aak en Geen mijnen in Rotterdam ■Meer straf voor mishandeling van dieren Glastuinders putten moed uit uitspraak van rechter Terug van zeven kilometer hoogte Protestantse club roomser dan de paus I )esre|Hd Aanmaning na boete blijkt verspilling n: Toch zinvol Kort geding tegen uitzetting Surinamer in rolstoel Man springt uit raam na overdosis hard-drugs uwen VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1984 BINNENLAND Man grist politie pistool uit holster Man dood in woning aangetroffen DE STEM COMMENTAAR FILMPLOEG PLAATSTE NEP-BOM Over lekker gesproken: twee sneetjes volkoren, zó van de warme bakker, met van die sappige malse rosbief en natuurlijk met dik echte boter. Dan weet je niet wat je overkomt, zo lekker. Politie scoort succes tegen heroïnehandel JK <v v? T5 thousiasme binnen rtij. Hij wil inzake de 'sche politiek bewe- uimte houden. Maar p dit punt thans 'links' ijn achterban beland en ~gt wel wat over de van de conservatieve ie Amerika overspoelt, •ondanks staat vast dat 'arige Reagan in Dallas held zal worden beju- oor zijn duizenden par oten, die hem zijn van vorige week over ombarderen van Rus- auwelijks kwalijk ne- eagan heeft in conser- e ogen gedurende de pen jaren uitstekend n. Het economisch 1 is er (zij het alweer gd) gekomen en de ent heeft zichzelf de dige belichaming ge- van het nieuwe Ame- ~e zelfvertrouwen en alisme, waaraan de king blijkbaar toe was als thans zich onder tijdens de voorbije pische Spelen in sterke liet zien. r het overige roept het likeinse Partijpro- ma natuurlijk op - en ee is Reagan het wel arte eens - tot krachtige pening tegen de agres- Russen en tot afschaf - van de abortus vrijheid rinvoering van het ver te schoolgebed. president Reagan een dagen in de stad komt en tonen de lokale auto- ~n panische angst voor enten. Maar ook zijn ze om intolerant te lijken, progressieve 'alliantie rechtvaardigheid' die otest tegen de Reagan- ek een tentenkamp wil- Taan voor het Conven- bouw, heeft de tenten schikking gesteld ge- n van de gemeente, die dien het kamp van n met naambordjes, es, elektrisch licht en "ncellen heeft voorzien, re groepen die demon- ies hebben aangekon- zijn onder meer de Ku Klan en de 'bezorgde tenen voor Reagan'. te tonen dat vrouwen- cipatie ook door Repu- inen serieus wordt ge- n, heeft het partij be- zoveel mogelijk dames rekers op de agenda ge- vendien is 40 procent de Congresgangers w en men heeft zich genomen om de vrouwe tegenstander, in de per van Geraldine Ferraro dale's kandidaat voor emocratische vice-pre- tsschap) hard en zake- aan te vallen op haar eem progressieve "n" en de geheimzinnig- over haar persoonlijke om. ijferd dat in Nederlandse cenhuizen jaarlijks bijna «honderd mensen sterven gevolg van een fout tij- is de toediening van een cose. Voordvoerder Paul Go- :rts van het Landelijk Pa- ten/Consumenten Plat- m (het overkoepelende or- n van alle verenigingen de belangen van patiën- behartigen) geeft toe dat aantal operatiefouten in derland meevalt, „maar it nog lager kan". Sovaerts: „De kwaliteit de ziekenhuiszorg in Ne- land ligt bijzonder hoog, ar is voor verbetering baar. Een groot aantal de ziekenhuisblunders is wijten aan stress en werk- uk. Zo leggen medische ialisten zichzelf vaak rkweken van 70 uur of ér op, mede om hun inko- ■n en vakgebied af te lermen. Jonge specialisten ij gen daardoor echter geen an, terwijl zo'n lange rkweek bij de routiniers ;1 tot oververmoeidheid jet leiden. Ook weekend ensten van 48 uur vormen een ziekenhuis geen uit- ndering. In het 48ste uur in zo'n dienst moet je wel ibbel zien. Het zou interes- nt zijn om een wetenschap- dijk onderzoek te starten lar het tijdstip waarop unders gemaakt worden. piek zou wel eens in de oturen van een slopende enst kunnen liggen." Ook LSV-woordvoerder e Jong erkent dat lange erkweken vermoeidheid in hand kunnen werken. „Mede daarom hebben we rlangs ook het LSV-banen- ian gelanceerd. Dat houdt in at jonge afgestudeerden aan slag kunnen doordat de evestigde specialisten een eel van hun betaalde arbeid ïleveren. Misschien kan ïen de LSV wel verwijten at ze veel eerder op dit idee ad moeten komen. T28 PAGINA 3 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met nieuwe regels voor bescherming van de gezondheid en het welzijn van alle dieren. De winst van het nieuwe wetsont werp is dat mishandeling van dieren eerder en duidelijker aan de kaak kan worden gesteld. De nieuwe wetgeving gaat uit van de bescherming van het welzijn van het dier. En dat betekent meer dan het tegen gaan van het toebrengen van pijn of letsel of het onthouden van verzorging. Er zijn bepalingen over hokken, kooien en stallen waarin de dieren zijn ondergebracht. Regels ook over het verkopen en verhuren van dieren. Daarnaast is het bij wet voortaan verboden bepaalde lichamelijke ingrepen op dieren te ver richten. Te denken valt aan het verbod oorschelpen van dieren te couperen, stembanden door te snijden of bij paarden de staartwervelkolom te verkleinen. Om dergelijke verboden kracht bij te zetten is het voortaan verboden om met deze dieren deel te nemen aan tentoonstellingen of erin te hande len. Er liggen voorschriften van de wijze waarop dieren ge dood mogen worden. Er komt een verbod op handel in be paalde exotische dieren die niet geschikt zijn als huisdier. Een voorbeeld is de waterschildpad die met tienduizenden tegelijk worden ingevoerd en waarvan slechts enkelen een jaar overleven. Ook voor het fokken met dieren zijn strengere eisen ge steld. De overheid zal kunnen optreden als er excessen op treden. Als voorbeeld wordt genoemd het fokken met hon den die aan heupdysplasie (een pijnlijke vergroeiing van de heup) lijden. Ook zijn er regels voor het gebruik van dieren bij wedstrijden en met name wordt gewezen op het verbod doping te gebruiken. Wat de bestrijding van ziekten onder dieren betreft is al les voor het eerst onder één hoofdstuk samengebrcht. Het gaat om bestrijding van vee- en pluimveeziekten, van run derhorzel, rabiës, besmettelijke bijenziekten en nertsenziek- ten. Gasprij s-actie gaat door Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De glastuinders gaan door met hun actie om de prijs die zij voor het aardgas moeten betalen omlaag te krijgen. Voorzitter C.J. Overkleeft van de drie Hollandse Landbouw Organisaties in het Westland heeft dit meegedeeld in een reactie op de uitspraak in het kort geding dat het Haagse gasbedrijf tegen de tuinders had aangespannen. Overkleeft toonde zich vc heugd over de uitspraak, waarmee volgens hem recht is gedaan aan de gerechtvaar digde eisen van de glastuin ders. „We hoeven niets te doen al vorens het gasbedrijf begint met terugbetalingen en ik kan me niet voorstellen dat hij daar morgen mee begint", zo verklaarde hij. In de tussen tijd kan er naar zijn mening wellicht overeenstemming ko men over een nieuw aardgas- contract voor de glastuin bouw. De gemeente Den Haag en het Haagse gasbedrijf konden na de uitspraak in het kort ge ding van het Haagse Gemeen te Energiebedrijf tegen de ac tievoerende glastuinders niet zeggen wat de volgende stap pen zijn. Volgens een woord voerder van de gemeente moe ten eerst burgemeester en wethouders op de hoogte wor den gebracht en zullen de con sequenties van de uitspraak op een rijtje moeten worden gezet. UTRECHT (ANP) - Een naar schatting 27- tot 30- jarige man is op het Utrechtse Centraal sta tion aan de spoorwegpo litie ontkomen doordat hij een politiepistool uit de holster van een agent wist te grissen. De spoorwegpolitie had de man op het station aangehouden, nadat hij tevoren vergeefs had ge probeerd bij het grens wisselkantoor op het sta tion Eurocheques te wis selen. Twee agenten hiel den de man aan en stel den hem onder arrest. Toen zij hem voor on dervraging naar hun kantoor brachten, be machtigde hij met een snelle greep het pistool uit de holster van één van de agenten. Hij richtte het op de politieman, waarna hij met het pis tool en een deel van de cheques wist te ontko men. AMSTERDAM (ANP) - In de nacht van woensdag op don derdag heeft de Amsterdamse politie de 68-jarige F. van Tol dood aangetroffen in zijn wo ning aan de Stadhouderskade. De man had ernstig hoofd letsel en de politie neemt aan dat er sprake is van een mis drijf. De ruim duizend glastuin ders in het leveringsgebied van het Haagse gasbedrijf, die op hun rekening over april tien procent hadden gekort, hebben inmiddels die laatste tien procent betaald. Over de rekening van de maand mei hebben tot nu toe 400 glastuin ders tien procent ingehouden. De onderhandelingen tussen Landbouwschap, Gasunie en Vegin over het nieuwe con tract gaan volgende week ver der. Dan ook zal het Land bouwschap moeten komen met een antwoord op een compro misvoorstel dat de Gasunie de vorige keer heeft gedaan. Toen stelde zij voor de gasprij s voor langere tijd aan een maximum te binden. Door tevens enkele heffingen uit de gasprij s weg te laten zou de prijs voor een kubieke meter dan op onge veer 45 cent uitkomen. Nu is de prijs ruim 46 cent. AFGEZIEN van wat politiek vuurwerk over de Israëlische neder zettingen in bezet Arabisch gebied is de tweede wereldbevol- tagsconferentie in Mexico City, een van de trieste voorbeelden van uit hun voegen gegroeide wereldsteden, in pais en vree ver- 'open. De 148 deelnemende landen konden zich vinden in een 'eeks van 88 aanbevelingen voor een snelle aanpak van de ex plosieve bevolkingsgroei, die vooral in arme Derde Wereldlanden log meer honger en verpaupering teweeg dreigt te brengen. Een mooi resultaat? De aanbevelingen zijn vrijblijvend. Weliswaar is vastgelegd, dat ontwikkelingshulp een absolute voorwaarde is irn tot verantwoorde gezinsplanning te komen maar de rijke lan- öen hebben geen enkel nieuw initiatief op het gebied van de ont wikkelingshulp in het vooruitzicht gesteld. Desondanks is deze conferentie toch wel zinvol geweest. De wereld is opnieuw geconfronteerd met het beangstigende gege kt dat de bevolking van de Derde Wereld in de komende 65 Par van 3,6 tot 8,4 miljard (130%) dreigt te groeien. (Voor de in dustrielanden wordt in die periode een bevolkingstoename van 1 -2 tot 1,4 miljard (17%) verwacht). Dat betekent chaos op ter- m'jn. Bovendien heeft Mexico City geleid tot een nadere bezin- J,n9 op de wezenlijke functie van het gezin, op de vrijheid van Pet individu om zelf het gewenste kindertal te bepalen en op de Wjkwaardigheid van de vrouw. De uitspraken die hierover ge daan zijn zullen - laten we blijven hopen - op de duur hun uit werking niet missen. Van belang is ook dat abortus als voorbehoedsmiddel is afge lezen. Een aantal nu al overbevolkte landen dreigt op dit gebied aan weg op te gaan, die ook de voorstanders van het legaliseren van abortus als mensontwaardig zullen hebben ervaren. Aan die «ijzing is overigens terecht de aansporing gekoppeld vrouwen dan wel te helpen om abortus te voorkomen. De „pil" en andere Voorbehoedsmiddelen zullen daarbij een belangrijke rol moeten »)ven spelen zolang de rijke landen, Rusland inbegrepen de on derontwikkelde landen de financieel economische ruimte onthou den die ze nodig hebben om hun bestaansniveau op te krikken, want alleen dan vervalt in die landen de druk om, vanwege de 6l9en ouderdagsvoorziening, zoveel mogelijk kinderen te krijgen. Ef zal dus nog een lange, lange weg moeten worden afgelegd «vorens het welvaartsniveau van de Derde Wereld dat van de on- 2ezal benaderen. Op die weg is Mexico City geen spectaculaire pipaal geworden die in het geheugen gegrift zal blijven. De con ventie was hooguit een voorzichtige nieuwe poging om het we reldgeweten wakker te schudden. Zolang we daarmee blijven porgaan, mogen we blijven hopen dat we aan komende genera ls een leefbare wereld kunnen nalaten. ZEVEN leden van een Nederlandse Himalaya-expeditie zijn terug. De vier mannen en de drie vrouwen bereikten eind vori ge maand in twee groepen de top van de ruim 7.000 meter hoge Spantik in Pakistan. - fotoanp Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse Marine heeft geen enkele aan wijzing dat er activiteiten worden ontwikkeld voor het plaatsen van mijnen in de haven van Rotterdam. Dit heeft een marinewoord voerder gisteren In Den Haag verklaard naar aanleiding van een bericht in het Israëlische blad Jedioth Ahronot. Terroristen uit Libanon, Sy rië en Iran zouden magneti sche mijnen van Russische makelij willen plaatsen in on der andere de haven van Rot terdam, omdat daar Iraakse olie wordt verhandeld. Ook de Rotterdamse politie meldt dat de geruchtenstroom over het leggen van mijnen in de Rotterdamse haven door een terroristische groepering geen enkele aanleiding geeft tot verscherpte controle. De politie wijst erop dat woensdag bij Europoort een filmploeg voorbereidingen maakte voor opnamen van een speel- of documentatiefilm. Eén van de scènes is het plaat sen van een bom. De politie vermoedt dat door sommigen verband is gelegd tussen het bericht in de Israëlische krant en de filmopnamen in de ha ven. Ook het ministerie van Bui tenlandse Zaken neemt het bericht in het Israëlische blad met een forse korrel zout. „De BVD gaat de bronnen na waar dat gerucht vandaan komt", aldus de inlichtingen dienst. De sectie Interpol van de Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) is „uiter aard" ook betrokken bij het onderzoek, aldus een woord voerster van het ministerie van Justitie. Het Gemeentelijk Havenbe drijf in Rotterdam ziet geen aanleiding bijzondere maatre gelen te nemen. (ADVERTENTIE) I IET NEDERLANDS ZU1VELBUREAU TE RIJSWIJK Echte Boter is méér dan lekker, het is ook lichter verteerbaar en er zitten natuurlijke vitaminen in. Méér dan lekker ERMELO (ANP) - De vorig jaar door drie protestanten te Ermelo opgerichte stich ting 'Internationale vrien denhulp - actiefront voor christenen' is een brievenac- tie begonnen om katholie ken warm te maken voor het pausbezoek aan Nederland van volgend jaar mei. Daarbij wordt ook ge poogd geld in te zamelen voor een cadeau dat de paus zou moeten worden aange boden. Dat is de stichting Paus bezoek Nederland van de Nederlandse kerkprovincie in het verkeerde keelgat ge schoten. Volgens voorlichter Theo Palstra zijn daar al tientallen telefoontjes bin nengekomen van kloosters, orden en congregaties met de vraag of dat wel zuivere koffie is en wie daar nu eigenlijk achtersteekt. Directeur Frits van Dam (40) van de Ermelose stich ting neemt de zaak lakoniek op. „Wij hebben een jaar ge leden de stichting opgericht om in onze regio actie te voeren voor Polen en later ook voor pater Vlugt in Li banon. Daardoor zijn veel contacten met rooms-katho- lieken tot stand gekomen, vandaar onze poging die nu ook voor het pausbezoek te benaderen", verklaart hij. De Harderwijker onthult dat de stichting is opgericht door twee leden van de Ge reformeerde Kerken in Ne derland en één man afkom stig uit de hoek van de Volle Evangeliebeweging. Naar directeur Van Dam opmerkt zijn twee weken geleden 500 brieven namens zijn stichting uitgegaan naar intussen gekweekte re laties, „gewoon omdat wij oecumenisch bezig willen zijn". Daarin werd opge merkt dat het noodzakelijk is paus Johannes Paulus II een goed onthaal te geven in ons land en de vrees uitge sproken, dat sommigen „uit de linkse hoek" daarbij „slechte manieren" zullen tonen. Daarom acht de Er melose stichting het gewenst zoveel mogelijk sympathie betuigingen te verzamelen, waartoe een lijst bij elke brief is gevoegd om handte keningen te plaatsen. Ook wordt de geadres seerde uitgenodigd een gift over te maken. Volgens Van Dam is het de bedoeling de paus bij zijn komst een che que aan te bieden met een bedrag, dat naar keuze van de paus binnen Nederland voor een charitatief doel kan worden besteed. Hij noemt dat „een liefdesgeschenk". Tot dusver is de respons niet overweldigend. Volgens directeur Van Dam komt dat doordat orden en con gregaties niet zomaar geld mogen geven. Hij heeft som mige adressen telefonisch benaderd en zegt daarbij wel op veel sympathie te zijn gestuit. Er zijn rond honderd schriftelijke bewij zen van sympathie binnen gekomen, alsmede een be drag van 115 gulden. Voorlichter Theo Palstra van de stichting Pausbezoek Nederland laat weten geen enkele betrekking te onder houden met de Ermelose stichting. Zijn stichting is een creatie van de Neder landse bisschoppen om alles wat met de voorbereidingen, organisatie, publiciteit en fi nanciering van het pausbe zoek heeft te maken, in eigen hand te houden. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Uitzetting dreigt voor een 62-jarige Suri namer in een rolstoel. „Het is er waarschijnlijk alleen nog niet van gekomen omdat een politieman mee zou moeten reizen om hem het vliegtuig in en uit te rollen", veronderstel de de Haagse advocaat mr B.R. Angad-Gaur. Hij vroeg de president van de rechtbank te Den Haag in een kort geding tegen de staat te verbieden dat de man wordt teruggestuurd naar Suriname zolang niet definitief is beslist over een verblijfsvergunning, danwel zolang niet vast staat dat de man in Suriname kan worden ondergebracht in een revalidatiecentrum. Hargram Paltantewari werd vijf jaar geleden naar Den Haag gehaald door één van zijn zoons. De man was na een verkeersongeluk verlamd geraakt en volgens zijn zoon werd hij in Suriname totaal verwaarloosd. De man zit sindsdien op kosten van zijn zoon in een revalidatiecen trum in Den Haag. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Amster damse politie heeft met de aanhouding van zeven grote heroïnehandelaren op de Zee dijk de handel een gevoelige slag toegebracht. Dit verklaarde de politie gisteren. De dealers zullen vandaag al worden voorgeleid aan de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam. Nederland is zo langzamerhand één groot mijnenveld. Mensen ontploffen als je maar een vin ger naar ze uitsteekt. „Kan mijn wat schelen!" is een kreet die je steeds weer hoort. Zijn er nu mijnen in de Rot terdamse haven geplaatst, of drijven er alleen maar ge ruchten rond? Wie durft er rond te gaan met een mijnen- vegeren -blik? Dat de situatie explosief is ge worden bleek in Cadzand, waar een granaat om zich heen sloeg toen hij door een speciale groep van de marine werd gearresteerd wegens vakantie- geweld. Het lijkt of we hier te maken hebben met de laatste stuip trekkingen van het uiterst taaie 'Ik-tijdperk', ofwel het 'Mijn-tijdperk'. Zeker is dat steeds minder mensen het ver schil kennen tussen mijn en dijn. Als we daar van uitgaan, is het misschien mogelijk dat er in Roterdam geen mijnen zijn, maar dijnen. En staat de afkor ting DDG van die marine- groep in Cadzand voor 'Dijnen Demanteeer Groep'. Waar de blanke top der dij nen Extra aanmaningen worden voortaan niet meer verstuurd. Dat gedoe schijnt geen zin te hebben. Mensen betalen hun boete direct of ze betalen nooit, zeggen ze bij het Openbaar Mi nisterie. Ik zal de heren schrijven dat ze mij in principe kunnen no teren bij die tweede groep mensen. En ik wil ook wel eens weten hoe je dat niet-betalen voor elkaar kunt krijgen. Hier wil ik het bij laten, mijne en dijne heren. MERIJN Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De tweede aanmaning voor de betaling van een floor de rechter opgelegde boete heeft geen enkele zin en is ad ministratieve verspilling: er reageert vrijwel niemand op. Daarom zal er straks nog maar één worden verstuurd als iemand niet tijdig heeft betaald. Er komt dan een extra boete bij van 25,—. Betaalt iemand dan nog niet, dan komt het Openbaar Ministerie er aan te pas, die beslag op giro- of bankrekening kan leggen. Bovendien wordt de boete met éénvijfde - en tenminste vijftig gulden - verhoogd. Aldus een gisteren door het kabinet goedgekeurd wetsvoorstel. Dit jaar komt er aan boetes en transactiegelden naar schat ting van het ministerie van Justitie ƒ228 miljoen binnen. Het wetsvoorstel zal er niet direct toe leiden dat er straks méér in het laatje komt. Want de meeste mensen betalen hun boete met een na ontvangst van de acceptegirokaart óf nooit, aldus de woordvoerder van het departement. Juist daarom is het zenden van een tweede aanmaning adminstratief niet rendabel. Van tien procent van degenen die een boete kregen opgelegd ziet Justitie nooit één cent. Het wetsontwerp voorziet ook in het openen van de mogelijk heid dat de economische strafkamers bij de rechtbanken ook niet-economische delicten berechten, indien er samenhang is met economische delicten. Dit zal een meer efficiënte behande ling van, vaak ingewikkelde, economische en milieu-fraudeza ken bevorderen. een nieuwe methode toe in de strijd tegen steunfraude door buitenlanders. Op de sociale uitkeringen die ten onrechte in het buitenland terecht ko men, wordt beslag gelegd. Koppelbazen HET gerechtshof in Arnhem heeft donderdag twee koppel bazen uit het Gelderse Bem- mel conform de eis van procu reur-generaal veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Zij hadden de fiscus en uitkeren de instanties voor tientallen miljoenen guldens benadeeld. Eerder waren zij door de rechtbank tot 4,5 jaar veroor deeld. Winst voor KLM DE KLM heeft over de eerste drie maanden van het nieuwe boekjaar (april tot en met ju ni) netto f 89,3 miljoen ver diend. In dezelfde periode vo rig jaar bedroeg de winst f 40,5 miljoen, zo heeft de lucht vaartmaatschappij bekendge maakt. Stimulering STIMULERINGSMAATRE GELEN met een regionaal ka rakter hebben wel degelijk een positief effect op de winst, de vermogensverhoudingen en de werkgelegenheid van een bedrijf. Het weerstandsver mogen van uitbreidende be drijven neemt duidelijk toe. Dat concludeert het Econo- misch-Technologisch Instituut Groningen uit een studie naar de effectiviteit van het stimu leringsbeleid. Varkenspest Steunfraude HET openbaar ministerie in Amsterdam past sinds kort DIT jaar zijn al ruim 87.000 varkens opgeruimd in ver band met de varkenspest in ons land. In totaal 2.214 dieren bleken de ziekte te hebben en de rest is als verdacht naar de destructiebedrijven afgevoerd. Aan de gedupeerde boeren is bijna 22,8 miljoen gulden als schadevergoeding uitbetaald. In totaal is op 146 bedrijven de ziekte vastgesteld. TILBURG (ANP) - Een 29-jarige inwoner van Tilburg is in het St. Elisabeth ziekenhuis overleden nadat hij zich eerder een gro te hoeveelheid heroine en cocaine had toegediend. Daarna was hij in het bijzijn van de politie uit een raam ge sprongen, acht meter van de grond. Voor de fatale sprong had de man, die buiten zinnen was, zijn vriendin en een politieagent met een mes bedreigd.

de Stem | 1984 | | pagina 3