EK DE HILLEN FflRftH #=ÉI 'Uitspraak Smit- Kroes over WOV zeer ongelukkig' Veel hotels erg brandge vaarlij k Netto-winst Hoogovens ƒ102 miljoen Harttransplantatie bij baby grote fout Olympische ploeg ingehaald Jaarverslag recherche informatiedienst: Merijntje hugo kayser VANDAAG Schipper met 14 vrouwen VOC achterna wapens tegen kruisraket Debuut Liesbeth Sjollema in film van Rens PAGINA GIDS 2 eethoven- arathon in msterdam SSÏNS OPRUIMING Moordenaar van vier jarige peuter aangehouden EG wacht goede appeloogst Zeeland niet onder indruk van hernieuwd nee Onderzoek in zeven EG-landen Boete voor hillekoek Vorig jaar nog f 62 min. verlies Kritiek Zuidafrikaanse pionier Barnard li BEROEPSKLEDING VOORSCHOLEN Bom in bus Olympisch team Turkije WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1984 VAN ZEELAND BUITENLAND I Woonplaats: j H DAKEN GRATIS 1 DE STEM de 4in 1 krant" nling sn 20 u. 2019 na de val van ork. u. Erotica, nbrandt iruce Lee slaat weer toe. u. Chained heat. ELBURG shal - Collectie Museum edendaagse Kunst Gent. di. t/m za. 11-17 u. zo. 14. t/m 16 sept.) TERPEN delijk Prentenkabinet, Vrij- arkt23 - Antwerpenen eken, getekend door Tho- oman (tot 19aug.). GE nlingmuseum, Sint Jans aal - Pieter Pourbus 1584) meesterschilder (tot >t). iEN OP ZOOM rklezenhof - Expositie ge- Energie uit eigen bodem', dag. 14-17 u., maand ge- (tot 1 okt.). thtlng Etcetera, Steenberg- 8 - Ben van Rooy met rven, gemengde technie- jouaches en aquarellen schappen en zeezichten), .dag 13.30-17 u. ma.ge- 1 (t/m 19 aug.). !N de Pastori), Essendonkse- - Expositie poppen, Ikleden etc. Geop. dins, t/m 14-17 u. (tot 15 sept.). I/EN irrenwacht - Rondleiding. ma. di. en do. 15 u. woe. 19.30 u. vrij. 15 en 23 u. za, u. en zo. 13.30 en 15 u. TERDAM (ANP) - Dt »rikaanse pianist Garj dschneider zal op zondag ugustus een 'Beethoven- athon' houden op he dseplein in Amsterdam zal dan van 1 uur 's mid- ;s tot half 1 's nachts alle 3 aosonates van deze compo spelen. Lan de oostkant van he n zal daarvoor een podiun nen met een geluids- - itinstallatie. Het concert tis. Mocht het slecht wee 1 dan zal het een week wor 1 uitgesteld. De Concertzen Amsterdam zendt het con t direct uit. Er zal alleei vijf tot zeven uur een pau zijn en het gemiste deel vai concert wordt dan •hts van half 1 tot 2 uur uit onden. Joel van het concert is vol- is de manager van Goldsch- der van een klassiek optre 1 een theatraal gebeuren ken en zo grotere groepen bereiken. Het spelen van al jianosonates op één dag on vangt het probleem vai recitalserie, waarbij he >r de meeste luisteraars on gelijk is alle concerten rgen, zo stelt hij. „Een mara «concert kan een verhelde id en misschien nieuw beek leveren van een componis zijn leven". De pianist u isen de sonates ook com ntaar leveren. '01 'ueui uba jous 6 'ub^ bjbo do; 'i 'o)ne uba sna" •g 'uibbj uiapi 'f 'japu° ujajipB 'Z 'sijun i(inJ)S '1 bij: H Vt Perzisch tapijtenhuis Alleen: Ginnekenweg 27-29 Breda. Tel. 076-132287 ii ii ii n ii ii nu ii 11 N i MI ii ii inn DE STEM v vA o-. 124ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1.- Nederland dru gland bij uitstek Verdachte bekent Van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Rotter damse recherche heeft giste ren de 38-jarige R.van der W. uit Rotterdam-Overschie gearresteerd, die inmiddels heeft bekend afgelopen zon dag de 4-jarige Shirley Deur- loo in de Maasstad te hebben gewurgd. Het misdrijf is volgens de politie vermoedelijk gebeurd in het huis van de ongehuwde man, waarna hij het lijkje naar de kelder van Shirley's ouderlijke woning heeft ge bracht. De Rotterdammer heeft ook bekend de dag daarvoor een 3- jarig kind uit Overschie te hebben meegelokt. Volgens de politie ontsnapte het jongetje ternauwernood aan de wurg- dood. De politie is de dader op het spoor gekomen via het buurt onderzoek en de verklaringen van het 3-jarige jongetje, dat eerder werd lastig gevallen door de man. Maar ook de fa milie van de man, die al meer wegens zedenmisdrijven met de politie in aanraking is ge weest, dacht dat hij iets met het misdrijf te maken zou kunnen hebben en bracht hem gistermorgen naar het politie bureau. Overigens denkt de politie dat er in het geval van Shirley geen sprake is geweest van sexuele handelingen. In het geval van het jongetje is men daarvan minder zeker. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Nederland is in West-Europa het drugland bij uitstek. Zijn in andere Europese landen alleen bepaalde kringen (zoals in Duitsland Turkse organisaties, in Frankrijk Chinese groepen en in Engeland Pakis taanse groeperingen) betrokken bij de handel in ver dovende middelen, in Nederland zijn al deze organi saties bijzonder actief. Dat staat te lezen in het jaarverslag over 1983 van de Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI). De CRI, en in LUXEMBURG (DPA) - De oogst van handappels in de Europese Gemeen schap zal dit jaar onge veer zeven miljoen ton bedragen. Dat verwacht het Bureau voor Statis tiek van de EG. De oogst was 6,2 miljoen ton in het afgelopen jaar en 8,6 mil joen ton in 1982. De oogst van handpe ren zal dit jaar 2,2 mil joen ton bedragen. Dat is minder dan het gemid delde van 2,4 miljoen ton in de periode 1979-1983. Het bureau verwacht verder dat de produktie van steenvruchten (o.a. perziken, kersen, prui men) zal uitkomen op 4,42 miljoen ton. De raming voor de perzikenoogst is verlaagd, maar bedraagt altijd nog de recordhoe- veelheid van 2,36 miljoen ton. Aan kersen zal 575.000 ton worden geoogst en aan pruimen 810.000 ton. het bijzonder de Verdovende Middelen Centrale van deze dienst, constateert dat er in het jaar 1983 „een groot aan bod van diverse soorten ver dovende middelen was, in het algemeen beschikbaar tegen een relatief lage prijs en een goede kwaliteit, gezien het ge halte van de zuiverheid". Bezorgd MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur is niet onder de indruk van een opmerking van minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) gisterochtend voor de KRO-radio als zou de Westerschelde-oever- verbinding (WOV) niet in aanmerking komen voor realisering via de zogeheten terugploegregeling. mogelijkheid Volgens WOV-gedeputeer- fe R. Barbé haalt de bewinds wouw met haar mededeling twee dingen door elkaar en °ok een woordvoerder van haar eigen ministerie sprak Bisteren van een „uiterst onge lukkige uitspraak". Afgelopen maandag nog, tijdens de jaarlijkse bijeen komst van het dagelijks pro vinciebestuur met de Zeeuwse Kamerleden, werd de terug ploegregeling (de inzet van jverkloosheidsuitkerinen) een_ Daarom is het hier zomers zo drug bruikbare mogelijkheid ge noemd voor het realiseren van de WOV. De uitspraak van de minis ter kwam dan ook in sommige kringen aan als een koude douche. Gedeputeerde Barbé is echter allerminst onder de indruk. Barbé: „Er lopen twee dingen door elkaar. De minis ter heeft het voor de radio ge had over de tijd dat de vorige besprekingen nog aan de gang waren. Ondertussen zijn er nieuwe ontwikkelingen zoals de terugploegregeling bijge- komen". De Gedeputeerde stelde voorts dat de WOV een grote kans maakt als de be treffende ministeries door zouden gaan met die regeling. Barbé: „Wij hebben met men sen van Sociale Zaken en van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieuhygiëne gesproken en die verzekerden ons dat de WOV als project hoge ogen zou gooien en op een prominente plaats bij de toe kenning kan rekenen. Wij zijn dus allerminst uit het veld ge slagen door de woorden van minister Smit-Kroes". Vervolg op pap. 1 regiokatern De CRI deelt mee „ondanks alle inspanningen" niet in staan te zijn geweest het aan bod aan illegale verdovende middelen terug te dringen. „De ons omringende landen hebben herhaaldelijk hun be zorgdheid geuit over de ont wikkelingen in ons land, met name het opsporingsbeleid ten aanzien van hasj en marihua na wijkt in sterke mate af", al dus het jaarverslag. Veel van de in beslag geno men drugs waren bestemd voor de Nederlandse markt. Vangsten in andere landen maakten bovendien duidelijk, dat vele drugstransporten via Nederland plaatsvonden. Een belangrijk wapen in de strijd tegen handelaren in verdo vende middelen is de inbeslag neming van geld, banktegoe den, onroerend goed, aandelen en andere opbrengsten. Daar op is in 1984 dan ook de nadruk komen te liggen. In 1983 werd 150 kilo heroïne in beslag genomen, tegen 226 kilo in 1982. Beduidend minder heroïne afkomstig uit China werd in beslag genomen (tien kilo tegen 93 kilo in 1982). Dat betekent echter geenszins dat de Chinezen hun belangstel ling voor de Nederlandse markt hebben verloren, aldus de CRI, want in een aantal an dere landen werd voor ons land bestemde heroïne in be slag genomen met als koploper Maleisië, waar 101 kilo be stemd voor Nederland werd onderschept. Zuid-Amerika Zes Latijnsamerikaanse landen - Venezuela, Bolivia, Ecuador, Colombia, Panama en Nicaragua - hebben de Verenigde Naties en de Orga nisatie van Amerikaanse Sta ten gisteren gevraagd om de handel in drugs uit te roepen tot een misdaad jegens de mensheid en een internatio naal fonds te stichten voor ontwikkelingslanden om drughandel te bestrijden. Van onze redactie binnenland SCHIPHOL-De bijna voltallige Nederlandse Olympische ploeg is gisternamiddag uit Los Angeles teruggekeerd. Op de pieren en in de aankomsthal van de luchthaven bereidden enkele honderden sup porters de sportlieden een welkom. De sporters werden echter snel per autobus naar het sport complex De Elzenhof op Schiphol-Oost gebracht waar het weerzien met familieleden en vrien den plaats had. Daar was ook premier Lub bers ter begroeting aan wezig. Nog gisteravond vonden in verschillende woonplaatsen van atle ten huldigingen plaats. Foto boven:bewonde- ring voor de gouden medaille van zwemster Jolande de Rover op Schiphol, foto onder: in Hoorn werd plankzeiler Stephan van den Berg luid bejubeld. - fotosanp DEN HAAG (ANP) - Veel hotels in Europa zijn nog steeds erg brandgevaarlijk. Dit concludeert de Organisa tie van Europese Consumen tenbonden (BEUC) uit een onderzoek dat zij heeft opge steld in opdracht van de Europese Commissie. BEUC testte 100 hotels op brandveiligheid in de EG- landen België, Ierland, Frankrijk, Griekenland, Ita lië, Nederland en West- Duitsland. In 54 hotels was de brandveiligheid onvol doende, slechts 20 werden als voldoende beoordeeld. De resultaten komen rede lijk overeen met die van een onderzoek dat de Consumen tenbond samen met buiten landse zusterorganisaties in 1978 uitvoerde. Toen werden 171 hotels op brandveiligheid getest en daarvan waren er 45 slecht of zeer slecht. In het BEUC-onderzoek waren 14 hotels in Nederland (Amsterdam) betrokken. Daarvan was de brandvei ligheid van 8 hotels matig tot slecht, 6 hotels redelijk goed en goed. Daarmee steekt Ne derland nog gunstig af bij diverse andere landen. In Griekenland bij voorbeeld was er van de 14 onderzochte hotels maar één redelijk, de rest matig tot zeer slecht. Ook in België, Italië en Frankrijk is het wat brand veiligheid betreft nog slech ter dan in Nederland. De belangrijkste gebreken komen voort uit onvoldoende aandacht voor de brandvei ligheid bij het ontwerp van de hotels. Daardoor bieden veel hotels weinig mogelijk heden om in geval van brand snel te ontsnappen. Boven dien wordt er veel gebruik gemaakt van brandbare ma terialen, zijn brandtrappen vaak onvoldoende geïsoleerd en zijn er doodlopende gan gen. De onderzoekers troffen ook regelmatig blokkades aan in vluchtgangen. BEUC constateerde verder een ver ontrustend gebrek aan ken nis over essentiële brandvei ligheidsvoorzieningen bij zo wel hotel-eigenaren, reisor ganisatoren ais het publiek. Binnenkort verschijnt een officiële aanbeveling van de Europese Commissie over de minimale brandveiligheids eisen waaraan hotels moeten voldoen. GALLIVARE - In Zwe den heeft een vader een geldboete gekregen om dat hij zijn zoontje van 11 jaar een pak voor zijn broek had gegeven. Dat is daar krachtens een nieu we wet tegen kindermis handeling verboden. Zoonlief had een jon ger broertje op zijn fiets meegenomen, hoewel zijn vader hem dat had ver boden. Hij kreeg als straf billekoek. De knaap ken de zijn rechten blijkbaar goed, want hij liep on middellijk naar de politie om aangifte wegens mis handeling te doen. Een jury-rechtbank in Gallivare veroordeelde de vader tot een boete van 100 kronen, ongeveer 40 gulden. Twee personen hebben inmiddels tegen het vonnis geprotesteerd. Minister van Justitie Sten Wickbom verklaar de echter dat volgens de letter van de wet ouders of andere opvoeders kin deren niet mogen bloot stellen aan lijfstraffen of andere vernederende handelingen. Van onze redactie binnenland IJMUIDEN - Hoogovens heeft in de eerste zes maan den van dit jaar een nettowinst geboekt van 102 mil joen gulden. In dezelfde periode van 1983 werd nog een verlies geleden van 62,5 miljoen. Het bedrijfsresultaat weer spiegelt volgens Hoogovens de conjuncturele opleving, die in de eerste helft van dit jaar bij vrijwel alle activiteiten duide lijk merkbaar werd. Daar naast is de verbetering het ge volg van de doorwerking van kostenverlagende program ma's. Bij de divisie staal is de ver betering van het bedrijfsre sultaat vooral te danken aan een betere bezetting door stij ging van de ruwstaalproduk- tie met 33 pet. en een aantal LONDEN - De Zuidafrikaanse pionier op het gebied van harttransplantaties, Christian Bar nard, heeft gezegd dat de hartchirurg die het hart van een drie dagen na de geboorte overle den zuigeling gebruikte om het defecte hart van een 10 dagen oude Engelse baby te vervan gen, een ernstige fout heeft begaan. Volgens Barnard staat het namelijk niet vast dat het ruilhartje in hetzelfde tempo zat groeien als de overige organen van het kind. Naar de mening van Barnard, die in 1967 de eerste menselijke harttransplantatie verricht te, zijn er rond de operatie op Hollie Roffey, de jongste harttransplantatiepatient ter wereld, te veel onbeantwoorde vragen. De toestand van het meisje, dat in het natio nale hartziekenhuis in Londen wordt ver pleegd, was het afgelopen weekeinde kritiek, maar sindsdien is een lichte verbetering inge treden. incidentele orders. Het staal- verbruik in de EEG is nog maar in bescheiden mate toe genomen, maar de afzet van Hoogovens van halffabrikaten en de export konden aanmer kelijk worden vergroot. Ook de bedrijfsresultaten binnen de divisie diversificatie en staalverwerking ontwikkel den zich gunstig. Dit is het ge volg van de betere gang van zaken in de aluminiumsector en bij het merendeelvan de overige activiteiten hier. In de milieusector leidde het voort durend lage bezettingsniveau tot onbevredigende resultaten. Voor de tweede helft van 1984 verwacht Hoogovens bij de divisie staal een ongeveer gelijkblijvend produktiepeil en een geleidelijke stijging van de opbrengstprijzen. Voor de hele groep wordt bij een voortgaande gunstige ontwik keling van de economie in de tweede helft van het jaar een met dat van het eerste half jaar vergelijkbaar resultaat verwacht. (ADVERTENTIE) I Torenstraat 7, Breda telefoon 076-137789 Agent aangehouden Van onze redactie buitenland LOS ANGELES - De politie man die gisteren aanvankelijk als held werd geëerd voor het tijdig onschadelijk maken van een bom in de autobus die het Turkse Olympische team naar het vliegveld zou brengen, is later gearresteerd. De agent heeft bekend de bom zelf geplaatst te hebben. Hij wilde de aandacht van zijn superieuren op zich vestigen... EEN Amsterdamse schipper gaat alleen met veertien vrouwen op een oude stagzeilschoener varen op de route van de Verenigde Oostindische Compagnie. Voorlopig voor een periode van een jaar. Maar als de handel in specerijen profijtelijk blijkt, komen ze misschien wei nooit meer terug. Raketeenheden in de Sowjet- Unie zijn volgens westerse militaire deskundigen in Moskou bezig met het beproeven van technieken om kruisraketten neer te halen. Zij baseren dit op berichten in de legerkrant Rode Ster van maandag, waarin melding werd gemaakt van proeven met grond-luchtraketten in het militaire district Kiev. De 18-jarige Liesbeth Sjollema is nog helemaal in de wolken van haar filmdebuut in de rolprent 'Maria' van Peter Jan Rens, de man die voor zijn film tientjes inzamelde. Vorige week werden de laatste opnamen gemaakt, in het najaar is de première, maar dan zit Liesbeth al lang weer in de schoolbanken. In West-Duitsland Bewaking van Pershings kost miljoenen STUTTGART (UPI) - De Westduitse politie heeft sinds september omgerekend onge veer 22,5 miljoen gulden uitge geven aan de bewaking van de Amerikaanse basis Mutlan- gen, waar Pershing-2 raketten staan, en van de militaire kon vooien van en naar de basis toe. Naar Hans-Peter Sturm van de politie in Baden-Würt- temberg dinsdag verklaarde hebben 5.000 politiemannen in totaal 700.000 man-uur besteed aan de bewaking van de basis. Sinds november zijn 1.052 leden van de Westduitse vre desbeweging in Mutlangen gearresteerd bij pogingen de toegang tot de basis te ver sperren. De rechter veroor deelde 171 van hen wegens verstoring van de openbare orde, het beschadigen van an dermans eigendommen en verzet tegen het openbaar ge zag. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden, toegestuurd NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Postcode: Betaling ƒ63,70/Kwartaal 22,10/maand DE NIEÜWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: Naam: Ires: Postcode: 11 Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA. ^Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1984 | | pagina 1