Eilandfeesten van start Juwelier eist 'voorschot' van advocaat Storing bij Philips, personeel naar strand DE STEM Zorg over gif in Philippinekanaal BEREKENINGEN ALTERNATIEF NIET CONSEQUENT Provincie geeft fiat voor leefgemeenschap ouderen SLA MUNT UIT DE STEM ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1984 Geen subsidie voor Zeeuwse hulpinstellingen Weekenddienst Automobilist rijdt zich dood tegen bus ALTERNATIEF VOOR BEJAARDENTEHUIS IN GEDING VOOR RECHTBANK Man gewond bij brand in bijkeuken 3 WEKEN BUURTEN VOOR DE PRIJS VAN ÉÉN! N I DE STEM „de 4inl krant UssSi VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 TERNEUZEN - Een deel van het Philipspersoneel van de vestiging in Ter- neuzen mocht gisteren naar het strand. 150 man van de assemblageafde ling kreeg door een pro- duktiestoring een betaal de dag vrijaf. In de nacht van maan dag op dinsdag vond de storing plaats. Daardoor raakte in de loop van de week de tussenvoorraad zo ver op dat de directie besloot om een deel van het personeel een vrije dag te geven, met behoud van loon. Vrijdag is de storing verholpen. Volgens A. Wolfs, hoofd personeels zaken van de Philipsves- tiging, kan het bedrijf maandag weer volop draaien en wordt het bruin verbrande perso neel terug verwacht. Van een' onzer verslaggevers HULST - Het college van B en W Hulst wil vier sociale hulp instellingen in Zeeland geen subsidie geven. Tijdens de fi nanciële commissievergade ring van aanstaande maandag zullen de afwijzingen naar vo ren worden gebracht. De vier instellingen zijn: de stichting Telefonische Hulp dienst Zeeland, het adviesbu reau voor jóngeren en oude ren, de stichting FIOM (hulp aan ongehuwde moeders) en de stichting Jeugd onder Dak. Volgens het college wordt het werk van deze sociale in stellingen ook gedaan door het Algemeen Maatschappelijk Werk, zodat er overlappingen zijn. B. en w. vinden het niet nodig dubbel te betalen, aan gezien het Algemeen Maat schappelijk Werk ook van de gemeente krii gt. Het college is zich bewust van het nut van de telefoni sche hulpdienst, vooral omdat deze instelling dag en nacht is te bereiken. Zij vindt echter dat de medewerkers van het Algemeen maatschappelijk werk ook 's avonds thuis tele fonisch zijn te bereiken. Zijn ze daar niet te bereiken, dan kunnen de mensen volgens t>en w. ook zich nog wenden tot politie, arts of pastoor. iOOR redactionale aangele genheiden - en dus niet voor bezorgklachten of adverten- lles- kunt u dit weekend J. Jansen telefonisch bereiken op nummer 01153-1554, b.g.g. 0U53-1534. 2<jB.AD voor ZUCWEST rtDERLANO kantoren V'Jerneuzen. Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: «30-12.30/13.30-17.00 uur. ^'neuzen: Rein van der "alm (editie-chef), Jan Jan- ™n (P'v. chef), Frank Dey, aul de schipper, Cor de °ar (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Eugène Ver beten. Goes: Cees Maas. 'ddelburg: Henk Postma. astburg: Co Meertens. j^'cepunten aosterzande: mevr. Neve, jj Atexanderstr. 4, 01148- *d»ertentie-expl. 'aspecteur Zeeland: C. Me- brivé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers VERONTREINIGING KAN VAN WMZ AFKOMSTIG ZIJN MIDDELBURG - Aan het on derzoek naar gifconcentraties, gevonden in het slib van het Philippinekanaal, kunnen nog geen ondubbelzinnige conclu sies worden verbonden. Het Zeeuws provinciebestuur zal nu met de Inspectie Volksge zondheid gaan praten over de mogelijke ernst van de proble matiek, vooral ook omdat in de buurt aan waterwinning wordt gedaan. Gedeputeerde Staten van Zeeland antwoorden dat aan de statencommissie voor mi lieuhygiëne. Dit naar aanlei ding van vragen die in mei werden gesteld door het sta- tenlid H. Dupré (PSP/CPN) De vragen van het statenlid hebben geleid tot aanvullend onderzoek. Daaruit is volgens GS op generlei wijze gebleken dat de drinkwatervoorziening in gevaar is. Wel is gebleken dat zich in reeds weggeba- geerd slib zoveel arseen be vindt dat men -zou het om bo demverontreiniging zijn ge gaan- tot afgraven had moe ten besluiten. Ook in het ka naal zelf is op één punt een dergelijke hoeveelheid arseen in het slib gevonden. Zowel in het al weggebag- gerde slib als op enkele punten in het kanaal zelf zijn concen traties zink, arseen en EOCL gevonden, die in het geval van bodemverontreiniging, tot na der zouden moeten leiden. Vergeleken bij wat tot nu toe op oude vuilnisbelten aan arseen is gevonden, noemen GS de aangetoonde hoeveel heid van dit gif in het kanaal wel erg hoog. Er zijn zekere aanwiizineen dat de oorzaak van de veront- reinigingmoet worden gezocht in de wijze waarop de Water maatschappij Zuid-West Ne derland WMZ) ter plekke wa ter geschikt maakt voor ge bruik door industriën. De WMZ loost alg op het Philippinekanaal, dat afge scheiden wordt bij de verwer king van Belgisch polderwa ter. Volgens een monster, ge nomen in juni, vindt daardoor nauwelijks verontreiniging plaats. Echter, wanneer water wordt bewerkt dat veel alg be vat, vindt bij de lozingen ver ontreiniging plaats met ar- ceen, EOCL en zuurstofbin dende stoffen. De gedachte dat de veront reiniging afkomstig is van de voormalige vuilnisbelt in de Kanaalpolder ligt volgens GS niet voor de hand. De belt ligt op zo grote afstand dat even tueel verontreinigd grondwa ter, afkomstig van de belt, het kanaal 'waarschijnlijk nog niet bereikt zal hebben'. GS: behoud Hulster ziekenhuis duurder MIDDELBURG/HULST - Bouw van een cen trumziekenhuis bij Terneuzen met sluiting van de ziekenhuizen te Hulst en Sluiskil is niet duurder dan het alternatieve plan van de Hul ster werkgroep Behoud Ziekenhuis. Het is zelfs iets, 2 tot 3 ton, goedkoper. Overigens, ook al zou het Hulster alternatief aanmerkelijk minder kosten, dan nog behoort het uit kwali teitsoverwegingen te worden afgewezen. Dat stellen Gedeputeerde Staten van Zeeland in een re actie op het Hulster plan, dat uitgaat van renovatie van de bestaande ziekenhuizen in Terneuzen en Hulst plus slui ting van het ziekenhuis in Sluiskil. De Hulster werkgroep had naar voren gebracht dat met haar plan jaarlijks 5,5 miljoen gulden extra bezuinigd zou kunnen worden. Gedeputeerde Staten betwisten de juistheid van de Hulster berekeningen niet; maar stellen dat de werk groep inconsequent is geweest bij het toepassen van grond slagen en verkeerde vergelij kingen heeft gemaakt. De Hulster werkgroep, al dus GS, is bij het berekenen van exploiatielasten uitge gaan van landelijke gemiddel den, waar ze zich op de werke lijke situatie had moeten base ren. Bovendien is men er in Hulst vanuit gegaan dat de ziekenhuizen een bezettings graad van 100 procent zullen hebben, waar een bezettings graad van 90 procent had moe ten worden aangenomen. 'Op- KAPELLE (ANP) - Rond ze ven uur is vrijdagavond de 30- jarige W. Traas uit 's Heeren- hoek in het Zeeuwse Kapelle om het leven gekomen. De man kwam door nog on verklaarbare oorzaak op een tweebaans rijweg met zijn personenauto frontaal in bot sing met een vakantiebus, die op weg was naar Zierikzee. Hij werd bij dit ongeval op slag gedood. blazen van het verschil', noe men GS dat. De Hulster werk groep heeft volgens het college ook geen rekening gehouden met bouwkundige onmoge lijkheden en verschillen. In de Hulster visie zou het bestaande Terneuzense zie kenhuis met 24 bedden moeten worden uitgebreid tot 160 bed den. Daartoe echter zou het gebouwencomplex in Terneu zen weinig tot geen mogelijk heden hebben. Vraagtekens zetten GS verder achter een investering van 30 miljoen gulden die is opgevoerd voor renovatie van de ziekenhuizen in Terneuzen en Hulst. Al zou een dergelijk bedrag toerei kend zijn, dan kunnen er vol gens GS nog geen uitbrei dingsmogelijkheden mee wor den gecreëerd. GS blijven op het standpunt staan dat de kapitaalvernieti ging bij sluiting van het Hul ster ziekenhuis niet in de be schouwingen betrokken hoeft te worden. Zo al van grote ka pitaalvernietiging sprake is dan kan dat worden afgewen teld op een speciaal fonds voor bijzondere ziektekosten. Het college wijst er daarbij op dat de hoogte van de kapitaalver nietiging onder meer afhanke- lijk is van de mogelijkheden om de gebouwen een andere bestemming te geven. Boven dien zou het niet doorgaan van de bouw van een centrumzie kenhuis in Terneuzen een ver nietiging van van 2 tot 3 mil joen gulden aan voorberei- dingskosten betekenen. Ver der, aldus GS, kan ook bij re novatie van de bestaande zie kenhuizen in Terneuzen en Hulst kapitaalvernietiging op treden. Zoals gemeld krijgt de Hul ster werkgroep op vrijdag avond 24 augustus, tijdens een hoorzitting over het nieuwe regio-advies voor de zieken huisvoorzieningen, gelegen heid om haar plan mondeling toe te lichten. Op dezelfde dag nog zal de statencommissie voor het welziin adviseren. Gisteren vond in Sas van Gent de officiële opening plaats van de tweede uitgave van de Eilandfeesten, die dit weekend op het 'eiland' ge houden worden. Wethouder L. Marquinie, zelf bewoner van het eiland, en echtgenote verrichtten deze opening door het betre den van een houten ophaal bruggetje en symbolisch naar de overkant te stappen. De wethouder roemde bij de ze gelegenheid het overschot aan Spaans bloed, wat onge twijfeld nog in de aderen van de actieve organisatoren - de Stichting 't Eiland - aanwezig is. Na een rond gang over het feestterrein volgde de officiële ontvangst van het Eilandcomité en de opvarenden van de aanwezi ge ronde en platbodemsche pen op het Sasse stadhuis. Burgemeester Dusarduijn sprak de aanwezigen toe en overhandigde hen namens de gemeente Sas van Gent een fraaie boekenlegger plus pen. Ook de voorzitter van de Stichting 't Eiland, Roger Heijnsdijk, gaf een toelich ting op de organisatie en de komende feestdagen. Gisteravond bootsten - he laas veel minder dan afge sproken - een handvol ronde en platbodemschepen de in name van Sas van Gent na door prins Frederik Hendrik, een geschiedenisfeit van 340 jaar geleden. In een overvol le feesttent vervolgde het feestprogramma gisteravond met een disco drive-in-show en een play-backshow. Te vens werd Miss Eiland 1984 gekozen. - FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers GOES - Het Zeeuws provin ciebestuur en het gemeentebe stuur van Veere hebben in een principeverklaring medewer king toegezegd aan de bouw van een agrarische leefge meenschap voor ouderen in de boerderij Popkensburg nabij Sint-Laurens. Nu deze toezeggingen een maal gedaan zijn hoopt de ini- titatiefnemer, de Maatschap pij van Welstand uit Eindho ven, zo snel mogelijk met de eigenlijke bouw van vijftien wooneenheden te beginnen. Eind volgend jaar moet de verbouwde boerderij in be drijf zijn met een twintigtal (maximaal vijfentwintig) be jaarde bewoners. De Maatschappij van Wel stand, een organisatie op ideeële en kerkelijke grond slag die opgericht is in 1822, heeft veel ervaring met derge lijke projecten. Het unieke aan de leefgemeenschap in Zee- land is het feit dat dit de enige in het land is waarvoor een boerderij wordt gebruikt. Het voormalige landgoed Pop kensburg is een hof met negen hectare landbouwgrond aan de rand van het dorp Sint Laurens. De maatschappij heeft er een optie op genomen in afwachting van de deelne mers, want de voorlichtings campagne is nog maar net be gonnen en hoewel de belang stelling voor het project rede lijk te noemen is, zijn contrac ten met de ouderen nog niet getekend. Het is de bedoeling dat de leefgemeenschap volledig zelfstandig gaat draaien. De bewoners gebruiken de hoofd maaltijden met elkaar en be schikken daartoe over een ge meenschappelijke ruimte en keuken. De appartementjes bestaan uit een kamertje van 4,5 bij 4,5 meter, een slaapka mer en een keukentje. De be woners huren van de maat schappij de woningen en het land. Dat laatste kunnen ze naar eigen goeddunken ex ploiteren door bijvoorbeeld vee te houden of landbouw te bedrijven. Ook komt er een ruimte voor de gasten van de bewoners. De achterliggende gedachte is dat (als alternatief voor de traditionele bejaar denzorg, die de maatschappij achterhaald vindt) oudere mensen zoveel mogelijk zelf standig, maar in eikaars ge zelschap hun oude dag slijten. Alle beslissingen worden in groepsverband genomen. De financiering van het ge heel en de kosten voor de deel nemers, hebben in de eerste instantie nogal wat stof doen opwerpen. Dit lag hoofdzake lijk aan gebrekkige voorlich ting van de kant van de maat schappij waardoor volgens een woordvoerder de twintig aanwezigen bij de onlangs ge houden informatie-avond in Middelburg een overvloed aan cijfers en feiten te verwerken kregen. Er werd bijvoorbeeld gesproken over een startpre mie van 25.000, die iedere be woner moest betalen. Daar bovenop zou dan nog een maandelijkse huur van 500 komen voor het apparte ment, een maandelijks bedrag van 300 voor gebruik van de gemeenschappelijke voorzie ningen en gas, licht en water en een maandelijks bedrag van 225 voor de warme maaltijden. Totaal dus 1025 per maand en een eenmalige betaling van 25 mille. Een aantal aanwezigen vond dit te veel geld en ging met een kater naar huis. En kelen dachten zelfs dat de zaak geen zuivere koffie was. Bij navraag aan het eind van de week bleek het allemaal nogal mee te vallen en waren er zeker geen indicaties dat iets niet in de haak was. Voor lichter R. Funcke van de maatschappij: „Het is inder daad een beetje onduidelijk overgekomen. Het is zo dat de bedragen slechts ramingen zijn, waarin de subsidies, die we zeker verwachten, niet zijn meegenomen". MIDDELBURG - Kan de Middelburgse advocaat E. Schute aansprakelijk gesteld worden voor de strop, die juwelier Doodkorte uit 's-Gravendeel geleden heeft door de malversaties van meester-oplichter W. V. (inmiddels tot 4 jaar veroordeeld)? In het vier uur durend kort geding werd deze vraag vrij dag voorgelegd aan recht bankpresident mr. André de la Porte in Middelburg door ge dupeerde Doodkorte, die als voorschot op een veel hogere uitkering, die later geclaimd zal worden, een bedrag van ruim 97.000 dollar eiste. De advocaat raakte bij de zaak betrokken toen hij in de loop van '79 door V. werd be naderd met het verzoek zijn bemiddeling te verlenen bij een jachthaveninvesterings project in Florida. Later werd Schute door V. telkens na drukkelijk naar voren gescho ven als de vertrouwensman en degene over wie de betalingen en uitgifte van aandelen zou den lopen. Dit gebeurde ook in een aantal advertenties in lan delijke dagbladen, waarin in vesteerders werden opgeroe pen om in genoemde jachtha ven te beleggen. Doodkorte reageerde (samen met een aantal anderen - de totaal ge leden strop beloopt in de hon derdduizenden dollars) vooral omdat een te goeder naam en faam bekend staande advo caat genoemd werd als 'be middelaar'. Later bleek dat de als eige naar genoemde maatschappij zelfs niet bestond, dat W. V. kon worden ontmaskerd als een internationale zwendelaar en dat de inmiddels bij bosjes aangekochte aandelen gewoon nep-aandelen waren. Doodkorte, die zich in het avontuur gewaagd had om zich voor de oude dag te verze keren van een zakcentje, bleef zitten met een kater, evenals trouwens de advocaat, die nu wordt verweten dat hij zich voor de praktijken van W. V. niet had mogen laten misbrui ken. Immers, hij wist wie de man was, kende hem al langer, was voor hem gewaarschuwd en bovendien wist hij op een bepaald moment dat de zaak niet goed zat. Maar Schute ging door. Hij stortte bij vol macht bedragen van Doodkor te op rekening van derden, die hem door zijn cliënt W. V. werden opgegeven, in plaats van op naam van de eigenaar van de jachthaven. Wanprestatie kan mr. Schute dan ook worden ver weten", aldus mr. Van der Goen, die voor eiser optrad. „In ieder geval is zijn optreden onrechtmatig". Een andere gedupeerde werd door de advocaat reeds schadeloos gesteld met een be drag van bijna een ton, „om dat", aldus mr. Van der Goen, „deze zaak juridisch wat ster ker lag". Tenslotte vestigde pleiter de aandacht op het feit dat de Middelburgse advocaat bij mondelinge afspraak kon rekenen op een bedrag van on geveer 5 procent van iedere in vestering. Mr. Gerritse bracht voor Van onze correspondent GRAAUW - Gistermorgen om ongeveer 11.50 uur brak brand uit in de bijkeuken van de fa milie M. M. te Graauw. T. W. uit Zandberg liep daarbij tweede- en derdegraads brandwonden aan beide han den en het linker been op. Hij werd naar het St. Liduinazie- kenhuis in Hulst overge bracht. De bijkeuken brandde uit. Toen de vrijwillige brandweer van Hulst ter plaatse kwam hoefde die niet meer in actie te komen omdat omwonenden de brand intussen al hadden ge blust. In de bijkeuken was men bezig de muren in te sme ren met lijm. De ruimte was geheel afgesloten. In de ruimte stond een cv-ketel, waarvan de waakvlam brandde. Op een gegeven moment is de lijm in brand gevlogen. 9 Vi Klinkende guldens kado dus. Da's nog eens een gezellige manier om nader kennis te maken met De Stem, de krant die u dagelijks op z'n vroegst boordevol buurtDerichten in de bus krijgt. En meer. Want behalve het regiokatern krijgt u ook De Stem Algemeen, De Stem Sport en De Stem Gids; 4 kranten in één dus. En dat 3 weken lang voor slechts ƒ4,75. 3 WEKEN DE STEM VAN 14,25 VOOR 4,75. Daar sla ik direkt munt uit. Noteer mij dus maar voor z vrijblijvend proefabonnement. Naam: Adres: Postcode en woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, |^800 VB Breda. Bellen kan ook: 076-236911. mr. Schute hiertegen in dat zijn cliënt uitsluitend had ge fungeerd als 'doorgeefluik'. Nooit had hij zich bemoeid met het sluiten van de koop contracten, adviezen zou hij nimmer hebben gegeven en hij had geen enkele reden om te twijfelen aan de echtheid van de beweringen van V., die im mers niet voor niets door de- mand is gevallen als een meester-oplichter, die met zijn intelligentie en charmes ieder een voor zijn karretje wist te spannen. Eind september trok Schute zich uit de zaak terug. „De rol van Schute", aldus mr. Gerritse, „is door de gedu peerde getuigen misschien wel wat overdreven, omdat er van de inmiddels veroordeelde en failliet verklaarde W. V. niets meer te plukken valt". Schute zou niet geweten hebben van de frauduleuze handelingen van V., sterker nog: hij had zich door zijn eigen cliënt la ten misleiden. Met Doodkorte tenslotte had hij geen enkele contractuele band en boven dien vroeg de raadsman zich af in hoeverre de gedupeerde niet zelf schuldig was aan de geleden schade. Tenslotte vroeg hij de rechtbankpresi dent klager het sprekverbod op te leggen, omdat deze ver trouwelijke gegevens zou heb ben doorgespeeld aan de me dia, waardoor de Middelburg se advocaat ernstig in zijn za kelijk en privé leven zou zijn geschaad. Mr. André de la Porte heeft aangekondigd over één week uitspraak te doen.

de Stem | 1984 | | pagina 13