VANZEELAND BLIEK destem Glorie van de kromme ruggen ïMMmMM 'Op de fiets zie je alles' Broers Muller voor rechtbank Houston gedaagd Vog geen Belgisch-Nederlandse alarmregeling Doel ,0D 591 169 Kerncentrale Borssele weer in bedrijf Wil tot inspraak stuurgroep betwijfeld Minister bij jubileum Haven van Vlissingen TE GAST IN isvlaamse Koerier, resultaten. WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 Reparaties duurden drie weken DE 'ANDRIES JACOB' VIST WEER Arno en Floris: Fietstoeristen A6l| ES OF \Rl BROKKEN y^ -99 499 __3 VOOR 1000 IEBLOEMOLIE EIBARE i op.* -nk in jjyS klewff6 tn* »°k niks op en pr «operS- dez( obeer 'elfde pr^- maar r 3 re9els T27 PAGINA ZEELAND 1 BB staat voorlopig niet op non-actief in Breskens als in ren vanaf 1925 '3/1639 /2343 Van een onzer verslaggevers JDDELBURG - De BB (Bescherming Bevol king) blijft voorlopig nog (hoewel in afge dankte vorm) paraat. De regering had de BB Jn dit jaar al op willen heffen, maar dat jblijkt niet haalbaar. i De opbouw van een nieuwe rampenbestrijdingsor- ■anisatie, waarvan de brandweer de spil moet vor- ien, vergt meer tijd dan verwacht. Vooral de aanpas- van de wetgeving op dit terrein laat op zich jwachten. Kruis) inzetbaar. Het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne heeft met de Belgische autori teiten nog altijd geen overeen stemming bereikt over een bi laterale alarmregeling voor de vier (straks vijf) kerncentrales bij Doel. Al geruime tijd wordt daarover vruchteloos ambte lijk overleg gevoerd. De besprekingen over een goedkeuringswetsontwerp zouden weliswaar ver gevor derd zijn, maar (zo melden GS aan de staten) 'er is op dit mo ment niet voldoende duide lijkheid te verkrijgen omtrent het tijdstip waarop de over eenkomst bij wet zou kunnen worden goedgekeurd. De complexiteit der materie alsmede de betrokkenheid van een groot aantal instanties bij de totstandbrenging van de overeenkomst zouden ertoe kunnen leiden dat eerst in 1985 dit hulpverleningsverdrag zal kunnen worden gehanteerd'. Er bestaat wel een alarmre geling Doel maar die geldt al leen voor Nederland. Wel zijn er al enkele jaren vrijwillige afspraken van kracht ten aan zien van het doorgeven van informatie bij een ongeval in de kerncentrales. I Gedeputeerde Staten van houden het erop dat Ie BB nog zeker tot eind 1986 inzetbaar moet blijven. Dit om Ie kwaliteit van grootschalige mlpverlening niet in gevaar Ie brengen. GS hebben dit ieegedeeld aan de staten. Bij- 1a een jaar geleden maakte de leeuwse commissaris van de ;oningin, dr. C. Boertien, zich instig bezorgd over voorne- lens om de BB versneld (per 1 januari 1984) op te heffen. Nu ;an hij constateren dat de ;oep niet zo heet hoeft te wor sen gegeten als deze destijds jverd opgediend. Wel heeft het kijk inmiddels de budgetten ':oor de BB aanzienlijk ver minderd. In de nieuwe hulpverle- jnngsorganisatie krijgt niet alleen de brandweer een be langrijke taak. Er zal samen gewerkt moeten worden met andere parate hulpdiensten, )oals de politie en het ambu lancevervoer. in buitengewone omstandigheden wordt het in Iredestijd beschikbare poten- iireel uitgebreid met extra- fersoneel ten behoeve van inandweer, basisgezondheids diensten en Rode kruis. In die omstandigheden is ook het ■Korps Mobiele Colonnes (Rode Van een onzer verslaggevers BORSSELE - De kerncentrale in Borssele is sinds gistermid dag weer in bedrijf. De cen trale heeft drie weken stilgele- 5en wegens defecten en lekka ges op verschillende plaatsen in het niet-nucleaire deel. Dat blijkt uit een medede ling van de exploitante, de NV Provinciale Zeeuwse Energie- Maatschappij. De machine- schade, die voor een deel door de verzekering wordt gedekt, Bedraagt enkele miljoenen Suldens. Met de inkoop van vervangende stroom was 13 miljoen gulden gemoeid. De centrale werd op 17 juli stilgelegd wegens lekkages van pijpjes in de zeewatercon densors, waarmee het niet-nu cleaire deel wordt gekoeld. De gaatjes bleken te zijn veroor zaakt door scherpe metaalde- len, afkomstig van een gebro ken stoombalg in de lagedruk- turbine. De metaaldelen be schadigden ook een aantal ro torbladen van de lagedruk- turbine. Men heeft niet alleen de ge broken stoombalg vernieuwd, maar -uit voorzorg- ook vijf soortgelijke stoombalgen, die nog in goede staat waren. Veertien rotorbladen van de l.d.-turbine werden vervangen en een groter aantal werd bij geslepen. In een van de drie condensors werden 28 lekke en 61 'verdachte' pijpjes afge- plugd. Zes dagen geleden dacht men de problemen te hebben verholpen. Bij het opstarten van de centrale openbaarde zich echter nog een defect in het niet-nucleaire deel: Nadat de Dienst voor het Stoomwezen en de Kernfysi sche Dienst waren geïnfor meerd werd een pijpbocht, waarin een scheur was ont staan, vernieuwd. MGBIAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: '•30-12.30/13.30-17.00 uur. ledactie Parneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan- ®en (plv. chef), Frank Dey, ^aul de Schipper, Cor de °°er (foto), Ton Koomen Import). Hulst: Eugène Ver beten. Goes: Cees Maas. Middelburg: Henk Postma. Astburg: Co Meertens. Servicepunten Kjoosterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- 2250. Advertentle-expl. '"specteur Zeeland: C. Me- "P. orivé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers Qosterschelde GOES - De Zeeuwse na tuur- en milieubewegingen, gebundeld in het ZCO, twij felen aan de bereidheid van de Stuurgroep Oosterschel- de om particulieren daad werkelijk inspraak te geven in de inrichting van het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Ooster- schelde. Het ZCO zegt in een ste kelige brief aan de Stuur groep tot die conclusie geko men te zijn na de publicatie van het rapport Inrichtings alternatieven Neeltje Jans. Een rapport, volgens het ZCO, waarvan de voorberei ding jaren heeft geduurd en waarvan de inspraakproce dure nu gesteld is op enkele weken, die bovendien op een onmogelijk tijdstip vallen en ingeklemd zijn tussen de be sluitvorming van het dage lijks bestuur van de Stuur groep en van de Stuurgroep zelf. „Als men", aldus de boze brief, „een reële inbreng van particuliere zijde op deze uitvoerig voorbereide plan nen op prijs stelt, is ons in ziens een ruimere periode, buiten de vakantietij d en voorgaande aan de bestuur lijke meningsvorming per se noodzakelijk. De nu gevolg de procedure doet ons helaas twijfelen aan uw intenties op dit gebied". Door Paul de Schipper YERSEKE - „Haal op... haal op". De mannen hangen in de touwen. De ochtendzon schijnt zilver op de Ooster- scheldegolven. De YE 36 draait de kop in de wind, de fok gaat omlaag. De korren komen boven, zwanger van de mossels. Goud uit het wa ter. De boeg van de oude hoogaars Andries Jacob snuift tevreden het schuim van de golven. Ja, zo deden ze het vroeger, de Zeeuwse mosselkraauwers. De glorie van de kromme ruggen herleefde gisteren op de Oosterschelde. Zelfs de meeuwen zwegen even, eer biedig. Tussen al die strak- gelijnde moderne mossel- kotters waren daar ineens de ronde vormen van de YE 36. Deze in een voile glorie herstelde, van oorsprong Thoolse hoogaars, beoefent deze week de mosselvisserij anno 1920. Schipper-eigenaar Adrie de Jonge, van oorsprong af komstig uit Terneuzen, heeft zijn schip helemaal terug in originele staat gebracht. Dat wil zeggen zonder oerlelijke toeristische opbouw, maar met het oude vooronder en 'het kot' Dat was het verblijf van de schipper, de knecht en het maatje achterin. Zelfs .het vistuig is terug aan boord. Oude schippers uit Yerse- ke hielpen Adrie aan de oor spronkelijke handkorren voor de mossel visserij. Ze assisteerden hem deze week ook om de mosselvisserij op de zeilen weer te laten her leven. Dit mede met het oog op de Mosseldag in Yerseke op zaterdag 11 augustus. Verknocht Adrie de Jonge is leraar opvoedkunde aan een peda gogische academie in Rot terdam. Hij is verknocht aan 'bruine schuiten'. Hij spreekt van 'een verslaven de hobby'. Zes jaar geleden kocht hij in Kortenhoef de toen al gedeeltelijk geres taureerde YE 36, een schip met historie. In 1900 werd bij de werf Duivendijk In Tholen de hoogaars VE 13 (Veere) 'Vrouwe Anthonie' ge bouwd. Tot 1913 verhuurde eigenaar Bliek het schip aan Engelse heren. Ze gingen zeehonden jagen op de Oos terschelde. In 1913 verkocht hij het vaartuig aan de vis- Op mosselvangst met de opgeknapte hoogaars. De 'Andries Jacob' in volle glorie. sersfamalie Minneboo te Co- lij nsplaat. In 1931 vertrok de VE 13 naar Yerseke en werd er geregistreerd als YE 114 'Drie Gebroeders'. Weer vijf jaar later kocht mossel visser Adrie Verschuure het schip van zijn collega Pekaar. Duitsers Onder de naam Andries Jacob en met het registra tienummer YE 36 overleefde de hoogaars de tweede we reldoorlog, Toen de Duitsers vaartuigen gingen vorderen maakte de zoon van Ver- schure op een simpele wijze de motor onklaar. De zoon nam in 1954 de YE 36 over om er het familiebedrijf mee voort te zetten. Na 68 jaar trouwe dienst dankte hij de bejaard geworden schuit af. - FOTO'S WILLEM MIERAS Via veel omzwervingen (het schip lag ook een tijdlang onder water) kwam de YE 36 uiteindelijk bij Adrie de Jonge terecht. De oude eigenaar Pekaar kwam deze week aan boord om de geur van teer en tou wen te ruiken. En Adrie Verschure sleurde gister- morgen aan de touwen van de handkor. Net als vroeger. Van een onzer verslaggevers HOUSTON/TERNEUZEN - De broers C. en W. Mul ler zijn door justitie in het Amerikaanse Texas gedag vaard omdat Willem Muller Zeesleepdienst in Ter neuzen nalaat een schuld te betalen aan een sleepbe drijf in Houston. Het gaat om 103.000 dollar. Deze ci viele rechtzaak speelt zich af op 20 augustus, zo is be vestigd door advocaten van de partijen en door de fe derale rechtbank in Houston. De beide Mullers zijn per soonlijk voor de schuld aan sprakelijk gesteld door het be drijf Old River Towing, een van de belangrijkste crediteu ren van Willem Muller Zee sleepdienst. Overigens is W. Muller niet meer als directeur betrokken bij de Terneuzense firma. Of de twee Mullers persoon lijk gehoor zullen geven aan de dagvaarding is niet duide lijk. Gevraagd naar een toe lichting verwijst men bij Wil lem Muller Terneuzen naar Wijsmuller in IJmuiden, de eigenaar van het bedrijf. Bij Wijsmuller zei men gisteren kortweg geen enkele verkla ring te willen geven inzake de Amerikaanse affaires. De juridische problemen zijn een directe erfenis van de aktiviteiten van Willem Mul ler in Amerika. Een nalaten schap die nu voor rekening van Wijsmuller komt. Willem Muller liet in de VS een spoor van schulden na (4,5 miljoen gulden), kondigde daarna de liquidatie van de BV aan en probeerde de crediteuren met een schijntje af te kopen: een aanbod van 2 procent van de totale claim. Old River To wing heeft daar als eerste geen genoegen mee genomen. Inmiddels worden vanuit Nederland pogingen onderno men om greep te krijgen op Willem Muller Americas BV. Belangrijkste aandeelhouder en directeur van deze bv is Gerard C. Visser in Houston. Hij zag zich geconfronteerd met miljoenen schulden en er werd ook beslag gelegd op zijn persoonlijke bezittingen. Vis ser kreeg echter 'niet thuis' toen hij in Terneuzen en IJ muiden om steun vroeg. In de steek gelaten door zijn vroegere werkgever ontsloeg hij de twee Mullers, die tevens zijn mede-directeuren waren. Een geplande transactie om de aandelen onder te brengen bij een zogeheten 'trustcompany' in Curacao ging niet door van wege alle problemen bij Mul ler begin dit jaar. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - NV De Haven van Vlissingen viert op woensdag 29 augustus het 50-jarig be staan. Dat gebeurt met een 'open haven'-bijeen- komst op de container- terminal te Vlissingen- Oost. Tot de gasten behoort minister G. van Aarden- ne. Hij zal een toespraak houden. Datzelfde doet burgemeester Th. Wes terhout van vlissingen, voorzitter van de Raad van Commissarissen. De minister krijgt verder het eerste exemplaar van een speciaal jubileumboek. Machtiging Eind juli kreeg Visser via advokaten van de Curacao In ternational Trust Company de aanzegging dat er bij Willem Muller Americas BV twee nieuwe directeuren zouden worden benoemd: J. Roeland van Muller Terneuzen en de door Wijsmuller in Terneuzen gestationeerde topman W. Klerk. Dat gebeurde met een machtiging verstrekt door de in Willemstad gevestigde fir ma. Tegenzet van Visser was een eis aan de Curacao Inter national Trust Company om het door beide heren geclaim de eigendom aan te tonen via ondermeer originele aandeel- houderscertifikaten en notu len van bijgewoonde directie vergaderingen. De daarbij gestelde uiterlij ke termijn was maandag 6 augustus. Een antwoord is uit gebleven. Visser vecht boven dien via een gerechtelijke pro cedure de wettigheid van de machtiging aan, waardoor de bij voorkeur in stilte opere rende Curacaose firma tegen haar wil in het juridisch steekspel betrokken is ge raakt. HULST - „Tijdens het fiet sen kan je rustig het land schap bekijken. Je ziet alles en je kan rustig met elkaar praten". Aan het woord is Arno Blokker. Samen met z'n vriend Floris Denie zijn ze op fietsvakantie. Tussen Hulst en Terhole rijden twee fietsers. De een heeft een trimfiets met tien versnellingen, de ander een gewone huis-, tuin- en keu- kenfiets met drie versnellin gen. Op de bagagedragers sjouwen ze een complete kampeeruitrusting mee. Arno en Floris wonen in Haarlem. Dik twee weken geleden verlieten ze per fiets hun woonplaats en trokken naar het noorden van Frankrijk. Via Den Haag, de Zeeuwse eilanden, Zeeuwsch-Vlaanderen en de Belgische kust bereikten ze hun einddoel, waar ze enke le dagen op een camping stonden. Nu zijn ze op terug weg. Via Perkpolder en Ber gen op Zoom gaat het rich ting huis. Gisternacht ston den ze op een camping in Axel. Floris: „Het is de eerste keer dat we met z'n tweeën op vakantie zijn. Vorige ja ren ging Arno altijd met mijn familie mee zeilen, maar dit jaar wilden we met z'n tweetjes weg". Zeven Beide jongens hebben grote kritiek op de beweg wijzering in Nederland en België. Arno: „Voor de auto's staat alles goed aan gegeven, maar voor fietsers is het hopeloos. Ook bij de fietspaden weet je niet waar je aan toe bent. Er zit geen enkel systeem in. De ene keer moet je links van de weg zijn, de andere keer rechts. Dan lopen de paden weer dood en een andere keer moet je om ergens te komen grote omwegen ma ken". De zestien jarige Floris en zijn één jaar jongere vriend zitten op een vrije school in Haarlem. Ze vinden beiden dat de toeristische voorzie ningen in Zeeland voor hen een zeven waard zijn. Dit ondanks hun kritiek op de bewegwijzering en de fiets paden. Tot nu toe hebben ze slechts een maal een lekke band gehad. Wel hebben ze menig slecht pad overwon nen. Floris: „Op zulke mo menten is z'n gewone fiets prima. Arno moet dan met zijn dunne bandjes over de kinderkopjes manoevreren, terwijl ik lekker door kan hobbelen. Toen we echter over de heuvels in België moesten, had hij weer voor deel". België vinden de beide jongens het mooist. Ze wa ren er beiden nog nooit ge weest, maar ze willen er ze ker nog eens naar toe. Wel valt het hun op dat bij onze zuiderburen bijna geen fietspaden zijn. Brommer Over het weer klagen ze niet. Arno: „We hadden bij na steeds achterwind en maar een paar dagen regen, dus dat valt wel mee. Ook met de campings hebben we het getroffen. We konden er altijd op, vooral omdat we maar zo'n klein tentje heb ben en we steeds maar voor één of twee nachten bleven". Arno Blokker en Floris Denie: „Voor de auto's staat alles goed aangegeven, maar voor fietsers is het hopeloos". - FOTO OE STEM/COR J. DE BOER Op de vraag, of ze volgend jaar weer met de fiets op va kantie gaan kunnen ze nog geen antwoord geven. Flo ris: „Het is nu prima gegaan, maar wat ik volgend jaar doe weet ik nog niet. Op de brommer zeker niet, want zo'n ding wil ik niet. Fietsen is veel leuker".

de Stem | 1984 | | pagina 13