Volksdans- festival van start <>-';- BOETE VOOR INRIJDEN OP RELSCHOPPERS Ufo 9s boven Nieuw-Namen Niet om op te scheppen, maar toch... RKT [ND rereld aan. TWENS BEZOEK AAN HULST r laar uithoek, drukke baan m rustig jt, eveneens. Inzaam. Dat 't laar wat doe >eseft, dat "die- (lfde situatie :aam gevoel, fc komt u wel- volleybal, een ten gezellig ïen koken :hoolkantine? eenzaamheid een pakt een lendin. art en als u nummer van le nummer wijst naar de matie over de s. de achterzijde 10EINKENSZAND - De vier 1 buitenlandse volbdansgroe- pen die meedoen a« het zesde I volksdansfestivaUorsele zijn I «istermorgen doo wethouder I p, Peeters van Brsele in het I «emeentehuis ii Heinkens- 10nd officieel ontangen. I Wethouder Peters ontpopte I zjch bij die gelegnheid als een I «aar talenvirtuos; in drie ta- I jen heette hij diBaskische, de I Ierse, de Frans en de Poolse I groep welkom Daarna was (jet de beurt aan voorzitter jan Bos van de werkgroep VolksdansfesVal, die de or ganisatie van het internatio nale evenemnt in handen leeft. HULST - In Ni«w-Namen zoefden gisteren de 'vliegende schotels' door hezwerk. De bestuurders van deze Ufo's wa ren evenwel gee marsmannetjes, maar de Nieuw-Namense dorpsjeugd, dien flinke getale naar het Ufonautenspel van de jeugdvakanteweek was gekomen. MIDDELBUG - Na een Vechtpartij iet enkele motor rijders uit Rtterdam, van wie er één tegerfijn auto urineer de. reed de 2-jarige T. V. uit Scharendijt met zijn auto in °P de gros Rotterdammers. Het resultat was een licht be schadigde hie van een motor rijder en 8* gulden boete voor De rechbank in Middelburg 5°og zichgisteren over deze HULST - De SPD-afdeling Michelstadt wil in Hulst openheid van zaken komen geven over de omstreden benoeming van twee ereburgers in de zusterstad van Hulst. Ruim 110 jonge torenvalken zijn er dit jaar geringd in oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren. Dat zeggen we niet om te stoefen (op te snijden), want er is weinig eigen ver dienste bij. Het is de oogst bijeen gegaard door de inzet van vele mensen. VANZEELAND iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii CLINGE - Vissersvereniging De Clingse Hengelaars is vol op bezig met de voorbereidin gen voor het Zeeuws-Vlaams kampioenschap, dat op 25 aug- sutus in Cling wordt vervist. V oorbereiding voor hengel- kampioenschap in volle gang Van een onzer vergxggevers 1 Jan Bos arak een dank woord uit. N het uitwisselen van geschenken gaven de groepen nog een demonstratie op het plein bij het gemeente huis. Op deze eerste dag van het drie dagen durend festival waren er optredens in Ove- zande, 's Heerenhoek en Kwa- dendamme. Voor de rest van de week ziet het programma er als volgt uit: donderdag: Lewe- dorp, verenigingsgebouw, de Ierse groep en de Klompen dansers. 's-Gravenpolder, Ons Dorpsleven, de Poolse groep en Folklorite. «Hoedekensker- ke, De Griend, de Franse groep en de Baskische Groep. De optredens beginnen 20.00 uur. Zaterdag: .Folklore- markt, Heinkenszand, De Stenge, 14.00 uur. Volksdans- gala, Heinkenszand, De Sten- ge, 19.30 uur. m s- '-.- s .y Een van de volksdansgroepen in actie op het plein. - FOTO WILLEM MIERAS m Ufo's boven het beuw-Namense zwerk. tin een onzer verslaggevers Via behendie polsbewegingen en uitgekiende snelheid moesten de 'scbtels' diverse opdrachten uitvoeren. Ook gis teren bleken e organisatoren van de vakantieweek weer dik tevreden. J iedere kern deden zeker tussen de 5 a 10 kin deren meer nte dan maandag. Bijzonder druk was het op - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER het Jagertje in Huist, waar 275 kinderen gistermiddag een levend ganzebordspel in het bos speelden. Ook het disco- zwemfestijn in de ochtenduren trok veel belangstelling met 138 deelnemers. Vandaag wordt er in Hulst onder meer gevist, is er in Clinge een Ali Babatocht en een talentenjacht en is het in Sint-Jansteen griezelen geblazen tijdens het spookfeest. De jeugd van Graauw gaat op sprookjesjacht en speelt een le vende bingo, in Heikant wordt het dorp van Asterix nage bouwd en vliegen de Ufo's rond en in Nieuw-Namen tenslot te staat het Willem Teil-spel en de rattenvager van Hameien op het programma. sbied; test van camera of recorder: I een videoprogramma te maken; sus videofilmen; doeik-het informatie over video; de video fop 50; ntrekkelijke prijzen; tk, de info-service, etc.etc. tief voor f 5,50. Bij tijdschrif- s. Of vul de bon in voor een ;n reductie-abonnement. T22 PAGINA ZEELAND 2 :hting Ideële Reclame SIHE Van een onz( verslaggevers zaak, waaruit niet duidelijk naar voren kwam of V. nu op de Rotterdammers was inge reden om wraak te nemen, of om zijn vege lijf te redden. Het gebeurde vorig jaar augustus bij de jeugdsoos in Scharendijke. Samen met en kele vrienden dronk V. daar een glaasje. Ook aanwezig wa ren vijftien leden van een Rot terdamse motorclub, die stevig alcohol ingenomen hadden en ruzie zochten. Uit de verkla ring die V. voor de rechtbank aflegde bleek dat de sfeer in het gebouw snel verslechterde, waarop V. en zijn vrienden naar buiten gingen. Daar ont dekte hij dat een Rotterdam mer tegen zijn auto stond te urineren en al vlug ontspon zich een vechtpartij, waarna V. en zijn maten ijlings vluchtten in de auto. Na een korte afstand te heb ben afgelegd, keerde V. echter met zijn auto en reed op de wachtende groep Rotterdam mers in. Die stoven uiteen, maar één was niet vlug genoeg en verwondde zijn knie. De verdachte zelf beweerde voor de rechtbank dat hij terugge gaan was om een meisje op te halen (een getuige bevestigde zijn verhaal) en dat de groep geprobeerd had hem te doen stoppen door voor de auto te gaan staan. Daarop moest hij wel doorrijden wilde hij niet uit de auto gesleurd worden. Daar kwam dan nog bij dat hij maar stapvoets gereden had, zo zei V. De officier van justitie mr. Nijmeijer twijfelde aan het relaas van de Scharendijke- naar. Uit andere getuigen verklaringen had hij opge maakt dat het V. om wraak te doen was en in reactie op het pleidooi van de raadsman, die betoogde dat opzet niet aan wezig was, zei mr. Nijmeijer dat er altijd van opzet sprake is wanneer iemand met een auto op een groep mensen in rijdt. „De snelheid doet even eens niet ter zake, want ook met twintig kilometer per uur kun je iemand doodrijden", al dus de officier die drie weken voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en 1500 gul den boete eiste. Hoewel de politierechter mr. Verstegen milder was in het vonnis, deelde ook hij mee dat geweld door alcohol in vakan tietij d veel ellende veroor zaakte en als zodanig uit de strafmaat moest blijken. Hij veroordeelde V. tot drie welden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en 800 gul den boete. Ai21 WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 I introductie-abonnement a t 39,50 per 10. pn proefnummer. ■oordnummer 700, 6500 WC Nijmegen. ngen mag u ook een briefkaart sturen. SPD Michelstadt: gesprek over omstreden ereburgers Van een onzer verslaggevers Mensen die veel tot zeer veel van hun vrije tijd be steden aan het maken, plaatsen, onderhouden en controleren van tientallen nestkasten voor die vogel soort. Anderen die de zorg voor een of twee kasten op zich genomen hebben. Om wat hulp te hebben bij het weghouden van spreeuwen uit de boomgaard, of zo maar: om er naar te kijken. Om het hele spel van de vogels te volgen: het bezet ten van de nestplaats, soms onder hevige tegenstand van holenduiven, een ransuil of een enkele keer een hout duif. Dan de periode van het luidruchtige liefdesspel, de stille tijd van het broeden, daarna de geweldige bedrij vigheid als de jongen steeds maar groter en dus hongeri ger worden. Dat zijn mensen waarop het volgende van toepassing is. Ooit stonden we eens bij een stokoude, brokkelige kerkmuur in een Duits stad je met aandacht het doen en laten van een paar slakken te volgen. En even stokoud, maar minder brokkelig vrouwtje was uit de kerk gekomen en zag ons bezig. Toen we op de vraag „was Wir machten" op de slakken wezen, concludeerde ze (in het Duits uiteraard): Wie zich met zulke dingen bezig kan houden moet een geluk kig mens zijn. Ze was daar niet ver mis in. En zo zijn er velen, die zich vermeien in aan- en af vliegende vogelparen, in ouders die hun jongen jagen leren, kortom in vogels en die dan toch onderwijl de vogels de helpende hand bieden. En of er dan honderd jon gen geringd zijn of maar vijf, desnoods geen... wat zegt het? Want vóór alles gaat het om de vogels, het ringen is een bijkomstig heid. Je krijgt er naderhand wat meer gegevens door. Trekken ze en zo ja waar heen? Bewoont een paar, of tenminste een van de part ners jaren achtereen het zelfde nest? Vestigen jonge vogels zich nabij de geboor teplaats? Hoe groot is de sterfte, en nog vele andere zaken meer. Paniek En dan realiseer je je na tuurlijk ook dat de over-de- honderd jongen maar een deel van de produktie is. Er zijn ook kasten waar de jon gen toch ouder blijken te zijn dan verwacht en dan zijn ze te oud om te ringen. Niet dat de ring niet meer om de poot kan, want het zijn open knijpringen, dus dat is nooit een punt. Nee, de kans dat ze te vroeg het nest verlaten is dan te groot. In paniek vluchten ze er uit. Ze weten de weg niet te rug of zijn nog niet vliegbe- kwaam genoeg om er te ge raken. En dan verkommeren ze. Want gedragspatronen van vogels liggen vrij strin gent vast. Staat in het pro gramma datj ongen IN het nest verzorgd worden, dan krijgen die welke er buiten zijn geen aandacht, geen eten, geen koesterende warmte. En later, voorge programmeerd om jongen buiten het nest te leiden, te leren, dan vallen de thuis blijvers uit de boot en uit eindelijk uit het nest. En: het welzijn van de vogels staat voorop. Maar we hadden het er over dat slechts een deel ge ringd wordt; want buiten de kasten broeden ook toren valken. In oud of afgepakte ekster- en kraaienesten. On der 'den overstek' van een boerenschuur, in de holle bovenbalken van de Sluis- kilse brug. Op het dak van de centrale van de NSM vele meters boven het drukke fa brieksterrein of ergens op vijfendertig meter hoog op een richel aan een van de pijpen van Dow. In oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen zijn dit jaar ruim 110 jonge torenvalken ge ringd. - FOTO ARCHIEF DE STEM Zeldzaam De torenvalk was zeld zaam geworden in de be ruchte jaren zestig. De kans een schot hagel te moeten incasseren was groot van wege de ekster- en kraaien- bestrijding. Kerktorens werden om de duivenover- last dichtgemaakt en gingen daardoor als broedplaats verloren. Door andere bouwmethoden boden schu ren en loodsen geen nestge legenheid meer. En ofschoon uit de voor beelden reeds is gebleken dat ook torenvalken vin dingrijk zijn in het vinden van nestplaatsen toch was hulp wel gewenst. En we mogen daar met voldaan heid op terugzien, niet om te stoefen, mar toch: we zijn er in geslaagd de torenvalk er weer bovenop te helpen. Waar je ook bent in het Zeeuws-Vlaamse, je ziet al tijd wel een torenvalk. En waar ligt de grens dan? Die is vast en zeker al bereikt denk je wel eens. Maar dan kom je een veslag tegen van een excursie van de Neder landse Ornithologische Unie de dato 12 juni 1949, 35 jaar geleden dus. We nemen een stukje over: Des morgens vroeg ver trok het gezelschap naar het 'Groot Eiland' onder leiding van mr. T. Lebret. Allen ge raakten onder de bekoring van dit prachtige, zeer vo- gelrijke terrein, waar in to taal een 70-tal vogelsoorten werd waargenomen. Niet mis Niet licht zal een der deel nemers de schitterende regie vergeten, met als hoogte punt het einde van een rij ij e knotpeppels, waar men naar rechts kijkende aan de wa terkant twee steltkluten zag opgesteld, die ook nog enige vliegdemonstraties ten beste gaven, terwijl men aan de linkerzijde het gezicht had op een bosje hoge populie ren, waarin op enkele tien tallen meters van elkaar vier bewoonde torenvalk nesten en het nest van een houtduif te zien waren. Ver der... W.H. Bierman. Dat was voorwaar niet mis, maor toch lijkt het ons eerder uitzondering dan re gel, vier nesten zo vlak bij elkaar. Met wat we nu heb ben mogen we niet ontevre den zijn dachten we en evenmin over de inzet van velen om dat te bereiken. Niet om te stoefen, maar... De SPD heeft dat laten weten naar aanleiding van een brief van het Hulster PvdA-raadslid B. Martens, waarin gevraagd werd om opheldering over deze kwestie. Overigens hebben de be trokken ereburgers, zoals blijkt uit uitlatingen van bur gemeester P. Molthoff van Hulst aan de pers, daadwerke lijk een 'besmet verleden'. Ook blijkt dat een delegatie van B en W persoonlijk bij de benoe mingen aanwezig is geweest. Eén en ander heeft toch ver wondering gewekt in de Hul ster PvdA-kringen. B. Mar tens, die zich herhaaldelijk in de gemeenteraad kritisch heeft uitgesproken over de 'vrijblijvende' relatie met Mi chelstadt, is door het hele ge beuren in zijn mening gesterkt dat er aanleiding is omde hele relatie toch eens kritische te herzien. Temeer, omdat het hem be kend is dat uit het conceptpro gramma van een officiële Duitse delegatie uit Michel- Het kampioenschap wordt betwist op viswater De Zestig voet. Er doen in totaal veertien hengelclubs mee, die samen naar verwachting zo'n 175 hengelaars op de been zullen brengen. Er wordt gevist over de gehele lengte van de Zestig voet en de stekjes zijn inmid dels al uitgezet. Hengelaars kunnen zich overigens nog steeds laten in schrijven. „Het valt wel op", aldus de voorzitter van de wedstrijdcommissie, Leonard de Blijzer, „dat nog maar wei nig leden van de Clingse Hen gelaars zelf hebben ingeschre ven voor deelname". Zoals bekend heeft de be noeming van de ereburgers in Michelstadt nogal wat stof doen opwaaien. Enkele bur gers gingen zelfs zover dat ze de bevolking van Hulst oprie pen te protesteren bij het Mi- chelstadtse bestuur. Eenzelfde oproep ging uit naar de Franse zustergemeente Rumilly. De burgemeester uit die plaats heeft inmiddels ook zijn blij ken van ongerustheid bij bur gemeester Ruhr gedeponeerd. In antwoord op het schrij ven van het raadslid Martens heeft Ruhr geantwoord dat één van de ereburgers nooit in Michelstadt heeft gewoond en er dus zeker geen schedelme ter geweest zou kunnen zijn, zoals enkele ingezetenen van Michelstadt beweren. Voor de verontruste burgers uit Mi chelstadt is het moeilijk om aan officiële bewijsstukken te komen, omdat de omstreden ereburgers zelf belast zijn met het opzetten en het beheer van het gemeentelijk archief, het geen de argwaan van de be trokkenen heeft gesterkt. Zij hebben zich echter niet laten ontmoedigen en speuren nu verder in het archief van de deelstaat Hessen, waarin Mi chelstadt ligt. stadt aan Hulst, eind deze maand, „weer uitblinkt in vrijblijvendheid. Waarom niet de dialoog aangegaan met on ze Duitse vrienden. Echte vrienden moeten toch alles met elkaar kunnen bespre ken". Martens is dan ook blij met de schriftelijke reactie van zijn Duitse socialistische geestverwanten, die hebben voorgesteld om gezamenlijk rond de tafel te gaan zitten, de omstreden benoemingen te be spreken en zich verder te be zinnen over de relatie van bij- de zustersteden. De SPD heeft in de Michelstadtse gemeente raad overigens tegen de be noemingen gestemd. Tijdens de behandeling van deze kwestie werd belangstellende burgers door de 'sterke arm' de toegang tot de raadszaal ontzegd. Van onze correspondent

de Stem | 1984 | | pagina 15