Zeldzame flora verdwijnt KABINET STELT SPECIAAL PROGRAMMA OP SPRINGKOE 'Snel vertrek landurig werkloze gastarbeiders' Van noodstop tot roulette ÜEpSP Hervormden gaan door met verzet tegen kernwapens ER" Dienstweigeraars niet meer bij 'linkse clubs' DE STEM COMMENTAAR Geen Tien Weerzinwekkend T5 PAGINA 2 1 WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 T28 PAGINA 3 iBINNEN-BUITENLAND: iver broodjes ONDANKS VERMOEIDHEIDSVERSCHIJNSELEN Politie kent daders van gijzeling DEN HAAG - Er komt een speciaal program ma voor vluchtelingen om hen in Nederland aan een baan te helpen. Het gaat om vluchte lingen die door Nederland zijn uitgenodigd hier te verblijven. ONBEHOORLIJK BESTUUR ADVIES AAN KABINET: DE SUPERHEFFING OP MELK: 4 ele honderden - FOTOUPI ers voor veel mij nwerkers J een protest tegen het Eige economische systeem Toot-Brittannië. Dat sys- 1 heeft er volgens hen toe ld, dat mijnen met een mende kolenvoorraad ge in moeten worden. Er is Jfgelopen jaren veel te lig geïnvesteerd in de brnisering en de kompels leren daar de prijs voor Stalen. deze strijd lijken veel l werkers en hun gezin - J bereid heel ver te gaan. Ier? Degenen die de span- 1 niet meer kunnen ver ten en weer aan het werk Ji, worden een „scab", een Irkruiper. Dat leidt in de pten gemeenschappen die nijnwerkersdorpen zijn, tot hartverscheurende leien. Zo heeft een mijn- ier, die door financiële llemen gedwongen weer T het werk was gegaan, Jnoord gepleegd. Uit het ferzoek is gebleken dat de |iw en kinderen van de enkele malen telefo- i waren bedreigd. Ande- jscabs" worden door hun eving, inclusief hun fa- b, met de nek aangeke- I Weer anderen hebben, at de ruiten van hun hui- I waren ingegooid en er [id was gesticht, moeten hten. schade die de mijnsta- de Britse economische Ikkent loopt in de miljar- feuldens. De schade en el- Ie die wordt toegebracht 1 menselij ke verhoudin- I is niet meer te becijfe- Copyright The Guardian "De Stem Ir is het gelukkig nog niet pmen. Anders zou de p niet meer te overzien geweest. toeristen die ondanks ongunstige voortekenen toch als vakantiebe- ïming hebben uitgeko- zullen er door het soepe- egverkeer, door de afwe- eid van de stakingen en de lege plekken in de ls geen spijt van hebben, hoge Italiaanse prijzen hten zij te voorkomen kritischer te kopen, door scher te spenderen. De en restauranthouders tateren bij de buitenlan- deze keer een grotere rgdheid over het budget, vordt zelden nog met de dicht gekocht, en de pa- imbottini (belegde djes) en pizza's uit het tje vervangen de copieu- i veel te dure maaltijden ie restaurants, tot groot Iriet van de Italiaanse ica. oor het volgend jaar is campagne aangekondigd de toeristische tarieven te verhogen, zoals dit in vele concurrerende len. En het zit erin dat dit eurt, want voor volgend wordt er nog maar een atie van zeven procent wacht, in plaats van de elf cent van nu. Van onze redactie binnenland BEN HAAG - Ondanks 'ver moeidheidsverschijnselen' gaat de Nederlands Hervorm de Kerk door met het verzet legen de toenemende kernbe wapening. In een brief ter gelegenheid van de vredesweek (23 tot 30 september) stelt het modera- men (bestuur) van de Her vormden dat het vredeswerk niet mag verslappen. Herinnerd wordt aan het herderlijk schrijven van 1962 over de kernwapens, waarvan de oprichting van het Inter kerkelijk Vredesberaad IKV in 1967 het gevolg was. In de brief wordt geconsta teerd dat de discussie over de kernwapens steeds heviger wordt. Dat verbaast het mode- ramen echter niet gezien het 'dodelijke gevaar' van kern wapens, waarvan blijkbaar steeds meer mensen zich be wust worden. De Hervormde gemeenten mogen zich volgens het mode- ramen niet laten indutten. Hoewel de vermoeidheid in de discussie toeslaat, moeten de gemeenten met 'niet aflatende ijver' blijven getuigen tegen de kernwapens. Van een onzer verslaggevers SWALMEN - De identiteit van de drie mannen, die maandagmiddag het echtpaar Vaessen-Mertens uit Swalmen gijzelden en na een groot scheepse klopjacht naar Bel gië zijn gevlucht, is inmiddels bij de politie bekend. Het zijn twee Belgen van 29 en 36 jaar en een 34-jarige man uit Heer len. Hoewel de politie verder in alle talen zwijgt duikt in Bel gië de naam van de beruchte gangster Robert van Woir- beeck op als mogelijke mede dader. Hij ontsnapte ruim 2 maanden geleden voor de vijf de keer uit de gevangenis van Aarle, nadat hij was veroor deeld tot 20 jaar cel. Zijn naam wordt in verband gebracht met de klopjacht in Midden-Limburg omdat de in Sint Truiden geboren misda diger in het verleden bij ont snappingen eveneens mensen gijzelde, gebruik maakte van gestolen auto's en al schietend de politie van zich af schudde. Toen hij mei dit jaar uit de cel ontsnapte, wist hij alweer schietend uit de handen van de rijkswacht te blijven. In deze zaak is eveneens de naam van de Luxemburger Pierre Frère genoemd. Frère zat in België achter slot en grendel wegens het plegen van een gewapende overval, doch ook hij wist zeer recent uit te breken. Van onze redactie binnenland UTRECHT - Als er niet snel wordt ingegrepen zal tegen het eind van deze eeuw een groot deel van de zeldzame planten in Nederland zijn verdwenen. Vooral door de moderne landbouwtechnieken zijn sinds het begin van deze eeuw veel plantesoorten verdwenen, ter wijl de overgebleven soorten in steeds sneller tempo zeld zaam worden. Dat zegt de bioloog drs. E. Weeda, die de afgelopen jaren 440 zeldzame plantesoorten heeft bestudeerd. Van die 440 zijn er sinds de eeuwwisseling 70 helemaal verdwenen, ter wijl de rest dreigt te verdwijnen of steeds minder voorkomt. Bij de verdwenen soorten zijn veel akkerplanten en plan ten die thuishoren op droge graslanden. Het gebruik van on kruidverdelgers en overbemesting zijn de belangrijkste oor zaken van het uitsterven van plantesoorten. Ook de ontwa tering van grote delen van Nederland heeft het plantenleven veel schade berokkend, zegt hij. Er zijn volgens hem nog wel mogelijkheden om een deel van de schade te herstellen. Veel wilde planten blijken op wegbermen, spoordijken en zandafgravingen goed te gedij en. Het is zaak die plaatsen niet aan de heersende opruim woede op te offeren. Het is ook belangrijk bestaande natuurreservaten goed te beheren en nieuwe reservaten te stichten, aldus Weeda. 'Baan voor vluchtelingen' Van onze redactie binnenland Het programma zal onder meer bestaan uit scholing gericht op het vinden van werk. Daarnaast zal iedere daarvoor in aanmerking komende vluchteling de mo gelijkheid krijgen werkervaring op te doen op onze arbeidsmarkt. Dat schrijft staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (Sociale Zaken) aan de Tweede Kamer. De bewindsvrouw kondigt de maatregelen aan naar aanleiding van een on derzoek naar de arbeids marktpositie van door ons land uitgenodigde vluchtelin gen. Het onderzoek richtte zich op Latijns-Amerikaanse en Vietnamese vluchtelingen. Het blijkt dat de werkloosheid on der vluchtelingen bijzonder hoog is. De onderzoekers schatten het werkloosheids percentage op vijftig. Verreweg de grootste groep werkloze vluchtelingen wordt gevormd door Vietnamezen. Dat is opvallend want in an dere landen (Amerika, Cana- WELLICHT geïnspireerd door de verslaggeving van het parle mentaire enquêteonderzoek naar het doen en laten van het RSV- concern heeft het NOS-tv-journaal opmerkelijk veel ruimte gege ven aan degenen die een omstreden rol spelen in een andere af faire: het smeergeld dat bepaalde leden van de directie van het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds via frauduleuze handelingen zouden hebben opgestreken. Er is natuurlijk wel een verschil tussen een parlementaire en quêtecommissie en een tv-journaal. In het ene geval worden ge tuigen onder ede gehoord en kan de 'aanklager' al het materiaal opeisen dat hij relevant acht voor zijn onderzoek; in het andere is het tv-journaal afhankelijk van de kwaliteit van zijn journalisten en kan het niet veel meer doen dan doorgeven wat de ondervraag den kwijt willen. Natuurlijk: de ABP-affaire verspreidt een onverkwikkelijke geur. Wat ons betreft wordt het verklaren van de oorsprong daar van liever overgelaten aan de rechter dan aan een NOS-journaal dat bi] gebrek aan nieuws in de komkommertijd zijn toevlucht neemt tot hoogstandjes die ook uit het oogpunt van journalistieke ethiek niet met tienen gehonoreerd kunnen worden. PAUS JOHANNES PAULUS II en president Reagan hebben met elkaar gemeen dat zij arbortus en gedwongen sterilisatie be schouwen als verwerpelijke vormen van gezinsplanning. De paus leert zelfs dat alle methoden van kunstmatige geboortebeperking (behalve vrijwillige onthouding) ongeoorloofd zijn. Maar als dan vervolgens de vraag aan de orde komt hoe de bevolkingsexplo sie, die grote delen van de wereld in 'onbeschrijfelijke ellende' dreigt te storten, dan wel tegengegaan behoort te worden blijken de opvattingen van het Witte Huis en het Vaticaan mijlenver uit een te liggen. Laat de Derde Wereld delen in jullie rijkdom, zegt de paus tot de geïndustrialiseerde landen, dan hoeft niemand daar nu en la ter van honger en gebrek om te komen. De Amerikaanse presi dent daarentegen is er heilig van overtuigd dat de arme landen best zelf orde op zaken kunnen stellen als zij zich maar bekeren tot het neo-kapitalistische systeem van de westerse democra tieën. Het lijkt niet erg waarschijnlijk dat de receptuur van het Vati caan en het Witte Huis de internationale bevolkingsconferentie, die op het ogenblik in Mexico City (14 miljoen inwoners I) wordt gehouden, afdoende oplossingen aan de hand zal doen voor de gevolgen van de te verwachten bevolkingsgroei van 4,8 miljard nu tot 6,1 milard in 2000 en 9,6 miljard in 2025. De pauselijke roep om meer ontwikkelingshulp zal de afgevaardigden uit de on derontwikkelde landen misschien een beleefd applaus ontlokken maar zij weten allemaal dat de bewapeningswedloop, zowel in de Oostbloklanden als in het Westen, een veel hogere prioriteit heeft dan ontwikkelingshulp. En wat Reagans ode aan de westerse 'way of live' betreft: om haar economie op onze leest te kunnen schoeien moet de Derde Wereld eerst industrialiseren; daartoe ontbreken de financiële middelen. Overigens zal het de arme landen niet ontgaan zijn dat zelfs het steenrijke Amerika niet bij machte dan wel niet bereid is al zijn burgers een behoorlijk bestaan te garanderen. Onder Rea gan is het aantal Amerikanen, dat onder de weistandsgrens leeft, 9estegen tot 35 miljoen. Het Witte Huis heeft arbortus als middel tot geboortebeperking weerzinwekkend' genoemd. Het zou ons niet verbazen als de Chinezen in hun hart dezelfde mening zouden zijn toegedaan. Chinezen zijn namelijk gek op kinderen. Op het ogenblik telt Chi na echter al meer dan één miljard inwoners. Daarom is per gezin maar één kind toegestaan. Een mensonwaardige regeling Ja zeker. Maar wat moet je als het nu al een geweldige opgave is om al die honderden miljoenen te voeden, te kleden en scholing en huisvesting te geven In een groot aantal andere ontwikkelingslanden is de situatie niet veel anders. Ons past het daarom niet om met vrome geba- 'en schande te roepen als overbevolkte landen bij het terugdrin- 9en van de bevolkingsgroei hun toevlucht nemen tot 'weer zinwekkende' middelen. Sterker nog: het Westen is mede verant woordelijk voor zulke methoden van geboortebeperking omdat het meer geld stopt in wapens dan in de hulp aan arme landen. Cie prioriteitsstelling is nog veel weerzinwekkender, want daar door sterven per dag nog eens 40.000 kinderen van honger en door ziekte. da, Frankrijk en Zweden) ls de werkloosheid onder Vietna mezen veel kleiner. Dat is ge deeltelijk te verklaren door de krappere arbeidsmarkt in Ne derland. Verder speelt een rol dat in andere landen de taal barrière minder hoog of dat het toelatingsbeleid strenger is. Volgens de staatssecretaris is het verschil echter ook voor een deel het gevolg van een andere banaderingswijze. Zo wel in Amerika als in Canada ligt de nadruk in het beleid sterk op het vinden van werk. In die landen wordt de voor keur gegeven aan het tijdelijk plaatsen van vluchtelingen in slecht betaalde banen met weinig of geen promotiekan sen boven het laten voortdu ren van werkloosheid. In ons land wordt meer waarde ge hecht aan het vinden van pas sende arbeid. Het lijkt de staatssecretaris verstandig om de vluchtelin gen werkervaring te laten op doen door het subsidiëren van tijdelijke arbeidsplaatsen bij overheidsinstellingen en door het vergoeden van loonkosten bij bedrijven voor iedere daarvoor in aanmerking ko mende vluchteling. Zaterdag krijgen de bezoekers van het ruiterfestival in Scherpenzeel een bijzondere deelnemer te zien: de koe Sarina, die dan behalve als trekdier ook haar kunstjes als springkoe zal demonstreren. Gisteren oefenden de 16-jarige Rita Wolswinkel (links) en haar evenoude vriendin Sonja Liefting voor de laatste keer met Sarina. - fotoanp Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - „Ronduit grof", zegt de Vereniging Kerk en Vrede in Amers foort. „Schandalig, maar het verbaast ons niet", reageert de X min V-beweging in Den Haag. „Onbehoorlijk bestuur" is een andere kwa lificatie. De beide instellingen hou den vol officieel niets te we ten van het feit dat het mi nisterie van Sociale Zaken de betrekkingen met deze twee instellingen heeft ver broken en bovendien die met de Stichting Aktieve Ge weldloosheid in Zwolle en de Stichting ter behartiging van de Materiële Belangen van de Evangelische Uni versiteitsgemeente in Utrecht. Sociale Zaken heeft laten weten dat bij de vier ge noemde instellingen geen dienstweigeraars meer zul len worden geplaatst voor de alternatieve vervulling van de dienstplicht - en ontkent overigens dat de instellingen niet zijn ingelicht: „Tegelijk met een persbericht zijn de brieven de deur uitgegaan". Volgens het ministerie, dat de plaatsing van erken de gewetensbezwaarden re gelt, hebben de vier instel lingen zich niet gehouden aan de voorwaarden die gel den bij het tewerkstellen van gewetensbezwaarden. De belangrijkste voor waarden zijn dat de tewerk- gestelden zich niet bezig mo gen houden met zaken op het terrein van de burgerlij ke ongehoorzaamheid, en dat goede controle mogelijk is op de tewerkgestelden. „Daar hebben de instellin gen zich niet aan gehouden", laat een woordvoerder van Sociale Zaken weten. „Dat kan men nou wel zeggen", verklaart Arjan Alblas van de X min Y-be- weging ('Wij zijn een linkse club die verzet in binnen- en buitenland steunt'), „maar het komt er op neer dat men gewoon de touwtjes aan haalt. De huidige regering vindt ons kennelijk te links en daarom worden we aan de kant geschoven". Sociale Zaken: „Gewe tensbezwaarden kunnen worden ondergebracht bij de overheid óf bij organisa tie die werken in het alge meen belang. Daaronder re kenen wij ook instellingen die zich bezighouden met oorlog en vrede. Maar als men burgerlijke ongehoor zaamheid propageert wordt dat door ons geacht niet in het algemeen belang te zijn". Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Er moet snel een regeling komen die het mogelijk maakt langdurig werkloze buitenlanders van 45 jaar en ouder met een uitkering voorgoed naar hun land te laten terugkeren. Die regeling moet uitslui tend gelden voor oudere werk lozen, van wie het gezin nog in het land van herkomst woont. Het gaat om totaal zo'n 3.000 personen, hoofdzakelijk Tur ken en Marokkanen. Dat staat in een advies van de Adviescommissie Onder zoek Minderheden (ACOM) aan de minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken). Bedoelde groep ex-gastar beiders zal volgens de ACOM niet veel groter worden, omdat de meeste jongere buitenlan ders hun gezin wèl in Neder land hebben en hier voor het merendeel zullen blijven. Voor de oudere werkloze al leenstaanden adviseert de commissie de invoering van een afzonderlijke rijksgroeps regeling op basis van de bij standswet. Daardoor zouden Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - „Het is een nóódstop, afgedwongen door dat tot nu toe de politieke wil ontbrak om tijdig tot andere en betere oplossingen te ko men". Dat zei drs. H. Schelhaas, voorzitter van het Produkt- schap voor Zuivel, op 4 januari 1984 in zijn nieuwjaarsrede, en hij had het over de toen duide lijk aan de Europese einder opdoemende superheffing op melk. Die er in april ook kwam. Want de melkplas in de EG moest worden aangepakt. Schelhaas sprak over een EG 'in een permanente crisis'. „Er zou een algemene verantwoor delijkheidsheffing moeten ko men voor de EG-ministerra- den voor onjuist beleid en een superheffing voor elk besluit dat deze regeerders hadden moeten nemen, maar niet of te laat hebben genomen". En half schertsend: „Die laatste hef fing zou ruimschoots in staat zijn de EG aan voldoende nieuwe financile middelen te helpen". Zoals de man van het pro- duksschap toen zei te vrezen géven de administratieve af wikkelingen van de ingevoer de superheffing thans massa's problemen. Alleen al de beoor deling van de individuele aan vragen om méér melk te mo gen produceren dan volgens die heffing is toegestaan be zorgt de daarvoor aangewezen commissie uitputtend werk: van de 60.000 melkveehouders wilde helft als uitzonderings geval worden bestempeld. „Dat wordt een ondankbare klus", zegt een woordvoerder van het Landbouwschap. Elk melkveebedrijf krijgt zijn eigen maximale, heffings- vrije produktiehoeveelheid (contigent) toegewezen. Komt het daar bóven, dan betaalt men een boete - de superhef fing - van 56,22 cent per te veel gemolken kilo melk. Het jaar waarvoor het contingent geldt loopt van 8 april 1984 tot en met 6 april 1985. Landelijk moet de melkpro- duktie in dat jaar met 6.6 pro cent terug. Omdat er echter ruimte moet zijn om melkvee bedrijven die in een bijzondere situatie verkeren toegemoet te komen en een gehele of ge deeltelijke ontheffing te verle nen is het landelijke percenta ge gesteld op 8,65. Daardoor wordt er méér op de produktie bezuinigd en kunnen de 'moei lijke gevallen' via herverde ling iets méér melken. Om daarvoor in aanmer king te komen moeten melk veehouders aan bepaalde voorwaarden voldoen. De grote vraag is of de com missie eind dit jaar klaar zal zijn met het behandelen van al die aanvragen. Het ministerie van Landbouw heeft geen flauwe notie. Het Landbouw schap durft het niet te voor spellen. De helft van de 60.000 melk veehouders komen bij de lan delijke commissie voor de toe kenning van extra quota te biecht. Er is maar ruimte voor een aanzienlijk beperkter aantal - de rest krijgt 'nee' te horen. Wordt de superheffing dan toch een roulette? zij die dat willen ons land kunnen verlaten, ofwel met een afkoopsom ineens, ofwel met een periodieke uitkering, die in het land van herkomst wordt uitbetaald. Deze regeling zal voor de overheid in ieder geval niet duurder zijn dan de huidige, meent de ACOM. De kansen van oudere werkloze buitenlanders om ooit weer aan de slag te komen zijn nihil. Tien tot twintig ja ren van zware, geestdodende arbeid hebben hun sporen bij hen nagelaten. De meeste mannen met wie de onderzoe kers spraken, maakten een volkomen apathische indruk. De enige band die zij nog met Nederland hebben is hun (steeds lager wordende) werk loosheidsuitkering. Velen willen alleen nog maar terug naar huis, maar kunnen dat bij de huidige re gelingen niet omdat zij dan die uitkering - hun enige bron van inkomsten - zouden verliezen. De Remigratieraad, waarin vakbonden, de Raad van Ker ken en organisaties van bui tenlandse werknemers zitten, is bezig met het formuleren van een standpunt over de kwestie van terugkeer met be houd van uitkering. De Twee de Kamer zal hierover dit na jaar debatteren. Eerder kwam het Neder lands Centrum voor Buiten landers (NCB) met het plan al le in Nederland wonende werkloze buitenlanders met behoud van hun uitkering in staat te stellen naar hun land van herkomst te laten terug keren. De FNV opperde deze moge lijkheid voor werkloze buiten landers van 57,5 jaar en ouder. Dit zou ook moeten gelden voor diegenen die door langere werkloosheid in de bijstand terecht zijn gekomen. De uit kering zou moeten doorlopen tot de pensioengerechtigde leeftijd. Tegenstander blijft deze vakbond van een afkoop som ineens, wat volgens de FNV als een 'oprotpremie' kan worden opgevat. Steeds meer mensen houden van een 'wilde' vakantie. ..Ja, dat kun je lezen in de maan dagkranten, zou ik zeggen. Mensen duiken in de drank in plaats van in zee. Weekend- rellen zijn vaste prik. Lezers van het Vakantiedag boek hebben de afgelopen we ken ervaren dat op een ogen schijnlijk gewone camping heel vreemde dingen kunnen gebeuren. Diefstal, mysterieu ze verdwijningen, relatie-con flicten, geweld, het is allemaal heel gewoon geworden. 'Wilde' vakanties. De filmin dustrie kent ze al lang. Vakan ties met witte haaien, met on deraardse monsters en krank zinnige killers hebben al dui zenden bioscopen vol gekre gen. Maar ik begrijp dat men met 'wilde' vakanties iets anders bedoelt. Het betekent dat mensen de officiële campings en logeerplaatsen mijden en op hun eigen houtje recreëren. Je bent wild en je kampeert maar wat. Persoonlijk vind ik, en ik word in dat opzicht gesteund door niemand minder dan drs. F. de Wijs, dat vakantie wild móet zijn. Het is de enige manier om uit de sleur te komen. Daarbij hoeven niet direct kustplaatsjes binnenste buiten gekeerd en duinen afgegraven te worden. Zo ver hoeft het niet te gaan. Maar in de va kantie moet het beest in de mens uitgebreid gelucht wor den, daar blijf ik bij. Onderdrukking van de vakan tie-jubel is niet goed. Dan krijg je toestanden als op Sri Lanka. Daar is een hele plaats lek geschoten omdat de men sen wat onrustig deden. Op naar de volgende vakantie. MERIJN Bisschoppen OP 13 en 14 augustus zullen de Nederlandse bisschoppen overleg voeren met delegaties van het katholiek onderwijs. Op de agenda staat de toe komstige verhouding van de bisschoppen met twee katho lieke opleidingsinstituten. Verder zullen de bisschoppen spreken over een herderlijke brief inzake de werkloosheid en leden benoemen voor het Landelijk Pastoraal Overleg op 278 oktober. Heroinedode IN Amsterdam is een 17-jarige Italiaan overleden na het ge bruik van een grote hoeveel heid heroine. Het is het 41ste heroineslachtoffer dit jaar in Amsterdam. Okto HET personeel van de karton fabriek Okto in Winschoten vraagt regering, parlement en vakbonden in een open brief waarom nog steeds geen onaf hankelijk bureau is ingescha keld om te onderzoeken of Ok to kan worden heropgestart. Deze ultra-moderne fabriek is in 1980 gesloten. De machines zijn al die tijd echter in tact gehouden. Schietpartij EEN 41-jarige Hagenaar is gisteren door een onbekende in het hoofd geschoten. De man is in een kritieke toestand in een ziekenhuis opgenomen. Hij is volgens de politie moge lijk beroofd. Inbreker EEN 33-jarige inbreker heeft zich dinsdag bij de Amster damse politie gemeld met vijf zakjes heroine en de bood schap dat hij wilde worden gearresteerd. Hij zei op 3 augustus in inbraak te hebben gepleegd in Bennebroek waar hij 13.000 gulden had buitge maakt. Bij nadere informatie bleek dat te kloppen, waarop de man inderdaad werd inge sloten. Prijs auto's DE laatste weken zijn de prij zen van tweedehandsauto's aanzienlijk gedaald. „De kor tingen liggen vaak tussen de 10 en 20 procent", zegt een woordvoerder van de Bovag (bond van garagebedrijven). 'Vleeschmeesters DE Haagse rechtbank heeft de vroegere voorzitter van de Raad van Bestuur van de 'Vleeschmeesters', de 51-jarige E. T., veroordeeld tot twaalf maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en een boete van 130.000 gulden wegens fraude met EG-subsidies.

de Stem | 1984 | | pagina 3