)ii erg fver Aantrekkelijk bij programma \Concours hippique van De Vossereyers Baarzen met de worm Jeugdspeelster Witvoet verrast titelhoudster Ihinezen Annelies Hoek uitgeschakeld De Schipper vijfde in zeilstrijd Van de Klooster derde NK schaken Bloemers en Loeff vierde Oefenduels PAGINA SPORT aloONPERDAG 9 AUGUSTUS 1984 T14 PAGINA SPORT 4 Deelnemende verenigingen Programma Vi SPORT IN 'T KORT |47 an Putten i vielen van de ene verbazing I erkend dat de voor het eerst rdiging van de Chinese repu. lionale concurrentie op de ver- ofd te bieden. Natuurlijk, de maarde hoogspringer kon let- hoofd worden gezien. Ook in Ibereid met de Chinezen reke- chef de mission Li Menghua bracht een veertigtal officials nee - werd dan ook regelma tig geïnviteerd voor de ver schillende party's teneinde het en en ander te verklaren, doellij k was dat niet. Terecht werd er op gewezen dat het toernooi van de ge- richtheffers door de afwezig- beid van landen als Roemenië en vooral Bulgarije aan kwa liteit had ingeboet. Normaliter zouden de Chi-1 Inezen nooit in de buurt vanl Ihet goud zijn gekomen. Alleen I laan het goud van Xu Haifeng l Ikleefde een geschiedenis. Del |27-jarige kampioen van het f Ivrije pistool schieten was het I produkt van het Chinese sys-| teem. Elke burger behoorde I immers in staat te zijn het land te verdedigen. Daarom) werd sinds jaar en dag ieder een met wapens vertrouwd gemaakt. Die vaardigheid bleek tij-1 j dens de 23ste Olympische Spe len van groot nut. Onbewogen werkte de Chinees zijn reeks] af en werd prompt uitgeroe pen tot de nieuwe volksheld. Want dat was ook een van de j opmerkelijke veranderingen die China sinds de culturele] revolutie heeft ondergaan. Bovendien werd begrepen I I dat via de beoefening van de sport veel zogenaamde lange termijn doelen eveneens kon- J den worden gerealiseerd. De regering stelde derhalve veel geld beschikbaar voor de coa ches om over de wereld uit te zwermen. Overal doken de kleine gele trainers op. Soms brachten zij atleten mee. Soms niet, maar! een ding was altijd hetzelfde. De notitieboekjes waren altijd bij de hand. Ogen en oren wer den goed de kost gegeven. Heel langzaam werd de door de ja ren heen opgelopen achter stand weggewerkt. In sommige takken van sport bleek de aanleg van de Chinezen wat groter met als gevolg dat de vooruitgang daar sneller bespeurbaar was. Zo werd het Chinese dames team in 1982 eerste op de we reldkampioenschappen vol leybal in Peru. In 1983 zette de progressie zich voort. Tijdens de negende Aziatische Spelen werd de hegemonie van het tot dan oppermachtige Japan ge broken. Toen de balans kon worden opgemaakt bleken de Chine zen 61 gouden plakken in han den te hebben terwijl de Ja panners met 57 medailles te vreden moesten zijn. Nog meer dan de successen spraken de volgende cijfers aan: vorig jaar kwamen 326 teams en in totaal 3400 atleten in 73 ver schillende landen in actie. Het was dan ook volkomen ten onrechte dat de Amerika nen verbaasd waren. Waren zij wat minder met hun eigen sportvedetten bezig geweest dan hadden zij eerder kunnen vaststellen dat in het verre China een andere wind was gaan waaien. Het succes van de Chinezen in Los Angeles kwam eigenlijk helemaal niet onverwachts. Wang Xunsheng, de vice voorzitter van de Chinese sportpers wilde grif erkennen dat de sport voor zijn land erg belangrijk was geworden. „we willen meer zijn dan een tafel- tennisnatie. De regering heeft 350 miljoen dollar uitgetrok ken om onze sportmensen snel naar het vereiste niveau ]e brengen. We gaan ons nu bij voorbeeld richten op de zwem- sport. Er worden overal baden aangelegd." Hij vertelde ook dat inmid dels het land werd afgestroopt op zoek naar grote kerels- Mannen die gevoel zouden hebben voor het basketbal- Andere takken van sport waarin de Chinezen volgens Xunsheng graag op korte ter mijn een rol willen meespelen zij n waterpolo en voetbal. Benadrukt werd dat de tij° van de zogenaamde P'nf\ pongdiplomatie - een tienta jaren geleden ingeleid door d^ toenmalige president Nixon - als voltooid verleden tijd wera beschouwd. Nog meer dan i» het recente verleden werd d sport gestructureerd. school wordt nu al twee uu_ per dag verplicht gymnas' tiekles gegeven. De talent® worden overal uit het gigant'" sche land tevoorschijn &e'_ toverd en in speciale sportin stituten ondergebracht. Van onze sportredactie ABSDALE - „We willen in Absdale voor een aantrek kelijk omlijstingsprogram- ma zorgen bij het vijfde concours hippique dat onze vereniging zaterdag 25 augustus houdt. Echt eens iets anders bieden dan de meeste verenigingen plegen te doen. De Vossereyers wil een voortrekkersrol vervul len op dat gebied", zegt Frie Beens, de man die de publi citeit verzorgt rond van hip pische festijn in het Zeeuwsch-Vlaamse Absda le. Beens weet zich gesteund door het nijvere bestuur van De Vossereyers, bestaande uit Henny Suy (voorzitter), secretaris-penningmeester Jean Paul Beens en be stuurslid Ad Bergs. Frie Beens: „We vormen een kleine, maar kerngezon de club. Met slechts een twintigtal leden, waarvan er twaalf actief de ruiter sport beoefenen. Iedereen werkt echter keihard mee om van dit concours hippi que een geslaagd evenement te maken. Kijk, je moet het zo zien, dat een veulen ook vier of vijf jaar nodig heeft om te kunnen gaan preste ren. Wij zijn nu aan ons vijfde concours hippique toe en willen er iets onvergete lijks van maken. Het moet een echte knaller worden". Beens mikt vooral op het publiek dat zich niet direct tot de ruitersport voelt aan getrokken. Beens: „De ech ter ruitersportliefhebber komt toch kijken. We willen graag de 'leek' op dit gebied ook naar ons concours trek ken. Om dat te bereiken hebben we een attractief omlijstingsprogramma in elkaar gespijkerd. Zo zijn we er in geslaagd een elec- tronische stier naar ons con cours te laten komen. Je weet wel, zo'n apparaat dat ook in de bekende televisie serie Dallas te zien was. Pa mela hield het er een paar minuten op uit. Het is de be doeling dat er in 'Abs-dal- las' ook op wordt gereden door de liefhebbers. We denken er aan wat prijsjes uit te loven voor de perso nen die het langst in het za del kunnen blijven. Echt een trekpleister van jewelste. Ik weet zeker dat dat aan zal slaan. Voorts zijn we er in geslaagd om de bekende Belgische krachtpatser John Massis, bekend van te levisie, te contracteren voor Absdale. Hij zal het publiek tussen de bedrijven door de nodige krachtdemonstraties voorschotelen. Massis treedt op van 14.00 tot 15.00 uur in de tent op het concourster rein en de electronische stier is van 12.00 tot 18.00 uur pre sent in Absdale. Henk Knoester van hotel De Post in Terneuzen is op het con coursterrein in Absdale aanwezig met gebraden speenvarkens aan het spit en tot slot is er een daverend knalfeest in de feesttent voor de buurtbewoners na afloop met dansen onder lei ding van een bekend orkest. ,Het hele programma is nog niet definitief rond, maar we hopen onze voorberei dingen een dezer dagen af te ronden. Het belooft echt iets sensationeels te worden", stelt Frie Beens enthousiast. Burgemeester Molthoff van Hulst zal present zijn in Absdale, waar hij een trou we bezoeker is aan de con coursen van De Vossereyers. Hij brengt in zijn gezelschap mee de burgemeester van de zustergemeente van Hulst, het Westduitse Michelstadt, Reinhard Ruhr. rappers aan de start in Absdale Van onze sportredactie 1BSDALE - Aan het concours I hippique voor paarden en po- ny'sdat de landelijke rijvere- Lging en ponyclub 'De Vosse- revers' houdt op zaterdag 25 Lgustus wordt door 23 ver talingen uit Brabant en Zee- land deelgenomen. Die verenigingen zijn: Oranjeruiters, [Axel; De Kleppert]es, Axel; Honterui- lers, Kloosterzande; Zwinruiters, Xieuwvhet; Hulst; Graeve Jan, Sas van Gent; Luctor et Emergo, Zaamslag; Ha- nngruiters, Biervliet; Niervaertruiters, Klundert, Keeneruiters, Klundert; De Scheldestad, Vlissingen; Bru, Ooster- land; Oranjezon, Vrouwenpolder; Wal cheren, Arnemuiden; Dijkruiters, Wol- I phaartsdijk; Vroonruiters, Westkapelle; Gouwe Reyers, Serooskerke; Paarde- i, Kloetinge; Oranjeruiters, Wil- ad; Jacoba van Beieren, Goes; Noord-Beveland, Kortgene; De Vosse reyers, Absdale en Schouwse Ruiters, I Dreischor. Van onze sportredactie I ABSDALE - Het programma i tor het concours hippique voor paarden en pony's dat de landelijke rijvereniging en I ponyclub 'De Vossereyers' houdt op zaterdag 25 augustus I net er als volgt uit: 09.00 uur: dressuurwedstrijden voor I paarden en pony's in de klassen L, M en [2,10.00 uur: springwedstrijden paarden en pony's in de B-categorie; 10.30 uur: lipnngwedstrijden pony's in de L-klasse; 110.45 uur: springwedstrijden paarden in lieL- klasse; 13.00 uur: springwedstrij- I tol pony's in de M-klasse; 14.00 uur: I springwedstrijden paarden in de M-ca- I tegorie; 15.00 uur: parade; 16.00 uur: I springwedstrijden paarden en pony's in I ieZ-klasse; 17.00 uur: prijsuitreiking B- I dressuurwedstrijden achter de jurywa- lien Door Ton Koomen ABSDALE - Het concours hippique van De Vosse reyers uit Absdale, dat zaterdag 25 augustus op de ter reinen van Rob Vael wordt gehouden, kent een zeer sterke bezetting. De organiserende vereniging, die voor de vijfde keer een dergelijk concours op het pro gramma heeft staan, is er in geslaagd alle Zeeuwse toppers naar Absdale te trekken en voorts een tweetal sterke clubs uit het Brabantse Klundert. Van onze zeilmedewerker NEDEMBLIK - Bij de Neder- ludse kampioenschappen Uying Dutchman is Paul de Schipper uit Biervliet als vijf- I geëindigd. De zeilwedstrij- I :"i, zeven in totaal, vonden (laats op een zeer winderig I "welmeer bij Medemblik. De Schipper voer voor het «st met zijn nieuwe beman- mngslid Jaap Pels uit Zoeter- "eer in de trapeze. Het zat het Duo tijdens de eerste wedstrij- |fal niet bepaald mee. Een [wedstrijd kon er niet gestart ['orden wegens een gebroken :c«. Later slaagde het duo er om de dit j aar in Nederland peuw gebouwde boot redelijk gang te krijgen. Het belooft dan ook een in teressant hippisch spektakel te worden in Absdale. In de Z- categorieën springen en dres suur voor zowel de paarden als de pony's wordt bij De Vossereyers gestreden om de Grote Prijs Dagblad De Stem. Frie Beens, de man die bij De Vossereyers de publiciteit ver zorgt: „Het is leuk dat De Stem heeft willen inhaken op dit ruitersportfestijn. We zijn blij met de fraaie standaards die daarvoor beschikbaar zijn gesteld". Bij het Z-springen pony's start Sandy den Exter als gro te favoriete. De amzone van Noord-Beveland, die met Wowser en Sapia aan de start komt, heeft al een imponeren de erelijst bij elkaar gereden in de Zeeuwse concoursen. Zij gal de zege in Absdale echter niet cadeau krijgen. Zij mag op felle tegenstand rekenen van Ellen de Bliek met Cobien van Luctor et Emergo, Margo Strooband met Tommy van Hulst, Walther Murre met Tils' Jippie van De Klep- pertjes, Wilfried Steyaert met Ashgrove van De Zwinruiters, Diana Jansen van Roosendaal met Mervin Tic Tac van Luc tor et Emergo en haar clubge note Ilja Swets met La Eanair. Marco Quaak met Goldscar van de Biervlietse Haringrui- ters is de te kloppen man in het M-springen pony's. Hij moet het opnemen tegen ster ke concurrenten als Wilby Lion met Tarzan van Luctor et Emergo, zijn clubgenoot Nico Meertens met Canny Girl en Marcel Knoester met Moestafa van De Kleppertjes. Het Z-springen paarden om de Grote Prijs Dagblad De Stem brengt een veertiental combinaties in de springpiste. Belangrijkste troeven voor de eindzege zijn hier: Bram Klaasse met Polstar van Wal cheren, Jan Willem Manting met Rianthes van Graeve Jan, Mariska de Badts met Bergi- rac van Luctor et Emergo, Le- net Sandee met Thyfoon van Noord-Beveland, Harold Cor- nelissens met Amon van Hulst en niet te vergeten sterke Gil les Quist, de rappe prijsrijder mer Narfi van De Zwinruiters. De strijd bij het M-springen paarden spitst zich vooral toe op het gevecht tussen Luc Sa- vat met Lady van De Zwinrui ters en Annet Timmerman met Select van De Paarde bloem. Ook de dressuurwedstrijden kennen een uitstekende bezet ting met alle Zeeuwse topcom- binaties aan het vertrek. In de Z-dressuurklasse pony's gaat alle belangstelling uit naar het optreden van Renate Mahu met Sandra van de Honterui- ters, die in Zaamslag onlangs enigszins teleurstelde. Zij krijgt de overwinning aller minst op een presenteerblaad je aangeboden, want de tegen stand van Jacqueline Wiemes met Annabelle van Luctor et Emergo, Sandy den Exter met Wowser van Noord-Beveland en Marja Kielman met Bonito van De Kleppertjes zal zwaar zijn. In de M-dressuurwedstrijd voor pony's mag vuurwerk worden verwacht van Mirella den Beer met Spirit van De Kleppertjes. In deze categorie kunnen Ilja Swets met La Eanair van Luctor et Emergo, Raymond Knoester met Parci- val van De Kleppertjes en Sa- ny den Exter met Sapai van Noord-Beveland voor het no dige tegenspel zorgen. In de Z-dressuurwedstrijd voor de paarden een vijftal ta lentvolle en geroutineerde combinaties, die voor fraaie strijd kunnen zorgen, te we ten: Centien Krijger met Ur- gento van Jacoba van Beieren, Ingrid Beensmet Silvester van het organiserende De Vossereyers, Suzan Malcorps met Onda van De Zwinruiters (combinaties die hoog scoren in de strijd om het Zeeuws kampioenschap), Gilles Quist met Narfi van De Zwinruiters en Lieveke Goossens met Sil- ven van de Axelse Oranjerui ters. De Ml- en M2-dressuur- wedstrijd voor paarden wordt in handicapvorm verreden in twee ringen. In ring 1 zijn de beste winstkansen voor Mir jam de Feber met Verano van de organiserende vereniging. Zij zal dan wel moeten afreke nen met combinaties van allu re, zoals Lauries Boonman met Vident van Schouwse Ruiters, Karin de Feber met Ramona van De Vossereyers, Ingrid de Feijter met Seria van De Haringruiters, Anita Walter de Buck in een van de voorgaande edities van Absdale in actie op Pablo. Dit jaar de ruiter van Luctor et Emergo deel met Rebecca. Timmerman met Westminster van Schouwse Ruiters, Margo Bosch met Surprice van Luc tor et Emergo en Liesbeth Schijve met Nicolette van De Zwinruiters. In ring 2 zal vooral gelet moeten worden op de verrich tingen van Marianne Kielman met Tindar van de Axelse Oranjeruiters, haar clubgeno- tes Julia Pluym met Patrick en Mia Cambier met Ursus, Walter de Buck met Rebecca van Luctor et Emergo en Uwe Wolschendorf met Cadberry - foto archief de stem van De Zwinruiters. Kortom, een klasserijk deel nemersveld, dat borg staat voor interessante strijd in Absdale, waar de Zeeuwsch- Vlaamse ruitersportliefheb bers volop aan hun trekken kunnen komen. TERNEUZEN - De eerst geplaatste Annelies Hoek uit Axel leed gisteren een verrassende neder laag in de D-categorie bij de dames. Verantwoordelijk hiervoor was Marijke Pladdet uit Bier vliet, die de Axelse in drie sets uitschakelde (4-6, 7-5, 6-0). Zij bereikte hierdoor de halve finales, evenals Pia Wissing en Marjan Fraanje. De 16-jarige Duitse Pia Wissing bleek inderdaad een bedreiging te zijn voor de tweede geplaatste Belgische Lidou van Peteghem. Wissing bestreed haar met succes (6-2, 7-5). De derde geplaatste Mar jan Fraanje uit Zaamslag maakte tot nog toe haar plaat sing volledig waar. Na de zege op Marijke van Driel zette zij haar zegetocht voort via Bep van de Vijver uit Biervliet, die via een walk-over tegen Ma rijke Robesin in de kwart fi nales was gekomen. Fraanje bleek voor Van de Vijver te sterk (6-4,6-2). issen op baars is een be zigheid waarbij sportvissen 'ot de allereenvoudigste za ten kan worden terugge bracht. Veel sportvissers 'ijn, naast het vissen op voorntjes met de vaste stok, begonnen met het vissen op baars en aal. Met de worm uiteraard. Het vissen met de Worm is een van de oudste vormen van sportvissen in ons land. Nimmer een natie waar kunstaas op de eerste Plaats kwam en ook niet temt, is het vissen met de form in de oudste hengel- sPortlectuur terug te vinden. Van de Leidse 'peueraars' tot tet overbekende baarscolle- 9®s in het Noordhollandse. Nu is dat baarsen met de vorm juist zo aardig omdat bet op zoveel manieren ge- baan kan worden. Vist men toet de vaste stok dan kan toen dat doen met een pen, toet een aantal baarsdrij- Vertjes, of simpelweg op de top van een ragfijn hen geltje, het zogenaamde 'Peu teren'. Met de werphengel staan <judere mogelijkheden open. Men kan daarbij uiteraard toet de pen vissen. Liever boet men dat met een enkele Arlesey Bomb (in goed Ne- derlands: Wartelloodje) ge stuit door een loodhagel en een vrijzwevende aaslijn. Daarbij kan men zowel ac tief als passief vissen. Nog een methode, vooral toege past op het IJsselmeer: de meerhaaks paternoster. Deze is alleen bedoeld om in zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk baars te vangen en dat kan. 'Sportvissers' die onder dekking van een hen gel zo een semi-beroepsvisse- rij uitoefenen worden regel matig in de kraag gegrepen. Baars komt zowat in ons hele land voor. Gelukkig is de baars niet zo gevoelig voor vervuiljjag als onze snoek. Grote wateren, zoals kanalen, meren en onze gro te rivieren bevatten heel ivat scholen baars. Op harde grond of oneffen plaatsen zijn ze te vinden. Richels in de bodem (zandputten), zoet watermossels, basaltblokken, allemaal plaatsen waar de baars zich heel graag op houdt. Ook dukdalven, stei gerpalen en pijlers van onze talloze bruggen zijn graag bezochte plaatsen. De baars- stand in onze polders heeft aardig wat klappen gekre gen. Vaak is daarvan het te veel aan baars de oorzaak. Te weinig voedsel voor teveel bekken, geeft op den duur een vervelend verschijnsel onder het vissevolk: degene ratie: i Grote baarzen vinden we b.v. op plaatsen waar pol dergebieden op groot water lozen of er mee in verbin ding staan. Alles heeft te maken met voedselaanbod. Baarzen zijn gespecialiseerd in het vangen van speldaas. Zeer kleine visjes die in goe de broedseizoenen de water kanten explosief bevolken. De grootste baarzen zijn wat selectiever en deze vangt men haast uitsluitend met voor snoek bedoelde aasvis jes, of tijdens het vissen op snoekbaars. Ook kunstaas lijkt de kans op wat grotere baarzen te vergroten. Voor de worm is er een uitzonde ring op de regel. In de buurt van obstakels wonen dik wijls een aantal baarzen. Die hebben daar hun stand plaats. Alles wat in de buurt komt en op voedsel lijkt wordt op z'n minst bekeken. Er zijn maar weinig vissen die een vette kronkelende dauwworm kunnen weer staan. Baarzen kan men best te rugritten na de vangst. Kijk bij het vastpakken wel even uit voor de rugstekels en de kieuwdeksel. Baarzen bezit ten een vrij zachte vlezige bek welke enorm kan wor den opengestulpt. Vlot dril len, snel aantikken en even snel weer in het water terug zetten helpt. Overigens is baars best lekker, als u ten minste een heel regiment graten voor lief wilt ne men... De strijd om de felbegeerde finaleplaats gaat dus tussen Marijke Pladdet en Pauline Dekker enerzijds en Pia Wis sing en Marjan Fraanje an derzijds. In de D-categorie bij de he ren werden drie kwartfinalis ten bekend. De eerste ge plaatste Peter Kouwij zer uit Terneuzen behoudt zijn favo- rietenrol. Hij versloeg gisteren zijn plaatsgenoot Eric Houg met de cijfers 6-4, 6-4, nadat Houg zich daarvoor had ont daan van Willy van Laethem (6-2, 6-4). Mark Vermorken leek een zware opgave te heb ben op papier tegen Leo van Hoije. De als zevende inge schatte Vermorken liet zich echter niet verrassen en won de partij met 6-4,6-0. Oostbur ger Alexander Bun, derde ge plaatst, moest het opnemen te gen Eric van Tatenhoven, het geen hem een 6-3, 6-4-winst opleverde. De combinatie Henk Jan sen/Peter Kouwijzer, het tweede geplaatste duo in het heren dubbel D, speelde zich in de kwartfinales via een ze ge op het Oostburgse duo Alexander Bun/Paul van Wa terschoot (6-4,6-4). UITSLAGEN: herenenkel C: Eric Houg- Alexander Bun 6-4, 6-4, Michael Ouwe- hand-Han Matthijssen w.o. (Matthijssen geblesseerd); damesdubbel D: Löchter/ Frusch-Van Tatenhove/Deij 6-0,7-5; he- rendubbel D: Robijn/Doolaard-Löch- ter/Fraanje 6-3,2-6,7-5; gemengddubbel D: Den Decker/Van Waterschoot-Huis man/Huisman 6-4, 6-2; herenenkel E: Wim Taalman-Guido Termont 6-1, 6-0; damesenkel E: Sylvia Jongsma-Gaby van Binsbergen 6-2,6-4. Van onze motorsportmedewerker TERNEUZEN - Op het kleine en heuvelachtige circuit van Ich- tcgem waar de Belgische Liefhebbers Bond afgelopen zondag een wedstrijd hield, behoorde Eduard van de Klooster uit Hulst weer tot de smaakmakers van de internationalen in de 500 cc- categorie. Na een matige start in de eerste reeks kwam hij bij zonder sterk oprukken en wist tot op het wiel van Dirk Claus te komèn die op dat moment in vierde positie lag. In de tweede reeks had hij wel een goede start en nam het toch wel magere rennersveld (met 19 starters) op sleeptouw. Reekswinnaar Mare Mariën was die dag blijkbaar onklop- baar want hij schreef ook de tweede manche op zijn naam, terwijl Van de Klooster knap tweede werd. In diezelfde klas kwam Jac kie Lensen uit Axel eveneens tot opvallend goede prestaties. Lensen, daags tevoren nog met fraai springwerk op de markt van Oostburg, handhaafde zich in beide reeksen in de voorste gelederen en werd met een zevende plaats in de eerste reeks en een vijfde plaats in de tweede manche, vijfde in de eindstand. Onder de overige Zeeuwse deelnemers vielen opvallend veel uitvallers te noteren. Zo moesten Alex Warrens, Frank van Kruys- sen, Chris de Pooter, Gino de Jonghe, John Christiaans, John Feynaut, Peter van de Ree en Johan Scheele allen vroegtijdig het rennerskwar tier opzoeken. UITSLAGEN: Debutanten 125 cc: 1. Les lie van Puyvelde, België; 6. Marlon He- melsoet, Westdorpe; 7. Steven Mangnus, Vogelwaarde. 250 cc: 1. Gian Franckaert, België; 7. Jean-Pièrre de Bleyser, Hei kant; 8. Ronnie Walhout, Sluiskil. Junio ren 250 cc: 1. Rik Claus, België. 500 cc: 1. Deckers, België; 12. Sam Janssen, Sluis kil. Nationalen 250 cc: 1. Verbraeken, België; 5. Martien Jansen, Sluiskil; 6. Niek Weemaes, Absdale. 500 cc: 1. Coen van de Veire, België. Internationalen 250 cc: 1. Dieudonne Stouvenaeckers, België; 14. Ko Walhout, Sluiskil; 15. Johan Schelleman, Axel. 500 cc: 1. Mare Marien, België; 3. Eduard van de Klooster, Hulst; 5. Jackie Lensen, Axel; 8. Roger Vink, Axel; 14. Rudi Vink, Axel. De afgeslankte Hester Witvoet, die titelhoudster Nannette Schuute in twee sets versloeg. - fotoanp SCHEVENINGEN (ANP) - Voor de zeventienjarige Hester Wit voet kunnen de nationale tenniskampioenschappen in Scheve- ningen niet meer stuk. De speelster uit Driebergen zorgde woensdag voor de verrassing door de als tweede geplaatste Nan nette Schutte in de kwartfinales met ruime cijfers (6-2, 6-1) te verslaan. In de halve finale op vrijdag aanstaande komt Wit- •voet uit tegen de ais derde gerangschikte Marianne van de Tor- De ongeplaatste Hester Wit voet speelde onbevangen en vrijuit tegen de vijf jaar oude re titelhoudster. De gehele wedstrijd dicteerde ze het spel en vooral tegen de variatie van slagen was Schutte niet opgewassen. Met afgemeten dropshots, lobs en scherpe dri ves viel er voor de Amster damse dan ook geen enkele eer te behalen. Na 6-2 en 3-0 moest de partij wegens regen worden onderbroken, maar ook daar na kon Schutte geen weerwerk van betekenis leveren. „Hester speelde een prima wedstrijd", bekende de aangeslagen Schutte, die dit seizoen weinig succes boekte en vlak voor de competitie in april ruim een maand uitgeschakeld was door een polsblessure. Hester Witvoet heeft een ri goureuze gedaanteverwisse ling ondergaan. Een jaar gele den was ze met haar 63 kilo duidelijk te zwaar en dat ver oorzaakte waarschijnlijk ook enkele keren een langdurige knieblessure. Ze ging op dieet, bleef van de frisdrank af en raakte uiteindelijk tien kilo gram kwijt. „Een stuk sneller ben ik nu", vertelde Hester, die het volgend jaar bij de Metse laars in Scheveningen (eredi visie) competitie speelt. Wit voet won dit jaar de toernooi en in Beverwijk en in Geleen. In Geleen versloeg ze zowel Marianne van de Torre als Karin Moos. Bij de heren werden woens dag opnieuw geplaatste spe lers geëlimineerd en wel Mare Albert (vijfde) en Robert-Jan Bierens (achtste). Vooral de nederlaag van Albert (4-6, 4-6) tegen de achttienjarige Vin cent van Gelderen was onver wacht. De Limburger weet zijn nederlaag aan het volledig falen van zijn service. „Onge looflijk slecht", aldus Albert, die in totaal elf dubbele fouten sloeg. Bierens kon het niet bol werken tegen de opnieuw sterk spelende zeventienjarige Christiaan Feenstra. Martin Koek won gemakkelijk van Otto Panman, die zijn overtui gende spel van dinsdag tegen Huub van Boeckel bij lange na niet haalde. Uitslagen: Herenenkelspel: achtste finales: Nijssen - Wilborts 6-0 7-6 (7-5), Don - Th. Gorter 6-0 6-2, Van Gelderen - Albert (5) 6-4 6-4, Koek - O. Panman 7-6 (7-1) 6-1, Oosting - Koopman 6-3 6-2, Feenstra - Bierens (8) 6-3 6-2, Schapers - Van de Boom 7-5 6-3, T, Sie - Vekemans 6-3 6-4. Damesenkelspel: kwartfinales: Hester Witvoet - Nanette Schutte 6-2, 6-1, Karin Moos - Ingelise Driehuis 6-3, 6-2, Judith Warringa - Mariette Pakker 6-3, 6-2, Marianne van de Torre - Pascal Druyts 6-3,6-0. Herendubbelspel: kwartfinales: Hans Evereraars/Wim Groeneveld-Martin Koek/ Ton Sie 6-4, 7-5, Johan Veke mans/Menno Oosting - Michiel Scha pers/Mare Koevermans 7-5, 3-6, 6-3, Marc Albert/Huub van Boeckel - Frits Don/Rob Mentink 2-6, 6-3, 6-2, Theo Gorter/Rolf Thung - Tom Nijssen/Chris Vermeeren 7-6 (7-2), 3-6,6-3. VOETBAL - De Engelse voet baller Laurie Cunningham speelt het komende seizoen in de Franse competitie. De aan valler tekende een driejarig contract bij het vorig jaar naar de Franse eredivisie ge promoveerde Olympique Mar seille. Cunningham was miet erg succesvol in Spanje. Ge kocht door Real Madrid kwam hij in de Spaanse hoofdstad mede door een paar ernstige blessures nauwelijks in actie. Ook bij Sporting Gij on slaag de de vroegere Engelse inter national er niet in van zich te doen spreken. TENNIS - John McEnroe voert nog steeds de wereld ranglijst voor tennissers aan. De Amerikaan gaat de Tsje- choslowaak Ivan Lendl met ruime voorsprong voor, 1980 tegen 1682 punten. Derde op de lijst is een andere Amerikaan, Jimmy Connors. Opmerkelijk is de opkomst van Zweden. Op de lijst van de vijftien beste tennissers staan vijf Zweden: Sundström (5), Wilander (6), Nyström (12), Edberg (14) en de winnaar van het open Neder lands kampioenschap, Jarryd (15). PAARDESPORT - De Neder lander Sven Harmsen heeft tijdens een internationaal con cours hippique in Dublin een wedstrijd puissancespringen gewonnen. Op Last Order be dwong Harmsen een hoogte van 2,28 meter. Harmsen moest de eerste plaats delen met Trevor Coyle op Irish Pri de. DIEREN (ANP) - In de achtste ronde van de open nationale schaaktitelstrijd ging alle be langstelling uit naar het duel tusen de koplopers Enklaar en de Braziliaan Sunye Neto. Het werd in Dieren een scherp treffen, waarin Neto tegen de eerste tijdcontröle de betere ikansen kreeg. Ligterink won vlot van Grinberg en Carlier maakte Langeweg een illusie armer. Voornaamste uitslagen achtste ronde: Enklaar - Sunye Neto (Bra) afgebroken, Campora (Arg)- Blees afg., Ligterink - Grinberg (Isr) 1-0, Carlier - Langeweg 1- 0, Böhm - Koerholz (WD1) uitgesteld, Martinovic (Joe)- Nijboer afg., Hoekse- ma - Van Mil 0-1, Gelpke - Klip 1-0, Timmerman - Peelen afg., Pieterse - De Boer 0-1. Stand aan kop: 1/2. Ligterink en Carlier 6 1/2, 3/4. Sunye Neto en Enklaar 6 1 afg., 5/6. Van Mil en Gelpke 6, 7/8. Cam pora en Blees 5 1/2 1, 9/13. Langeweg, Grinberg, De Boer, Dekker en Bertholee 51/2. HOORN (ANP) - Op het IJs selmeer bij Hoorn is woensdag de vierde zeilrace in de strijd om het wereldkampioenschap in de Hornet-klasse gehouden. De zege ging weer naar een duo uit Groot-Brittannië. Dit maal eisten Paul Loverjoy en Kleron Powell de overwinning op. Beste Nederlanders waren Hein Bloemers en Erik Loeff. Zij werden vierde. In het alge meen klassement neemt het Nederlandse tweetal achter de Engelsen Bennett/Weston de tweede plaats in. Uitslag vierde raee: 1. Lovejoy/Po- well (GBr), 2. Rush/Clark (GBr), 3. Bennet/Weston (GBr), 4. Bloe- mers/Loeff (Ned), 5. Bines/Bines (GBr). Stand: 1. Bennet 17,4 punten, 2. Bloemers 26,7, 3. Rush 28,0, 4. Aylard/Gill (GBr) 29,0, 5. Bines 50,0. TURNHOUT: Turnhout - RKC 2-4 (0-0). 50. Van Eyck 1-0, Francken 2-0, 81. Van Gelder 2-1 (strafschop), 82. Lammers, 83. Lammers 2-3, 85 Brands 2-4. Scheids rechter: Debacker, toeschouwers: 1000. NOORDSTER: Noordster - Sparta 0-6 (0-6). De Wolf, Lengkeek, Olde Rieke- rink, Eyer, Lengkeek en Van den Berg scoorden. Scheidsrechter: Geerdes, toe schouwers: 1050. NUMANSDORP: NSW - Steaua 0-6 (0- 4). Doelpuntenmakers: Petcu, Durcu, Laurentiu (2), Balint en Cinpeanu. Scheidsrechter: Slikkerveer, toeschou wers: 1500. OUDDORP: WFB - Feyenoord 3-12 (2-8). Hoekstra (4), Tahamata en Houtman (3), Steur en Duut. Voor WFB doelpuntten J. Van t Geloof, Moerkerk, K. van t Geloof. Scheidsrechter: Huissoon, toeschouwers: 300 MAASTRICHT: MW - VW 3-0 (1-0). Dijkstra, Thai en Vermeulen maakten de doelpunten. Scheidsrechter: Van Swie ten, toeschouwers: 1500.

de Stem | 1984 | | pagina 9