RKC met een Bredaas tintje Willem II op Amsterdamse toer INA SPORT 1 'ion Boca iors per od verkocht V verliest ekderby der Velde de in aan-Vignola (Ned); 17. G. Knete- 20. S. Rooks (Ned) e tijd als Peeters. 27. a (Ned) op 50 sec.; 28! s (Ned) z.t.; 32. a. van Ned) z.t.; 35. a. van en (Ned) z.t.; 51. j. elingen (Ned) op 1.48," eunisse (Ned) 2.28. klassement: 1. R. van 1) 8 uur, 8 minuten en en 2. Th. van Vliet 3. E. Planckaert (Bel) M. Sergeant (Bel) op Wijnants (Bel) op 0.23 ilde (Bel) op 0.58; 7. a! elingen (Ned) op 1.12; nden (Bel) op 1.13; 9. j- broucke (Bel) op 1.18; temann (Ned) op 1.25; merts (Ned) op 1.47; 18*. ed) op 1.50; 25. a. van (Ned) op 2.37; 26. h Ned) op 2.38; 31. G. Sol- d) op 3.28; 32. j. van en (Ned) op 3.29; 45. nisse (Ned) op 7.10; 52. a (Ned) op 11.51. OS AIRES (AFP) - tadion van Boca Ju- 'La Bombanera' t per opbod ver- Dat heeft een Ar- jnse rechter in Bue- Aires bepaald. De r komt met deze raak tegemoet aan Uruguaanse club "erers, die Boca Ju- voor de rechter de omdat het niet de financiële ver- tingen voldeed. ~a Juniors had van erers de Uru- nse international en envelder Ariel Kra- y gekocht, daarvoor eerste aanbetaling 50.000 dollar gedaan, de rest van de beta- uit geldgebrek rwege gelaten, iderers schakelde op met succes de er in. t stadion van Boca ors (capaciteit 65.000 houwers) wordt per od verkocht. De ver- om bepaalde de ter op 343.808 dollars. appartementen in fde straat als het on, waarvan Boca eens eigenaar is, eveneens onder de er. De Argentijnse verkeert al langer in tige geldzorgen. De ld van de vereniging nmiddels opgelopen ier miljoen dollar. VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1984 TWEE WEKEN eerder dan de clubs uit de eredivisie, beginnen de vertegenwoordi gers uit de eerste divisie aan het seizoen •84-'85. Zaterdag en zondag worden de eerste wedstrijden gespeeld. Met onder andere RKC- Willem II, de debutant in het betaald voetbal en een van de degra danten uit de eredivisie. En met FC yVV-RBC. Voor de Roosendalers meteen een goede gelegenheid om te laten zien dat de eerste divisie dit seizoen rekening moet gaan houden met de club die aan zijn tweede seizoen in het betaald voet- lal begint. Op deze pagina komen RBC, Willem II en RKC aan het woord. In de [zaterdag-editie geeft De Stem een com pleet overzicht van de eerste divisie met selecties en programma. RBC GAAT IN DE AANVAL Door Romain van Damme BREDA - Het nieuwtje is er af. Beginnend aan het tweede jaar in het betaald voetbal weet RBC inmiddels wat er te koop is in de eerste divisie. Bovendien loopt er sinds 1 juli een man met de nodige eredivisie-ervaring op sportpark 'De Lui ten' rond. Trainer Hans Verèl werkte jaren in de Brabantse hoofdstad Den Bosch waar hij vorig seizoen de plaatselijke FC keurig in veilige haven loodste. De in Raamsdonksveer woonachtige oefenmeester tekende voor drie jaar. „Met de komst van Verèl jis er veel veranderd", zegt keeper Frank Brugel, „hij is aangetrokken als manager- coach. Op organisatorisch gebied is het nu uitstekend geregeld. Je merkt onmid dellijk dat Verél de nodige ervaring heeft. Hij heeft er voor gezorgd dat we naar Zeist konden voor een trai ningskamp. Een goede zaak. Niet alleen om eens lekker te trainen, maar vooral om de t groep homogeen te maken. Veel praten met elkaar, je 'leert elkaar beter kennen. ■Voor de groep is het een uit stekend trainingskamp ge weest". Tevreden Over de aanloop naar de competitie die voor RBC met een uitwedstrijd tegen FC VW in Venlo begint, kan Frank Brugel dan ook tevre den zijn. De vergelijking met vorig seizoen is snel ge maakt. Toen verliep het al lemaal wat chaotischer. Lo gisch. RBC wist immers pas laat dat het welkom was in het betaald voetbal. Het oefenprogramma moest bij voorbeeld razendsnel aan gepast worden en begon RBC met een trainer die zijn weg nog moest zoeken in het betaald voetbal aan het avontuur. Voor Tiny van Vught was het teveel ge vraagd. Geen verwijt aan het adres van de sympathie ke trainer uit Vught die het naarmate de competitie vor derde, steeds moeilijker kreeg. RBC en een verant woordelijke baan in de jeugdgevangenis van Vught bleek een te lastige combi natie te zijn. Tiny van Vught Frank Brugel juicht na de sensationele overwinning op NAC in de eerste competitiewedstrijd vorig seizoen. Brugel hoopt met RBC dit seizoen de sprong naar de middenmoot te kunnen maken. - foto de stem (nu Achilles'29 in Groes- beek) haakte dan ook na uit voerig overleg met het Roosendaalse bestuur af om plaats te maken voor Hennie Hollink. Hollink maakte het seizoen bij RBC af om ver volgens weer te verdwijnen voor Hans Verèl. „Het gaat er nu allemaal wat profesio- neler aan toe", zegt Breda- naar Frank Brugel, „Hans Verèl is vrijwel altijd op 'De Luiten' aanwezig. Er kan 's- middags Individueel ge traind worden. Naast Verèl is er dan ook nog Piet de Rij - ke, afkomstig van MOCT7. Adrie Bierstekers bemoeit zich veel met de keepers en Henk van der Ven begeleidt met name de geblesseerde spelers. Hans Verèl verzorgt zelf eenmaal de keeperstrai ning. Om binding te hou den". Even terug naar het vorig seizoen. Frank Brugel, be gonnen bij NAC en via Eindhoven, Baronie en Dos- ko bij RBC onder de lat te recht gekomen, analyseert dat eerste jaar in het betaal de voetbal met tevreden heid. „De start was natuur lijk schitterend", zegt hij, „met 3-0 winnen van NAC. Maar die wedstrijd was iets aparts. Iedereen leefde naar dat duel toe. Die wedstrijd is lang blijven hangen. Lo gisch. Maar we moeten niet vergeten dat we daarna drie, vier duels geen punten pak ten. Toch ben ik wel tevre den over dat seizoen. Ach teraf was het allemaal wat rommelig door onder andere die trainerswissel. Maar we hebben toch leuke uitslagen geboekt. We zijn niet op de laatste plaats terecht geko men. Alleen speelden we uit naar mijn mening te af wachtend. Zeker in het be gin van de competitie. Tot de 80e minuut ging dat meestal goed. In de slotfase gingen we echter toch vaak het schip in. Aan het slot van het seizoen ging dat beter. Toen kregen we genoeg kan sen tegen onder andere FC Twente. Zoals zoveel clubs heeft RBC echter ook gebrek aan een koele afmaker". Sneller Het wat behoudende voet bal in de eerste competitie helft gaf de 26-jarige Frank Brugel overigens wel de ge legenheid te laten zien dat hij heel wat in zijn mars heeft. „Voor mij was het toch een hele omschakeling", vertelt hij, „bij de amateurs zie je het allemaal wat beter aankomen. In de eerste divi sie wordt veel vaker de ach terlijn bereikt waarna een wegdraaiende voorzet volgt. Voor een keeper niet zo makkelijk. Een vergelijking met de hoofdklasse maken kan Ik niet. Ik heb wel vriendschappelijke wed strijden tegen hoofdklassers gespeeld, maar dat is geen goede graadmeter. Van de jongens hoor ik dat er wel degelijk verschil is tussen hoofdklasse en eerste divi sie. In de eerste divisie wordt sneller gevoetbald. Het tempo ligt hoger". RBC hoopt dat tempo dit seizoen beter bij te kunnen benen dan vorig seizoen. Met een ander spelconcept dat de Roosendaalse toeschouwers moet aanspreken. „We rich ten ons nu veel meer op de aanval", zegt Frank Brugel over de door Hans Verèl doorgevoerde wijzigingen, „het ziet er aantrekkelijker uit. Als keeper moet ik nu veel meer meevoetballen. Ja, als Jongbloed. Verèl wil zo wel thuis als uit aanvallend voetballen". Aantrekkelijker Vandaar dat Hans Verèl, beschikkend over een grote groep, de veldbezetting heeft aangepast. Toon Deijkers en Ad van Seters zijn van het middenveld gehaald en op de vleugels in de achterhoe de geposteerd. Het centrale duo wordt gevormd door Pe ter Pijpers (ex-Excelsior) en Hans van Ham. „Het was even wennen", zegt Frank Brugel over die wijzigingen, „maar het ziet er spectacu lairder uit. En daar gaat het toch om. Het publiek moet terug gehaald worden. En dat kan alleen met aantrek kelijk voetbal. Ik verwacht dat we dit seizoen de mid denmoot halen. Dat moet met dit materiaal kunnen. Gerrie Jumelet (ex-TSC) en Dirk van der Laan (ex- NAC) hebben het tot nu toe goed gedaan. We zullen in derdaad wat meer moeten scoren. Maar zoals ik al ge zegd heb, is RBC in het be taald voetbal niet de enige club die met dat probleem worstelt. Al hebben we vooraan toch het een en an der lopen. Schenk is aan het terugkomen na een blessure. Ad de Jong heeft de laatste tijd ook al gesukkeld met de nodige blessures. Als hij fit is, is het een gevaarlijke klant voor iedere verdedi ging. Niemand moet van RBC verwachten dat we sensationeel zullen starten. We hebben een lastige com petitiestart. Maar ik ben er van overtuigd dat de eerste divisie komend seizoen met RBC rekening moet hou den". IAAG (ANP) - De uit- van de op donderdag 1de vriendschappelijk6 4jden zijn: t Sneek - PEC Zwolle 0- Doelpunten: Van Koo- eldwijk. Toeschouwers: cheidsrechter: Van der am 1894 - Birmingham 0-4 (0-3). Doelpunten: (2), Daly, Rees. Toe vers: 700, scheidsrech- enhuis. idrecht - Excelsior 1-® Doelpunten Excelsior: (3), Leenheer, Van Goo- lidderhof; Barendrecht: ;emaker. "ïouwers: 500, scheids- ■r: De Boer. Fortuna S. 1-3 (0-3)- unten Fortuna: Holver- MVVSmeets. Toe- wers: 1500, scheidsrech- jein (Isr). an onze sportredactie AN - Johan van der finishte in de Italiaanse klassieker Milaan - als derde. Deze 240 kil»' lange koers werd Sf' en door Mario Beccia i® jd van 4 uur, 52 minuten seconden. De Potugee lva eindigde als tweed6 ario Chinetti klasseerd ls vierde. Door Romain van Damme RAAMSDONKSVEER Zondag moet het in Waal wijk dan gebeuren. De eer ste wedstrijd van RKC in het betaald voetbal. Uitge rekend tegen buurman Wil lem II. Precies zoals het be stuur van de ambitieuze elub het wilde. Meteen een vol huis (bijna 10.000). Een aardige opsteker voor de Waalwijkse club die jaren lang een toonaaangevende 'ol in het amateurvoetbal speelde. Vrijwel altijd bo venaan te vinden in de hoofdklasse C. Niet onvrien delijk bedoeld, maar het werd eigenlijk een beetje ten sleur. RKC volgde daarom met belangstelling de verrichtin gen van RBC dat als eerste club profiteerde van de nieuwe regeling die het amateurclubs uit de top mo gelijk maakt over te stappen naar het betaald voetbal. Toen RKC afgelopen seizoen met het behalen van een pe- riodetitel in de hoofdklasse voldeed aan de sportieve voorwaarden, was de rest snel geregeld. Want de Waalwijkse club stond al bekend als een club die or ganisatorisch gezien voor treffelijk in elkaar zit. „Je merkt het aan alles", zegt Anton Joore, overgenomen van NAC, „er wordt keihard gewerkt om alles goed op poten te zetten. Natuurlijk lukt dat niet in een paar da gen. Maar iedereen die bij de club betrokken is, probeert het zo goed mogelijk te doen. De mensen die zich bezig houden met de club weten wat een betaalde voetbal club vraagt". Vruchten Een van de mensen is voorzitter Han van Dinther. Ex-doelman van NAC. Daarom is het niet verwon derlijk dat RKC aanklopte bij de Bredase club. Met de bedoeling een goed samen werkingsverband van de grond te krijgen. De eerste vruchten zijn inmiddels ge plukt. Voorstopper Anton Joore werd voor een jaar ge huurd. Hans Heeren werd gekcoht en uit het tweede team van NAC verhuisden eveneens een aantal spelers naar Waalwijk. Onder an dere Bogers die wellicht kan rekenen op een basisplaats. Een Bredaas tintje derhalve in Waalwijk. Zeker in de achterhoede waar vermoe delijk Heeren, Joore en Bo gers een plaatsje zullen krij gen. In gezelschap van rou tinier Leo van Veen, overge komen van FC Utrecht. Al lemaal nieuwelingen in de Waalwijkse selectie. Anton Joore: „RKC heeft voldoende materiaal om goed mee te kunnen spelen in de eerste divisie". - foto de stem. Aankopen 1 Ceo van Veen, een van de routiniers bij RKC. - foto de stem. „Er zijn inderdaad nogal wat nieuwe spelers aange trokken", zegt Anton Joore, „in het eerste spelen nu acht aankopen. Dat is veel. En dat vraagt natuurlijk wat aanpassing. Tijdens de voor bereiding hebben we vaak met gewijzigde teams ge speeld. Nodig om de trainer enig inzicht te verschaffen in de mogelijkheden". Volgens Anton Joore moet het echter mogelijk zijn met het beschikbare materiaal tge gokken op een positie in de middenmoot. Een ander uitgangspunt dan provincie- genoot RBC dat in zijn eer ste jaar als doel gesteld had niet op de laatste plaats te eindigen. „RKC heeft het wat anders aangepakt dan RBC", zegt Anton Joore daarover, „deze club hikte al een aantal jaren tegen het betaald voetbal aan. Toen de stap eenmaal genomen kon worden, was er al een groot gedeelte inggevuld. Boven dien, RKC was in deze streek dè amateurclub. Toen ik nog bij Veerse Boys speel de was NAC de betaalde club en vervolgens kwam RKC. RKC heeft in de voet ballerij een bekende naam. Maar je moet wel voorzich tig blijven met voorspellin gen. Op papier kun je nog zo'n goed elftal hebben, in de praktijk zal het toch moeten gebeuren. Klopt. Er lopen bij RKC nu heel wat spelers met de nodige ervaring rond. Maar de vraag is, hoe snel is het een team". Reikhalzend Waalwijk kijkt inmiddels reikhalzend uit naar het be taald voetbal. Weliswaar is het gemiddelde aantal toe schouwers voorzichtig be groot, maar in de Langstraat houdt eigenlijk niemand re kening met een flop. On danks de aanwezigheid van diverse betaalde clubs (FC Den Bosch, Willem II, NAC) in de omgeving. „Tijdens de oefenwedstrijden zaten er gemiddeld 1500, 2000 men sen", zegt Anton Joore, „ik heb begrepen dat er veel pu bliek uit het Land van Heusden en Altena komt. Daar heb je veel zaterdag clubs en wij spelen vrijwel altijd op zondag. Daarnaast leeft RKC bij het bedrijfsle ven. Rond het hoofdveld is er zelfs ruimte te weinig om alle reclameborden te kun nen herbergen. Ik heb ge hoord dat ze zelfs al van plan zijn rond het B-veld ook reclameborden te zetten. Het stadion is op niveau. Het ziet er allemaal goed uit". Dat moet zondag dan re sulteren in een spectaculaire openingspartij tegen Willem II. „Je kunt het vergelijken met RBC-NAC", zegt Anton Joore die de Bredase club verliet omdat hij te horen kreeg dat er voor hem wel licht geen basisplaats in het verschiet lag, „toen liep het slecht af voor de favoriete club. Dat kan zondag ook gebeuren". Door Romain van Damme TILBURG - Willem II staat weer in de stei gers. De hoekstenen voor de bouw in de eer ste divisie zijn deze keer gehaald uit Am sterdam. Ulrich Wilson, Winnie Haatrecht en Edwin Bakker kozen voor een verblijf in de Brabantse stad. „Voor ons een leuk suc cesje", zegt voorzitter Wim Groels, „door toedoen van een goede tipgever konden we in een vroeg stadium met Ajax rond de ta fel gaan zitten. We konden snel tot zaken komen. Zo gaat dat in de voetballerij. Je moet wat geluk hebben". En natuurlijk kennis van zaken. Vandaar dat Ben van Gelder, jarenlang bij PSV als manager werkzaam, gevraagd werd als ad viseur op te treden. „We kennen Ben van Gelder goed", zegt Wim Groels, „twee jaar geleden werd dit bestuur geïnstalleerd. De reden is wel bekend. Voor ons was alles nieuw. Destijds hebben we al eens een ge sprek gevoerd met Ben van Gelder. Nu heb ben we hem opnieuw gevraagd als adviseur op te treden. Hij wil graag helpen. Het kost Willem II geen cent. Voor ons is het een uit stekende zaak dat we iemand die al jaren in de voetballerij rond loopt, kunnen raadple gen". Zo min mogelijk risico's Het bestuur van de Tilburgse club heeft zich in ieder geval bieilig voorgenomen de komende jaren zo min mogelijk risico's te nemen. De reden zal bekend zijn. De Til burgse club die enkele jaren geleden weer eens naar de hoogste voetbalafdeling pro moveerde, kwam in aanvaring met de be lasting met bedrijfsvereniging. De gevolgen waren desastreus. Willem II balanceerde geruime tijd op de rand van de afgrond, maar kan nu trots melden dat de club weer gezond is. „Bovendien", zegt voorzitter Wim Groels, „hebben we goede afspraken met de sponsors gemaakt. We zijn blij dat VZS als sponsor voor de shirtreclame wil optreden. Blij met die steun. Financiering zonder hulp van het bedrijfsleven is niet meer mo gelijk. Maar het moet duidelijk zijn dat de macht bij het bestuur van de club moet lig gen". Gekozen voor verjonging Trainer Jan Notermans heeft dat even eens goed begrepen. „Dit is het beleid van het bestuur", zegt hij, „als trainer heb ik me daar bij neer te leggen. We hebben gekozen voor een verjonging. Vorig jaar hebben we links en rechts tijdens de competitie de no dige spelers moeten halen. Dat heeft de club veel geld gekost. Nu pakken we de zaken anders aan. Uit het tweede team pak ik bij voorbeeld regelmatig enkele jongens die ik met de A-selectie laat meetrainen. Dan krijg ik beter inzicht in de mogelijkheden. Als we straks iemand nodig hebben, weet ik precies wat er bij Willem II rond loopt. Die jongens waren vorig seizoen niet voorradig. Daarom moesten we die gaan halen.". Jan Notermans: dooien". ,Het kan vriezen en - foto de stem. Willem II weer in de eerste divisie. Met een jeugdige ploeg. „Daarom", zegt Jan No termans, „kan het vriezen en dooien. De ene week spelen ze de sterren van de hemel, de andere week is het niets. Jonge spelers zijn sneller nerveus. Dat is een gegeven. Daar om moeten we zo weinig mogelijk druk op het elftal zetten. Het team moet de gelegen heid krijgen om te groeien. In ieder geval heb ik nu jongens die negentig minuten willen gaan. Jongens met karakter". Daar hoort het Amsterdams trio onge twijfeld bij. Bakker, Haatrecht en Wilson, opgeleid in de Ajax-school willen in Til burg bewijzen dat ze de sprong naar de top kunnen halen. Het drietal is door Willem II gekocht. In de contracten is echter opgeno men dat Ajax ze kan terugkopen voor het zelfde bedrag dat Willem II betaald heeft. Ajax mag de spelers dan echter niet door verkopen en moet Willem II in maart laten weten of het nog belangstelling heeft voor het trio. Winnie Haatrecht, in de ogen van trainer Jan Notermans dit seizoen de spel maker van Willem II, denkt daar voorlopig nog niet aan. „Ik ben naar Willem II geko men om te kijken wat ik nu werkelijk kan", zegt de donkere Amsterdammer, „bij Ajax is het heel erg moeilijk door te breken. Ze ker voor een verdediger. In feite is alleen Silooy doorgebroken. Bij Willem II krijg ik de kans om te ontdekken wat ik nu werke lijk kan. In maart zie ik dan wel met wie ik rond de onderhandelingstafel moet gaan zitten".

de Stem | 1984 | | pagina 7