Derde Sterretocht Terneuzen- Sas van Gent groot succes Drukste dag van seizoen Orgelconce Zeeuwse in van hoge k Inwoners Hoek weer in de clinch met Braakman-eigenaar Streekvervoer gaat geldpot zelf beheren Inbrekers draaien gaskraan open Hulstenaar overlijdt na val in vlaspers CADZANDSE REDDERS HAALDEN ZES MAN VAN BOORD Slachtoffers MAANDAG 20 AUGUSTUS Raadsleden gevraagd als touwtrekkers ZWEMMERSKLEREN INGEPIKT BRIEF AAN RA/ ge Tiende Schelde- weidingsfeest in Doel werd topper Aie zOlder „r auto's-d'ew0rden- cha" bere MAANDAG 20 AUGUSTUS 1984 VAN ZEELAND T15 PAGINA ZEELAND 'Griend' als eerste bij brandend schip Van een onzer verslaggevers CADZAND - Geen Belgi sche reddingsdiensten, noch sleepboten van grote inter nationale bergers, maar een even bescheiden als snel reddingsvlet uit Cadzand bereikte vrijdagavond laat als eerste het als een fakkel brandende baggervaartuig Vlaanderen 18, enkele mij len ten noordoosten van Zeebrugge. De 'Griend' van schipper André de Nijs en zijn drie bemanningsleden, haalde 6 van de 11 opvarenden van de Belgische schuit van boord. Zij zetten ze af op een an der baggerschip en bleven vervolgens standby om hand- en spandiensten te verlenen, waar andere gro tere schepen niet zo dicht in de buurt van het brandende schip konden komen. Pas rond drie uur 's nachts lieten ze het werk over aan ande ren. Ze waren toen vanaf ongeveer 11 uur in touw ge weest. „Geen alledaags kwarwei en gevaarlijk natuurlijk, maar ja, op zo'n moment heb je daar niet zo'n erg in. Je doet gewoon wat er moet ge beuren". Zo vertelt De Nijs als hij zaterdag wat op adem is gekomen. De leden van de Koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen (KZHMRS) onderwerpen de Griend dan alweer aan een inspectie. Het is toeval dat ze met dat vlet moesten uitrukken. Doorgaans is de Tuimelaar in Cadzand gestationeerd, maar die lag er net even uit vanwege een onderhouds beurt. De Griend bleek even goede diensten te kunnen bewijzen. Zoals gemeld ontstond brand op het Belgische bag gerschip, na een olielek en een explosie in de machine kamer. De machinist verloor daarbij het leven, een ande re opvarende raakte ernstig gewond en werd 's nachts met een helicopter van boord gehaald en naar Brugge overgebracht. Ook de aanwezigheid van blusboten kon niet verhin deren dat de Vlaanderen 18 bijna volledig uitbrandde, al bleef het schip wel drijven. Pas zaterdagochtend rond 7 uur was men de brand volle dig meester. De bemanningsleden, die de reddingsvlotten niet meer konden gebruiken, waren samengedromd op de voor plecht van het schip. De ka pitein en een andere opva rende bleven steeds aan boord, echter gereed om via een touwladder te ontvluch ten. Seinen „Toen we in de buurt ka men, stonden ze vanaf de voorplecht al te seinen met zaklantaarns" vertelt schip per De Nijs van de Griend. „Zodoende wisten we snel waar we zijn moesten en konden we direct zes man van boord halen. Meer ging niet, daarvoor is het vlet te klein". De Griend had ook bijna een dokter van een juist passerend Olau-schip aan boord gebracht om naar de zwaar gewonde te kijken. Toen de man al in de touw ladder hing, kwam een heli copter de gewonde afhalen. Volgens De Nijs heeft de operatie bij Zeebrugge weer eens het bestaansrecht van het Cadzandse reddingssta tion bewezen. „Met dat vlet zij n we zeer snel en beweeg- lijk en dat heeft grote voor delen. Ook dat we er als eer ste waren zegt wel iets". Overigens lag de Vlaan deren 18 in de zogenaamde Scheur, een drukke scheep vaartroute voor de Belgische kust, die juist door de bag geraars voortdurend op diepte wordt gehouden. Nu zorgde het brandende schip ervoor dat enkele uren stag natie ontstond voor de gro tere zeeschepen. De bemanning van de reddingsboot De Griend. Van links naar rechts: schipper A. de Nijs, H. Gortmans, H. Dellaert en W. de Maillie - fotowimkooyman nnKiii i Het drukst was het op het naaktstrand in Groede. FOTO WIM KOOYWtl Van onze correspondent TERNEUZEN/MIDDEL- BURG - Zeeland beleefde gis teren de drukste dag in het toeristenseizoen. Duizenden zochten op deze, mogelijk laat ste zeer warme dag, in het weekend verkoeling aan de kust. Overvolle stranden, maar ook campings in de na bijheid waren daarvan het ge volg. De uittocht vanaf de kust, die gisteren omstreeks 6 uur in de avond op gang kwam, zorg de voor een enorme drukte op de Zeeuwse wegen. Ongeval len van enige betekenis deden zich tot gisteravond 9 uur ner gens voor. Alleen wat lichte aanrijdingen met blikschade, veroorzaakt door kop-staart- botsingen bij weer optrekken na een file. Want files waren er genoeg. Zo stond op de weg Breskens- IJzendijke rond 6 uur een file van omstreeks 12 km. Pas rond de klok van 8 uur was het wegverkeer daar weer nor maal. Omstreeks dat uur de den zich bij de Flakebrug op Zuid-Beveland een paar lichte aanrijdingen voor, waardoor AARDENBURG - Twee teams, geformeerd uit de Aar- denburgse gemeenteraad, mo gen op zaterdag 8 september de openingsmatch voor him rekening nemen van een serie touwtrekwedstrijden in het kader van de jaarlijkse brade rie. Ze zijn daartoe uitgeno digd door het plaatselijke Eve nementen Comité. Het comité schreef de brief aan de raad, met alle gevoel voor de politie ke verhoudingen in Aarden burg. 'Het formeren van twee teams zou voor u geen pro bleem mogen zijn', staat er on der meer, en ook: „Indien zou blijken dat bij formatie een team van zes personen en een team van vijf personen zou ontstaan, wat in de huidige si tuatie mogelijk mag worden beschouwd, is het toegestaan een deelnemer uit de achter ban (voorzover aanwezig) te recruteren". De organisatie schrijft voor dat de deelnemende teams in uniforme uitrusting dienen te verschij nen. Verder wordt volledigheidshalve opgemerkt dat getrokken zal worden con form de regels van de Neder landse Touwtrekkersbond. Het verzoek van het Evene menten Comité is als ingezon den stuk toegevoegd aan de agenda voor de raadsvergade ring van morgen (dinsdag) in Aardenburg. ZEEWOLDE (ANP). - Een 30- jarige inwoner van Hulst is zaterdagavond om het leven gekomen bij werkzaamheden met vlas op een perceel in Zee- wolde, aldus een politiewoord voerder. Hij viel op onverklaarbare wijze in een zogenaamde vlas pers en overleed ter plaatse. Dc rijkspolitie in Apeldoorn wil de naam van het slachtof fer niet vrijgeven. TERNEUZEN - Zaterdagmid dag genoten zo'n 100 geestelij ke en lichamelijk gehandicap ten van De Sterre uit Clinge van een vaartochtje op het ka naal Gent-Terneuzen. Dit was voor de derde keer mogelijk gemaakt door de watersport vereniging „Neuzen, Honte en 't Sas". Maar liefst 41 motor- en zeilboten voeren uit. Mede dankzij het mooie weer werd de vaartocht een groot succes. Om 13.00 uur arriveerden de 3 bussen aan de buitenhaven in Terneuzen. De zeeverkenners van de Doormangroep hielpen vakkundig de 14 rolstoelen en overige gasten aan boord. Geëscorteerd door de RHD '86 en de RP 95 voer men rich ting Sas van Gent. De motor boten voorop, met aan boord de boerenkapel van de Har monie De Vliegende Hollan der. De gasten werden door de schippers aan boord flink ver wend. Het promotieteam van de Vliegende Hollander maak te de tocht ook mee en had voor de Sterrebewoners nog een verrassing meegebracht. Om' 16.00 uur was men weer in de buitenhaven waar men verwelkomd werd door de harmonie. De aankomst van de vele kleurige schepen bood een mooi schouwspel zodat ve- De gasten worden aan boord gedragen le toevallige passanten een parkeerplaatsje zochten om een en ander gade te slaan. De Zeeverkenners en de 40 bege leiders van de Sterre zorgden ervoor dat ieder zijn plaatsje in de bus weer in kon nemen. Als blijk van dank overhan- - FOTOWIMKOOYMAN digden de gehandicapten een eigen gemaakte asbak met het embleem van de Sterre aan de booteigenaren. er direct weer een file van en kele kilometers ontstond. Eerder op de dag zat het verkeer op de weg Goes rich ting Zeelandbrug uren lang vast wegens filevorming. Maar, aldus een woordvoerder van de meldkamer te Middel burg gisteravond omstreeks 9 uur, we hebben het ergste nu wel gehad. Topdrukte aan de kust bete kent automatisch rust in het achterland. Steden en dorpen gaven dan ook een beeld van verlatenheid te zien. Ook het streekvervoer Zuid-West-Ne- derland kende een rustige dag. Een groot deel van de dag wa ren de bussen erg mager metl passagiers bezet. Geen proble l men ook bij de Provincial! I Stoombootdiensten over del Westerschelde, waar varl wachttijd nauwelijks sprake! was, al werd op de diens:I Breskens-Vlissingen gister- middag enkele uren met een| extra boot gevaren. Van een onzer verslaggevers HOEK - De 'slag om de Braakman', tussen enerzijds een deel van de Hoekse bevolking en anderzijds de nieuwe eigenaar, J. van den Bosch, woedt onverminderd voort. In het afgelopen week end verplaatste het strijd toneel zich naar het noor delijke gedeelte van de kreek. Een woedende Van den Bosch pikte daar za terdag de kleren mee van twee jeugdige zwemmers. Volgens hem hadden ze op verboden terrein een frisse duik genomen. Ondanks bemiddeling van de politie hadden Bou- dewijn Jansen (14) en zijn 16-jarige vakantievriend Hessel Willemse zondag het bundeltje kleren nog niet terug. Nadat ze zater dag vergeefs hadden ge probeerd om, in aanwezig heid van politie-functiona- rissen de kleren af te halen op het Braakman-kantoor -Van den Bosch was op dat moment niet aanwezig, zijn personeel wist van niks- deden de ouders for meel aangifte van diefstal. Een aangifte waarmee de Terneuzense gemeente politie enigszins verlegen zit. Recherchechef Van Al ten kon gisteren nog niet zeggen of er een proces verbaal komt en waar dat op uit zal draaien. Gezien eerdere ervaringen vond hij het verstandig om de zaak vandaag (maandag) 'op niveau te bespreken'. Op de spits Voor de vader van Bou- dewijn Jansen lijdt het nauwelijks twijfel dat er sprake is van diefstal en dat Van den Bosch met dergelijke acties 'de zaak gewoon op de spits wil drijven'. Het optreden van de Braakman-eigenaar, die eerder kwaad bloed zette door het populaire terrein bij 'Willem de Vis ser' hermetisch af te slui ten voor de Hoekse bevol king, noemt hij onbehoor lijk en dictatoriaal. Hij wijst erop dat dc twee jongens maar even een duik wilden nemen in de Braakman-kreek op een plaats vlakbij Boudewijn's ouderlijk huis. In tegen stelling tot het terrein De Visser is die stek bij zwemmers allesbehalve populair. Hoewel voorzichtig met uitlatingen staat het voor recherche-baas Van Alten vast dat Van den Bosch de kleren van de jonge zwem mers terug zal moeten ge ven. De vraag of de jon gens inderdaad in verbo den water zwommen en of Van den Bosch daar het recht heeft in te grijpen, liet hij nog onbeantwoord. Akkefietje Overigens speelde zich dit weekeinde rond de Braakman nog een inci dent af, waarin Van den Bosch een hoofdrol speel de. Op volgens getuigen 'onbeschofte wijze' stuurde hij een aantal mensen weg van een terrein dat niet bij het recreatiegebied hoort, maar eigendom is van Staatsbosbeheer. Onder hen waren medewerkers van Staatsbosbeheer, die gisteren echter zelf geen commentaar wilden of durfden geven op dit zo veelste akkefietje. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - De geldpot, waaruit de tekorten van het streekver voer worden betaald, moet vanwege de efficiency verhuizen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat naar de busbedrijven zelf. Die zullen dan niet meer voor elke kleinigheid in Den Haag hoeven aan te kloppen. Zowel het departement als de bedrijfs tak staan achter het plan. Daarvoor zal dan de struc tuur van de bedrijfstak gron dig moeten worden gereorga niseerd. De ondernemingen zijn thans nog gebundeld in een vereniging, de ESO. Daar voor in de plaats moet een hol ding komen, die de aandelen beheert van de busbedrijven. Aldus concludeert het on derzoeksbureau McKinsey, dat nagaat wat de meest ge wenste organisatiestructuur voor de bedrijfstak is. Het bu reau werkt in opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, dat af wil van de de veelheid van detailbe moeienissen en de verant woordelijkheid bij de onder nemingen zelf wil leggen. Ongeschikt Thans moet elke verande ring in de frequentie van bus diensten en elke wijziging van de route, voorzover ze finan ciële consequenties kunnen hebben, aan het departement worden voorgelegd. De ambte naren komen daardoor nau welijks meer aan belangrijker zaken toe. De ESO (vereniging van ex ploitanten van streekver- voersondernemingen) is onge schikt om de verantwoorde lijkheid van het ministerie over te nemen, omdat een ver eniging nu eenmaal tamelijk vrijblijvend werkt. Onder meer zou het verdélen van de gelden uit de pot tot conflicten aanleiding kunnen geven. Daarom geeft McKinsey de voorkeur aan een holding. Het bureau onderzoekt momenteel of ook deze vorm knelpunten kan opleveren en hoe die dan op te lossen zijn. Eind septem ber zal dan beslist worden of de structuurwijziging wordt doorgevoerd. Uiteindelijk blijft overigens de vaststelling van de vervoerstarieven en het voorzieningenniveau een zaak van het ministerie. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Een *f van de kern Sas van gent t gistermiddag enkele uren* de rijkspolitie hermetisch ve alle verkeer afgesloten. In* kers hadden zaterdag*;, aan boord van het in de OuJ] Sluis afgemeerd liggend B' gisch binnenschap Borda j gaskraan opengedraaid. gens gevaar voor een ontp^l fing werd ook de Sasse bran weer gealarmeerd. De gasontwikkeling inbraak werden gisterntf®! omstreeks 11 uur waargej men. Door de technische cherche werden in de de middag metingen ver"] en pas om kwart voor vij' 1 de afzetting door de b>®l meester drs. W. DusardJ worden opgeheven. Bij braak op de Borda, geP door het forceren van deur, werden een M1®! lamp, een dito scheepsbel geld en scheepspapieren vreemd. Mane vecht A te gi N al m ze g« te m bo de ve: aa nit kei om eer hoi kaï pai ter; ind wir ruil DOEL/HULST - Het weekend stond in het Scheldedorp Doel in het teken van de Schelde- weidingsfeesten. De Zeeuws vlamingen, die Doel met name kennen vanwege de kerncen trales aldaar, kregen de afge lopen dagen een totaal ander beeld van dit dorp in het weid se polderlandschap aan de le vensader De Schelde. Zaterdag werden de kapi teins van jachten feestelijk onthaald en vierden zij tesa- men het 'Al der kapiteins' met de eregasten Lutgard Simoens (radio-presentatrice) en de alom bekende weerman Ar- mand Pien. Gisteren vond na de eucha ristieviering de plechtige Scheldeweiding plaats en bracht men hulde aan de over ledenen. Daarna barstte het feest pas goed los. Ieder kon zich tegoed doen aan een mos selmaaltijd en in de straten waren er allerlei attracties te zien. De ambachtslui vertoon den de fijne kneepjes van het vak en de groep Drieske Nij- pers bracht enkele volksdan sen op de keien. De folkloristi sche stoet waaraan vele groe pen en verenigingen meede den, vertrok om 15.00 uur en werd een uur later ontbonden aan het haventje. De vele kijk- lustigen kregen toen een aan tal acrobatienummertjes te zien van tweedekkers en stuntvliegers met als slot een precisieval door schermsprin- gers. De Unie voor Reddings- en Sleepdiensten van de Ant werpse haven gaf nog een blusdemomstratie en het feest werd besloten met een fakkel optocht door het dorp en een groots muzikaal Scheldevuur- werk. Hulst - basiliek - orgelcon cert door Arie Karreman - gehoord op vrijdag 17 augus tus. HULST - Vrijdag werd na een maand de 13e cy clus van orgelconcerten te Hulst hervat. Zo'n ze ventig aanwezigen heb ben kunnen genieten van een goed voorbereidde uitvoering, die deze maal werd gegeven door de cantor-organist uit Ter- neuzen, Arie Karreman. Deze opende met de Batalla Famosa, een triomfantelijk begin. Een 17e eeuws werk "jet typische Batalla effecten, uie vanwege de prachtige toonwerken goed tot hun recht kwamen. Jammer dat de bombarde relatief gezien iets te zwaar was. De twee volgen de werken werden met ma nuaal technische vaardigheid gespeeld. De variaties bij Am- ner waren echte omspelingen van het thema. Bij Sweelinck bevatten zij, voor die tijd, zeer interessante harmoniën. Knap vertolkte Karreman het wei- niS gespeelde werk BWV 534 van J.S. Bach. Vooral de fuga kwam door een steeds wisse- tende registratie glashelder over. Dat de organist het orgel boor en door kent, bleek uit Un keus om de Cromorne de vantus Firmus te laten vertol- en in 'Jesu meine Zuversicht' an Kellner en zijn uitgelezen ngistratie in de sonate II van ridelssohn. Een romantisch dat wellicht niet ge jukt lijkt voor het Loys Isoré 8el, maar dat door de aan bak van Karreman volledig overtuigde. ep?6 Toccata van Dubois was niet ^Peelse uitsmijter. Leuke toen rlePgravende muziek, die n tot haar recht kwam door het goede afwisseling tussen eerste en tweede manuaal. Ie Karreman bezorgde de aam muz vak; bij gan van de stru conc waa zijn

de Stem | 1984 | | pagina 4