Optimisme gerechtvaardigd! k George Z Sponselee z; Beltof gaat praten met V oedingsbond 4 Echt bedrijf uit de jaren vijftig' Groots Sterrefeest in Clinge VOORSTELLINGEN VOOR GROOT PUBLIEK Schietingen WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1984 Fototentoon stelling in Axel geopend Meer geld voor katholiek jeugdwerk Staande wip om Europese titel te Kwadendamme EX-WERKNEEMSTERS BELTOF: Kachel Overwerk Ziek Huilen Plaatselijk nieuws Axel D1BT1M VAN ZEELAND T22 PAGINA ZEELAND 2 Van onze correspondent AXEL - Onder grote belang stelling van andere totoclubs is de expositie van Fotoclub Axel dinsdagavond in het Axels Streekmuseum geopend. Nadat wethouder Van Schaick als voorzitter van de museumcommissie de aanwe zigen had verwelkomd, gaf de voorzitter van de Axelse foto club, de heer P. Schutz, een uitleg over het tentoongestelde fotomateriaal. Dat de foto's gezien mógen worden werd vervolgens benadrukt door de districtssecretaris van de na tionale fotobond, de heer R. Klap. „Het tentoongestelde materiaal is kwalitatief gezien van een uitstekende kwali teit", aldus de heer Klap. De expositie van de onge veer 100 foto's is tot en met 31 augustus in het Streekmu seum 't Land van Axel in de Noordstraat te Axel te bewon deren, wekelijks van woens dag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur en op vrij dagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur moet meer geld op tafel leggen om de Zeeuwse activiteiten van het Diocesaan Instituut voor Jeugd en Jongerenwerk (een katholieke organisatie) te fi nancieren. Dat blijkt uit een voorstel van het dagelijks pro vinciebestuur, dat op 14 sep tember door de staten behan deld wordt. Sinds 1980, toen het rijk de subsidieverantwoordelij kheid volledig in handen gaf van de provincies, betaalt Zeeland 6,5 procent van de subsidiabele kosten. Noord-Brabant zou de overige 93,5 procent moeten opbrengen. Dat vindt men daar echter te gortig omdat het instituut 20 procent van het werk in Zeeland uitvoert. Noord-Brabant heeft dan ook altijd geweigerd voor Zeeland te betalen. Gedeputeerde Staten van Zeeland willen dat nu rfecht- trekken. Voorgesteld wordt de totale subsidie over de afgelo pen vier jaren met bijna 28.000 gulden te verhogen tot een to taal van bijna 85.000 gulden. Ook wil men 9.000 rentever goeding uitbetalen. Dat geld wil men halen uit het reserve fonds voor sociaal-cultureel werk. Daar blijft dan nog 426.000 gulden inzitten. KOEWACHT - Zaal Oude Molen, «schutters: hoge en eerste zij vo gel: J. de Waal, Koewacht; tweede zij vogel: E. Jansens, Moerbeke; grootste aantal: J. Vermeersch, St.-Jansteen. Van een onzer verslaggevers VOOR DE TIENDE MAAL CLINGE - In Clinge is op één en twee september voor de tiende maal het Sterre- feest. Tien jaar geleden kwam De Sterre naar het grensdorp. Verenigingen uit Clinge stelden toen een wel- komscomite samen, waaruit later de Stichting Samen werking Clinge-de Sterre groeide.Deze stichting houdt nu het tiende Sterrefeest. Het feest geeft uitdrukking aan de verbondenheid tus sen de bewoners van de Sterre en die van het dorp. Het programma ziet er als volgt uit: Zaterdag 1 sep tember begint om 13.00 uur de fietscross. Een uur later opent burgemeester P. Molt- hoff van Hulst en algemeen directeur van de Sterre P. Bottelier het feestOm 14.15 uur is de start van de eerste Sterretrimtocht, een kwar tier later de start van de zes de Sterrewandeltocht. Ter wijl de lopers zich bezich houden kunnen de anderen luisteren naar het optreden van de Drumband Musica en is er om 15.00 uur een opvoe ring van een poppenspel. Om 15.30 uur treedt er een wendelzwaaiersgroep op en om 16.00 uur speelt de Sores- band uit Hulst en is er in de feesttent een discobal. om 17.00 uur reikt P. Bottelier de prijzen voor de fietscross uit. Om 18.30 uur stijgen vijf warme luchtballons op. 's Avonds om 20.30 uur be gint het Sterrebal met enke le bekende artiesten. Zondag 2 september is er om 10.30 uur een kerkdienst in de feesttent, een uur later treedt in de zelfde tent een dixielandband op. Om 14.00 uur begint de Vlaamse ker mis, treden de Mandica's uit Hulst op in de tent en begint de seriekaarting. om 14.30 uur is er een optrerden van de volksdansgroep Hava Naguila op het feestterrein. Een half uur later maakt de volksdansgroep plaats voor het dweilorkest Goedkoper en weer 15 minuten later ge- volgt door een optreden van een dixielandband. In de grote zaal van het hoofdgebouw begint om 15.30 uur een grandioos kin derprogramma met Les Diaboliques. Om 16.00 uur is er in de feesttent een optre den van Mouse Romano, 15 minuten later gevolgt door de Alte Kamaraden en om 17.00 uuir treed Mouse nog maals op. Om 20.30 is er in de fees tent het grote sluitingbal met Rob de Nijs en Bleuset- te. Één bureau verzorgt Axels theateraanbod Van een onzer verslaggevers AXEL - De gemeente Axel gaat het komende theaterseizoen in zee met één groot bureau, dat van Jacques Senf. Dat verzorgt zes voorstel lingen, daarbij mikkend op een groot publiek. Het Theater van de Lach en 'Het Dagboek van Anne Frank' zijn uitschieters. Financieel kunnen Sent, noch de gemeente Axel het zich permitteren om 'elitair theater' voor weinig mensen op de planken te zetten. KWADENDAMME - Zondag 19 augustus worden te Kwa dendamme de 35e Europese kampioenschappen wipschie- ten op de staande wip gehou den. Voor dit evenement dat eens in de drie jaar in Neder land wordt gehouden teken den de verenigingen ADLM, Vooruitgang en Victoria in het Zuid-Bevelandse plaatsje. Er wordt gestreden om de indivi duele en landentitel. Hieraan wordt deelgenomen door schutters uit Frankrijk, België en Nederland. Het programma voor zon dag 19 augustus is als volgt sa mengesteld: 9.45 uur: samen komst van de schutters in lo kaal 's Lands Welvaren; 10.00 uur: opstellen van de stoet; 10.15 uur: optocht naar het monument aan.de Witte Dam: 11.00 uur: ontvangst in De Burcht, aangeboden door het gemeentebestuur van Borsele; 12.00 uur: diner met genodig den in café-restaurant De Kroon; 14.00 uur: aanvang van de internationale kampioen schappen. Verder begint die dag om 14.30 uur een grote publieke schieting op twee staande wippen. In verband met deze kampioenschappen is er vrij dag 17 augustus, aanvang 14.00 uur een schieting voor bejqar- den op één wip. Zaterdag 18 augustus begint om 14.30 uur een publieke schieting op vier staande wippen. Het budget van de gemeente voor het komende seizoen is 30.000 gulden, waarvan 20 mil le is bestemd voor het samen met Senf uitgedokterde pro gramma. Het Cultureel Con tact Axel gooit deze maand een folder met het programma en andere informatie huis aan huis in de bus. Ook wordt er mee geleurd op bijvoorbeeld de Axelse braderie. Van de zes voorstellingen vinden er vier plaats in de Halle in Axel, de twee andere in Koewacht en Zuiddorpe. Het theaterminnend publiek heeft dit jaar de kans om een abonnement te nemen op meerdere voorstellingen en dat wordt beloond met kortin gen van 10 tot 20 procent. Nieuw is ook de mogelijk heid om plaatsen te reserve ren. zodat vooral bij drukbe zochte voorstellingen het ge woel aan de ingang kan wor den ontlopen. Het programma begint op zaterdag 27 oktober met cabaret en muziek van Purper 3, op zaterdag 24 no vember komt John Lanting's Theater van de Lach, op vrij dag 25 januari Het Dagboek van Anne Frank, dit alles in de Halle. Voor een voorstelling van Willem Vermandere verhuist men op zaterdag 9 februari naar 't Kaaike in Zuiddorpe. Op zaterdag 23 februari is het blijspel Slippers weer te zien in De Halle. Uitsmijter van het programma is tenslotte op vrijdag 29 maart het nostalgi sche programma Toppers van Toen, deze keer in de Vla schaard in Koewacht. Ook de voorstelling van het 'Dagboek van Anne Frank' komi naar Axel FOTO JANSWINKELS ONZE BESCHOUWING vo rige week over de stand van de torenvalk konden we be sluiten met: het gaat hem goed. Zeker in het oostelijk deel. Kreeg je uit een excur- sieverslag uit 1949 de indruk van een enorme dichtheid van de torenvalk - vier be woonde nesten op enkele tientallen meters van elkaar - uit onze eigen ervaring en uit mededelingen van ande ren blijkt daar niets van. Het Groot Eiland zal een uitzondering geweest zijn. Maar na de torenvalk dringt zich de vraag op: hoe gaat het met de andere dagroof vogels in onze regio? De soort die vanaf de na oorlogse jaren altijd al tweede is geweest, is de bruine kiekendief. Een forse, langzaam vliegende vogel, die we traag zoekend boven riet- en korenvelden kunnen zien jagen. Ook hij is in aan tal toegenomen in onze con treien. Natuurlijk in Saef- tinghe, maar tegenwoordig ook aan elke kreek met vol doende rietkragen om nest gelegenheid te bieden. Zelfs de kleinere kreken worden hier en daar al benut. En er zijn zelfs vermoedens dat er al een paartje is, dat zich ge vestigd heeft in een koren veld. Iets wat we wellicht meer kunnen verwachten in de toekomst. De bruine kiekendief heeft zich explosief ver meerderd in de zuidelijke IJsselmeerpolders - waar een goed broedbiotoop ont stond - en aangenomen wordt dat men elders, dus ook bij ons, profiteert van die hoge produktie. Een verwant van de brui ne is de blauwe kiekendief. Dat was een schaarse broed- vogel van het oostelijk deel van ons land, inclusief Wad deneilanden en Oost-Bra bant. Ten onzent is het een tamelijk algemene winter- gast. Van broedgevallen hebben we geen weet, maar laten we niet vergeten dat echt onderzoek naar vogels hier pas na 1950 goed op gang gekomen is, ook van Saeftinghe. Maar er zijn geen gronden om aan te nemen dat hij hier, zeg deze eeuw, wel broedde. Nu is deze soort ook Flevoland gaan bewonen en is bovendien op de Wadde- neilangen toegenomen. Al heel het voorjaar bleef deze soort present in Saeftinghe en het vermoeden, dat hij zich hier als nieuwe broed- vogel gevestigd heeft, be staat. Is nog steeds aanwezig en vrijdag jongstleden, de tiende dus, zagen we een vrouwtje bij 't Jagertje te Hulst. Al jagend vloog ze richting Saeftinghe. Ook typisch een broedvo- gel van het oosten des lands is de buizerd. Het is ook een van de groteren. Bij ons was het tot voor kort een winter- gast, al bestond altijd al het vermoeden dat hij op het Groot Eiland broedde. Be wijzen daarvoor zijn echter niet geleverd. Sedert enkele jaren evenwel broedt hij binnen onze grenzen: het WMZ-gebied bij Clinge/St. Jansteen. Het gaat om één, hooguit twee paren, maar in 't Vlaamse is hij talrijker, zodat we mogen rekenen op aanwas. En dat kan leiden tot vestiging, te meer daar wat van de zogenaamde 'ruilverkavelignsbossen' langzamerhand geschikt worden als broedbiotoop. Wellicht volgt zijn verwant, de wespendief, die in de bos sen van De Stroper broedt, ook nog eens. Broedgevallen van rode en zwarte wouw behoren in de naaste toe komst ook tot de mogelijk heden. Ook weer een vogel van Oost-Nederland is de havik. Dat is een soort die we zelfs in de winter hier nauwelij ks zien, dus als broedvogel is hij eigenlijk helemaal niet te verwachten. Toch is er een onzekere waarneming uit mei van dit jaar uit de om geving van de Clingse Op- perstraat. Dat kan nog door trek zijn en de kans op een broedgeval binnen afzien bare tijd moeten we dan ook klein achten. Veel moeilijker is het om over de sperwer, een kleine re verwant, wat te zeggen. Als wintervogel is hij sterk toegenomen. Hij broedt in de bossen van De Stroper bij Kemzeke en een geschikt broedbiotoop is bij ons zeker voorhanden. Anderzijds is het ook weer een soort uit Oost-Nederland, niet uit het westen. Maar onze verbon denheid met Vlaanderen maakt ons wat anders dan de rest van West-Nederland. Geen aanwijzingen over broedgevallen, eigenlijk ook geen zomerwaarnemingen. Maar havik en sperwer ontdek je in het veld eerder aan hun handwerk dan aan hun persoonlijke aanwezig heid, ofwel: zelf zie je ze weinig maar de plukresten zijn typisch. Op de grond worden, nogal wild, de veren van de prooi uitgetrokken en dat leidt tot een veren- krans met een doorsnede van een dikke halve meter. De prooi van de sperwer be staat voornamelijk uit zang vogels, maar het wat grotere wijfje pakt ook wel eens een duif, merel of gaai. Dan, tot slot nog een soort die mogelijk broedvogel zou kunnen zijn en het ook ge weest is: de boomvalk. Eigenlijk verwachten we die al jaren terug en toch ont braken en ontbreken alle aanwijzingen daarvoor. Tot dit jaar, maar dat is een straf verhaal. Op 16 mei vonden Eddy Taelman en Mare Buise aan de Vest/Li- niedijk bij Hulst een dood roof vogeltje. Geringd. Het kadaver was zo ver vergaan dat juiste determinatie niet mogelijk was. Gedacht werd aan vrouwtje torenvalk. Op 17 juli kreeg ik de te rugmelding uit Brussel. Het was een boomvalk, geringd te Brefct in 1982 in zijn eer ste kalenderjaar. Geslacht mannelijk, half mei: bij de boomvalk kan dat nog trek zijn, dus.... Maar, ik zei al niet waar, dat ik op 17 juli 's morgens met de post dat be richt kreeg. Diezelfde dag, tegen de avond, knip ik in de tuin bij een leilinde een paar takjes weg. U ziet: ik noem man en paard en ik kijk dus omhoog. Wat vliegt daar, recht tegen de zon in, dus met duidelijk zichtbare kop- tekening? Juist, een boom valk. Ongelogen waar. Meer, toeval bestaat er toch we) niet? Als een ander het ver tellen zou, nou ja..., maar nou zag ik het zelf, dus nu moet ik het wel geloven. Maar het is wel curieus. Van een onzer verslaggevers SINT JANSTEEN - De directie van de suikerwerkfa- briek Beltof in Sint Jansteen gaat volgende week dinsdag praten met de Voedingsbond. Beltof kwam vorige week in opspraak, omdat de Voedings bond bekend maakte dat het bedrijf zich niet aan de CAO hield. De personeelsleden krij gen te weinig loon, kunnen geen gebruik maken van hun roostervrije dagen en de sfeer in het bedrijf is zeer slecht. Tijdens een vergadering van de bond met het personeel van Beltof deelde Piet Lodiers, districtsbestuurder van de Voedingsbond van de FNV, mee dat maandag twee tijde lijke arbeidskrachten ontsla gen zijn. Wel heeft het bedrijf de zelfde dag twee nieuwe tij delijke arbeidskrachten aan genomen. Deze zogenaamde oproephulpen zijn volgens de vakbondsman helemaal over geleverd aan de willekeur van de directie. „Jullie zien het", zei hij tegen de aanwezige personeelsleden. „Het bedrijf komt in opspraak en hij pro beert het personeel te impone ren door twee mensen naar huis te sturen". Vorige week verklaarde Lo diers dat de overuren van het personeel in het zwart worden uitbetaald. Vandaag hebben meerdere bronnen dit beves tigd. Van een onzer verslaggevers SINT JANSTEEN - „Er waren dagen dat je de hele tijd gebukt aan eenlopende band moest staan. Je mocht nooit praten, en als je meer dan één maal per dag naar de wc moest, werd je uitgevloekt. Het was een rot bedrijf. Ik ben blij dat ik er weg ben, en dat de bond er nu achter aan is". Aan het woord is femmy Wijsevelde, samen met Ellen van de Brande heeft zij enkele jaren bij Steense snoepwerkfabriek Beltof gewerkt. Beltof kwam vorige week in het nieuws, omdat de voedingsbond FNV be kend maakte dat het be drijf zich niet aan de CAO hield. Volgens de bond heeft het bedrij f de afgelo pen twee jaar minstens 2,5 ton te weinig aan lonen en premies betaald. Ook de sfeer in het bedrijf is zeer slecht, aldus Piet Lodiers van de Voedingsbond. Bij het bedrijf werken momenteel 25 mensen. Het maakt zuurtjes, lollies en toffees voor de buitenland se markt. Toen de twee vrouwen er nog werkten waren er ongeveer acht tien personeelsleden. Emmy (24) begon in de cember '81 bij het bedrijf te werken, Ellen (25) één maand later. Het bedrijf was toen net overgenomen van de vorige eigenaar. „Op een afdeling stond al tijd een kachel aan, ook 's zomers. Dan was het daar zeker 45 graden. De kachel was nodig, omdat anders de snoejes te veel gingen plakken. Dat die kachel daar stond snapten we wel, maar je mocht geen fles water bij je hebben. Om half tien en om half drie kreeg je een kopje koffie naast je. In het begin kreeg je het nog, later moest je betalen, maar zelf iets te drinken mee nemen mocht absoluut niet", aldus Ellen. De broer van directeur H. Landzaat had toen de dagelijkse leiding over het bedrijf. De verouderde machines vielen vaak uit. Daardoor raakte het be drijf achter op het produk- tieschema. De meisjes moesten daardoor over werken, soms twee maan den achter elkaar. De helft van hen werkte dan van half vijf tot zes uur, ver volgens kwam de andere groep die tot negen uur bleef. Emmy: „We wisten dat een werkgever je kan verplichten overuren te maken, maar het is toch te zot om zo lang over te wer ken". Ellen: „In een afdeling van het bedrijf was ook een ontzettende herrie. Niemand kreeg oorbe schermers. Een meisje heeft toen maar zelf oor- kappen gekocht". Volgens de beide vrou wen was het werk op de fabriek erg zwaar. Op be paalde afdelingen moesten ze de hele dag dozen van 24 kilogram tillen, op een an dere afdeling bakken van 25 kilogram boven hun hoofd in een trechter stor ten. Ellen is in loop van '82 meerdere malen ziek ge weest. Rugklachten. Elke keer als ze terugkwam moest ze weer zwaar til- werk doen. Aangepast werk kreeg ze niet. Begin '83 hield ze het niet meer vol en meldde ze zich op nieuw ziek. Ze bleef ruim een jaar in de ziektewet. Toen werd ze ontslagen. „Ze wilden mij weg heb ben. Ik was veel te duur. Ze vertelden mij dat ze in mijn plaats liever iemand van 16 of 17 jaar hadden, want die verdienen min der". „Bij mij ging het ook zo", zegt Emmy. „Ik ben ge trouwd, en vorig jaar werd ik zwanger. Ik zei tegen de chef, dat ik waarschijnlijk na de geboorte terug zou komen. Toen hebben ze mij heel erg gepest. Het zwaar ste en vieste werk laten doen en uitgescholden. Toen heb ik maar gezegd dat ik niet meer terug kwam, met als gevolg dat ze weer vriendelijk wa ren". Volgens de beide vrou wen is er bij Beltof een groot verloop. „Niemand houdt het daar lang uit, of ze moeten het geld heel hard nodig hebben", aldus Ellen. „Elke dag huilde er wel iemand. Heel veel meisjes gingen snel weg of ze gingen langdurig de ziektewet in. Er is ook een monteur geweest. Die was na twee maanden ook ver trokken. Hij kon niet tegen de sfeer in het bedrijf. Als monteur moest hij erop toezien dat de meisjes niet met elkaar spraken. Hij kon dat niet". Zowel Emmy als Ellen weten niet of het bedrijf hen te weinig aan loon heeft betaald. Wel zijn ze beiden blij dat ze er niet meer werken. Ellen: „Zoiets verwacht je tegen woordig niet meer, het is echt een bedrijf uit de ja ren vijftig". Bridge - Bridgeclub Axel speelde de zesde wedstrijd van de zomercompetitie in cultu reel centrum De Halle. Er wa ren 20 paren. Uitslag: 1. me vrouw Van de Dries-de heer Olyslager, 2. echtpaar IJse- baert, 3. mevrouw Van Him- schoot-de heer Van der Hey- den, 4. dames Kock-Pel, 5. he ren L. Scheele-Van Bambost. Secretaris L. Scheele werd ge huldigd. Hij ontving uit naam van de Nederlandse Bridge Bond het klaverspeldje voor het behalen van de titel 'dis- trirt mpp<3tpr' <"*000 mn'ni

de Stem | 1984 | | pagina 11