ïzoen VOLVO 340 WINNER 1.4 17.650,- Fransman beste schutter op staande wip Terneuzen zet 'eindsprint' in t* Orgelconcert met Zeeuwse inbreng van hoge kwaliteit Sasse Eilandfeesten trokken duizenden bezoekers brekers raaien skraan :>en EUROPESE TITELSTRIJD IN KWADENDAMME brief aan raadsleden axel NA ZEELANDÏ MAANDAG 20 AUGUSTUS 1984 VANZEELAND Tiende Schelde- weidingsfeest in Doel werd topper H.F. VAN 00STERH0UT Hoek sluit braderie en speelweek af VIERING 400 JAAR STADSRECHTEN politierapport Sasse huisarts J. Puylaert overleden MAANDAG GUSTUS1984 - FOTOWIMKOOYMAN ussen erg mager met s bezet. Geen proble- bij de Provinciale otdiensten over de helde, waar van nauwelijks sprake werd op de dienst -Vlissingen gister- enkele uren met een ot gevaren. metisch af te slui- r de Hoekse bevol- oemt hij onbehoor- ictatoriaal. wijst erop dat de ongens maar even ik wilden nemen in akman-kreek op een vlakbij Boudewijn's ijk huis. In tegen- l tot het terrein De is die stek bij ners allesbehalve ir. vel voorzichtig met igen staat het voor :he-baas Van Alten at Van den Bosch de van de j onge zwem- erug zal moeten ge- Je vraag of de jon- nderdaad in verbo- ater zwommen en of en Bosch daar het heeft in te grijpen, nog onbeantwoord. ei'ietje rigens speelde zich 'eekeinde rond de man nog een inci- af, waarin Van den een hoofdrol speel- p volgens getuigen chofte wijze' stuurde aantal mensen weg n terrein dat niet bij 'creatiegebied hoort, eigendom is van ibosbeheer. Onder varen medewerkers Staatsbosbeheer, die en echter zelf geen entaar wilden of en geven op dit zo- akkefietje. m onze correspondent VAN GENT - Een ded le kern Sas van gen'1 middag enkele uren u°° kspolitie hermetisch voo erkeer afgesloten. Inbf hadden zaterdagna® toord van het in de O" afgemeerd liggend ne binnenschap Borda et raan opengedraaid, y, gevaar voor een ontp'0 werd ook de Sasse bran gealarmeerd. gasontwikkeling en cï aak werden gistermor ;reeks 11 uur waai Door de technische che werden in de loop niddag metingen verri as om kwart voor vip if zetting door de bus ster drs. W. Dusard ien opgeheven. Bij P® ik op de Borda, gePlere het forceren van ,ei werden een köpy^ 3, een dito scheepsbel. en scheepspapieren :md. T6 PAGINA ZEELAND 2 Manege blijft vechten voor logiesruimte DOEL/HULST - Het weekend stond in het Scheldedorp Doel in het teken van de Schelde- weidingsfeesten. De Zeeuws- vlamingen, die Doel met name kennen vanwege de kerncen trales aldaar, kregen de afge lopen dagen een totaal ander beeld van dit dorp in het weid se polderlandschap aan de le vensader De Schelde. Zaterdag werden de kapi teins van jachten feestelijk onthaald en vierden zij tesa- men het 'Al der kapiteins' met de eregasten Lutgard Simoens (radio-presentatrice) en de alom bekende weerman Ar- mand Pien. Gisteren vond na de eucha ristieviering de plechtige Scheldeweiding plaats en bracht men hulde aan de over ledenen. Daarna barstte het feest pas goed los. Ieder kon zich tegoed doen aan een mos selmaaltijd en in de straten waren er allerlei attracties te zien. De ambachtslui vertoon den de fijne kneepjes van het vak en de groep Drieske Nij- pers bracht enkele volksdan sen op de keien. De folkloristi sche stoet waaraan vele groe pen en verenigingen meede den, vertrok om 15.00 uur en werd een uur later ontbonden aan het haventje. De vele kijk- lustigen kregen toen een aan tal acrobatienummertjes te zien van tweedekkers en stuntvliegers met als slot een precisieval door schermsprin- gers. De Unie voor Reddings- en Sleepdiensten van de Ant werpse haven gaf nog een blusdemomstratie en het feest werd besloten met een fakkel optocht door het dorp en een groots muzikaal Scheldevuur- werk. AXEL - Manegehouder P. Kosters blijft vech ten voor een logiesruimte bij zijn manege Ma- grette in de gelijknamige buurtschap bij Axel. Nu beeft Kosters weer een brief gestuurd naar alle Axelse raadsleden waarin hij de argu menten voor zijn plan nog eens op een rijtje zet. Deze laatste poging is hard nodig omdat zowel de gemeente als het provinciebestuur de manegehouder geen toestemming willen geven om een logiesruimte te bouwen. Dit om de organisatie van ruiterkampen mogelijk te maken. Gemeente en provincie ver bonden daaraan de voorwaar de dat Kosters een permanent verhard parkeerterrein moet aanleggen en daaraan zegt hij niet te kunnen voldoen. Blij kens de brief vindt hij het ook onnodig. 'Ten onrechte is er een verband gelegd tussen het houden van (zomerse) ruiter kampen en een topvraag naar parkeerruimte' schrijft Kos ters. Hij wijst erop dat grote indoorconcoursen die hij 's winters houdt, meer parkeer ruimte vergen. (ADVERTENTIE) Autobedrijf Stationsweg 6 Hulst. 01140-13191-11489 Hulst - basiliek - orgelcon cert door Arie Karreman - gehoord op vrijdag 17 augus tus. HULST - Vrijdag werd na een maand de 13e cy clus van orgelconcerten te Hulst hervat. Zo'n ze ventig aanwezigen heb ben kunnen genieten van een goed voorbereidde uitvoering, die deze maal werd gegeven door de cantor-organist uit Ter- neuzen, Arie Karreman. Deze opende met de Batalla Famosa, een triomfantelijk begin. Een 17e eeuws werk net typische Batalla effecten, die vanwege de prachtige toonwerken goed tot hun recht kwamen. Jammer dat de bombarde relatief gezien iets te zwaar was. De twee volgen de werken werden met ma nuaal technische vaardigheid Bespeeld. De variaties bij Am- ner waren echte omspelingen van het thema. Bij Sweelinck bevatten zij, voor die tijd, zeer Meressante harmoniën. Knap vertolkte Karreman het wei- n'g gespeelde werk BWV 534 van J.S. Bach. Vooral de fuga ™am door een steeds wisse lende registratie glashelder over. Dat de organist het orgel 'oor en door kent, bleek uit *JJn keus om de Cromorne de j-antus Firmus te laten vertol ken in 'Jesu meine Zuversicht' an Kellner en zijn uitgelezen Registratie in de sonate II van yendelssohn. Een romantisch *rjt dat wellicht niet ge dikt lijkt voor het Loys Isoré 'gel, maar dat door de aan- van Karreman volledig «vertuigde. be Toccata van Dubois was ni speelse uitsmijter. Leuke et diepgravende muziek, die dh tot haar recht kwam door k tgoede afwisseling tussen 'eerste en tweede manuaal. Arie Karreman bezorgde de aanwezigen een avond mooie muziek. Het orgel is tijdens de vakantieperiode weer goed bij gestemd door de eigen or ganist en Karreman gaf blijk van een grondige kennis van de eigenschappen van dit in strument. Kortom een mooi concert door een organist waar Zeeland trots op kan zijn. J.C. Als zijn totale voorterrein toch moet worden verhard, komt de manege volgens de brief niet uit de kosten: de in vestering staat in geen ver houding tot de inkomsten van indoorconcoursen, 'nog afge zien van het blijvend verlies van een dergelijk groot, mees tentijds niet gebruikt terrein, voor de paardensport'. Hij wijst er de raadsleden tenslotte op dat in Axel met twee maten wordt gemeten. Als voorbeelden noemt hij on der meer sporthal 't Sportuus, waar maar twaalf parkeer plaatsen beschikbaar zijn en de omgeving dus ook nogal be last wordt, en de gemeentelij ke ruitersport- en motorcros sterreinen, waar auto's en vrachtwagens ook parkeren op niet verharde terreinen. HOEK - Ook de tweede en laatste dag van de braderie in Hoek is een groot succes ge worden. 's Morgens had de volksdansgroep Hava Naguil- la op. Het buurthuis „De Hoekse Rakkers had op het Molen plein een rommelmarkt geor- ganniseerd en Peter Kramer gaf een demonstratie hambur gers bakken, 's Middags gaf Powerclub Harms uit Terneu- zen een demonstratie gewich theffen. Om 14.30 uur werd de beroemde boeienkoning Joe Alcatraz uit België in een dwangbuis de lucht ingehesen met behulp van een kraan van Eijke-Hoogendoorn. Binnen enkele minuten had hij zich hieruit bevrijd. Enkele mede werkers van de EHBO hadden verschillende ongelukken zo levensecht in scene gezet dat vele dachten dat ze echt wa ren. Zij lieten zien hoe er het best gehandeld kan worden bij een brommerongeluk en ver wondingen met een mes. De gehele dag zorgden muziek korpsen uit Oostburg, Bres- kens en Groede voor gezellige muziek, 's Avonds was er in het buurthuis een feest ter af sluiting van de speelweek en de braderie. Kijkje bij het schieten op de staande wip FOTO WILLEM MIERAS Van een onzer verslaggevers KWADENDAMME - Een jonge Fransman heeft giste ren bij het Europees kam pioenschap schieten op de staande wip in Kwaden- damme, de talrijke en sterke concurrentie uit Nederland en België afgetroefd. Van de 13 finalisten, 3 uit Neder land, 4 uit Frankrijk en 6 uit België, wist alleen de amper 20-jarige Christophe Our- douille al in de eerste ronde de blok of hoogvogel af te schieten. De spanning was daarmee meteen uit de wedstrijd, die was begonnen met 216 schutters. Ook de Neder- landse finalisten, J. Plat- schorre uit Ellewoutsdijk, en M. Wisse uit Terneuzen en P. Vette uit 's Heerenhoek, waren niet bij machte te genspel te bieden. De Frans man kon de bokaal en de ko ningsvogel meenemen. Ook in de landenwed- strijd was Frankrijk al met de eer gaan strijken, maar hier bleef het wel spannend tot de laatste minuut. België opende de rij met 47 van de 50 te scoren punten, Neder land ging een puntje hoger, en Frankrijk wist daar met het laatste schot het beslis sende schepje bovenop te doen. De wedstrijden in Kwa- dendamme waren op touw gezet door de verenigingen ADLM, Vooruitgang en Vic toria, in samenwerking met de Nederlandse schutters- bond. Er was veel publieke belangstelling voor het eve nement dat met de nodige tam-tam, een optocht, een ontvangst en een diner- was ingeluid. Traditiegetrouw vinden er ook enkele publieke schietingen plaats rondom dit Europees kampioen schap, zaterdag met 158 en zondag met 228 deelnemers. Aan een speciale schieting voor bejaarden en minder- validen, hadden vrijdag al 42 schutters mee gedaan. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - „Het begin was uitste kend, maar de eindsprint zal er niet min der om zijn". En: „Het bewijs is geleverd. Ondanks alle verhalen over het tegendeel is gebleken dat Terneuzen wel degelijk kan feest vieren". Opgeluchte leden van de evenementencommissie, die de festivi teiten rond 400 jaar Terneuzen organi seert, zijn optimistisch aan de vooravond van een indrukwekkende slotserie activi teiten. Het programma telt vanaf nu tot eind september tenminste vijf onbetwiste hoogtepunten: Op 30 augustus een inter nationale zeskamp in de Axelsestraat, waarvoor deze drukke verkeersader zelfs wordt afgesloten. Op 8 september een uit voering, met maar liefst 160 medewer kers van Gounod's Messe Solenelle (De Cecilia-mis) onder leiding van Arie Kar reman. Op 22 september een groots opgezet Scheldesymposium, waarvoor de nieuwe afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de service-club Kiwanis tekent Op 26, 28 en 29 september een uitvoering van het to neelstuk Terneuzen rond 1584 van Mau- rits Schoenmaker, waarbij talrijke Ter- neuzense prominenten op de planken verschijnen. En op 29 september een door drumband Irene opgezette show van in ternationale allure op de Markt. Als zesde evenement van betekenis mag daarbij misschien gevoegd worden een herhaling van P.J. Baert's expositie 'een wandeling door oud-Terneuzen', van 8 tot 15 augustus in bejaardencentrum Scheldeoord. De reprise is speciaal be stemd voor ouderen en anderen die slecht ter been zijn en die de eerste uitgave van de expositie zodoende niet konden bezoe ken. Het is voor de eerste keer dat Terneu zen op 8 september kennis kan maken met een uitvoering van de Messe Solenel le, een 'meesterwerk', warop Arie Karre man dan ook bijzonder trots is. Het eve nement vindt plaats om 20 uur in de grote kerk aan de Noordstraat. Met het Scheldesymposium hoopt de Kiwanis afdeling Axel Zeeuwsch-Vlaan deren een sterke start te maken. Er zijn in ieder geval prominente sprekers, zoals de Gentse professor Anselin en de voor malige minister van buitenlandse zaken Chris van der Klaauw. Het symposium begint om 13.30 uur in het Zuidlandthea- ter en is nadrukkelijk niet enkel bestemd voor een elite-publiek, maar voor ieder een die belang stelt in het onderwerp. Maurits Schoenmaker baseerde zijn to neelstuk Terneuzen rond 1584 op het his torische werk van dr. Wesseling, maar heeft driftig geprobeerd er geen saaie ge schiedkundige vertoning van te maken. Daarbij had hij het geluk te kunnen re kenen op de hulp van de bij na-professio- nele decor-bouwer Jan van Es. Ook de rolbezetting (met de burgemeester, wet houders, de politiechef, raadsleden en an dere interessante Terneuzenaars) staat er alleen al borg voor dat niemand zich zal vervelen. Het stuk zou aanvankelijk maar twee keer worden opgevoerd (28 en 29 september) maar vanwege de grote be langstelling is ër een derde voorstelling aan toegevoegd, op 26 september. Het evenement speelt zich af in het Zuidland- theater, steeds om 20 uur. Tenslotte zorgt drumband Irene op za terdag 29 september voor een grootste show op de Markt, met onder meer het bekende Excelsior uit Rotterdam, maar ook met fameuze Belgische vendelzwaai- ers. Als toetje staat een optreden van de Terneuzense dansgroep Marijke op het programma. Voor het hele feestprogramma, dat eind april begon, had de evenementen commissie de beschikking over een bud get van een ton. „Het lijkt veel", zeggen de leden nu, „maar als je ziet wat er alle maal voor gedaan wordt en hoeveel die evenementen kosten, ontstaat er een stuk Terneuzen-promotie, die eigenlijk spot goedkoop is". Zeilhoogstandjes op het kanaal - FOTOWimKooyman Van onze correspondent SAS VAN GENT - „Drie da gen volle bak". Zo kenmerkte publiciteitsman Frans Hame- lijnck van de Stichting 't Eiland het verloop van de tweede editie van de Eiland- feesten in Sas van Gent. De veelheid aan activiteiten, de kwaliteit en niet in de laatste plaats het mooie weer, waren debet aan een meer dan ge slaagd Eilandfestijn. De moeite die de organise rende Stichting 't Eiland zich extra had getroost om de Eilandfeesten 1984 tot een suc cesvol einde te brengen, bleef dan ook afgelopen weekend zeker niet onbeloond. Vele duizenden mensen kwamen werkelijk over de brug en ge noten van hetgeen op het eiland gepresenteerd werd. De middenstand presen teerde zich uitgebreid in de vele stands. Druk bezochte centrum van verschillende ac tiviteiten was de feesttent aan de Prinsenkade, die in zijn functie als dorstlesser als een magneet op het publiek werk te. Zaterdag werd onder meer een rommelmarkt gehouden, waaraan zo'n 45 tijdelijke kooplieden deelnamen. Arien Mol uit Sas van Gent werd winnaar van de waterdraag- wedstrijd en de 85-jarige me vrouw Vergauwen, oudste in woner van het eiland, mocht een bloemenhulde ontvangen. Carnavaleske toestanden zaterdagavond tijdens de ver klede volleybalwedstrijd. Eiland I werd hier winnaar en de Ballerina's ontvingen de prijs voor de best verklede ploeg. Een druk bezocht gezel ligheidsbal sloot de tweede dag. Ook gisteren flink wat hoogtepunten, waaronder de zeilhoogstandjes van de plat bodems op het Kanaal en de verklede omloop van het eiland. De Eilandfeesten 1984 werden gisteravond afgesloten .met een wederom druk be zocht afscheidsbal en de voor flink wat hilariteit zorgende muscial van de gezusters Van Epscheuten. AARDENBURG - In de wijk Ede ontstond een kop-staart- botsing tussen Ar.C. uit Ise- gem en A.J.R. uit Maldegem. Deze aanrijding ontstond op de kruising Rijskweg-Brie- versweg en C. had R. niet zien aankomen. CADZAND - Op de parkeer plaats 't Zwin aan de Inlaat- dijk is de parkeergeldauto- maat opengebroken door mid del van een schroevendraaier. Hoeveel er wordt vermist is niet exact te zeggen. CADZAND - Bij de firma V. heeft een winkeldiefstal plaats gehad. Men heeft hiervoor A.P.W. uit Terneuzen aange houden. GOES - Op de Zandweg te Kattendijke sloeg zaterdag middag de personenauto be stuurd door A. van H. uit Goes, door onbekende oorzaak enke le malen over de kop, en werd daarbij geheel vernield. De bestuurder werd per ambu lance overgebracht naar het Bergzicht ziekenhuis te Goes. MIDDELBURG - Zondagmor gen omstreeks 01.30 uur ver leende de bestuurder van een personenauto R.S. uit Tilburg op de kruising Poelendaele- weg/Nieuw-Vlissingseweg geen voorrang aan de brom fietser F.W. uit Middelburg. W. kwam bij de botsing te val len, en moest overgebracht worden naar het Gasthuis te Middelburg. Beide voertuigen werden aanzienlijk bescha digd. OOSTBURG - Op de kruising Grote Beer-Melkweg kwam M.A.B. uit Assenede in botsing met I.P.de W. uit Oostburg. Dit gebeurde toen B. de weg over stak en zich bedacht en ach teruit de weg terug op kwam rijden. Op dat moment was W. achter hem gekomen. TERNEUZEN - Vermoedelijk door het rijden met een te hoge snelheid, raakte de automobi list J.G. uit Axel zaterdagmid dag in een bocht van de Bene- luxweg in Terneuzen naast de rijweg in de berm. Een te bru te correctie om de wagen weer op de rijweg te krijgen had tot gevolg dat het voertuig over een afstand van circa 35 meter enkele malen over de kop sloeg, en tenslotte in een sloot belandde. Hierbij werd de per sonenauto geheel vernield, de bestuurder hield er een ge kneusde schouder aan over. TERNEUZEN - Op de Indus trieweg-Zuid, geraakte van een aanhangwagen achter een tractor, bestuurd door J.D. uit Hoek, een wiel los. Op dat mo ment naderde uit tegenover gestelde richting een perso- nanauto, bestuurd door R.S. uit Stekene (België). Het wiel botste tegen de voorzijde van de Belgische auto, die daarbij aanzienlijk werd beschadigd. TERNEUZEN - Bij een bot sing met een lantaarnpaal in de Burgemeester Geillstraat te Terneuzen, werd vrijdagnacht de personenauto van A.V. uit Terneuzen geheel vernield. Tegen V., die onder invloed verkeerde, werd behalve een rijverbod voor enkele uren, proces-verbaal opgemaakt. TERNEUZEN - Uit de woning van mejuffrouw E.H. aan de Diepenbrockstraat te Terneu zen, is vrijdagnacht een be drag van rond de 600 gulden gestolen. Men was de woning binnen gekomen door het ver nielen van een ruitje. VLISSINGEN - Uit de kle dingzaak van de firma Van der W. aan de Walstraat te Vlissingen, werd vrijdagnacht voor een bedrag van 1650 gul den aan kleding gestolen. De Vlissingse politie hield in de loop van zaterdag de 24-jarige R.D. uit die stad aan. Ontken nen hielp weinig want de kle ding werd bij hem thuis aan getroffen. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - In het Eli sabeth ziekenhuis in Sluiskil, is zaterdag na een korte ziekte op 87-jarige leeftijd overleden de heer J.H.B. Puylaert, sinds 1922 gevestigd als huisarts te Sas van Gent. Onder meer vanwege die lange staat van dienst als huisarts, was de overledene ereburger van Sas van Gent. Hij maakte zich echter ook verdienstelijk door meerdere maatschappelijke functies te bekleden, onder meer in het bejaardenwerk. Hoewel hij in de jaren zestig zijn praktijk formeel over droeg aan zijn zoon Frank, bleef hij nog tot dit jaar in die zelfde praktijk actief. Woensdag vindt om 10.00 uur in Sas van Gent de uit vaartdienst plaats, waarna het stoffelijk overschot wordt bij gezet in het familiegraf te Zuiddorpe.

de Stem | 1984 | | pagina 5