Liebregts. De manier waarop Lie bregts het Kuiper vertelde be viel de laatste trouwens niet zo. Kuiper: „Hij heeft niet di rect gezegd dat ik reserve zou staan en dat ik niet mee mocht. Liebregts heeft alleen gezegd dat hij Lammerts niet kon passeren nu die de prof- ronde heeft gewonnen. Dus in feite weet ik nu nog niet offi cieel dat ik afgevallen ben". 9 'A Klinkende guldens kado dus. Da's nog eens een sportieve manier om nader kennis te maken met de Stem, de krant die u dagelijks op z'n vroegst boordevol sportberichten in de bus krijgt. En meer. Want behalve het sport-katern krijgt u ook De Stem Algemeen, De Stem Regio en De Stem Gids; 4 kranten in één dus. En dat 3 weken lang voor slechts 4,75. 3 WEKEN DE STEM VAN 14,25 VOOR 4,75. Daar sla ik direkt munt uit. Noteer mij dus maar voor zo'n vrijblijvend proefabonnement. I Naam: Adres: Postcode en woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, ^^800 VB Breda. Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1984 | | pagina 9