Produktie van 'pientere pookje' loopt vast België: taal mede schuldig aan schulden Komst Amerikaanse leren leidt tot onrust in Ulster 6Hulpv BEHOEF! SER-ADVIE! Beter voorbee WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1984 BlBTUM ACHTERGROND Nieuwe onderzoek bij Van Doorne's Transmissie in Tilburg Volkswagen Problemen Kwakkelen Investering Niet echt Drie factoren Nationale regering onmogelijk in land waar geen eenheid is Openbreken Happart-effect DODE EN GEWONDEN BIJ ONGEREGELDHEDEN Applaus Publiciteit 'Inmenging' Ere-schuld PAPIER' VOOR UW PEN Woensd recht WOENSDAG 15 AUGL Proces-verbaal voor De Gelderlander na overtreding wet kansspelen DE STEM COM T5 Van een onzer verslaggevers TILBURG - In het voor jaar van 1980 geloofde minister Van Aardenne (Economische Zaken) nog heilig dat Van Door ne's Transmissie in Til burg (VDT) uiteindelijk werk zou kunnen bieden aan 500 man. Van Aar denne bleef nog altijd optimistisch over de werkgelegenheid bij het bedrijf, ondanks het feit dat VDT al in '78 met de ondergang werd be dreigd. Alleen de oorspronkelijke plannen met VDT uit '72 za gen er nog schitterender uit. VDT werd toen nog een gou den toekomst voorspeld met uiteindelijk 5 a 6.000 arbeids plaatsen. Die schone toekomst vormde toen voor het Til- burgse gemeentebestuur aanleiding om het Duitse Volkswagenconcern te be richten dat Volkswagen niet langer kon rekenen op een optie op 200 hectare indus trieterrein voor de bouw van een autofabriek in het Til- burgse. Met de vestiging van VDT en het daarmee ver wachte hoge arbeidsaanbod, kon Tilburg onmogelijk nog eens de drie tot zelfs achtdui zend arbeidskrachten leve ren die Volkswagen uitein delijk meende nodig te heb ben, zo schreven B en W in hun overmoed. Anno '84 is het netto resul taat dat de banen van de 170 mensen die nu bij VDT wer ken opnieuw op de tocht staan. De voorbereiding van de produktie van het 'pientere pookje', de automatische ver snellingsbak van Van Door ne's Transmissie die door DAF-voorman ir. Huub van Doorne zelf werd ontwik keld, leek zich in het begin van die jaren zeventig nog zo voorspoedig te ontwikkelen. Met het oog op de schitteren de toekomst van VDT werd meteen al een terrein van 34 ha. industriegrond aange kocht. De revolutionaire ver snellingsbak zou immers binnen afzienbare tijd door vrijwel alle grote autofabri kanten worden aangekocht, zo luidde de verwachting. Het liep allemaal anders. De technische aanlooppro blemen waren veel groter dan verwacht en in '78 stelde een rapport, opgesteld door vijf doctoraal-studenten van de Katholieke Hogeschool in Tilburg vast, dat de houd stermaatschappij van VDT, Vado Beheer b.v., het Til- burgse bedrijf als 'doodziek' beschouwde. „Binnen de on derneming wordt een strikt stilzwijgen over de werkelij ke situatie bewaard. Zelfs de ondernemingsraad zou niet op de hoogte zijn van de wer kelijke stand van zaken", al dus het rapport. De aanbeve lingen van de onderzoekers luidden dan ook dat de on dernemingsraad met spoed op openbaarheid van alle stukken zou moeten aandrin gen en overname of fusie (ge noemd werden het Ameri kaanse bedrijf Borg Warner, Fiat en Ford) zou moeten af wijzen als daardoor niet aan toonbaar de werkgelegen heid behouden zou blijven. Kort daarop namen Borg Warner en Fiat (ieder met 24 procent) een belangrijk aan deel in VDT met een 60 mil joen-uitbreiding van het aandelenkapitaal. Het opti misme dat VDT met die nieuwe' impuls uiteindelijk toch tot nieuwe resultaten zou kunnen komen, werd echter opnieuw niet waarge maakt. Het bleef 'kwakkelen' met het Tilburgse bedrijf tot Volvocar in '83 uiteindelijk de 39,5 procent aandelen van de familie Van Doorne (Vado Beheer) in VDT overnam. Toen, eind vorig jaar, kwa men eindelijk ook de eerste grote orders binnen en bleek de orderportefeuille met 100 miljoen gulden goed gevuld. Desondanks bleef de orga nisatie bij VDT het grootste struikelblok. De nieuwste in vestering, vorige week, met een uitbreiding van het aan delenkapitaal met 15 miljoen gulden (door de aandeelhou ders Fiat, Borger Warner, Volvocar en de Nederlandse overheid) was dan ook vooral bedoeld om een dreigend faillissement af te wenden. Want ondanks het feit dat VDT in wezen een sterk be drijf is en een revolutionaire vinding op de markt brengt, komt de massaproduktie niet van de grond. Deze investe ring ging dan ook gepaard met de voorwaarde dat de or ganisatie van VDT zodanig moet worden gewijzigd dat de ontvangen orders nu ook kunnen worden uitgevoerd. De aandeelhoudersverga dering besloot dat het orga nisatiebureau Beerenschot VDT zal doorlichten en bin nen enkele maanden een re organisatieplan op tafel zal leggen. De vakbonden die in het verleden al zo vaak hun twijfels over het managment uitten, wijzen er opnieuw op dat de werkelijke knelpunten in het bedrijf door de directie niet echt worden aangepakt. Ook sinds begin dit jaar technische directeur R. Ham stra-Pik van de aandeelhou ders het vriendelijke verzoek kreeg om maar op te stappen, is het niet wezenlijk beter ge gaan. „Wij hebben al een half jaar geleden bij de directie aangedrongen op een grondi ge aanpak van de knelpun ten, maar dat is tot op heden niet echt gebeurd. We hebben na deze reorganisatie echter goede hoop dat het voortbe staan van VDT gewaarborgd is", aldus A. Verdijsseldonk van de industriebond FNV vorige week. De extra injectie met 15 miljoen gulden IN VDT moet volgens de aandeelhouders in ieder geval worden gezien als een blijk van groot vertrou wen in het bedrijf en zijn produkt. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe Ginnekenstraat 41, ©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5. ©01184-19910 Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12,30 en 13.30-17 00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar Bij automatsche betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen: inclusief 5% B T W Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Centrale melding (ook op zaterdag) ©076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties S 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door ome correspondent Aad Jongbloed BRUSSEL - Als de Bel gische regering in de loop van de jaren niet zo'n gigantische schul denlast op zich geladen had, zou de B.V. België een winstgevende on derneming zijn. Want voor het eerst worden de inkomsten voor het ko mend jaar hoger ge raamd dan de uitgaven, de schulden even verge ten. Wat dat betreft heeft de christen-democratisch/libe rale regering-Martens, die verrassend genoeg sinds de cember 1981 redelijk comfor tabel in het zadel zit, wel iets bereikt waarmee zij eind vol gend jaar de kiezers tege moet kan treden. Maar de begroting, die na deze vakantie het parlement moet passeren, vertoont een schuldenlast, die bijna niet meer te overzien is. De uitgaven werden dan wel duidelijk beteugeld, maar de regering zal na haar ambtstermijn 2.000 miljard frank (11 miljard gulden) meer schuld achterlaten dan toen zij aan haar regeerpe riode begon. De lopende ont vangsten worden geraamd op 77,6 miljard gulden; de uitgaven, zonder rekening te houden met de schuld, op 72,6 miljard. Maar met inbegrip van de interest op de schul den komen de uitgaven op 104,8 miljard gulden uit en dat betekent dat de betaling van de rente op de rijks schuld meer dan eenvijfde van de lopende uitgaven voor volgend jaar opslorpt. Ten opzichte van dit jaar gaan de lasten van de rijks schuld in 1985 met 3,1 miljard gulden (17,5%) omhoog en zonder bezuinigingsmaatre gelen zou dit bedrag zelfs 4,5 miljard gulden zijn. De vraag in België is, zoals elders waar de schulden zo zwaar op de begroting druk- ken, hoe orde op zaken te stellen. Volgens minister Jean-Luc Deheane van so ciale zaken zijn er in België drie factoren, die de hoogte en de groei van de schuld be palen. Ten eerste heeft de re gering af te rekenen met de uitwassen van een periode, waarin de bomen tot in de hemel reikten. Juist in die periode van economische welvaart werd het schulden mechanisme in werking ge steld om te voldoen aan wat toen rechtvaardige eisen op sociaal terrein genoemd mochten worden. Een tweede factor is daar mee verwant: de belangen groepen in de Belgische sa menleving zij n dusdanig goed georganiseerd dat zij de grootste greep op de besluit vorming hebben. Ten derde kost de tweetaligheid met onverzoenlij ke standpunten aan beidé zijden de staat handen met geld. Volgens Deheane ligt de oplossing voor de hand: er zal met alle groeperingen uit de vakbonds- en taalsfeer on derhandeld moeten worden om de kosten rigoureus te drukken. Wat betreft de vakbonden betekent dat een klus, die nauwelijks te klaren valt. Nog minder dan in Neder land zijn de vakbonden in België bereid tot inleveren. Integendeel zelfsde vakbon den zijn bereid onmiddellijk het stakingswapen te hante ren en alleen al uit politieke, zeg maar electorale motieven zal de regering haar zwakte moeten toegeven. In het hui dige politieke klimaat lijkt een overeenkomst met de vakbonden dus zo goed als onhaalbaar. Blijft over de poging om de kosten, voortvloeiend uit de communautaire problemen, te drukken. Dat betekent het openbreken van schoolak- koorden, cultuurakkoorden, overeenkomsten over de na tionale sectoren en het com promis over het ingewikkel de universiteiten-systeem, onderverdeeld in katholiek, vrijzinnig, staats, vrij, Fran stalig en Vlaams. Dat zijn al lemaal overeenkomsten, die na een lange politieke strijd werden gesloten en vaak bleek dat niet zozeer de be ginselen als wel de financiële implicaties het zwaarst wo gen. Met name de Walen zullen zich niet zo maar gewonnen geven als het erom gaat de zaken nader te bezien. De vakbonden in Wallonië tonen zich altijd zeer militant als het gaat om het prijsgeven van sociale verworvenheden en zij zien zich gesteund door de socialistische oppositie, die in Wallonië nog steeds aan invloed wint. De Waalse tak van de so cialisten hanteert bovendien zeer behendig de taalkwestie en in toenemende mate zal zij gebruik gaan maken van de vleesgeworden Waalse on verzoenlijkheid, Europarle mentariër en burgemeester van het officieel Nederlands talige Voeren, José Happart. Hoewel niet eens lid van de socialistische partij, maar wel prijkend op de verkie zingslijst van de socialisten, wist Happart bij de recente Europese verkiezingen 234.996 voorkeurstemmen op zich te verenigen. Zonder twijfel zal de voor zitter van de Waalse socialis ten, Spitaels, bij de volgende nationale verkiezingen een nieuw Happart-effect willen bewerkstelligen. Dat effect zal zeker groter worden naarmate de Belgische rege ring nog voor eind 1985, het moment van de verkiezingen, probeert te knabbelen aan de financiële uitwassen van het taalprobleem. Zelfs voorzich tig manoeuvreren van de re gering-Martens in die rich ting zal ertoe leiden men bij de vorming van een nieuwe regering niet om de (Waalse) socialisten heen kan. De remedie, die minister Deheane voor ogen staat, zal derhalve niet werken. De schuldenlast zal niet verlicht kunnen worden via de bon den en de belangengroepen op communautair terrein. Resultaat: welke regering ook na de verkiezingen van 1985 aantreedt, zij zal te ma ken krijgen met een enorme, zelfs gegroeide schuldenlast. Vandaar dat er nu al stem men opgaan om - net zoals Wiegel in Nederland inder tijd voorstelde - eind 1985 te komen met een 'regering van nationale eendracht', een combinatie van christen-de mocraten, liberalen en socia listen om de gemeenschappe lijke vijand, het schulden pakket, te bestrijden. Maar ook die droom moet vervlie gen, want het mag als onmo gelijk gezien worden dat een regering van nationale een dracht iets bereikt in een land, waar geen nationale eenheid is. Een beeld van de vechtpartijen zondag in Belfast, waar de politie met plastic kogels op de menigte schoot. Eén persoon werd daarbij gedood, zeker twintig mensen raakten gewond. fotoap Van onze redactie buitenland BELFAST - Toen de premier van de Ierse Republiek, Jack Lynch, in november 1979 een bezoek bracht aan Washington sprak hij met de toenmalige presi dent Jimmy Carter over de financiële steun die Amerikanen van Ierse afkomst geven aan het Ierse Republikeinse Le ger, de katholieke ter reurbeweging in de aan zijn land grenzende Britse provincie Noord- Ierland. Carter verze kerde hem, dat zijn re gering alles zou doen wat binnen haar moge lijkheden lag om de steun van Amerikaanse burgers aan de terroris ten te voorkomen. Afgelopen dagen werd in Noord-Ierland weer eens duidelijk hoe beperkt de mo gelijkheden van Amerikaan se regeringen zijn om tegen de zestien miljoen Ameri kaanse burgers van Ierse af komst te zeggen wat ze voor hun verwanten op het groene eiland mogen doen en wat niet. Honderdvijftig leden van Noraid, het Irish Northern Aid Committee, dat in de Verenigde Staten geld inza melt voor de IRA, arriveer den vorige week donderdag in Noord-Ierland om deel te nemen aan de herdenking op 12 augustus van de vijftiende verjaardag van het inzetten van Britse troepen in Lon donderry Het provocerende optreden van deze fanatieke Amerikaanse Ieren leidde tot pijnlijke incidenten, die de Britse regering hels hebben gemaakt en die ook de rege ringen in Washington en Du blin hen niet in dank zullen afnemen. Allereerst was daar Brian Judge, een inwoner van In diana, die vorige week don derdag door de politie in Bel fast werd gearresteerd, na dat hij was aangetroffen in het bezit van een benzine bom. Op een andere plaats in Belfast applaudisseerden le den van het Amerikaanse ge zelschap voor twee gemas kerde mannen met pistolen, die hen tijdens een bijeen komst beloofden dat er nieu we aanvallen zouden worden gepleegd op politie en leger. Zondag dook de Ameri kaanse advocaat Martin Ga!- vin, publiciteitschef van No- raid aan wie door Londen de toegang tot Ulster was ont zegd, in Belfast op. Voor het hoofdkwartier van de Sinn Fein, IRA's politieke vleugel, stond hij een menigte toe te spreken. Toen de politie tot arresta tie wilde overgaan, ontston den er botsingen met de de monstranten, waarbij een man om het leven kwam en zeker twintig mensen wer den gewond. Galvin wist in het gewoel te ontkomen. De IRA hield Galvin, wiens or ganisatie jaarlijks 350.000 dollar voor haar ophaalt, zorgvuldig verborgen. Het is voor een regering van een democratisch land als Amerika officieel onmo gelijk om burgers het uitrei zen te verbieden. Met de ver kiezingen voor de deur is zo'n stap zelfs zonder meer verve lend. Toch zal president Rea gan, die zo een krachtige houding aanneemt tegenover het terrorisme in andere de len van de wereld, er moei lijk onderuit kunnen om iets tegen de aan terreur gren zende acties van Noraid te doen. Van de andere kant heeft de Britse regering het Wash ington nooit gemakkelijk ge maakt om iets positiefs te doen voor een oplossing van de Noordierse kwestie. Ame rikaanse Congresleden heb ben herhaaldelijk gepleit voor een Amerikaans vre desinitiatief en in de tijd van Carter was er zelfs sprake van een 'Camp David'-confe- rentie over Noord-Ierland. Toen dat laatste de regering- Callaghan ter ore kwam, reageerde Londen veront waardigd op deze 'buiten landse inmenging'. Het is nu vijf jaar later, maar het ziet er nog steeds niet naar uit dat de Britse regering zelf een oplossing weet voor de Noordierse kwestie. TOT MIJN genoegen en een beetje tot mijn verbazing, las ik zaterdag 11 augustus jl. op pag. 3 van uw dagblad onder het hoofd 'De Stem Commentaar' een stukje over ere-schuld. Dat 'genoe gen' slaat dan op 'eindelijk' en mijn 'verbazing' slaat op 'hé ze weten toch dat wij be staan.' Elk jaar zo tegen de tijd dat het 4 en 5 mei wordt staan alle dag- en weekbla den vol over de, laten we zeggen Europese oorlog, en ook de radio en TV schenken ruimschoots aandacht aan dat gebeuren. Anne Frank en de 6.000.000 joden woden weer uitvoerig besproken en het sonore geluid van de klok op de Waalsdorper- vlakte dringt elk jaar dieper in mijn ziel. Op 6 augustus 1945 ont plofte de eerste atoombom boven Hirosjima. Op de TV zien we elk jaar rond 6 augustus hartverscheurende taferelen van huilende Ja panse moeders en we zien beelden van een compleet verwoest stad. Die moeder en dat kind waren onschul dige slachtoffers en wat we te zien krijgen is vreselijk. Ook ik krijg dan een flinke brok in de keel. Maar onze moeders en kinderen waren ook on schuldig, ik bedoel de moe ders en de kinderen in de Japanse kampen, ook zij za ten huilend bij hun onschul dig gestorven kind, maar daar is nog nooit aandacht aan besteed. Wij zien ook verwoeste Duise steden, weliswaar niet verwoest door een atoombom, maar ook daar zullen zich dezelfde hartverscheurende taferelen hebben afgespeeld. Bij al de ze beelden is het woord 'af schuwelijk' slechts een zwakke afspiegeling van wat ik werkelijk bedoel. De Tweede Wereldoorlog met al zijn ellende, Japan of Duits land, mag nooit vergeten worden en daarom moet er elk jaar weer op worden ge wezen. Maar waarom wor den 'onze' 26.233 doden dan wel elk jaar vergeten, je hoort en ziet er zelden of nooit iets van. Éénmaal, een paar jaar geleden, is er door de VPRO of de NCRV, dat weet ik niet meer precies, een soort do cumentatie op de TV uitge zonden over onze krijgsge vangenen in de Pacific, die kwamen daarin naar voren als een liedjes zingende club. Als ik daaraan terugdenk word ik nu nog kwaad. Waarom vertelde men niet iets over de werkelijkheid, bijv. over de kempei tai. Weet u wat dat is? Dat is de Japanse gestapo, dat waren meesters in de oosterse fol- terkunst, die zongen een heel ander liedje. Men heeft in Holland geen flauw idee wat wij daar hebben meege maakt, heeft u wel eens met 40 graden koorts met een pikhouweel hard moeten werken in de stromende tro- penregen? Wij wel! Men weet niets en men wil er kennelij k niets van horen. Sinds jaar en dag probeer ik via een lezing op scholen het een en ander te vertellen over 'onze' oorlog en ons verblijf in de slavenkampen in Birma, Indo-China, Siam, Japan en Sumatra en Java. Daarover heb ik goed gedo cumenteerd materiaal ver zameld naast wat ikzelf heb mee gemaakt. Ik heb zelfs een kaart getekend om te la ten zien waar wij die ver domde spoorlijn moesten bouwen, een spoorlijn waar bij onder elke biels een dode 'ligt. Maar alle moeite ten spijt is het mij slechts één maal gelukt, en wel op een MEAO. Een directeur van een katholieke middelbare school, die ik over die lezing benaderde, had geen inte resse, dat kwam mettertijd wel in de geschiedenisboe ken, vertelde hij mij Via via zou met mij con tact opgenomen worden door de Anne Frank-Stich- ting die dit soort lezingen op scholen organiseert, ik heb er nooit meer iets over ge hoord. Ik schreef naar AVRO en TROS. Van de laatste kreeg ik niet eens antwoord. Ik herhaal het nog maar eens, men heeft geen enkele belangstelling voor ons. Tenslotte nog een paar dingen: Als je een moord pleegt, dan moet je worden gestraft, welnu, Japan en Duitsland pleegden vele miljoenen moorden en ze werden er ieder op hun manier voor gestraft. Laten we a.u.b. niet vergeten dat zij met die oor log begonnen. De Duitsers toonden nog enig berouw over die rot- oorlog, de Japanners hebben dat nooit gedaan. Ook bij de Japanse keizer die enkele jaren geleden Nederland be zocht kwam geen enkel woord van verontschuldi ging over zijn lippen en dat nog wel terwijl wij als krijgsgevangene elke och tend met het gezicht naar het oosten voor hem moesten bidden, oh wist u dat niet, nou het is toch echt waar hoor, deed je het niet, dan kreeg je met een eind hout een klap voor je kop. luOÜ**1 r ONEENS Op 14 augustus hangt bij de Nederlandse driekleur halfstok, dan herdenk ik on ze 26.233 doden, en op 15 augustus hangt mijn vlag in top, dan vier ik met mijn vrouw onze bevrijding, iemand moet het toch doen. Ofschoon ik absoluut te gen elke vorm van oorlog ben, wie eigenlijk niet, toch ben ik ergens verdomd blij dat die bom op 6 augustus 1945 plofte, daarom leef ik nu nog en met mij vele hon derdduizenden anderen. En ne, probeer ook eens een beetje belangstelling voor ons te tonen. Wij zouden dat zeer op prijs stellen. Breda, P. Pellegrino. 9 AUGUSTUS, Nagasaki- dag, zijn wij in Woensdrecht geweest. Wij hebben eerst meegedaan aan de stille tocht naar de basis, zoals die twee keer per dag in de geest van Franciscus van Assissi nu al maandenlang gemaakt wordt. Daarna hebben we de vredesaktivisten bij de bun ker opgezocht. Wat een bla mage! Wat een aanfluiting van onze alom geprezen de mocratie! In Woensdrecht wordt onze 'vrijheid' verde digd. Die verdediging be staat met uit wapens waar mee je de vijand op een af stand kunt houden, maar uit genocide-werktuigen die de totale vernietiging van de 'vijand' en van onszelf tot gevolg hebben. De voorna melijk jonge mensen die daar actie voeren tegen deze zinloze waanzin, tegen deze miljarden verslindende, uit zichtloze wapenwedloop die de wereld in een ban van angst houdt, worden behan deld als criminele zwervers. 'Tuig met gekleurde haren dat van een uitkering leeft'. Er zijn godzijdank nog men sen die zich niet laten leiden door 'wat hoort en ordente lijk is'. Als zij het mooi vin den om hun haar pimpel paars te verven, dan doen ze dat - en niet omdat het mo debeeld dat voorschrijft. Het vreemde is dat als de halve jeugd van Nederland met visnet-sjaaltjes en met op geknoopte rokken, die in rit sen bij C&A en Foxy han gen, op straat verschijnt, niemand daar aanstoot aan neemt. Want dat hoort! En dat zij van een uitkering le ven kun je ze moeilijk in hun schoenen schuiven. De werkeloosheid hebben we voor een groot deel te dan ken aan onze overmatige consumptie-maatschappij en aan de slechte verdeling van arbeid en geld. Mensen met een baan kunnen niet in Woensdrecht gaan bivakke ren. Het feit dat deze men sen hun tijd besteden aan het strijden voor een betere wereld en voor een andere mentaliteit, onder allerbe roerdste omstandigheden, weer of geen weer, maar met een morele kracht en onderlinge solidariteit waar wij allemaal een voorbeeld aan kunnen nemen, daar kun je toch alleen maar be wondering voor hebben! Het moet ons allen, ook u, juist aan het denken zetten. Wij, die alle drie volwassen zoons hebben, zouden er trots op zijn als zij, wanneer zij in die omstandigheden waren, zich ook zo zouden inzetten. In plaats van de vredesakti visten van plek naar plek op te jagen, hun geen (tent)dak boven hun hoofd te gunnen, zodat ze op en onder vellen plasic slapen om droog te blijven (die dan ook nog ge regeld in beslag genomen worden!) en onder de meest primitieve omstandigheden hun potje moeten koken, zouden B en W van Woens drecht ze binnen de kortst mogelijke keren in Woens drecht een terrein toe moe ten wijzen waar ze hun ten ten op kunnen zetten, waar stromend water is en waar ze als Nederlandse burgers op een menswaardige ma nier kunnen demonstreren tegen een wereld waar geld en macht domineren en voor een wereld van vrede, recht vaardigheid en werkelijke vrijheid! Amstelveen, Leontine Lucas Cissy Heyliger Eugenie Willems Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De problemen dit nieuwende bedrijven onderv hebben meestal te maken met b him bereik liggende zaken. Bs blijken onvoldoende bereid gc stoppen in bedrijven waarvai succes op voorhand niet vast terwijl ook de hulpverlenend stanties de nieuwe bedrijven 1 voor de voeten lopen dan dat helpen. Tot die conclusie kwam gis prof. dr. A. Heertje bij de preset van de resultaten van een onde onder jonge vernieuwende bedr dat door een SER-werkgroep i Oud HAARLEM (ANP) - vraag is in Nederland c sterk gestegen. Op het ogenblik wordt er voor neergeteld, terwijl éér meer dan vier cent opbrach Volgens W.A. Wuijster, di recteur van de Vereniging van Papier- en Kartonfabrikan ten, is dat sinds de oliecrisis niet meer voorgekomen. De hausse heeft volgens Wuijster een tweeledige oor zaak: ten eerste is de omzet van de Nederlandse papier- en kartonindustrie sterk toege nomen, waardoor de behoefte aan grondstoffen groter is. In het eerste halfjaar van 1984 is de produktie voor de binnen landse markt toegenomen met negen procent ten opzichte van het voorgaande jaar en de export met twintig procent. Zuigkracht De industrie in de ons om ringende landen vertoont on geveer hetzelfde beeld. Ook West-Duitsland, Frankrijk en Italië kampen daardoor met Van onze redactie binnenland NIJMEGEN - De Nijmeegse politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen dagblad De Gelderlander in Nijmegen we gens overtreding van de wet op de kansspelen. Aanleiding is volgens de po litie de sportprijsvraag, die de krant gedurende de Tour de France voor haar lezers orga niseerde. Vorig jaar kreeg De Gelderlander in verband daarmee al een waarschu wing, aldus een woordvoerder van de politie. De zaak zal nu aan justitie worden voorge legd. Volgens de woordvoerder is het organiseren van sport- prijsvragen voorbehouden aan de nationale sporttotalisator. Het ministerie van justitie liet volgens hem vorig jaar al we ten dat bij voorbeeld dagbla den zich daarmee niet bezig mogen houden. De Nederlandse organisatie van dagbladuitgevers NDP kon gisteravond niet zeggen of pok andere kranten die dit iaar een tourprijsvraag heb ben uitgeschreven door de po litie zijn geverbaliseerd. VELE ATLETEN krijgen door het Olympische Spelen een kans om en totale toewijding aan hun sport medaille biedt beter uitzicht op he bronzen; bij topsport gelden voors Over dat prestatiegericht zijn v van olympisch goud wordt in bei sproken. Dat gebeurt meestal doe °e opleiding, geluk en relaties eer ben, die hen materieel en sociaal moot. Het ontgaat hun blijkbaar d< ln de sport een springplank hebbe Ook in de sport komen natuurlij 9eldt voor de carrière-jacht in het een over lijken heen; de verdwa; het eigen lichaam. Bovendien zijn het bedrijfsleven, prestatie en in 'edereen zichtbaar aan elkaar vert Ook in Los Angeles zijn weer d nasmaak achterlaten. Bij de beoc '°Psport echter niet buiten de ooi maatschappelijke gebeuren. Wat bok Nederlandse, sportmensen d( beeld gegeven waaraan ze voor hebben dan aan de recente jan schappers over het vervelende t 9aande jeugd zou worden opgesi cereiken, in de sport of anderszins "",n Gn+l/r>m+ aioI oor* Eu ilctt/arl/

de Stem | 1984 | | pagina 2