Argentijnen verontrust over trage berechting militairen 'ABP-chanteur' Meijer op oorlogspad tegen Gruijters Nettowinsl 1984 ruii De groene hoofdstad ALFONSIN LOST HOGE VERWACHTINGEN NIET IN NederlandseI DE STEM COM Nog honderd c DINSDAG 14 AUGUSTUS 1984 ACHTERGROND PAPIER' VOOR UW PEN Bruto loonkosten Vakantie Geduld Uitstel Procedure Brief Vanaf 20 augustus 12 getuigen voor rechter-commissaris Compromis Niets onoirbaars In stilte Hoorzitting Intervam Summier Slachtoffers van operatie- fouten willen ziekenhuis aanpakken T5 PAGINA21 DINSDAG 14 AUGUS1 Door onze correspondent in Bonn, Gerard Kessels IN NEDERLAND woonde ik in de Esdoornstraat. Een groene straat met veel bomen, maar geen esdoorn. Net zo min trouwens als in de aanpalende Wilgenstraat een wilg te vinden was. Maar hier in Bonn heb ik een esdoorn in mijn tuin en wat voor een. Hoewel hij helemaal aan de straatrand staat, is hij zo groot, dat hij niet alleen bij mij, maar ook bij de buren geen straaltje zonlicht in de voortuin laat. Een beul van een boom, die met zijn wortels gestaag de oprit opbreekt en mij tot uiterst voorzichtig rijden noopt omdat mijn uitlaat anders een opdonder krijgt. Kennelijk is hij op leeftijd, want voortdurend vallen er dode takken uit. En in de herfst moet ik door takken bladeren waden om de voordeur te bereiken. In zijn takken schuilen hordes duiven, die grote kwakken Duyvis op het metallic blauwe dak van mijn auto deponeren, bij voorkeur als de wagen net gewassen is. De esdoorn beperkt zijn bladerenregen niet tot mijn perceel. Ook de overzijde van de straat, waar een rij rust en orde minnende ambtenaren woont, wordt niet vergeten. Nu is een mijn overbuurman een uiterst nauwgezet baasje, dat er niet tegen kan dat zijn halve meter voortuin en dito stoep met ook maar één blaadje of zaadje bezoedeld wordt. Nog voor het Frühstück is hij elke morgen met handveger en blik in de weer, veegt alles keurig bijeen, steekt de straat over en deponeert met een giftige blik in zijn ogen het spul onder mijn boom. Tot mijn verbazing zegt hij nog steeds goede morgen. Maar goed, alles wat ik met de esdoorn heb meegemaakt, is nog slechts kattepis vergeleken met de gebeurtenissen van de laatste weken. Het lijkt wel alsof de boom zich iets heeft voorgenomen wat alle Duitsers tot nu toe niet gelukt ismij het land uitwerken. Alsof hij de hoofdrol in een Hitchcock- film speelt, is de esdoorn overgegaan tót een'serie gemene adnslagerV"" Zijn onstuitbare wortels hebben de fundamenten van het huis opgevreten en bij flinke regenval staat gelijk de kelder onder water. De klap op de vuurpijl kwam dezer dagen 's avonds bij een heftig onweer. Ineens klonk buiten een luid gekraak gevolgd door een harde slag. Eerst had ik niets in de gaten. Ik dacht dat er ergens in de buurt iets mis was gegaan met houten rolluiken, die vrijwel alle huizen hier hebben. Was het maar waar. Een dertig centimeter dikke tak van de esdoorn had het onder de regenlast begeven en was naar beneden gekomen. Het gevaarte, een volwassen boom op zich, had mijn auto op een haar na gemist. De tak bedekte de hele voortuin en mijn vrouw, die weg was geweest, kon pas weer bij de voordeur komen, nadat ik in de stromende regen al zagend en takken brekend een weg gebaand had. Nauwelijks was ze binnen, of ze meldde dat de kelder weer eens onder water stond. Met mijn buurman ben ik 's avonds in de stromende regen nog uren in de weer geweest om de tak klein te krijgen. De volgende dag heb ik een brief naar de gemeente geschreven, naar de 'Untere Landschaftsbehörden' om precies te zijn. Ik heb gezegd dat de boom niet meer 'standsicher' is en een gevaar vormt voor de omgeving. Ze hebben aangekondigd te komen kijken. Ik ben benieuwd wat er nu gaat gebeuren, maar veel hoop heb ik eigenlijk niet. Want er moet heel wat gebeuren, voordat er hier een boom opgeruimd mag worden. Bonn afficheert zich immers als 'Die grüne Hauptstadt' en dat willen ze zo houden. Ik vrees daarom dat ik moet wachten totdat de zure regen zich over mijn esdoorn ontfermt. DOOR DE zeer hoge pre mies voor onze sociale voor zieningen zijn de loonkosten zo hoog dat veel werkgele genheid verloren is gegaan. Vele werklozen kunnen niet aan de slag omdat de werk gever de bruto loonkosten niet kan opbrengen. Is het daarom niet beter de sociale voorzieningen door de in komstenbelasting op te laten brengen en de sociale pre mieheffingen af te schaffen? Hierdoor dalen de loonkos ten weer tot het netto ni veau. Door de lagere loon kosten worden de winsten van de werkgever verhoogd en is er weer meer werkge legenheid. Hierdoor wordt de schatkist weer gevuld door meer inkomstenbelas ting en vennootschapsbelas ting. Kruisland, L. Nelen DE SERIE artikelen in de zaterdagkrant over de 'va kantie' was leuk en goed. Maar als het over prijzen gaat De schrijver noemde het toen goedkoop. Vandaar dat ik graag die prijzen even vertaal. Een borreltje, maar 15 cent drie kwartier ar beidsloon. Een week-end volpension in hotel, maar 45 gulden een maandloon van arbeider op platteland. Was het toen goedkoop Of duur Dinteloord, J. Rood Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal ot J 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 -ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Kevin Noblet, Associated Press BUENOS AIRES - Het trage tempo waarmee het justitieel apparaat in Argentinië militairen berecht die grove schen dingen van mensenrech ten op hun geweten heb ben, wekt steeds meer onvrede bij de groepen die acht maanden gele den het hardste juichten toen president Raul Al- fonsin in functie trad. Mensenrechtenorganisa - ties hadden hoge verwach tingen toen Alfonsin vorig jaar oktober de verkiezingen won en Argentinië's eerste democratische leider sinds acht jaar werd. Zij rekenden op een snelle en strenge be straffing van de militairen en politiefunctionarissen, die na een staatsgreep in 1976 be trokken waren bij de ontvoe ring, marteling en stand rechtelijke executie van dui zenden mensen. Ze waren verstoord toen de 56-jarige Alfonsin direct na zijn beëdiging in december besloot om de voormalige mi litaire leiders voor te leiden aan militaire in plaats van aan civiele rechtbanken. En nu inmiddels nog niet een van de spoedprocessen is af gerond wordt de roep om krachtiger maatregelen steeds sterker. Alfonsin heeft herhaalde malen tot geduld gemaand en eraan herinnerd dat de justi tiële raderen nu eenmaal langzaam draaien, maar zijn uitspraken worden uitgelegd als twijfelachtigheid. „Ik heb echt wel geduld, maar de regering moet wat daadkrachtiger zijn", vindt Emilio Mignone, hoofd van het sociaal en juridisch on derzoekscentrum, dat juridi sche bijstand verleent aan slachtoffers van de onder drukking, die een aanklacht indienen tegen de vroegere autoriteiten.„Alfonsin gaat te voorzichtig om met de mili tairen", aldus Mignone. „Krachtdadig optreden is het enige dat zij begrijpen." De nationale commissie voor verdwenen personen, een initiatief van de rege- ring-Alfonsin, heeft 8.800 dossiers aangelegd van men sen die sinds het eind van de jaren zeventig vermist wor den. De toenmalige militaire regering voerde in die tijd een campagne tegen linkse subversieve elementen. Alfonsin belastte de hoge raad van de strijdkrachten met de berechting van de ne gen leden van drie achter eenvolgende junta's, die sinds 1976 in Argentinië aan - - I»»*,,!,, De voormalige junta-leiders Roberto Viola (links) en Jorge Videla (rechts) bij hun gang naar de militaire rechtbank, waar ze zich moeten verantwoorden voor hun daden. - foto's upi Anonieme graven in Argentinië met daarin de restanten van enkele van de duizenden verdwenen Argentijnen. de macht waren. De hoge raad slaagde er echter niet in de processen af te ronden binnen de gestelde termijn van 180 dagen. Oorzaak daarvan was het enorme aantal getuigeverklaringen en de complexiteit van de za ken, aldus de raad. Een civiel hof van beroep verleende de militaire raad op 12 juli uitstel en opperde dat 90 extra dagen genoeg zouden moeten zijn om het karwei te klaren. Een nieuwe einddatum werd echter niet vastgesteld. Op 2 augustus gaf de hoge raad opdracht tot de interne ring van ex-president Jorge Videla, de opperbevelhebber van het leger in de eerste junta. De voormalige chef van de luchtmacht, Orlando Agosti, kon echter op vrije voeten blijven tijdens zijn proces, zo bepaalde de raad. Het derde lid van die eer ste junta, admiraal Emilio Massera, is gearresteerd in verband met de verdwijning van een man, met wie hij op zakelijk en persoonlijk vlak te maken had. Deze zaak staat los van de campagne te gen 'links activisme. Alle drie de leden van de tweede junta zijn nog vrij: ex-president Roberto Viola, brigadegeneraal Omar gRaf- figna en admiraal Armando Lambruschini. De leden van de derde jun ta zijn gearresteerd in ver band met de Falklands-oor- log van 1982. Ex-president Leopoldo Galtieri, generaal Basilio Lami Dozo en admi raal Jorge Anaya worden vervolgd wegens plichtsver zuim tijdens die voor Argen tinië zo rampzalige oorlog. Hun vervolging houdt geen verband met de mensenrech tenprocessen. Viola bracht vier dagen in de gevangenis door in op dracht van een civiele rech ter. Op 29 juni werd hij vrij gelaten. Een dag eerder was de president van de vierde en laatste junta, generaal Rey- naldo Bignone, op vrije voe ten gesteld na enkele maan den hechtenis in verband met een mensenrechtenproces. Behalve de arrestatie van Videla heeft de militaire ho ge raad alleen de inhechte nisneming bevolen van de vroegere politiechef van Buenos Aires, Ramon Camps, en van vice-admiraal Ruben Chamorro, beiden ook in ver band met de schending van mensenrechten. Enkele andere militaire functionarissen zijn voor ci viele rechtbanken gedaagd door slachtoffers van de on derdrukking of hun familie leden. Deze rechtszaken wor den echter geleidelijk over gedragen aan militaire rech ters, op grond van Alfonsins beleidslijn dat de militairen door hun gelijken berecht moeten worden. Dat beleid wekt de woede op van voorvechters van de mensenrechten. Zij zien het uitstel door de militaire rech ters als een teken van cle mentie en bevooroordeeld heid en ze voorspellen dat, als het überhaupt al zover komt, slechts een paar leiders veroordeeld zullen worden en dat hun straffen licht zul len zijn. Alfonsin heeft erop gewe zen dat de uitspraken van de militaire hoge raad beoor deeld zullen worden door het federale hof van beroep. Dit hof kan de bevindingen van de hoge raad verwerpen. Ook heeft Alfonsin on langs geprobeerd wat meer vaart achter de processen te zetten, door te bepalen dat gedaagden geen toestemming van hun meerderen hoeven vragen om tijdens het proces inlichtingen te verstrekken over militaire operaties. Mignone, hoofd van het so ciaal en juridisch onder zoekscentrum, vindt dat Al fonsin, als bevelhebber van de strijdkrachten, de veilig heidsdienst moet opdragen om alle informatie over ver dwijningen van mensen over te dragen aan de rechter. „Hij moet ook opdracht ge ven tot de opheffing van de mjlitgirq, „.jnlichtingendien- sten, die'een bedreiging voor de democratie vormen", al dus Mignone. Hij en anderen zijn van mening dat het ge vaar van nieuwe onderdruk king blijft bestaan, zolang de inlichtingendienst niet ont manteld is, en dat zich op ge zette tijden gewelddadighe den zullen blijven voordoen, zonder dat die tot straffen leiden. Als voorbeeld noemt Mig none de bomaanslag op de woning van een lid van de commissie voor verdwenen personen in Cordoba op 4 augustus. Het is algemeen bekend volgens hem dat de aanslag gepleegd werd door veiligheidstroepen. Hebe Bonafini, de voorzit ster van de Dwaze Moeders van de Plaza de Mayo, moe ders en vrouwen van ver dwenen personen, vreest dat de militairen al niet meer te bestrijden zijn. „Het is verschrikkelijk", zegt ze. „In het begin leek hij (Alfonsin) veel dichter bij de mensen te staan, maar nu lijkt hij de kant van de mili tairen te kiezen. Hij kan dan wel de regering leiden, maar de militairen hebben de macht." Regeringsbronnen hebben gezegd dat, wanneer de pro cessen tegen de hoogste en beruchtste leden van het vroegere regime beginnen, een amnestieregeling voor lagere officieren niet uitge sloten is. Veel van deze offi cieren beroepen zich erop dat zij in opdracht van hun meerderen handelden. Maar mensenrechtenorga nisaties eisen berechting en bestraffing van iedereen, die bij de onderdrukking betrok ken was, van generaal tot soldaat. DEN HAAG (ANP) - Heeft de Haagse vast goedhandelaar Willem Meijer getracht het ABP te chanteren, of stond hij in zijn recht, en heeft burgemeester J. Gruij- ters van Lelystad hem ten onrechte als 'chan teur' afgeschilderd in zijn rapport over de fraude bij het ABP? Twaalf getuigen zullen in de komende weken door de Zwolse rechter-commissaris J. Schunck aan de tand wor den gevoeld om op die vraag een antwoord te krijgen. Dr. J.W. van der Dussen, de uitgerangeerde hoofddi recteur van het ABP, opent maandag 20 augustus de rij; 's middags volgt de gewezen directeur beleggingen mr. drs. A.J.M. Masson, die voor dat doel vanuit zijn gevange niscel in Maastricht naar Zwolle wordt overgebracht. In totaal zijn voor dit voorlo pig getuigenverhoor, dat in het openbaar plaatsvindt, vijf zittingsdagen uitgetrok ken. Gewapend met de resulta ten van het verhoor wil Meij er tegen Gruijters een civiele procedure beginnen wegens aantasting van zijn eer en goede naam. Hij eist een schadevergoeding van 10 miljoen gulden, vermeerderd met 5.000 gulden per dag sinds half augustus 1983, toen hij door het verschijnen van het rapport-Gruijters voor het eerst in opspraak raakte. Want vanaf dat tijdstip zegt Meijer 'geen stuiver' meer te hebben verdiend, doordat vrijwel geen bank nog bereid is zijn onroerendgoedhandel krediet te verlenen. Hij stelt Gruijters niet alleen privé aansprakelijk, maar ook in zijn hoedanigheid van burge meester van Lelystad, zodat de mogelijkheid open wordt gehouden dat de overheid voor de schade moet opdraai en. Meijer dankt zijn reputatie als 'chanteur' aan de brief die hij op 27 november 1980 aan Masson schreef, en waarmee hij de ABP-affaire in feite aan het rollen bracht. Hij schreef daarin dat hij een vordering van 12 miljoen gulden had opgekocht, die de Nuenense ondernemer A.F. Poot op het ABP meende te hebben. Poot was in de jaren ze ventig met Masson overeen gekomen dat het ABP de aanleg van een keten tennis hallen zou financieren, die door zijn onderneming Sport en Spel B.V. werden ge bouwd en geëxploiteerd. Aan de samenwerking kwam ech ter een abrupt einde toen .Poot weigerde nog langer 'provisie' te betalen aan ir. J. van Zon, die hem door Mas son als bemiddelaar was op gedrongen. (Intussen heeft het strafrechtelijk onderzoek uitgewezen dat ir. van Zon voor Masson steekpenningen placht te incasseren. De pro visies die hij als bemiddelaar in rekening bracht werden overgeboekt naar een BV op het kanaaleiland Jersey, die op zijn beurt geld overboekte aan een andere BV op Jersey, die op zijn beurt een geheime bankrekening van Masson in West-Duitsland spekte.) Poot moest zijn weigering om ir. van Zon terwille te zijn duur bekopen: het ABP trok zich als geldschieter te rug en stortte de firma Sport en Spel in de afgrond. De schade die Poot persoonlijk daardoor leed bedroeg onge veer 12 miljoen, nog afgezien van de schade voor de onder neming, die eveneens op 12 miljoen werd begroot. Meijer stelde in zijn brief een compromis voor: het ABP zou van hem onroerend goed kopen, en de winst daaruit zou als schadeloos stelling voor Poots vordering dienen. Meijer op zijn beurt zou er dan voor zorgen dat er over de kwestie-Poot geen „diepgravende artikelen met de daaraan onvermijdelijk verbonden consequenties" zouden verschijnen. De ABP-leiding hield Meijer maanden aan het lijntje, maar tenslotte kwam er een transactie met de Westland Utrecht Hypo theekbank tot stand, waar aan Meijer - al dan niet toe vallig- als tussenhandelaar 480.000 gulden verdiende. Dat was voor de ABP-advocaat Wouters het sein om een dos sier te sturen aan minister Rietkerk, die aan Gruijters opdracht gaf de zaak te on derzoeken. Gruijters raadpleegde noch van Zon, noch Poot, noch Meijer, maar beperkte zich tot gesprekken met Wouters en stafleden van ABP en WUH. Hij kwam tot de slotsom dat het er alle schijn van had dat het ABP zich door Meijer had laten chanteren om zaken te doen, zonder verder diep in te gaan op de vraag wat de ABP-lei- ding dan wel te verbergen zou kunnen hebben. Meijer stelt dat hij geoor loofde pressie op Masson heeft uitgeoefend om een schadeclaim te innen die hem rechtmatig toekwam. Hij wordt daarin bijgevallen door mr. A.H. Stoffels, cura tor in het faillissement van Sport en Spel. Hij vindt er ook niets onoirbaars aan. De aanpak van Meijer is zelfs in overleg met hem gekozen, toen gebleken was dat er nauwelijks andere wegen openstonden om het ABP ter veranwoording te roepen voor het doelbewust ruïneren van Poots onderneming. Een civiele procedure te gen een reus als het ABP was zo goed als kansloos en bo vendien onbetaalbaar. En een poging om Kamervragen over de kwestie uit te lokken was in december 1981 al op niets uitgelopen, toen Poot en zijn curator de zaak hadden voorgelegd aan het toenmali ge Kamerlid Koos Rietkerk, de huidige minister van Bin nenlandse Zaken, bij wie zij door diens broer Jos waren geïntroduceerd. Rietkerk liet toen weten dat hij geen heil verwachtte van het aanspre ken van de verantwoordelij ke minister. De golf van kritiek die in verband hiermee over het hoofd van de minister is uit gestort, vinden Poot en Stof fels niet helemaal terecht. „Ik heb geen reden om aan te ne men dat Rietkerk niet volko men te goeder trouw was, toen hij ons indertijd afried om actie tegen het ABP te ondernemen," zegt Poot nu. „Over steekpenningen heb ben wij tegen hem geen woord gerept. Er was toen tenslotte geen schijn van be wijs, en je bedenkt je wel twee keer voor je het grootste pensioenfonds van Neder land van iets dergelijks be schuldigt. Rietkerks houding onderscheidde zich trouwens in niets van die van de jour nalisten. De pers nam mijn verhaal in die dagen even min serieus. Iedereen hield mij toen nog voor een queru lant. Wat ik Rietkerk kwa lijk neem is dat hij het nü nog steeds af laat weten, nu de bewijzen op tafel liggen en hijzelf de verantwoordelijke minister is". Inderdaad valt niet te ont kennen dat minister Riet kerk zich later niet bepaald heeft uitgesloofd om de on derste steen in de ABP-zaak boven te krijgen. Het onder zoek dat hij aan Gruijters opdroeg nadat ABP-advo caat Wouters alarm had ge slagen, had primair tot doel 'de reputatie van de ABP-lei ding te ontzien', en werd in stilte verricht. Pas toen er in de Tweede Kamer een zwart boek opdook over het reilen en zeilen van het ABP, was Rietkerk door Kamervragen wel genoopt er ruchtbaar heid aan te geven. Vervol gens verzette hij zich lange tijd met hand en tand tegen openbaarmaking van het rapport-Gruij ters. De vraag is ook opgewor pen of minister Rietkerk de aangewezen persoon was om onpartijdig te oordelen over het ABP. Zijn partijgenoot H.E. Koning drukte in maart 1980 als staatssecretaris van Binnenlandse Zaken de be noeming door van dr. J.W. van der Dussen tot hoofddi recteur van het ABP. Later, als Kamerlid, vroeg hij Van der Dussen om ook eens wat orders toe te schuiven aan het Drentse bouwbedrijf Koops, waarvan Rietkerk op dat moment commissaris En uitgerekend in de tijd dat Rietkerk Gruijters het ABP liet doorlichten, sollici teerde zijn broer Jos Riet kerk bij het pensioenfonds naar een staffunctie. De sol licitatie sprong later af, toen het ABP-schandaal in volle hevigheid losbarstte. Het ten aanzien van de ABP-affaire gevoerde beleid zal overigens in de loop van september in de Kamer aan de orde ko men, via een hoorzitting en een uitgebreide commissie vergadering. Ondertussen komen steeds meer feiten over Massons es capades boven water. Vol gens Poot is het bouwbedrijf Nelissen, dat bijna 1,8 mil joen 'provisie' aan Van Zon betaalde voor bouwopdrach ten van het ABP, nog maar het topje van de ijsberg. „Er zijn nog veel meer bouwbe drijven die bij het ABP een streepje voor hadden als het op orders aankwam", zegt hij. „Als daar de boeken opengaan zullen we nog wat beleven." Een van die favorieten was Intervam, een onderdeel van de Hollandse Beton Groep waar ir. van Zon in de jaren zeventig werkzaam was. Uit die tijd dateren de eerste contacten tussen Masson en zijn compaan Van Zon. In tervam ontwikkelde zich in die jaren tot belangrijkste aannemersrelatie van het ABP. In 1974 werd er een jus titieel onderzoek tegen Mas son ingesteld, omdat hij be taalde adviezen zou hebben verstrekt aan Intervam. Op voorspraak van de toenmali ge hoofddirecteur Wiarda werd er echter geseponeerd en de zaak liep voor Masson toen nog met een sisser af. Behalve het accepteren van steekpenningen wordt Masson verdacht van oplich ting (zijn naam is al in ver band gebracht met een zwen- delaffaire met aandelen Daimler-Benz), valsheid in geschrifte (hij zou bewijsma teriaal hebben verdonkere maand om zijn relatie met Van Zon te verhullen) en be drieglijke bankbreuk (hij zou wederrechtelijk geld hebben onttrokken aan het faillisse ment van de firma Sport en Spel, in samenwerking met de Nederlandse Midden- standsbank). Er is wel eens gezegd dat gelet op dit alles het rapport van Gruijters, dat vier kant jes besloeg, nogal summier aandoet. Voorzitter Wieren- ga van de Raad van Toezicht van het ABP heeft Gruijters er ooit van beschuldigd zijn rapport te hebben 'afgeraf feld', toen bleek dat één van de ABP-transacties waaraan een luchtje zat, betrekking had op een j achthaven in zijn eigen gemeente Lelystad. Het getuigenverhoor in Zwolle zal uitwijzen of hij die haast met 10 miljoen gulden zal moeten bekopen. De zittings dagen zijn op 20 augustus, 24 augustus, 31 augustus, 28 sep tember en 2 oktober. ARNHEM (ANP) - De nettov. over het eerste halfjaar van 19i op f 393,1 miljoen. Dat is meer da van de winst in dezelfde peric, jaar, toen het concern netto f 172, diende. De nettowinst per gewoo f 20 nominaal is gestegen van f I zo heeft Akzo bekendgemaakt. De nettowinst over het tweedd droeg f 193,6 miljoen tegen f 115,61 tweede kwartaal van 1983. De vf voor het tweede halfjaar 1984 zijl dus de raad van bestuur, hoewel kwartaal het effect van de va merkbaar zal zijn. De winst over het tweede kwa^ is iets onder die van het eerste kv Kre ZUTPHEN (ANP) - Door ope- ratiefouten getroffen patiën ten van het streekziekenhuis i a Het Nieuwe Spittaal in Zut- J phen gaan de krachten bunde len om dat ziekenhuis zo nodig via het medisch tuchtcollege aan te pakken. Initiatiefneemster mevrouw E. Rouwenhorst uit Warnsveld wil met de krachtenbundeling bereiken dat een halt wordt toegeroepen aan het grote aantal fouten, dat naar haar mening door specialisten van het Zutphense streekzieken huis wordt gemaakt. Via een oproep in een plaat selijke krant is zij inmiddels in contact gekomen met ver scheidene slachtoffers van operatiefouten. De patiënten groep, die zich heeft aangeslo ten bij een landelijke patiën tenorganisatie, wil in eerste instantie via overleg met de ziekenhuisdirectie bereiken dat het naar haar mening ex treem hoge aantal operatie fouten drastisch wordt terug gedrongen. Directrice J. Broekhuizen van het Zutphens ziekenhuis: „Desituatie is hier normaal. Natuurlijk gaat er wel eens wat mis, maar dat gebeurt in elk ziekenhuis". ONDER PRESIDENT REAGAN Is ter' geworden. Dit zal het central conventie van de Amerikaanse r< gende week in Dallas (Texas) won de vice-president, worden daar o de presidentsverkiezingen. De rep overtuigd dat het Amerikaanse vol gen later opnieuw voor vier jaar n; gen. Met een grotere meerderheid het economisch herstel en de golf triotisme en chauvinisme die, opc Spelen - 'Amerika wint van de rest Staten op het ogenblik overspoelt. In de Amerikaanse politieke ve echter een lange tijd. Een kenterin faux pas op het internationale poli' het democratische koppel Monda de andere naast Reagan en Bush t Reagan de das om doen. Zijn me< bekomen van de doodschrik die h toen hij bij een stemtest voor een nieuws' aankondigde dat 't met Ru nen over vijf minuten te bombardei is overigens gewend aan cowboys van de wereld houdt men de ader glijders. Zowel de democraten als de Reagan een herverkiezing, zeker n machtiging zal beschouwen om he met verdubbelde kracht voort te z een continuering van de bewapeni leid in Midden-Amerika, een uiterst en een verdere vervreemding van ten. Op binnenlands gebied zal Re 'ang beloofde correctie op het imr brengen. Waarschijnlijk zal dat ge be indirecte belastingen en een ve oiale uitkeringen. De ombuiging ve van de democraten opgebouwde naar een conservatieve, neo-kap zijn beslag kunnen krijgen door de houdende rechters in het opperse c Als dit inderdaad het regeringsp termijn zou worden dan kan nu al bent bij de verwezenlijking ervan o "iet alleen in de Senaat en het Huil bemocraten voor fel weerwerk zuil bet Amerikaanse publiek. In het mi( bet gemiddelde uurloon van Anr 23,50 dollar. De meeste mensen baan gevonden hebben komen ge bollar per uur. Deze inkomensontw braak van collectieve voorzieningei werknemers steeds meer gezien e vaart, die zij zich na de Tweede V verwerven. Het verzet daartegen za be etnische minderheden in de kre ln beroering brengen. Dit vooruitzi Politicoloog onlangs de verzuchtinc ben zou hij waarschijnlijk wel een p van Amerikaanse staatslieden, ma£ 2ou hij wel eens tot de meest vergt Kunnen gaan behoren.

de Stem | 1984 | | pagina 18