GS Zeeland willen zoute Grevelingen destem DINSDAG ZWAKKE PLEK IN BETON ONTDEKT Kapitale Rouw-villa verkocht Vredesactivisten bezetten zendmast Minister wil Oosterschelde aanmelden als 'wetland' DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1984 RIJK ZOU ZOETWATERLEIDING MOETEN BETALEN ach tij den loor vrachtverkeer veerdienst MIDDELBURG - De directie van de Provin ciale Zeeuwse Energie Maatschappij heeft de bouw laten stopzetten van de 175 meter hoge schoorsteen voor de nieuwe kolencentrale in Borsele. BEGIN NIEUWE REEKS ACTIES TEGEN BASIS MENINGEN IN ZEELAND VERDEELD Zwaar gewonde bij ongeval op Tholen PLAN IN RAAD: Pantserwagen als monument op plein Eede 076 877850 223611 RÜTTCHEN GROEP VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland pleiten voor het zout houden van de Grevelingen, de in 1971 afgesloten zeearm tus sen Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. Een pijpleiding, aldus GS, zou ervoor moeten zorgen dat Schouwen wordt voorzien van zoet water uit de Volke rak, de Krammer, de Schel- de-Rijnverbinding of het Haringvliet.Die pijpleiding en de bijkomende kosten zouden door het rijk betaald moeten worden. Dat blijkt uit een beleids stuk, dat op 14 september in de Zeeuwse staten wordt be sproken. De vraag of de Grevelin gen zout moet blijven of zoet moet worden speelt al sinds het besluit de Oosterschelde met een waterdoorlaatbare pijlerdam af te sluiten. Dat was een streep door de reke ning van de Zeeuwse land bouw, die dringend zoet wa ter nodig heeft en had ge hoopt dat dit probleem bij volledige afsluiting van de Oosterschelde voorgoed voorbij zou zijn. Doordat de plannen werden veranderd vindt de landbouw dat ze recht heeft op een zoete Gre velingen. De ecologische waarde van een zoute Grevelingen is echter zo belangrijk en de belangen van de visserij, met name de oestervisserij, zijn zo groot, dat GS kiezen voor het zout houden van de Grevelingen, met de aanleg van de zoetwaterpijpleiding. Het rijk moet dan wel voor honderd procent de aanleg van de pijpleiding betalen en die kosten zijn geraamd op 21 tot 27 miljoen gulden. Daarnaast zou het rijk voor tenminste vijftig procent mee moeten betalen aan de infrastructurele voorzienin gen op Schouwen-Duive land, waarmee een bedrag van 20 a 24 miljoen gulden is gemoeid. Het is nog niet duidelijk of de regering bereid is de keu ze van GS over te nemen en bereid is het benodigde geld voor op tafel te leggen. De Raad van de Waterstaat zal in de loop van dit jaar hoor zittingen houden, waarop alle belanghebbenden hun zegje kunnen doen. Daarbij speelt ook een milieu-effect rapportage een rol. Pas na de hoorzittingen kan een af weging van belangen plaatsvinden en een kosten opzet worden gemaakt. Van een onzer verslaggevers fERKPOLDER/KRUININ- ;EN - Door het uitvallen van iterboot 'Prinses Christina' leeft het vrachtverkeer op de eerdienst Kruiningen Perk- jolder gisteren ernstige ver jaging opgelopen. De 'Prinses Christina' kreeg iinsdagavond een defect aan jet roer. Omdat het nieuwe jiderdeel uit West-Duitsland noest komen, duurde het tot asteravond laat voor de veer- joot weer in de vaart kon lorden genomen. PZEM stopt bouw aan schoorsteen centrale De veerdienst werd gisteren jtgevoerd met de dubbeldek ier Prins Willem Alexander at de Prins Bernard. Dit laat je schip is een oude ééndek- jer, waar vrijwel geen vracht- terkeer op kan. De wachttijden voor het .rachtverkeer liepen op tot ine uur. Het personenverkeer aidervond geen noemens- taardige hinder door het uit dien van de dubbeldekker. Van een onzer verslaggevers Oorzaak is een zwakke plek in één van de eerste be tonringen, die afgelopen maandag werden gestort. werpers en constructuers van de schoorsteen zou het euvel verholpen kunnen worden door om de zwakke plek een verdikking aan te brengen. Maar de PZEM-directie wil eerst bekijken of er geen bete re oplossingen mogelijk zijn en heeft de bouw voorlopig stop laten zetten. Volgens de PZEM-woordvoerder komen de extra kosten voor rekening van de betonleverancier, Pit beton bv, in het Sloegebied. De directie van dit bedrijf wilde gisteren niet op de affaire in gaan en verwees voor infor matie naar de PZEM. De fout werd afgelopen dinsdag ontdekt bij het weg halen van de bekisting. Het beton bleek onvoldoende hard geworden en liep weg uit de ring. Op de zwakke plek, 1,50 meter boven het maaiveld, waren toen al enkele volgende ringen gestort. Volgens een woordvoerder van de PZEM moet de oorzaak worden ge zocht in een verkeerde samen stelling van het beton. Uit de lezing van de PZEM kan worden afgeleid dat -om tijd te winnen- vooraf geen monsters waren genomen om de kwaliteit van het beton te controleren. Volgens de ont- Protest op 75 meter hoogte FOTO DE STEM BEN STEFFEN ït v' Mevrouw Halm bij haar pas verworven onderkomen. - P0T0 DE STEM/CORJ.DE BOER Van een onzer verslaggevers Van een onzer verslaggevers gen van een wetland als het eenmaal zover is, maar ook sommige drassige binnendijk- se gebieden en dat heeft onder meer gevolgen voor het onder houd van de zeewaterkeringen en de landbouw. De politieke discussie rond het voorstel van de minister is nog nauwelijks op gang geko men. Het dagelijks bestuur van de stuurgroep heeft haar mening reeds bepaald en keurt het plan goed, als aan enkele voorwaarden wordt voldaan. Zo moeten bepaalde plaatsen die zich wel binnen de grenzen van het wetland bevinden maar om praktische redenen niet opgenomen kun nen worden, niet onder de be palingen vallen. De stuur groep denkt hierbij onder meer aan waterstaatkundige werken, en bestaande cam pings. Evenmin moeite heeft de stuurgroep met een stilte- gebied, maar ook hier moeten aanvaardbare activiteiten (vastgelegd in het Beleidsplan voor de Oosterschelde) moge lijk blijven. Van de instanties die reeds gereageerd hebben op het voorstel, zijn de natuur- en milieubewegingen per defini tie voor. De waterstaat is van mening dat het onderhoud van de zeewaterkeringen gevaar kan lopen en is huiverig voor het plan. Het waterschap Noord- en Zuid-Beveland ten slotte vindt het hele gedoe overbodig. Het Beleidsplan Oosterschelde voorziet vol doende in een verantwoord beheer, meent het waterschap dat tevens van mening is niet meer ongehinderd te kunnen werken als de bepalingen van het wetland eenmaal van kracht zijn. Via een brief heeft de stuur groep de gemeentebesturen van de Oosterscheldegemeen- ten verzocht te reageren op het voorstel van minister Braks. TERNEUZEN - De kapitale villa die de enkele jaren ge leden failliet gegane en daarna overleden onroerend goed-koning Jan Rouw voor eigen gebruik heeft laten bouwen in de polders ten oosten van Terneuzen is einde lijk verkocht. Het enorme pand, dat half afgebouwd diverse jaren heeft leegestaan en veel te lijden heeft gehad van vanda lisme, wordt momenteel door de nieuwe eigenaresse, me vrouw J. Halm uit Terneuzen, in snel tempo voor bewo ning geschikt gemaakt. De Terneuzense heeft ook plannen de villa bedrijfsma tig te gaan gebruiken, maar kan daarvoor voorlopig geen toestemming krijgen van het gemeentebestuur. Reden is dat ter plekke alleen agrarische bedrijfsuitoefening is toegestaan. Met de verkoop van de villa zijn uit de failliete Rouw- boedel enkel nog het zeven verdiepingen hoge Schutters hofgebouw en het 32 appartementen tellende Apartotel te Terneuzen overgebleven. De pogingen van het Hulsterse makelaarskantoor Kindt Biesbroeck om beide grote objecten aan de man te brengen verlopen echter nog steeds uiterst moeizaam. Volgens directeur A. Biesbroeck is dit onder meer een gevolg van de opstelling van de bank, die beide gebouwen in één transactie wil verkopen. „En dat is jammer", aldus Biesbroeck. „Want juist voor de appartementen in het Apartotel bestaat een enorme belangstelling. Wanneer deze vandaag op de markt zouden komen, dan waren ze over een half jaar zeker allemaal verkocht". Van de 32 zeer luxueuze appartementen met vrij uit zicht op de Westerschelde zijn er momenteel slechts drie bewoond. De gemiddelde prijs van de overige is nu gezakt tot zo'n 2,5 ton per stuk. „En dat is heel wat minder dan de oorspronkelijke prijs", stelt Biesbroeck. „Er is op dit mo ment dan ook een flinke lijst van kandidaten". Het wachten is echter op een beleggingsmaatschappij, die brood ziet in de aankoop van zowel het Apartotel als het Schuttershofgebouw. Van dit laatste object - met 3500 vierkante meter kantoor-oppervlakte - zijn alleen de on derste drie verdiepingen afgebouwd. De afgelopen jaren hebben zich al diverse potentiële huurders aangemeld (PZEM, CBR, GAK, een accountantskantoor, een inge nieursbureau en een bank), maar de onderhandelingen sprongen steeds af op het feit dat de flat niet is afge bouwd. Biesbroeck: „Daarvoor zou de curator dan eerst geld moeten onttrekken aan de Rouw-boedel, maar daar zijn geen baten meer te vinden". De enige mogelijkheid om dit enorme gebouw - dat ook nog eens het Terneuzense stadsbeeld bepaalt - te verhuren is, zo stelt de Hulster makelaar, het vinden van een belegger die bereid is de flat eerst af te bouwen. „En dat gaat ook lukken", stelt hij optimistisch. „Voor een dergelijk object is altijd wel iemand te vinden, al kan zoiets natuurlijk wel even du ren". Van een onzer verslaggevers GOES - Als het aan minister Braks van Landbouw en Vis serij ligt, krijgt de Ooster schelde internationale erken ning als natuurgebied door de zeearm aan te melden als een zogeheten 'wetland', een bena ming die bepaald is op de in 1971 gehouden Wetlands Con ventie in Ramsar. WOENSDRECHT - Met de bezetting van de zendmast bij de vliegbasis Woensdrecht hebben vredesactivisten een begin gemaakt met een nieuwe reeks directe acties tegen de luchtmachtbasis vanwege de voorgenomen plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht. Twee anti-militaristen van het Vredes Aktie Kamp baanden zich gisterochtend in alle vroegte al knippend een weg door de omheining en het prikkeldraad rond de zendmast. Via een onderhoudsladdertje, dat in de mast is bevestigd, klauterden ze ongezien naar boven. Eenmaal boven hingen de bezetters spandoeken in de mast met an ti-militaristische teksten en vrolijkten de mast op met ballonnen. Met deze actie willen de vredesactivisten aantonen dat ondanks de ontruimingen van de voorbije maanden de vredesacties tegen de kruisraketten niet stoppen. De activisten, die zich bijna bovenin de 75-meter hoge mast verschanst hebben, willen tot vandaag blijven zit ten. Ze hebben overigens proviand voor drie dagen mee naar boven genomen. De bezetters zitten, in lakens gewikkeld, in de mast, die dient als verbinding voor het telefoonsysteem tussen de verschillende defensie-onderdelen. De bezetters hebben de apparatuur verder ongemoeid gelaten. De verbindin gen zijn dan ook intact, aldus een woordvoerder van de luchtmacht. De marechaussee volstaat ermee een oogje in het zeil te houden. Vooralsnog is er geen aanleiding tegen de bezet ters op te treden, zo heeft een woordvoerder van de lucht macht laten weten. „Ze zullen op een gegeven moment uit zichzelf wel naar beneden komen". Welke maatregelen er dan tegen hen genomen zullen worden kon hij nog niet zeggen. Van onze correspondent sr. ANNALAND - Bij een Mizijdig ongeval is de 16-jari- bromfietser J.E. te St.An- bland zwaar gewond. Hij »Wd per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis De 'ievensberg te bergen op toom. Van een onzer verslaggevers EEDE - Het pleintje bij het standbeeld van ko ningin Wilhelmina te Eede zal binnenkort een uitgebreide face-lift on dergaan. Als de Aarden- burgse gemeenteraad volgende week dinsdag akkoord gaat wordt het plein onder meer 'aange kleed' met een zogeheten bren-carrier (een type pantserwagen waarmee de Canadezen 40 jaar ge leden het dorp binnen trokken) en een gedenk steen met daarop de na men van alle inwoners van de gemeente die ten gevolge van de Tweede Wereldoorlog zijn omge komen. Het verzoek van de minister om advies in deze kwestie heeft bij verscheidene be stuursorganen in Zeeland ver deelde reacties opgeroepen. De politieke discussie is inmiddels op gang gekomen door een ini tiatief van de ambtelijke Stuurgroep Oosterschelde die op haar beurt GS weer moet adviseren. Een wetland in de zin die de conventie van Ramsar daar aan hecht kan in grote lijnen gezien worden als een water rijk gebied dat door de ecolo gische waarde ervan interna tionale betekenis geniet en als zodanig door speciale bepalin gen extra beschermd wordt. De hoofdvoorwaarde waaraan een gebied moet voldoen om de betiteling wetland te krijgen is dat het een verblijfplaats voor verscheidene soorten water vogels moet zijn. Is een gebied eenmaal tot wetland verklaard, dan gelden daarvoor strenge bepalingen met betrekking tot het beheer en daarnaast moet het in het streekplan als stiltegebied worden opgenomen. De totale omvang van het wetland mag niet veranderen en als dat wel gebeurt dient de overheid er voor te zorgen dat een eventu eel verloren gegaan gedeelte elders weer bijgepast wordt. Voor de Oosterschelde heeft een dergelijke aanmerking dus nogal wat consequenties. Niet alleen het wateropper vlakte valt onder de bepalin- Het ongeval gebeurde op de 'ivadijk, waar de jongeman Esteravond omstreeks 8 uur toor onbekende oorzaak met "in bromfiets tegen een boom i£a.AD VOOR ZUCWEST NE06RLANO tontoren 'Terneuzen, Hulst en Goes, fessen en telefoonnum- "srs op pagina 2. 'Penlngstljden: '30-12.30/13.30-17.00 uur. JWactle «neuzen: Rein van der 'eim (editie-chef), Jan Jan- '!n (plv. chef), Frank Dey, lui de Schipper, Cor de toer (foto), Ton Koomen 'Port). Hulst: Eugène Ver beten. Goes: Cees Maas. 'Weiburg: Henk Postma. tostburg: Co Meertens. Wvicepunten 'Wsterzande: mevr. Neve, J Alexanderstr. 4, 01148- Inclusief de renovatie van het pleintje, waartoe de raad in juni al besloot, worden de kosten voor de projecten geraamd op ruim 28.000. Het plan voor de bren-carrier is afkomstig van de Aar denburger H. van Mee- nen, terwijl het voorstel voor de gedenksteen is gelanceerd door het eve nementencomité, dat zich bezig houdt met de voor bereidingen voor de vie ring van het 40-jarige be vrijdingsfeest. De kosten voor de pantserwagen zullen zo'n 8000 bedragen, terwijl met de gedenksteen en de renovatie respectievelijk 5000 en 15.000 zijn ge moeid. Het is de tweede keer dat de straalzender doelwit is van een actie. Op zaterdag 11 februari van dit ja^ klom men eveneens twee vredesactivisten naar de top. *ij hiel den hun actie tien uur vol en kwamen toen, bevangen door de kou, uit zichzelf naar beneden. Zij werden door de marechausse aangehouden. Die maakte toen proces verbaal op wegens het zich bevinden op verboden gebied. Het verblijf van de vredesactivisten in een bosperceel aan Korteven onder Woensdrecht wordt wellicht be dreigd. Rijkswaterstaat gaat er namelijk mee akkoord dat de gemeente Woensdrecht gebruiker wordt van het bosperceel. Dat betekent dat de gemeente in principe over die grond kan beschikken als ze dat wenst. Over een toe komstige bestemming moet evenwel eerst de gemeente raad geraadpleegd worden. Waarnemend burgemeester Mr. Goldberg, die nu op vakantie is, heeft Rijkswaterstaat om dat gebruikers- recht verzocht. toiertentle-expl. 'Epecteur Zeeland: C. Me- privé 01150-95839.

de Stem | 1984 | | pagina 9