er n Minister: minder nieuws op radio, gelijke service Schippers praten weer over contractregeling Nettowinst Akzo eerste helft 1984 ruimschoots verdubbeld )e$remü Gewonde bij brand in bordeel ELKE WOENSDAG MENU VOORU PERSOONLIJK Schade bij brand groter in geïsoleerde woningen Nederlandsche Bank over internationale schuldencrisis: verantwoord handelen Nog honderd dagen vam imier DINSDAG 14 AUGUSTUS 1984 BINNENLAND Slachtoffers van operatie- fouten willen ziekenhuis aanpakken DE STEM COMMFINTA AR Oorzaak van vliegongeval Hilversum nog onbekend Meer aandaeht voor uiterwaarden BINNENLAND 15 Politieagente gewond bij vechtpartij Hotel Restaurant De Swaen T5 PAGINA 2 •la (rechts) bij hun "i voor hun daden. - foto's upi 1 is, en dat zich op ge- jden gewelddadighe den blijven voordoen, dat die tot straffen oorbeeld noemt Mig- e bomaanslag op de van een lid van de :sie voor verdwenen n in Cordoba op 4 is. Het is algemeen volgens hem dat de gepleegd werd door idstroepen. Bonafini, de voorzit- de Dwaze Moeders Plaza de Mayo, moe vrouwen van ver personen, vreest dat tairen al niet meer te en zijn. is verschrikkelijk", „In het begin leek hij in) veel dichter bij de te staan, maar nu de kant van de mili- e kiezen. Hij kan dan regering leiden, maar litairen hebben de ringsbronnen hebben dat, wanneer de pro- tegen de hoogste en ste leden van het regime beginnen, onestieregeling voor officieren niet uitge- Veel van deze offi- )eroepen zich erop dat opdracht van hun ren handelden, mensenrechtenorga- eisen berechting en :ing van iedereen, die nderdrukking betrok- van generaal tot ig veel meer bouwbe- die bij het ABP een e voor hadden als het Iers aankwam", zegt Us daar de boeken an zullen we nog wat can die favorieten was m, een onderdeel van llandse Beton Groep van Zon in de jaren g werkzaam was. Uit dateren de eerste ten tussen Masson en >mpaan Van Zon. In- i ontwikkelde zich in ren tot belangrijkste nersrelatie van het n 1974 werd er een jus- onderzoek tegen Mas- »esteld, omdat hij be- adviezen zou hebben ;kt aan Intervam. Op raak van de toenmali- ofddirecteur Wiarda :r echter geseponeerd saak liep voor Masson )g met een sisser af. ilve het accepteren teekpenningen wordt i verdacht van oplich- jn naam is al in ver- ïbraeht met een zwen- ire met aandelen er-Benz), valsheid in fte (hij zou bewijsma- hebben verdonkere- om zijn relatie met >n te verhullen) en be- ike bankbreuk (hij zou 'echtelijk geld hebben eken aan het faillisse- ran de firma Sport en n samenwerking met ederlandse Midden- oank). s wel eens gezegd dat p dit alles het rapport ruijters, dat vier kant- sloeg, nogal summier et. Voorzitter Wieren- de Raad van Toezicht t ABP heeft Gruijters van beschuldigd zijn t te hebben 'afgeraf- oen bleek dat één van P-transacties waaraan ichtje zat, betrekking een jachthaven in zijn ;emeente Lelystad. Het enverhoor in Zwolle wijzen of hij die haast 0 miljoen gulden zal bekopen. De zittings zijn op 20 augustus, 24 .us, 31 augustus, 28 sep- r en 2 oktober. T28 PAGINA 3 ARNHEM (ANP) - De nettowinst van Akzo is over het eerste halfjaar van 1984 uitgekomen op 393,1 miljoen. Dat is meer dan het dubbele van de winst in dezelfde periode van vorig jaar, toen het concern netto f 172,4 miljoen ver diende. De nettowinst per gewoon aandeel van f 20 nominaal is gestegen van f 5,20 tot f 10,76, zo heeft Akzo bekendgemaakt. De nettowinst over het tweede kwartaal be droeg f 193,6 miljoen tegen f 115,6 miljoen in het tweede kwartaal van 1983. De verwachtingen voor het tweede halfjaar 1984 zijn positief, al dus de raad van bestuur, hoewel in het derde kwartaal het effect van de vakantieperiode merkbaar zal zijn. De winst over het tweede kwartaal van 1984 is iets onder die van het eerste kwartaal geble ven. Volgens dr S. Bergsma, lid van de groeps raad van Akzo, was het eerste kwartaal bij zonder gunstig wegens de strenge winter in de Verenigde Staten, die grote hoeveelheden we- genzout vergde. In het tweede kwartaal daarentegen heeft het concern enigszins te lijden gehad van de metaalstaking in West-Duitsland, die met na me het bedrijfsresultaat van Akzo Coatings heeft gedrukt. Die twee tegengestelde bewe gingen verklaren volgens Bergsma de daling van de winst van f 199,5 miljoen in het eerste kwartaal tot f 193,6 miljoen in het tweede. Twee zwakke schakels in het concern zijn de sector synthetische textiel-en tapijtgarens en de vinylchloridesector. ARNHEM (ANP) - In geïso leerde woningen is de schade bij brand doorgaans aan zienlijk groter dan in panden zonder isolatie. Voorzienin gen als dubbele beglazing verhinderen de afvoer van warmte. Hete en brandbare gassen hopen daardoor op, voordat ze plotseling hevig tot ontbranding komen als de ruiten tenslotte springen of als er een deur wordt ge opend. Dat constateert de Arn hemse brandweer in haar jaarverslag over 1983. Het korps bemerkte vorig jaar dat een hoge isolatiewaarde merkbare invloed heeft op de gevolgen bij brand. De op eenhoping van warmte werkt volgens de brandweer schadeverhogend en vraagt Arnhemse Brandweer: om een aanpassing van de persoonlijke bescherming van brandbestrijders die zo'n pand binnengaan. Vooral hoofd, hals en nek moeten beter worden beschermd, al dus de Arnhemse brand weer. Volgens het korps, dat vo rig jaar verschillende bran den in geïsoleerde huizen moest bestrijden, zorgt het springen van ruiten in niet- geïsoleerde panden voor een belangrijke warmte-aan- voer. In geïsoleerde huizen ge beurt dat niet meteen. Mate rialen in de woning vergas sen door de hitte, die hete en zeer brandbare gassen vat ten geen vlam door gebrek aan zuurstof. Dat gebeurt pas als de ramen tenslotte springen of als de brandweer een deur opent. De spontane ontbranding is dan plotseling en zeer he vig. Kredieten niet stoppen ZUTPHEN (ANP) - Door ope- ratiefouten getroffen patiën ten van het streekziekenhuis Het Nieuwe Spittaal in Zut- phen gaan de krachten bunde len om dat ziekenhuis zo nodig via het medisch tuchtcollege aan te pakken. Initiatiefneemster mevrouw E. Rouwenhorst uit Warnsveld wil met de krachtenbundeling bereiken dat een halt wordt toegeroepen aan het grote aantal fouten, dat naar haar mening door specialisten van het Zutphense streekzieken huis wordt gemaakt. Via een oproep in een plaat selijke krant is zij inmiddels in contact gekomen met ver scheidene slachtoffers van operatiefouten. De patiënten groep, die zich heeft aangeslo ten bij een landelijke patiën tenorganisatie, wil in eerste instantie via overleg met de ziekenhuisdirectie bereiken dat het naar haar mening ex treem hoge aantal operatie fouten drastisch wordt terug gedrongen. Directrice J. Broekhuizen van het Zutphens ziekenhuis: .Desituatie is hier normaal. Natuurlijk gaat er wel eens wat mis, maar dat gebeurt in elk ziekenhuis". NOORDWIJKERHOUT (ANP) - De centrale banken van de industrielanden moeten crite ria opstellen volgens welke de banken in hun land internationale kredieten kunnen verle nen. Iedereen accepteert dat de centrale-banken een taak hebben bij de kredietverlening in hun land, maar zij hebben ook hun verantwoordelijkheid bij de interna tionale kredietverlening. Dat zei drs A. Szasz, direc teur van De Nederlandsche Bank, maandagavond in Noordwijkerhout tijdens een lezing voor een internationale zomercursus over het bank wezen. Sprekend over de in ternationale schuldencrisis merkte Szasz op dat de banken een aantal conclusies zullen moeten trekken uit het gemak waarmee zij in het verleden kredieten hebben verleend en risico's hebben genomen. Een van die conclusies zal moeten zijn dat ze nu niet kunnen stoppen kredieten te verstrekken aan landen die hun economie aanpassen, ter wijl zij een aantal jaren terug wel geld leenden aan landen die geen aanpassingsprogram ma's wilden volgen. Ook zullen de banken pas sende voorzieningen moeten treffen tegen de landenrisico's die zij hebben genomen. Dat zal hun winstcijfers drukken, maar de banken zullen op die manier wel beter schokken kunnen opvangen en hun po sitie kunnen versterken. Rekenschap Tenslotte moet er niet ex cessief meer worden geleend. ONDER PRESIDENT REAGAN is Amerika 'trotser, sterker en be ier' geworden. Dit zal het centrale thema zijn van de nationale conventie van de Amerikaanse republikeinse partij, die de vol gende week in Dallas (Texas) wordt gehouden. Reagan en Bush, de vice-president, worden daar officieel kandidaat gesteld voor de presidentsverkiezingen. De republikeinen zijn er rotsvast van overtuigd dat het Amerikaanse volk dit tweetal rond honderd da gen later opnieuw voor vier jaar naar het Witte Huis zal afvaardi gen. Met een grotere meerderheid dan vier jaar geleden, dank zij het economisch herstel en de golf van typisch Reaganiaans pa triotisme en chauvinisme die, opgezweept door de Olympische Spelen - 'Amerika wint van de rest van de wereld' - de Verenigde Staten op het ogenblik overspoelt. In de Amerikaanse politieke verhoudingen is honderd dagen echter een lange tijd. Een kentering in het economische tij of een faux pas op het internationale politieke of militaire toneel kunnen het democratische koppel Mondale-Ferraro van de ene dag op de andere naast Reagan en Bush brengen. Zelfs een 'grapje' kan Reagan de das om doen. Zijn medewerkers zijn nog steeds niet bekomen van de doodschrik die hij hun dit weekeinde bezorgde 'oen hij bij een stemtest voor een radiopraatje het 'verheugende meuws' aankondigde dat 't met Rusland gedaan was: „Wij begin nen over vijf minuten te bombarderen". Het Amerikaanse publiek is overigens gewend aan cowboys op het oorlogspad. In ons deel ran de wereld houdt men de adem in bij zulke presidentiële uit glijders Zowel de democraten als de republikeinen verwachten dat Reagan een herverkiezing, zeker met grote meerderheid, als een machtiging zal beschouwen om het tot dusverre gevoerde beleid met verdubbelde kracht voort te zetten. Dat zou dan betekenen een continuering van de bewapeningswedloop, een agressief be leid in Midden-Amerika, een uiterst koele relatie met het oostblok en een verdere vervreemding van de Westeuropese bondgeno ten Op binnenlands gebied zal Reagan zeker proberen de reeds «ng beloofde correctie op het immense begrotingstekort aan te mengen. Waarschijnlijk zal dat gebeuren via een verhoging van he indirecte belastingen en een verder gaande korting op de so- male uitkeringen. De ombuiging van de op de New Deal-filosofie ran de democraten opgebouwde Amerikaanse verzorgingsstaat "aar een conservatieve, neo-kapitalistische maatschappij zou si" beslag kunnen krijgen door de benoeming van nog meer be houdende rechters in het opperse gerechtshof van de V.S. Als dit inderdaad het regeringsprogram voor Reagan's tweede termijn zou worden dan kan nu al gezegd worden dat de presi dent bij de verwezenlijking ervan op grote problemen zal stuiten, Jet alleen in de Senaat en het Huis van Afgevaardigden waar de democraten voor fel weerwerk zullen zorgen, maar zeker ook bij "et Amerikaanse publiek. In het midden van de jaren '70 bedroeg gemiddelde uurloon van Amerikaanse industrie-arbeiders <3.50 dollar. De meeste mensen die de afgelopen vier jaar een raan gevonden hebben komen gemiddeld niet verder dan 6,50 hollar per uur. Deze inkomensontwikkeling, gekoppeld aan de af maak van collectieve voorzieningen, wordt door de Amerikaanse w®rknemers steeds meer gezien als een bdreiging van de wel vaart, die zij zich na de Tweede Wereldoorlog hebben weten te rarwerven. Het verzet daartegen zal niet langer beperkt blijven tot h® etnische minderheden in de krottenwijken maar het hele land In beroering brengen. Dit vooruitzicht ontlokte een Amerikaanse Politicoloog onlangs de verzuchting: als Reagan nu zou terugtre den zou hij waarschijnlijk wel een plaatsje krijgen in de ere-galerij 'an Amerikaanse staatslieden, maar als hij nog vier jaar aanblijft ■teu hij wel eens tot de meest verguisde presidenten van Amerika hunnen gaan behoren. Banken moeten als zij rege ringen geld lenen zich zeer goed rekenschap geven van de schuldpositie van het desbe treffende land en bekijken of het de tekorten die het gefi nancierd wil hebben wel kan dragen. Volgens Szasz ligt hier een taak voor de centrale banken die, met inachtneming van de eigen verantwoordelijkheid van de banken, deze toch meer houvast zouden kunnen bie den dan in het verleden is ge beurd. De centrale banken moeten proberen internatio naal de kredietverleners op een lijn te krijgen Er zouden richtlijnen opgesteld moeten worden voor internationale kredietverlening in het alge meen en, indien nodig, voor internationale kredietverle ning aan bepaalde landen, al dus Szasz. SCHIPHOL (ANP) - De rijks politie Dienst Luchtvaart heeft nog geen idee wat de oorzaak is geweest van het vliegtuigongeval dat afgelo pen zaterdag op het vliegveld Hilversum aan drie mensen het leven heeft gekost. Bestudering van een video band, waarop de start van het verongelukte vliegtuig is vast gelegd, alsmede getuigenver horen hebben tot dusver geen duidelijke antwoorden opgele verd op vragen betreffende de oorzaak. De vierde inzittende van het vliegtuig, de 33-jarige H.F.E.D. uit Hoofddorp, die het ongeluk als enige heeft overleefd, kon nog niet worden gehoord. De vrouw, als hostess werkzaam op Schiphol, ligt zwaar ge wond in het Brandwonden centrum van Beverwijk. Milieufederatie: ARNHEM (ANP) - De Gelder se milieufederatie wil via een landelijke publiciteitscam pagne meer aandacht kweken voor de uiterwaarden ais waardevolle natuurgebieden. De actie, die zich onder meer zal richten op overheid en onderwijs, moet leiden tot een daadwerkelijk betere be scherming van natuur en mi lieu in de uiterwaarden langs de rivieren. Volgens de milieu federatie worden deze natuur gebieden steeds meer bedreigd door ingrepen als ontgrondin gen, dijkverzwaringen en vuilstort. De acties voor een betere bescherming van de uiter waarden zullen in mei volgend jaar hun hoogtepunt bereiken tijdens een speciale 'uiter- waardenweek'. De milieufede ratie zal dan onder meer een symposium houden en excur sies naar uiterwaarden orga niseren. Bij een brand in een bordeel aan de Stadhou derskade in Amsterdam is gistermorgen vroeg een vrouw, van wie de identiteit nog onbekend is, gewond geraakt. Zij is van de eerste of twee de etage gesprongen en ligt in een ziekenhuis, aldus de politie. Op het moment dat de brand uitbrak waren er zes mensen in het pand aanwezig. Twee vrouwen werden met rookvergiftigingsver schijnselen naar een ziekenhuis gebracht, maar zijn inmiddels al weer naar huis. Het pand is uitgebrand. De oorzaak van de brand is nog niet bekend.- fotoanp DEN HAAG (ANP) - Ook al zou de NOS de zendtijd van de radionieuwsdienst per dag met 27 minuten te rugbrengen tot 166, dan zou de functie van nieuws voorziening aan de bevolking niet minder worden. Aan die doelstelling zou dan nog op verantwoorde wijze worden voldaan. Dit zegt de minister van WVC in ant- ROTTERDAM (ANP) - De binnenvaartschippers kunnen vandaag voor het laatst beslis sen of ze een voortzetting van de contractenregeling voor het kolenvervoer naar de elektri citeitscentrales willen. Ze kunnen zich ook bij het besluit van staatssecretaris Scherpenhuizen neerleggen om per 15 augustus alle ver voer over de beurs te laten lo pen. Dat laatste betekent ech ter wel een tariefsverlaging van negen procent. De betrokken bewindsman acht dat noodzakelijk om te voorkomen dat de centrales, die veelal tegen lagere tarie ven contracten hebben lopen, nadeel ondervinden van het gewijzigd bevrachtingssys teem. Volgens de grootste schip- persbond van particulieren, ONS in Rotterdam, is het uiterste waartoe de reders eventueel bereid zijn te gaan om de contractenregeling te verlengen een verhoging van het beursaandeel voor Weurt en Geertruidenberg met res pectievelijk 5 en 7,5 procent. Daarmee zou het beursaan deel van Weurt 30 procent worden en dat van Geertrui denberg 57,5 procent. Aan het vervoer van Buggenum zullen dan geen rederij schepen die het vrije deel (buiten de beurs om) vervoeren mogen deelne men. Van de drie bonden acht al leen de federatie van schip- persbonden, zij het met veel pijn en moeite, die mogelijk heid verdedigbaar. De ASV en de ONS daarentegen achten de verdeling onvoldoende. woord op vragen van de Tweede-Kamerleden Keja (WD), Beinema (CDA) en Kosto (PvdA). Het drietal had de minister ook gevraagd naar zijn be reidheid de NOS te verzoeken de plannen tot beperking van de nieuwsuitzendingen in her overweging te nemen. De mi nister is van mening, dat de NOS - mede gelet op de haar opgelegde bezuinigingen - op dit punt een eigen verant woordelijkheid heeft. De directie van het ANP zei het te betreuren, dat de minis ter zijn invloed niet heeft wil len gebruiken om tot een ge ringere beperking van de da gelijkse duur van de nieuws uitzendingen te komen, dan de NOS wil. Ochtend/avond Het ANP heeft vooral be zwaar tegen de bij de NOS le vende gedachte de duur van de uitzendingen op Hilversum 2 van zeven uur 's ochtends en half elf 's avonds terug te brengen van tien naar vijf mi nuten. Luistercijfers tonen volgens de ANP-directie aan, dat de luisteraars bewust af stemmen op de langere bulle tins, die diepergaande infor matie geven. Inkrimping van de duur van deze bulletins betekent een verschraling van het totale in* formatie-aanbod, omdat daar door een deel van met name culturele en parlementaire be richtgeving komt te vervallen, aldus de directie. Onderzoekschepen HET Ministerie van Ontwik kelingssamenwerking heeft twee onderzoekschepen ge schonken aan de Geologische Dienst van India, die ze voor karteringswerkzaamheden en geologisch onderzoek zal gaan gebruiken. Met de schenking is een bedrag van 15 miljoen gulden gemoeid. Zeeburgertunnel RIJKSWATERSTAAT heeft Van Hattum en Blankevoort in Beverwijk (Volker Stevin- concern) opdracht gegeven voor de bouw van de Zeebur gertunnel in Amsterdam. De aanneemsom bedraagt f 80 miljoen, aldus Van Hattum. De tunnel wordt 900 meter lang, waarvan 330 meter wordt afgezonken in drie ele menten. Sexclub verbrand IN Enschede is de sexclub d'Oale Schoap door brand ver woest. De schade bedraagt volgens de Enschedese brand weer zeker enkele tonnen. Omdat meerdere vuurhaarden werden aangetroffen ver moedt de brandweer brand stichting. Melkproduktie DE WD-kamerleden Blauw en Waalkens zijn verontrust over de berichten dat Italië niet van plan is zich voor het seizoen 1984-1985 te houden aan de afspraken binnen de Europese Gemeenschap over de maximaal te produceren hoeveelheden melk. Beroving bejaarden DE politie in het Gelderse Hengelo heeft twee mannen en twee vrouwen uit Lelystad aangehouden, die ervan ver dacht worden de afgelopen weken in de Achterhoek en in Twente bejaarden te hebben beroofd. Ze maakten daarbij gebruik van geweld door hun slachtoffers hardhandig tegen de grond te werken. EG-subsidie WIE voor 1 juli 1986 een inter nationaal congres wil organi seren kan van de EG een ga rantie-subsidie krijgen van 30.000 Europese Reken Eenhe den (75.000 gulden). Dit heeft het Nederlands Congres Bu reau (NCB) meegedeeld. Koopkracht DE VARA handelt in strijd met de omroepwet door recla me te maken voor het blad Koopkracht van Konsumenten Kontakt. Dit antwoordt minis ter van Welzijn, Volksgezond-, heid en Cultuur op vragen van het CDA-Tweede Kamerlid Van der Sanden. Vluchtelingen HET ministerie van Justitie heeft vorige maand een ver zoek om politiek asiel afgewet zen van de vier Papoea's die half maart naar Nederland kwamen. Zij hebben 'op hu manitaire gronden' wel een verblijfsvergunning voor on bepaalde duur gekregen. A J Vandaag komen de Nederland se Olympische deelnemers aan op Schiphol. Het zal een span nende finale worden, waar schijnlijk een felle sprint tus sen Petra van Staveren, Daph ne Jongejans en Ria Stalman. Maar vanmiddag weten we pas wie er wint. Ria is het beste paard van Stal-man. Een leuke, vlotte, echt moderne sport, dat disco- werpen. Wie heeft de marathon gewon nen? Loop'es? Ja, dat klinkt ook wel logisch. Bokser Willy de Witt werd op het laatst toch nog zwart ge maakt. Vijf keer goud hebben we, dat is bijna een heel bovengebit. Ja, de Amerikanen haalden 80 keer goud. Maar die hadden dan ook gouden plak-sel op hun shirts. i De Amerikanen wonnen bijna alles. Er zat echter één 'maar' bij, een 'but', of liever een Budd. Zola Budd zette Mary Decker een hak en toen kon deze favoriete haar baan wel opgeven. Het is allemaal politiek. Door de Olympische Spelen heeft Amerika een grotere greep ge kregen op de goudmarkt en daardoor kan de dollar weer stijgen. Ronald Reagan is door de Amerikaanse successen zo overmoedig geworden dat hij tijdens een stemtest riep dat Rusland over vijf minuten ge bombardeerd zou worden. Zou die test hem nu ook stem men gaan kosten? MERIJN HELDEN (ANP) - Tij dens een massale vecht partij op de kermis in het Noordlimburgse Gras- hoek (gemeente Helden) is in de nacht van zondag op maandag rond half vier een 25-jarige politie agente ernstig gewond geraakt. Op de kruising van drie wegen hadden acht late kermisvierders met stoelen en tafels van een reeds gesloten café een terras ingericht. Een tweehoofdige politiepa trouille waarvan de agente deel uitmaakte sommeerde de acht man nen dit terras van de openbare weg te verwij deren. Aanvankelijk maakten zij daartoe aan stalten maar later wei gerden zij toen een van hen opmerkingen had ge maakt tegen de agente en handtastelij k was gewor den. Een agent loste op een gegeven moment een waarschuwingsschot. De vechtersbazen stoven daarop uiteen. De agente bleef bewusteloos op straat liggen. Haar colle ga had slechts een lichte hoofdwond opgelopen. (ADVERTENTIE) j**1 f Elke Woensdag kunt u in het gerenommeerde restaurant De Swaen in Oisterwijk samen met chef-de-cuisine Cas Spijkers op culinair avontuur. Gastronomisch vertrekpunt: een verfijnd basis-menu a raison van f65,-. Zo u wenst in persoonlijk en creatief overleg aan te vullen met diverse Surprise gerechten tot een strikt-individueel "menu voor Al naargelang uw culinaire en budgettaire wensen. DeLind4/ Oisterwijk,04242-19006.

de Stem | 1984 | | pagina 19