Boete voor overbeladen vrachtauto Zig-zaggen met sleepboot op W ester schelde Zeeuwse dag bij j eugdbrandweer- kamp Terneuzen OVEREENKOMST FNV EN CPC Sas Druk programma laatste dag Javakamp Terneuzen ZCO: 'Natuur is bij inrichting Neeltje Jans achtergesteld' q: Kinder vakantie weken Goes begonnen Iwee weken cd voor be!*oeps- fieteendief ■WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 VAN ZEELAND ?AGINA ZEELAND 3 politierapport Kantongerecht Terneuzen Musea Zomerparkfeest Zeilberg markten KANTONGERECHT TERNEUZEN 'Pris var de Kriiek' vo»r Info-dans NEDERLAND 1 T16 Tij delijl baan 15 jongeren HULST - In de loop van afge lopen maandag tussen 02.00 en 15.00 uur werd Ingebroken in de leegstaande woning, eigen dom van de vereniging kin- derzorg uit Middelburg aan de Leeghwaterstraat in Hulst. De onbekende daders hebben eerst geprobeerd langs achter binnen te komen via de deur. Met een ijzeren staaf werd ge tracht de deur te forceren, maar toen dit niet lukte werd een raam open gebroken. De daders zijn vrijwel zeker bin nen geweest, maar momenteel kon nog niet worden vastge steld of iets is mee genomen. HULST - Maandag werd ont dekt dat was ingebroken in de Moerschansschool. Het is on bekend hoe men is binnenge komen. Door de technische re cherche werd een onderzoek ingesteld. Tot nu toe wordt vermist een calculator, een draagbare telefoon en een bu reau rekenmachine. De politie verzoekt eventuele getuigen contact op te nemen met het politiebureau. HULST - Maandagnamiddag tussen 15.00 en 17.00 uur vond op de Moervaartstraat een eenzijdig ongeval plaats. De daar geparkeerde personen auto van E. de P. uit St. Jan steen werd middenachter aan gereden door een andere auto, waarvan de bestuurder na het gebeurde is doorgereden. IJZENDIJKE - Op de kruising Pyramide en de Isabellaweg verleende R. P. B. uit IJzendij- ke geen voorrang aan M. B. uit Aken. Er was hier materiële schade. OOSTBURG - Op de kruising Raadhuisplein-Veerhoeklaan vond een aanrijding plaats tussen een bus, bestuurd door H. de V. uit Aardenburg, die linksaf wilde slaan en een per sonenauto, bestuurd door J. T. uit Oostburg, die net op dat moment kwam aanrijden van uit de Veerhoeklaan. RETRANCHEMENT - Bij graafwerkzaamheden aan het kanaal heeft men wederom een granaat opgehaald. Het projectiel is 40 bij 10 cm. en zal door de mijnoprui- mingsdienst worden opge haald. BRESKENS - Op de kruising Buitenlust verleende een per sonenauto, bestuurd door A. S. uit Duren (D) geen voorrang toen hij vanaf Groede de krui sing wilde oversteken. Op dat moment kwam een personen auto, bestuurd door N. T. uit Sas van Gent achter een vrachtwagen vandaan. Bij de aanrijding die volgde, werd de auto van T. geheel vernield. GOES - Door het vernielen van de vergrendeling van een klapraam werd ingebroken in een loods van de stoomtram Borsele in Goes-zuid. Vermist worden twee portofoons en een boormachine en twintig pakken koffie, benevens der tig gulden aan klein geld. KRABBENDIJKE - Bij een diefstal in een bejaardenwo- ning aan de Oosterscheldes- traat gistermiddag tussen vier en vijf uur is uit een kast in de woonkamer, die werd openge broken, 4000 gulden gestolen. Men kwam binnen door een niet afgesloten achterdeur, terwijl de bewoonster zich op dat moment op het terras aan de voorzijde van de woning bevond. SAS VAN GENT - Omstreeks middernacht werd gisteren de brandweer gealarmeerd voor een brandje bij K. H. aan de Kerkhoflaan. Daar bleek in een gangetje in de woning een partij wasgoed dat aan een rekje te drogen hing, in brand te staan. De brandweer bluste het zaakje in korte tijd, maar er ontstond nogal wat rook schade. De politie heeft het sterke vermoeden dat de partij wasgoed opzettelijk is aange stoken. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De industriebond FNV is met CPC-Sas van Gent overeengekomen dat er voor ongeveer vijftien jongeren tijdelijke arbeidsplaatsen komen. Op deze arbeidsovereenkomst, die gekoppeld wordt aan een leerovereenkomst met als doel het behalen van de diploma's procesoperator A en Vapro A, is de CAO van toepassing. Dit betekent dat men het loon volgens CAO betaald krijgt, dat de reiskostenver goeding woning-werk toege past wordt en dat verder alle rechten en plichten van het CAO-personeel met een vast dienstverband van toepassing zullen zijn. De duur van de ar beidsovereenkomst zal twee jaar zijn. Of er na deze periode een nieuwe arbeidsovereen komst mogelijk is, is nu (nog) niet te voorzien. Een van de oorzaken die dit contract mogelijk gemaakt heeft, is dat (zoals bekend) CPC-Sas van Gent binnenkort een uitbreiding van de pro- duktie gaat realiseren. Om het benodigde personeel voor deze uitbreiding op te leiden, moe ten deze uit de nu bestaande produktiefuncties vrij ge maakt worden. De hierdoor ontstane plaatsen gaan opge vuld worden door jongeren. In september zullen hiervoor zes jongeren aangenomen kunnen worden en uiterlijk januari nog eens negen jongeren. Zoals bekend was er al eer der een jongerencontract tus sen Hoechst Holland NV en de vakorganisaties afgesloten. Dit contract hield in dat er voor 20 jongeren extra een leer-arbeidsovereenkomst kwam. Ook in de metaalin dustrie zijn er tussen vakorga nisaties en werkgeversorgani saties overeenkomsten over extra opleidingsplaatsen in deze bedrijfstak. De industrie bond FNV zal haar pogingen om extra arbeidsplaatsen en opleidingsplaatsen voor jon geren te verkrijgen verder voortzetten. Van onze correspondent TERNEUZEN - Was het de vermoeidheid, het bar slechte weer, de vier pilsjes die J.M. uit Vlissingen had gedronken of een combinatie van alles? Vast stond in elk geval dat er op de avond van 25 maart 1983 op het woelige water van de Westerschelde tus sen Terneuzen en De Griete heel wat mis liep. Voor kantonrechter mr. H. de Rechter stond gistermorgen kapitein M. van de sleepboot Bankert terecht. Ook nu nog kon hij niet begrijpen het alle maal kon gebeuren. Maar zeker niet door die vier pilsjes. Ook aan de ver moeidheid twijfelde hij. Hij was die ochtend wel vroeg uit Vlissingen vertrokken naar Antwerpen en terug, maar zo zei hij„Twintig uren per dag werken is bij ons normaal". Op de terugvaart naar Vlis singen moest de Bankert nabij De Griete vastmaken aan de vastgelopen binnenvaarttan- ker Rici, een andere sleepboot, de Westdiep, had dat reeds ge daan. Beide slepers zouden de tanker vlottrekken. Dat lukte vrij gemakkelijk en er scheen geen vuiltje aan de lucht te zijn. Totdat, zoals in het proces verbaal stond, (een verklaring afgelegd door de schipper van de Rici) „de kapitein van de Bankert vreemd begon te ma noeuvreren en zig-zaggend ging varen". Er was op dat moment heel wat scheep vaartverkeer en dus niet on gevaarlijk. Door de vreemde navigatie van de Bankert raakte de tros in de schroef van de Westdiep, die prompt door de bemanning werd 'ge kapt'. De sleep moest tenslotte worden overgegeven aan een andere sleepboot en kapitein M. voer met zijn schip de ha ven binnen. Officier van justitie mr. J. Boogers was van mening dat M. de verkeersveiligheid die ook op de Westerschelde in acht moet worden genomen, danig in gevaar had gebracht en eiste een boete van 300 gul den. M., die na dit voorval door zijn werkgever tot de rang van matroos werd gedegradeerd en dat duurde acht maanden, schrok wel van die eis. De kantonrechter wilde dan ook wel rekening houden met deze financiële strop en veroordeel de M. tot een boete van 150 gulden of 3 dagen hechtenis. Van onze correspondent TERNEUZEN - Voor de jeug dige brandweerlieden, die ge huisvest zijn nabij de Dow- boerderij in Terneuzen, be gonnen gisteren de officiële spelen, die meetelden voor een persoonlijk en groepsklasse- ment. De spelen waren be doeld als een eerste kennisma king met het Zeeuwse land. De prijzen worden morgen (don derdag) uitgereikt door burge meester Ockeloen. Alvorens te gaan slapen moesten de brandweerlieden nog proberen een kamprecord op hun naam te brengen. Een deelnemer van de groep uit Bodegraven had slechts zes hamerslagen nodig om een spijker in een balk te slaan en was hiermee winnaar. Hierna zochten de deelnemers de ten ten op. Er moest echter wel wacht gelopen worden en om de twee uur vond de aflossing plaats. Om zeven uur werd men ge wekt door een sirene die aan kondigde dat het tijd was om op te staan. Om half acht werd gezamenlijk de maaltijd ge bruikt. Voor de jarige twee ling Henk en Jan Tichelaar had de organisatie een ca deautje. De 24 ploegen van elk veertien personen werden ge splitst. Een ploeg begon met een vaartocht op de Wester schelde met een sleepboot, ge legen in de buitenhaven. Voor veel van de buitenlandse gas ten uit Duitsland en Oosten rijk vormde dit een spectacu lair begin van de Zeeuwse dag. De tweede dag begon met een fietstocht door de binnen stad. Op hun tocht moesten de deelnmeres diverse opdrach ten vervullen. Tevens ging een ploeg Terneuzen bekijken vanaf de watertoren. De laatste ploeg tenslotte bleef op het terrein, alwaar een circuit met oude Zeeuwse spelen afgewerkt moest wor den. Na afloop rouleerden de diverse groepen, 's Avonds was er weer een kamprecord te breken, namelijk balbe- heersing, de bal zo lang moge lijk van de grond houden. Gistermiddag stond er kanovaren op de Oostkolk op het programma. Van onze correspondent TERNEUZEN - Op de twee de en tevens laatste dag van het tentenkamp op het Java in Terneuzen hadden de deelnemertjes een druk pro gramma af te werken. Met 's morgens een speurtocht en 's middags kanovaren op de Oostkolk werd het kamp af gesloten met een kampvuur, waarbij een schimmenspel werd opgevoerd. Door middel van een scheepsbel werden de kinde ren om acht uur gewekt. Hierna werden de vlaggen gehesen en kon het ontbijt gebruikt worden, 's morgens stond er op het programma een speurtocht langs de scoutinggebouwen van de Doormangroep, de St. Hu- bertusgroep en de EOS- meisjes. Langs de route moesten diverse opdrachten uitgevoerd worden, zoals spijker poepen, en dartspel, en lepelrace. Na de lunch konden de kinderen naar hartelust ge bruik maken van de grote kabelbaan op het terrein. In overleg met de vrijwillige brandweer van Terneuzen had men de beschikking over zes kano's in de Oost kolk. Iedere kano sleepte een tros ballons achter zich. De bemanningen van de kano's moesten met prikkers pro beren zoveel mogelijk bal lons van de tegenstander kapot te prikken. R. van Asten van de lei- - FOTO DE STEM/COR J DE BOER ding ging tijdens dit spel on der grote hilariteit van het publiek te water. Op grote metalen platen, gestookt met houtskool, werd vervolgens eigenhandig geknede brood gebakken. Veel ouders en belangstellenden volgden het kampvuur en schim menspel, waarbij achter een groot laken enkele scetches werden opgevoerd. Hierna volgde de prijsuitreikirg. Voor de beste groep was «r een Suske en Wiske-vakan- tieboek. Uitslag: 1. de Zwa luwen (P. Martens, P. Poppe L. de Vin, P. de Bruin), 2. de Walvissen, 3. de Zeehonden, de Wormen en de Kevers. imiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiitimmiiiiiiiitiiumimiiiiiiiiiiiiiiiuiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmii In museum 'Het Wiel' in Antwer pen (Hopland 17) zijn twaalf zalen volgezet met meer dan driehon derd antieke voertuigen op wielen. Zo bezit het museum een vrijwel complete verzameling fietsen uit grootmoeders tijd. Prachtige een- en tweewielers met houten velgen tot en met de eerste hometrainer toe. Ook kinderkarretjes, motor fietsen, stoommachines en andere curiosa op wielen zijn hier te be zichtigen. Het museum is geopend op woensdag en zaterdag van tien tot vijf uur en op zondag van half tien tot half drie. In de periode april tot november is het ook op vrijdag geopend van tien tot vijf uur. Toegangsprijzen: volwasse nen 100 B.Fr., kinderen tot twaalf jaar de helft. In het St. Catharina Godshuis te Gent, een van de zeldzaam over gebleven getuigenissen van de godshuizen uit de dertiende en veertiende eeuw, is het Museum voor Volkskunde gevestigd. Via de poort komt u op een binnenplein waar een achttiental typisch Vlaamse huisjes staan en een ka pel. Elke kamer in de huizen bevat een fraaie reconstructie van een oud interieur dat bij een bepaald ambacht van rond de eeuwwisse ling hoort. Zo vindt u er alles over de apotheker, schoenlapper, pij penmaker, smid, chirurgijn, her bergier en nog tientallen andere beroepen. Het museum ligt aan de Kraanlei 65 en is tot en met 3 no vember de hele week open. Daar na is het op maandagen gesloten. De toegangsprijs bedraagt veertig frank per persoon. Kinderen tot twaalf jaar betalen tien frank. Elk jaar heerst er tijdens het twee de weekend in augustus een zo merse carnavalssfeer in Venlo. Het Zomerparkfestival is daarvoor ver antwoordelijk. Dit weekend is het weer zover. Drie dagen lang kunt u in het Julianapark tegenover het NS-station genieten van muziek en theater. Vrijdagavond om acht uur begint de Jazzavond. Zaterdag middag en -avond treden vanaf 14.00 uur enkele veelbelovende Limburgse bands op. Zondag vindt tussen elf en vijf uur het Ju nior Zomerparkfeest '84 plaats. Daar worden de kleintjes bezigge houden. Voor de ouderen treden vanaf elf uur weer een groot aantal popgroepen en theaterartiesten op. Het Zomerparkfeest in Venlo is geheel gratis. Bolwoningen Wie de veel besproken bolwonin gen van Dries Kreijkamp wil zien, moet naar de wijk Maaspoort in het noorden van Den Bosch. Volg de Harendonkweg (de vroegere Balkweg) en u komt er vanzelf. U kunt de bolwoningen van binnen bekijken. Dagelijks tussen elf en vijf uur kunt er terecht. Dan ziet u zelf hoe zo'n bol met wat fantasie best is in te richten. In het plaatsje Zeilberg wordt vrij dag de internationale profronde de 'Nacht van Zeilberg' gereden. De start van de ronde is aan de Blasiusstraat. Rond twee uur ver trekken de recreanten, gevolgd door de veteranen, de amateurs en de dames. Om 20.30 uur begin nen de profs aan hun zware koers over honderd kilometer. iiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiitmimiiiiiiiiiiiiimmmiiimiiiii Van een onzer verslaggevers GOES - De verenigde Zeeuwse natuur- en milieu bewegingen (ZCO) vinden het een groot bezwaar dat in het rapport van de Stuur groep Oosterschelde over de toekomstige inrichting van Neeltje Jans, de natuur niet als een volwaardige bestem ming genoemd wordt. In een reactie op het rap port betitelen de natuur- en milieubeschermers de nota onder meer als tweeslachtig. „Enerzijds wordt een vijftal gelijkwaardige alternatie ven opgesteld, terwijl an derzijds blijkt dat het (uit gezonderd het dagrecreatie- ve alternatief) niet om alter natieven voor de inrichting gaat maar om stadia in de ontwikkeling", aldus het ZCO. Dat de natuur door de Stuurgroep niet als een vol waardige bestemming ge zien wordt, concludeert het ZCO uit opmerkingen in het rapport dat gebruik van het centrale terrein bij de Be- tonhaven voor een natuur lijke ontwikkeling onge wenst is omdat dan 'waar devolle en veelbelovende ge bruiksmogelijkheden' ko men te vervallen. Een op merking, die het ZCO maar moeilijk te verteren vindt en waar nog een schepje bo venop komt als de Stuur groep na die gewraakte pas sage opmerkt dat een even tuele natuurlijke ontwikke ling 'voorlopig wel kan wor den toegelaten' als de be langstelling voor een andere bestemming zou ontbreken. Verder is het ZCO van mening dat het rapport on volledig is, omdat gegevens over de haalbaarheid van de voorgestelde bestemmingen vrijwel geheel ontbreken. Het ZCO plaatst echter wel vraagtekens bij de haal baarheid van enkele alter natieven en merkt in dit verband op dat projecten die een voorlichtings- en een promotiefunctie hebben, niet op hun plaats zijn op een stukje land in de zee, maar bij bevolkingsconcen traties gesitueerd dienen te worden. Voorts moeten de commerciële functies, vooral op visserijgebied, hun le vensvatbaarheid stuk voor stuk nog in de pratijk waar maken, aldus het ZCO. Concluderend stelt het ZCO dat voor een uitge werkt alternatief moet wor den gekozen, en niet voor een minimujnalternatief in de zin die het rapport daar aan geeft. Als bestemming voor het centrale gebied noordwestelijk van de Be- tonhaven pleit het ZCO voor een natuurfunctie. GOES - Zoals in de regio de laatste jaren gebruikelijk is geworden, staan de laatste twee weken van de schoolva kanties in het teken van de kindervakantieweken. Zo ook in de gemeente Goes. Daar zijn er vier opgezet: in 's- Heer Hendrikskinderen, in 's- Heer Arendskerke, in Goes- Oost en in Goes-Zuid. In Goes-Oost is het kamp te vinden bij de Hollandsche Hoeve, in Goes-Zuid bij De Pit, in 's-Heer Arendkerke bij de Schengehof en in 's-Heer Hendrikskinderen op het veldje achter het plein. Van ee onzer verslaggevers MIDDEUURG - Omdat hij een uitkelng kreeg van maat 600 guide in de maand en daar zijn rood en drugs niet van kon btalen, besloot de 25. jarige R. I die nu in Axel woont, mar uit werken te gaan. Een kan krijgen lukte hem niet et daarom zag hij wel wat in en eigen bedrijfje met als wegterrein de l nenstad van 'erneuzen. De ondernening van C. was van dien aar dat de Kamer van Koophanel hem vast en zeker een insërijving gewei gerd zou hebbet, want C. werd fietsendief. Onfgesloten fiet sen vormden zn buit en bin nen een paar manden wist hij er daar 40 vante stelen. Die verkocht hij darweer voor ge. middeld 125 gufen per stuk door aan enkelehelers. Lang plezier van zijnvrije beroep heeft de Axelar overigens niet gehad, wantn de zomer van vorig jaar, ekele maan den nadat hij bepnnen was, liep hij al tegen de amp. „Ik deed dat vor mijn le vensonderhoud", rerdedigdt hij zich gisteren vor de poli tierechter mr. Vestegen ir Middelburg, die ehter niet veel begrip toonde vor de ar gumenten van C. I; officier van justitie mr. Nij mij er eiste vijf weken cel, waaran twee weken voorwaardelij, waar bij hij als reden opgf dat C niet voor de eerste ker voor de rechtbank stond, let von nis van de rechter iel iets milder uit: vijf weten cel, waarvan drie weker voor waardelijk met een poeftijd van twee jaar. Een heler die van C.ankele fietsen gekocht had, de73-ja- rige A. H. uit Terneuza, was zelf niet aanwezig bij e zit ting. Hij werd bij verstk tot een boete van 100 guide, ver oordeeld. AMSTERDAM - Aardapplter- mijnmarkt. In Bintje 50mra»er- den 36 contracten verhandeld™- levering november bij een jrijs van 23,10 tot 22,50 per 100 k en voor levering april 865 contraten tegen ƒ27,60 tot 26,60. De sim- ming was goed prijshoudend. Van onze correspondent TERNEUZEN - „Het was voor de erste keer dat we dit prodiiU vervoerden en dus nieuw voor ons' Voor het Terneuzense kan tongerecht verscheen gistermogen "h. de B. uit Nieuw-Namer. Hij moest zich verantwoorden vooihet feit dat een vrachtauto van zijn fouragebedrijf, bestuurd dor zijn zoon E. de B-, werd 'gesnapt' toen een overbelading van tiaar liefst 60 procent werd geconstateerd. Bovendien waren ooi de remmen van de aan- VVOENSAG 8 AUGUÏ hangwagen niet in orde. Niet zo best merkte officier van justitie mr. J. Boogers op: „Als vakman moet een over belasting van 60 procent je toch wel opvallen". Voor dat feit kwam hij tot een eis van 350 gulden boete en voor de remvertraging 150 gulden. Kantonrechter mr. H. de Rechter was iets milder en kwam tot een uitspraak van 250 gulden voor de overbela ding en 150 gulden voor de remmen. J.B. uit Terneuzen hoorde als eis en uitspraak 85 gulden of 2 dagen tegen zich vorderen. B. had met zijn personenauto over de Veerstraat te Zaam- slag gereden met een snelheid van 71 kilometer, terwijl 50 is toegestaan. „Ik reed hooguit maar 140 en zeker geen 154 kilometer per uur", aldus C. de P. uit Steke- ne. Hij was 22 oktober van het vorig jaar op rijksweg 61 over een afstand van 2500 meter achtervolgd door een politie auto. Het kwam hem op 200 gulden boete of 4 dagen te staan. J. van de E. uit Axel had 18 oktober 1983 een tractorcombi natie gepasseerd met een snel heid van 62 kilometer per uur. Te snel omdat dit gebeurde in de bebouwde kom in zijn woonplaats. „Ik probeerde zo snel mogelijk te passeren om het achter mij komende ver keer niet op te houden", zo luidde zijn verweer. Uitspraak 40 gulden of 1 dag. H.E. uit Philippine was 30 oktober van het vorig jaar verbaliseerd omdat hij niet in het bezit was van een geldig rijbewijs. Hij bezit wel een Duits en zijn Belgisch rijbe wijs was opgestuurd naar Den Haag Eis en uitspraak 45 gul den 01 dag. I DeBressiaander A. de F. kon ht kantongerecht tevre den velaten. Nadat mr. Boog ers ee: boete had geëist van 200 gulen of 4 dagen voor een foutiev en gevaarlijke in- haalmaoeuvre, sprak de kan tonrechter hem vrij. De F. zou volgenshet proces verbaal 6 novembf van het vorig jaai onder Birvliet met zijn perso nenauto 6en ander voertuig hebben ïgehaald waardoor een hem tegemoet komende automobifet gehinderd werd. „Ik komem nog gemakke lijk voorb steken, zelfs een zo'n dertigmeter achter mij rijdende auomobilist deed het na mij ooi en er gebeurde niets", zo erweerde De F zich. Hij kteeg van mr. De Rechter het glljk aan zijn zij de. Een stukjeijden over rijks weg 61 met eë op dat moment niet verzekere auto, kwam F de M. uit Teaeuzen duur te staan. Hij wa met het voer tuig op weg vor een opknap beurt en het ag hem zeker niet in de bedeling om 'on- verzekerd' aar het verkeer deel te nemen, „t dacht dat ri sico kan ik wel nmen voor dat eindje, maar ok over een kleine afstand kn er wat ge beuren", aldus m Boogers Hij eiste voor eze overtre ding de normale bete van 300 gulden eiste en ee voorwaar delijke rij ontzeggig van drie maanden met ee proeftijd van 2 jaar. Wat de oete betrof vonniste de katonrechter concorm de eis, mar van een voorwaardelijke rijntzegging wilde hij afzien. AMffERDAM (ANP) - pe «js van de Kritiek j984zal op woensdag 19 sepimber in de Heine- gen Brouwerij in Ara- steiam worden uitge- reit aan de dansgroep Int>-dans uit Arnhem. peJ onderscheiding van delring van Nederland se Theatercritici (KNT), (i„in de afgelopen jaren onermeer werd uitge red aan de toneelgroe- pf Globe uit Eindhoven eiF-act uit Rotterdam, «rd door de kring van tfatercritici aan Intro das toegekend op grond vn de vernieuwende rol d' dit gezelschap binnen ht Nederlandse balletle- vn heeft gespeeld. In1ro-dans, dat is ont- sian uit een in 1971 op- grithte educatieve dans- goe> voor het oosten van hit lind, heeft in de afge- looet jaren een repertoi re qgebouwd met uit- sluitpd werk van Ne- derladse choreografen. Het juryrapport prijst echtf niet alleen het sti- mulqen en begeleiden van nieuw choreogra- fiscl ;alent, maar ook de aan( cht van Intro-dans vooi ie technische en ar- tistii :e ontwikkeling van de c nsers op basis van een assieke techniek. Mde daardoor is In- tro-hns uitgegroeid tot een /an de opvallendste kléin dansgroepen in ons pnd, hetgeen volgens het prdeel van de thea- terc tici in het afgelopen seizen nog eens nadruk- keli t werd bewezen. 6.15 Great expectations Efl Australische tekenfilm i\£r het verhaal van Char- Dickens vertelt vanmid- de geschiedenis van de ■jesjongen Pip. Na de dood v|n zijn ouders wordt Pip lor zijn oom, de hoefsmid, (gevoed. Geld voor een be- jorlijke opleiding is er ech- tr niet, totdat Pip op een i ig een onbekende weldoe- :r ontmoet, dit zorgt dat lip in Londen komt te wo rn. 20.33 Dr. Faistus In de zomer vai 1945 heeft le familie Szabidos de oor log heelhuids overleefd. György krijgt <p de univer siteit moeilijlöeden door «.Ijn politieke uitspraken. Samen met zip vriend en jaargenoot Alior sluit hij zich bij de conmunistische jongerenverenging aan. Nadat Gyorg; een ernstig gesprek met kapitein Ko- vach heeft gelad over de rol van de conmunisten in Hongarije en de positie van de Russen zit hij barones Katya terug. 21.28 H<t oiderhoud Na een eneverende periode bij het 7 ARA-radiopro- gramma 21. maakt van avond jounalist Wim Kay- ser zijn euree bij de VPRO in een nierw praatprogram ma van sechts vier afleve ringen. Hj zal mensen in terviewt», die er een eigen- zinnigeea bovendien actuele levensvisie op na houden en, die er <ok van overtuigd zijn dat zi de waarheid gevon den lebben. Zij moeten be reid ijn voor Kayzer volle dige rekenschap af te leg gen, vaarom zij anders den ken. 2.08 Spoorloos Over het thema 'dertiger sip': het gevoel het niet nier te weten, een aantal il- lisies en idealen verloren te

de Stem | 1984 | | pagina 16