Leo van Vliet onttroond in België Moses populair in Berlijn Omstreden Brits plan tegen vandalisme voetbalsupporters OLYMPISCHE PRESTATIES VERBLEKEN Softbalploeg in EK-finale Lewis-gekte houdt aan Massaal welkom voor Zuidkoreanen Peter Gerards keept bij RKC Nederlandse baanploeg uitgeschakeld EDDY PLANCKAERT PAKT TWINTIGSTE ZEGE Matthaus kost ruim twee miljoen Hanegraaf wint in Ede SPORT IN 'T KORT Stadion Boca Juniors per opbod verkocht MYV verliest streekderby Van der Velde derde in Milaan-Vignok VRIJDAG 17 AUGUSTUS SEOEL (RTR) - De Zuidkore- aanse atleten, die bij de Olym pische Spelen goed waren voor negentien medailles, waaron der zes gouden, zijn donderdag bij thuiskomst welkom gehe ten door een enorme menigte. Honderdduizenden mensen stonden opgesteld langs de straten van de hoofdstad Seoel om de ploeg bij de intocht toe te juichen. In een toespraak zijn de mi nister-president Chin Lee- Chong: „De vertegenwoordi gende atleten hebben bewe zen, dat onze sportieve invloed in de wereld toeneemt. Dat vervult ons met trots en zelf vertrouwen." De premier vul de nog aan, dat het land zeer vereerd is met de opdracht de Olympische Spelen van 1988 te organiseren. Van onze sportredactie WAALWIJK - Peter Gerards zal in het komende seizoen bij RKC onder de lat staan. De oud-doelman van MVV werd donderdag door de debu terende eerste divisieclub uit Waalwijk voor één seizoen ge huurd van Seiko uit Hong Kong. Voordat de 26-jarige doelman naar Azië vertrok, was hij in Nederland achter eenvolgens actief bij PSV, PEC Zwolle en MVV. Gerards neemt bij RKC de plaats in, die aanvankelijk was bestemd voor Hans van der Pluijm. De laatste kreeg evenwel geen toestemming van zijn huidige club FC Den Bosch de over stap naar Waalwijk te maken. Van onze sportredactie CAEN - De Nederlandse baanachtervolgingsploeg is bij het wereldkampioenschap wielrennen voor junioren in Caen, al in de kwalificaties uitgeschakeld. Het viertal maakte van de zestien deelne mende ploegen de elfde tijd met 4.46,54. Snelste was het team van de Sovjetunie dat de vier kilometer aflegde in 4.35,40. Verrassend was de uit schakeling van de renners uit de Verenigde Staten die slechts de negende tijd reden. In de puntenkoers eindigde de enige Nederlandse deelne mer, Charles de Caluwé, als zesde met dertien punten en één ronde achterstand op win naar Ekimow uit de Sovjet unie. Tweede in dezelfde ron de werd de Belg De Vos en derde de Italiaan Lucchini, die een ronde achterstand had. Bij de achtervolging plaat sten de West Duitsland, Dene marken, de Sovjetunie en Tsjechoslowakije zich voor de halve finale. De vier rijders die zich kwalificeerden voor de halve eindstrijd op de sprint zijn de Oostduitsers Glücklich, Schulze en Dreh- kopf en de Sovjet-rijder Mtsjedlichwili. Uitslag puntenkoers: 1. Ekimow (Sov) 47 pnt; 2. Devos (Bel) 27; 3. Lucchini op 1 ronde 28 4. Woods (Aus) 27; 5. Kübel (Oos) 15; 6. De Caluwé (Ned) 13; 7. Priedes (Arg) 10, 8. Ciechanowski (Pol) 10; 9. Vig- naduzzi (Ita) 9; 10. Azevedo (Bra) Van onze sportredactie ROCHEFORT - De Belgi sche beroepswielrenner Ed dy Planckaert heeft donder dag de tweede etappe van de Ronde van België, van Ron- se naar Rochefort over 197 kilometer, gewonnen. De renner uit de ploeg Post versloeg in de eind sprint zijn landgenoten Ben ny van Brabant en Ronny van Holen. Met de twintigste zege van dit seizen voor Eddy Planckaert eindigde don derdag een levendige tweede etappe van de Ronde van België. De renner uit de ploeg van Peter Post had in Rochefort geen enkele moei te om de sprint van een groep van 21 renners te win nen. De derde plaats voor zijn landgenoot Ronny van Holen betekende echter wel dat deze de gele leiderstrui overnam van de Nederlan der Theun van Vliet. Beiden hebben weliswaar dezelfde tijd, maar de betere klasse ringen van de Belg in de eerste twee ritten bezorgen hem voorlopig de trui van de nummer één in de ronde. Voor Van Vliet restte het witte tricot voor de beste jongere in de koers. Na de rustige etappe van woensdag, werd de rit van donderdag gekenmerkt door een veelvoud aan ontsnap pingen. Na 53 kilometer ont snapten elf renners uit de greep van het peloton. Daar bij waren als belangrijkste renners de Belgen Walter Planckaert en Jos Jacobs en de Nederlanders Jan van Houwelingen en Gert Jan Theunisse. Ook aanwezig in deze groep was Van Holen. De voorsprong van de groep liep mede doordat het pelo ton zich rustig hield, op tot maximaal 6.15 minuten na 95 kilometer. In de hoofd macht kwam toen de ploeg van Ferdi van den Haute in actie. Onder hun leiding slonk de voorsprong van de vluchters gestaag. Na 148 ki lometer was het verschil nog maar 2.20 minuten. Afwisse lend probeerden de ontsnap te renners uit de groep te de- mareren. Pogingen die alle mislukten. Tien kilometer voor het einde van de koers, toen voor het eerst de finishlijn in Rochefort werd gepas seerd en er nog een plaatse lijke ronde moest worden afgelegd, was het hele pelo ton weer bijeen. Een grote valpartij bracht in de laatste kilometer alsnog een schif ting aan in de grote groep. Uiteindelijk bleven 21 ren ners bijeen van wie de jong ste Planckaert veruit de snelste was. UITSLAG tweede etappe: 1. E. Planckaert (Bel) 197,4 kilometer in 4.39,39 (met bonificatie); 2. B. van Brabant ((Bel) 4.39,49 (met bonificatie); 3. R. van Holen (Bel) 4.39,59 met bonificatie); 4. Pee- ters (Bel); 5. J-L. Vandenbrouc- ke (Bel); 6. R. van Lancker (Bel); 7. M. Sergeant (Bel); 8. J. Lam- merts (Ned); 9. Th. van Vliet (Ned); 10. Cocquyt (Bel); 14. G. Solleveld (Ned); 17. G. Knete. mann (Ned); 20. S. Rooks (Ned) allen zelfde tijd als Peeters. 21 B. Wekema (Ned) op 50 sec.; 28 H. Manders (Ned) z.t.; 32. A. van der Poel (Ned) z.t.; 35. A. van Houwelingen (Ned) z.t.; 51. j van Houwelingen (Ned) op 148' 73. G-J. Theunisse (Ned) 2.28. Algemeen klassement: 1. R. van Holen (Bel) 8 uur, 8 minuten en 24 seconden 2. Th. van Vliet (Ned) z.t. 3. E. Planckaert (Bel) op 0.08; 4. M. Sergeant (Bel) op 0.12; 5. A. Wijnants (Bel) op 023 6. E. de Wilde (Bel) op 0.58; 7. A, van Houwelingen (Ned) op 1.12- 8. G. Verlinden (Bel) op 1.13; 9. L L. Vandenbroucke (Bel) op 1.18; 10. G. Knetemann (Ned) op 1.25; 17. J. Lammerts (Ned) op 1.47; IJ S. Rooks (Ned) op 1.50; 25. A. van der Poel (Ned) op 2.37; 26. H. Manders (Ned) op 2.38; 31. G. Sol- leveld (Ned) op 3.28; 32. J. van Houwelingen (Ned) op 3.29; 45 G-J. Theunisse (Ned) op 7.10; 52, B. Wekema (Ned) op 11.51. Oostblok-dames breken LA-records Het Europees circuit van atletiekwedstrijden gaat deze dagen van start en dan zijn uiteraard de Ameri kaanse olympische medaillewinnaars aanwezig om hun prestaties op sportieve en andere wijze te verzilve ren. In West-Berlijn deelde Edwin Moses vele handte keningen uit aan zijn fans. Hij deed dat in het kantoor van een bank. -fotodpa Van onze sportredactie ANTWERPEN - De Neder landse softbalploeg heeft de derde wedstrijd in de strijd om de Europese titel gewon nen. In Antwerpen werd con current Italië donderdag met 8-0 afgedroogd. Door de zege is Nederland de enige ongesla gen ploeg in de Belgische ha venstad en zeker van een plaats in de finale, die in een 'best of three' gespeeld wordt. Tegenstander in de eindstrijd wordt de winnaar van het duel tussen België en Italië. De jeugdige, onervaren Ita liaanse ploeg vormde donder dag geen bedreiging voor de Nederlandse softballers, die een perfecte wedstrijd speel den. Het veldwerk was fout loos en werpster Els Koks gooide liefst dertien Italianen op drie slag uit. Vier wijd kwam niet in haar boekje voor, evenmin als een honk- slag. Uitslagen: San Marino - Denemar ken 1-11 (6 inn), België - Zweden 2- 1, Italië - Nederland 0-8. Werpcij- fers Els Koks: 13-0-0-0. Inning cij fers Nederland: 0-3-1-0-0-4-x. FRANKFORT (SID) - Lotthar Matthaus weet sinds donder dagmiddag precies hoeveel hij als voetballer waard is. Bijna twee en een half miljoen gul den is de koopprijs van de middenvelder volgens een ex pert. Wilfried Straub, pennig- meester van de Westduitse voetbalbond, bepaalde don derdag Matthaus' waarde naar aanleiding van diens transfer van Borrusia Mön- chengladbach naar Bayern Muchen. De clubs waren het namelijk niet eens geworden over het transferbedrag. Borussia vroeg twee en een kwart miljoen mark terwijl Bayern slechts twee miljoen bood. Straub bepaalde door middel van een simpele reken som dat de middenvelder 2,1 miljoen mark waard is. De twee verenigingen zijn ak koord gegaan met het compro mis. Van onze sportredactie LONDEN (RTR) - Een com missie, ingesteld door de Britse regering om te kijken hoe het geweld van voetbal supporters zoveel mogelijk kan worden beperkt, heeft donderdag gepleit voor het instellen van een speciaal pasje voor toelating in de stadions. In het plan wordt tevens een dringend beroep gedaan op het buitenland om de aanhang van Britse vereni gingen harder aan te pak ken. Het tot nu toe gehan teerde systeem van oppak ken en zo snel mogelijk het land uitzetten, wordt door de groep van deskundigen als korte termijn werk en ontoereikend bestempeld. „De supporters schrikken van zo'n maatregel niet meer terug. Het enige wat kan helpen het geweld in te dammen, is hen voor de rechter laten komen. Ge vangenisstraffen zijn voor deze jongeren als enige maatregel nog enigzins af schrikwekkend", aldus de commissie in het rapport. Ook de Britse politie wordt opgeroepen conse quenter van de mogelijkhe den bij het handhaven van orde en rust gebruik te ma ken. Rechters zouden vol gens de deskundigen vaker gebruik moeten maken van de mogelijkheid tot het op leggen van gevangenisstraf in het weekeinde zodat de jongeren geen wedstrijd meer zouden kunnen bijwo nen. Een omstreden maatregel van de groep is het voorstel verenigingen in te delen naar graad van geweldda digheid van de supporters. Clubs die in deze lijst boven aan staan, zou verboden moeten worden derby's en andere duels waar veel toe schouwers op af komen, op feestdagen te spelen. De voorstellen van de commissie zijn op fel verzet gestuit van zowel politie, Britse voetbalbond als van de federatie van supporters verenigingen. Een woord voerder van de politie wees erop dat veel fans een „per vers plezier" zullen hebben hun clubs op de lijst met ge- weldadige aanhangers te krijgen. De kritiek van de voetbalbond en supporters verenigingen richt zich vooral op het feit dat de commissie er wel vanuit gaat dat beide instanties mee zullen werken aan het plan, maar dat ze van te vo ren niet geraadpleegd zijn. EDE - Jacgues Hanegraaf heeft donderdagavond de Ronde van Ede gewonnen. Hij was na honderd kilometer de snelste in een kopgroep van vier. Henk Lubberding werd tweede. Uitslag: 1. Hanegraaf, 100 km in 2.19.10; 2. Lubberding; 3. Nieuw- dorp; 4. Van Bindsbergen; 5. Van Vliet, op 10 sec.; 6. Smit, op 12 sec.; 7. Van Gerwen; 8. Raas; 9. Snij ders; 10. Pieters. Voetbal - De Franse lands kampioen Girondins Bor deaux zal vrijdag de voetbal competitie moeten beginnen zonder international Jean Ti- gana en de van Benfica over genomen Fernando Chalana. Beide middenvelders, die tij dens het eindronde van het Europees kampioenschap tot de beste spelers werden gere kend, zijn geblesseerd. Bor deaux treft de eerste wedstrijd Toulouse, dat vorig seizoen vijfde werd. Voetbal - Tottenham Hotspur heeft op de valreep nog een opmerkelijke transfer tot stand gebracht. De Londense club kocht de Nigeriaanse aanvaller John Chiedozie voor ruim 1,5 miljoen gulden van Notts County. De 24-jarige Chiedozie is daarmee nog ge rechtigd in de Europese beker duels uit te komen. De club ver diende met de verkoop van Brazil en Archibald ruim zes miljoen gulden, maar gaf daar in een week tijd weer 4,5 mil joen van uit. Eerder werd aan valler Clive Allen van Queens Park Rangers overgenomen voor drie miljoen. PRAAG (DPA/UPI) - Al bij het begin van de internationale wedstrijden in Praag hebben de atletes van de Oostbloklanden willen bewijzen dat door hun afwezigheid in Los Angeles de Spelen zwaar aan kwaliteit hebben ingeboet. In de series van de 100 meter horden doken donder dag liefst zes loopsters onder de tijd van Benita Fitz- gerald-Brown, die met 12,84 seconden Olympisch goud won. De beste tijd in Praag kwam op naam van de Poolse Lucy- na Kalek-Langer, die voor de afstand 12,58 nodig had. De Oostduitse wereldkampioene zevenkamp, Sabine Paetz, en de Bulgaarse Jordanka Don- kova bereikten na 12,67 secon den de eindstreep. Ook Vera Asimova (12,69), Svetlanan Goesarova (12,75) en Ginka Zagortsjeva (12,81) waren sneller dan Fitzgerald-Brown tijdens haar gouden race. In de finale van de 100 meter horden ging het nog een frac tie sneller. Jordanka Donkova won in 12.53 seconden voor Sa bine Paetz (12.60) en Lucyna Kalek-Langer (12.61). Op nieuw bleven vijf atletes on der de winnende tijd van Be nita Fitzgerald in Los Angeles. De Russin Vera Akimova, die met 12.50 de beste seizoenpres tatie op haar naam heeft, kwam niet verder dan de vier de plaats. Op de 400 meter was Marita Koch van aparte klasse. De Oostduitse won in 48.16 secon den, l/100e boven haar Oost duitse record, wel de beste mondiale tijd in dit seizoen en aanzienlijk sneller dan Vale rie Brisco-Hooks in Los Ange les, die goud verdiende met 48.83 seconden. De Tsjechoslo- waakse Tatjana Kocembova bleef ook onder de 49 seconden en de gouden tijd met 48.73, de Russin Olga Vladikina werd derde in 49.52. Het met spanning tegemoet geziene duel tussen Koch en de wereldkampioene Jarmilla Kratochvilova, die de laatste twee jaar niet tegen elkaar ge lopen hadden, werd voor de 20.000 toeschouwers een anti climax. De Tsjechoslowaakse had een verschrikkelijk slech te start, bleef na het pistool schot in de blokken zitten en kon het verlies niet meer goed maken. Ze eindigde tenslotte als zesde in 49.94. Op de 100 meter verkeert Marlies Göhr in blakende vorm. Haar winnende tijd was 10.95 seconden, 0,03 sneller dan de gouden tijd van Evelyn Ashford. De Oostduitse we reldkampioene had geduchte tegenstand van de Russin Loedmilla Kondratjeva, twee de in de Russische recordtijd van 11.02, en de Bulgaarse Amelia Nuneva, derde in 11.10. Alice Brown uit de Verenigde Staten, winnares van het zil ver op de Olympische Spelen, eindigde als zesde. Bij het speerwerpen ging de zege naar Petra Felke met de worp van 73 meter 30. Met die afstand kwam de Europese kampioene uit de DDR dicht in de buurt van haar beste prestatie in dit seizoen, die 74 meter 72 bedraagt. Felke wierp de speer ruim vier me ter verder dan Tessa Sander son, die goud in Los Angeles veroverde. De geschiedenis herhaalde zich in de vijfde finale op de eerste dag voor de evenzoveel- ste keer. Opnieuw kwam een Oosteuropese atlete beter voor de dag dan de winnares van het goud in Los Angeles. Dit maal was het de beurt aan de Russin Natalja Lisovskaja, die de kogel stootte naar 21 meter 96. De Tsjechoslowaakse we reldkampioene Helena Fibin- gerova werd tweede met 21 meter 33 en de tweede Russin, Noena Abasjidze, derde met 21 meter 18. De Westduitse Olympisch kampioene Clau dia Losch (20.48) bleef op haar eigen niveau steken met de stoot van 19 meter 78, wat haar de zesde plaats opleverde. De laatste finale op de eer ste dag, de 3000 meter, deed niet voor de rest onder. De Russin Tatjana Kazankina fi nishte in de tijd van 8 minuten en 33,01 seconden, ruim twee seconden onder de winnende tijd van de Roemeense Maricia Puica in de Amerikaanse me tropool. BUENOS AIRES (AFP)- Het stadion van Boca Ju niors 'La Bombanera' wordt per opbod ver kocht. Dat heeft een Ar gentijnse rechter in Bue nos Aires bepaald. De rechter komt met deze uitspraak tegemoet aan de Uruguaanse club Wanderers, die Boca Ju niors voor de rechter daagde omdat het niel aan de financiële ver plichtingen voldeed. Boca Juniors had van Wanderers de Uru guaanse international en middenvelder Ariel Kra- sousky gekocht, daarvoor een eerste aanbetaling van 250.000 dollar gedaan, maar de rest van de beta lingen uit geldgebrek achterwege gelaten. Wanderers schakelde daarop met succes de rechter in. Het stadion van Boca Juniors (capaciteit 65.000 toeschouwers) wordt per aanbod verkocht. De ver- treksom bepaalde de rechter op 343.808 dollars. Twee appartementen in dezelfde straat als het stadion, waarvan Boca eveneens eigenaar is, gaan eveneens onder de hamer. De Argentijnse club verkeert al langer in ernstige geldzorgen. De schuld van de vereniging is inmiddels opgelopen tot vier miljoen dollar. Voetbal - Het Mexicaanse elf tal heeft op zijn Europese toernee Finland in Helsinki met 0-3 verslagen. Voor de rust scoorde Aguirre (6), erna Hernandez (72) en Megrete (82). Er waren 5796 toeschou wers. Van onze sportredactie NEW YORK - De Lewis-gekte in de Verenigde Staten houdt nog steeds aan. Niet alleen de atleet zélf breekt re cords, ook in het kader van de massale adoratie van de zwarte sporter worden records gebroken. Een biografie over de viervoudig Olympische kampioen bracht het in recordtempo van manuscript tot boek. Het eerste exemplaar van het werk, getiteld 'Carl. Het verhaal van een Amerikaanse held', ging bij de New Yorkse uitgever al na 41 uur en 55 minuten de deur uit. Het vorige record had, volgens het Guiness-boek dat alle beste prestaties bijhoudt, eveneens betrekking op de Olympische Spelen. 'Wonder op ijs' lag na de gouden me daille van de Amerikaanse ijshockey ploeg in Lake Placid ook binnen twee dagen in de winkels. Lewis' succesver haal bevat 160 bladzijden, waarvan 32 fotopagina's. Het is echter niet alleen rozegeur en maneschijn rond de vedette van LA. Het huis in Houston van Carl Lewis is door inbrekers leeggehaald. Het zilverwerk, de stereo-installatie, de TV en de vi deorecorder met een band van het Olympische optreden van de Amerikaanse superatleet werden meegenomen. Lewis' kristalcollectie werd aan scherven geslagen. De atleet heeft enkele uitnodigingen in Europa afgezegd. De ster heeft inmiddels aanbiedingen gekregen voor filmrol len en talloze TV-optredens. Binnenkort is Lewis te ho ren als zanger. Er komt een plaat op de markt met de toe passelijke titel 'Going for the Gold'. DEN HAAG (ANP) - De uit slagen van de op donderdaf gespeelde vriendschappelijk' wedstrijden zijn: Hubert Sneek - PEC Zwolle 1- 2 (0-2). Doelpunten: Van Koo- ten, Veldwijk. Toeschouwers 1000, scheidsrechter: Van d'! Veen. Veendam 1894 - Birmingham City 0-4 (0-3). Doelpunten: Clarke (2), Daly, Rees. T«- schouwers: 700, scheidsrech ter: Nienhuis. Barendrecht - Excelsior 1-' (0-5). Doelpunten Excelsior Rutjes (3), Leenheer, Van Goo- zen, Ridderhof; Barendrecht: Schuitemaker. Toeschouwers: 500, scheids rechter: De Boer. MVV - Fortuna S. 1-3 (0-ï Doelpunten Fortuna: Holve'- da (3); MVV: Smeets. Toe schouwers: 1500, scheidsrech ter: Klein (Isr). Van onze sportredactie MILAAN - Johan van i" Velde finishte in de Italiaanse semi-klassieker Milaan - j' nola als derde. Deze 240 k"0' meter lange koers werd jf wonnen door Mario Beccia een tijd van 4 uur, 52 minut# en 27 seconden. De Potugef Da Silva eindigde als twe€l en Mario Chinetti klasseerd zich als vierde. TWEE WEKEN eerder da eredivisie, beginnen de i gers uit de eerste divisie 'S4-'85. Zaterdag en zon eerste wedstrijden gespt andere RKC-Willem II, het betaald voetbal en ee danten uit de eredivis yW-RBC. Voor de Roos een goede gelegenheid o dat de eerste divisie dit s moet gaan houden met zijn tweede seizoen in h bal begint. Op deze pagi Willem II en RKC aan l zaterdag-editie geeft De pleet overzicht van de et selecties en programma. Door Romain van Da' BREDA - Het nieuwtje is aan het tweede jaar in he weet RBC inmiddels wat e eerste divisie. Bovendien loopt er sinds 1 j nodige eredivisie-ervaring op ten' rond. Trainer Hans Verèl Brabantse hoofdstad Den Bos seizoen de plaatselijke FC keu loodste. De in Raamsdonksveer woonachtige oefenmeester tekende voor drie jaar. „Met de komst van Verèl lis er veel veranderd", zegt keeper Frank Brugel, „hij is I aangetrokken als manager- coach. Op organisatorisch gebied is het nu uitstekend geregeld. Je merkt onmid dellijk dat Verél de nodige 'ervaring heeft. Hij heeft er voor gezorgd dat we naar Zeist konden voor een trai ningskamp. Een goede zaak. Niet alleen om eens lekker te j trainen, maar vooral om de groep homogeen te maken. Veel praten met elkaar, je leert elkaar beter kennen. Voor de groep is het een uit- j stekend trainingskamp ge weest". Tevreden Over de aanloop naar de competitie die voor RBC met RKCi Breda Door Romain van Damme R. bela RAAMSDONKSVEER - gen Zondag moet het in Waal- club 'wijk dan gebeuren. De eer- nieu ste wedstrijd van RKC in ama het betaald voetbal. Uitge- gelij rekend tegen buurman Wil- naai lem II. Precies zoals het be- Toer stuur van de ambitieuze met club het wilde. Meteen een riodi vol huis (bijna 10.000). Een void aardige opsteker voor de voor Waalwijkse club die jaren- snel lang een toonaaangevende Waa rol in het amateurvoetbal beke speelde. Vrijwel altijd bo- gani venaan te vinden in de treft hoofdklasse C. Niet onvrien- merl delijk bedoeld, maar het Ante werd eigenlijk een beetje van een sleur. gewt Leo van Veen, een van de routinit een W Fra den met ma; lem gisc laat het oefe voo: gep; RBC weg beta avoi Vug vra; het ke t naa derc krec woo jeu| blee nati

de Stem | 1984 | | pagina 6