Theaterfinanciering in Midden-Zeeland 'uiterst kwetsbaar' de Stem VNG adviseert gemeenten in Kerktoren Hoofdplaat in de steigers Bibliotheken vallen over plan Brinkman ïpiers Twee maanden voor plegen steunfraude erende erlaag Lendl Vier weken voor messteken bij ruzie om geld Provincie past bij voor revalidatie Basis PZEM-schoorsteen wordt weer afgebroken INA SPORT 3 VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1984 PROGRAMMERING AFHANKELIJK VAN DERDEN TERNEUZEN - Om de positie van het noodlij dende streekvervoer niet uit het oog te verlie zen moeten gemeenten de omleidingen voor lijnbussen als gevolg van plaatselijke festivi teiten tot een minimum beperken. Naturisten: open dag met kleren aan FOUT MOET HERSTELD ENKEL LEERPLICHTIGEN GRATIS Richard Leijdekker rard Polderman lip errassen door Lat( 6-5). Harold Schip', ues staat genoteerd de geplaatst. Gisfe. :cg hij Vincent van t 6-1, 6-2 en komt in de ronde uit tegen e Klerk, die in de 'e ronde Kees Oos- ~ie sets had versla -7,6-2). tennispark van Go- Gravenpolder werd begonnen met de tijen in de hoogste tegorieën. EELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 (IPA) - De Tsje- akse tennisser Ivan nummer twee van de eeft met een verras- erlaag al in de twee- afscheid genomen hoog genoteerde en teerde (een miljoen rnooi van Toronto, st zijn meedere er in de Paraguayaan Gonzales, die op de nglijst 92 plaatsen la- .6-7,4-6. Amerikaanse favo- hn McEnroe en Jim- ors bereikten wel ronde. McEnroe be- ark Edmonson heel g en Connors onder- inig tegenstand van genoot Andy Kohl- enkele winters gele- e Nederlandse Satel- ooien afliep. Behalve hakeling van Lendl het vroegtijdige ver van Johan Kriek en Nyström. te uitslagen: Enkelspet de Francisco Gonzales an Lendl (Tsj) 7-6, 6-4 ky (VSt) - Johan Kriek 7-5, 6-0 Scott McCain achum Nyström (Zwe) 6- e Lopez Maeso (Spa) - 'bata (Can) 6-7, 6-2, 6-3 cher (VSt) - Leif Shiras 6-2 Henri Leconte (Fra) - Zivojinovic (Joe) 7-6, 6-4 nroe (VSt) - Mark Ed- (Aus) 6-2, 6-1 Jimmy (VSt) - Andy Kohlberg 6-3 hriver heeft als eerste r de kwartfinales be n het damestoernooi wah, dat is gedoteerd na een half miljoen aan prijzengeld. Shri- iloeg in de derde ronde inse Etsuko Inoue in s: 7-6,6-1. neeste andere deel- rs aan het toernooi in nigde Staten werkten n partijen af in de ronde. Verrassingen :ich nauwelijks voor. i Potter rekende in 44 i af met de Italiaanse i Reggi en de als derde ;te Bulgaarse Manuela a had een kwartiertje lodig voor de uitscha- an Katerina Kronska. «langstelling werd d tatie tegemoet gezien le Amerikaanse Kathy en de jeugdige West- teffi Graf. Rinaldi, die ilijf van de Nederland- cella Mesker in Mah- -t één enkelspelronde e, viel aan het eind van te set bijna flauw. Ze ie zich na een korte n versloeg Olympische ene Graf met twee jkste uitslagen: Enkelspel »nde: Kim Sands (VSt) Rush (VSt) 6-3, 6-2 Bar tter (VSt) - Rafaella Rege1 6-2 Manuela Melejeva iaterina Skronska (Tg) 6' 'am Casale (VSt) - 'in- .arsen (Den) 6-2, 6-4 Bon- usek (VSt) - Anne Minta 6, 6-2 Camille Benjamin ïeth Herr (VSt) walkover Inaldi (VSt) - Steffi Grai 6-4 Enkelspel, derde ron- Shriver (VSt) - EtsuW ap) 7-6,6-1 jnerikaan Brian Tea- eft met moeite de derde «reikt van het tennis- in Columbus, waar spelers in totaal gulden is te verdienen- versloeg de Deen Mi" [ortensen in drie sets mige andere geplaatst |die in actie kwam, \v nek (Tsj), had veel nun* stellen met de Amen- [arcel Freeman: 6-3, I Amerikanen Samw ïalva en Hank Pfist® in eveneens een rond^ ten koste van respcC' k Rodney Harmon en tmritraj. de 7,68. 200 meter schoolslag- Vinde 2.35,51; 2. Terry >,86; 3. Bethanne Lamt»' 200 meter vlinderslag- lansen 2.12,08; 2. Tam:i Br" 14; 3. Kara Devlin 2.15,05- 4" rugslag: 1. Amy 2. Andrea Heyes 2.16,1-- ia Parks 2.16,42. Heren f" rrije slag: 1. Mike Stocky Scott McAdam 51,01- Gaberino 51,10. 200 wel» lag: 1. Brett Baddle 2.18-7 1 Magnum 2.19,13; 3. M® 2.20,37. 200 meter vllnde' Christopher Rives 2.01,w- Üga 2.01,06; 3. Billie StaP«J 1,14. 200 meter rugslag; latch 2.03,43; 2. Glen Mf-" 3. Charlev Sirokv 2 04 41 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Met glim mende trots presenteert Uit in Zeeland, het theaterbureau van de gemeenten Middel burg, Vlissingen, Goes en Zie- rikzee, aanstaande dinsdag het theaterprogramma voor het nieuwe seizoen. Maar te gelijk gaat een ernstige waar schuwing uit. Met name in Middelburg en Goes kan men uitzien naar een record aantal theatervoorstel lingen van grote diversiteit. Maar dat is niet de verdienste van de gemeenten. De finan ciële middelen, die zij beschik baar stelden, zijn nauwelijks voldoende om het peil van de 'beginjaren 80' te handhaven. Dat de theaterprogramme ring verder kon worden uitge bouwd is dan ook voorname lijk te danken aan de inspan ningen van het theaterbureau om 'bijdragen van derden' te verkrijgen. Vooral het provin ciebestuur, maar ook bijvoor beeld de optredende gezel schappen zelf hebben belang rijke duiten in het zakje moe ten doen. „Een uiterst kwets bare positie voor een verant woord podiumbeleid", zegt di recteur J. de la Mar van het intergemeentelijk theaterbu reau. Hij kan dat met cijfers illu streren. In Middelburg zijn 71 voorstellingen in abonnement geprogrammeerd. Daar is een bedrag van 210.000 gulden mee gemoeid. De gemeente Middel burg legt daarvan 'slechts' 78.000 gulden op tafel, een bij drage waar ook nog heel wat van terugkomt, want deze ge meente durft aanzienlijke be dragen te vragen voor het ge bruik van accomodaties. De rest van het geld is bij elkaar gesprokkeld uit provinciale fondsen, via culturele verdra gen en tegemoetkomingen van de theatergezelschappen zelf. Een aantal voorstelling na melijk zal plaatsvinden, ge heel of grotendeels, voor reke ning en risico van de gezel schappen of hun impressaria- ten. Jan de la Mar waar schuwt ervoor dat de gezel schappen daar niet eindeloos mee door zullen gaan. „Het be talen van zaalhuur, techniek en dergelijke door de spelers zelf is een hoogst ongebruike lijke en eigenlijk onwaardige aangelegenheid", zegt hij. De la Mar schat dat de ge zelschappen er, wat betreft het programma in Middelburg, in totaal voor zo'n 50.000 gulden bij inschieten door speciale kortingen en voorwaarden die konden worden bedongen. Het gaat daarbij onder meer om producties van Globe, Robert Long, the Mounties, Nooy's Volkstheater, Peter Faber, theater van de lach, Robert Paul, Te laat geboren, Een vos, Tineke Schouten en het Ne derlands Kamerkoor. Om der gelijke producties ook in de toekomst te kunnen brengen zullen volgends De la Mar de gemeentelijke bijdragen ver hoogd moeten worden. In Goes is de situatie al wei nig anders. Daar vinden ko mend seizoen 30 voorstellingen in abonnement plaats. Daar mee is ruim 72.000 gulden ge moeid. Het gemeentelijk bud get bedraagt echter nog geen 28.000 gulden. De rest is op nieuw, met de provincie als koploper, van derden afkom stig. De gezelschappen zelf le veren in Goes in totaal 15.000 gulden in. Dankzij de inspanningen van het Zeeuws Dansoverleg en speciale subsidies van het provinciebestuur konden deze keer veel dansvoorstellingen worden geprogrammeerd. Speciale gelden heeft het pro vinciebestuur onder meer ook beschikbaar gesteld voor mar ginale theaterproducties, het Westvlaams Orkest en piano recitals. Jan de la Mar wacht ge spannen op de aantallen be zoekers, die zich in het nieuwe seizoen zullen laten zien. Vorig jaar viel het theaterbezoek in Goes nogal tegen, in Middel burg nam vorig jaar het aan tal bezoekers per voorstelling wat af. In totaal kon echter een stijging worden genoteerd, omdat er meer voorstellingen werden gegeven. De la Mar schrijft die ontwikkelingen vooral toe aan de deuk die het theaterleven heeft opgelopen toen twee jaar geleden het Zeeuws uitbureau uit elkaar viel. Hij hoopt dat die terugval in het nieuwe seizoen -door gestage en gevarieerde pro grammering- te boven kan worden gekomen. Van onze correspondente MIDDELBURG - Meer dan tien maal was de Vlissinger R. van G. (24) aan de deur ge weest bij zijn stadgenoot L., die hem een paar honderd gul den schuldig was. Maar tel kens gaf L. niet thuis of kreeg zijn schuldeiser te horen dat hij 'morgen' beslist het geld wel zou hebben. Op 8 april van dit jaar had Van G. hier schoon genoeg van. Laat in de avond belde hij voor de zoveelste maal aan en toen L., na de aanvankelijke mededeling dat hij wederom niet thuis was, tenslotte toch verscheen ontstond er een hef tige woordenwisseling, die door Van G. besloten werd met een paar uithalen met een vis sersmes in de richting van L. L, werd tot twee maal toe in de buik geraakt en moest met ge perforeerde darmen in het zie kenhuis worden opgenomen. Van G. moest hiervoor don derdag voor de politierechter in Middelburg rekening en verantwoording afleggen. „Ik werd gewoon driftig omdat ik mijn geld niet kreeg", zo ver dedigde hij zich. „Dat mes zat toevallig nog in mijn zak, maar steken wilde ik er beslist niet mee". Officier van justitie mr. Nijmeijer herinnerde Van G. eraan dat hij al meermalen voor geweldsdelicten terecht had gestaan en dat hij kon we ten dat het gebruik van een mes levensgevaarlijke risico's inhoudt. Hij eiste dan ook een gevangenisstraf van acht we ken. „Dan kan hij zijn baan ver der wel vergeten", aldus zijn verdedigster mevrouw mr. Van der Poel, die verder op merkte dat niet alleen haar cliënt maar vooral ook de sa menleving gebaat is bij het be houd van een baan: zolang Van G. bezig is heeft hij geen tijd voor driftaanvallen. Poli tierechter mr. Verstegen toon- 4e zich gevoelig voor dit argu ment en verlaagde de straf tot vier weken, die Van G. dan in 4e vakantieperiode mag uit zitten. PCB-AP VOOR ZUCWEST NEOERLANO Kantoren in Ter neuzen, Hulst en Goes, bessen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: 8-30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Jerneuzen: Rein van der Helm (editie-chef). Jan Jan- |®n (plv. chef), Frank Dey, £aul de Schipper, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Eugène Ver beten. Goes: Cees Maas. Middelburg: Henk Postma. Oostburg: Co Meertens. Servicepunten Kloosterzande: mevr. Neve, 7 Alexanderstr. 4, 01148- 2250. Advertentie-expl. 'nsPecteur Zeeland: C. Me- nu. Privé 01150-95839. 'Omleidingen busvervoer tot minimum beperken' Dit houdt in dat een gemeente enige terughoudend heid dient te betrachten bij het geven van toestem ming voor evenementen op de openbare weg. Van een onzer verslaggevers GOES - De naturistenver eniging Zeelandia wil zich wat meer presenteren en houdt daarom op za terdag 25 augustus een open dag op het clubter rein in Vlissingen. Omdat de vereniging echter toch wat bevreesd is eventuele belangstel lenden in verlegenheid te brengen, laat de club voor deze keer de doelstelling vallen. De leden komen dan ook volledig gekleed opdraven om het bezoek over hun vereniging te informeren. Afgezien van het feit dat een evenement dat voorlichting moet bieden over het naturisme ietwat vreemd aandoet als dit zich geheel in de kleren afspeelt, denkt de club toch dat de belangstellen den en zeker diegenen die zich voor het eerst in hun leven op het blote pad be geven, een dergelijke ges te wel op prijs zullen stel len. Het verenigingsterrein is gelegen aan het eind van de Oostelijke Berm- weg in Vlissingen en de open dag loopt van 13.00 tot 17.00 uur. Dit schrijft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) in een brief aan de ge meentebesturen in het verzor- ginsgebied van de busonder neming Zuid-West-Neder land. Zoals bekend heeft de ZWN de gemeenten in Zeeland en op de Zuidhollandse eilan den laten weten niet langer bereid te zijn op te draaien voor de kosten, die aan dit soort omleidingen zijn verbon den. De busdienst wijst er op dat er als gevolg van de omleidin gen extra kilometers gereden moeten worden, terwijl ook de verplaatsing van halteborden vaak onvermijdelijk is. Vol gens de ZWN (en ook enkele andere busmaatschappijen in Nederland) zullen de kosten die daarvan het gevolg zijn in de nabije toekomst bij de be trokken gemeenten in reke ning worden gebracht. De VNG is echter van oor deel dat afsluiting van wegen ten behoeve van feestelijkhe den volledig rechtmatig is, mits dit gebeurt met de daar voor bestemde verkeersbor den. „In beginsel is een ge meente dan ook niet verplicht om vergoeding voor geleden schade te geven", aldus de ver eniging in de brief. Daarin wordt tevens gesteld dat de extra kosten voor de vervoers bedrijven relatief gering zijn en ook voorzienbaar, zodat ze in de tarieven kunnen worden verwerkt. Toch sluit de VNG niet uit dat de rechter bij het herhaal delijk afsluiten van een straat in dezelfde gemeente tot de conclusie komt dat vanwege de veelvuldigheid schadever goeding op zijn plaats is. Van daar het advies aan de ge meenten het aantal evene menten op de openbare weg tot een minimum te beperken. MIDDELBURG - Een grote schuld bij zijn ex-schoonou ders had de 36-jarige J. van T. uit Middelburg verleid tot het plegen van steunfraude. Voor de politierechter gaf hij don derdag grif toe dat dit tot twee maal toe (in de periode fe bruari - juni en in november - december van het vorig jaar) was gebeurd. Een en ander tot een totaal bedrag van bijna 18.000 gul den, die hij had verdiend via een uitzendbureau. „Maar ik heb er geen spijt van", aldus Van T., „want nu kan ik die mensen weer recht in de ogen kijken". Officier van justitie mr. Nij meijer was van dit betoog niet onder de indruk: immers, er was ook nog de kwestie van een vervalste girobetaalkaart, waarmee Van T. in plaats van 19 gulden 199 gulden had ge beurd. Verontwaardigd wees de man deze beschuldiging van de hand: de betaalkaart was een lange weg gegaan voor hij weer bij Van T. te recht kwam, „en iemand moet daarbij geknoeid hebben om mij een hak te zetten", aldus VanT. „Hoogst onwaarschijnlijk", aldus de officier van justitie, die drie maanden eiste, waar van een maand voorwaarde lijk. Politierechter mr. Verste gen dacht er anders over: „Het verhaal kan kloppen; in ieder geval kunnen we niet bewij zen dat het niet zo is", zo be sloot hij en veroordeelde Van T. tot twee maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. MIDDELBURG - De provin cie Zeeland zal ook komend jaar geld bijpassen om de Zeeuwse stichting voor revali datie op sterkte te houden. Al thans als de Zeeuwse staten daar op 9 november mee ak koord gaan. Het dagelijks provinciebe stuur is bereid in de provincie- kas te tasten om te voorkomen dat kortingen op de rijksbij drage het werk van de stich ting (ervoor zorgen dat gehan dicapten zo goed mogelijk in de samenleving kunnen func tioneren) aantasten. De provincie had er al op gerekend dit jaar 55.000 gulden bij te moeten passen. Omdat de korting op de rijksbijdrage pas halverwege dit jaar inging kan men zich echter beperken tot 26.000 gulden. Volgend jaar denken GS 52.000 gulden bij te moeten passen. Hoe het daarna moet weet men nog niet. De rijks bijdrage wordt namelijk per 1 januari 1986 ingetrokken. Het beschikbare rijksgeld wordt dan naar de algemene midde len van de provincies overge heveld. Bovendien hopen GS dat bij personeelsmutaties be zuinigd kan worden De toren van de rk kerk te Hoofdplaat staat momenteel volledig in de steigers. En dat is nodig ook, want als onderdeel van de renovatiewerken aan de kerk moeten de kapconstructie van de toren en de leien op de spits worden ver nieuwd. Het is voor de tweede maal dat de ruim 120 jaar oude kerk wordt gerestraureerd. Eender gebeurde dat in 1962. De huidige opknapbeurt is begroot op 53.000 gulden. Een kwart wordt betaald door de gemeente Oostburg, die de res tauratie van silhouet-bepalende torens subsidieert. - FOTO WJM K00YMAN Van een onzer verslaggevers BORSELE - De fout, gemaakt bij het begin van de schoorsteen- bouw voor de nieuwe kolencentrale in Borsele zal worden her steld. De tweede en derde betonring, afgelopen maandag aange bracht, zullen worden afgebroken en opnieuw worden gestort. De PZEM-directie besloot daar gisteren toe, nadat dinsdag -na het weghalen van de bekisting- bleek dat het beton van de twee de ring uit bet vlechtwerk wegliep. Eerder hadden de ontwerpers en constructeurs van de schoor steen voorgesteld een verdikking rond de kapotte ring aan te brengen. De PZEM-directie echter besloot gisteren het zekere voor het onzekere te nemen en het werk opnieuw te laten uit voeren. De woordvoerder van de PZEM kon gisteren nog niet vertel len hoe groot de schadepost is. Daar zal volgens hem nog met de uitvoerder van het werk en de betonleverancier over gesproken moeten worden. De werkzaamheden aan de schoorsteen, die 175 meter hoog moet worden, begonnen afgelopen maandag, nadat eerder al een fundering was gelegd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het voornemen van minister Brinkman van wel zijn, volksgezondheid en cultuur om met ingang van 1986 alleen nog leerplichtige jongeren (zestien jaar of jonger) gratis lid te laten zijn van een openbare bibliotheek heeft in kringen van het 'biebwezen' grote verontwaardiging gewekt. Bij het Nederlands Biblio theek en Lectuur Centrum, het overkoepelend orgaan van de Nederlandse openbare biblio theken bestaat de vrees, dat nog meer mensen de biblio theek nu de rug toe zullen ke ren, aldus beleidsmedewerker F. Kooyman. De ontwikkeling zette in 1982 in, toen twee pro cent van de vaste lezers af haakte. In 1983 was het al twee a driemaal zo veel, en naar verwachting zal het percenta ge in 1984 oplopen tot acht pro cent. Het aantal uitgeleende boeken is daarentegen juist toegenomen. De bewindsman zinspeelde eerder dit jaar al op deze nieu we vorm van bezuiniging, maar in het jongste ontwerp van de welzijnswet heeft hij het plan tot verlaging van de contributievrije leeftijd van achttien naar zestien jaar voor het eerst zwart op wit vastge legd. Deze welzijnswet, waar- "over het kabinet in juli over eenstemming bereikte is in tussen voor advies naar de Raad van State gestuurd. Ko mend najaar zal de kamer zich erover buigen. Het steekt de bibliotheken Pr in hpt nntwprn van dp welzijnswet maar nauwelijks aandacht wordt besteed aan de openbare bibliotheken. Uit gebreider spreekt de minister in de ontwerpwet over het leenrecht, dat ervoor moet zorgen dat schrijvers en uitge verijen een tegemoetkoming krijgen voor hun in bibliothe ken uitgeleende boeken. De contributievrijdom voor jongeren werd ingevoerd door de bibliotheekwet van 1975, en veroorzaakte volgens een woordvoerder van de NBLC indertijd een enorme toeloop van nieuwe lezers. De contri buties zijn de afgelopen twee jaar met gemiddeld 13 tot 23 gulden verhoogd, en het leen recht dat minster Brinkman in 1986 wil invoeren, zal er waar schijnlijk toe leiden dat ze nog verder omhoog moeten. De kosten van het leenrecht worden geraamd op 10 miljoen gulden per jaar. Het rijk wil daarvan slechts de helft voor zijn rekening nemen, de ande re helft moeten de bibliothe ken zelf opbrengen, via verho ging van de contributie. Een en ander zou ten koste kunnen gaan van de aanschaf van nieuwe boeken.

de Stem | 1984 | | pagina 9