VAN ZEELAND 1-49,- Wethouder Aardenburg uitgedaagd 50.000e OP 'T NIPPERTJE Neeltje Jans maakt tongen los JJKE PRIJj IAAL Bejaarde bestolen 'ANDERS GEEN FUSIE MET KANAALZONE Aardappels zullen goedkoop zijn door overvloedige oogst Zaal te klein voor hoorzitting over fusie ziekenhuizen rAvus 14.995,-* Wethouder van Axel wil zoon trouwen DE STEM Bej aarde ernstig verbrand in caravan STUURGROEP KEURT 'VEELZIJDIGE ONTWIKKELING' GOED DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1984 >R!E WEKEf iNSOPEEl IATIS FIETS'I 1e krant. WEDSTRIJD TOUWTREKKEN OM 100 GULDEN PRIJS NU AL ONDER DRUK HULST KOMT MET 250 MAN Stuurgroep stelt Braks vragen over aanwijzing Oosterschelde als 'wetland' T27 JAAR EN VIERT DlT tEN UNIEKE AKTIEI **ii I sportf iets van jewelste tcietgroen. éél scherp in prijs, n kunststof kettingkast talslot, standaard, ir in diverse uitvoeringen i een héél kleine serie! trommelrem/3 versn. 599,- j: Jansen Oomen BV - Janson, J. van Nispen, 3. Soethout - Dongen: am, H. van Sundert Zn. Gebr. Poppe - Hank: Iwaluwe: Ch. Verhoef- ^len BV, H. Verheyden - i van Gent: A. J. Inghels Poorter - St. Willebrord: l: M. van lersel de Rooy- lensens- Zevenbergen: is ook de Rarantie van lop roestvorminR van bin- f wat goed is, verander jé nieuwe Seat Honda P bele- l kennis met de nieuwe Sent technologie. Kr is al een Seat Ronda met Motor System Porsche vanaf 'Prijs incl. BTW. Ai' importeur- Van een onzer verslaggevers AABDENBURG - De 67-jari- ge Aardenburger Schelte van jelgerhuis, de grote ijveraar v«or een vredesmonument in Zeeland, heeft de plaatselijke wethouder W. van Helden uit gedaagd om tijdens de komen de Kikkerfeesten in Aarden burg een wedstrijd touwtrek ken te houden. De verliezer draagt 100 gulden bij aan het vredesmonument. De reden voor deze uitda ging is te vinden in de dins dagavond gehouden gemeen teraadsvergadering, toen een verzoek van het Aardenburgse evenementencomité aan beide politieke blokken aan de orde kwam om een onderlinge touwtrek-wedstrijd te houden. Zoals gemeld voelden de op- positie-fracties niets voor deze 'ludieke geste', wat wethouder Van Helden - de bedenker van het plan- verleidde tot een forse aanval op Van Jelger huis, die het initiatief in een op kleine schaal verspreid pam flet belachelijk had gemaakt. Doelend op het feit dat de vredesprofeet als uitkerings gerechtigde staat ingeschre ven, riep Van Helden uit: „Ik had van Van Jelgerhuis, toch een specialist in trekken, een totaal andere opstelling ver wacht. Want deze man heeft vanaf het eerste moment dat hij in Aardenburg is neerge streken nog niets anders ge daan dan getrokken". Deze 'grappige' terechtwij zing heeft Van Jelgerhuis niet op zich laten zitten. Vandaar zijn uitnodiging aan de wet houder om de krachten te me ten. Wethouder W. van Helden Wethouder P. Apers. Van een onzer verslaggevers AXEL - Binnenkort wordt Axel's wethouder P. Apers ambtenaar van de burgerlijke stand voor maar één dag en één gele genheid. Die gelegenheid is het huwelijk van zijn zoon, dat de wethouder graag zelf wil voltrekken. Zonder formaliteiten gaat zoiets niet. De ge meenteraad moet hem te gelijkertijd benoemen en weer ontslaan, bovendien moet hij nog beëdigd worden bij de rechtbank in Middelburg. De Axelse raad bespreekt het voor stel in de vergadering van dinsdag 28 augustus. Van onze correspondent OOSTBURG - Uit bejaarden huis de Burght in Oostburg is fen nadele van de heer P. de C. uit IJzendijke een portemon nee gestolen waarin 500 gul den zat. Uit een kastje in zijn hamer is nog een bedrag van 2000 a 3000 gulden gestolen. Uit de binnenkant van het jasje van de heer De C. ver dween nog eens een porte feuille, waarin zich twee briefjes van honderd bevon den. Van de dader ontbreekt nog elk spoor, alhoewel men een signalement heeft van een jongeman, die zich in de slaap- hamer bevond, toen de zoon van de heer De C. op bezoek hwam. jXffl-AD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: 8 30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Nrneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan sen (plv. chef), Frank Dey, £aul de Schipper, Cor de °oer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Eugène Ver stieten. Goes: Cees Maas. Middelburg: Henk Postma. Oostburg: Co Meertens. Servicepunten Kloosterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- 2250. Advertentle-expl. inspecteur Zeeland: C. Me ns, privé 01150-95839. Ziekenhuis Oostburg eist strikte garanties Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het bestuur van het Oostburgse St. Antonius-ziekenhuis wil alleen dan per 1 januari 1985 fuseren met het toekomstige Cen trumziekenhuis in de Kanaalzone, wanneer wordt voldaan aan enkele voorwaarden. Het gaat daarbij om strikte garanties van de kant van het provinciebestuur, dat de kwantiteit en de kwaliteit van het huidige dienstenpakket in Oostburg niet wordt aangetast, evenmin als de belangen en de organisatorische opbouw van het personeel. Tevens eist het St. Antonius waarborgen voor een paritaire samenstelling van het bestuur van de toekomstige raad van toezicht, waarbij wordt uitge gaan van een twee-ziekenhui zen-model, met een door Ge deputeerde Staten aan te wij zen neutrale voorzitter. Mochten GS niet op deze voorwaarden in willen gaan, dan is de fusie voor Oostburg van de baan. Om toch een ver gunning te kunnen krijgen als een zogeheten voorwaardelijk basis-ziekenhuis, zal dan en kel worden volstaan met het sluiten van een samenwer- kings-overeenkomst met het Centrumziekenhuis. Een mo gelijkheid die door de Wet Ziekenhuisvoorzieningen wordt geboden. 'Doorgedrukt' Het Oostburgse ziekenhuis bestuur is, aldus voorzitter H. van der Pas, op zich niet tegen een fusie, maar wel tegen de manier waarop deze 'er wordt doorgedrukt'. „En daarbij speelt macht een veel grotere rol dan het belang van de pa tiënt", meent hij. „We zijn er van overtuigd dat, wanneer we zonder deze garanties aan de fusie deelnemen, zowel de kwaliteit als het patiëntenbe stand van ons ziekenhuis zal worden afgeroomd ten bate van de Kanaalzone". Volgens Van der Pas heeft het St. Antonius al dan niet in samenwerking met het Acade misch Ziekenhuis te Brugge een aantal specialismen en be- handelings-methoden opge- Van onze correspondent HAAMSTEDE - Bij een felle brand in een sta-caravan op een camping aan de Boeijes- weg te Haamstede, heeft een 70-jarige inwoner van Bergen op Zoom W.T., derde graads brandwonden opgelopen. Zijn echtgenote brak bij het verlaten van de brandende ca ravan een heupbeen. Beiden werden overgebracht naar het Rode Kruis ziekenhuis te Zie- rikzee. De brand ontstond gister middag nadat de man benzine in de tank van een grasmaaier had gedaan. Hierbij had hij wat van deze brandstof ge morst op zijn broek en schoe nen. Terug in de caravan stak hij een sigaret op, waarna zijn kleren vlam vatten, en er spontaan brand in de caravan ontstond, die geheel afbrand de. Gezien de aard van zijn verwondingen werd door de politie niet uitgesloten geacht, dat de man later op de dag naar het ziekenhuis te Bever wijk zou worden overge bracht. bouwd, waarbij de patiënten in West-Zeeuwsch-Vlaande ren alleen maar gebaat zijn. Gevreesd wordt vooral dat in krimpen van het aantal inter nisten op den duur schadelijk zal zijn voor het Oostburgse ziekenhuis en voor de mensen in de regio veel extra reizen en kosten met zich mee zal bren gen. Teveel verdienen Van der Pas: „Want inkrim ping gaat onherroepelijk lei den tot een ongewenste prak tijk-vergroting van met name de internisten die aan het Cen trumziekenhuis zijn verbon den. Die gaan dan steeds meer verdienen. En dat terwijl het streven juist algemeen is ge richt op praktijk-verkleining om zodoende de kwaliteit op peil te kunnen houden". Zoals gisteren al gemeld pleit Oostburg voor het hand haven van de negen huidige internisten in Zeeuwsch- Vlaanderen, waarbij gestreefd zou moeten worden naar meer specialisatie op diverse gebie den. Om één en ander finan cieel te kunnen ondervangen werken de drie Oostburgse in ternisten al enige tijd samen voor twee norm-inkomens. Deel-specialismen De deel-specialismen van de algemene internisten zouden, aldus Oostburg, betrekking moeten hebben op gastro-en- terologie (maag/darmkana len), oncologie (tumoren), hae- matologie (bloedziekten), nef- rologie (nieren) en endocrino logie (hormoon-klieren). Overigens heeft de be stuursraad van de Stichting Regionale Ziekenhuiszorg Zeeuwsch-Vlaanderen zich al geschaard achter het voorstel van de internisten-maatschap in de Kanaalzone om tot in krimping van het aantal in ternisten over te gaan. Op ver zoek van het St. Antonius-zie kenhuis zal de kwestie komen de maandag echter opnieuw door de bestuursraad bespro ken worden. Bijna samenvallend met, als we het KNMI mogen geloven, het afscheid van de zomer, bereikte het Axelse zwembad 't Plaatje gisteren nog net een mijlpaal. Burgemeester A. Hack en wethouder P. Apers verwelkomden als 50.000e bezoeker Johan Provo uit Axel. Hij kreeg uit handen van burgemeester Hack (zie foto) niet alleen een wapenschildje van de gemeente, maar ook alvast een (gezins)abonnement voor volgend jaar. Als vaste bezoe ker van het Axelse zwembad was Provo daarmee bijzonder ingenomen, zo liet hij temid den van de talrijke bezoekers blijken. - FOTO DE STEM COR J DE BOER Van een onzer verslaggevers s GOES - Goed nieuws voor de aardappeleters onder ons. De verwachtingen zijn dat de komende aardap peloogst in Zeeland goed tot zeer goed zal zijn en dat betekent voor de consument een prijs die schommelt tussen een kwartje en vijfendertig cent per kilo. De voornaamste oorzaak van deze positieve oogstver- wachtingen is te vinden, vol gens het Consulentschap voor de akkerbouw, in het weer. De zomer van 1984 vormde tot en kele weken geleden een zeer groeizaam seizoen voor ons volks voedsel, met juist genoeg regen en zon om de plant zich optimaal te laten ontwikkelen. De laatste tien dagen is het weer wat omgeslagen en op dit moment hebben de knollen onder de zware Zeeuwse klei vrij veel te lijden "an de droogte. Dat remt de groei wat af; het gebrek ..»an vocht doet het gewas snel verouderen, maar met de oogst voor de deur (van begin tot half sep tember) heeft dit hoegenaamd geen invloed meer op de ver wachte opbrengst. Export Een ander punt dat de ver wachte lage prijs voor de pie pers nog zou kunnen beïnvloe den is de export. Daar is mo menteel door de deskundigen nog nauwelijks kijk op, maar als de vraag groter wordt doordat andere landen Neder landse aardappelen gaan im porteren (Van Engeland is bij voorbeeld bekend dat de oogst daar enorm zal tegenvallen), dan kan de prijs van een kwartje tot vijfendertig cent nog een paar dubbeltjes stij gen. Zo duur als vorig jaar de ze tijd (de consument betaalde toen ongeveer drie kwartjes per kilo) zullen de aardappels dit jaar echter hoogswaar- schijnlijk niet worden. In cijfers uitgedrukt is er naar schatting dit jaar in Zee land ruim 15.000 ha met aard appelen aangeplant. Een paar honderd hectare minder dan vorig jaar, maar dat wordt weer gecompenseerd door de betere opbrengst. Voor de aardappeltelers is het overi gens nog maar de vraag of 1984 in de boeken vermeld kan worden als een goed jaar. De opbrengst is beter dan vorig jaar, maar de prijs is stukken minder. Deze week deden de consumptieaardappelen op de Rotterdamse termij nbeurs 20 tot 22 gulden per honderd kilo (35 mm. opwerkend). De Zeeuwse landbouwers zullen dan ook wat meer export met gejuich begroeten. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur heeft uit moeten zien naar een grotere zaal voor de hoorzit ting, komende vrijdagavond, over de ziekenhuisplan ning. Er wordt zo'n grote drukte verwacht, dat de sta tenzaal te klein is. Daarom is besloten het gebeuren te verplaatsen naar de Middelburgse Schouwburg. Een woordvoerster van de provincie zei gisteren dat ge rekend wordt op zo'n 350 be langstellenden. De werkgroep 'Behoud ziekenhuis Hulst' komt met zeker 250 mensen. In Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen bestaat immers nog steeds fel verzet tegen het voorstel van Gedeputeerde Staten om het Hulster ziekenhuis te sluiten. Zo publiceerde de Hulster WD-afdeling gisteren nog een open brief, waarin voor het eerst cijfers worden ge noemd over de gevolgen van sluiting voor de werkgelegen heid. Volgens de VVD zou de middenstand een omzetverlies van ruim 650.000,- per jaar hebben. De liberalen gaan er ook van uit dat het personeel dat nu nog in het ziekenhuis werkt uit Hulst verdwijnt. Als dat het geval is valt vijf mil joen aan koopkracht weg uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Vrijdag laat de Hulster werkgroep Behoud Ziekenhuis in de regionale kranten een pagina-grote advertentie ver schijnen, waarin de argumen ten tegen sluiting nog eens op een rijtje worden gezet. Ook het alternatief van de werk groep, dat inmiddels door Ge deputeerde Staten is afgedaan als gebaseerd op verkeerde vergelijkingen, wordt dan nog eens gepresenteerd. MIDDELBURG - De stuurgroep Oosterschelde wil van minister Braks weten wat de consequenties zijn van een aanduiding -zo als de minister van plan is- van het Oosterscheldegebied als 'wetland' (volgens internationale afspraken extra beschermd natuurgebied). Volgens de Nederlandse visie op de ruimtelijke ordening zou den in een 'wetland' dezelfde eisen gelden als op plekken, die of ficiéél zijn aangewezen als 'stiltegebied'. De stuurgroep Oosterschelde vindt het logisch dat de Ooster schelde als wetland wordt aangewezen, voor zover dat zulks al thans niet tot beperkingen leidt die in strijd zijn met het beleids plan Oosterschelde. Men vroeg zich gisteren af of het huidige beleidsplan de Oosterschelde al niet genoeg beschermd. Dat be leidsplan staat op zekere plaatsen recreatieve, soms geluid ver oorzakende, ontwikkelingen toe. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De toekom stige inrichting van het wer- keiland Neeltje Jans langs de Oosterschelde-stormvloedke- ring maakt in Zeeland de ton gen los. De stuurgroep Oosterschel de (door de verschillende over heden aangemerkt als beleids bepalend orgaan) keurde gis terochtend een rapport met 'inrichtingsalternatieven' goed. Zoals gemeld staat het rapport een veelzijdige ont wikkeling ('integratiemodel') voor. Visserij- en recreatie mogen zich er ontwikkelen, maar geen overheersend stempel op het eiland drukken. Ook wordt ruimte gegeven aan presentatie van (vernieu wende) ontwikkelingen' in het (aan zee gebonden) bedrijfsle ven. Diverse Instanties maakten de afgelopen weken gretig ge bruik van de mogelijkheden op het rapport te reageren. Kritiek van de Zeeuwse mi lieu-organisaties, die vinden dat te weinig aandacht is be steed aan de natuurbelangen, werd gisteren van de hand ge wezen. De stuurgroep vindt dat de natuurbelangen wel de gelijk aan hun trekken komen. De andere, overwegend po sitieve reacties, zullen bij de verdere besluitvorming wor den betrokken. Eén van de volgende stappen is de vast stelling van een bestemmings plan door de gemeente Veere. De Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt en het CNV- Zeeland zijn niet ontevreden over het inrichtingsrapport, maar uitten in hun reacties te leurstelling over het feit dat de financieel-economische haal baarheid van toonaangevende projecten nog niet is onder zocht. Volgens deze organisa ties zou toch allereerst vastge steld behoren te worden hoe veel werkgelegenheid de ver schillende inrichtingsmoge lijkheden op kunnen leveren. Ze willen verder dat meer aandacht wordt besteed aan de visserij en de recreatie. De Stichting Neeltje Jans in oprichting, een samenwer kingsorgaan van het Zeeuws bedrijfsleven en openbare nutsinstellingen, die momen teel de haalbaarheid van een aantal grote projecten laat be studeren, heeft veel waarde ring voor het rapport. Men zegt er goed mee uit de voeten te kunnen. In dezelfde geest heeft de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Mid den- en Noord-Zeeland gerea geerd. De kamer, initiatief- neeemster van de stichting Neeltje Jans, stelt ondermeer dat geen afbreuk mag worden gedaan aan het 'kwalitatief hoogwaardig karakter' van te realiseren projecten, vooral wanneer deze zijn gericht op presentatie van het Zeeuws bedrijfsleven aan het buiten land..

de Stem | 1984 | | pagina 13