SCHANDALIGE JURERING Kritiek op Carl Lewis Stevens-Lebbink ook in halve finales 1000 meter Q&P Joaqui voor a Co va vattin herhalingen Olympisch scorebord Jongejans slechts tiende Winkel Mamede is mikpunt supporters DE STEM-SQO^ olympische spelen Bokscoach afgevoerd Aanzoeken WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 PAGINA SPORT? Olympisch allerlei Uitslagen maandag nacht WOENSDAG 8 AUGUSTl Van ome speciale verslaggevers LOS ANGELES - Daphne Jongejans wordt vooralsnog in het 'echte' Olympische ge beuren nog niet helemaal voor vol aangezien. In elk geval niet door de incompe tente zevenmansjury, die in de finale de cijfers mocht uitdelen. Een wat minder zeker uit gevoerde tweede sprong, werkte bij de onpartijdige heren uit Japan, Nieuw- Zeeland en Italië op de drukgevoelens, waardoor het Nederlandse meisje na de verplichte sprongen niet eerste stond, zoals vorig jaar bij de sterker bezette Euro pese kampioenschappen of derde, zoals de dag tevoren, maar negende. Daphne Jon- gejans: „Onder die omstan digheden is het springen heel moeilijk. Je gaat je af vragen wat je in hemels naam fout doet". Desondanks klauterde ze in het vrije programma met nog twee sprongen te gaan omhoog tot een zesde plaats. De drang alsnog de vierde plek van de vorige dag te pakken, werd haar echter fataal. De 'dure' negende sprong; de twee en een halve salto gehoekt, ging mis, waardoor er niet meer dan een tiende plaats inzat. Wel iswaar als eerste Europese voor de Zweedse Anita Ros sing. „Niet helemaal ontevre den", vatte de 19-jarige springster uit Badhoevedorp haar eerste Olympische er varing samen. Dat was ook de mening van coach Frans van de Konijnenburg. „Gis teren zat ik nog te knijpen of ze de finale zou halen. Dan is dit toch niet slecht". De Delftse coach ging daarbij uit van Daphne's huidige mogelijkheden. Haar pro gramma is te licht. De acht ste sprong; een anderhalve salto binnenwaarts gehoekt zou een twee en een halve salto moeten worden. Om die sprong meester te wor den, gaat Daphne eind augustus naar de Verenigde Staten terug. Aan de univer siteit van Miami komt ze on der de hoede van toptrainer Scott Rich. „Ik zie haar over vier jaar een Olympische medaille halen. Nou ja, die kan ze halen", stelde Frans van de Konijnenburg al sprekend zijn optimisme bij. Minder parlementair uitte de Delftse trainer zich ten aanzien van het broddel werk van de jury. „Een schande, dat zoiets mogelijk is bij de Olympische Spelen. Het was de slechtst geju reerde wedstrijd, die ik ooit heb meegemaakt. Men pro beerde er gewoon een twee kamp tussen de Verenigde Staten en China van te ma ken. Dat Canadese meisje moest om hier te winnen twee keer zo goed zijn als de rest". Dat was Sylvie Bernier dan ook. De kleine 20-jarige Canadese sprong een vrijwel perfecte serie, maar had aan het eind slechts drie punten meer dan de Amerikaanse Kelly McCormick, die in de ogen van de jury niets fout kon doen, evenmmin trou wens als de tweede Ameri kaanse Christina Seufert, die beslag legde op de derde plaats voor de Chinese favo riete Li Yihua. De Chinese springsters waren de enigen, die sprongen aandurfden met een moeilijkheidsfactor van 3.0. Die lukten ook. Maar de jury zorgde er wel voor, dat het de eindrang schikking niet beinvloedde. lewis: 'Ik moest sparen' door GIEL HENDRIX LOS ANGELES - Carl Lewis heeft woord gehouden. Met een minimum aan inspanning is hij halverwege zijn opdracht. Voor het begin van het verspringen, zijn favoriete nummer, had hij al laten weten: „Ik zal er voor zorgen dat mijn eerste sprong meteen een hele goede is, zodat de tegenstanders achter mij aan moeten hollen". „Als die eerste sprong al he lemaal goed zit, zal ik waar schijnlijk niet meer in actie komen", aldus Lewis. „In ieder geval zal ik zeker niet meer dan vier keer springen". Maar zelfs daar kwam Carl Lewis niet aan toe. Met zijn eerste sprong, 8,54 meter, demorali seerde hij zijn tegenstanders al meteen. Zijn moeder Eve lyn, die op de tribune zat, heeft de gouden sprong van haar zoon niet eens gezien. Zij was zo bang dat alles mis zou gaan door Rob Velthuis LOS ANGELES - Alberto Cova, de kleine afgetrain de Italiaan, valt in herha lingen. De man, die niet bij de veertig beste tien kilo meterlopers aller tijden staat, heeft een abonne ment op belangrijke titels. Drie jaar achtereen hapte hij gretig uit de prijzen- trog: Europees kampioen, eerste wereldtitelhouder en nu Olympisch kam pioen. Twee keer werd Werner Schildhauer slachtoffer van zijn sluipmoordenaar stactiek. De Oostduitser speelde dit keer door de boycot echter geen bijrol in het toneelstuk van de Ita liaan. In Los Angeles er- vaarde de Fin Vaino hoe frustrerend het is om een race te maken, maar op de vitale plek te worden ge klopt. Zoals altijd in een ti- telwedstrijd bleef 26-jarige Cova plakken achter de tempomaker voor hem om in de laatste ronde met een messcherpe sprint toe te slaan. Zoals het Italiaanse voetbal jaren hoogtij vier de met defensief geschuif, zo wint de 1.72 meter lange en slechts 53 kilogram lich te Cova momenteel zijn ti tels. Een wereldrecord lopen? Cova wordt niet goed als hij er aan denkt. „Ik zal er nooit een poging toe wa gen. Een wereldrecord be paalt niet de top van je specialiteit. Drie medailles, dat is het beste wat je kunt halen". Niet zo hard moge lijk lopen is de Italiaan in gebakken. Wel harder dan mensen in zijn naaste om geving. De Oostduitsers Kunze en Schildhauer hadden zijn lastigste opponenten kunnen zijn. Hij hoopt ze zeker dit jaar nog te zullen ontmoeten in een tien kilo meter. Of beter gezegd, volgen. „Schildhauer had in Los Angeles zeker goed kunnen lopen. Dat hij hier niet was, deed de wedstrijd geen goed. Maar het is dui delijk, dat als hij dit jaar van mij wint, hij dat in de verkeerde race doet". Zoals vorig jaar, toen Schild hauer tijdens de WK met minimaal verschil werd geklopt en hij daarna in de Europacup zegevierde. Volkomen onverwacht stapte de dit jaar wereld recordhouder geworden Portugees Mamede uit de wedstrijd. Cova had die opmerkelijke afgang tij dens de race niet in de ga ten, maar het verbaasde hem niets. "Mamede is een man die het wereldrecord waard is. Hij is lichamelijk erg sterk, maar hij is psy chisch niet sterk genoeg voor dit soort wedstrijden. In vijftien jaar wedstrijd sport is hij op dat punt nog steeds niet vooruitgegaan". LISSABON (AFP) - Het uit vallen van de Portugees Fer nando Mamede, houder van het wereldrecord, in de Olym pische finale van de 10.000 me ter heeft dinsdag in Lissabon grote teleurstelling gewekt. De ontgoocheling was zo groot, dat verontwaardigde supporters, die vast op goud hadden gerekend voor hun idool, de sportwinkel van Ma mede in een van de betere wij ken van lissabon met rode verf bekladderden. De Portugese kranten rea geerden navenant. „Schande lijk", luidde de kop van een populaire avondblad. Alleen de voorzitter van de Mamede's vereniging hield de atleet de hand boven het hoofd. Hij ver zond een telegram naar Ma mede in Los Angeles, waarin hij zijn solidariteit met de even vaak bewierookte als verguisde atleet uitdrukte. dat ze bij Carls' eerste poging niet eens durfde kijken. Lewis wilde het nog wel een tweede keer proberen, maar toen die sprong ongeldig was, geloofde hij het verder wel en beroofde het verspringnum- mer daarmee van zijn grootste attractie, Lewis zelf. De man heeft daar voorlo pig echter lak aan. „Vier gou den medailles moet ik winnen en om dat te kunnen doen, moet ik mijn krachten sparen en de kans op blessures zo klein mogelijk maken". Niet iedereen nam het Lewis in dank af. Velen waren geko men om hem te zien winnen, maar anderen hadden in stilte gehoopt dat de atleet ook nog zou proberen het wereldrecord van Bob Beamon (8,90 meter in 1968) aan te vallen. Zover is het niet gekomen, maar Lewis maakt zich daar ook niet druk om. „Ik kan nu een dag gaan rusten en eigen lijk ben ik daar niet zo blij mee. Ik heb nu mijn ritme ge vonden en dat wordt toch weer verstoord op die manier". De 200 meter, waarop Lewis 's ochtends voor het versprin gen twee keer gemakkelijk zijn tegenstanders klopte, is de volgende prooi voor de grote gouddelver. „Die afstand zal waarschijnlijk de minste pro blemen opleveren. De meeste tegenstanders die ik op de 100 meter heb geklopt, kom ik ook op die afstand tegen. Ik weet dus wat de mensen kunnen. De manier waarop ik de series heb gewonnen, tonen ook aan dat het daar niet fout kan gaan", liet Lewis in een inter view weten, alvorens hij zich terugtrok en weer onderdook in de anonimiteit. Het publiek, dat wel tot de laatste seconde in het stadion bleef om tot slot ook nog de huldiging van Lewis mee te maken, was toch duidelijk te leurgesteld en verdeeld in twee kampen. De echte Ame rikanen, de chauvinisten, die elke gouden medaille opge wekt begroeten, schreeuwden weer de kelen schor en deel den Lewis' mening dat alleen de prestatie telt. Anderen daarentegen, die veel geld hadden neergeteld voor een kaartje, voelden zich min of meer bekocht. Zij lieten dat, via een fluitconcert ook blij ken. Een van hen was James Alburn. „Ik heb alleen voor deze middag een kaartje kun nen krijgen en daar heb ik ook nog 200 dollar voor moeten neertellen. Dat is voor elke sprong van Lewis 100 dollar. Dat vind ik wel een beetje veel. Aan de andere kant vind ik het toch wel fijn dat Lewis weer gewonnen heeft. Maar ja, je kunt niet alles hebben denk ik maar!". Carl Lewis (links en geflankeerd door de Italiaan Evangelisti) voor de tweede maal op de hoogste trede van het ereschavot. - FOTO ANP door GIEL HENDRIX LOS ANGELES - „Wat zou er gebeuren wanneer Mi chael Jackson een concert na zijn eerste nummer zou af breken?" Deze vraagt stelt de 'Los Angeles Times' in een commentaar naar aan leiding van het optreden van Carl Lewis bij het versprin gen een dag eerder. Zoals bekend stelde Le wis' manager vorige week dat 'zijn pupil evenveel waard is als de zanger Mi chael Jackson'. Vandaar dat het Amerikaanse dagblad die lijn doortrok. De kranten in de Verenigde Staten vol gen de meeste Olympische gebeurtenissen vrij kri tiekloos, maar het tweede optreden van Lewis is velen toch in het verkeerde keel gat geschoten. Aan de andere kant vraag de LA Times zich af of het niet beter is het afkeurende boe-geroep te richten aan de mede-finalisten van het verspringen, die niet in staat bleken die ene goede sprong van Lewis te overtreffen. „En wat zou er gebeurd zijn als Lewis in zijn eerste sprong het wereldrecord met een centimeter verbe terd zou hebben? Zouden de mensen dan ook zo gerea- géerd hebben en 9,00 meter Lewis geëist hebben?", vraagt de krant verder. „Gelukkig waren er nog zeven andere finales", meent de LA Herald in zijn verhaal over het verspringen. „Wat een hoogtepunt had moeten worden van het toernooi, werd een kille vervelende vertoning. Olympiërs laten geen vier pogingen schieten tijdens een dergelijk toer nooi. Als Lewis halverwege de 200 meter-finale een straatlengte voor ligt stapt hij toch ook niet uit de baan om te zien hoe zijn andere concurrenten het er af bren gen", aldus de Herald. „Als ik in mijn eerste sprong zover gekomen was, had ik willen zien hoe veel verder ik nog zou kunnen komen", stelt Lewis' ploeg genoot Larry Myricks, die genoegen moest nemen met een vierde plaats in het toer nooi. „Veel mensen waren immers alleen gekomen om hem te zien springen. Ik kan begrijpen dat de massa te leurgesteld was". Wie niet teleurgesteld was en wel bewondering kon op brengen voor Carl Lewis, was Bob Beamon, de 37-jari- ge houder van het wereldre cord. Beamon, die in 1968 tot 8,90 meter reikte, volgde de gebeurtenissen in zijn hotel voor de televisie. „Ik ben blij dat het record overeind ge bleven is, want het is onder tussen, na zestien jaar, een soort vriend van me gewor den. Ik ben niet naar het stadion gegaan omdat ik er niet van houd urenlang in zo'n hitte te zitten, maar aan de andere kant wilde ik het optreden van Carl ook niet missen. Toch ben ik van me ning dat over niet al te lange tijd het record gebroken zal worden. Volgens mij heeft Lewis er verstandig aan ge daan die laatste sprongen voorbij te laten gaan. Zes sprongen maken betekent een grote geestelijke belas ting. Vier gouden medailles winnen is voor hem op dit moment veel belangrijker, want records kan hij nog al tijd breken. Jesse Owens evenaren kan echter maar eens in de vier jaar. Waarom zou hij dan het risico van een blessure nemen op zo'n moment". Van onze speciale verslagge vers LAKE CASITAS - Ron Ste vens en Gertjan Lebbink hebben zich gistermorgen geplaatst voor de halve fina les K 2 1000 meter van het Olympische kanotoernooi. De Nederlanders werden op Lake Casitas in hun serie overtuigend tweede. „Ze zijn weer helemaal te rug", luidde het opgetogen commentaar van Jan Ver haard, nadat zijn K 2 na die van de 500 meter ook de hal ve eindstrijden van de dub bele afstand' had bereikt. „Ze hebben de Britten Can- ham en Raciborski op de tweede 500 meter volkomen weggevaren. Maar natuur lijk is het zo, dat de werke- lijke schifting van het veld nog moet komen". Een juiste conclusie van de nieuwe bondscoach. Im mers, in drie series en twee herkansingen strijden ze ventien boten om vijftien plaatsen in de eindstrijd in deze categorie. Daarbij komt dat Stevens en Lebbink, voor wie de K 2 1000 meter het favoriete nummer is, startten in een serie van slechts vijf boten waarvan de eerste drie aankomenden direct een ronde verder wa ren. Al snel werd duidelijk dat de Belgen Patrick Hanssens en Patrick Debucke zeker niet rechtstreeks naar de halve eindstrijden zouden overgaan. Ook het gevecht met de Nieuwzeelanders Ed win Richards en Robbie Jenkinson beslisten de Ne derlanders al in een vroeg tijdig stadium in hun voor deel. Als derde passeerden zij de 500 meter. In het tweede gedeelte van de race gingen ze ook de Britten voorbij. Slechts de Zweedse K 2 Kalle Sundq- vist-Bengt Andersson, win naar van de pré-Olympische regatta van Lake Casitas vorig jaar september, was onbereikbaar voor de Ne derlanders. Morgen zullen Stevens en Lebbink in de halve finales van de K 2 1000 meter moe ten tonen welke waarde aan de overtuigend gevaren race van gisteren moet worden toegekend. Lisette Sevens geniet inter nationale belangstelling. Het Franse persbureau AFP sig naleert de diverse kwalitei ten van de aanvoerder van het Nederlands dameshoc keyteam: journaliste, pre sentatrice van de ochtend gymnastiek en bovendien nog leuk om te zien. Ook geldt Lisette, zo schrijft AFP, als de lieveling van de Ne derlandse journalisten. Op de vraag hoe veel aanzoeken zij tijdens haar verblijf in Los Angeles heeft gehad, antwoordde de hockeyspeel- ster: „Vijf. En dan tel ik al leen nog maar de mannen". Zeven politieagenten hebben maandag tijdens het Olym pisch bokstoernooi in Los Angeles de Algerijnse trai ner Lounes Lahiani buiten de arena gezet. Tijdens de partij in het zwaargewicht van zijn pupil Mohamed Bouchiche tegen de Cana dees Willie Dewit was de coach door de arbiter uit de Algerijnse hoek verwijderd, omdat hij zich luidkeels met de ontwkikelingen in de ring had bemoeid. Nadat de gong voor de laatste keer had geklonken, wilde de Alge rijn opnieuw de hoek in. Hij werd daarvan weerhouden door zeven zwaar bewapende agenten. Boksautoriteiten besloten dat Lahiani maan dag het sportpaleis niet meer BOKSEN Kwartfinales: Vlieggewicht (tot 51 kg): Steven McCrory (VSt) wint op punten (5-0) vaa Peter Ayesu (Maw), Eyup Can (Tur) wint op punten (4-1) van Yong-y, Heo (ZKo), Redzep Redzepovski (Joe) wint op punten (3-2) van Jeffrey Fenech (Aus), Ibrahim Bilali (Ken) wint op punten (5-0) van Lauream Ramirez (Dom). Lichtweltergewicht (tot 63,5 kg): Jerry Page (VSt) wint op punten (4-1 van Kim Dong-Kil (ZKo), Mirk Puzovic (Joe) wint op punten (5-0) van Jean Pierre Mbereke (Kam), Mircea Fulger (Roe) wint op punten (5-0 van Lofti Belkhir (Tur), Dhawee Umponmaha (Tha) wint op punten (5-0 van Jorge Maisonet (Pri). Middengewicht (tot 75 kg): Mohamed Zaoui (Alg) wint op punten (4.) van Moses Mwaba (Zam), Virgil Hill (VSt) wint op punten (4-1) van Da- mir Skaro (Joe), Joon-Sup Shin (ZKo) wint op punten (4-1) van Jeremiah Okorodudu (Nig), Aristides Gonzalez (Pri) wint op punten (4-1) van Pedro van Raamsdonk (Ned). VOLLEYBAL Dames: om zevende en achtste plaats: Brazilië - Canada 3-0 (15-9,15.3 15-8)om de vijfde en zesde plaats: Zuid-Korea - West-Duitsland 3-0 (15! 10,15-10,15-2). Heren, groep B: Groot-Britannië - Pakistan 0-0. ZEILEN Hornet, derde race: 1. Tim Rush/John Clark (GBr), 2. Peter Bennett/Giles Weston (GBr), 3. Nick en Tony Smither (GBr), 4. Fred Weenig/Edwi» Rooijmans (Ned), 5. Hein Bloemers/Eric Loeff (Ned). Stand: 1. Bennett/Weston 11,7 punten, 2. Aylard/Gill (GBr) 15, 3. Bloe- mers/Loeff 18,7, 4. Rush/Cl ark 25,5. Bines/Bines (GBr) 40. WATERPOLO Finalepoule: Verenigde Staten - Australië 12-7 (3-2,4-1,1-1,4-3). PAARDESPORT Eerste manche landenwedstrijd springruiters (drie beste deelnemers le]. len): 1. Verenigde Staten 4 straf punten (Leslie Burr met Albany 0, Joe Fargis met Touch of Class 0, Conrad Humfeld met Abdullan 8, Melanie Smith met Calypso 4), 2. West-Duitsland 20 strafpunten (Fritz Liggesme: Ramzes 17, Franke Sloothaak met Farmer 8, Peter Luther met Livius I Paul Schockemohle met Deister 4), 3. Spanje 21,5 strafpunten (Rutherfori Lathen met Idano 12, Alberto Honrubia met Kaoua 8, Luis Astolfi me: Feinschnitt 32,5, Luis Alvarez met Jexieo du Park 1,5), 4. Zwitserland 24, Canada 24, Groot-Brittannië 24, 7. Frankrijk 25,75, 8. Mexico 52,75,9. Ja- pan 53,5,10. Australië 56,11. Italië 59,25,12. Brazilië 60,5. KANO Uitslag enige kanoserie met Nederlanders: Heren K2 1000 meter heren: 1. Andersson - Sundqvist (Zwe) 3.31,72,2 Lebbink - Stevens (Ned) 3.34,04, 3. Canham - Raciborski (GBr) 3.35.93,4 Jenkinson - Richards (NZ1) 3.37,69,5. Debucke - Hanssens (Bel) 3.37,9? De nummers een, twee en drie gaan over naar de halve finales van derdag. De overigen gaan naar de herkansingen. ATLETIEK Heren, 110 meter horden, halve fi- nales (eerste vier naar finale) le serie: 1. Kingdom (VSt) 13,24 (evenaring Olympisch record), 2. E Tonie Campbell (VSt) 13,56, 3. Ste- phane Caristan (Fra) 13,62,4. Glass (Can) 13,88, 5. Moracho (Spa) 13,89, 6. Wu (Tai) 14,21, 8. Walker (GBr) gevallen. 2e serie: 1. Foster (VSt) 13,24 (evenaring Olympisch record), 2. McKoy (Can) 13,30, 3. Bryggare (Fin) 13,52, 4. Sala (Spa) 13,85, 5. Greaves 13,86,6. Fontecchio (Ita) 13,86,7. Wright (Aus) 13,93,8. Li (Chi) 14,15. Heren, 110 meter horden, finale: 1. Roger Kingdom (VSt) 13,20 (Olympisch record), 2. Greg Foster (VSt) 13,23, 3. Arto Bryggare (Fin) 13,40, 4. Mark McKoy (Can) 13,45, 5. Anthony Campbell (VSt) 13,55, 6. Stephane Caristan (Fra) 13,71,7. Carlos Sala (Ita) 13,80, 8. Jeff Glass (Can) 14,15. E Heren, 400 meter, halve finales Eerste halve finale: 1. Innocent Egbunike (Nig) 45.16 sec., 2. Alonzo Babers (VSt) 45.17, 3. Darten Clark (Aus) 45.26, 4. Sunder Nix (VSt) 45.41, 5. Aldo Canti (Fra) 45.59, 6. Michael Paul (Tri; 45.60, 7. Kriss Akabusi (GBr) 8. Susumu Takanao (Jap) 45.88. Tweede halve finale: 1. Gabriel Tiacoh (Ivo) 44.64, 2. Sunday Uti (Nig) E 44.83, 3. Antonio McKay (VSt) 44.92, 4. Bert Cameron (Jam) 45.10,5. Bruce Frayne (Aus) 45.21,6. Elvis Forde (Bar) 45.32,7. David Kitur (Ken) Dave Lishebo (Zam) 45.97. Dames, 400 meter horden halve finales (eerste vier naar finale): le serie: 1. Ann Louise Skoglund (Zwe) 55,17 (Olympisch record), 2. Cristi- na Cojocaru (Roe) 55,24, 3. Nawal El Moutawakel (Mar) 55,65, 4. Sandra Farmer (Jam) 56,05, 5. Sharieffa Barksdale (VSt) 56,19, 6. Giuseppena Ci- rulli (Ita) 56,45,7. Susan Morley (GBr) 56,87,8. Andrea Page (Can) 57,89. 2e serie: 1. P.T. Usha (Ind) 55,54, 2. Judi Brown (VSt) 55,97, 3. Debbie Flin- toff (Aus) 56,24,4. Tuija Heiander (Fin) 56,69, 5. Gladys Taylor (GBr) 56,72, 6. Olga Commandeur (Ned) 57,01, 7. Ruth Kyalisima (Oeg) 57,02, 8. Maria Usifo (Nig) 58,55. Heren, kogelslingeren finale: 1. Juha Tiainen (Fin) 78,08, 2. Karl-Hans Riehm (WD1) 77,98, 3. Klaus Ploghaus (WD1) 76,68, 4. Gianpaolo Urlando (Ita) 75,96,5, Orlando Bianchini (Ita) 75,94,6. Bill Green (VSt) 75,60,7. Har- E ri Huhtala (Fin) 75,28, 8. Walter Ciofani (Fra) 73,46, 9. Bob Weir (GBn 72,62,10. Martin Girvan (GBr) 72,32, Christoph Sahner (WD1) en Matt Mi- leham (GBr) 0. Heren, 800 meter finale: 1. Joaquim Cruz (Bra) 1.43,00 (Olympisch record), 2. Sebastian Coe (GBr) 1.43,64,3. Earl Jones (VSt) 1.43,83,4. Billy Koncellah (Ken) 1.44,03, 5. Donato Sabia (Ita) 1.44,53, 6. Edwin Koech (Ken) 1.44,86,7. E Johnny Gray (VSt) 1.47,89,8. Steve Ovett (GBr) 1.52,28. S Dames, 400 meter finale: 1. Valerie Brisco-Hooks (VSt) 48,83 (Olympisch record), 2. Sandra Cheeseborough (VSt) 49,05,3. Kathryn Cook (GBr) 49,42, 4. Marita Payne (Can) 49,91, 5. Lillie Leatherwood (VSt) 50,25, 6. Ure Thimm (WD1) 50,37, 7. Charmaine Crooks (Can) 50,45, 8. Ruth Waithera E (Ken) 51,56. Dames, 800 meter finale: 1. Doina Melinte (Roe) 1.57,60, 2. Kim Gallagher (VSt) 1.58,63, 3. Fita Lovin (Roe) 1.58,83, 4. Gabriella Dorio (Ita) 1.59,05,5. Lorraine Baker (Gbr) 2.00,03, 5. Ruth Wysocki (VSt) 2.00,34 7. Margrit E Klinger (Wdl) 2.00,65,8. Caroline O'Shea (Ier) 2.00,77. E Heren, series 3000 meter hindernisloop (eerste zes en de zes snelste verlie- zers naar halve finales): le serie: 1. Diemer (VSt) 8.25,92, 2. Ramon (Spa) 8.26,04,3. Baccouche (Tun) 8.27,49, 4. Van Dijck (Bel) 8.29,68, 5. Ulloa (Chi) 8.29,71, 6. Debacker (Fra) 8.30,35,7. Davies-Hale (GBr) 8.31,97,8. Panetta (Ita) 8.37,05. 2e serie: Korir (Ken) 8.29,08, 2. Hackney (GBr) 8.30,31, 3. Mahmoud (Fra) 8.30,85, 4. Koeleman (Ned) 8.31,54, 5. Duhaime (Can) 8.31,54, 6. Rios (Port) 8.31,88,7. Boffi (Ita) 8.32,26,8. John Gregorek (VSt) 8.38,43. 3e serie: 1. Kariuki (Ken) 8.19,45, 2. Renner (NZe) 8.22,95, 3. Daenens (Bel) 8.28,26,4. Marsh (VSt) 8.29,23,5. Reitz (GBr) 8.29,33,6. Ekblom (Fin), 7. Phi- lippou (Cyp) 8.30,09,8. O'Brien (Ier) 8.31,89. Op grond van hun tijden plaatsten zich: Philiippou, O'Brien, Davies-Ha- le, Boffi, Panetta en Gregorek. Heren, 10.000 meter: 1. Alberto Cova (Ita) 27.47,54, 2. Martti Vainio (Fin) 27.51,10, 3. Michael McLeod (GBr) 28.06,22, 4. Mike Musyoki (Ken) 28.06,46, 5. Salvatore Antibo (Ita) 28.06,50,6. Christoph Herle (WD1) 28.08,21,7. Sios- thenes Bitok (Ken) 28.09,01, 8. Yutaka Kanai (Jap) 28.27,06, 9. Steve Jones (GBr) 28.28,08, 10. John Treacy (Ier) 28.28,68,11. Musa Gouda (Soe) 28.29,43, 12. Zephaniah Ncube (Zim) 28.31,61,13. Nick Rose (GBr) 28.31,61,14. Zaka- raiah Barie (Tan) 28.32,28, 15. Joseph NZau (Ken) 28.32,57, 16. Pat Porter (VSt) 28.34,59,17. Masanari Shintaku (Jap) 28.55,54. E Heren, verspringen: 1. Carl Lewis (VSt) 8,54, 2. Gary Honey (Aus) 8,24 (tweede poging: 8,18), 3. Giovanni Evangelisti (Ita) 8,24 (8,09), 4. Larry My- E ricks (VSt) 8,16,5. Yu Huang Liu (Chi) 7,99,6. Joeyt Wells (Bah) 7,97,7. Ju- nichi Usui (Jap) 7,87,8. Jong-Il Kim (ZKo) 7,81. HOCKEY Dames: West-Duitsland - Nieuw-Zeeland 1-0 (O^P). E Stand: 1. Nederland,3 3 0 0 6 10-4, 2. West-Duitland 4 2 1 1 5 8-8, 3. Ver- E enigde Staten 3 2 014 7-3,4. Australië 31113 6-4,5. Canada 3 1022 3-8,6 Nieuw-Zeeland 4 00 4 01-8. KUNSTZWEMMEN zs Duetten, stand na de eerste dag: 1. Verenigde Staten (Candy Costie/Tracy Ruiz) 98.4 punten; 2. Canada (Sharon Hambrook/Kelly Kryczka) 97.8; 3.j Japan (Saeko Kimura/Miwako Motoyoshi) 96.8; 4. Groot-Brittannië (Ca- roline Holmyard/Carolyn Wilson) 92.6; 5. Zwitserland (Edith Boss/Kan,111 Singer) 91.4; 6. Nederland (Katrien Eijken/Marijke Engelen) 91.0; 7. Frankrijk (Pascale Besson/Muriel Hermine) 90.4; 8. Mexico (Claudia No- j SE velo/Pilar Ramirez) 90.2; 18. Nederlandse Antillen (Ester Croes/Nicoie Hoeverts) 76.4. 1 VOETBAL Kwartfinales: Brazilië - Canada 1-1 (na verlenging), Brazilië in halve n- nale door strafschoppen, West-Duitsland - Joegoslavië 2-5 (2-2). HANDBAL ift Heren, groep A: Roemenië - Japan 28-22 (12-11), IJsland - Algerije 19-10 (7-7), Joegoslavië - Zwitserland 25-11 (12-6). Stand: 1. Roemenië 4 4 0 0 8 102-82,2. Joegoslavië 4 3 1 0 7 104-58,3. IJsla^ 4 21 15 79-80,4. Zwitserland 4 2 0 2 4 67-79,5. Algerije 4 0 0 4 0 59-88,6. Ja- E pan 4 0 04 067-101. Heren, groep B; West-Duitsland - Zuid-Korea 37-25, Denemarken - Zv/e- den 26-19, Spanje-Verenigde Staten 17-16. Stand: 1. Denemarken 4 4 0 0 8 97-79, 2. West-Duitsland 4 4 0 0 8 94-77, J Zweden 4 2 0 2 4 93-85,4. Spanje 4 2 0 2 4 80-80, 5. Verenigde Staten 4 004 E 69-78,6. Zuid-Korea4 0 0 4 0 101-135. WATERPOLO Finalegroep: Joegoslavië - Australië 9-6 (3-1,0-2,3-2,3-1), Verenigde Sta- E ten - Nederland 8-7 (2-2,3-2,3-2,0-1), West-Duitsland - Spanje 8-8 (1-2- E 2,4-1,1-3). 1C, Stand: 1. Joegoslavië 2 2 0 0 4 18-11, 2. Verenigde Staten 2 2 0 0 4 E West-Duitsland 2 110 3 18-14,4. Spanje 2 011116-18, 5. Nederland 2 O"' E 012-17,6. Australië 2 002 012-19. VOLLEYBAL Heren, groep B: Canada - Japan 3-0 (15-10,15-8,15-9), Egypte - Italië u- E (4-15,7-15,6-15). rhj. Stand: 1. Italië 4 317 11-4,2. Canada 4 317 10-3,3. Japan 4 3 17 9-5,4. Cm na 4 1 3 5 3-9,5. Egypte 4 0 4 0 0-12. 1f- Heren, groep A: Zuid-Korea - Argentinië 3-2 (15-6, 14-16,13-15,15-u 12), Brazilië-Verenigde Staten 3-0 (15-10,15-11,15-2). iiA Stand: 1. Verenigde Staten 4 3 1 69-4 168-117,2. Brazilië 431610-4191-1* 3. Zuid-Korea 4 3 1 69-6 203-162,4. Argentinië 4 1 3 2 7-9 184-207,5. Ture*1" 4 0 4 0 0-12 64-180. SUHOONSPRINGEN Uitslag driemeterplank dames: 1. Sylvie Bernier (Can) 530.70 punten- Kelly McCormick (VSt) 527,46, 3. Chistina Seufert (VSt) 517,62, 4. U Hua (Chi) 506.52, 5. Li Qiao Xian (Chi) 487.68,6. Elsa Tenorio (Mex) «P 7. Lesley Smith (Zim) 451.89,8. Debbie Fuller (Can) 450.99,10. Daphne J°n E gejans (Ned) 437.40. ^liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMAiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiii"1111" Door Rob Ve lOS ANGELES - Doffe ker nooit bespaard geble' ^et treurdal is waarin zi, zij zich pleegt te verheffe in feite het enige houvast ste olympische start. De afgelopen weken kunn< noemd voor de sportcarrière r(.l() kampioene. Drie weken gedachte door haar hoofd da je Olympische Spelen zou mo Een ontstoken achillespees ontnam haar de mogelij khe- ,jen tot hardlopen. De vrees voor wéér een operatie op jaar lichaam was groot. Na een gesprek met haar artsen, OTrd besloten de kwetsuur met een injectie op te lossen. Een verdunde dosis cortiso ne werd op 18 juli in het pijn lijke lichaamsdeel gespoten. Een geneesmiddel waaraan onder andere de voor topsport ongeschikt verklaarde Jos Hermens nog met afschuw te rugdenkt. Bij een eventuele geslaagde greep naar goud volgt bovendien de dopingcon trole. Decker: „Het was een zeer lichte oplossing die vol gens de artsen binnen twee weken uit mijn lichaam is ver dwenen. Het was de meest pijnlijke injectie die ik ooit heb gehad. De dag erna heb ik enorm moeten lijden; ik was depressief en had de Spelen al opgegeven. Het herstel volgde echter snel, mede door zwem- oefeningen, al acht ik het een wonder dat ik deze week kan starten". Geheel in Decker-stijl ves tigde zij twee weken later in haar woonplaats Eugene een nieuw wereldrecord op de nog onderontwikkelde 2000 meter. Dat is tekenend voor de vol harding van de frêle, pas 26 jaar jonge atlete. Maar het geeft ook een duidelijk beeld van de ongezond fanatische wijze waarop zij, uitgerust met de grootste maat oogklep pen, haar sport bedrijft. Op elfjarige leeftijd vulde ze een paar verloren uurtjes met een cross-country-wedstrijd, die zij won. Vanaf dat moment was ze nog moeilijk af te stop pen. Enige tijd later liep Mary Decker in één weekeinde een marathon en twee baanwed- strijden. Een dag later lag zij onder het mes voor een blinde darm operatie. Zij trainde als een volwassene; geen mens die het nog in volle groei zijnde kind tegen zichzelf in bescher ming nam. Zij kwalificeerde zich als dertienjarige voor de Spelen in München, maar kinderarbeid is daar op die leeftijd nog niet toegestaan. Twee jaar later vestigde zij drie wereldrecords en boekte ze winst in de inter land VS-Sovjet-Unie. Daar mee werd de glorieperiode voorloping afgesloten. Scheenbeen In het jaar dat haar onoplet tende ouders uit elkaar gingen (1976), kreeg Decker een ge heimzinnige scheenbeenaan- Hllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll: Door Rob Velthuis LOS ANGELES - Joaquim Cruz had ooit de opvattin gen van de doorsnee Brazi liaan. Van atletiek moest hij niets hebben. Nu hoopt hij dat zijn gouden medaille op de 800 meter zal bijdragen tot enige ontwikkening van de meest achtergebleven sPort in zijn land. Eerdere gouden pogingen van hink- stap-springer Adima da Sil- va in 1952 en 1956 waren wat dat betreft vergeefs. „Voetbal is bij ons uiter aard de eerste sport, daarna Volleybal", aldus Cruz. „Ik denk dat atletiek op de laat ste plaats komt. Die sport Wordt in Brazilië helemaal niet gewaardeerd. Tijdens de wereldkampioenschap- Pen in Helsinki was er niet eens een televisieploeg aan- Wezig. Ik kon niet over een masseur beschikken en een nationaal uniform was niet voorhanden. Ik liep in een Pak van Jamaica rond want dat had ook de geel-blauwe kleuren". Cruz is benieuwd of zijn verbluffend oppermachtige zege in Los Angeles iets blij-

de Stem | 1984 | | pagina 8