Juristen: wettelijk huwelijk moetafsterven N etto-resultaat zeevisserij niet verbeterd I )ezeWd RSV-commissie heeft Stacy op de korrel Bij komende onderhandelingen koopkracht centraal aug. 1984 Geen uitverkoop Kunstenaar weigert fors bedrag BINNENLAND Asiels vol met katten DESTBMCOMMENTAAR Docentenraad: Konst moet van school CDA wel, VVD niet naar Rusland De Koning: geen ruime, verhoging solidariteits fonds Antillen BINNENLAND Forse toename van aantal psychiaters Jansen de Wit vraagt uitstel van betaling 'COWBOY'-PARNTER VAN RSV IN KOLENGRAVER T5 een opvang te die groepen, die n hun verplich- en voldoen. Des oberen de ban- t lijkenroof over rwaar een zeer aardige daad. beren de banken s te bekorten op 1 de Nederlandse 'oor de S.D. te t afkopen over te escherming van "u. Nogmaals een keurenswaardige ht de economie en, en dat zit er zullen de Neder- h de handelwijze nken herinneren n koste zal gaan rdere ontwikke- particuliere ban- nima zijn al min tlaws en 2e rangs oordat ze hun zijn, hun sociale geen ontspanning vaak ook door de tandigheden hun inderen kwijt ra- ~n deze mensen rder afglijden tot zoals in sommige esteuropese lan- erland heeft die iet en zij komt op ndividu, zoals het pkomt voor zijn ij den van oorlog ilitair zijn land te n. Laten alle Ne- minima of niet, voor deze bekla- ige groepen en massaal protest n, dat een wets- ls bovenomschre- it de eindstreep zijn Nederlanders ebben een groot heidsgevoel voor burgers op huma- istelijke gronden. jgaart. NMAKER'? Rea- ~s weer eens zijn chtige instelling. hij al meer, o.a. uitspraak over de eid om een be- rnoorlog in Europa i. Nu een bombar- p de Sovjet Unie. Je nen zeggen van ar het hart van vol e mond van over. p Zoom, etterij. rentepercentages ■ente- werke- lijk 8,25 9,02 9,46 9,68 8,15 8,91 9,46 9,18 8,46 8,90 9,34 8,63 9,18 8,69 9,22 9,52 9,85 9,96 9,55 8,21 8,21 8,54 9,09 9,65 9,21 8,15 9,02 9,46 8,63 9,18 8,66 8,99 9,21 9,59 8,72 9,04 9,25 9,68 9,02 9,24 9,06 9,28 8,31 8,85 9,18 9,21 9,76 9,98 aanvr. 8,43 9,43 8,84 zonder gemeente garantie opgave bank 8.0 8,7 9.1 9,3 7,9 8,6 9,1 8,9 8,1 8.5 8,9 8,2 8,7 8,4 9.2 9.3 7,9 7,3 7,7 8.6 9,1 8.7 7,9 8,7 9,1 8,4 8,9 8,4 8,7 8,9 9,25 863 8,9 9,1 9,45 8,7 8,9 8.9 9,1 8,1 8,6 8,9 8.7 9,2 9,4 op 7.8 8,7 8,5 8,6 8,5 werke lijk 8,47 9,24 9,68 9,90 8,36 9,13 9,68 9,39 8,68 9,12 9,55 8,63 9,18 8,69 9,22 9,52 9,85 9,96 9,55 8,44 7,79 8,22 9,22 9,77 9,33 8,36 9,24 9,68 8,85 9,39 9,21 9,43 9,81 8,93 9,25 9,46 9,83 9,24 9,46 9,28 9,49 8,52 9,07 9,39 9,43 9,98 10,21 aanvr. 8,43 9,43 1,84 Woonfonds Holland Van Lanschot halfjaarbetaling achteraf kwartaalbetaling achteraf afront heeft zich kunnen renteverlaging zijn niet „Vereniging Eigen Huis ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1984 T28 PAGINA 3 Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het huwelijk als rechtinstituut moet ver dwijnen, maar directe afschaffing is een zo gigantisch tech nische operatie, dat beter kan worden besloten tot 'afster ving'. Daarmee begonnen in 1990 zou het wettelijk huwelijk in het jaar 2050 geheel niet meer voorkomen. De Rotterdamse juristen Henc van Maarseveen (hoogle raar staatsrecht), Desiree Verlegh en Sandra Korthuis (stu dente) schrijven dit in het juristenblad van deze week. Het laten afsterven van het wettelijk huwelijk is volgens het drietal op het eerste gezicht eenvoudig te regelen. Een wetje zou vermoedelijk niet meer hoeven te bepalen dan bij voorbeeld: met ingang van 1 januari 1990 kunnen geen hu welijken meer worden voltrokken overeenkomstig de bepa lingen van het burgerlijk wetboek. Bestaande huwelijken blijven van kracht, maar wie na die datum scheidt, kan niet wettelijk hertrouwen. Van Maarseveen, Verlegh en Korthuis (alle drie werk zaam aan de Erasmus Universiteit) beschouwen het wette lijk huwelijk als een indertijd door de staat opgedrongen leefwijze. Het is onverdraaglijk, aldus de auteurs, „dat een bepaalde religieuze opvatting door middel van wetgeving dominant is gemaakt; dat er een officieel liefdesideaal wordt verkondigd en door ambtenaren in stadhuizen wordt geri tualiseerd". Het drietal acht dit in strijd met grondrechtelijk denken over vrijheid van godsdienst en levenbeschouwing, privacy en non-discriminatie. Tegen het huwelijk als 'statelijk rechtsinstituut' ontstaan steeds meer bezwaren van velerlei aard, concludeert het drietal. Het signaleert dat tegen de verdrukking in andere samenlevingsverbanden en leefwijzen in aantal en variëteit groeien: communes, relationale netwerken, lat-vormen, groepshuwelijken, concubinaat, woongroepen, huishouden- groepen, etcetera. Van Maarseveen c.s. schrijven met nadruk dat alleen het wettelijk huwelijk dient te verdwijnen. De wetgever hoeft zich niet te keren tegen het huwelijk als sociaal verschijnsel, menen zij. „Voor velen zal het kerkelijk huwelijk beslissend blijven". Een afstervingsproces van het huwelijk heeft als voordeel, aldus de Rotterdamse juristen, dat de overheid ruim de tijd heeft om andere samenlevingsvormen in te passen in de wetgeving, bestuur en rechtspraak. Dat gebeurt nu ook al, maar min of meer willekeurig. ATV-akkoord bij Philips Van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Vakbonden en Philips hebben in principe overeenstemming bereikt over de invoering van arbeidsduurverkorting per 1 ja nuari 1985. Eerder was het overleg stukgelopen op twee punten: de vormgeving van de arbeidsduurverkorting en de zeggenschap over de werktijden. Het principe-akkoord houdt Voor alle afwijkingen op deze regeling is instemming nodig van de ondernemingsraden. in dat de werktijdverkorting zal worden gerealiseerd in de vorm van 26 vrije daghelften. De bedrijfsleiding mag acht van deze daghelften vaststel len. De resterende vrije dag helften zullen worden vastge steld nadat de ondernemings raad daarmee heeft inge stemd. Er zal een zogenaamd indi catief jaarplan worden ge maakt voor alle werknemers. Het definitieve dienstrooster zal uiterlijk een maand van tevoren wordenvastgesteld. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De negen tig asiels van de Dieren bescherming zitten mo menteel vol met katten. Een woordvoerster van de Asielraad spreekt zelfs van een paniekerige si tuatie. Financieel vormen de katten een grote belas ting voor de asiels. Als oorzaak noemt de Dierenbescherming niet alleen de gebruikelijke vakantiepiek, maar ook de tendens dat jonge kat ten minder worden geste riliseerd of gecastreerd dan voorheen. Als voor sommige werkne mers de arbeidsduurverkor ting niet kan worden verwe zenlijkt mogen ze voor de helft van de betreffende tijd kiezen of ze die uren later vrij willen hebben of dat ze die willen la ten uitbetalen. Met betrekking tot de andere helft is deze keu ze aan de leiding. Philips-onderhandelaar F. van den Brandt is tevreden met het principe-akkoord. Hij had liever een grotere stap willen doen naar flexibilise ring van de arbeid. „Ons hoofddoel was het op gang brengen van het proces". A. van der Veen van de In dustriebond FNV meent dat Philips belangrijke concessies heeft gedaan aan de bonden. De zeggenschap over de ar beidstijden is zijns inziens goed geregeld doordat aan on dernemingsraden belangrijke invloed is toegekend. Hij kondigde aan dat de bonden bij de volgende cao onderhandelingen niet alleen aandacht zullen schenken aan arbeidsduurverkorting maar ook aan het handhaven van koopkracht. Daarbij wees hij op de florissante winstcijfers die Philips heeft bekendge maakt. DE kruidenier om de hoek en tienduizenden andere kleine mid denstanders, boeren en tuinders maken met vrouw en kinderen nog steeds meer dan modale werkweken om een inkomen te ha len als Jan Modaal maar bij een aantal grote bedrijven knallen de champagnekurken in de directie-kamers. Het zijn vooral de „af geslankte" multinationals, die profiteren van het verbeterde eco nomische klimaat. Philips verwacht dit jaar voor het eerst een ontzet te halen van 50 miljard en een netto-winst van ruim 1 mil jard. Ook AKZO, Unilever, DSM en Hoogovens zitten vorstelijk in de lift; Shell staat aan de top met een netto-rendementsverbete- fing van 3 miljard in een half jaar tijd. De bedrijven, die in 1984 goud omrand kunnen afsluiten wer ken voornamelijk voor de export. De binnenlandse vraag stag neert nog als gevolg van teruggelopen bestedingsmogelijkheden. Als het echter goed blijft gaan met de export, zullen ook de on dernemingen. die op het binnenlandse markt zijn aangewezen, de wind in de zeilen krijgen. Voorwaarde is dan wel dat de lonen dit najaar met uit de hand lopen. Want als de lonen (en daardoor de prijzen) in 1985 te fors zouden stijgen verslechtert de Neder- bndse concurrentiepositie en valt de druk weg, die het econo misch herstel in Nederland in gang heeft gezet. Met de winstcijfers van een aantal grote bedrijven voor ogen öl het de vakbeweging niet gemakkelijk vallen om een op loon- beheersing gericht beleid te blijven steunen. Dit te meer niet om dat de hogere winsten slechts zeer ten dele in nieuwe arbeids plaatsen worden omgezet. Daar zijn allerlei verklaringen voor maar die verliezen op den duur bij een werklozenbestand van 'uim 800.000 man aan overtuigingskracht. Daarnaast moet de overheid er rekening mee houden dat ook de bereidheid van het Parlement om mee te blijven werken aan het bezuinigingsbeleid a(s gevolg van het economisch herstel zal afnemen. Op het Bin nenhof wil men met verkiezingen in aantocht dolgraag weer eens wat kiezersvriendelijke gebaren maken. Vooralsnog echter ^hijnt het kabinet de boot te willen afhouden: de sanering van de overheidsfinanciën blijkt minder vlot te verlopen dan was aange nomen. Misschien kan de druk op de lonen worden weggenomen door In bedrijven, waar winst wordt gemaakt, de werknemers geen oonsverhoging maar een aandeel in de winst te geven. Winstde- '*n9 heeft het voordeel dat de werknemers daarvoor nauwer bij et wel en wee van hun bedrijf betrokken worden. Het gevolg van j° n systeem is echter wel, dat er tussen de werknemers die ge boortig werk verrichten een inkomens-ongelijkheid gaat ont staan, die ook weer spanningen zal oproepen. De bestrijding van Ce werkloosheid vraagt eveneens om een nieuwe, onorthodoxe aanPak, zowel om tegemoet te komen aan de behoefte van het "Sarijfsieven aan een grotere flexibiliteit, als om de zeer vele werklozen met een laqe opleiding toch uitzicht te kunnen bieden °Peen baan. Hond het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1985 en de nieuwe Jksbegroting wachten de overheid en het georganiseerde be- ®'ljsleven moeilijke, ingrijpende beslissingen. De aandrang van- jj'samenleving om de teugels van het bezuinigingsbeleid te 'eren, wordt steeds groter. Als daaraan wordt toegegeven komt economisch herstel in gevaar. Konsekwent doorgaan op de 1 w I I I I V_/ I L\yl I I I yj V T UWI w I 1 I I V V 1 y 1 w Ijslagen weg is echter alleen mogelijk indien de overheid en °e werkgevers- en werknemersorganisatie gezamelijk een visie °P de toekomst weten te ontvouwen, die de mensen moed geeft 5*701 te houden. Nu hebben te velen het gevoel, dat het econo- *sch herstel voornamelijk gefinancierd wordt met een uitver- °°Pvan hun verkregen rechten en verworvenheden. De delegatie, die het ATV-akkoord bij Philips tot stand heeft gebracht. A.v.d.Veen (FNV), G. van Os (BHLP) en W. ter Welle (FHPP). Vlnr. R. de Lange, F.v.d.Brand (beiden Philips), - FOTO ANP Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN - De docenten- raad van het Elshofcollege in Nijmegen wil unaniem dat ge schiedenisleraar Nico Konst, voorzitter van de Centrum partij, van de schooi ver dwijnt. In een brief aan het bestuur dringt de raad erop aan om „alle middelen aan te wenden om aan de aanwezigheid van Nico Konst een einde te ma ken". Dit omdat, aldus de ver klaring, door diens aanwezig heid schade is aangericht aan de school De brief is vlak voor de va kantie op 27 juni j.l. aan het bestuur gestuurd. Het bestuur heeft direct daarop, aldus een woordvoerder van de docen tenraad, laten weten aan de slag te zullen gaan. Volgens dezelfde woord voerder is het een toevallige samenloop van omstandighe den, dat juist deze week vice- voorzitter H. de Wijer van de Centrumpartij door de ge meente Utrecht voor drie maanden is geschorst als le raar geschiedenis aan de openbare scholengemeenschap Hvan der Vlist. DEN HAAG - Een CDA-dele- gatie onder leiding van voor zitter P. Bukman brengt van 23 tot 30 augustus een bezoek aan de Sovjet Unie. Het gezelschap zal gesprek ken voeren met leden van de opperste Sovjet, vertegen woordigers van de ministeries Van buitenlandse zaken en de fensie, en met vertegenwoor digers van het Centraal Comi té van de Communistische partij. Dit heeft het CDA be kendgemaakt. De VVD-delegatie ziet af van een dergelijk bezoek. Dit heeft WD-voorzitter Kam- minga meegedeeld. Als onderdeel van het be zoek had de delegatie onder meer de dissidente Irina Griv- nina willen bezoeken. Volgens Kamminga had de Russische ambassadeur Beletski aan vankelijk toegezegd dat dat mogelijk zou zijn. Maar de Russische autoriteiten geven nu blijk hieraan geen mede werking te willen verlenen, aldus de WD. De delegatie vindt dat zonder duidelijke af spraken een bezoek geen zin heeft. DEN HAAG (ANP) - Het netto-resultaat van de Ne derlandse zeevisserij is in 1983 niet verbeterd ondanks de flink toegenomen investeringen. De gezamenlijke zeevisserij kwam uit op een negatief re sultaat van 27 miljoen gulden. Dit blijkt uit het jaarlijkse overzicht van het Landbouw- Economisch Instituut over de economische ontwikkelingen in de visserij. De investeringen namen vo rig jaar met 34 procent toe tot 235 miljoen gulden. De totale besomming of omzet van de schepen steeg van 786 miljoen tot 869 miljoen gulden. De werkgelegenheid aan boord steeg met drie procent tot 3.400 arbeidsplaatsen. Mede door de gelijktijdige stijging van het inkomen dat als loon aan de opvarenden wordt uitbetaald van 225 tot 254 miljoen gulden kon de hogere besomming niet worden omgezet in een verbe terd netto-resultaat, aldus het LEI. De gemiddelde arbeids- opbrengst per opvarende nam in 1983 toe tot 66.500 gulden (1982:59.800 gulden). De besomming van de kot- tervisserij steeg vorig jaar met elf procent tot 635 miljoen gul den. De gang van zaken was volgens het LEI niet voor alle categorieën gelijk. De kleinere kotters behaalden dankzij de gunstig verlopen garnalenvis serij een beter resultaat. De middenslag kotters behaalden door teruggelopen kabeljauw vangsten tegenvallende resul taten. De na zes jaar weer op gang gekomen haringvisserij kon die tegenslag niet voldoende compenseren. De grotere kot ters, die zijn gespecialiseerd op platvis, zagen de resultaten weliswaar verbeteren, maar de netto-resultaten bleven ne gatief. De gehele kottersector zat 43 miljoen gulden in de min, aldus het LEI. In de mosselsector waren het de middelgrote en grote bedrijven die het beste scoor den. Tegenover een lagere aanvoer stonden hogere prij zen voor de mosselen. Van onze redactie binnenland SINT-MAARTEN - Minister De Koning van Antilliaanse zaken voelt er niets voor de Nederlandse bijdrage aan het solidariteitsfonds voor de klei ne eilanden van de Nederland se Antillen substantieel te ver hogen. Nederland heeft een bod gedaan van 10 procent of iets meer. „Als de Antilliaanse rege ring met een redelijk voorstel komt, zal ik het aanpakken en zal het fonds opgezet worden", aldus De Koning, „Een grotere Nederlandse bijdrage aan het fonds zou be tekenen dat Nederland ge dwongen wordt mee te sturen in de exploitatie van de begro ting van de eilanden en dit zou de afhankelijkheid van de An tillen weer groter maken", al dus De Koning. AMSTERDAM - De Ne derlandse beeldend kun stenaar Volkert Olij heeft een prijs, die hem is toege kend door de Amerikaanse Paul Getty Society, gewei gerd. De prijs, waaraan een bedrag is verbonden van 9500 dollar, wordt om de twee jaar toegekend aan een kunstenaar die zich internationaal heeft onderscheiden. Volgens Olij zijn prijzen 'allemaal flauwekul'. In een korte reactie voor een Amerikaans televisie-sta tion zei de kunstenaar te leven om te schilderen en niet om recepties en gala diners bij meneer Getty te bezoeken. „Die onzin leidt me alleen maar van mijn werk af. Dat kan ik niet gebruiken. En wat moet ik trouwens met al dat geld, het brengt je alleen maar ellende." In het jury-rapport roemt de Society de uitzon derlijke technische capaci teiten van de Nederlandse kunstenaar. „Een talent als dit moet met grote voor zichtigheid gekoesterd worden", aldus het rap port. Kotter geborgen EEN bergingsploeg van Smit Internationale is erin geslaagd de Helderse viskotter HD-99 Relinquenda te bergen. Het schip verging acht dagen gele den op circa 22 kilometer uit de kust van Texel nadat het op een nog onbekend voorwerp was lek gestoten. Uit een eer ste onderzoek is gebleken dat het lonend zal zijn de kotter te repareren. Valse munters TWEE Nederlanders en drie Belgen zijn in Zolder aange houden op verdenking van valsemunterij en het in om loop brengen van valse dollar bankbiljetten. De in beslag ge nomen buit bedroeg 500.000 valse dollars in coupures van honderd. De drukkerij, waar het geld werd gemaakt, is nog niet gevonden. Vliegongeval MENSELIJK falen is de ver moedelijke oorzaak geweest van het ongeval op het vlieg veld Hilversum, dat zaterdag aan drie van de vier inzitten den van een sportvliegtuig het leven heeft gekost. De vlieger, de 38-jarige R. Doerga uit Naarden, heeft waarschijnlijk bij de start het vliegtuig niet onder controle gehad. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie dienst lucht vaart meegedeeld. Strandophoging KINDEREN van de ministers van verkeer en waterstaat en financiën hebben het startsein gegeven voor de strandopho ging tussen de Texelse strand- palen 24 en 18. Tot het begin van de herfst zal zo'n drie mil joen kubieke meter zand wor den aangevoerd. Niet alleen het natuurreservaat maar ook de grote camping bij De Koog zullen dan weer enige jaren beschermd zijn tegen het ge weld van de zee. Roofmoord DE 23-jarige P.L. uit Amster dam heeft tegenover de politie bekend woensdag de 68-jarige F. van Tol in diens woning aan de Stadhouderskade in de hoofdstad met de voet van een staande lamp te hebben dood geslagen. L. beroofde de be jaarde man vervolgens van enkele honderden guldens en een gouden ring. Prins Claus PRINS Claus zal eregast zijn op de Agriana, die van 3 tot en met 6 september voor de eerste maal gehouden wordt in de Frieslandhal in Leeuwarden. De manifestatie valt samen met de jubileumkeuring van het 105-jarige Koninklijk Coö peratief Fries Rundvee Syndi caat. De prins reikt de prijzen uit. Bezuinigingen IN verpleeghuizen, psychiatri sche ziekenhuizen en instellin gen voor zwakzinnigenzorg zijn geen verdere bezuinigin gen meer mogelijk. De secties Geestelijke Gezondheidszorg en Verpleeghuizen van de Na tionale Ziekenhuisraad (NZR) hebben de door de regering aangekondigde extra bezuini gingen van 137 miljoen gulden op de ziekenhuisbudgetten unaniem van de hand gewe zen. Van onze redactie binnenland BREDA - Psychiatrie is het snelst groeiend medisch spe cialisme in Nederland. Vorig jaar werden 106 nieu we namen van psychiaters in het register van erkende spe cialisten van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering van de Genees kunst opgenomen. In 1982 wa ren er dat 82 en in 1981 nog maar 74. J V? Ik ken een bedrijf waar ze dat Amsterdamse GEB-systeem al toepassen. Daar wordt een zie ke inderdaad bezocht door een collega. Die steunt hem en con troleert ook een beetje natuur lijk. Dit is wat er onlangs bij zo'n lekenbezoek gebeurde: „Zo, Karei, je ziet dat we je niet in de steek laten. Ik heb even tijd voor je gemaakt. Dat uur haal ik vanavond wel weer in. Je voelt je niet zo lek ker, geloof ik?" ,,'t Is beroerd met me. Het zit ergens tussen griep en over spannenheid in, zei de dokters assistente. Het werk staat me tegen. Misselijk word ik er van. „Je kunt er gewoon over pra ten, Karei, Dat kan erg op luchten. Wij staan als collega's volledig open. Met z'n allen nemen we een stukje van jouw werk over. Het geeft echt niet als onze gezinnen daar onder lijden." „Sommige collega's maken me doodziek. Vaak moet ik al na een half uur braken. De hele dag ben ik op kantoor aan de dunne. Dat is toch onmense lijk?" „Karei, jongen, maak van je hart geen moordkuil. Vind je geen bevrediging meer in je werk? Moeten wij je opnieuw motiveren? Een fanatiekeling ben je nooit geweest, natuur lijk „Ergernis is het. Ik erger me aan collega's, maar vooral aan jou. Echt waar. Jij maakt me doodziek met je gezeur, je be grip en je gesloof. Wat ben jij een etterbak!" „Nou, Karei, ik stap maar weer eens op. Ik voel me op eens ook niet zo fijn meer. Krampjes, hoofdpijn. En zwe ten. Wanneer kan ik zeggen datje weer begint?" „Ik voel me opeens weer kip lekker. Morgen ga ik weer aan de slag. Het is net of ik alle kwade stoffen uitgekotst heb. Bedankt, zeg. „Graag gedaan, KareL Daar zij ncollega'svoor. Oei, ik ben helemaal dizzy. Kun je mij dan morgen ziek melden?" MERIJN UTRECHT (ANP) - Het in fi nanciële moeilijkheden verke rende textielbedrijf Jansen de Wit heeft surséance van beta ling aangevraagd. Een bewindvoerder zal nu orde op zaken moeten stellen en bekijken wat er van het be drijf nog te redden valt. Dat heeft districtsbestuurder A. van Lieshout van de Indus triebond FNV na een gesprek met de directie van Jansen de Wit laten weten. In de twee vestigingen van Jansen de Wit in Schijndel en Emmen, waar sokken en pan ty's worden gemaakt, werken 475 mensen. Het bedrijf ver keert al geruime tijd in moei lijkheden en heeft in de afge lopen jaren 60 miljoen gulden aan overheidssteun (subsidie en leningen) ontvangen. De directie van Jansen de Wit liet vorige week weten de houdstermaatschappij te wil len ontbinden zodat de beide vestigingen gescheiden, in af geslankte vorm, zouden kun nen voortbestaan. Het minis terie van Economische Zaken en de huisbankier hebben deze week echter laten weten dat ze voorlopig geen geld meer in het textielbedrijf willen ste ken en drongen aan op sur- Geen abortus ABORTUS kan in katholieke, ziekenhuizen niet toegestaan worden. Ook niet als tot abor tus besloten wordt om het le ven van de moeder te redden. Dit hebben de Roermondse bisschop mgr.dr. J.M. Gij sen en zijn hulpbisschop Caster mans opnieuw meegedeeld. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Kort voor het vertrek, eind deze maand, naar de Verenigde Staten is de RSV-enquêtecommissie er in geslaagd haar Amerikaanse 'kroongetuige' Jim Stacy op te sporen. Althans, een tussen persoon kent zijn verblijf plaats en heeft hem bereid ge vonden de commissie onder bepaalde voorwaarden te woord te staan. De avontuurlijke aanloop naar de ontmoeting met Stacy (in een nachtelijke parkeerga rage?) is typerend voor de wild-west-sfeer rond deze voormalige partner van RSV in het koiengraafproject. Sta cy moet zijn ondergedoken voor Schuldeisers. De enquêtecommissie ont moet in de VS ook voormalige partners en medewerkers van Stacy. Bij de Leviticus-groep, een overheidscommissie die de fraude in de kolenwereld on derzoekt, hoopt de commissie meer inzicht te krijgen in de warboel van bedrijven waar mee Stacy c.s. werkten. De commissie heeft één oud medewerker van Stacy offi cieel verhoord: C. Frank Har- scher. Hij bood zelf aan te ko men getuigen. Harscher, met ruzie weggegaan bij Stacy, legde nogal bezwarende ver klaringen af over zijn ex-baas en over enkele Nederlandse RSV-mensen die met hem hebben gewerkt. Zijn niet in alle opzichten belangeloze ge tuigenis moet zeker door an deren in de VS worden aange vuld. Technische problemen met de eerste machines, het inzak ken van de kolenmarkt en niet in de laatste plaats de onbe trouwbaarheid van Stacy leid den er tenslotte toe dat de ko- lengraver een gigantische slo kop werd, een gouden kip die (vooralsnog) geen eieren legt. De grootste vraag die tij dens het vooronderzoek en de verhoren van de RSV-enquê tecommissie is gerezen, is hoe RSV zich gaandeweg steeds meer heeft kunnen binden aan Stacy. Eind 1980 heeft het con cern zich verplicht tot de leve ring van 200 machines, hoewel er nog niet één naar behoren zou hebben gewerkt. Heeft Stacy zijn Nederlandse part ners er bewust 'ingeluisd'? Of heeft hij te veel hooi op zijn vork genomen en daar niet voor uit willen komen?

de Stem | 1984 | | pagina 3