Bouwman toch niet in actie 4Boycot toevalrest je koppigheid6 John Akii-Bua won race voor zijn leven Concour Amerikanen erg verbaasd over prestaties Chinezen V, VAN HEUMEN ZAL AAN NIEUWE SELECTIE MOETEN GAAN BOUWEN: Kansen waterpoloteam nu helemaal verkeken DE STEM_SQgfr£ olympische spelen De Schipper vijfde in zeilstrijd DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1984 PAGINA SPORT RIA STALMAN VREEST ZICHZELF HET MEEST: DONDERDAG 9 AUG Deelnemende verenigingen Programma T47 ipiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Van een onzer verslaggevers LOS ANGELES - Voor het duel tegen Kenia is nog ge- probeerd om Roderik Bouw- man te laten spelen. Hij bad op de ochtend van de wed- strijd zelf te kennen gegeven dat het mogelijk wel zou gaan. Een onderzoek in een ziekenhuis wees uit dat het medisch verantwoord zou H zijn, maar later op de mid- dag kreeg Bouwman zoveel last van zijn gebroken vin- ger dat hij alsnog besloot om niet in actie te komen. Ties Krui ze: „Dat was een lelijke tegenvaller nadat de dag zo prettig voor ons was begon nen toen we hoorden dat Pa kistan had gelijk gespeeld." Bouwman is inmidels overigens op zijn beslissing teruggekomen om zijn in middels 107 wedstrijden tel lende interlandloopbaan te beieindigen. Voor de Olym pische Spelen had de Am sterdamse belastingconsu lent aangekondigd te willen stoppen, omdat hij meer tijd aan zijn werk wilde beste den. Zijn onbevredigende er varingen in Los Angeles hebben hem echter tot ande re gedachten gebracht. „Ik heb het emotioneel nog niet helemaal verwerkt, maar het zint me helemaal niet om op zo'n manier te stop pen. Ik heb twee fantasti sche toernooien om de Champions Trophy meege maakt. Ook in Bombay en Melbourne ging het erg goed. Daarna ben ik met blessures gaan sukkelen. Ik voel gewoon, dat ik nog heel veel kan. Dat ik echt wat waard ben. Tijdens het toernooi om de wereldbeker in 1986 in En geland ben ik nog pas 29 jaar. Daar moet ik nog mak kelijk mee kunnen draaien. Kijk maar eens naar de Australiërs. Die hebben veel spelers van 32,33 jaar. Maar eerst moet die vin ger weer helemaal genezen. En dan zal ik eens in alle rust met mijn werkgever praten over de mogelijkhe den. Als het niet anders kan lever ik wel mijn hele va kantie in. Zo wil ik geen af scheid nemen. Want daar baal ik ontzettend van". Ook Ewout van Asbeck kwam niet in actie. Twee minuten voor tijd gaf hij te kennen dat hij het niet aan durfde omdat hij teveel last had van enkele gekneusde ribben. Pierre Hermans speelde ook niet, maar dat was geen verrassing na zijn falen te gen Pakistan en Groot Bri- tannie. Overigens deden het de respectievelijke plaats vervangers Arno den Har- tog en Lex Bos uitstekend dus ook dat kan niet als een geldend excuus voor de uit schakeling worden be schouwd. -TilllllllilllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiilllllllllliiiiiuiillllllllllllllllllllllllllllllllllllKlllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllilllUlllllllllllllllllililllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllillllllillllllilillllfl; Uithuilen en npnieuw beginnen LOS ANGELES - De kloof van vijf doelpunten die Nederland scheidde van de kruisfinales bleek uiteindelijk niet te overbruggen. Het minieme kansje dat Oranje door het verrassen de gelijke spel van Groot-Brittannië tegen Pakistan in de schoot was geworpen, bleek uiteindelijk niet meer te zijn dan een zeepbel. In het duel tegen Kenia - weliswaar een talentvolle ploeg maar toch bepaald niet de grootste onder de hockey- naties - werd heel erg duide lijk waarom Nederland voor het eerst sinds lange tijd niet langer tot de vier sterkste hoc- keylanden van de wereld mag worden gerekend. Weliswaar werd met 3-0 van de Kenianen gewonnen maar geen moment maakte de uitgebluste ploeg van Van Heumen de indruk in de opdracht te geloven. De uitschakeling in Los An geles kan overigens niet hele maal als een verrassing wor den beschouwd. Het gaat al geruime tijd bergafwaarts met de prestaties van het Ne derlandse team. De neergaan de lijn werd ingezet tijdens het WK in Bombay. Weliswaar werd tussendoor nog wel de Europese titel behaald maar de manier waarop dat gebeur de was bepaald niet overtui gend te noemen. Ook de resul taten in de oefencampagne voorafgaande aan de Spelen versterkten het vermoeden dat het in Los Angeles niet veel beter zou gaan. Een ver moeden dat dus werd bewaar heid in Los Angeles. Het is voor Wim van Heu men nu zaak om aan de toe komst te gaan denken. De Bos schenaar (hij zei dat zijn uit spraak dat hij twijfels had over zijn aanblijven niet se rieus was bedoeld) zal moeten beginnen met de restauratie van de in verval geraakte se lectie. Het vervelende voor hem is echter dat een aantal spelers (Van 't Hek, Bouwman en Peter van Asbeck) die hij eigenlijk niet kans missen, heeft besloten na de Spelen te stoppen. Het ware beter dat bijvoorbeeld Ties Kruize - hij heeft veel verdiensten voor het Nederlands hockey, maar in LA werd opnieuw duidelijk dat hij conditioneel niet meer meekan - zich niet meer be schikbaar zou stellen. Ook het experiment om de 32-jarige Ron Steens na vier jaar afwe zigheid weer terug in de selec- -CE3E2 door harry Vermeulen tie te halen moet als mislukt worden beschouwd. Van Heumen wilde zich niet al teveel over zijn toekomst plannen uitlaten. „We zullen na vier weken eens kijken wie er nu wel of niet stoppen. Je hoort dikwijls een hele rij na men en achteraf blijkt dat de meesten toch weer mee willen doen." Van Heumen wist ook aan te geven waar het naar zijn mening echt fout was gegaan met het Nederlands elftal. „We hadden de wedstrijd tegen Pa kistan niet meer uit handen moeten geven. In dat duel heb ben we een mogelijke medaille verspeeld. Maar ook de blesu- res hebben ons parten ge speeld. We hebben Timmie Steens en Roderik Bouwman toch gemist. We hebben hun afwezigheid niet voldoende kunnen opvangen." Het is niet onbegrijpelijk dat een coach terug grijpt naar het blessure-excuus, maar dat gaat in dit geval maar ten dele op. Hoogstens het uitvallen van Roderik Bouwman tijdens het toernooi kan als een handicap worden beschouwd. Voor het overige heeft Van Heumen zijn selec tie niet al te ingrijpend hoeven te wijzigen. De conclusie van de Nederlandse mislukking ligt echter in het simpele gege ven dat deze selectie te weinig inhoud heeft om op het we- reldhockeytoneel succesvol te kunnen meedraaien. Vanuit dat besef zal Van Heumen aan een nieuwe selectie moeten bouwen. MALIBU - Na de verrassende zege van Joegoslavië op Bondsrepubliek Duitsland (10-9) is de strijd om het brons in het waterpolotoernooi volledig open. Maar Nederland zal er geen rol in spelen. Het team van Denes Pocsik gaf dinsdag avond zijn laatste kans uit handen door met 4-8 (1-2,1-2,2- 2,0-2) te verliezen van Span- je.De gezamenlijke krachten van Eric Noordegraaf en doel man Ruud Misdorp waren niet voldoende de Spaanse ster speler Manuel Estiarte in be dwang te houden. Misdorp stopte weliswaar twee straf- worpen van de kleine Span jaard, die in vier wedstrijden het onwaarschijnlijke aantal van 23 doelpunten scoorde. Hij voert daarmee de topscorelijst aan met het dubbele aantal van de nummer twee: de Westduitser Otto. Toen Es tiarte met nog 52 seconden het water wegens drie persoonlij ke fouten moest verlaten, had hij alweer vier treffers aan zijn totaal toegevoegd en een aantal passes afgegeven, die zijn medespelers voof~het in leggen hadden.Aan de andere kant probeerde opnieuw Tony Buunk het Nederlands team enige ruggegraat te geven. tHo oamfncrripr werd door het zonderling leidende duo Fuchs/Panagakos (Bel gië/Griekenland) tweemaal uit het water gestuurd en kon zich vervolgens in verdedi gend opzicht niet veel meer permitteren.Door enkele dom me fouten in de beginsfase was Nederland voor de vijfde achtereenvolgende maal be trokken bij een actervolgings- race. De fut, die daarbij tegen de Verenigde Staten nog wel werd opgebracht, ontbrak echter totaal. Spanje hield steeds een voorsprong van twee doelpunten vast en liep in de laatste fase zonder veel moeite uit naar 8-4. De defini tieve verwijdering van Estiar te was het enige wapenfeit, waarop men zich kon beroe pen. Enig excuus voor het bar slechte spel was er niet. Nederland - Spanje: 4-8, 1-2, 2-4, 4-6 en 4-8. Scoreverloop: 0-1 Estiarte (7-6), 0-2 Estiarte 0-2, 1-2 Van Es, 2-2 Buunk, 2-3 Aguilar, 2-4 Estiarte (strafworp),3-4 Van Belkum (7-6), 3-5 Estiarte, 3-6 Aguilar, 4- 6 Landeweerd (7-6), 4-7 Carmona, 4-8 Carmona. Stand finale-poule: 1. Joegoslavië 3-6 (28-20) 2. Verenigde Staten 3-6 (30-22) 3. West-Duitsland 3-3 (27-24) 4. Spanje 2-3 (24-22) 5. Nederland 3-0 (16-25) 6. Austra lië 3-0 (19-31). door Peter van Fatten LOS ANGELES - De Amerikanen vielen van de ene verbazin; in de andere. Niemand had onderkend dat de voor het eersi sinds 1932 weer aanwezige afvaardiging van de Chinese repg. bliek in staat zou zijn de internationale concurrentie op de ver. schillende sportdisciplines het hoofd te bieden. Natuurlijk, d, naam van Zhu was bekend. De vermaarde hoogspringer kon let. terlijk en figuurlijk niet over het hoofd worden gezien. Ook j, de turnwereld was men nog wel bereid met de Chinezen reke. ning te houden. Tot ook bij het gewichthef fen de kleine mannetjes ineens in de lichte klassen op het po dium verschenen. Elke dag kon een medaille worden af gehaald. De doorgaans zo on doorgrondelijke gezichten van de Chinezen straalden dan ook. De Amerikanen wilden na tuurlijk graag weten hoe dat nu allemaal mogelijk was. De uitgebreide Chinese delegatie Door Rob Velthuis LOS ANGELES - Een 'vlucht' naar Amerika had Ria Stalman een geslaagde studie Frans en betere sportmogelijkheden moeten opleveren. Vijf jaar later heeft ze het discuswerpen eindelijk echt onder contro le; Frans spreekt ze liever niet. „De laatste twee jaar had ik slechts één doel, al het an dere is voorlopig naar de achtergrond geschoven." Het hoofd erbij houden, is volgens Ria Stalman de be langrijkste vereiste om na Fanny Blankers-Koen als tweede Nederlandse vrouw goud te veroveren op een Olympisch atletiekonder- deel. „Door de boycot zijn mijn kansen op goud met negentig procent gestegen. Als het enigszins meezit moet ik makkelijk kunnen winnen. Ik vrees mezelf het meest." De in Tempe 'studerende' Nederlandse heeft zich voor de buitenwereld dit j aar on verwacht in de meest kans rijke positie gebracht. Met haar vijftiende verbetering van het Nederlands record (71,22 meter) drong ze na ja renlang volharden door tot de absolute werptop. Slechts zes vrouwen gooiden discus ooit verder. Als Westerse houdt Stalman zich als enige op in de kleine elite-kring. De verre worp verbaasde haar slechts in de relatie met de periode waarin hij tot stand kwam. „Ik was ge nezen van een beenblessure 'en ik kwam net uit een zwa re trainingsperiode. Ik was erg moe en had last van spierpijn. Daarom ben ik er van overtuigd dat ik verder moet kunnen gooien. Maar dat is erg afhankelijk van de omstandigheden." De opmerkelijke progres sie van bijna vier meter, geeft Stalman een prettige bijkomstigheid. „Aanvanke lijk had ik gedacht dat een gouden medaille niet zoveel waard zou zijn. Maar nu hoeven ze niet meer te ko men aanzetten met: die en die was er niet. Ik heb nu ge noeg bewezen. De 71,22 heeft me niet meer motivatie ge geven. Ik ben al twee jaar Ria Stalman. aan het trainen voor een medaille. De zekerheid is wel toegenomen. En als ik vertrouwen heb het goed te doen, dan gebeurt dat ook. Dan valt alle druk weg. Dat heb ik vorig jaar ondervon den tijdens de wereldkam pioenschappen, waar ik ze vende werd. Ik had geheel geen last van nervositeit. Dat vloeit voort uit die ze kerheid." Sporten in Nederland heeft haar nooit veel bevre- deging gegeven, al vestigde zij tien jaar geleden haar eerste nationale record (54,14). In 1976 werd ze met 58,18 door het NOC niet ca pabel genoeg geacht om aan de Olympische Spelen deel te nemen. Dat raakte haar diep. Wanhopig onderging ze een periode van stilstand, totdat zij begin 1977 in de Verenigde Staten het beloof de sportland vond. Twaalf keer verbeterde zij daar haar beste prestatie, waar van zes keer in Walnut, waar zij op 14 juli de schijf verder weg zond dan ooit. „Ik was er allang mee ge kapt als ik in Nederland was gebleven. In '77 had ik de sport al voor gezien be schouwd en ik wilde eens kijken hoe het hier is. Ge lukkig heb ik het plezier in het werpen weer gevonden." De kwestie 'Montreal' zit haar nog steeds hoog. „Ik - FOTO ANP ben voor mijn gevoel toen ten onrechte gepasseerd, zo als bijvoorbeeld nu Nellie Cooman. De mensen in Ne derland realiseren zich niet hoe belangrijk sport is voor een maatschappelijke car rière. Het is niet alleen dat wedstrijdje afwerken. Sport kan bepalend zijn voor je toekomst. Rob Druppers verliest hier niet alleen een medaille. Nellie Cooman kan voor hetzelfde geld nu al zeggen: ik houd het voor ge zien en ga iets leukers doen." „In Amerika zetten ze in derdaad een wereldrecord houder aan de kant als hij in één selectiewedstrijd om wat voor reden niet voldoet. Dat is keihard, maar wat moeten ze hier anders? Het land bulkt van de kwaliteit. In Nederland wordt veel te weinig gedaan aan sport op hoger niveau, zeker niet op scholen. Ze verwachten er dat je je te barsten werkt en op de Olympische Spelen automatisch bij de eerste acht komt. Ze hebben het gewoon veel te hoog in hun bol." De belangstelling voor Stalmans activiteiten is in de Verenigde Staten niet bijster groot. Ook niet tij dens de Spelen, waar de schijnwerpers slechts op Amerikaans goud worden gericht. „Het volk is van na ture zo nationalistisch, zeker met dit soort evenementen. De wijze waarop ze het mo menteel brengen stoort me wel. Zoals soms ook de ge ringe waardering voor mijn prestaties. Een meisje bij mij op de universiteit gooit acht meter minder, maar krijgt veel aandacht in de pers. Ik heb geen enkel in terview gehad. Mijn 71,22 werd met een paar regeltjes afgedaan. Dat irriteert wel eens. Maar echt storend is het niet. Ik ga gewoon mijn eigen gang." Bij een lengte van 1,79 weegt Stalman 95 kilogram. Zij is afgevallen; in de win ter was de weegschaal nog onverbiddelijker: 103. „Een ideaal gewicht voor mij als atlete, maar als ik ben ge stopt, wil ik terug naar mijn normale gewicht van 75 kilo. Een dieet volgen lijkt mij vrij eenvoudig. Na al die ja ren dat ik die keiharde trai ningen heb kunnen opbren gen, is dat een peuleschil letje." Dat is voorlopig nog niet aan de orde voor de inmid dels 31-jarige laatbloeister. De studie Frans laat ze voor wat die is. Vermoedelijk schakelt ze over op commu nicatie. De journalistiek trekt haar wel. Maar de dis cus zal nog even hoofdzaak blijven, afhankelijk van eventueel goud komend weekeinde. „Die boycot is toeval, de rest koppigheid, stug doorzetten. De oogklep pen voor en steeds maar weer hard werken." door Rob Velthuis LOS ANGELES - John Akii- Bua was de man van de Olym pische Spelen in Miinchen waarop plotseling alle super latieven van toepassing wa ren. Als negentienjarige baar de hij opzien met goud over 400 meter horden in een nieuw wereldrecord, dat hij daarvoor bij lange na niet had bena derd. Aan het zogenaamde sportsprookje kwam een abrupt einde. Het zou erg lang duren voordat Akii-Bua weer een belangrijke race zou win nen. Een heel wat schokken der wedloop, namelijk die voor zijn leven. Toen de atleet in 1979 tijdens de revolutie in zijn land trachtte over de grens te vluchten, werd hij door Ke- niaanse soldaten gegrepen en twee dagen gemarteld. Nadat hij werd vrijgelaten, werd hij twee weken later weer opge pikt en in een gevangenen kamp vastgehouden. De naam Akii-Bua zei de Kenianen niets. Veel van zijn metgezel len werden teruggestuurd naar Oeganda, waar zij wer den geëxecuteerd door solda ten van Amin. Hij ontsnapte samen met een vriend aan de terugreis door uit de groep te vluchten. Even terug naar zijn gouden tijd. John Akii-Bua kwam in München met afgetrapte Poe ma-schoenen, waarvan de spi kes half afgesleten waren. Hij sportte pas twee jaar, maar hij had al eens in precies 49 secon den alle horden genomen. Na de series werd hem door Poe ma een nieuw paar schoenen aangeboden en een sponsor contract. Reclame met afge trapte kloffies is te pover. In de finale verbaasde hij op nieuw schoeisel de wereld en zichzelf met een (toen) niet voor mogelijk gehouden we reldrecord van 47,82. Akii-Bua was zo blij dat hij na de finish spontaan nog twee horden nam. De negentienjarige had het gevoel, alsof hij eeuwig kon lopen. Hij werd ingehaald als de held van Oeganda, kreeg een huis en een baan: kolonel bij het politiekorps. De toekomst voor zijn familie, een vader met zes vrouwen en 42 kinde ren, leek eindelijk goed. Vier jaar later was het fenomeen in Montreal om zijn titel te ver dedigen. Drie dagen voor het evenement kondigden de Afri kaanse landen hun boycot aan en Akii-Bua keerde weer naar het land waar dictator Idi Amin zijn schrikbewind dage lijks verhevigde. „Ik was liever niet terugge gaan, maar de veiligheid van mijn familie hing van mij af", zei de huidige coach van de Oegandese atletiekploeg on langs tijdens een interview in een van de Olympische dorpen te Los Angeles. In 1971 verloor hij vijf broers tijdens een mili taire staatsgreep. Op een ver zoek om wedstrijden in Euro pa te lopen, antwoordde Amin dat hij een paspoort kon krij gen voor elk Oosteuropees land. „Wij waren bang, want je wist nooit wat er kon gebeu ren; wanneer het jouw beurt was. In 1970 maakten we het mee dat een bekende sporter verdween. Nooit werd nog iets van hem vernomen. We waren net zittende eenden. Miljoenen Oegandezen waren zittende eenden. Ik bleef in Oeganda als sportman. Ik hield mijn mond en zo overleefde ik." Toen een escalatie in zijn land dreigde trof John Akii- Bua voorbereidingen voor een vertrek. Hij zond zijn vrouw en kinderen vooruit door de wildernis. Toen hij zelf over de grens wilde sluipen, zoals dui zenden van zijn landgenoten deden, werd hij door Keniaan- se soldaten opgepakt. „We moesten wel weg. Overal was gevaar. De bevrijders hadden geen tijd uit te zoeken wie wie was. Er was enorme haast de oorlog te beëindigen en de rust te herstellen." Gedurende zijn gevangen schap in Kenia, nam zijn on dergedoken vrouw contact op met de firma Poema, het enige adres in de vrije wereld dat zij had. Via de Westduitse atle- tiekfederatie, de Westduitse regering en de Keniaanse re gering, slaagde zij er tenslotte in haar man vrij te krijgen. Het echtpaar kreeg vier jaar lang onderdak in de Bondsre publiek, waar Akii-Bua voor een schoenenfirma werkte. Vorig jaar, vlak nadat een de mocratische regering was ge kozen, werd hem gevraagd te rug te komen naar zijn land. Hij kreeg er zijn oude baan te rug en werd gevraagd als olympisch coach. In 1972 had John Akii-Bua nooit gedacht dat hij ooit een topatleet zou worden. Daarna waren er vele momenten waarop hij niet eens meer dacht aan het tijdstip waarop hij die status verwierf. En nu praat hij weer gretig over de race die hem bekendheid ver wierf en mogenlijk zijn leven redde. - chef de mission Li Menghuj bracht een veertigtal official; mee - werd dan ook regelira tig geïnviteerd voor de ver. schillende party's teneinde het een en ander te verklaren Moeilijk was dat niet. Terecht werd er op gewezen dat het toernooi van de wichtheffers door de afwezig, heid van landen als Roemenie en vooral Bulgarije aan kwa liteit had ingeboet. Normaliter zouden de Chi nezen nooit in de buurt van het goud zijn gekomen, aan het goud van Xu Haifeng kleefde een geschiedenis. De 27-jarige kampioen van het vrije pistool schieten was het produkt van het Chinese teem. Elke burger behoorde immers in staat te zijn het land te verdedigen. Daarom werd sinds jaar en dag ieder een met wapens vertrouwd gemaakt. Die vaardigheid bleek tij dens de 23ste Olympische Spe len van groot nut. Onbewogen werkte de Chinees zijn af en werd prompt uitgeroe pen tot de nieuwe volksheld. Want dat was ook een van opmerkelijke veranderingen die China sinds de culturele revolutie heeft ondergaan. Bovendien werd begrepen dat via de beoefening van de sport veel zogenaamde termijn doelen eveneens kon den worden gerealiseerd. De regering stelde derhalve veel geld beschikbaar voor de coa ches om over de wereld uit te zwermen. Overal doken de kleine trainers op. Soms brachten zij atleten mee. Soms niet, maai een ding was altijd hetzelfde. De notitieboekjes waren altijd bij de hand. Ogen en oren wer den goed de kost gegeven, langzaam werd de door de ja ren heen opgelopen achter stand weggewerkt. In sommige takken van sport bleek de aanleg van de Chinezen wat groter met als gevolg dat de vooruitgang daar sneller bespeurbaar was Zo werd het Chinese dames team in 1982 eerste op de we reldkampioenschappen vol leybal in Peru. In 1983 zette de progressie zich voort. Tijdens de negende Aziatische Spelen werd de hegemonie van het tot dan oppermachtige Japan ge broken. Toen de balans kon worden opgemaakt bleken de Chine zen 61 gouden plakken in han den te hebben terwijl de Ja panners met 57 medailles te vreden moesten zijn. Nog mee: dan de successen spraken dt volgende cijfers aan: vorig jaar kwamen 326 teams en in totaal 3400 atleten in 73 ver schillende landen in actie. Het was dan ook volkomen ten onrechte dat de Amerika nen verbaasd waren. Waren zij wat minder met hun sportvedetten bezig dan hadden zij eerder kunnen vaststellen dat in het verre China een andere wind gaan waaien. Het succes van de Chinezen in Los Angeles kwam eigenlijk helemaal niet onverwachts. Wang Xunsheng, de vice voorzitter van de Chinese sportpers wilde grif erkennen dat de sport voor zijn landeri belangrijk was geworden. „W willen meer zijn dan een tafel- tennisnatie. De regering heef' 350 miljoen dollar uitgetrok ken om onze sportmensen snel naar het vereiste niveau te brengen. We gaan ons nu bij voorbeeld richten op de zwem- sport. Er worden overal aangelegd." Hij vertelde ook dat inmid dels het land werd afgestroopt op zoek naar grote kerels Mannen die gevoel zoude» hebben voor het basketbal- Andere takken van spot' waarin de Chinezen volgen Xunsheng graag op korte ter mijn een rol willen meespele» zijn waterpolo en voetbal. Benadrukt werd dat de van de zogenaamde P'nf\ pongdiplomatie - een tienM jaren geleden ingeleid door® toenmalige president Nix°n' als voltooid verleden tijd wet» beschouwd. Nog meer dan het recente verleden wer^_ sport gestructureerd. school wordt nu al twee uu per dag verplicht gymn®, tiekles gegeven. De talent» worden overal uit het gig sche land tevoorschijn toverd en in speciale sportin stituten ondergebracht. Van onze sportredactie ABSDALE - „We willen Absdale voor een aantre kelijk omlijstingsprograrj ma zorgen bij het vijf concours hippique dat on vereniging zaterdag augustus houdt. Echt ee iets anders bieden dan meeste verenigingen pleg te doen. De Vossereyers i een voortrekkersrol vervi len op dat gebied", zegt F Beens, de man die de pub citeit verzorgt rond van hi pische festijn in 1 Zeeuwsch-Vlaamse Absd le. Beens weet zich gesteu door het nijvere bestuur v De Vossereyers, bestaan uit Henny Suy (voorzittr secretaris-penningmeeste Topp Van onze sportredactie ABSDALE - Aan het concour hippique voor paarden en po ny's dat de landelijke rijvere tiiging en ponyclub 'De Vosse reyers' houdt op zaterdag 2 augustus wordt door 23 ver enigingen uit Brabant en Zee land deelgenomen. Die verenigingen zijn: Oranjeruiter Axel; De Kleppert)es, Axel; Honteru ters, Kloosterzande; Zwinruiter Nieuwvliet; Hulst; Graeve Jan, Sas vai Gent; Luctor et Emergo, Zaamslag; Ha ringruiters, Biervliet; Niervaertruiter Klundert; Keeneruiters, Klundert; D Scheldestad, Vlissingen; Bru, Oostei land; Oranjezon, Vrouwenpolder; Wa: cheren, Arnemuiden; Dijkruiters, Wo phaartsdijk; Vroonruiters, Westkapellt Gouwe Reyers, Serooskerke; Paard* bloem, Kloetinge; Oranjeruiters, Wi: lemstad; Jacoba van Beieren, Goe: Noord-Beveland, Kortgene; De Voss* reyers, Absdale en Schouwse Ruiter Dreischor. Van onze sportredactie ABSDALE - Het programme voor het concours hippiqu voor paarden en pony's dat d landelijke rijvereniging ei ponyclub 'De Vossereyers houdt op zaterdag 25 augustu ziet er als volgt uit: 09.00 uur: dressuurwedstrijden voo paarden en pony's in de klassen L, M ei Z; 10,00 uur: springwedstrijden paardei en pony's in de B-categorie; 10.30 uui springwedstrijden pony's in de L-klasse 10.45 uur: springwedstrijden paarden i; de L- klasse; 13.00 uur: springwedstrij den pony's in de M-klasse; 14.00 uur springwedstrijden paarden in de M-ca tegorie; 15.00 uur: parade; 16.00 uui springwedstrijden paarden en pony's ir de Z-klasse; 17.00 uur: prijsuitreiking B dressuurwedstrijden achter de jurywa gen. Van onze zeilmedewerker MEDEMBLIK - Bij de Neder landse kampioenschapper Hying Dutchman is Paul dl Schipper uit Biervliet als vijf de geëindigd. De zeilwedstrij den, zeven in totaal, vonder Plaats op een zeer winderi; Usselmeer bij Medemblik. De Schipper voer voor he eerst met zijn nieuwe beman ningslid Jaap Pels uit Zoeter- meer in de trapeze. Het zat he duo tijdens de eerste wedstrij den niet bepaald mee. Eei Wedstrijd kon er niet gestar worden wegens een gebroker coer. Later slaagde het duo e: in om de dit jaar in Nederlani nieuw gebouwde boot redelijk goed op gang te krijgen. issen op baars is een be zigheid waarbij sportvissei tot de allereenvoudigste za ken kan worden terugge bracht. Veel sportvisser zijn, naast het vissen 03 voorntjes met de vaste stok begonnen met het vissen 03 baars en aal. Met de worn uiteraard. Het vissen met d worm is een van de oudst vormen van sportvissen ii ons land. Nimmer een nati waar kunstaas op de eerst plaats kwam en ook nie komt, is het vissen met d worm in de oudste hengel sportlectuur terug te vinden Van de Leidse 'peueraars' to het overbekende baarscolle 9es in het Noordhollandse Nu is dat baarsen met d worm juist zo aardig omda het op zoveel manieren ge daan kan worden. Vist mei met de vaste stok dan kaï men dat doen met een pen met een aantal baarsdrij vertjes, of simpelweg op d top Van een ragfijn hen Beitje, het zogenaamde 'Peu teren'. Met de werphengel staai andere mogelijkheden oper, Nlen kan daarbij uiteraan met de pen vissen. Lieve doet men dat met een enkel Arlesey Bomb (in goed Ne

de Stem | 1984 | | pagina 8