i*V* Investeringen in EG komen op gang Omzetstijging detailhandel in mei met 2,2 procent Stephan van den Berg: goud hij plankzeilen Vanderleijde zeker van bronzen medaille Els Vader in halve finales DIKE PEN VOOR 'N III FAN Drie van tien huishoudens zonder auto Productie levensverzekeringen daalt 4 Stichtingsakkoord niet noodzakelijk' Vluchtende gangsters vuren weer op politie Hinder bij vertrek Schoonmaak- actie op Ml. Everest VANDAAG Parijs in de greep van hondsdolheid Sowj et-Unie beproeft eigen 4MX' Van Eijkelenburg (NCW): Merijntje ALLE SHIRTS 19.- ALLE PANTALONS m»? taernu 49.- KOLBERTS en KOSTUUMS HALVE PRIJZEN Sjtsjaranski op streng regime gezet Derde wereld vraagt hulp rijke landen DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1984 I Woonplaats: I j 14 DAGEN GRATIS j DE STEM „de 4 inl kran* I 1L» fr** DE STEM NET0^ ]?4ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - VlissingenLosse nummers 1.- Van onze redactie buitenland KATMANDU - De Nepa- lese politie is begonnen het vuil op te ruimen dat de afgelopen dertig jaar door expedities is achter gelaten langs de route naar de Mount Everest. De politie zegt dat ze hun „achtertuin willen opruimen". Sinds Nepal in het be gin van de jaren '50 zijn grenzen voor het buiten land opende hebben tal loze expedities de hoogste berg ter wereld beklom men. Maar niemand heeft zich blijkbaar be kommerd om het milieu. Daardoor is de berg van de hoogste vuilnisbelten ter wereld geworden, waar zuurstofflessen, re pen tentdoek en blikken rondslingeren. PARIJS - De hondsdol heid die heerst in een dertigtal Franse departe menten heeft de poorten van Parijs bereikt. Twee mannen zijn vlak bij de stad gebeten door vossen met honds dolheid. Honden en katten moe ten binnen- of aan de lijn gehouden worden en zwerfdieren worden af gemaakt. Hetzelfde ge beurt met honden en kat ten waarvan de eige naars niet binnen 48 uur een inentingsbewijs kun nen laten zien. Wandelaars hebben de raad gekregen geen zwerfdieren te aaien, om dat de hondsdolheid niet meteen hoeft te blijken uit kwaadaardig gedrag. MOSKOU - De Sowjet-Unie beproeft met succes haar eigen versie van de Amerikaanse MX-raket en een kruisraket voor de lange afstand. In een interview met het weekblad Literaire Gazet ver- Waarde maarschalk Vladimir Toloebko dat de proeven een belofte uit 1983 inlosten dat men een Russisch antwoord »u vinden op de Amerikaanse MX- en kruisraketten. Het Amerikaanse ministerie ®an defensie was al op de hoogte van de Russische proe ven met een eigen MX- en kruisraket en het gelooft niet dat Toloebko gewaagde van "eer andere proeven. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Drie op de tien huishoudens in Nederland hebben geen auto. In 1975 was dit nog 37,3 procent. De laatste vier jaar schommelt dit percentage rond de 31 pro cent. 57,5 procent van de Nederlandse huishoudens heeft de be schikking over één auto. Bij een op de tien huishoudens stonden vorig jaar twee of meer auto's voor de deur of in de garage. Sinds 1975 is dit aantal ver dubbeld. Dit blijkt uit 'Kerncijfers '84', een jaarlijkse uitgave van de Stichting Weg. Polissen: één miljard minder Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, S. Van Eijkelenburg, meent dat er dit najaar geen akkoord hoeft te worden gesloten in de Stichting van de Arbeid over het ar beidsvoorwaardenbeleid voor volgend jaar. Van Eijkelenburg zegt in het NCW-blad dat het in 1982 gesloten akkoord tussen over heid, werkgevers en werkne mers in de Stichting nog steeds geldt. Dat akkoord han delde vooral om verbetering van het rendement en herver deling van arbeid over meer dere jaren. Zaken die nog steeds actueel zijn. De NCW-voorzitter consta teert dat rendementsherstel gekoppeld aan arbeidsduur verkorting vooral heeft geleid tot het wegpoetsen van de overcapaciteit bij bedrijven Van onze redactie binnenland DEN HAAG - In het eerste halfjaar van 1984 is voor 1,2 miljard gulden minder aan levensver zekeringen afgesloten, vergeleken met de eer ste helft van vorig jaar. In de eerste zes maanden van 1983 werd door Neder landse en buitenlandse verzekeraars in totaal voor 27,5 miljard gulden aan nieuwe levensverzekerings polissen afgesloten tegen 26,3 miljard gulden in de zelfde periode van dit jaar. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die gisteren werden gepubliceerd. Deze daling werd geheel veroorzaakt door de afname van de productie door Neder landse maatschappijen die in de eerste zes maanden van dit jaar 21,9 miljard gulden be droeg tegen 23,2 miljard gul den in de eerste helft vorig jaar, een daling van 5,8 pro cent. De buitenlandse levensver zekeringsmaatschappijen, werkzaam in Nederland, wis ten daarentegen hun productie uit te breiden van 4,3 miljard gulden in de eerste zes maan den vorig jaar tot 4,4 miljard gulden in de eerste helft 1984; een stijging van 3,4 pet. Het marktaandeel van buiten landse levensverzekeraars, dat ook reeds in de voorgaan de jaren was toegenomen, steeg volgens de CBS-gege- vens hiermee tot 16,9 pet. Wordt gelet op de verzeke- ringsvorm dan blijkt dat de daling met name zijn oorzaak vindt in de ontwikkelingen met betrekking tot de indivi duele kapitaalverzekeringen. Van deze categorie levensver zekeringen werden in de eer ste helft van 1984 voor in to taal 13,9 miljard gulden aan nieuwe polissen afgesloten te gen 16,0 miljard gulden in de overeenkomstige periode vo rig jaar. Van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Commissie heeft bemoedigende teke nen opgevangen dat er een einde komt aan de landurige stagna tie van de investeringen in de EG, zo is woensdag in Brussel be kendgemaakt. Het lage peil van de investe ringen heeft de groei van de produktiviteit en het concur rentievermogen aangetast, zo staat in een rapport van de commissie. Van onze correspondent jWALMEN - Twee van de drie voortvluchtige gangsters, R. van (29) uit België en P. F. (36) uit Luxemburg, die maandag een fthtpaar gijzelden, hebben tijdens een vluchtpoging in de nacht l»n dinsdag op woensdag in Venray de politie opnieuw onder 'Uur genomen. Evenals maandag konden de mannen opnieuw ontkomen. Het landelijk arrestatieteam van de rijkspolitie, dat dinsdag- 'vond was ingeschakeld om de mannen in te rekenen, moest de jjfttervolging echter opgeven toen het drietal naar het Noord- "'abantse Boekei reed. Omdat daar veel mensen op de been waren vanwege de ker- rr'ls gaf de politie de achtervolging op en wist het tweetal op- "teuw te ontsnappen. Via verschillende tips kwam dinsdagmiddag vast te staan dat twee buitenlanders zich schuilhielden in een woning buiten «'centrum van Gemert en zich verplaatsten in een groene Fiat. He politie heeft inmiddels de eigenaar van de BMW waarmee «drie daders maandag in Beesel over de kop zijn geslagen aan houden. Het is de 34-jarige vrouw R. B. uit Weert. 'n haar woning trof de politie een licht pistool met munitie 'an. Ifc- Parijs: stad bij dolle nachten Van onze redactie buitenland MOSKOU - De in gevangen schap zittende Russische men senrechtenactivist Anatoli Sjtsjaranski is op zwaar regi me gesteld. Dat betekent dat zijn rant soen is gehalveerd en zijn recht op post, luchten en be zoek is verminderd. Dat heeft zijn moeder woensdag gezegd. Zij mag haar zoon nog slechts een keer per jaar hfwVnn Volgens dat rapport zullen de investeringen in zeven van de tien EG-landen dit jaar groter zijn dan vorig jaar. In 1983 werd er in maar vier lan den van de EG meer geïnves teerd dan in het jaar ervoor en in 1982 was dat in slechts drie EG-landen het geval. De zeven landen worden niet met name genoemd, maar in het rapport staat wel dat de toeneming van de investerin gen in Nederland in de tweede helft van 1983 5,3 procent heeft bedragen en in West-Duits- land 9,7 procent. De Europese Commissie concludeert daaruit dat de in- vesteringslust sterk aan het toenemen is. Hoeveel de inves teringen dit jaar zullen groeien zegt de commissie in haar rapport niet. Door de opleving in de tweede helft van vorig jaar in enkele landen is de verminde ring van de investeringen in de tien landen van de EG in 1983 beperkt gebleven tot 0,9 procent. In 1981 was er sprake van een vermindering van 4,8 procent en in 1982 van een ver mindering van 1,6 procent, al dus het rapport van de Euro pese Commissie. (ADVERTENTIES) Ginnekenstraat 135 Herenmode Breda, tel. 076-137048 Laatste week Sjtsjaranski (37) moet in de gevangenis mandjes vlechten, vertelde zij. Hij werd in 1977 gearresteerd en in 1978 tot drie jaar cel en 10 jaar dwangar beid veroordeeld, omdat hij voor de VS zou hebben gespio neerd. V Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De geldomzet in de detailhandel is in mei 1984 ten opzichte van mei 1983 met 2,2 proeent gestegen. Met uitgezondering van de warenhuizen was de omzet ontwikkeling in alle sectoren van de detailhandel positief. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, die woensdag zijn ge publiceerd. De gegevens zijn niet gecorrigeerd voor prijs ve randeringen. Omzetstijgingen deden zich in mei onder meer voor bij een aantal branches die zich ge specialiseerd hebben in de verkoop van voedings- en ge notmiddelen. Deze branche in zijn geheel boekte een stijging van 2,5 procent. Omzetstijgin gen van meer dan 2,5 procent werden waargenomen bij de kruideniers (plus 4,2), de de tailhandel in aardappelen, groenten en fruit (plus 2,6) en die in tabaksprodukten (plus 8,5 procent). Slagers (min zes) en vishandelaren (min 9,7) za gen hun omzetten dalen. Eveneens een stijgende lijn vertoonden in mei 1984 de ge middelde geldomzetten van de branches gespecialiseerd in de verkoop van overige non-food consumptiegoederen. Geza menlijk gaven deze branches een stijging van 1,8 procent te zien. Voorbeelden van branches met een positief resultaat zijn de drogisterijen (plus 7,7), de benzine-servicestations (plus 4,8), de naai- en breimachine- handel (plus 6,6), de boeken- en tijdschriftenhandel (plus 7,2), de handel in kantoor- en schoolbenodigdheden (plus 15,5), in optische artikeleen (plus 13,3) en in bloemen- en planten (plus 12,6). Omzetda lingen vielen te noteren in de schoenenhandel (min 3,9), bij de fotozaken (min 7,2) en in de lederwaren- en reisartikelen- handel (min 3,9). Een belangrijke omzetstij ging ten opzichte van mei 1983 werd in mei dit jaar waarge nomen bij de postorderbedrij ven, met 22,6 procent. De wa renhuizen zagen de geldom zetten met 1,3 procent teruglo pen. zonder dat weggevallen ar beidsplaatsen voor de volle 100% werden herbezet. Van Eijkelenburg wil niet dat ar beidsduurverkorting van bo venaf wordt opgelegd. Wél pleit hij voor invoering van flexibele arbeidstijden, omdat daardoor de kosten per produkt verlaagd kunnen worden. Afhankelijk van de binnengekomen orders kan immers langer of korter ge werkt worden. Overigens een oplossing die in de ogen vn de vakbeweging geen genade vindt. Ook nu het vele bedrijven weer beter gaat wil Van Eij kelenburg de lonen blijven matigen. Maar: „Ik zie geen noodzaak voor ons als centrale organisaties aan te bevelen op de nullijn te gaan zitten." Liever ziet de NCW-voor zitter dat er inplaats van loonsverhogingen winstde- lingsregelingen komen, afhan kelijk van het bestrijfsresul- taat. Reden: „het scheppen van een zo groot mogelijke be trokkenheid van de mensen bij het ondernemingsgebeu- MEXICO (RTR) - Achttien landen in de Derde Wereld die de bevolkingsconferentie van de Verenigde Naties in Mexico bijwonen hebben woensdag aan de geïndustrialiseerde landen gevraagd hun hulp voor geboortebeperking te vergroten. De Amerikaanse delegatie heeft de conferentie reeds la ten weten de geboortenbeper- kingshulp te beknotten aan landen die abortus toelaten. Het Amerjkaanse stand punt, dat gisteren weer eens werd herhaald, luidt dat „een vrije markteconomie het beste voorbehoedsmiddel is". De Vaticaanse gedelegeerde mgr. Jan Schotte kritiseerde bepaalde hoofdstukken in de ontwerp-aanbevelingen van de conferentie die volgens hem seksuele gemeenschap en ouderschap van niet-getrouw- de paren aanvaarden. R uimtewandeling TWEE kosmonauten van het Russische ruimtestation Sal- joet 7 hebben woensdag een ruimtewandeling gemaakt van vijf uur. Het officiële persbureau Tass meldde dat zij daarmee een nieuw record hebben gevestigd met de meeste en langste ruimtewan delingen tijdens een missie. STEPHA N van den Berg heeft zich gisteren goud veroverd bij het plankzei len in de Winglid er- klass e, dit jaar voor het eerst een OLympi sche disciplin e. Het beteken de na de 'plakken van de Petra van Stavere n en Jolanda de Rover de derde gouden medaille voor Nederla nd in Los Angeles De Sittardse bokser Arnold Vanderleijde heeft zich verzekerd van ten minste een bronzen medaille door in de kwartfinales de Griek Stefanopouios op punten te verslaan. Het is sinds 1928 het eerste eremetaal van een Nederlandse bokser op de Olympische Spelen. In 1928 tijdens de Spelen van Amsterdam won Beb van Klaveren goud in het vedergewicht en Karei Miljon brons in het zwaarmiddengewicht. In de halve finales ontmoet Vanderleijde de Canadees Willy Dewit. Dewit, geboren uit Nederlandse ouders, won gisteren door knock out. Els Vader heeft zich gisteren geplaatst voor de halve finales van de 200 meter. De Roosendaalse kwam via een tweede plaats door de series. In haar kwartfinale bezette de Zeeuwse de derde plaats. Mei deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden, toegestuurd. ITlEUWE ABONNEE ""1 Naam en voorletters: Adres: Postcode: Betaling ƒ63,70/Kwartaal 22,10/maand DE NIEUWE'ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT I Datum van aanmelding: I Naam: 1 Adres: Postcode: |Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen i De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA. ^Bellen kan ook: 076-236911

de Stem | 1984 | | pagina 1