Een museum voor Anton Pieck In deze Glds- Weekend: Vergeelde vakanties: Massaal per vliegtuig naar zonnige stranden Herinneringen aan de retraite: je terugtrekken uit de werelden 'Arendsoog' lezen G* rert Heidemann (53), sterverslaggever van het gerenommeerde Duitse weekblad Stern, is van de hemel in de hel teruggekomen. Als een ordinaire oplichter staat hij volgende week in Hamburg voor zijn rechters. De dagboeken van Adolf Hitler, die Heidemann voor Stern op de kop tikte, bleken bij het eerste de beste serieuze onderzoek plompe vervalsingen te zijn. En de ruim negen miljoen die Stern er achteloos voor neertelde, zijn foetsie. Nazi-tic Gedonder Drie minuten ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1984 Alle radio en tv-programma's van het weekend op de achterpagina Spijt Door Gerard Kessels In een proces dat negen maanden tot een jaar gaat duren zullen de rechters proberen na te gaan hoe in mei 1983 de grootste jour nalistieke sensatie binnen enkele weken uitmondde in het grootste persschandaal aller tijden. Naast Heidemann staat ook de vervalser Konrad Kujau (46) terecht en zijn vriendin Edith Lieblang. Volgens de officier van justitie heeft Heidemann van de Stern-mil joenen ruim 1,7 miljoen in eigen zak gestoken en Kujau bijna 1,6 miljoen. Van de resterende ruim 6 miljoen ontbreekt elk spoor. De journalist en de vervalser beschuldigen elkaar er van het geld geïncasseerd te hebben. Het naderende proces heeft een forse aanslag gedaan op de gemoeds rust van een aantal Stern-managers. Want het wordt steeds duidelijker dat het niet zal lukken Heidemann alle schuld van het debacle in de schoenen te schuiven. De heren in de bestuur- setages zijn ernstig in de fout gegaan. Niemand kwam op het idee de groeiende stapel dagboeken op hun echtheid te laten onderzoeken. Pas toen al vele miljoenen via Hei demann waren uitgegeven, werden enkele oppervlakkige onderzoeken gedaan. En zelfs toen kwamen er al signalen dat het niet goed zat. In het papier was een stof verwerkt, die pas na de oorlog op grote schaal gebruikt werd. Maar dat gegeven werd gene geerd, omdat de andere in ijltempo uitgevoerde expertises positief wa ren. Die waren overigens positief om dat de Hitler-dagboeken vergeleken werden met enkele tekstproeven van de Führer uit de privé-verzameling van Heidemann. Maar ook de Hitier- teksten van Heidemann waren van de hand van Kujau. Vervalsingen wer den dus vergeleken met vervalsingen. Dat de dagboeken volstonden met banaal gezwets, dat de bijgevoegde getikte beschrijvingen de meest af schuwelijke taalfouten bevatten, maakte niemand argwanend. De Stern-top leefde in een roes. Manfred Fischer, indertijd directeur van Stern-uitgever Gruner en Jahr be schreef de sfeer zo: „Het is een bijna zinnelijke ervaring zo'n ding in de hand te hebben. De wetenschap dat HIJ dit dagboek heeft geschreven en dat ik het nu in de hand houd! We hebben waarschijnlijk allemaal een black out gehad. Het was zoiets als een groepspsy chose." De als een brave kantoorklerk ogende Heidemann heeft niets van de razende reporter. Maar veel collega's die nu over hem heenvallen zijn ver geten dat het nog niet zo lang geleden is dat zij hun hand voor hem in het vuur durfden te steken. Heidemann had namelijk in een dienstverband van meer dan 30 jaar uitstekend werk voor Stern gedaan. Hij was inderdaad de man die op de moeilijkste klussen werd afgestuurd en die in de regel ook wist te klaren. In de jaren '70 raakte hij zo gefascineerd door het Derde Rijk dat op de redactie al snel gesproken werd over Heidemann's 'Nazi-tic'. Heidemann stak zich zwaar in de schuld om het onderkomen jacht van de vroegere rijksmaarschalk Her mann Goering te kopen. Op zijn nieu we bezit ontving hij dikke vrienden zoals de voormalige Nazi-kopstuk ken, de SS-generaal Wolff en Mohn- ke. Het bruine duo trad ook op als ge tuige bij zijn huwelijk. De Stern-ver slaggever verzamelde alles uit de Na zi-tijd wat hij te pakken kon krijgen. Op de redactie pochte hij dat hij wist dat Hitiers rechterhand Martin Bor- mann nog in leven was en dat hij hem te allen tijde kon bereiken. Als bewijs pakte hij dan de telefoon en sprak hij monter enige tijd met 'Martin'. De hoofdredactie begon het alle maal een beetje griezelig te vinden en verbood Heidemann zich nog langer met onderwerpen uit de Nazi-tijd be zig te houden. Niettemin bleef de ver slaggever rondneuzen in het schim mige wereldje van handelaren in Na zi-documenten en militaria. Daar -fk m Miljoenen van Heidemann en Kujau nog steeds zoek werd hem ook toegefluisterd dat de Führer een dagboek had bijgehouden en dat een militaria-handelaar in Stuttgart, een zekere Fischer, wist hoe hij er aan moest komen. Fischer bleek in werkelijkheid Kujau te he ten, maar tegenover Heidemann bleef hij de naam Fischer aanhouden. Kujau vertelde Heinemann dat in de laatste dagen van de oorlog een vliegtuig met de persoonlijke bezit tingen van Hitier boven de huidige DDR was neergestort. Daarbij zat ook Hitler's dagboek. Via een familie lid in de DDR - „een heel hoge Piet" - kon hij er wel aankomen, maar het zou een dure aangelegenheid worden. Heidemann wist genoeg. Omdat hij vreesde gedonder te krijgen met zijn hoofdredactie stapte hij meteen naar de directie van het bedrijf. Fijntjes liet hij doorschemeren dat als Stern I niet geïnteresseerd was, hij wel een Amerikaanse uitgeverij zou weten te vinden. Nee, nee, dat was niet nodig, verzekerde directeur Fischer hem. Deze grote vis was voor de netten van Stern bestemd. Heidemann moest maar zeggen hoeveel hij nodig had. Zo kwam de bal aan het rollen. Hei demann had een onuitputtelijke geld bron aangeboord. Dat was begin 1981. Toen Fischer korte tijd daarna pro motie maakte in het Bertelsmann- concern, waartoe de Stern-uitgeverij behoort, gaf hij de fakkel door aan zijn opvolger Gerd Schulte-Hillen. Ook die liet de miljoenen onbekom merd stromen. Met geen andere ga rantie dan dat Heidemann zei dat het spul echt was. De Stern-directie zat met handen en voeten aan de verslaggever vast. De kiene Heidemann had een con tract afgesloten met het bedrijf waarin was vastgelegd dat hij 'niet verplicht was de nadere omstandig heden van het verkrijgen van de dag boeken en zijn bronnen prijs te ge ven'. Ook tegenover de later geïnfor meerde hoofdredactie weigerde Hei demann een tipje van de sluier op te lichten. „Mensenlevens zijn in ge vaar", mompelde hij, en daarmee was de kous af. Volgens de justitie moet Heide mann op zijn laatst medio 1981 gewe ten hebben dat de dagboeken verval singen waren. (Kujau: „Het was voor mij allemaal maar een grap") be weert zelfs dat hij van Heidemann opdrachten kreeg ten aanzien van de inhoud van de dagboeken. En Kujau, hij schreef maar voort. Na gedane arbeid bezocht hij Stutt- garter nachtclubs waar hij niet zel- In zijn huis in Hamburg vertelt Heidemann de pers dat hij zijn werkgevers niet heeft opgelicht. den op een avond 15.000 mark liet. Be kenden vertelde hij dat hij aan een serie werkte voor Stern, hetgeen nog niet eens zover bezijden de waarheid was. Toen hij het Hitler-schrift een maal onder de knie had, schreef hij één dagboekbladzijde in drie minu ten. Zijn bekentenis bij de justitie in Hamburg schreef hij ook in het Hit- Ier-handschrift. En passant liet grap penmaker Kujau een van de officie ren van justitie promotie maken en ondertekende het papier met 'Hitier'. In een interview met het weekblad Der Spiegel zei hij: „Ik schrijf dat Hitler-schrift sneller en beter dan mijn eigen handschrift. Schrijf maar eens twee uur lang zo'n handschrift. Als ik ergens zat en begon te schrij ven, ging dat automatisch in het Hit ler-schrift. Ik heb mijn eigen hand schrift er zelfs mee verpest." De militaria-handelaar Kujau had net als Heidemann een Nazi-tic. Als redelijk begaafd vervalser zorgde hij er in nijvere huisvlijt voor dat zijn verzameling op peil bleef. Ook voor aquarellen en olieverfschilderijen, die als echte Hitler's te koop werden aangeboden, schrok hij niet terug. Voordat hij de Stern begon uit te mel ken, had hij ook al eens een gerenom meerde wetenschapper bij de neus: De prominente Nazi-onderzoeker prof. dr. Eberhard Jackel. De histori cus kocht bij een handelaar ergens in Stern-verslaggever Gerd Heidemann toont trots drie van de 'Hitler-dag boeken' tijdens een persconferentie in het gebouw van Stern in Hamburg (april 1983). Zuid-Duitsland een aantal hand schriften van Hitier, waaronder en kele gedichten, van vóór 1924. Jackel, van de echtheid overtuigd, publiceer de ze. Na nader onderzoek moest de historicus beschaamd toegeven dat hij er was ingetuind en dat het ver valsingen waren. Toen Stern met veel tamtam de Hitler-dagboeken presenteerde, maakte Jackel 's avonds deel uit van een televisieforum dat Stern-hoofd redacteur Peter Koch stevig aan de tand voelde. Grimmig zei de histori cus dat hij zich wel kon voorstellen uit welke hoek de dagboeken afkom stig waren. Daarop zei de presenta tor: „Er zal hier nu toch niemand op bellen in de studio en zeggen, ik heb de dagboeken geschreven." Thuis voor het scherm hoorde Kujau dat. „Ik had ontzettend veel zin om te bel len, maar als ik dat gedaan had was ik waarschijnlijk afgedaan als een gek, die belangrijk wil doen. Maar ik moest tijdens die discussie zo lachen dat ik het niet meer op mijn stoel uit hield. Vooral toen gezegd werd dat op grond van de dagboeken de geschie denis van het Derde Rijk opnieuw ge schreven moest worden." Kujau is trots op zijn handvaardig heid. Hij heeft een plaats veroverd in de geschiedenis van de criminologie. Zijn Hitler-dagboeken vormen de grootste vervalsing die ooit gemaakt is. Dat experts het werk later afdeden als een „plompe vervalsing" zit hem niet lekker. „Dat heeft me pijn ge daan", zei hij. De banaliteiten waarmee hij de dagboeken vulde, sprokkelde hij her en der bijeen. Het-meeste haalde hij uit een boek van Hans Domarus, die een Hitler-kroniek heeft samenge steld. Opvallend: Op de dagen dat Domarus dienst had, wist ook ook Kujau's Hitier dienst te melden. Twee omslagen van Stern. Het blad was van plan weeek na week delen uit de dagboeken te publice ren. Het blad Nieuwe Revue was in Nederland hetzelfde van plan. De grote vraag in dit schelmenstuk is waar de Stern-miljoenen zijn ge bleven. Het is niet uitgesloten dat Heidemann en Kujau de buit gedeeld hebben. Feit is dat beiden er belang bij hadden dat Hitier zolang mogelijk bleef schrijven. Dat bleek ook al snel. Had Heidemann oorspronkelijk aan gekondigd dat de dictator 27 dagboe ken had vervaardigd, later meldde hij doodgemoedereerd dat het er 70 wa ren. Hij had er ook een eenvoudige verklaring voor: „In de oorlogsjaren gebeurde zoveel dat Hitler met twee boeken per jaar niet meer uitkwam." Maar daar bleef het niet bij. Heide mann meldde ook de komst van his torische schatten, waarvan niemand het bestaan wist. Een derde band van 'Mein Kampf', een speciaal boek over Hess en als klap op de vuurpijl de opera 'Wieland de Smid', die Hitier met een jeugdvriend had geschreven. „Aan die opera ben ik niet meer toe gekomen", verzuchtte Kujau in de ge vangenis in Hamburg. Heidemann, die ondanks zijn sala ris van 9.500 mark bruto per maand, altijd schulden had gehad, zat in één keer goed bij kas. Het Goering-j acht liet hij eens goed opknappen. Die grap kostte 900.000 mark en alsof hij het dagelijks op zak had, betaalde hij contant. Dat zou hij voortaan vrijwel steeds doen. In een keer was hij ook geïnteresseerd in onroerend goed. In Spanje kocht hij een gemeubileerde villa voor 550.000 mark en toen het pandje ernaast vrijkwam, pakte hij er dat voor 300.000 Zwitserse franks nog even bij. En op oudejaarsavond 1982 liet hij zich iets leuks invallen. Met zijn vrouw vloog hij even op en neer naar New York voor de traditio nele Sylvester-party in het Waldorf Astoria, de j ustitie viel op dat Heide mann vooral royaal uitpakte als hij bij Stern weer eens een koffertje met contanten had opgehaald. Als Heidemann en Kujau veroor deeld worden, zit het er dik in dat zij na het uitziten van de straf als gefor tuneerde mannen de gevangenis ver laten. Want ook Kujau schijnt goed voor zichzelf te hebben gezorgd. Toen het schandaal aan het licht kwam en iedereen hem zocht, was de vervalser spoorloos. Later gaf hij zich vrijwillig aan. Waar hij in de tussentijd had ge zeten? Hij was op weg geweest in Oostenrijk en Zwitserland. De justi tie vermoedt dat hij tijdens die trip een deel van de Stern-miljoenen bij een aantal banken heeft onderge bracht. Het proces gaat Stern meer pijn doen dan de verloren 9 miljoen. Het steenrijke Bertelsmann-concern kan de publiciteit die de komende maan den te verwachten is, missen als kies pijn. De kille chequeboek-journalis tiek van het blad zal genadeloos aan de kaak worden gesteld, evenals de mentaliteit dat voor geld alles te koop is en dat niets te duur is voor de in formatie van de lezers. Concurreren de weekbladen graven al wekenlang in de affaire. Managers als Fischer en Schulte-Hillen, die slechts als getuigen optreden, moeten vre zen dat hun stoel alsmaar wan kelt. Zij zijn rustig blijven zit ten terwijl de hoofdredacteu ren Schmidt en Koch die voor voldongen feiten werden ge steld, de laan uit werden ge stuurd. Niet voor niets natuur lijk. Geheel in Stern-stijl, voor 1,5 miljoen mark de man netto. Het huis van Kujau, 40 kilometer ten noorden van Stuttgart. Hier schreef hij in hoog tempo zijn 'Hit ler-dagboeken'. - FOTO'S ARCHIEF DE STEM

de Stem | 1984 | | pagina 19