Eiland St Helena tussen wal en schip GEEN BEHOEFTE AAN ONAFHANKELIJKHEID Windhonden MAANDAG 27 AUGUSTUS 1984 M EXTRA Eethuizen Koninklijk Waterloo middelburg/ HULSlI W. van Bombast Zeeuwsvlaams hengelkampioen Bruisend BRUSSEL blijft boeien De Grote Markt in Brussel. Brussel is een unieke stad, wellicht ondergewaardeerd door de Neder landse toerist, die aan Antwerpen met zijn Zoo en zijn vrolijke terrassen aan de Groenmarkt de voorkeur geeft. Maar Brussel biedt meer. Brus sel heeft een schat aan musea, een rijkdom aan gebouwen, een keur aan restaurants, een zee van winkels, bre de boulevards, schitterende parkten en een nog levendige geschiedenis. En Brussel heeft Manneken Pis. Het we reldberoemde beeldje, mascotte van de stad, is slechts zestig centimeter hoog en doet zijn voortdurende be hoefte in een achteraf hoekje tussen de Stoofstraat en de Eikstraat, een paar honderd meter van de Grote Markt. Het beeldje werd in 1619 door Jéö- me Duquesnoy vervaardigd als sym bool van de Brusselse onverzettelijk heid, maar de houding van het man neke verraadt meer een air van: ik heb overal lak aan. Dat hebben zeker de duizenden namaak-mannetjes in de tientallen, het echte Manneken omringende souvenirswinkels, die te koop zijn als asbak, sierkurk of kur- ketrekker. Het Manneken is een must, natuurlijk, maar de ontmoeting is voor de meeste negatief verrassend. Het Stedelijk Museum, waarin op een etage normaal de 341 aan het Manne ken geschonken uniformen en kos tuums worden vertoond, is deze zo mer wegens verbouwing gesloten. Wie op de Grote Markt de blik kan afhouden van de vaak prachtige da mes en/of schuimende glazen bier op de terrassen en dus ander schoons zoekt, ontkomt niet aan de gedachte dat zich op de Grote Markt de belang- rijkste gebeurtenissen afgespeeld hebben uit de geschiedenis van Brus sel. In de tiende eeuw al namen de erfgenamen van Karei de Grote hun intrek in de citadel van Brussel en was de Grote Markt aan de beneden loop van de toen nog zichtbare rivier De Zenne het hart van de stad. Zoals blijkt uit de namen van de omringen de straten - Beenhouwerstraat, Vlees- en Broodstraat, Peperstraat, Haringstraat, Grasmarkt, Boter- straat en Kolenstraat - werd er volop handel gedreven. Nu is er op de Grote Markt nog dagelijks een bloemen- Terras aan de voet van de Leeuw van Waterloo. Beelden aan de Zavel. markt, die voor de verwende Neder lander wat armzalig aandoet, en een zondagse vogelmarkt, waarvoor in Nederland de Dierenbescherming in het geweer zou komen. Veel beter is het te genieten van de schitterende gebouwen, die als door een wonder alle rampen door de eeu wen heen getrotseerd hebben. Een van die rampen had het verwoesten de bombardement in 1695 van de Franse troepen van Lodewijk XIV kunnen betekenen voor het stadhuis. Het Franse geschut had het gemunt op de toren van het stadhuis, maar raakte 'm niet. De 96 meter hoge ran ke toren werd in de vijftiende eeuw door Jan van Ruysbroeck ontworpen en ziet er uit als een kantwerk van steen. Op de spits staat het vijf meter hoge koperen beeld van St.-Michiel, de schutspatroon van de stad die de draak velt. Het stadhuis mag dan het pronk stuk van de Grote Markt zijn, alle an dere panden zijn ook meer dan het aanzien waard. Het stadhuis is behal ve op maandag en zaterdag dagelijks te bezichtigen tegen een toegangsprijs van 20 franks. Zeer de moeite waard is ook het Museum van de stad Brus sel op de Grote Markt in het Brood huis met een overzicht van de archeo logische en historische evolutie van de stad. Elke dag geopend van 10.00- 12.00 en van 13.00-17.00 uur, 50 frank entree. De Brusselaars zelf vinden de eet huizen in de buurt van de Grote Markt te toeristisch, maar voor de be zoeker van een of twee dagen aan de Belgische hoofdstad bieden de tien tallen restaurants, vaak met terras, in de Beenhouwerstrat een keur aan maaltijden tegen een grote variatie aan prijzen. Het opwellend water in de mond, afgewogen tegen prijzen van de menu's, moeten de keus bepa len, want de Beenhouwer-buurt kent geen sterrenrestaurants maar ook geen eetholen, hoewel frietenkotten in opmars zijn. Halverwege de Kleine Beenhou werstraat is het poppentheater van Toone, meer gericht op volwassenen dan op kinderen, met op de eerste verdieping in het theatertje in een van de smalste straatjes van Brussel een mooi museum met een rijke ver zameling oude poppen, schilderijen en affiches, tesamen een beeld gevend van het folkloristisch leven van Brus sel. Vlak bij de Beenhouwerstraat is het paradijs voor de winkelliefheb bers. Brussel was de eerste stad ter wereld, die een net van winkelgale rijen aanlegde, zelfs nog voor de be roemde Tretjakov-galerij in Moskou. De winkels onder de gewelfde glazen daken, met soms marmeren puien, zijn over het algemeen duur, maar ook met een smalle portemonnaie kan men zich vergapen aan de exclusieve kleding en de prachtige etalages van bon bon-zaken. De Hubertus-galerij is de oudste van de achttien overdek te winkelcentra in Brussel. De be langrijkste concentratie daarvan be vindt zich tussen Centraal Station en Beurs; de grote modehuizen bevinden zich in de buurt van het Louisaplein, een lustoord voor de liefhebster. Zeer de moeite waard zijn in Brus sel de Kleine en Grote Zavel, tussen het Koninklijk Paleis (te bezichtigen van 14.00-17.00 uur behalve op zondag en maandag) en het bombastische Paleis van Justitie. Op de Grote Zavel staan schitterend gerestaureerde 17e en 18e eeuwse huizen, waar anti quairs en eethuizen zijn gevestigd. Tijdens de weekeinden is er een an tiekmarkt, die de moeite waard is. Aan de Kleine Zavel, een leuk parkje in Renaissance-stijl met rond om 19e eeuwse bronzen beeldjes, die de ambachtslieden van Brussel voor stellen. In het midden staan beelden van de (onthoofde) Egmont en Hoor- ne, beelden waarvan velen vinden dat ze op de Grote Markt thuishoren, waar de executie plaatsvond en war alleen nu een plaquette van getuigt. Het Egmont Paleis aan de kop van de Kleine Zavel is de plaats, waar ver scheidene Belgische regeringen be langrijke beslissingen hebben geno men en waarin de toetreding van En geland tot de EEG bekrachtigd werd. Op de hoek tegenover het paleis is een restaurant waar de schilders van de zoganaamde Cobra-groep, arm als ze indertijd waren, gelaafd werden door de waard. Wie op zijn tenen staande door de ramen kijkt, ziet hoe de waard daarvoor beloond werd: er hangen onder meer schitterende Ap pels. De Zavelkerk is een bezoek waard al was het alleen om de 17e eeuwse barokke preekstoel met een overvloed aan engelen, cherubijnen en uit hout gesneden heiligen. Vlak bij de Zavels, in westelijke richting, ligt het hart van Brussel, de volksbuurt De Marollen. In de Hoog straat 132 vindt men het huis van Pie- ter Breughel (bezoek gratis), waar vaak werk van de grote schilder ten- snse° ar een' 877850 223611 RUTTC Gezelligheid in de Kleine Beenhouwersstraat. Beeld van Napoleon in Waterloc I - FOTO'S DE STal toongesteld wordt. Bij mooi weer kan) men op de terrassen in de Marollen- buurt ook goed en goedkoop eten. Op zondagochtend is er een eigenlij k niet noemenswaardige rommelmarkt. Terug in de richting van de Grote I Markt, even voorbij het Koninklijk Paleis en dan aan de linkerkant, ligt het Museum voor Schone Kunsten met altijd boeiende tentoonstellingen Wie na een bezoek aan het Museum een frisse neus wil halen, kan aan de overkant het Park van Brussel inlo pen, oorspronkelijk toebehorend aan de hertogen van Brabant. In 183t hadden daar de eerste gevechten plaats tussen de Belgi: che patriotten en de Hollandse troep >n. Nu rusten er, tussen de beelden en de fonteinen in de lunchpauze de ambtenaren uit van hun ochtendtaak in de parle mentsgebouwen in de aangrenzend-1 Wetstraat. Wie na al het fraais dat Brussel tel bieden heeft eens wat meer groen om I zich heen wil zien, doet er goed aar. I het Ter Kameren bos op te zoeken Het bos met een oppervlakte van 1241 hectare maakt deel uit van het Zo-I niënwoud en dat is dè plek voor lief-1 hebbers van een boswandeling. Het| Zoniënwoud is een prachtig beuken bos dat in 1822 nog 12.000 hectare! groot was, maar waarvan nu nog een I derde over is. Wie het Zoniënwoud I per auto in zuidelijke richting (Monsi volgt komt in Waterloo, de plaats! voor de geschiedenisliefhebber. Op 18 juni 1815 vond hier de voor Napoleon vernietigende slag plaats. Na een hal ve dag strijd bleven er yap de 188.008 Fransen, Engelsen, Pruisen, Hollan ders en Belgen 15.000 (loden en 56.008 gewonden op het slagveld over. Het Wellington Museum in Waterloo be vindt zich in het huis waar de Britse I bevelhebber aan de vooravond van de grote slag zijn hoofdkwartier had Het geeft een goed overzicht van de gebeurtenissen van die historische! dag. De pijlen 'Le Lion' volgend komt men bij de Leeuweheuvel, het monu ment dat ter ere van de prins var Oranje, die daar gewond raakte, werd opgericht. Bovenop de heuvel, na 226 traptreden, staat de leeuw, waarvan men de toerist wil doen ge loven dat hij gegoten is uit de kanon nen en kogels die op het slagveld ach terbleven, maar dat is een fabel. Aan de voet van de heuvel ligt het gebouw met een Mesdagachtig panorama, een fascinerend cirkelvormig overzicht van het gevecht, geschilderd door de Parijzenaar Louis du Moulin halver wege de vorige eeuw. Toegang: 50 franks voor volwassenen en 35 franks voor kinderen. Van een onzer ve I Hulster ziekenhuis - in F op zaterdag maakte de het welzijn duidelijk willen tornen - heeft et CDA-statenfractie. Het CDA zal tijdens de stat dag 14 september niet alleen De gemoederen zijn zo hoog opgelaaid dat het Hulster CDA-statenlid Th. Baert (te vens voorzitter van de Hulster CDA-afdeling) dreigt zich uit de fractie terug te trekken. Aanleiding is de ondubbel zinnige wijze, waarop CDA- fractievoorzitter J. Roose zich tijdens de nachtelijke commis sievergadering uitspraak voor sluiting van het Hulster zie- kenhuis. Volgens Baert heeft Roose daarmee een interne af spraak geschonden, namelijk dat fractie- en commissieleden van het CDA zich nog niet voor sluiting van het zieken huis zouden uitspreken. Door John Cunningham LONDEN - Het eiland St. Helena is een sla pend stipje in het zuide lijk gedeelte van de At lantische Oceaan. Eens in de drie jaar vindt er De Grote Gebeurtenis - de vervanging van de Britse gouverneur - plaats. Zo nu en dan wordt het eiland on verwacht bezocht door een afgevaardigde van het Brit se parlement, die zich dan ergert aan deze post-kolo- niale curiositeit. Nog zeldza mer zijn de bezoeken van het koninklijk huis en het meest opvallende verschijn sel voor de eiland-bewoners is wel de aanwezigheid van een televisieploeg. Over enkele maanden zul len op St Helena al deze ge beurtenissen hebben plaats gevonden. Prins Andrew zal over niet al te lange tijd swingend een nacht door brengen in Jamestown, het nietige hoofdstadje van het eiland. Maar noch hij, noch de twee te verwachten onbe duidende parlementsafge- vaardigden zullen zoveel in druk kunnen maken als de cameraploeg van Anglia-te- levision. De televisie documentaire zal een groter effect hebben dan de gouverneurs tot nu toe bij de Britse regering hebben kunnen bewerkstel ligen in hun poging haar er van te overtuigen dat de be woners van St Helena even als Napoleon, die daar in 1821 stierf, zichzelf nog be schouwen als gevangenen. Sinds het verval van het Britse imperium kan de ge schiedenis van St Helena als naargeestig worden om schreven. De problemen van de bewoners van St. Helena staan in geen verhouding met de oppervlakte, kosten en het strategisch belang van het eiland. Na 150 jaar is het een stukje van Groot- Brittannië geworden, waar Londen zich niet zonder meer van los kan maken. De bevolking, die een vermen ging van Europeanen, Azia ten en Afrikanen is, voelt zich nauw verbonden met Groot-Brittannië en onder hen bestaat er geen enkele behoefte om onafhankelijk te worden. Ook is er geen Argentinië in de buurt, dat aanspraak maakt op het eiland en evenmin is er een oplossing voor handen voor het probleem van de vrijwel totale financiële afhanke lijkheid van Londen. Bedeling Het is geen gemakkelijke opgave om meer richting te geven aan het bestaan van de eiland-bewoners. Toen zeilschepen vroeger op hun weg van of naar In dia aanlegden om vers voed sel in te slaan, was St Helena een welvarend eiland. Nu verdienen verreweg de meesten van de ongeveer 5.500 werkende bewoners de kost in een van de over heidsprojecten. Met de onge veer 30 miljoen gulden, die Londen jaarlijks aan St He lena besteedt, leven de be woners letterlijk van de be deling. Ondanks hun weinig be nijdenswaardige positie blijft de bevolking, die over wegend protestant is, trouw aan de Britse koningin. Hoe wel op St Helena het Engels de officiële taal is, spreken de bewoners hun eigen op merkelijke dialect. De vrije tijd brengen zij graag door met het spelen van cricket of het zingen van Engelse lie deren. De bewoners, die zeer trots zijn op hun donker blauwe Britse paspoort, res pecteren de wet in hoge ma te. In deze eeuw zijn er slechts twee moordenaars geweest onder de bewoners van St Helena. De paspoorten symbolise ren de warboel, waarin de Britse regering zich heeft gemanoeuvreerd toen zij be sloot controle te blijven uit- De dood van Napoleon in 1821 gaf Sint-Helena inter nationale bekendheid. oefenen over haar andere bezittingen in het midden van de Oceaan: De Falkland Eilanden en Diego Garcia. In het geval van het bijzon der geïsoleerde St Helena zijn er banden met overzeese gebiedsdelen, die enige uit leg behoeven. Allereerst is er de merk waardige band met Groot- Brittannië. De Britse rege ring kent sinds de aanvaar ding van de Nationaliteiten Wet in 1979 aan eiland-be woners niet het volledige recht van staatsburgerschap toe. De minister van Over zeese Ontwikkeling, Timo thy Raison, heeft nog eens herhaald dat er geen sprake van kan zijn dat mensen van afhankelijke gebieden auto matisch het recht hebben zich in Groot-Brittannië te vestigen. Hoewel niemand verwacht dat alle bewoners van St Helena naar Groot- Brittannië zouden willen emigreren, wordt deze Brit se regel ook op hen strikt toegepast. Een tweede onduidelijke band bestaat er met het eiland Ascension, dat op ruim duizend kilometer af stand ligt en kleiner en woester is dan St Helena. Beide eilanden worden door dezelfde gouverneur be stuurd. Maar terwijl St He lena onder het toezicht staat van het ministerie van Overzeese Ontwikkeling, staat Ascension onder con trole van het ministerie van Defensie. Voor Londen is Ascension niet meer dan een kale rots, die uitstekend ge schikt is als militaire basis. Er zou door Londen een be tere coördinatie tot stand gebracht kunnen worden om beide eilanden tot ontwikke ling te brengen, omdat de één over voldoende arbeids krachten beschikt, terwijl de ander hieraan een chronisch tekort heeft. Omdat de eiland-bewo ners de dingen min of meer gelaten over zich heen laten gaan, bestaat er van binnen uit geen druk om enige ver andering te brengen in hun levenspatroon. Een nieuwe generatie zal daarom moeten accepteren dat de tot voor kort gangba re emigratiekanalen - in Groot-Brittannië wonen on geveer 7000 Heleners en Zuid-Afrika telt er enkele duizenden - niet meer open zijn. Het volgende voorbeeld van een gezin op St Helena maakt duidelijk tot welke gevolgen dit allemaal kan leiden. Mevrouw Doris Leo brengt momenteel een be zoek aan haar dochter in Camberley. „Het bezit van een Brits paspoort betekent weinig voor mij", zo legt zij uit. „Het duurt jaren voor dat ik voor een overtocht kan boeken, terwijl onze in komsten bijzonder laag zijn. En als wij dan eindelijk hier zijn gearriveerd, mogen wij maar drie of vier maanden blijven." Volgens mevrouw Leo houdt het vraagstuk van de nationaliteit de meeste eiland-bewoners het meest bezig. „Maar dit pro bleem is weer direct verbon den met de mogelijkheid om werk te vinden op St Hele na", aldus mevrouw Leo. Dan vertelt zij hoe moei lijk het voor haar gezin is om werk te vinden, opdat het over enig geld kan be schikken. Twee van haar zoons van 17 en 20 jaar kun nen „met moeite rondko men" en hopen zo spoedig mogelijk naar Ascension te kunnen vertrekken om daar aan de slag te kunnen gaan. Weer een andere zoon van mevrouw Leo is al op As cension. Hij is opgenomen in een groep van ongeveer 400 Heleners en verdient er driemaal zoveel als op St. Helena. Tijdens de Falkland-oor- log was het vliegveld van Ascension één van de drukst bezochte luchthavens ter wereld. Dagelijks voerde de Britse luchtmacht toen vele tientallen vluchten uit. Sinds de oorlog tegen Ar gentinië gebruikt de Britse regering Ascension als een militair steunpunt om con trole te kunnen uitoefenen op de Falkland-eilanden. De oud-schatkistbeheerder van St Helena, Simon Gellett, heeft er onlangs in een in terview met The Guardian op gewezen, dat dit eiland economisch onafhanklijk zou kunnen worden. Maar dan zou de Britse regering de strategische betekenis van St Helena moeten on derkennen en een gedeelte van de ruim 600 miljoen gul den, die zij jaarlijks uittrekt voor Ascension, aan dit eiland moeten besteden, al dus Gillett. Copyright The Guardian Door de grond Baert zegt dat een dergelij ke afspraak binnen de fractie gemaakt is op basis van uit voerig cijfermateriaal dat door hem verstrekt werd. „Je kunt begrijpen dat ik door de grond ging toen ik de stelling- name van Roose hoorde", zegt Baert, „Als ik niet meer op ge maakte afspraken af kan gaan weet ik niet of ik me nog wel j tot de CDA-fractie kan reke nen", „Als de zaak niet op klaart zal ik me daar heel ern- stig over beraden". Roose zegt desgevraagd zich van een afspraak niet bewust te zijn. ',,Zö is het bij mij in ieder geval niet overgeko men". Roose voegt daar aan toe ook geen voorstander te zijn van afspraken, waarmee commissieleden van te voren aan standpunten worden ge bonden „Als lid van een ad viescommissie moet je de moed hebben uitspraken te doen, een commissielid hoort keuzes te maken, niet steeds met een voorbehoud te vol staan". De manier waarop de Hul ster werkgroep Behoud Zie kenhuis vrijdagavond -tijdens de hoorzitting vlak voor de nachtelijke commissieverga dering- haar financiële gege- Van onze correspondent CL1NGE - Zaterdag is de sportvisser W. van Bombast uit Axel - lid van Geduld Overwint Alles - Zeeuws vlaams kampioen geworden bij de hengelwedstrijden op het viswater De Zestigvoet. Clubkampioen werd hen gelsportvereniging Platzak uit Westdorpe. De wedstrijden werden georganiseerd door de vissersvereniging De Clingse Hengelaars. In totaal namen 108 leden van de ruim 20 Zeeuwsvlaam- se verenigingen aan dit kam pioenschap deel. Voorzitter Hugo Willaert was dankbaar voor de goede organisatie en het goede verloop. De prijzen die naast de verschillende tro feeën bestonden uit visgerief, werden uitgereikt door wet houder W. Kaiser. De uitslagen waren: 1. W. van Bombast (Axel) (Zeeuwsvlaams kampioen 1984), 2. F. Seynasael (Westdorpe), 3. M. Nobus (Aarden burg), 4. W. de Meijer (Westdorpe), 5 F. Mechelinck (Westdorpe). De uitslagen van de verenigingen wa ren: 1. Westdorpe, 2. Axel, 3. Clin- ge, 4. Aardenburg, 5. De Vogel. Van een onzer verslaggevers GOES - Aan de nationale wedstrijden in Goes, die waren uitgeschreven door de Zeeuwse Wind- honden-renyereniging, namen zaterdag 58 hon den deel: 51 whippets en zeven Afghaanse wind honden. De dieren waren afkomstig uit Nederland en België en dienden, in

de Stem | 1984 | | pagina 4