Feyenoord klopt Anderlecht Wereldrecord Meszyniski Ashford dient Göhr van repliek L.A.-RESULTATEN VALLEN IN HET NIET Danny Lippens wint koers in Breskens Eddy Planckaert nieuwe leider STAB BV THUISPLOEG IN FINALE TEGEN MANCHESTER UNITED NISSAN WERELDTIJDEN IN WEST-BERLIJN OP SPARTAKIADE IN PRAAG TIENDE PLAATS MARTIN KEMP Saronni kan nog winnen Oosteuropese junioren opnieuw sterk Monsterzege softbalteam Ritzege van Valkenburg BOGAERT WINT DERDE ETAPPE IN BELGIË v houtduifstraat 28 - oosterhout telefoon 01620-60520 Peter Houtman omspeelt Jackie Munaron, maar komt niet tot scoren. door Gerard Hachmang ROTTERDAM - Natuurlijk is het na één wedstrijd nog veel te voorbarig de conclu sie te trekken, dat Feyen oord op een slof en een oude voetbalschoen de landstitel zal prolongeren, maar feit is wel, dat de Rotterdammers opnieuw zeer hoge ogen zul len gooien. Het duel van gisteravond tegen Anderlecht (2-0 zege en daardoor morgen in de fi nale van het Rotterdam- toernooi tegen Manchester United, dat VFB Stuttgart met 2-1 versloeg) heeft aan getoond, dat de ploeg nog steeds uiterst stabiel is en dat de twee aankopen Rep en Petursson zonder meer aanwinsten zijn. Het duo had in een tijds bestek van zeventien minu ten al direct de blits kunnen maken, wanneer het niet twee schitterende mogelijk heden om zeep had gehol pen. Beide keren stond de uitblinkende Gullit, wiens zangaspiraties zeker niet ten koste zijn gegaan van zijn geliefde sport, aan de basis. Rep lepelde de bal net iets te hoog en Petursson had het vizier ook al niet op scherp staan. In het vervolg van de strijd gaven beiden echter nadrukkelijk hun visite kaartje af. Op het midden veld zorgde Rep voor snel heid en verrassende openin gen en was ook niet te be roerd zijn defensie in geval van nood bij te springen en op de linkervleugel deed Pe tursson (hij moest diep in de tweede helft geblesseerd uitvallen) zijn voorganger Brard al na luttele minuten vergeten. Voeg daarbij het gegeven dat het collectief ook het komend seizoen on getwijfeld Feyenoord's ster ke wapen zal zijn en het mag duidelijk zijn, dat de Kuip- bewoners een moeilijk te kloppen opponent zullen worden. Alleen zal het ook zaak zijn de nodige kansen in doelpunten om te zetten. In totaal waren er gisteravond acht uitgelezen mogelijkhe den, maar alleen kilometer vreter Hoekstra en vlak voor tijd Gullit slaagden er in doelman Munaron van Anderlecht, dat totaal geen grip op de wedstrijd had, tot capitulatie te dwingen. Een week voor de start van de competitie in beide landen wekten Manchester United en VFB Stuttgart be paald nog niet de indruk he lemaal klaar te zijn voor de race naar de titel. Gister avond waren beide ploegen in de ouverture-wedstrijd van het Rotterdam-toernooi uiterst matig op dreef. Gezien het weinig attrac tieve spel werd het snel dui delijk, dat doelpunten niet als rijpe appelen van de boom zouden vallen. De kansen waren dun gezaaid. Jesper Olsen onderscheidde zich in de eerste helft van de gezapige vertoning eenmaal met een ferme knal en aan de andere zijde miste Klins- mann een ideale kans. Van dichtbij slaagde hij er toch nog in de bal naast de staan der te mikken. Beide teams beseften dat ze het na de wisseling over een andere boeg dienden te gooien om de bezoekers nog enigszins aan zich te verplichten. De defensieve tactiek werd overboord gegooid en de strijd werd daardoor een stuk aantrekkelijker. Man chester United kreeg na een klein half uur de beloning voor de doelgerichte acties. Jesper Olsen zette doelman Roleder op het verkeerde been en invaller Huges, die enkele dagen eerder ook al had gescoord in de vriend schappelijke wedstrijd tegen Ajax, schoof de bal simpel tegen de touwen: 1-0. Het antwoord van Stuttgart liet niet lang op zich wachten. Vijf minuten na de ope ningstreffer bracht Claessen zijn ploeg koppend naast de Engelsen, nadat Allgöwer met een steenhard genomen vrije trap de lat had geteis terd: 1-1. Uiteindelijk ging de winst toch naar de Ma- cUnions, omdat Olsen een moment van onachtzaam heid in de Westduitse verde- deging bekwaam afstrafte: 2-1. B&v-ayty WEST-BERLIJN (SID) - Evelyn Ashford heeft Marlies Göhr binnen vierentwintig uur van repliek gediend. De Oostduitse wereldkampioene liep donderdag in Praag de 100 meter 0,03 seconde sneller dan de gouden tijd van Ashford in Los Angeles: 10.97. De Amerikaanse wereldre cordhoudster antwoordde vrijdagavond op het atletiek- gala in West-Berlijn met wereldtijden: 10.92 in de serie, gevolgd door 10.94 in de finale. In de serie had Ashford de meevaller van een rugwind van 1,2 meter per seconde. Het resultaat was haar beste tijd in dit seizoen: 10.92. In de finale werd ze opgedreven door Florence Griffith, winnares van het zilver. Ashford won in 10.94, Griffith kwam ook onder de 11 seconden met 10.99. Valerie Brisco-Hooks, driemaal goud in Los Ange les, haakte na de serie (11.18) af. Merlene Ottey uit Jamai ca werd vijfde in 11.18, achter Williams (11.11) en Cheese- borough (11.13). De 35.000 toeschouwers, liefst 23.000 minder dan het vo rig jaar, zagen de 106e achtereenvolgende zege van Edwin Moses op de 400 meter horden. Bij de dames won Benita Fitzgerald op de 100 meter horden in 13.11. Marjan Olij- slager werd tweede in de knappe tijd van 13.23, een frac tie boven haar nationale record, dat sedert 9 juni (Furth) op 13.20 staat. Voor een uitstekende prestatie zorgde de Amerikaan Mike Conley bij het hinkstapspringen. Hij landde na 17 meter en 44 centimeter in de zandbak en kwam daarmee een halve meter verder dan Willie Banks. Bij absentie van de te dure Carl Lewis, ondanks een budget van 1,1 miljoen gulden, won Calvin Smith de 100 meter in 10.24 seconden. Ulrike Meyfahrt stelde danig teleur door de 1.90 meter driemaal af te springen. Op de 110 meter horden revancheerde Greg Foster zich voor zijn nederlaag in Los Angeles. Hij bracht met 13.16 seconden de snelste seizoentij d op het elektronisch score bord. Roger Kingdom, winnaar van het goud, gaf weinig toe: 13.17. Dietmar Mögenburg was beter op dreef dan Meyfarth. Hij bedwong de hoogte van 2.30 meter. Na zijn winst deed hij vergeefs met 2.37 een aanval op het Europees record. Patrick Sjöberg, winnaar van het zilver, stelde teleur met 2.21. Bij het verspringen haalde de Amerikaan Larry My- ricks 8.32 meter, de 3000 meter steeple ging naar zijn landgenoot Brian Diemer in 8.19.33. PRAAG (OPA) - Op de tweede "S van de atletiekwedstrijd voor dames in Praag, onder deel van de Spartakiade, heeft oo Oostduitse Irina Meszynis- b het wereldrecord discus werpen verbeterd. De 22-jari- f atlete wierp de schijf vrij- laar 73 meter en 36 centi meter, Daarmee kwam ze 10 Altimeter verder dan het ?uae record, dat op 22 mei 1983 m Lessilidze door de Russin balina Savinkova op 73.26 me- •erwas gebracht. Galina Savinkova bereikte a Praag de vierde plaats. Zij ef met 68.90 meter duidelijk ader haar niveau, al was aar worp aanzienlijk beter an de gouden van Ria Stal- an in Los Angeles. Voor haar ndigden nog haar landgeno- kalina Moerasjova (72.14) n de Tsjechische Zdenka Sil- hava (70.14) Meszyniski nam het werel- ^c°rd over met haar vierde j,orP' De super-worp van de ia meter lange en bijna 100 v °ëram wegende atlete uit ar|-Marx-Stadt kwam niet onverwacht. Eerder in dit jaar had ze al de afstand van 72.02 meter overbrugd. In '79 was Meszyniksi Europees kam pioene bij de juniores. Drie jaar later behoorde ze tot de gerenommeerde 70 meter- werpsters met 71.40 meter. In 1982 eindigde ze bij het EK in Athene slechts als achtste. Bij het WK in Helsinki in '83 ont brak ze wegens een kniebles sure. Een tweede wereldrecord werd in Praag op een haar na gemist. De Russin Maria Ste- panova liep de 400 meter hor den met 53.67 seconden in de op een na beste tijd ooit gelo pen. Alleen haar landgenote Margarita Ponomareva was 9/100e seconde sneller geweest. De wereldrecordhoudster ein digde in Praag als derde. Heike Drexler-Daute kwam na haar huwelijk voor de eer ste keer in actie en won het verspringen met 7.15 meter voor Helga Radtke met 7.11. Barbel Wöckel was op haar specialiteit, de 200 meter, voor iedereen te sterk: 22.15. Topprestaties in Moskou Van onze sportredactie TOENSBERG - Madenaar Martin Kemp boekte een fraai resultaat in de open Ronde van Noorwegen. Hij eindigde in de tweede etappe op de tien de plaats. De ronde wordt door de meeste deelnemers benut als voorbereiding op het we reldkampioenschap in Mont- juich. In dezelfde etappe heeft Giuseppe Saronni laten zien, dat hij nog kan winnen. De Italiaan, die sinds zijn debuut bij de profs in 1977 per seizoen minimaal twintig overwinnin gen behaalde, raakte vorig jaar mei na de door hem ge wonnen Ronde van Italië in de versukkeling. De fameuze wegsprinter, in 1982 nog we reldkampioen, kon zelfs geen criterium meer winnen. Toen hij dit jaar als zestiende ein digde in de Ronde van Italië, gewonnen door zijn rivaal Francesco Moser, werd dat voor zijn doen een goede pres tatie genoemd. 'Beppe' zelf geloofde niet erg in zijn verval. In navolging van Moser trok hij zich terug in de bergen voor een hoogtes tage. In het Zwitserse Sankt Moritz kwam hij niet alleen tot rust, maar ook in vorm. Uitslag: 1. Giuseppe Saronni (Ita) 146 km in 3.32.26, 2. Dag-Erik Pedersen (Noo) op 0.04, 3. Jon Hansen (Noo-amateur) op 0.07,4. Aleksander Jevpak (Sov) op 0.10,5. Vassili Gedanov (Sov) z.t.f 10. Martin Kemp (Ned-amateur) z.t. Algemeen klassement: 1. Aleksander Jevpak (Sov) 6.30A8, 2. Jonas Tegstroem (Zwe-amateur) op 0.04, 3. Cassili Geda nov (Sov) op 0.27, 4. Giuseppe Saronni (Ita) z.t., 5. Dag-Erik Pedersen (Noo) op 0.28 sec. MOSKOU (TASS) - De Russische sportleiders hebben er schik in. Op de eerste atletiekdag van de Droezhba '84, de vriendschapspelen ter compensatie van het Olympisch festijn, bleek het' doelwit van alle Oosteuropese atleten de winnende prestaties in Los Angeles te verbete ren. Vrijdag slaagden ze daarin in het Lenin-stadion in Moskou voor 40.000 toeschouwers op vrijwel alle num mers. Alleen de 100 meter ging aanzienlijk langzamer. De Cu baan Osvaldo Lara won in 10,17 seconden, beduidend tra ger dan Carl Lewis (9.97). In de overige finales waren de ver richtingen van de mannen (de vrouwen strijden in Praag) beter dan die van de gouden medaille-winnaars in Califor- nië. Vooral op de technische nummers vielen de verschillen met Los Angeles in Oosteuro pees voordeel uit. De beste prestatie kwam op naam van de Russische ko gelslingeraar Joeri Seditsj, die dicht in de buurt kwam van zijn eigen wereldrecord. In Moskou overbrugde hij de af stand van 85.60 meter, slechts 74 centimeter onder zijn top- verrichting. Nikoelin werd tweede met 82.56 meter. Bij het polsstokhoogsprin gen troefde Konstantin Vol- kov zijn landgenoot en we reldrecordhouder Sergei Boebka voor de tweede ach tereenvolgende keer af. Vol- kov liet de lat op 5.80 meter liggen, Boebka moest na 5.70 meter afhaken. De 24-jarige Konstantin Se- mikin slaagde er eindelijk in bij het verspringen het uit 1967 stammende nationale record van Ter Ovanesian, de huidige coach van de nationale ploeg, te verbeteren. Semikin sprong 8.38 meter en kwam daarmee drie centimeter verder dan Ter Ovanesian zeventien jaar geleden in het hooggelegen Mexico-Stad. Bij het speerwerpen bleef Uwe Hohn ruim tien meter onder zijn wereldrecord. De Oostduitser kwam toch tot de respectabele afstand van 94.44 meter. Wereldkampioen Det- lef Michel volgde zijn landge noot met 88.32. Spectaculair verliepen het kogelstoten en discuswerpen. Met de kogel was de Rus Ser gei Kasnauskas sterk op dreef. Zijn stoot van 21.64 meter werd niet overtroffen. De Oostduitser Beyer moest vier centimeter toegeven, de Rus Kisseljov zes centimeter. Bij het discuswerpen waren de verschillen eveneens gering. Doemtsjev won met 66.70 me ter voor de Cubaan Martinez (66.04) en de Oostduitser Schuit (66.02). Op de 400 meter ging de zege naar Victor Markin in 44.78 se conden. De Rus werd gevolgd door twee landgenoten, Trosji- lo (45.51) en Koerosjin (46.01). De Pool Bohuslav Maminski was de snelste op de 3000 me ter hindernisloop. Hij finishte na 8 minuten en 27,15 seconden en werd op de voet gevolgd door de Oostduitser John Mel- zer in 8.27,43. Konstantin Volkov in actie tijdens het polsstokhoogsprin gen. -FOTO TASS MIDL0TT0 MID-LOTTO 32A De winnende cijfers van mid- lotto 32A zijn: 10 - 12 - 23 - 31 - 34 - 37. Reservegetal: 25. Aan tal deelnemers: 323.770. Inleg: 1.458.346,00 gulden. Prijzen geld: 692.714,35 gulden. Extra prijzen zijn gevallen op de nummers: 477 - 912 - 374 - 417. CIJFERSPEL 32A De winnende cijfers in cijfer- spel 32A zijn: 6-8-3-0-9-0. Aantal deelnemers: 133.167. Inleg: 199.751,00 gulden. Prij zengeld: 79.900,40 gulden. BRESKENS - Danny Lippens reed gisteravond in de Bres- kense Promenade-koers naar zijn 15e seizoenzege. De ranke pedaleur uit het Belgische Bentille was de grote smaak maker in een wedstrijd, die al vrij vlug in de beslissende plooi lag en waarin Jack van der Horst zonder meer de pechprijs verdiende. De Oostsouburger was sa men met een bewonderens waardige Karei van Goethem de enige, die, met nog een 8 ki lometer te rijden, de splijtende demarrage van Lippens kon beantwoorden. Van der Horst dook als eerste de laatste bocht in, waar hij tegen de afzetting kletterde. Met een verkreu keld voorwiel kwam hij lo pend als vijfde binnen. Van Goethem moest daardoor in de remmen en Lippens kreeg ge makkelijker dan verwacht de bloemen, waar hij overigens, gezien het vele werk dat hij gedaan had, wel aanspraak op mocht maken. Het was Peter Hoondert, die al na amper 15 kilometer de wedstrijd een beslissende wending gaf. Hij demarreerde op het rode asfalt van de Pro menade-klim. Patrick van Passel, Karei van Goethem en Kees de Jonge haakten aan, terwijl even later ook Kees de Nooyer voor versterking kwam zorgen. Het vijftal sloeg in no-time een gat van 15 se conden. Bewonderenswaardig was de manier waarop Danny Lip pens in amper twee kilometer naar dit vijftal toe reed. Toen men vooraan even naar het juiste ritme zocht, wisten ook Jack van der Horst en Kees Spaans nog mee vooraan te geraken. Daarachter durfde niemand het vuile werk op te knappen en de wedstrijd was gelopen. Het wachten was alleen op de fase, dat vooraan de zaak zou ontploffen. Met name Lip pens vond de hoofdmacht te groot, maar steeds weer coun terde Van Goethem gepast, zo dat het tot acht kilometer voor het einde duurde, eer de Belg zijn zin kreeg. Hoondert, Van Goethem en Van der Horst waren de eni gen die de zoveelste versnel ling van Lippens konden be antwoorden. Hoondert, die wel de leidersprijs op zak stak, moest er nog af, zodat de fina le uiteindelijk met drieën werd uitgevochten. Uitslag: 1. Danny Lippens (Bentille) 80 km in 1.58.20, 2. Karei van Goethem (Kloosterzande), 3. op 26 sec. Kees de Nooyer (Aagtekerke), 4. Patrick van Pas sel (Sluiskil), 5. Jack van der Horst (Oost-Souburg), 6. Peter Hoondert (Goes), 7. Kees Spaans ('s-Gravenpolder), 8. Kees de Jonge (Lewedorp), 9. op 48 sec. Toon van der Steen (Bruinisse), 10. Frank Pirard (Breda), 11. Werner Wieme (IJzendijke), 12. John Pirard (Breda), 13. Toine den Braber (Fijnaart), 14. Chris de Baat (Steenbergen), 15. Thijs Fase (Oud- Vossemeer), 16. Ger Palings (Oud- Gastel), 17. Louis van Mook (Oosterhout), 18. Kees Schouwenaar (Goes), 19. Ko Blom (Wemeldinge), 20. Eric Vereecken (St. Jansteen). CAEN (AFP) - Op de laatste dag van de wereldkampioen schappen wielrennen op de baan voor junioren hebben de Oosteuropese vertegenwoor digers wederom toegeslagen. In de ploegenachtervolging ging vrijdag in Caen het goud naar de Sovjet-Unie, dat in de finale West-Duitsland met ruim verschil versloeg. Het brons was voor Denemarken. De snelste sprinter werd de Oostduitser Michael Schulze. Hij versloeg in de eindstrijd in twee ritten de Rus Otare Mits- jedlisjvili. Brons was voor de Oostduitser Glücklich, die zijn landgenoot Drehkopf de baas bleef. De uitslagen: ploegenachtervolging: 1. Sovjet-Unie 4.39.13, 2. West-Duitsland 4.42.64, 3. Denemarken 4.42.94, 4. Tsjecho- slowakije 4.45.85; sprint: finale, Michael Schulze (DDR) wint (2-0) van Otare Mitsjedlisjvili (Sov); derde en vierde plaats, Glücklich (DDR) wint (2-0) van Drehkopf (DDR). ANTWERPEN (ANP) - Tij dens het Europees softbal- kampioenschap in Antwerpen heeft Nederland vrijdagmid dag een monsterzege geboekt op San Marino. Het werd in vijf innings 19-0. Nederland sloeg drie home runs bij de score 2-8-6-2-1. Ze kwamen op naam van Willy Rietman (2) en Ineke Akker man. Caroline Fris wierp haar derde perfect-game: 5-0-0-0. HOENSBROEK (ANP) - John Talen heeft vrijdagmiddag de proloog van de Omloop van de Mijnstreek op zijn naam ge bracht. De eerstejaars-ama teur uit Spijkenisse voltooide de individuele tijdrit over acht kilometer tussen Nuth en Hoensbroek in 10 minuten en 7 seconden. Tweede op ruim drie seconden werd Henri Nij- boer uit Ernst en derde Maar ten Ducrot, lid van de Olympi sche 100 kilometer-ploeg, op zes seconden. De tweede etappe, met start en finish in Hoensbroek, draaide na 102,5 kilometer uit op een massaspurt. Daarin toonde Rainiër Valkenburg uit Bergen op Zoom, twaalfde in de proloog, zich de rapste voor Wim Demandt en Rob Harme- ling. Het was de 18e overwin ning van Valkenburg dit sei zoen. Uitslagen: proloog: 1. John Talen (Spijkenisse) 8 km in 10.07,00, 2. Henri Nijboer (Ernst) 10.10,03, 3. Maarten Ducrot (Utrecht) 10.13,06, 4. Gert Jacobs (Emmen) 10.17,10, 5. Ruud Brouwers (Teteringen) z.t., 6. Sjaak Verlouw (Ammerzoden) 10.18,11, 7. Peter Stevenhagen (Haarlem) z.t., 8. Eric Breukink (Spankeren) 10.20,13, 9. Nico Ver hoeven (Berkel-Enschot) 10.20,14, 10. Henk Boeve (Nijverdal) 10.21,14; tweede etappe: 1. Rainiër Valken burg (Bergen op Zoom) 102,5 km in 2.26.14, 2. Wim Demandt (Greven- bicht), 3. Rob Harmeling (Nijver dal), 4. Alex Roberts (Eindhoven), 5. Nico van der Klundert (Hooger- heide), 6. Peter Harings (Sibbe), 7. Bert van Losser (Rijssen), 8. Erwin Martens (Haarlem), 9. Han Vaan- hold (Haaksbergen), 10. William van der Meer (Maastricht). HASSELT (ANP) - Eddy Planckaert is de nieuwe leider in de Ronde van België. De renner uit de ploeg van Peter Post nam vrijdag de leiders trui over van zijn landgenoot Ronny van Holen, dankzij tien seconden bonificatie voor de tweede plaats in de derde etappe. De rit van Rochefort naar Hasselt werd in de sprint gewonnen door Jan Bogaert. Het was na de overwinning van Teun van Vliet de tweede ritzege van de ploeg van Roger Swerts. De renners maakten er vrij dag in de derde etappe een slaapverwekkende vertoning van. Met uitzondering van kleine ontsnappingspogingen van Eddy Planckaert, Rudy Rogiers, Ludwig Wijnants en Gert-Jan Theunisse viel er weinig te noteren. Mare Ver- cammen sloeg na 63 kilometer op de solotoer, reed negentig kilometer alleen voorop en werd onder impulsen van Pol- lentier en Vandenhaute terug gehaald. Vanaf dat moment ging de ploeg van Peter Post op kop rijden. Voltallig bereikte het peloton voor de eerste keer de streep, waarna nog drie plaat selijke ronden van twaalf ki lometer gereden moesten wor den. Verschillende renners probeerden in die fase te ont snappen, maar hun pogingen mislukten. In de laatste ronde ging Gerrie Knetemann er vandoor, maar ook zijn ver snelling werd beantwoord. Kort voor de streep reed Eddy Planckaert lek, maar met be hulp van zijn ploeggenoten werd hij juist op tijd in de hoofdmacht teruggebracht. Walter Planckaert trok daar na de sprint aan, die broer Ed dy leek te winnen, maar op de streep flitste Jan Bogaert zijn landgenoot voorbij Uitslag derde etappe: 1. Bogaert (Bel) 196,8 km in 4.56.02 (met tijdvergoeding 4.55.52), 2. E, Planckaert (Bel) z.t. (met tijdvergoeding 4.56.02), 3. Van Brabant (Bel) z.t. (met tijdvergoeding 4.56.07), 4. Tackaert (Bel), 5. Manders (Ned), 6. Wampers (Bel), 7. De Neut (Bel), 8. Go- vaerts (Bel), 9. Ligneel (Bel), 10. De Roo (Bel), 26. T. van Vliet (Ned), 27. W. Planc kaert (Bel), 28. Peeters (Bel), 36. J. van Houwelingen (Ned), 40. Lammerts (Ned), 44. Theunisse (Ned). Algemeen klassement: 1. E. Planckaert (Bel) 13.04.34, 2. T van Vliet (Ned) op 0.02, 3. Van Holen (Bel) z.t., 4. Sergeant (Bel) op 0.04, 5. Wijnants (Bel) op 0.25, 6. De Wilde (Bel) op 1.00, 7. A. van Houwelin gen (Ned) op 1.14, 8. Verlinden (Bel) op 1.15, 9. Vandenbroucke (Bel) op 1.20, 10. Knetemann (Ned) op 1.27, 11. Peeters (Bel) op 1.28, 16. Nulens (Bel) op 1.43, 17. Lammerts (Ned) op 1.49, 18 Rooks (Ned) op 1.52, 25. Van der Poel (Ned) op 2.39, 26. Manders (Ned) op 2.40,30. Solleveld (Ned) op 3.30, 31. J. van Houwelingen (Ned) op 3.31.

de Stem | 1984 | | pagina 7