Gematigde Republikeinen de 'dupe' op Conventie Nederlandse gevangene goedkoopste van Europa Stress vaak oorzaak van operatiefouten GlastuincU Historische missers in boek verzameld REAGAN ZOWAAR 'LINKS' VAN ACHTERBAN -Met Belangenvereniging van patiënten: DE STEM CO A Toch zinvol VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1984 ACHTERGROND Geheim plan Vrouwen Celruimte Luxe-hotel Jaarrapporten Man grist politie pistool uit holster Man dood in woning aangetroffen Winston Churchill zei in 1915, toen hij moest aftre den als minister van Marine: „Nu is het met mij ge beurd"... - foto archief de stem NEW YORK - De Vijfde van Beethoven werd afgeschreven als een 'kakafonie van ordinaire klanken', het communisme als een voorbijgaand verschijnsel en Hitier als iemand die. nooit ten strijde zou trekken. In een nieuw boek, The Experts Speak' ('De experts aan het woord') worden met onverholen leedvermaak deze en andere beoordelingen opgesomd die er op spectaculaire wijze naast waren. Michelangelo tegen een paus die erover klaagde dat hij zo lang deed over de beschildering van de Sixtijnse Kapel: „Ik heb Uwe Heiligheid wel gezegd dat ik geen schilder was". Winston Churchill toen hij werd vervangen als minister van marine in 1915: „Nu is het met mij gebeurd". Wilbur Wright tegen broer Orville in 1901: „De mens vliegt de eerstkomende vijftig jaar niet". De gebroeders maakten twee jaar later hun eerste vlucht. 'The Experts Speak' is een 391 bladzijden tellend boek van Christopher Cerfen Victor Navasky en het staat vol van der gelijke, de plank volkomen misslaande meningen, alle weer gegeven in de woorden van de deskundigen. De redacteuren geven zelden commentaar op de door hen verzamelde uit spraken, wat ook niet nodig is. Er zijn deskundigen geweest die zeiden dat nicotine geen kanker veroorzaakte, dat alle Japanners klein van gestalte waren, dat de mens NOOIT zou vliegen en dat diezelfde Adolf Hitler een van de aardiger mensen uit de geschiedenis was. „Mijn oom is een vreedzaam man", verklaarde Hitiers neef Willie. „Hij vindt oorlog de moeite niet waard". Cerf zegt dat aan het boek vier jaar research is voorafge gaan en dat hij en Navasky hun eigen 'Instituut van Experto- logie' hebben opgericht, grotendeels samengesteld uit vrien den, om het slechte advies en de slechte voorspellingen uit het verleden bijeen te garen. Het instituut dook Lord Keivin op, een vooraanstaand Brits wis- en natuurkundige, die een bijna bovennatuurlijk talent had om onjuiste voorspellingen te doen. „Vliegtuigsels die zwaarder zijn dan lucht zijn onmoge lijk", profeteerde hij in 1895-JTwee jaar later: „Radio heeft geen toekomst". En in 1900: „Rohtgenbestraling is een grap". Keivin werd naar de kroon gestoken door de Duitse com ponist en violist Ludwig Spohr, die Beethovens Vijfde Sym fonie afdeed als „een kakafonie van wanklanken" en die de Negende „zo lelijk, zo smakeloos en zo goedkoop" vond, dat hij zich afvroeg waarom ze in godsnaam geschreven was. „Ons boek is niet eerlijk", zegt Cerf. „Het enige wat je moet doen om erin te komen is ernaast zijn. Wanneer iemand het bij het recht einde heeft hebben we geen boodschap aan 'm". Het Amerikaanse Congres heeft tevoren presentexempla ren van het werk gekregen in de hoop op lofwaardige kritiek. Uw boek haalt het commercieel niet", was de reactie van een volksvertegenwoordiger. Wordt het boek een bestseller dan zal de man in volgende drukken terug te vinden zijn. „Als ie gelijk krijgt, kunnen we natuurlijk geen woord zeggen", al dus Cerf. De verdrietigste vergissing is wellicht die van de Britse auteur H.G. Wells, die over de Eerste Wereldoorlog zei: „Deze, de grootste aller oorlogen, is niet zomaar een oorlog - het is de laatste oorlog". De Führer van het Grootduitse Rijk is in het algemeen ver keerd beoordeeld. De Britse premier David Lloyd-George zei kortweg dat de Duitsers onder Hitier nimmer oorlog zouden voeren en de Indische onafhankelijkheidsleider de mahatma Gandhi prees Hitier voor de omzichtigheid waarmee zijn Wehrmacht in de Tweede Wereldoorlog het doden van men sen uit de weg ging. Journalisten hebben ook hun steentje aan 'The Experts Speak' bijgedragen. Walter Duranty, correspondent van de New York Times in Moskou, voorspelde in 1920 dat de Bolsje wistische regering het geen zes maanden zou uithouden. En een correspondent van het Britse persbureau waaraan deze reportage is ontleend, miste de Oktoberrevolutie bijna. „Ik verzeker je dat in dit godvergeten land niets zal gebeu ren", zei Guy Beringer in 1917 in Petrograd tegen een collega. „Het is het uitgelezen ogenblik om op de Krim op vakantie te gaan". Luttele ogenblikken later stormt een medewerker binnen om mee te delen dat de revolutie is uitgebroken. Beringer zag van zijn vakantie op de Krim af. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Van onze correspondent Mare de Koninck DALLAS - Maandag be gint in Dallas (Texas) de Conventie (landelijk congres) van de Repu blikeinse Partij. In to taal 2.235 afgevaardig den van alle partij-afde lingen komen er bijeen om - naar verwachting vrijwel unaniem - presi dent Reagan en vice- president Bush officieel herkiesbaar te stellen voor een tweede termijn van vier jaar. Reagan heeft geen serieuze mededingers binnen de Re publikeinse Partij voor de verkiezingen op 6 november. De hele vierdaagse Con ventie wordt dus een forma liteit. Een kostbare formali teit, want er zal weer eens grootscheeps op z'n Ameri kaans worden uitgepakt. Het congres kost 12 miljoen dol lar, pakweg ƒ40 miljoen neerkomt. Het geld is onder meer nodig om vliegtuig- en hotelvergoedingen te betalen aan de duizenden afgevaar digden en om de niet minder dan 13.000 journalisten uit al le landen ter wereld hier in Dallas met werkruimte en electronische communicatie mogelijkheden van dienst te zijn. Overigens deed de Demo cratische Partij tijdens zijn Conventie vorige maand in San Francisco - waar Walter Mondale en Geraldine Ferra- ro tot uitdagers van Rea gan/ Bush werden gekozen - in luxe grootschaligheid niet onder voor de Republikeinen. De Conventies van de twee grote Amerikaanse partijen zijn in feite reusachtige fees ten. Voor veel van de regio nale partij gedelegeerden zijn het hoogtepunten in hun le ven. Zij zijn een paar dagen uit, het kost hen bijna niets, in de Conventiezaal zelf kun nen ze het idee hebben de Amerikaanse en dus de we reldpolitiek te beïnvloeden en 's avonds zijn er tientalle superchique recepties waar je allerlei politieke groothe den en uitgenodigde film sterren tegen het lijf kunt lo pen. Meestal is er in de Conven tiezaal ook nauwelijks dis cussie over bij voorbeeld het partijprogramma. Men drukt met zijn/haar stem voor de presidentskandidaat een al gemeen vertrouwen uit in de betrokkene, waarvan men wel zo ongeveer weet wat zijn politieke bedoelingen zijn. Voor het overige zijn het de toespraken van hele series partij kopstukken en de 'aan- vaardingsspeeches' van de Een enorm doek met de Amerikaanse adelaar wordt opge hangen in de Conventiezaal van Dallas, waar volgende week het spektakel losbarst. - foto sap Een kapper in Dallas heeft de Conventie aangegre pen voor een nieuwe 'look'. GOP betekent Grand Old Party, dat is de Republikeinse Partij. ten slotte verkozen Witte Huis-gagadigden, die teza men 'de toon zetten' voor de komende verkiezingsstrijd. Een Conventie is dus voor al belangrijk omdat ze de kans biedt het politiek kli maat in de partij te registre ren, om 'de pols te voelen'. Welnu, het laat zich aanzien dat het hart van de Republi keinen conservatiever zal tikken dan ooit. Dallas lijkt het ideale decor voor de ul tra-liberale Republikeinen anno 1984. >*.1 Voorafgaand aan de Con ventie heeft ditmaal zowaar iets als een politieke discussie over het partijprogramma ('platform') plaatsgehad. De strijd heeft zich geconcen treerd op Reagan's belasting- politiek en in het gewoel is „een bedreigde soort, te we ten de gematigde Republi kein" (zoals een Amerikaan se krant het uitdrukte) ge heel ten onder gegaan. President Reagan heeft ge durende zijn eerste termijn reeds de inkomstenbelasting - die in vergelijking met Europese landen toch al ge ring was - met dertig procent verlaagd en de vennoot schapsbelasting vrijwel ge heel afgeschaft. Daardoor is hij nu met een begrotingste kort van zo'n 600 miljard gul den per jaar oftewel 21 pro cent van de uitgaven, komen te zitten. En hoewel die poli tiek de rijken enorm heeft verrijkt en de armen ver armd, vindt de uit ruim 100 'representatieve' partijleden bestaande platformcommis sie van de Republikeinse Partij vrijwel unaniem dat de belastingen in Amerika nog altijd te hoog zijn. Democratisch uitdager Walter Mondale hamert er thans op dat wie er ook presi dent wordt, hij altijd tot be lastingverhoging zal moeten besluiten, alleen al om het begrotingsgat te verkleinen. Volgens Mondale heeft Rea gan een 'geheim plan' om na dat hij als president zou zijn herkozen met die belasting verhoging voor de dag te ko men. Reagan ontkent zulks, zegt tegen belastingverho ging te zijn, maar heeft in middels moeten toegeven dat „een president nooit nooit kan zeggen" en dat hij alleen „in het uiterste geval" tot verzwaring van de fiscale druk zal overgaan. Zelfs zo'n noodgreep zal de Republikeinse Conventie ko mende week in Dallas bij voorbaat onmogelijk probe ren te maken voor president Reagan. Er zal gestemd wor den over in Europese ogen uiterst 'rechtse' voorstellen om zich als Republikeinen niet alleen „te verzetten te gen welke vorm van belas tingverhoging in 1985 dan ook", maar om bovendien het hele „beginsel van progres sieve belasting af te schaffen en een uniform belastingper centage voor alle inkomens in te stellen". Dat laaste zou nog eens extra en in zeer royale mate ten goede komen aan de hoogste inkomens. President Reagan verzet zich vanaf zijn ranch in Cali- fornie tegen het anti-belas- tingenthousiasme binnen zijn partij. Hij wil inzake de economische politiek bewe gingsruimte houden. Maar hij is op dit punt thans 'links' van zijn achterban beland en dat zegt wel wat over de kracht van de conservatieve golf die Amerika overspoelt Desondanks staat vast dat de 73-jarige Reagan in Dallas als een held zal worden beju beld door zijn duizenden par tijgenoten, die hem zijn 'grap' van vorige week over het bombarderen van Rus land nauwelijks kwalijk ne men. Reagan heeft in conser vatieve ogen gedurende de afgelopen jaren uitstekend voldaan. Het economisch herstel is er (zij het alweer bedreigd) gekomen en de president heeft zichzelf de blijmoedige belichaming ge maakt van het nieuwe Ame rikaanse zelfvertrouwen en nationalisme, waaraan de bevolking blijkbaar toe was en zoals thans zich onder meer tijdens de voorbije Olympische Spelen in sterke mate liet zien. Voor het overige roept het Republikeinse Partijpro gramma natuurlijk op - en daarmee is Reagan het wel van harte eens - tot krachtige bewapening tegen de agres sieve Russen en tot afschaf fing van de abortus vrijheid en herinvoering van het ver plichte schoolgebed. Nu president Reagan een paar dagen in de stad komt logeren tonen de lokale auto riteiten panische angst voor incidenten. Maar ook zijn ze bang om intolerant te lijken. De progressieve 'alliantie voor rechtvaardigheid' die als protest tegen de Reagan- politiek een tentenkamp wil de opslaan voor het Conven tiegebouw, heeft de tenten ter beschikking gesteld ge kregen van de gemeente, die bovendien het kamp van straten met naambordjes, douches, elektrisch licht en telefooncellen heeft voorzien. Andere groepen die demon straties hebben aangekon digd zijn onder meer de Ku Klux Klan en de 'bezorgde christenen voor Reagan'. Om te tonen dat vrouwen emancipatie ook door Repu blikeinen serieus wordt ge nomen, heeft het partijbe stuur zoveel mogelijk dames als sprekers op de agenda ge zet. Bovendien is 40 procent van de Congresgangers vrouw en men heeft zich voorgenomen om de vrouwe lijke tegenstander, in de per soon van Geraldine Ferraro (Mondale's kandidaat voor het Democratische vice-pre- sidentsschap) hard en zake lijk aan te vallen op haar „extreem progressieve ideeën" en de geheimzinnig heid over haar persoonlijke rijkdom. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Bijna ner gens in West-Europa wordt zo weinig geld uitgegeven voor het ge vangeniswezen als in Nederland. De jaarlijkse kosten van het gevange niswezen per hoofd van de Nederlandse bevol king liggen op ƒ22. Dat is aanzienlijk minder dan in tien ons omrin gende landen. Dat blijkt uit een vergelij kende studie die een werk groep van ambtenaren ge maakt heeft en waarbij ons strafsysteem vergeleken werd met dat van West- Duitsland, België, Frankrijk, Engeland, Ierland, Denemar ken, Zweden, Noorwegen, Finland en Oostenrijk. Volgens het rapport, opge steld op verzoek van minister Korthals Altes (Justitie) geeft een land als Zweden elk jaar 60 per hoofd van de be volking uit aan het gevange niswezen. Voor Finland ligt dat bedrag op ruim 40, voor de Bondsrepubliek en Dene marken op ruim 30. Dat ons land als 'goed koopste' uit de bus rolt, wordt vooral veroorzaakt doordat Nederland - verhou dingsgewijs - ook het minste aantal gedetineerden telt. Per 100.000 inwoners zitten in Nederland 29 mensen gevan gen. Oostenrijk telt de meeste gevangenen: 114 per 100.000 inwoners. Voor de Bondsre publiek is dat cijfer 102, voor Engeland 88, voor Frankrijk 70, voor Denemarken 60, voor België 65, voor Zweden 55. Het hoogste aantal gedeti neerden ter wereld is overi gens te vinden in de VS. Daar zitten 213 van elke 100.000 in woners gevangen. Dat Nederland de minste gevangen per 100.000 inwo ners telt is volgens een woordvoerder van het minis terie Justitie te verklaren uit een samenspel van factoren: Nederland legt over het al gemeen kortere celstraffen op. Bijna 53 procent van onze gedetineerden zit korter dan een half jaar, terwijl Oosten- rij k j uist opvalt door een sur plus aan gedetineerden die langdurige vrijheidsstraffen uitzitten; Misdrijven worden hier vaker dan in andere landen met geldboetes i.p.v. celstraf fen bestraft. De boetes kun nen zelfs oplopen tot 100.000 per persoon per strafzaak. Nederland loopt verhou dingsgewijs voorop met het opleggen van alternatieve straffen. In het feit dat ons land in vergelijking met de tien buurlanden het minste aan tal gedetineerden kent, komt óók geen verandering door het stijgende aantal gevan genen. Weliswaar heeft mi nister Ruding (Financiën) 58 miljoen uitgetrokken voor de bouw van 580 extra cellen, maar die toenemende behoefte aan cellen blijkt een internationaal verschijnsel te zijn. Met name in Frankrijk, Engeland, de Bondsrepu bliek, België, Denemarken en Zweden zitten de cellen nu al barstensvol en wordt ge werkt aan aanvullende ge vangenisruimte, zo blijkt uit het rapport.' Overigens: de Amster damse burgemeester Van Thijn heeft onlangs becijferd dat de bouw, het onderhoud en de bewaking van één nieuwe cel net zoveel kost als het aanstellen van tien nieu we agenten. Het cellentekort in Neder land is overigens niet als een bliksemschicht bij heldere hemel ontstaan. In 1973 wachtten 8.500 veroordeelen op het 'uitzitten' van hun straf. Vorig jaar waren er 11.000 wachtenden. Maar ook dat probleem blijkt gebonden aan onze landsgrenzen. In Denemarken, dat per 100.000 inwoners toch dubbel zoveel gedetineerden als Ne derland telt, wachten nog al tijd 8.000 vonnissen op uit voering en schommelt de wachttijd net zo goed tussen de één en de twee jaar. Een woordvoerder van de Reclassering wijst er fijntjes op dat het raport aantoont dat de Nederlandse gedeti neerde lang niet zo duur is als wel eens beweerd wordt. „Dit rapport maakt een einde aan het fabeltje dat een Ne derlandse gevangenis een lu xe-hotel is, zoals ik nog wel eens hoor beweren." Over het feit dat sommige buurlanden meerdere gevan genen in één eenpersoons cel opsluiten zegt hij: „de wijze waarop gedetineerden wor den behandeld, is een graad meter voor de menselijkheid van de samenleving. Bij het plaatsen van méér gevange nen in één cel wordt enorm veel schade berokkent. Het middel is dan vaak erger dan de kwaal. Kijk maar naar de Verenigde Staten. Nederland heeft per 100.000 inwoners 29 gevangenen, de Verenigde Staten liefst 213. Toch zijn de straten daar echt niet veili ger dan in Nederland." De reclasseringsman vindt ook dat de internationale vergelijking laat zien, dat verdere bezuinigingen op het gevangeniswezen 'absurd' zijn. „De opstootjes van ge vangenen en de stakingen door bewaarders hebben er al op geduid dat de kale be- nedengrens bereikt is. Dit rapport bevestigt hun ge lijk." WAAR MENSEN wer ken, worden fouten ge maakt. Zeker in een ar beidsintensief 'bedrijf' als een ziekenhuis. „Vrouw verkeerde been afgezet. Jongeman tij dens meniscus-operatie overleden. Moeder krijgt verkeerde baby mee naar huis. Operatie- schaar bleef jaren in buik." U kent die specta culaire kranteberichten wel. Het zijn de drama tische uitzonderingen op de regel dat een operatie in een Nederlands zie kenhuis vlekkeloos ver loopt. Tussen die spectaculaire uitzonderingen en de regel dat het gros van de operaties punctueel verloopt, bevindt zich echter ook een schemer gebied, want aan de opera tietafel worden ook wel eens minder ernstige fouten ge maakt. „In negen van de tien gevallen hebben die kleinere foutjes geen consequenties, maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat ze gemaakt worden. Dat is ook niet zo verwonderlijk. Waar gehakt wordt, vallen spaanders," zo erkent woordvoerder De Jong van de Landelijkse Spe cialisten Vereniging, de 'vak bond' voor medische specia listen. Soms worden ziekenhuis- fouten ontdekt. Bijvoorbeeld als het mes van een chirurg uitschiet. Of als een patiënte een dag lang hoofdpijn heeft nadat zij de pillen kreeg die voor haar buurvrouw be stemd waren. Maar lang niet alles wat verkeerd gaat wordt ook opgemerkt door verpleegkundige of medisch specialist. Als de fout inderdaad ge signaleerd wordt, wordt daarvan melding gemaakt bij de zogenaamde Fona- [Slachtoffers [van operatie- (fouten willen ziekenhuis [aanpakken IZUTPHEN (ANP) - Door ope- f ratiefouten getroffen patiën- ten van het streekziekenhuis ^Het Nieuwe Spittaal in Zut- nhen gaan de krachteiu" p-n om dat zieke^| het mediH commissie die in elk zieken huis bestaat. De letters 'Fona' staan voor 'fouten, ongeval len en narrow accidents' en elke ziekenhuis-werknemer wordt geacht bij deze com missie melding te maken van door hem geconstateerde blunders of bij na-blunders. Na aanmelding start de Fona-commissie een intern onderzoek. Van vergissingen moet je immers leren. Als het om een ernstige fout gaat, wordt deze gemeld bij de In spectie van de Volksgezond heid en soms - bij grove na latigheid - bij de officier van justitie. Als er sprake is van overlijden van een patiënt tijdens de operatie wordt dat sowieso aangemeld bij de of ficier van Justitie. Er is dan immers sprake van een on natuurlijke dood. Hoewel de meeste zieken huizen hun Fona-commissies jaarrapporten laten samen stellen - en hoewel de Inspec tie van de Volksgezondheid melding krijgt van alle, ge constateerde zware operatie fouten - zijn er geen lande lijkse statistieken beschik baar waaruit men kan afle zen welke soorten operatie fouten in welke hoeveelheid aangemeld worden. Wel heeft de anesthesist prof. dr. Smalhout onlangs becijferd dat in Nederlandse ziekenhuizen jaarlijks bijna tweehonderd mensen sterven als gevolg van een fout tij dens de toediening van een narcose. Woordvoerder Paul Go- vaerts van het Landelijk Pa tiënten/Consumenten Plat form (het overkoepelende or gaan van alle verenigingen die de belangen van patiën ten behartigen) geeft toe dat het aantal operatiefouten in Nederland meevalt, „maar best nog lager kan". Govaerts: „De kwaliteit van de ziekenhuiszorg in Ne derland ligt bijzonder hoog, maar is voor verbetering vatbaar. Een groot aantal van de ziekenhuisblunders is te wijten aan stress en werk druk. Zo leggen medische specialisten zichzelf vaak werkweken van 70 uur of méér op, mede om hun inko men en vakgebied af te schermen. Jonge specialisten krijgen daardoor echter geen baan, terwijl zo'n lange werkweek bij de routiniers wel tot oververmoeidheid moet leiden. Ook weekend diensten van 48 uur vormen in een ziekenhuis geen uit zondering. In het 48ste uur van zo'n dienst moet je wel dubbel zien. Het zou interes sant zijn om een wetenschap pelijk onderzoek te starten naar het tijdstip waarop blunders gemaakt worden. De piek zou wel eens in de sloturen van een slopende dienst kunnen liggen." Ook LSV-woordvoerder De Jong erkent dat lange werkweken vermoeidheid ffl de hand kunnen werken. „Mede daarom hebben we onlangs ook het lsv-banen- plan gelanceerd. Dat houdt in dat jonge afgestudeerden aan de slag kunnen doordat de gevestigde specialisten een deel van hun betaalde arbeid inleveren. Misschien kan men de LSV wel verwijten dat ze veel eerder op dit idee had moeten komen. VRIJDAG 17 AUGUST Van onze Haa DEN HAAG - Het kabinet is nieuwe regels voor bescherm welzijn van alle dieren. De v werp is dat mishandeling vai aan de kaak kan worden geste De nieuwe wetgeving gaat i welzijn van het dier. En dat gaan van het toebrengen van van verzorging. Er zijn bepalingen over hol de dieren zijn ondergebracht. Gas] Van onze redact DEN HAAG - De glasti hun actie om de prijs d moeten betalen omlaag Voorzitter C.J. Overklee Landbouw Organisaties ii meegedeeld in een reactie o geding dat het Haagse gas had aangespannen. UTRECHT (ANP) - Een naar schatting 27- tot 30- jarige man is op het Utrechtse Centraal sta tion aan de spoorwegpo litie ontkomen doordat hij een politiepistool uit de holster van een agent wist te grissen. De spoorwegpolitie had de man op het station aangehouden, nadat hij tevoren vergeefs had ge probeerd bij het grens wisselkantoor op het sta tion Eurocheques te wis selen. Twee agenten hiel den de man aan en stel den hem onder arrest. Toen zij hem voor on dervraging naar hun kantoor brachten, be machtigde hij met een snelle greep het pistool uit de holster van één van de agenten. Hij richtte het op de politieman, waarna hij met het pis tool en een deel van de cheques wist te ontko men. AMSTERDAM (ANP) - In de nacht van woensdag op don derdag heeft de Amsterdamse politie de 68-jarige F. van Tol dood aangetroffen in zijn wo ning aan de Stadhouderskade. De man had ernstig hoofd letsel en de politie neemt aan dat er sprake is van een mis drijf. AFGEZIEN van wat politiek vuur zettingen in bezet Arabisch get kingsconferentie in Mexico City, van uit hun voegen gegroeide w< lopen. De 148 deelnemende lan reeks van 88 aanbevelingen voo plosieve bevolkingsgroei, die voc nog meer honger en verpauperin mooi resultaat? De aanbeveling! vastgelegd, dat ontwikkelingshu om tot verantwoorde gezinsplant den hebben geen enkel nieuw in wikkelingshulp in het vooruitzicht Desondanks is deze conferen wereld is opnieuw geconfronteei yen, dat de bevolking van de D laar van 3,6 tot 8,4 miljard (130°/ dustrielanden wordt in die perio 1>2 tot 1,4 miljard (17%) verwac mijn. Bovendien heeft Mexico C ning op de wezenlijke functie v< net individu om zelf het gewensl 9slijkwaardigheid van de vrouw, daan zijn zullen - laten we blijvi werking niet missen. Van belang is ook dat abortus wezen. Een aantal nu al overbev een weg op te gaan, die ook de van abortus als mensontwaardig afwijzing is overigens terecht de dan wel te helpen om abortus te voorbehoedsmiddelen zullen da: olijven spelen zolang de rijke lan derontwikkelde landen de financj den die ze nodig hebben om hu want alleen dan vervalt in die I; e,gen ouderdagsvoorziening, zo\ Er zal dus nog een lange, lanc alvorens het welvaartsniveau var ze zal benaderen. Op die weg is jO'jlpaal geworden die in het geh> 'erentie was hooguit een voorzie eidgeweten wakker te schuddi doorgaan, mogen we blijven hop es een leefbare wereld kunnen i

de Stem | 1984 | | pagina 2