ber ssen schap je zo. Politiebonden zeggen Rietkerk de wacht aan Menten eist 10 miljoen van TROS en Knoop Meer soorten planten en dieren beschermen leg t met bloemen Amateurtoneel op de Dam VAN MAAREN SPECIALE CONTROLEURS Kontaktlenzen? Een bekeken zaak. Ook slechte vruchten TOP-OPTIEK ONDERDAG 16 AUGUSTUS 1984 BINNENLAND NIEUWEGEIN/ARNHEM - De belasting dienst heeft speciale controleurs in dienst, die een dagtaak hebben aan het opsporen van valsheid in geschrifte in koopactes van wonin gen. E STEM COMMKNTA AR. Justitie start met 'vlugrecht' Landelijke actieweek tegen racisme Politie vindt stapel valse kenteken bewijzen ONJUISTE BERICHTGEVING I JeTelFd Videotheek- houders winnen slag tegen illegale collega Critici bekronen VARA NATUURBESCHERMINGSRAAD TOT MINISTER: T5 PAGINA 2 happen, economische etenschappen, tech- chappen, cultuurwe- n kunnen cursisten 1 september a.s. een ntal cursussen zal te d. De cursussen pas- nen uiteindelijk ook maprogramma's. Een eer blokken (zgn.mo- osten per cursusblok veaus, alle op hbo- of t, kan de cursist in udie beginnen. Wac- oordoen.zo verwacht gelijkheden: tificaat wordt uitge- ussen, af te sluiten vrije combinatie van diploma Dmbinatie van cursus- mma's, en die eveneens - plus vijf in België, de OU inschrijven - e studiekeuze, zorgen erk en fungeren als p-afstand. rsiteit is gevestigd in studiecentrum van de tigd op de vijfde ver- 61. (tel. 221361). Op het denten uit West- en ewezen. Andere OU- igd in Den Bosch en entrum is onderge- mie aan de Kruitmo- daarna veranderen de e OU-studiecentrum 00 - 21.00 uur en op 14.00 - 17.00 uur. Tele- a tel. 221361. Het Mid- reikbaar (01180-11323) erdag van 13.30 - 17.00 die te kennen geeft een cursus te willen en maar die in zijn voordurend door an- gestimuleerd moet n, dan zal ik heus wel ven dat het misschien beter zou zijn om een 'cursus of -opleiding ~n andere onderwij sin- g te beginnen. Aan de oet je het namelijk wel aal zelf doen". van de problemen de OU-hoofdzetel in en nog een oplossing zoekt is de studiefinan- gsregeling voor mensen -n uitkering. Want hoe de studiekosten 138 n per cursusblok) voor wel op te brengen zijn, en die kosten (die voor- oeten worden betaald) uitkeringsgerechtigden onoverkomelijke be- rlog met de VS ver dat de buitenlandse ek (Midden-Amerika) ashington steeds moei- verteerbaar wordt de Europese partners en de steeds sterker wor- bijna overheersende die sinds enige tijd be- tussen Parijs en Bonn 'e keus wel eens in het 1 van Washington kun- 'tvallen. De tweedracht rmee een feit. Vandaar r nu al een waar diplo- k bombardement van O-zijde op Bonn plaats om bondskanselier ervan te doordringen et bezoek van Honecker omaar een staatsbezoek aar wel als zodanig be- wd moet worden om te -omen dat ditmaal de palt-politiek van het in wel succes heeft. IE) IB zal geen geldelijke belo- ng worden uitgekeerd aan t tipgevers in de zaak van de iilburgse autopyromanen, jat heeft hoofdofficier van ai tie mr. J. Kalthoff meege- seld aan de advocaat van de He tipgevers. Mede op grond an hun aanwijzinjgen kon de (oiitie in mei van dit jaar twee [ilburgers aanhouden die 76 mtobranden hadden gesticht. T28 PAGINA 3 Fraude met koopaktes aangepakt teen tipgeld eld terug 62 Nederlandse passagiers an het eind vorige maand in Spaanse havenplaats Cadiz jistrande cruise-schip Co- iimbus C krijgen hun bezit ingen terug. Ook wordt hun sn chèque uitgereikt ter ver- [oeding van de niet genoten ikantiedagen. Dat komt neer twee-derde van het bedrag kt de reis heeft gekost. 'eleningi en IIJ de gisteren gehouden in- thrijving op speciale belenin- heeft de Nederlandsche Sank f 2557,5 miljoen toegewe- tn. De beleningen dragen een tnte van 5,625 pet en lopen ■an 16 tot 27 augustus. De in- thrijvingen zijn voor honderd rocent gehonoreerd, aldus ieldmarkttkringen. Van een onzer verslaggevers Zij letten er momenteel scherp op, of bij de verkoop van huizen gefraudeerd is doordat in de notariële akte een lagere koopsom vermeld werd dan in werkelijk heid was overeengekomen De fiscus is extra waak zaam op deze fraude omdat de Arnhemse officier van Justitie mr. B. Lie A Kwie 'alarmsig nalen' de wereld in stuurde. Hij constateerde een toene mend geknoei in koopactes. Door een lagere koopsom in de acte op te nemen (en het restant van het bedrag 'onder de tafel' over te maken) wor den de 'kosten koper' (KK) aanzienlijk gedrukt. De illega le truc levert de koper onder meer fiscaal voordeel op. Hij hoeft dan minder over drachtsbelasting te betalen. De overdrachtsbelasting maakt liefst 6 procent uit van de 'KK' die in de meeste geval len schommelt rond de 10 pro cent en bóvenop de koopprijs van een huis komen. Bovendien heeft het sugge reren van een lagere koopprijs soms als voordeel, dat een ko per dan ook nog net voldoen 'aan de eisen die zijn gesteld voor het verkrijgen van ge meentegarantie. Met name makelaars die niet bij de Nederlandse ver eniging van makelaars in on- Van onze redactie binnenland 1EENEND AAL - De 50.000 bloemisten die over de gehele wereld ijn aangesloten bij Fleurop Interflora hebben vorig jaar we- tldwijd 34,5 miljoen bloemengroeten verzorgd met een totale «aarde van 1,7 miljard gulden. Daarvan namen de 1.674 Nederlandse bloemisten die bij de or- [anisatie zijn aangesloten één miljoen groeten voor hun reke- ng, zo blijkt uit het jaarverslag van de organisatie. Ten opzichte van 1982 is het wereldwijde aantal bloemengroe- tn met 2,5 procent gestegen. De gemiddelde waarde van een be stelling was 50,50 gulden. In ons land was de gemiddelde waarde per opdracht 30,28 gul- in. Na Zweden staat ons land in Europa op de tweede plaats •at het aantal opdrachten betreft, maar in Zweden bedroeg de iemiddelde waarde van een opdracht 15,08 gulden. I0G MAAR KORT GELEDEN was Nederland voor vele buiten- ïnders een land van tulpen, kaas en molens, van degelijke men sen in oude klederdracht, allemaal op klompen. Dat beeld, nog steeds het handelsmerk van onze zuivelindustrie, irriteerde. Het seantwoordde niet aan de werkelijkheid: wij hadden meer te bie- fa. Nu is Nederland wereldwijd bekend als het Europese een- kim van de drugshandel en Amsterdam als de hoofdstad van de Pornografie. Afgaand op uitspraken van de Amsterdamse politie 'ide Centrale Recherche- en Informatiedienst (CRI) benadert dit igure beeld wel de werkelijkheid. Over de excessieve ontwikkelingen die zich op het gebied van ^pornografie voordoen is op deze plaats reeds eerder geatten- I. Daarom bepalen we ons nu tot het jaarverslag over 1983 wide CRI. Onomwonden wordt daarin erkend dat het de politie Manks alle inspanningen" niet gelukt is het aanbod van ver- '■Wen verdovende middelen terug te dringen. Nederland, „drug- M bij uitstek", is nog steeds het „distrubutiecentrum voor de il- <8aledrugshandel in Europa". n de afgelopen maanden heeft de politie bij de drugsbestrij- een aantal aardige succesjes geboekt. Blijkens het jaarver- van de CRI is hiermee echter niet meer dan het topje van de irg blootgelegd. De Chinese, Turkse, Pakistaanse en Zuid- ;"erikaanse drugsmaffia's zijn zo actief in Nederland en be- Wkken over dusdanige financiële en andere middelen dat het 'serwerk van de politie onder de huidige omstandigheden niet meer kan zijn dan dweilen met de kraan open. Van deze feiten en van de gevolgen ervan is niemand in Neder- jW onkundig. We spreken er al jaren schande van maar blijken 'eI in staat en bereid te zijn zowel op het gebied van de wetge- j'S als ten aanzien van de personeelsuitbreiding bij de politie jassende maatregelen te nemen. Zelfs de steeds openlijker kri- van nabuurlanden, die dankzij Nederland met een groeiende "Wandel geconfronteerd worden, haalt niets uit. ("aar ligt dat aan? De kern van het probleem, zowel bij de he lding van illegale drugs als bij weerzinwekkende vormen van 'dografie, zit naar onze mening in het gegeven dat de politiek Nederland nog niet bij machte is om toe te geven dat de grote fdraagzaamheid van de jaren '60 onbedoeld ook slechte Witen heeft voortgebracht. Zij die langzamerhand wel tot dit Vcht zijn gekomen aarzelen nog om hun stem te verheffen. wie in Nederland om meer politie vraagt of pleit voor een ^treffender vervolgingsbeleid wordt door de publieke smaak- Jkers ogenblikkelijk voor conservatief uitgekreten. Daar schrikt 'Ween voor terug, zelfs echte conservatieven. "middels zijn duizenden jonge mensen aan drugs ten gronde füaan, in Nederland en via Nederland ook elders in Europa. Het ^bod van verdovende middelen neemt nog steeds toe. De en titeit stijgt met sprongen want verslaving drijft tot diefstal en wing. Heroine-prostitutie is een begrip geworden en de maf- J51 van de internationale drugshandel worden steeds machtiger 'brutaler. Hoelang nog? roerende goederen (NVM) aangesloten zijn - maar ook particulieren - zouden zich nogal eens aan dergelijke valsheid in geschrifte schuldig maken. Om deze praktijken te bestrijden werken alleen al in het belastingdistrict Arnhem zes van deze controleurs. Volgens de NVM in Nieuwe- gein komt dit soort falsifica ties binnen haar gelederen 'vrijwel niet voor'. Bij de inci dentele gevallen binnen de NVM wordt tuchtrechspraak toegepast, waarop royement kan volgen. Regionaal NVM- voorzitter Leo Kamphuis in Arnhem beaamt dit. „Maar op niet-leden die deze praktijken uitoefenen hebben we geen greep." ACTIE TEGEN AGRESSIVITEIT ARNHEM - Justitie in Arn hem introduceert het begrip 'vlugrecht' in een poging de steeds vaker voorkomende agressieve delicten te beteuge len. Verdachten van zware ge weldsdelicten zullen binnen 2 tot 3 maanden voor de politie rechter worden gebracht. Nor maal kan het een half jaar tot een jaar duren voordat de po litierechter zich over een strafzaak buigt. Iedere 14 dagen zal op woensdag tijd worden gere serveerd om vlugrechtzaken te kunnen invoegen. Het vlugrecht -niet te ver warren met snelrecht- is de reactie van Justitie op de vele mishandelingen en geweldple gingen, die tegenwoordig -doorgaans als gevolg van al coholmisbruik- plaatsvinden. Brug geramd EEN vrachtschip heeft gister avond de ophaalbrug over het Wilhelminakanaal in het Bra bantse Son en Breugel eruit geramd. Het schip kon niet meer tijdig stoppen toen de brugwachter voortijdig de brug weer neerliet om een auto met gewonde door te la ten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - In het overleg tussen de politiebonden en mi nister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) is gisteren opnieuw een hevig conflict gerezen. De bonden verwijten Rietkerk dat zij opnieuw zijn gepas seerd, nu over de verdeling van de resterende 197 arbeids plaatsen bij de gemeentepoli tie dit jaar. Twee jaar geleden gebeurde precies hetzelfde. De toenma lige minister van Binnenland se Zaken Rood passeerde de bonden eveneens op het mo ment dat over de sterkte be slissingen werden genomen. Omdat de Tweede Kamer met deze gang van zaken geen ge noegen nam, moest Rood de Kamer beloven in het vervolg correcter te handen. De bonden NPB, ACP en VHPA, zeggen nu dat Riet kerk geen blijk geeft lering te hebben getrokken uit deze aanvaring met de bonden én de Kamer. De bonden werd deze week bovendien duidelijk, dat Riet kerk de politie niet uitzondert van de 2 %-afslanking bij overheidsinstanties. Dit on danks toezeggingen aan de Kamer vorige zomer. De mi nister zou op 29 juli hebben beloten 47 arbeidsplaatsen te bezuinigen. En dan gaat het om inkrimping van het perso neel in de lagere burgersector, de ME-school, de verkeers- en de rechercheschool. Een in krimping van ruim 19 Ook over deze maatregelen is geen overleg gevoerd. De politiebonden hebben officieel aangekondigd zich te zullen beraden op tegenmaatregelen. Kort voor de zomer werd hun ergernis al gewekt toen bleek dat de bewindsman op eigen houtje besluiten had genomen over de nieuwbouw en ver nieuwbouw van politiebu reaus. De ervaringen tijdens het jongste overleg vormen voor de bonden de druppel die de emmer heeft doen overlo pen. Zij verwijten de minister hardleersheid. „In elk geval zal hij er een zware dobber aan krijgen om het vertrou wen van de bonden weer te winnen", luidt het commen taar van de politiebonden. In het vooruitzicht van de Brederode-herdenking in 1985 brachten de Rederijkers van Antwerpen een be zoek aan Amsterdam. Verscheidene Rederijkerskamers (amateurtoneelgezelschappen) speelden een klucht op de Dam. De Violieren, hier op de foto, speelden het stuk 'Hoe Maarten Starkenbuyck lid werd, van de Violieren en hoofdmans dochter wist te versieren'. - fotoanp Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Met een studieconferentie over racisme in Paradiso in Amsterdam gaat zondag 19 augustus een landelij ke actieweek tegen racis me van start, die zater dag 25 augustus besloten wordt met een demon stratie van het Beurs plein naar het Vondel park in de hoofdstad. Daar zal een monu ment onthuld worden ter nagedachtenis van Ker- win Duinmeijer, de 15- jarige Antilliaanse jon gen die 20 augustus vorig jaar vanwege zijn huidskleuï werd ver moord. DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft in een pand in de Prins Hendrik straat enkele honderden valse en vervalste kentekenbewij zen en rijbewijzen gevonden. De vondst volgde op de aan houding van een 36-jarige Ha genaar op de automarkt in Utrecht vorige week. Die pro beerde daar een auto met een vals kenteken te verkopen. De auto was van een autover huurbedrijf in Den Haag. Een 27-jarige decorateur uit Den Haag en een 30-jarige drukker uit Delft zijn in ver band met deze zaak aange houden. De politie heeft er nog geen idee van waar de valse kentekenpapieren zijn ge drukt en hoeveel auto's ermee zijn voorzien. (ADVERTENTIE) Wie eindelijk wel eens wat anders wil dan die eeuwige bril, kiest kontaktlenzen. Maar dat het vakmanschap dan nog sterker telt, wordt vaak vergeten. Kom naar Van Maaren. Die weet óók alles van kontaktlenzen. Die geeft bekwaam advies. En levert de passende kwaliteit erbij. Niet duur, trouwens! OPTICIENS VAN PROFESSIE. KENNERS VAN KONTAKTLENZEN. Breda: Ginnekenstraat 16, telefoon 138370 MAANDAG VANAF 13.00 UUR OPEN j m-M-U DEN HAAG (ANP) - Pieter Menten (84) heeft een vor dering van tien miljoen gulden ingesteld tegen zowel de publicist Hans Knoop als TROS-aktua. In het eerste geval gaat het om onjuiste berichtgeving, laster en het 'in-diskrediet- brengen'. Het tweede geval gaat eveneens om onjuiste be richtgeving. Dit heeft de advo caat van Menten, mr A.L.Ch.M. Oomen in Den Haag, desgevraagd bevestigd. Volgens Hans Knoop eist Menten tien miljoen schade vergoeding, omdat hij door diens toedoen in de gevangenis heeft gezeten en daardoor fi nanciële schade heeft geleden. Volgens mr Oomen is dat on juist. „De vordering van Menten loopt al een paar jaar en is steeds uitgesteld. Hij herin nerde het zich opeens en ik heb de zaak nu met spoed aan gebracht. De zaak tegen TROS-aktua komt 22 augus tus voor en die tegen Knoop en de uitgever van het voormali ge weekblad Accent, De Lage Landen bv in Amsterdam, op 12 september. Beide zaken zijn waarschijnlijk in eerste in stantie pro forma en dienen voor de rechtbank in Amster dam", aldus mr Oomen. Menten zit momenteel in de strafgevangenis van Scheve- ningen zijn straf van tien jaar uit. Hij komt eind maart vol gend jaar vrij. Hans Knoop was de journalist die in 1976 toen hij voor het weekblad Ac cent werkte bewijzen tegen Menten verzamelde en hem later opspoorde in Zwitser land. Volgens Knoop dient de vor dering van Menten gezien te worden als 'de laatste rancu neuze stuiptrekking van een oorlogsmisdadiger die ook na het uitzetten van zijn straf niet tot inkeer is gekomen'. De directie van de TROS ligt niet wakker van de vorde ring van Menten. J i/ ej c Van oud papier heb ik weinig verstand. Ik ben wat dat betreft volkomen blanco, een onbe schreven blad. Ik lees nu dat oud papier snel in waarde ge stegen is. Er is leven in de pa pierwinkel. Mijn stukje van gisteren is in middels al meer waard dan toen ik het schreef. Oud papier is goud waard, net als Stephan van der Berg en Ria Stalman. Weet je waar je nu snel rijk kunt worden? Op plaatsen waar de wereld met oude kranten is dichtgestopt. Je kunt natuurlijk ook een krantenwijkje nemen, maar dan met oude kranten. Nieuws is geen cent meer waard. Je moet gewoon even wachten tot het oud is. Ontspanning kan het beste ge beuren op een zalig groene grasmat. Daar gaat een enorme vrede van uit. Daarom levert Nederland gras aan Moskou. Straks ligt het gazon van Tsjernjenko vrolijk groen te glanzen dankzij ons zaad. In Zweden beijvert de socia listische vrouwenbond zich voor 'erotiek-vrije' zones. Plaatsen waar vrouwen niet worden belaagd door fluiters, knijpers en potloodventers. Straks gaat het met de eros in Zweden dezelfde kant op als met de drank. Erotiek wordt peperduur en je moet een pasje tonen, waaruit blijkt dat je niet op de zwarte lijst staat. Vreemd land, dat Zweden. Een jongen sleept zijn vader voor de rechter omdat deze hem een pak voor zijn broek had gegeven. Vader moest boeten. Blijkbaar had de zoon zich in een bille- koek-vrije zone bevonden. MERIJN DEN HAAG - De onlangs op gerichte Nederlandse Video Detaillisten Organisatie heeft haar eerste slag in de strijd te gen illegale videotheken ge wonnen. De rechter in Haarlem heeft deze week een videotheek uit Hoorn verboden nog clandes tiene kopieën te verhandelen, op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden per overtre ding. Hij stelde daarmee een 'legale videotheekhouder, die zijn collega in kort geding had gedagvaard wegens oneerlijke concurrentie, in het gelijk. Het kort geding was een proefballonnetje, om te zien of procederen op deze basis mo gelijk was. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De VARA is drievoudig in het zonnetje ge zet door de Nederlandse radio en tv-critici, verenigd in de Stichting Nipkow. Tijdens de jury-zitting, gis termiddag in Amsterdam, werden drie prijzen toege kend, twee voor de radio en een voor televisie. Alle drie gingen ze naar de VARA. Van onze redactie binnenland UTRECHT De Natuurbe- schermingsraad heeft minis ter Braks van Landbouw en Visserij geadviseerd de lijst van beschermde plante- en diersoorten in Nederland uit te breiden. Het gaat oih soorten die in hun voortbestaan wor den bedreigd. Zij moeten worden be schermd door ze aan te wijzen als beschermde soort op grond van de Natuurbeschermings wet. Bovendien moet in veel gevallen ook hun groeiplaats of leefgebied tegen aantasting of vernietiging worden be schermd. De raad schrijft dit in een advies over de herziening van de besluiten beschermde in heemse plante- en diersoorten aan de minister van Land bouw en Visserij. De eerste lijst met krach tens de Natuurbeschermings wet beschermde plante- en diersoorten werd door het toenmalige ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk in 1973 op gesteld. Enkele jaren geleden is de Natuurbeschermings- raad gevraagd die lijst te her zien. De Natuurbeschermings- raad benadrukt in zijn advies dat deze vorm van bescher ming op zich zelf niet toerei kend is. De achteruitgang van wilde planten en dieren in ons land is namelijk het gevolg van aantasting van de kwali teit van het milieu (onder an dere door verontreiniging), in tensivering van het grondge bruik, verstedelijking en het eentoniger worden van het landschap. De raad heeft voorgesteld de bescherming van plante- en diersoorten te combineren met het gericht veiligstellen van terreinen waar de soorten voorkomen. Dat kan door de aankoop van terreinen of door aanwijzing van die gebieden tot beschermd natuurmonu ment. Enkele diersoorten die nu nog onder de Jachtwet of de Visserijwet vallen wil de raad ondergebracht zien bij de Na tuurbeschermingswet. Het gaat onder andere om de zee hond, de otter, de das,'kleine marterachtigen en de zalm en steur. Ook moeten er meer on gewervelde dieren op de lijst worden opgenomen, waaron der diverse soorten libellen, mieren en kevers.

de Stem | 1984 | | pagina 3