25.000ste in bad Kloosterzande ip 'JEKENHUISK WES TIE DRIJFT WIG IN STATENFRACTIE CDA Kunstenaars eisen van Middelburg schadevergoeding Windhonden renden om nationale titel Autobanden massaal lek gestoken Inwoner Graauw verongelukt Fregat gedoopt MAANDAG 27 AUGUSTUS 1984 W. van Bombast Zeeuwsvlaams hengelkampioen IN KORT GEDING Oud-wethouder De Keyzer van Hulst overleden V erkeersdode in Borssele Heroïne-dode in Vlissingen VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 an 17 en 20 jaar kun- et moeite rondko- en hopen zo spoedig Ijk naar Ascension te vertrekken om daar slag te kunnen gaan. een andere zoon van uw Leo is al op As- n. Hij is opgenomen in oep van ongeveer 400 ;rs en verdient er aal zoveel als op St. a. ens de Falkland-oor- as het vliegveld van sion één van de drukst te luchthavens ter 1. Dagelijks voerde de luchtmacht toen vele len vluchten uit. de oorlog tegen Ar- ië gebruikt de Britse [-ng Ascension als een r steunpunt om con- ;e kunnen uitoefenen Falkland-eilanden. De hatkistbeheerder van ilena, Simon Gellett, er onlangs in een in- at met The Guardian wezen, dat dit eiland nisch onafhanklijk annen worden. Maar au de Britse regering rategische betekenis Helena moeten on- tnen en een gedeelte ruim 600 miljoen gul- ie zij jaarlijks uittrekt Ascension, aan dit moeten besteden, al- llett. ipyright The Guardian iDoek valt voor Hulst Napoleon in Waterloo. - FOTO'S DE STEM j rordt. Bij mooi weer kan irrassen in de Marollen- 1 en goedkoop eten. Op lid is er een eigenlijk niet Trdige rommelmarkt. Ie richting van de Grote voorbij het Koninklijk i aan de linkerkant, ligt voor Schone Kunsten eiende tentoonstellingen, [bezoek aan het Museum us wil halen, kan aan de Park van Brussel inlo- kelijk toebehorend aan van Brabant. In 1830 de eerste gevechten I de Belgi: che patriotten Idse troep >n. Nu rusten Ibeelden en de fonteinen, lauze de ambtenaren uit Ihtendtaak in de parle- p/en in de aangrenzende pet fraais dat Brussel te ens wat meer groen om zien, doet er goed aan peren bos op te zoeken, en oppervlakte van 124 kt deel uit van het Zo- I dat is dè plek voor lief- I een boswandeling. Het lis een prachtig beuken- 1822 nog 12.000 hectare aar waarvan nu nog een b. Wie het Zoniënwoud Jjidelijke richting (Mons) In Waterloo, de plaats liedenisliefhebber. Op 18 ld hier de voor Napoleon I slag plaats. Na een hal- |bleven er yan de 188.000 pelsen, Pruisen, Hollan- |n 15.000 doden en 56.000 J het slagveld over. Het Üuseum in Waterloo be- het huis waar de Britse jaan de vooravond van de |ijn hoofdkwartier had. i goed overzicht van de fen van die historische [Le Lion' volgend komt euweheuvel, het monu- ere van de prins van daar gewond raakte, Iht. Bovenop de heuvel, [reden, staat de leeuw, de toerist wil doen ge- eegoten is uit de kanon- 1 die op het slagveld ach- [ar dat is een fabel. Aan i heuvel ligt het gebouw lagachtig panorama, een [cirkelvormig overzicht pit, geschilderd door de ouis du Moulin halver- [ige eeuw. Toegang: 50 mlwassenen en 35 franks Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG/HULST - De sluiting van het I Hulster ziekenhuis - in de nacht van vrijdag op zaterdag maakte de statencommissie voor het welzijn duidelijk daar niet meer aan te I willen tornen - heeft een wig gedreven in de CDA-statenfractie. Het CDA zal tijdens de statenvergadering van vri.i- g 14 september niet alleen verdeeld stemmen. De gemoederen zijn zo hoog opgelaaid dat het Hulster CDA-statenlid Th. Baert (te vens voorzitter van de Hulster CDA-afdeling) dreigt zich uit de fractie terug te trekken. Aanleiding is de ondubbel- zinnige wijze, waarop CDA- fractievoorzitter J. Roose zich J tijdens de nachtelijke commis sievergadering uitspraak voor sluiting van het Hulster zie kenhuis. Volgens Baert heeft Roose daarmee een interne af spraak geschonden, namelijk dat fractie- en commissieleden van het CDA zich nog niet voor sluiting van het zieken huis zouden uitspreken. Door de grond Baert zegt dat een dergelij- I ke afspraak binnen de fractie gemaakt is op basis van uit voerig cijfermateriaal dat door hem verstrekt werd. „Je kunt begrijpen dat ik door de grond ging toen ik de stelling- name van Roose hoorde", zegt Baert, „Als ik niet meer op ge maakte afspraken af kan gaan weet ik niet of ik me nog wel tot de CDA-fractie kan reke nen", „Als de zaak niet op klaart zal ik me daar heel ern- stig over beraden". Roose zegt desgevraagd zich I van een afspraak niet bewust te zijn. '„Zo'is het bij mij in ieder geval niet overgeko men". Roose voegt daar aan toe ook geen voorstander te zijn van afspraken, waarmee commissieleden van te voren aan standpunten worden ge bonden „Als lid van een ad viescommissie moet je de moed hebben uitspraken te doen, een commissielid hoort keuzes te maken, niet steeds met een voorbehoud te vol staan". De manier waarop de Hul- I ster werkgroep Behoud Zie- kenhuis vrijdagavond -tijdens hoorzitting vlak voor de I nachtelijke commissieverga dering- haar financiële gege- Th. Baert..Ik weet niet of ik me nog wel tot de CDA- fractie mag rekenen. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER vens verdedigde was volgens Roose 'niet bepaald van kwa liteit'. Baert geeft dat toe, maar zegt zelf binnen de frac tie een financiëel relaas te hebben gehouden waaruit de conclusie werd getrokken dat sluiting van het ziekenhuis nog een 'onvoldragen' zaak is. Roose daarover: „Bij navraag bleef er van die financiële ge gevens niet veel over". Verwijten Van onze correspondent CLINGE - Zaterdag is de sportvisser W. van Bombast uit Axel - lid van Geduld Overwint Alles - Zeeuws vlaams kampioen geworden bij de hengelwedstrijden op het viswater De Zestigvoet. Clubkampioen werd hen- gelsportvereniging Platzak uit Westdorpe. De wedstrijden werden georganiseerd door de vissersvereniging De Clingse Hengelaars. In totaal namen 108 leden van de ruim 20 Zeeuwsvlaam- se verenigingen aan dit kam pioenschap deel. Voorzitter Hugo Willaert was dankbaar voor de goede organisatie en bet goede verloop. De prijzen die naast de verschillende tro feeën bestonden uit visgerief, werden uitgereikt door wet houder W. Kaiser. De uitslagen waren: 1. W. van Bombast (Axel) (Zeeuwsvlaams kampioen 1984), 2. F. Seynasael (Westdorpe), 3. M. Nobus (Aarden burg), 4. w. de Meijer (Westdorpe), 5. F. Mechelinck (Westdorpe). De uitslagen van de verenigingen wa ren: 1. Westdorpe, 2. Axel, 3. Clin ge, 4. Aardenburg, 5. De Vogel. De statencommissie stoorde zich tijdens de nachtelijke vergadering niet aan verwij ten dat vergaderen meteen na de hoorzitting niet tot een af gewogen oordeel zou kunnen leiden. Vrij algemeen kwam de commissie tot de conclusie dat de hoorzitting en gestelde vragen aan de insprekers geen nieuwe gezichtspunten van belang hadden opgeleverd. Men kwam dan ook zeer snel tot conclusies. De vertegen woordigers van WD, PvdA, SGP, D'66, GPV/RPF en PSP/CPN maakten duidelijk dat hun fracties zich achter het GS-stantpunt (bouw van een centrumziekenhuis in Terneuzen en sluiting van Hulst) zullen scharen. Alleen een aantal CDA-ers en de PPR/EVP zullen tegen stem men. De drie CDA-commissiele- den adviseerden zeer verschil lend. Roose ging akkoord met sluiting van Hulst, Remijn-De Badts stemde tegen en Schef- fers maakte een voorbehoud. PvdA en VVD maakten dui delijk dat wat hen betreft, alle huidige ziekenhuisbestuur ders in Zeeuwsch-Vlaanderen van het toneel dienen te ver wijnen. Voorwaarde voor de bouw van een centrumzieken huis moet volgens hen zijn dat in Zeeuwsch-Vlaanderen één geheel nieuw en democratisch samengesteld bestuur wordt gevormd. In oost-Zeeuwsch- Vlaanderen moet nu volgens hen ook extra aandacht wor den besteed aan uitbouw van de zogenaamde eerstelijns- zorg. Men wil dat GS zich daarvoor gaan inspannen. Van onze correspondent PHILIPPINE - Onder het motto 'Philippine voor de echte mosselen en gezellig heid', vierde dit dorp dit weekend weer de mossel feesten, voor het achtste jaar op rij om precies te zijn. „Een slogan, die zeker uitgekomen is", aldus Her man Saey, voorzitter van de stichting Mosselfeesten. „We hebben beide dagen duizenden bezoekers in Philippine mogen verwel komen en de sfeer was bij - zonder gezellig". De mosselfeesten begon nen zaterdag met een da mesvoetbalwedstrijd. Het centrum van het mossel dorp stond vol met feeste lijk aangeklede kramen waar het talrijke publiek naar believen mosselen kon proeven of kij ken naar oude ambachten en het uitsteken van rauwe mos selen door twee Philip- piense oud-vissers. Burgemeester Dusar- duijn van Sas van Gent opende zaterdagmiddag het feest en reikte bij deze gelegenheid de Gouden Mossel uit aan Carlos Tie- leman, Philippiens restau ranthouder, die het klei nood plus bijbehorende oorkonde kreeg als blijk van waardering voor zijn inzet voor de mosselfees ten. Diverse muziekgezel schappen en verenigingen gaven zowel zaterdag en zondag acte de presence op het mosselfeest. De zondag gehouden trimtocht en mosselrally trokken minder deelne mers. De rommelmarkt daarentegen werd wel een groot succes. Illustratief voor de drukte en het suc ces van de feesten was het feit dat gisteravond rond 20.30 uur de mosselvoor- raad bij de mosselkraam op de markt vrijwel uit verkocht was. „Een wat donkere wolk voor de or ganisatie, maar wel een uitstekende reclame voor ons produkt", aldus een te vreden stichtingsvoorzit ter. Mosselen proeven in een van de kraampjes - FOTO WIM K00IJMAN Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE Zwembad De Honte te Kloosterzande kon afgelopen zaterdag de 25.000ste bezoe ker van dit seizoen verwel komen. Het was de 9-jarige Rudi Laffeber uit Klooster zande, die uitgebreid in de bloemetjes werd gezet. Uit handen van wethouder Brugman ontving hij een gratis abonnement voor het volgend zwemseizoen en kreeg hij namens het zwem bad een badlaken aangebo den. Volgens een woordvoerder van De Honte had men eigenlijk niet meer verwacht dit jaar aan 25.000 bezoekers te komen. „Door het warme weer van de laatste weken zit de loop er echter weer hele maal in", aldus de zegsman. - FOTO WIM KOOI JMAN Van een onzer verslaggevers GOES - Aan de nationale wedstrijden in Goes, die waren uitgeschreven door de Zeeuwse Wind- honden-renyereniging, namen zaterdag 58 hon den deel: 51 whippets en zeven Afghaanse wind honden. De dieren waren afkomstig uit Nederland en België en dienden, in hun diverse klassen, 360 meter te overbruggen. De finale-winnaars wa ren bij de whippets Cady- sia's Creatinus (50+ klasse) van J. Kloppenburg uit Den Haag in 23,5 sec,; Flintstone of the Big Chance (C-klasse) van C. Rison uit Koudekerke in 24,2 sec.; Demis van den Oudeweg (B-klasse reuen) van R. Lasschuit uit Etten- Leur in 23,5 sec.; Duarte van den Oudeweg (B-klasse te ven) van A. van Veen uit Nootdorp in 23,6 sec.; Aramis van de Alloïsepolder (A- klasse) van K. Chastelet uit Fijnaart in 22,9 sec. Bij de Afghaanse wind honden (B-klasse) ging de overwinning naar Amara el Awahl van 't Swartshof, eigendom van mevrouw Boogaard-Beeke te Middel burg, in een tijd van 29,3 sec. Van onze correspondent TERNEUZEN - Veertig eige naars van evenzoveel perso nenauto's in Terneuzen-Zuid hebben gisteren bij de ge meentepolitie aangifte gedaan van vernieling van een of meerdere banden van hun voertuig. De banden werd met een scherp voorwerp kapot gesto ken. In totaal sneuvelden ruim 60 banden, maar de politie te Terneuzen verwacht nog meer aangiften. Volgens de politie moet de massale banden vernieling zijn gepleegd tussen 01.00 en 02.00 uur zondagmorgen. Nog die zelfde nacht werd een zestal potentiële verdachten aange houden om verhoord te wor den op het politiebureau, doch dit bracht niets aan het licht. Vrijwel alle auto's stonden ge parkeerd in drie Terneuzense wijken, de Componisten- en Zeeheldenbuurt en het Rivie renpark. Een speciaal gevormd team van de politie speurt naarstig naar de daders en kan daarbij wel enige hulp gebruiken. Iedereen die in genoemde wij ken op bovengenoemd tijdstip iets verdachts hebben opge merkt worden verzocht zich met de politie in verbinding te stellen, tel. 01150-94151. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - „Wij voelen ons geen uitkeringstrekkers en voor ons is dit een principiële zaak. We hebben recht op schade vergoeding van de gemeente Middelburg, die onzorgvuldig en onrechtmatig heeft gehandeld". Dat zei de kunstenares Inge van der Kooij voor de recht bank in Middelburg. Samen met de kunstenaar Kees de Valk had ze, zoals gemeld, een kort geding tegen de gemeente Middelburg aangespannen omdat de commissie die in Middelburg de Beeldende Kunst Regeling (BKR) behan delt, wegens vakantie de aan koopvergadering van juli af gelastte. Doordat de juliverga dering van de Middelburgse commissie niet door ging en de betrokkenen daarvan pas in juni van op de hoogte werden gesteld, waren de beide kun stenaars aangewezen op een percentage van een bijstands uitkering en moesten leven van een bedrag dat aanzien lijk minder was dan dat ze ge wend waren. Tijdens het kort geding wil de de advocaat mr. Flos, die de kunstenaars vertegenwoor digde, de gemeente dwingen de volle BKR-uitkering uit te betalen zolang de commissie om wat voor reden dan ook niet bij elkaar kan komen. Bo vendien eiste mr. Flos een schadevergoeding van ruim 3700 gulden voor Kees de Valk en 3541 gulden voor Inge van der Rooij. De vertegenwooordiger van de gemeente Middelburg, mr. J. van Dam, het hoofd van de juridische afdeling van de Middelburgse sociale dienst, dacht daar anders over. De twee kunstenaarsbonden (BBK en FNV) hebben beiden ook een zetel in de commissie en zij vonden blijkbaar niet dat de belangen van hun leden door het op vakantie gaan van de commissie geschaad wer den, aldus mr. Van Dam. Daarbij komt, zo zei de ge meenteman, dat de vakantie van de commissie niets nieuws is. Hetzelfde speelde in de ja ren daarvoor toen er niemand protesteerde. „De kunstenaars leverden vooraf gewoon meer werk in zodat ze die periode konden opvangen", stelde Van Dam, die bovendien de mening ventileerde dat een kunste naar gezien kan worden als een kleine zelfstandige en als zodanig risico's moet incalcu leren. De rechtbankpresident mr. André de la Porte doet don derdag om 14.00 uur uitspraak. Van onze correspondent GRAAUW - In het Acade misch ziekenhuis te Gent is gisteren de 79-jarige J. Hey- dens uit Graauw overleden aan de gevolgen van een ver keersongeluk. De bejaarde man werd zaterdagmiddag omstreeks 17.30 uur in zijn woonplaats bij een verkeers ongeval zeer zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde op de kruising Meloweg-Duiven- hoeksestraat, waar de man op zijn fiets de kruising overstak en daarbij werd gegrepen door een vrachtauto. Deze werd be stuurd door G. P. uit St. Jan steen. CLINGE - Zaterdag is op 68- jarige leeftijd in het St. Lidui- na-ziekenhuis te Hulst oud wethouder Bernard de Keyzer van Hulst overleden. De overledene heeft zich tij dens zijn leven een grote plaats verworven in het ge meenschapsleven van het dorp Clinge. Vele jaren is hij voor zitter geweest van de plaatse lijke afdeling van de KAB (Katholieke Arbeiders Bewe ging). Na de oorlog is hij in de politiek gegaan en kwam hij in de gemeenteraad van de zelfstandige gemeente Clinge tot aan de her-indeling. Maar ook in de gemeente Hulst werd hij raadslid en was zelfs bijna gedurende 10 jaar wethouder van deze gemeente. Zijn dagelijks werk heeft de heer De Keyzer gevonden in de Clingse textiel-fabrieken Clitex, waar hij gehuldigd werd voor zijn 25- en 40-jarig dienstverband. Van over heidswege werd hij onder scheiden met een medaille in de orde van Oranje-Nassau. Van een onzer verslaggevers BORSSELE - De 39-jarige automobilist G. van der Eijk uit Tuil en 't Waal (provincie Utrecht) is in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een eenzijdig verkeersongeval in de omgeving van Borssele om het leven gekomen. Volgens de rijkspolitie is de man, waarschijnlijk door een te hoge snelheid, met zijn auto uit een bocht gevlogen en in een sloot terecht gekomen. Hij was op slag dood. Van onze correspondent VLISSINGEN - Vrijdagnacht werd de 36-jarige gehuwde C. K. uit Vlissingen dood aan getroffen in de woning van een vriend. Volgens een zegs man van de gemeentepolitie te Vlissingen is de man vermoe delijk overleden aan een over dosis heroïne. Vandaag wordt sectie op het slachtoffer ver richt. VLISSINGEN (ANP) - Zater dag vond tijdens een plechtig heid bij scheepswerf De Schel de in Vlissingen de doop plaats van het tweede luchtverdedi gingsfregat dat deze werf voor de marine bouwt. Het fregat is "Witte de With' genoemd. Be gin volgend jaar zal het zijn eerste proefvaart maken.

de Stem | 1984 | | pagina 5