roept vragen op over rol Amerika bij ramp met Koreaanse Boeing Wie het begrijpt mag het zeggen Vakmanschap herken je zo. Nixon hunkert naar eerherstel TIEN JAAR NA ZIJN 'VLUCHT' UIT HET WITTE HUIS DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1984 gSBfüM ACHTERGROND 'WITTE HUIS HEEFT OP ZIJN MINST WERELD MISLEID' Details Extra brandstof 'GESCHIFTE' GELDMARKT MAAKT HANDEL ONZEKER Onduidelijkheden Krankzinnig Crisis Waanzinnig Nooit bewezen Macht beknot Raadsel Ziek T5 PAGINA 2 Van onze redactie buitenland NEW YORK - De Ame rikaanse onderzoeker David Pearson, die de onheilsvlucht van de vo rig jaar door de Russi sche luchtmacht neerge schoten Zuidkoreaanse Boeing 747 heeft bestu deerd, is tot de slotsom gekomen dat ofwel het Witte Huis en het Pen tagon van tevoren wis ten dat het vliegtuig het luchtruim van de Sov jet-Unie zou binnen dringen, of dat er sprake was van een 'raadsel achtig falen' van het uitgebreide Ameri kaans-Japanse inlich- tingennet. Pearson, werkzaam aan de universiteit van Yale, ver schijnt deze week in het tijd schrift The Nation. „Op zijn minst hebben de president en zijn regering de pers en de wereld misleid over wat zij wisten en wan neer zij het wisten", aldus Pearson. Hij dringt aan op een onderzoek van het con gres naar een mogelijk 'in de doofpot stoppen door rege ringsfunctionarissen'. Eerder werd in het Britse blad De fense Attache al gesteld, dat de Koreaanse wijze niet per ongeluk van zijn koers was afgeweken. In een reactie op de studie van Pearson zegt lucht macht-kolonel Robert O'Brien, woordvoerder van het Pentagon: „Wij hebben eerder met dit soort aantij gingen te maken gehad en ze absurd genoemd. Ze zijn ook absurd". Minister van defensie Cas- par Weinberger verklaarde in juni na de publikatie in het Britse Defense Attache, dat het blad 'kennelijk voet stoots de leugens heeft over genomen die de Sovjet-Unie na het neerschieten van het koreaanse vliegtuig heeft ge publiceerd'. Weinberger zei dat het vliegtuig 'volstrekt niet op een ook maar een in de verste verte op een spio- nagevlucht lijkende missie' was. Pearson, die op het onder werp van zijn studie kwam tijdens zijn navorsingen voor zijn dissertatie over het mondiale Amerikaanse mili taire commando- en contro lesysteem, schrijft dat een groot aantal radar- en satel- lietvolgstations de piloot van de Koreaanse Boeing hadden kunnen waarschuwen dat hij een gevaarlijke koers volgde. De Boeing 747 werd op 1 september 1983 door een Russische straaljager neer geschoten en alle 269 inzit tenden verloren daarbij het leven. Het artikel van Pearson bevat minutieuze details over de onheilsvlucht, over de electronische afluister systemen in het noorden van de Stille Oceaan en over het vliegpatroon van een RC-135 verkenningsvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht. Volgens Pearson bevond het verkenningsvliegtuig zich in de nabijheid van de Kore aanse Boeing en wist de be manning waar het passa gierstoestel heen vloog. Pearson schrijft dat in zijn studie 'de meest overtuigen de theorie: dat het vliegtuig met medeweten van Ameri kaanse militaire en inlich tingeninstanties een opzette lijke, zorgvuldig voorbereide schending van het Sovjet luchtruim pleegde', overeind blijft. „Amerikaanse militair en inlichtingenpersoneel had stappen kunnen ondernemen om vlucht 007 tijdig te waar schuwen maar verkoos dat niet te doen. Misschien", al dus Pearson, „omdat de stroom inlichtingen die de schending door het vliegtuig op die plaats en op die tijd zou opleveren te verleidelijk was om te weerstaan - ver leidelijker dan de mogelijke dood van 269 mensen." Pearson schrijft niet te ge loven dat de Koreaan een spionagevlucht uitvoerde, zoals de Sovjet-Unie be weert, maar alleen het Rus sische radarsysteem moest alarmeren zodat westerse in lichtingendiensten er meer over konden leren. Pearson vindt dat een eventueel onderzoek van het congres ondermeer antwoord zou moeten geven op de vraag waarom het vliegtuig met 40 minuten vertraging van Anchorage in Alaska was opgestegen en waarom de piloot daar extra brand stof had ingenomen, 'die niet nodig was voor zijn geplande vlucht en waarvoor geen re kenschap werd afgelegd in zijn positiemeldingen aan de luchverkeersleiders' Volgens Pearson begon de Boeing van zijn route af te wijken toen hij 16 km ten westen van Anchorage was. Bij het verlaten van het con- trolegebied van de verkeers leiding in Alaska bevond de Boeing zich 10 km ten noor den van zijn vastgestelde vluchtroute. Vijftig minuten na de start was de afwijking ruim 21 kilometer geworden, hoewel de piloot 'ten onrech te meldde dat hij op koers zat en Bethel was gepasseerd'. Tot de vele electronische afluisterposten die gemerkt moeten hebben dat de Kore aanse boeing het luchtruim van de Sovjet-Unie binnen vloog behoorde het reusach tige radarstation Cobra Da ne bij shemya. De radar van dit station 'is zo krachtig dat het tot 3.200 km in de ruimte een honkbal kan ontdekken', aldus Pearson. Door Pieter-Jan Dekkers WIE het begrijpt mag het zeggen. Zo ongeveer is de stemming op de in ternationale effecten beurzen en geldmark ten. Het ene moment keldert de koers van de Amerikaanse dollar, het andere moment gaat de waarde van deze munt weer fors omhoog. Tege- lijkertijd beweegt de ef fectenbeurs in Wall Street zich tussen diepe dalen en grote hoogten en sloft de Amsterdamse effectenbeurs haast moedeloos achter de ontwikkelingen aan. Vorige week zat Wall Street weer in de lift en wer den aan de lopende band re cords gebroken, nadat het de weken daarvoor bergaf waarts was gegaan. Amster dam volgde eerst schoorvoe tend om vervolgens op vrij dag ook de hoogte in te schie ten. Begin deze week bleef de hausse in Wall Street aan houden, maar liet Amster dam het afweten. Hier en daar brokkelden de aande lenkoersen zelfs af en wer den vorige week gemaakte winsten weer voor een deel teniet gedaan. En dan die dollar. Vorige week liet Paul Volcker, pre sident van Fed, de organisa tie waarbinnen de Ameri kaanse centrale banken sa menwerken, weten dat er voor de rest van het jaar niet gerekend hoeft te worden op een verdere verkrapping van de geldhoeveelheid. Met an dere woorden: de kredietteu gels zouden niet verder wor den aangehaald en dat is goed voor de rentestand. En een lagere rente zorgt voor een geringere belangstelling voor de dollar en hoe gerin ger de vraag, hoe geringer de waarde. Omlaag dus met die dollar. En niet zo zuinig ook. Tot het moment dat enkele Amerikaanse kranten wat onduidelijkheden ontdekten in Volcker's uitspraken en sommigen zelfs concludeer den dat de Fed dit jaar wel degelijk de geldhoeveelheid zal inperken, omdat de infla tie in de VS weer de kop op steekt. Dus nemen beleggers het zekere voor het onzekere en struinen de geldmarkten af naar dollars. Gevolg: een verhoging van de dollar koers. Op één dag met maar liefst zes cent, dit jaar nog niet eerder vertoond. „De geldmarkt is geschift", zei een geldhandelaar in Am sterdam. Geschift of niet, enige lijn is er nauwelijks meer te ont dekken. Want alle voorwaar den voor een koersdaling van de dollar waren begin deze week vervuld. Niet alleen de hierboven aangehaalde uit spraak van Volcker zou de omstandigheden moeten scheppen waaronder de dol lar dan eindelijk aan de lang verwachte weg naar beneden zou beginnen, ook de mede deling van het Witte Huis, dat het Amerikaanse begro tingstekort volgend jaar met enkele miljarden dollars zal dalen en het beroep van de regering op de kapitaalmarkt dus minder zal worden, had de koers van de dollar sterk onder druk moeten zetten. Bovendien werd vorige week duidelijk dat de grote groei uit de Amerikaanse economie is en de werkloos heid zelfs weer met een half miljoen in één maand is ge stegen. Ook dat had een koersdaling van de dollar moeten bewerkstelligen. Niets van dat alles dus. Voor de effectenbeurzen geldt hetzelfde. Het ene mo ment zakt de handel volledig in, het andere moment kan de zon de beleggers niet vriendelijker toeschijnen. In het verleden kon de pessis- mistische voorspelling van één man, de econoom Henry Kaufman oftewel Mr, Gloom, Wall Street maken of breken, maar aangezien Kaufman al geruime tijd op vakantie is, ligt het daar in ieder geval niet aan. Of misschien juist wel, zegt Dudley Eppel, voorman van een geronnemeerd New Yorks beleggingskantoor. Om er aan toe te voegen dat het „krankzinnig" is. „Het is maf. En het heeft niets meer met de realiteit te maken". Er zitten gevaarlijke kan ten aan dit 'roulettespel' op aandelenbeursen en geld markten. Elke cent dat de dollar duurder wordt drukt de halve wereld nog verder onder in een enorme schul denlast. Maar elke cent dat de dollar goedkoper wordt brengt de olieproducerende landen, vaak kampend met grote schulden, ook in finan ciële problemen. Ze krijgen immers minder geld voor hun handel en kunnen dan minder rente betalen of schulden aflossen. En op hun beurt komen in beide geval len veel Amerikaanse en Westeuropese banken in gro te betalingsproblemen en gloort aan de horizon een in ternationale bankcrisis. Om nog maar te zwijgen over de gevolgen van deze onzekere ontwikkeling voor de internationale economi sche groei. Een groei die vol gens de meeste rijke landen onmisbaar is om de arme landen er weer wat bovenop te helpen. Het wordt hoog tijd dat de leiders van de westerse in dustrielanden hun vaak met de mond beleden medeleven met de arme landen eens in daden omzetten. Dat bijvoor beeld eindelijk eens een be gin wordt gemaakt met het instellen van een stelsel van wisselkoersen, dat minder afhankelijk is van het begro tingstekort van het rijkste land ter wereld. Een stelsel dat minder schommelt en die landen daarom iets meer ze kerheid biedt. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884 Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14. ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910 Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bi] automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, f 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B T W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging ti|dens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888 Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 -Rabo rek. 101053738 (ADVERTENTIE) Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proef je Vakmanschap is Meesterschap ®k g# Richard Nixon, zoals hij zichzelf graag ziet: als de wijze oude staatsman die op lezingen de internationale politiek be commentarieert en gevraagd en ongevraagd raad geeft aan de huidige wereldleiders. - fotouh Van onze correspondent in Washington MARC DE KONINCK DEZE WEEK is het pre cies tien jaar geleden dat Richard Nixon na zich zelf tot wurgens toe te hebben verstrikt in het Watergate-schandaal, ontslag nam als presi dent van de Verenigde Staten. In de avond van 8 augustus 1974 nam hij in een televisie toespraak, zwaar getekend door drankzucht en emotio nele uitputting, afscheid van het Amerikanse volk. De vol gende dag, 9 augustus, stap ten de president en first lady Pat op het gazon van het Witte Huis in de presidentië le helikopter die, nagetuurd door ontelbare camera's, ver dween in de vochtige waas boven snikheet Washington. Dezelfde dag werd vice-pre sident Gerald Ford in 's lands hoogste ambt beëdigd. Nu, een decennium later, is Richard Nixon 71 jaar en wat grijzer en gerimpelder ge worden. Maar hij ziet er in grote trekken nog hetzelfde uit, zij het veel gezonder dan men hem ooit tijdens de pre sidentsjaren heeft waargeno men. Hij woont vlak buiten New York, in een huis van 1 miljoen dollar en vijftien ka mers. Vorig jaar wilde hij een lu xe appartement aan Park Avenue op Manhattan be trekken, maar vijandige re acties van flatgenoten deden hem daarvan afzien. Nixons vermogen wordt thans op zo'n 3 miljoen dollar geschat. Hij heeft dat geld vooral ver diend met zijn in 1978 ver schenen memoires, met het grote aantal spreekbeurten waarvoor hij de laatste tijd weer wordt gevraagd en met juridische en politieke advie zen aan binnen- en buiten landse prominenten. De le vende legende Richard Nixon toont zich weer vol energie en vol begeerte naar eerher stel. De eerste jaren na 'Water gate' heeft Nixon in een geestelijke en lichamelijke crisistoestand verkeerd. Hij verliet het Witte Huis met bloedklonters in zijn been, waaraan hij spoedig daarna is geopereerd. Ten tijde van he afscheid ging het Ameri kaanse staatshoofd niet al leen door de vernedering van het gedwongen ontslag en het besef van de schade die hij het aanzien van Amerika had toegebracht, maar be dreigde hem ook de moge lijkheid dat hij alsnog justi tieel vervolgd en tot gevan genisstraf veroordeeld zou worden en dat een persoon lijk financieel faillissement zou volgen. Al op 8 september 1974 ech ter verleende president Ford zijn voorganger volledige gratie, voordat het tot ver volging wegens gepleegde misdrijven en tot processen over schadeclaims was geko men. „Een strafrechterlijk proces tegen de voormalige president zou het genezings proces waaraan het land zo zeer toe is, alleen maar be moeilijken, verdedigde Ford zijn beslissing. Niet minder dan negentien van Nixons medewerkers kwamen er minder genadig af. Zij, onder wie de twee presidentiële topadviseurs in het Witte Huis, moesten ge vangenisstraffen uitzitten. Een van die twee, Bob Halde- man, beschreef in die tijd Ri chard Nixon als volgt: „Grof, onbeschaafd, smerig, ge meen, koud, berekenend, waanzinnig, listig manipule rend, kortom de griezeligste man die ooit in het Witte Huis heeft gewoond." President Nixon was in november 1972, toen de oor log in Vietnam op zijn gru welijkst was, nog voor een tweede ambtstermijn herko zen. Hij versloeg toen Demo cratisch presidentskandidaat George McGovern. Ander half jaar later was duidelijk geworden dat als hij niet zelf zou opstappen, grondwette lijke ontzetting uit het ambt zou volgen. Hij werd er door het Con gres (volksvertegenwoordi ging) van beschuldigd de in braak te hebben willen ver heimelijken, die medewer kers van zijn herverkiezings comité op 17 juni 1972 hadden gepleegd in het hoofdkantoor van de Democratische Partij in het flatgebouw 'Waterga te' in Washington. Of Nixon zelf vooraf weet had van inbraakplannen is nooit bewezen, mogelijk om dat Nixon na het losbreken van het schandaal bandop namen van Witte Huis con versaties gedeeltelijk heeft uitgewist. Wel hebben die ge luidsbanden uitgewezen dat de president achteraf op dracht heeft gegeven om geld te betalen aan de 'betrapte' klinkende verkiezingsover winning. De Republikeinen herstel den zich pas in 1980, met de zege van Ronald Reagan. Maar Watergate dendert nog altijd na in Washington. Het schandaal had stapels nieu we wetten tot gevolg waarin de macht van de president sterk werd beknot en het po litiek gedrag in het algemeen aan strikte normen van fat soen, sportiviteit en onbaat zuchtigheid werd gebonden. Zo kwam er een wet op de bestuursethiek, die vandaag de 'running mate' van Walter Mondale, Democratisch kan didaat voor het vice-presi- dentschap Geraldine Ferraro in problemen brengt, omdat ze het inkomen van haar echtgenoot niet heeft gemeld bij de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, waar van ze lid is. Richard Nixon zelf ver keert vandaag de dag in goe de conditie en hoopt de 21ste eeuw nog te begroeten. Hij probeert zich de status van wijze oude staatsman te ver werven met het schrijven van boeken, becommentarië ren van de internationale po litiek en het gevraagd en on gevraagd geven van raad aan huidige wereldleiders. Ook aan president Reagan. Het Waterloo van Nixon: hij kondigt zijn aftreden aan op de Amerikaanse televisie naar aanleiding van het Watergate-schandaal. - fotoupi inbrekers, opdat zij tegen over de rechter het Witte Huis erbuiten zouden laten. Ook werd Nixon beticht van machtsmisbruik, omdat hij als president groepen mensen had gevormd die ten behoeve van zijn herverkie zing 'dirty tricks' (smerige trucs) moesten uithalen. Zo als het aftappen van tele foons van politieke tegen standers, het verspreiden van onware geruchten in de pers en het creëren van be- lastingschandaaltj es. De Watergate-zaak heeft een ongemeen grote invloed gehad op de Amerikaanse politiek en daarmee op de wereldgeschiedenis. Ze werd in veler ogen het bewijs dat ook een democratie ernstig kan ontsporen en dat on danks Nixons verzekering „I am not a crook" (Ik ben geen boef) een stelletje misdadi gers aan de macht kan ko men. Ze heeft de betekenis getoond van een onafhanke lijke journalistiek: Tegen de verbeten waarheidsdrang van de Washington Post en de The New York Times was tenslotte de hoogste macht niet opgewassen. Ze sloeg de autoriteit weg onder de oor log in Vietnam, die in Ameri ka in 1975 met de val van Sai gon definitief verloor. Ze be zorgden Democraat Jimmy Carter, (die beloofde nooit te zullen liegen) in 1976 een Het aantal gezelschappen waarvoor Nixon kan ver schijnen zonder dat er een rel in de zaal ontstaat, is sedert een jaar sterk toegenomen. Hij toont zich milder tegen over zijn aloude vijand: De pers. Ook het omgekeerde doet zich voor. Een warm welkom kreeg Nixon twee maanden geleden van het Amerikaans Genootschap van Hoofdredacteuren. Bij die gelegenheid liet de ex- president zich kennen als een gematigd Republikein met gevoel voor humor en kritiek op Reagans beleid jegens de Sovjet-Unie. Richard Nixon heeft zich tot doel gesteld er in de jaren die hem resten alles aan te doen om zo positief mogelijk in de geschiedenisboeken te komen. Hij wil dat latere ge neratie hem vooral zullen er kennen als de man van de 'Realpolitik' die via topont moetingen met Russische lei ders en ontwapeningsonder handelingen een eind maakte aan de koude oorlog en die de historische opening maakte naar communistisch China. Nixon teert trouwens nog al tijd op zijn China-succes. Se dert zijn aftreden is hij er nog drie keer op bezoek ge weest. Toch lijkt het onbegonnen werk voor hem om de posi tieve kanten van zijn presi dentschap de doorslag te la ten geven. Meer nog dan aan Vietnam (een oorlogsmachi ne die door de Democratische presidenten Kennedy en Johnson op gang was ge bracht) is het aan Watergate dat Nixon telkens weer pijn lijk wordt herinnerd. Drie weken geleden nog slaakten Republikeinse par tijleiders een zucht van ver lichting toen Nixon besloot niet naar de feestelijkke par tijconventie te komen, die la ter deze maand in Dallas president Reagan officieel herkiesbaar zal stellen. Ni xon heeft overigens nooit schuld bekend aan de Water- ga te-misdrij ven en het on derwerp is het enige waar over hij niet wil praten. Blijft behalve het raadsel van zijn precieze betrokken heid, dat van zijn merkwaar dige persoonlijkheid. Nixon was een naar binnen gekeer de man, voor wie het omgaan met anderen altijd een pijn lijke opgave was. Hij was hy per-emotioneel en impulsief, maar verstopte zijn gemoed angstvallig in stijve vorme lijkheid. Al zijn relaties, zelfs met zijn vrouw en kinderen, waren formeel. Wie Nixon echt was (is) wordt misschien nog ooit duidelijker uit de 500 geheime geluidsbandjes die hij bij wijze van persoonlijk dagboek gedurende zijn bij na zes jaren in het Witte Huis heeft ingesproken. Bij voor keur in de stilte van de nacht fluisterde de Amerikaanse president zijn meest intieme gedachten in het apparaatje. Fred Buzzhardt, Nixons inmiddels overleden advo caat tijdens 'Watergate' is een van de weinigen die een deel van dat dagboek heeft mogen beluisteren. „Ik voel de mij beschaamd door wat ik hoorde, door het inzicht dat ik daardoor in Nixon heb gekregen", aldus Buzhardt destijds. De bandjes liggen opgesla gen in het 'Nationaal Archief' in Washington. Ze zijn Ni xons privé-bezit. hij kan er mee doen wat hij wil. Maar voor zijn memoires - eenvou digweg 'Richard Nixon' geti teld - heeft hij er al een paar stukken van gebruikt. Hij blijkt op de bandjes te filoso feren over de blaadjes aan de bomen boven het zwembad van het Witte Huis, vertelt hoeveel alcohol hij die dag heeft gedronken, noemt zijn moeder een heilige en zegt dat hij meer heeft geleerd van nederlagen dan van overwinningen. Ook onthult hij ergens dat hij ziek wordt van de Ameri kaanse elite die hij op het Witte Huis moet ontvangen. „Ik praat veel liever met vakbondsleiders en mensen van de middenklasse. Met hen heb ik veel meer gemeen dan met de intellectuelen. Zil hebben nog karakter en moed en een beetje vader landsliefde." Elders citeert Nixon in zijn gesloten dagboek een regel uit het dagboek van presi dent Teddy Roosevelt over de dood van diens eerste vrouw „En toen de liefste van mijn hart stierf, ging het licht in mijn leven voor altijd uit." Het lijkt alsof Nixon ver langde naar zo'n tragische gebeurtenis in zijn eigen be staan, teneinde ook dergelij ke mooie woorden te mogen bedenken voor zijn gevoe lens. Dat hij die allerper soonlijkste gemoedsbewegin gen blijkbaar, terwijl ze zich voordeden, al van historisch belang achtte, zegt mischien nog het meest over de per soonlijkheid van Richard Milhouse Nixon.

de Stem | 1984 | | pagina 2