J Westdorper kon gestolen goed 'goed gebruiken' Extra geld voor kunst en cultuur 'Iedereen heeft een droom; de mijne is een 9 WIJN PAK HUIS Drugs voor café Oostende kwamen uit Nederland 499 159 149 179 MIJN EP 'OMMISSIE ONDERZOEKT MOGELIJKHEDEN a DE STEM Zegwaard actief op Zeeuwse afv almarkt 'UREJAM tBLET 13-365275 rgangen WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1984 Wielerkoers Draaibrug is afgelast DUIZEND GULDEN BOETE Rubensfeest- markt te Antwerpen TOT NU TOE ZEVEN ARRESTATIES GS WILLEN DROOGGEVALLEN SUBSIDIEPOTTEN WEER SPEKKEN MET VEERTIEN VROUWEN DE WERELD ROND Tien mille Strak schema Vliegtuigbom gevonden in visnet T erneuzenaar vermoedelijk verdronken Met 'Uit' naar ballet van de 20e eeuw A55 |en, kersen of 199 Tikt |f hazelnoot, i volwassenen- [igen. furkunde 3-2-1 e graads Viands 3-2-1 e graads Kgogiek 2-1 e graads kikunde 3-2e graads f huishoudkunde - Viek 1 e graads Mogie 3-2e graads lunde 3-2-1 e graads |rtgezet onderwijs is i welke daar niet pedagogiek, ILGEMENE officieel (staats)- opleidingen zal bij hd certificaat i augustus 1984 Tilburg £ijn mondeling s van de verschillen eraren- en de alge- t algemene ledurende de avond ie kunt U terecht bij: Willem II straat 45 gezinnen (die aan) heeft de pteren'. Britse regering leren, letterlijk linzamelingen e en efficiente het feit dat t/oor de Britse itwagen vanuit alle getroffen iken te helpen, bestaande uit kten. behoefte aan ansporten al in pesloten in de re partijen en treiden start de vandaag een rdam is 683683. ran de komende UN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Duits bedrijf wil WOV financieren DRAAIBRUG - De wieler wedstrijden voor jeugd en trimmers, die zondag in Draaibrug zouden worden ge houden, zijn afgelast. Reden is dat het de Draaibrugse sport vereniging DSV niet lukt het parkoers vrij te maken van traetoren. Navraag bij het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en bij het ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieuhygiën staaf de de woorden van gedeputeerde Barbé. Volgens woordvoerders van de beide ministeries valt de WOV wel degelijk onder de doelstellingen van de terug- ploegregeling, maar het pro bleem op dit moment is dat de regeling nog in een experi menteel stadium verkeert en reeds is volgeboekt met aller hande projecten. Het kabinet gaat in de loop van het ko- Van onze correspondente MIDDELBURG - Nog nooit was de 22-jarige C. S. uit Westdorpe met justitie in aanraking geweest. Maar vorig jaar vergreep hij zich tot drie maal toe aan an dermans eigendommen, reden waarom hij dinsdag door het openbaar ministerie voor het beklaagden- hekje in Middelburg was geroepen. Vlissmger S. N. te staan op een boete van 350 gulden. N. had in oktober van het vorig jaar plannen gehad een hobby glasgraveren te ontwikkelen, „maar van mijn uitkering kon ik de nodige spullen niet beta len en daarom nam ik ze maar gewoon mee", aldus N. Toen hij op 21 december werd aan gehouden bekende hij vlot alle vorige winkeldiefstallen, vooral ook omdat het met de hobby toch niet wilde lukken. Een boete van 875 gulden tenslotte kreeg de 25-jarige J. O. uit Oost-Souburg opgelegd omdat hij op 10 oktober in Ar- nemuiden betrapt werd met het rijden met een alcoholpro millage van 1.28, terwijl er in zijn auto bovendien een wa penstok werd gevonden. Poli tierechter mr. De Wilde toonde ter zitting het wapen (een stuk stoelpoot met een lus eraan), waarvan O. had gezegd dat hij het als sieraad bij zich droeg, „hetgeen", aldus de politie rechter, „het vermoeden wekt dat hier sprake is van geringe welstand of in ieder geval van een grote mate van geestelijke armoede". Reden waarom hij zich met de officier van justi tie beperkte tot het eerder door O. geweigerde schik kingsbedrag. Op 6 augustus pikte S., sa men de 34-jarige L. L. (even eens uit Westdorpe), in Bres- kens twee dekzeilen omdat hij die zo goed kon gebruiken voor de hooiberg van zijn va der. Wat later op dezelfde dag pakte hij in Zuiddorpe de lichtbak van een aanhangwa gen omdat die eveneens zo i bruikbaar was. En op 7 november laadde hij zijn Volkswagenbusje vol suiker bieten van een terrein in zijn woonplaats. Lakschilvers op de 'plaats van het misdrijf' die overeenkwamen met die van zijn voertuig, leidde de politie naar S., die daarop bekende voor deze onwettig ver kregen waar een goede be stemming te weten. „Onbegrijpelijk en jam mer", noemde politierechter mr. De Wilde de escapades van S., vooral ook gezien de betrekkelijk geringe waarde van de gestolen spullen. S., die verzekerde dat het de eerste maar ook beslist de laatste keer was dat hij voor het be- 'laagdenhekje stond, werd ver onder de eis van het openbaar ministerie veroordeeld tot een boete van 1000 gulden, waar van 400 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Zijn niet verschenen maat L. kreeg bij verstek een boete op- gelegd van 300 gulden, waar van 200 voorwaardelijk. Diefstal van een hoeveel heid 'speeldingen' uit verschui lde winkels in Vlissingen en ^geving kwam de 21-jarige mend jaar beslissen of de te- rugploegregeling wordt voort gezet. Wordt die regeling defini tief, dan heeft de WOV een grote kans van slagen opgeno men te worden, zo bevestigden de woordvoerders van de mi nisteries. Maar ook dan nog is het laatste woord aan het ka binet en de tweede kamer. Overigens zijn er nog meer ontwikkelingen die de WOV weer actueel kunnen maken. Zo onderzoekt een subcom missie van de commissie Wag ner de mogelijkheid om het eerdere WOV-plan te privati seren. Dat gebeurt op verzoek van een bedrijf, volgens ge ruchten gevestigd in Duits land, dat nog niet eerder in de geschiedenis van de WOV is opgedoken. Eerder meldde De Stem al dat de Belgisch-Nederlandse aannemerscombinatie (met grote jongens als de HBG, Bal- last-Nedam, Boskalis-West minster, Volker Stevin en de Gentse aannemer De Meyer) de mogelijkheden bekijkt om de WOV te bouwen met privé kapitaal. De Zeeuwse kamerleden die afgelopen maandag het pro vinciebestuur bezochten ach ten het niet uitgesloten dat nieuwe plannen voor financie ring van de WOV ter sprake kunnen komen wanneer de re sultaten aan de orde zijn van het efficiency-onderzoek bij de Westerscheldeveren. De re sultaten daarvan zijn van be lang voor de rijksbijdrage, die het rijk jaarlijks voor de veren op tafel legt. Zoals gemeld heeft het onderzoeksbureau Berenschot geadviseerd het personeelsbestand bij de veren met ongeveer 80 man in te krimpen. HULST/ANTWERPEN Vandaag wordt in Antwerpen de grootste feestmarkt van Europa gehouden. De laatste jaren trok de Ru- bensfeestmarkt rond de 70.000 bezoekers. Rondom het beeld op de Grote Markt slaan van daag zo'n 200 marktkramers hun tenten op. Antiek vindt u op de Korenmarkt en Lijn- zaadmarkt en kunstenaars op de Handschoenmarkt. JJGBLAD VOOR ZUICWEST NEDERLAND Kantoren JTerneuzen, Hulst en Goes, bressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: '30-12.30/13.30-17.00 uur. "Wactle kneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan- ®6rl (plv. chef), Frank Dey, Haul de Schipper, Cor de ,0er (foto), Ton Koomen Wrt). Hulst: Eugène Ver beten. Goes: Cees Maas. Middelburg: Henk Postma. Oostburg: Co Meertens. Servicepunten Jloosterzande: mevr. Alexanderstr. 4 2250. Neve, 01148- Kdvertentle-expl. nsPecteur Zeeland: C. Me- nu- P"vé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers OOSTENDE/TERNEUZEN - Het groots opgezette drugscentrum in een jongerencafé te Oostende, dat het afgelopen weekeinde door de rijkswacht is opge rold, werd bevoorraad vanuit Nederland. Dat is ge bleken uit de verhoren van de zeven bij het centrum betrokken personen, die tot nu toe zijn gearresteerd. Zoals gisteren gemeld dien de het café als een verdeel- plaats voor zo'n 100 kleine dealers uit België en Zeeland. Er werd hoofdzakelijk hasj, cocaïne, lsd en amfetamine verhandeld. De omzet bedroeg zo'n 50.000 gulden per week. Het café is inmiddels door het stadsbestuur van Oostende gesloten. Volgens de politie werden de drugs-voorraden vrijwel wekelijks vanuit Nederland aangevuld. Het onderzoek in deze richting is echter nog in volle gang, maar een woord voerder van de rijkswacht acht het niet uitgesloten dat zeer binnenkort ook in ons land arrestaties zullen volgen. Het hele netwerk blijkt zeer professioneel te zijn opgezet en moet grote winsten hebben opgeleverd. In het jongerenca fé was een ingenieus alarm systeem geïnstalleerd waar mee de dealers bij de eerste politie-activiteiten konden worden gewaarschuwd. Ook waren maatregelen genomen om hasj-honden op een dwaal spoor te brengen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het dage lijks provinciebestuur van Zeeland wil de vrijwel droog gevallen subsidiepotten voor kunst- en cultuur weer een beetje spekken. Men wil daar voor 100.000 gulden uit het provinciaal welzijnsfonds te halen. Als de staten op 14 septem ber akkoord gaan is er weer geld om dit jaar nog een reeks evenementen mogelijk te ma ken. Zoals gemeld trok de Zeeuwse Culturele Raad on langs aan de bel, onder meer nadat gebleken was dat er voor de rest van dit jaar nau welijks nog geld voorhanden was om subsidie-aanvragen te honoreren. Volgens Gedeputeerde Sta ten raakten de subsidiepotten dit jaar zo snel leeg omdat de provincie een actiever beleid is gaan voeren en steeds meer activiteiten en initiatieven worden aangemeld. Wanneer extra geld naar de subsidiepotten wordt overge heveld kunnen volgens GS weer verschillende initiatie ven mogelijk worden ge maakt. Genoemd worden twee speciale concerten rond het 150-jarig bestaan van de ko ninklijke Oratorium vereni ging tot Oefening en Uitspan ning, een project van de Zeeuwse Komedie met het muziekgezelschap Sint Jutte- mis, concerten van het West- Vlaams Orkest en het Bra bants orkest, marginale thea tervoorstellingen, enkele lite raire activiteiten en dergelij ke. GS hebben de staten nu ook een uitgebreid overzicht gege ven van subsidie-aanvragen, welke dit jaar al werden geho noreerd. Daarom was door de statencommissie voor het wel zijn gevraagd. Als de staten akkoord gaan is er voor 'evenementen van provinciaal belang' weer bijna 53.000 gulden beschikbaar (in de pot zit nu nog slechts 8.000 gulden). Voor 'bijzondere eve nementen en experimenten' zal weer bijna 41.000 gulden beschikbaar zijn (in de pot zit nu nog 11.000 gulden), voor tentoonstellingen van provin ciaal belang 11.500 gulden (er is nu nog 1.500 gulden), voor culturele uitwisseling 17.000 gulden (er is nu nog 7.000 gul den) en voor literaire activi teiten 12.500 gulden (er is nu nog 7.500 gulden). In de hut beschikt de bemanning over moderne navigatie-apparatuur - FOTO'S WILLEM MIERAS Door Cees Maas MIDDELBURG - Hij noemt het zijn eigen jongensboek. Met veertien vrouwen, een schipper en een ouwe schuit in het voetspoor van de eens zo vermaarde en niet min der beruchte Verenigde Oost-Indische Compagnie op handel uit in de Oriënt. Ze verwachten dat de reis een jaar gaat duren. Voorlo pig evenwel. Want als het hun daar bevalt en ze van de handel in specerijen kunnen leven, komen ze misschien wel nooit meer weerom. Een verhaal van een moderne Levantijn en zijn volgelin gen. Aan de kade bij de sta- tionsbrug in Middelburg worden de laatste voorbe reidingen getroffen. De schipper-eigenaar („Zeg maar gewoon Gerrit, een achternaam is niet belang rijk") van de trotse twee master stagzeilschoener de Phoenix, de voormalige vis- serslogger Scheveningen 82, loopt met ontbloot bovenlijf de tuigage te inspecteren. De twee vrouwen van de vaste ploeg, Jenny en Astrid, aan het werk met staalborstels bij de boegspriet. De andere twaalf vrouwen zijn eigen lijk nog niet op de rol bijge schreven. Dat komt nog, meent Gerrit. Uit de onge veer zeventig reacties die hij kreeg op een viertal adver tenties in de landelijke dag bladen zullen hij en 'zijn' vrouwen spoedig een selec tie maken. De idee voor de operatie- Phoenix is ontsproten aan het brein van Gerrit, een rondborstige Amsterdam mer van middelbare leeftijd. In zes jaar tijd heeft hij de logger verbouwd tot een uiterst modern vaartuig, voorzien van alle benodigde electronische apparatuur Gerrit, Astrid (midden) en Jenny op het dek van de schoener om het avontuur te doen sla gen. Behalve ruimte aan de vijftien-koppige bemanning biedt het schip plaats aan zo'n tien ton negotie: saf fraan, vanillestokjes, pepers, kruidnagelen, rozijnen, krenten en ander exotisch goed. Gerrit voorspelt ren dement voor hem en voor de 14 vrouwen. Een eventuele winst uit de onderneming zal zusterlijk en broerderlijk worden verdeeld. Maar vooralsnog geen winst. Meevaren gaat niet voor nop. Iedereen betaalt tienduizend gulden en daar van wordt duizend gulden vastgezet op een bankreke ning, om in geval van ruzie of heimwee de terugreis van de betrokkene te kunnen be talen. Gerrit vind die tien mille een koopje: „Als je het uitrekent kom je op 26 gul den per dag. Daar krijg je dan een mooi avontuur voor, de kost en inwoning en een mogenlijk aandeel in de winst. Ook ben ik niet van plan als een boeman op te gaan treden. Alles zal demo cratisch verlopen aan boord. Gezamelijk beslissen we over de dingen die we gaan doen". Over belangstelling heeft het gezelschap tot dusver niet te klagen. De vele reac ties op de advertenties ge tuigen daarvan. Het heeft Gerrit en de zijnen eigenlijk een beetje verbaasd. Zoveel respons werd niet verwacht. Gerrit: „Kennelijk voelen veel vrouwen voor een der gelijke trip. Laatst kwam er nog een meisje op een gloed nieuwe motorfiets aan- scheuren. Ze stapte af, hing een bordje 'Te Koop' aan dat ding en sprong vervolgens aan boord". „De reis zal zeker niet het karakter van een luxe-crui se dragen", beklemtoont Jenny. Drugs zijn sowieso verboden, alcohol wordt - met mate - toegestaan. En verder is er een strak werk schema voor elk beman ningslid. Er wordt gewerkt van 9 tot 12 uur en daarna is iedereen vrij van de vaste taken in de kombuis, het ka belgat het dek of de machi nekamer. Omdat de vrou wen die mee zullen gaan, waarschijnlijk onervaren zeilsters zijn, wordt vanaf Middelburg binnen enkele weken eerst koers gezet naar Portugal. Daar gaat het gezelschap dan een paar maanden in training, totdat de bemanning de schoener perfect weet te hanteren. Vandaar gaat het richting Indonesische archipel of- ze zien wel. De hamvraag blijft even wel: waarom juist met veer tien vrouwen en één manne lijke schipper? Jenny legt uit dat dit komt omdat Ger rit en de twee vrouwen de vrouwenemancipatie een warm hart toedragen. Femi nisme is een te zwaar woord, daar zitten zo veel negatieve kanten aan, vinden ze. Maar ze zijn vol vertrouwen dat vrouwen een tocht als deze net zo goed aankunnen als mannen. „Al twintig eeuwen hebben wij mannen er toch een rotzooitje van ge maakt?", bast Gerrit er tus sen door, „daarom is het nu de beurt aan de vrouwen". „De reacties van het pu bliek op het plan zijn ver deeld", zegt Jenny. „Bij mannen heb je het wel dat er besmuikt gereageerd wordt. Zo van: die Gerrit, die heeft het goed bekeken; met veertien meiden voor zich alleen naar de eve naar". Vrouwen reageren in het algemeen positiever, is hun ervaring. Gerrit zal niet veel kans krijgen zich te ontpoppen als een mannelij ke despoot, want Jenny heeft al laten weten: „Als hij te veel zeurt, zetten we hem gewoon voor de kust van Afrika of zo in de rubber boot!". Van onze correspondent VLISSINGEN - Een vliegtuig bom, afkomstig uit de netten van een kleine vissersboot, en daarna gedeponeerd op de ste nen glooiing van de buitenha ven te Vlissingen, heeft gister morgen voor een stremming van het verkeer gezorgd. Zowel het trein- als het weg- en waterverkeer kwam van 06.45 uur tot omstreeks 07.30 uur stil te liggen. De mel ding van de gevonden bom kwam omstreeks 05.30 bij de politie binnen. Direct daarop werden de marine en de EOD (Explosieven opruimings Dienst) gewaarschuwd. De in de nabijheid gelegen bedrijven werden ontruimd, en ook een op dat tijdstip bin nenvarende veerboot van de Olau-lijn uit Engeland werd buitengaats gehouden. De vliegtuigbom van 500 pond werd door de leden van de EOD van zijn ontsteking ont daan. Daarna werd het projec tiel vervoerd naar het strand te Vrouwenpolder, waar het in de loop van de dag verder on schadelijk werd gemaakt. Omstreeks 07.30 uur was het verkeer te Vlissingen weer normaal. Van onze correspondent BRESKENS - Dinsdagmiddag omstreeks half een is op het strand nabij de nieuwe sluis aan het eind van de Puijendijk het stoffelijk overschot aange troffen van de 68-jarige E. van Dorselaar uit Temeuzen. Van Dorselaar was ter plaatse aan het vissen, gelet op de hengels die daar in het wa ter stonden en zijn fiets die daar bij lag. Ook stak een riek in het zand om wormen te ste ken. Van Dorselaar is naar het ziekenhuis in Oostburg over gebracht, waar de dood werd geconstateerd, vermoedelijk door verdrinking of een hart infarct. Van onze correspondent OOSTBURG - De stichting 'Uit' West-Zeeuwsch-Vlaan- deren heeft kans gezien een aantal kaarten te bemachtigen voor de voorstelling, die het ballet van de 20e eeuw onder leiding van Maurice Béjart geeft op zondagmiddag 30 sep tember in het Koninklijk Cir cus te Brussel. Zij die graag deze uitvoering willen zien kunnen kaarten reserveren bij de heer Verhage, tel. 01179- 1239 (tussen 9.00 en 23.00 uur), vóór 30 augustus. De stichting 'Uit' zorgt voor een bus die de belangstellen den uit Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. De route is van Breskens via Oostburg en Sas van Gent naar Brussel. Het ballet van de 20e eeuw, dat dit jaar ook een optreden verzorgde voor het Holland Festival, brengt te Brussel de choreografie van Béjart 'Mes- se pour les temps futures', een werk dat gebaseerd is op reli gieuze en populaire muziek van de vijf continenten en ge dichten van Dom Helder Ca- mara. De kosten voor deze balle- treis bedragen 35 gulden. Ove rigens is het ook nog mogelijk te reserveren voor de twee volgende concerten: tot 24 augustus voor het concert door de Wiener Philharmoniker onder leiding van Claudio Ab- bado op vrijdag 7 september en tot 14 september voor het concert door het Concertge bouworkest onder leiding van Eugen Jochum op vrijdag 28 september. TERNEUZEN - Het afvalver- werkend bedrijf Zegwaard uit Delft gaat zich driftig roeren op de afvalstoffenmarkt in Zeeland. Het is volgens de di rectie nodig in de provincie zo veel mogelijk bedrijfsafval op te halen, om het voortbestaan van de Centrale Vuilverwer- kende Industrie (CVI), de Zeeuwsvlaamse dochter van Zegwaard, veilig te stellen. Zoals bekend bepaalde de raad van state, op verzoek van de provincie Zeeland, onlangs dat op de CVI-belt in de Dek kerspolder bij Sas van Gent geen huisvuil meer mag wor den gestort. Tot nu toe kwam op die stortplaats het afval uit de gemeenten Hontenisse en Sas van Gent terecht. Nu die markt wegvalt moet CVI/Zeg waard uitkijken naar andëre klanten. Zegwaard-directeur Koele- veld is optimistisch over de mogelijkheden in Zeeland. „We willen er alles aan doen om CVI te behouden. We heb ben hier in Delft een groot wa genpark en dat kunnen we vrij gemakkelijk inzetten in Zeeland". Koeleveld steekt niet onder stoelen of banken dat hij nij dig is over de houding van het Zeeuwse provinciebestuur dat het storten van huisvuil in de Dekkerspolder onmogelijk maakte. CVI was een goedlo pende Zegwaard-dochter, die nu echter in problemen ge raakt. „We moeten kennelijk niet rekenen op de provincie om het hoofd boven water te houden. Gelukkig heeft Zeg waard zelf de mogelijkheden om er iets aan te doen" aldus Koeleveld.

de Stem | 1984 | | pagina 9