res tand' Limburg klaagt over samenwerking met ministeries Grote steden leveren miljoenen in Rabobank f3 Topman landbouw: milieu hoort bij landbouwkundig onderzoek ONDERZOEKNAAR SUPERHEFFING ELEKTRONICA TEGEN SPREEUWEN Mocht ik in Spanje m'n geldverliezen dan kan ik zelfs daar geld van mijn Rabo- rekening opnemen. I ïeïrelUd WETHOUDER WOEDEND PAGINA 2 DINSDAG 7 AUGUSTUS 1984 BINNENLAND Meer politie om geweld aan kust in te dammen Surséance frauduleus tot stand gekomen Rotterdam onderhandelt over fruitterminal Vakmensen j inVakantiewensen. Scholten eist onderzoek naar ontduiken olie-embargo Forellen uit kweekbakken losgelaten Nederland schendt verdrag mensenrechten Buikspoeling steeds meer toegepast bij nierpatiënten T5 keld in een financiëel daal. Peres kon niet omen dat de Arbeiders- die haar aanhang 1 onder de asjkenazi- oden van Europese oor- g heeft, haar eerste ezingsnederlaag leed in schiedenis van Israel. Likoed-blok, dat zich maakte voor een natio- ische politiek en de ar- sefardische joden won, "e een rechtse regering. 1967 tot in 1977, toen de d een eind maakte aan r onafgebroken bewind e Arbeiderspartij, heeft on Peres deel uitge- t van de Israëlische re- g. In het kabinet van Meir beheerde hij de feuille van communica- nder zijn rivaal Rabin e hij als minister van sie. abieren op de bezette elijke Jordaanoever meren Peres' minister van Defensie als een 'e hardste. Zijn meeste eden stap waren de elijke verkiezingen in n dit gebied. Peres' hoop aaruit een gematigd lei- hap zou voortkomen de bodem ingeslagen de Palestijnen nationa- en linkse vertegen- digers kozen, s minister had Peres ook ezicht op de riskante en md geworden bevrij - operatie van gijzelaars et Oegandese vliegveld bbe. imon Peres werd in 1923 en in wat toen Pools en ussisch grondgebied is. 1-jarige jongen ging hij Palestina. Hij studeerde iedenis en filosofie aan iversiteit van New York n Harvard. res' filosofische inslag t uit zijn woorden. „Ik dat Israel meer werd bouwd uit motivering uit iets anders", zei hij „We moeten terug naar nieuwe motivering in de lische maatschappij. Ik dat de uitdaging duide- s". n uitdaging die Peres anvaarden en hij is lang 'g op zijn plaats geble- om na jaren van be am manoeuvreren een e poging te doen premier Israel te worden. ^jfelen er echter niet aan verkiezingen eenmaal zijn, zo spoedig mogelijk et de onderhandelingen, e dagelijkse berichten in aruit bezorgdheid blijkt Amerikaanse investerin- ling van geavanceerde eft de afgelopen tien jaar tief anti-satellietwapen minuten nodig heeft om ttelliet te vernietigen, en lagere baan dan waarin zich bevinden, entegen op het punt een door een F-15-gevechts- nceerd en die een Sovjet- inuten kan uitschakelen, aket is bovendien zeer olg van een hittezoekend kan haar doel opsporen 500 mijl. Het Sovjet-wa rt die vlakbij een satelliet - zou het daartegen dui- en. een moratorium wordt dan ook gezien als een :n halt toe te roepen aan ruimtewapenprogramma echnologie op een weer rken achterstand wordt En in de brief uit Nepal, aar een Nederlandse jonge ouw hoog in de bergen met heemse vrouwen samen erkt en leeft, staat: „De loesson is begonnen, dat be- :kent lopen in de regen. De as erin en met de postbodes leegelopen. Taaie jongens iet eelt op hun hoofd (dra- en ze de postzakken op) en un blote voeten. Een rekord- jd van 5 uur lopen gehaald ver een afstand van 25 km, iet dit weer en deze kapotge- agen wegen zelfs voor Nepa- :se begrippen een prestatie. c heb ze trouwens hier ver- :ld van de vierdaagse: dat als 2 vier dagen voor je plezier oor keurige dorpjes over ladde asfaltwegen loopt, dat e dan met bloemen wordt in- ehaald Dit is duidelijk: al doen ók vrouwen bij alle denkba- e sporten mee, de grootste restaties komen nooit in bet wereldnieuws. T28 PAGINA 3 MAASTRICHT (ANP) - Voor de toekomst van het herstruc tureringsgebied Zuid-Lim burg is het van groot belang dat de wil tot samenwerking aan Haagse zijde voldoende aanwezig is. Tot nu toe moeten de ideeën voor het perspectie- vennota-beleid te vaak uit Limburg komen en is de Haagse opstelling daarbij meestal defensief en soms ook weinig coöperatief. Die opmerking hebben Ge deputeerde Staten van Lim burg geplaatst in hun stand puntbepaling met betrekking tot het jaarrapport 1983 van de begeleidingscommissie Per- spectievennota Zuid-Limburg. De onderlinge samenwer king tussen de bij dit beleid betrokken departementen laat vaak veel te wensen over, me nen GS. Dit is voor het ge noemde beleid bijzonder frus- terend omdat er vertragingen door ontstaan en vaak vol staan moet worden met ne ven-oplossingen. Daardoor wordt de noodzakelijke sa menhangende aanpak sterk bemoeilijkt, merkt het college op. Gepleit wordt daarom voor een gezamenlijke inzet van de betrokken ministeries en een betere afstemming daarvan op de provinciale aanpak van de zuidelijke problemen. Tot en met 1985 moeten nog ruim 1.000 arbeidsplaatsen in het herstructureringsgebied worden verwezenlijkt: rond 550 in de militaire opslag plaatsen van de NAVO en de overige bij de rijksdiensten in Zuid-Limburg. De sanering van de vroegere mijnterreinen (750 hectare) die in 1975 begon en in 1985 voltooid zal moeten zijn, kan evenwel door de hui dige conjunctuur niet binnen de gestelde termijn plaatsvin den. Besloten is deze operatie nog tot en met 1990 voort te zetten. Voor het bouwrijp ma ken van deze terreinen is 267 miljoen gulden nodig. De tota le investeringen in de mijnter reinen met inbegrip van de bouw van 4.700 woningen, kantoren, bedrijfsgebouwen en recreatieve voorzieningen zullen ongeveer één miljard gulden belopen. Inclusief de bouwprojecten levert de totale operatie rond 12.000 manjaren directe werkgelegenheid op. GS van Limburg rekenen voor bedrijfsverplaatsingen en stadsvernieuwingsprojec ten, op grond van gemaakte afspraken met de regering, op een extra rijksbijdrage van vier miljoen gulden in dit en het volgende jaar. Speciale aandacht is volgens Gedepu teerde Staten nodig om de gro te jeugdwerkloosheid in Zuid- Limburg te bestrijden. Het percentage jeugdigen van 15 tot en met 22 jaar die al twee jaar en langer geen werk heb ben, is twee keer zo hoog als landelijk, namelijk 7,1 tegen over landelijk 3,6. Ombudsman op de bres voor melkveehouders Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De nationale ombudsman, dr. J. Rang, stelt een onderzoek in naar de superhef fing voor melkveehouders. Hij wil van minister Braks (Landbouw) weten of deze de maatregel voor de Nederlandse boeren wel op tijd èn adequaat heeft genomen. DEN HAAG (ANP) - De Haagse wethouder van fi nanciën, mevrouw A. van den Berg, vraagt zich af of staatssecretaris Van Amelsvoort zich wel bewust is van de ernstige financiële problematiek van de grote steden. Samen met de andere drie grote steden wil zij de staatssecretaris hierover zo snel mogelijk aan de tand voelen. Dit blijkt uit een brief, die Van den Berg eind vorige week aan Van Amelsvoort heeft geschreven. De staatsse cretaris, die de gemeentefi- nanciën beheert, heeft zich de gram van de wethouder op de hals gehaald door onlangs te verklaren dat de grote steden er van hem 'bakken met geld bij hebben gekregen'. Van Amelsvoort doelde daarbij op de nieuwe financië le verhoudingswet, die in het nadeel van de kleine en in het Kang heeft besloten de zaak in eigen hand te nemen na tal loze klachten van landbouw organisaties en individuele boeren over de manier waarop Landbouw de beschikking uit voert. De maatregel van Braks wordt alom gekwalificeerd als onvoldoende en ondoorzichtig. Eind maart besloten de mi nisters van Landbouw van de tien EG-landen een superhef- BERGEN (ANP) - Met ingang van vandaag zal in de avond en nacht in de centra van de gemeenten Bergen, Egmond en Schoort een uitbreiding plaatsvinden van te voet sur veillerende politiemensen. Met de extra mankracht ho pen de autoriteiten het plotse ling toenemende vakantiege- weld in deze kustplaatsen in te dammen. De voor de extra, vooral op preventie gerichte, surveillan ces benodigde manschappen zullen door de districtscom mandant van de rijkspolitie worden onttrokken aan rusti ge gemeenten. Om hoeveel po litiemensen het bij deze extra surveillance gaat, kon nog niet worden medegedeeld. 0R Rotterdam Terminal: ROTTERDAM (ANP) - De on dernemingsraad van het Rot terdamse stukgoedbedrijf Rotterdam Terminal ver moedt dat de surséance van betaling, die vier weken gele den door de rechtbank is ver teend, frauduleus tot stand is gekomen. De OR heeft namelijk notu len gevonden van een verga dering van 19 oktober 1983, waaruit blijkt dat de directies van Rotterdam Terminal en bet moederconcern Incotrans °P de hoogte waren van het bestaan van een in 1975 afge geven aansprakelijkheids- verklaring, volgens welke In cotrans verantwoordelijk is voor de schulden van Rotter dam Terminal. Deze informatie is door bei de directies bij het aanvragen van de surséance achterge houden. Ook de crediteuren varen niet op de hoogte, dat z'j bij Incotrans hun geld kon den halen. De ondernemingsraad eist van bewindvoerder mr E. de tiagre Böhl dat de surcéance anmiddelijk wordt opgeheven, daar deze overbodig is geble ken door de voortdurende aansprakelijkheid van Inco- Jrans voor de schulden van Rotterdam Terminal. Inmiddels heeft de bewind voerder zijn beslissing over Jet al dan niet voortzetten van de surséance van betaling uit gesteld. Hij wil eerst een rap port over de consequenties van de aansprakelijkheidsverkla- ri«g van de juridisch adviseur van Rotterdam Terminal di ctie. fing in te voeren om de over- produktie van meik af te rem men. Nederland moet in ver gelijking met vorig jaar de productie met 8,5 procent ver minderen. Over de meer-produktie moeten de melkveehouders een boete betalen, de super heffing. Die komt neer op 75 procent van de richtprijs voor melk en die bedraagt momen teel ongeveer 56 cent per liter. De afzonderlijke EG-lidsta- ten mogen zelf bepalen hoe zij de produktie willen beperken. Krachtens de beschikking in ons land hebben de individue le melkveehouders vorige maand te horen gekregen hoe veel melk zij dit jaar vrij van de heffing mogen produceren. De beschikking laat de ruimte voor uitzonderingen voor probleemgevallen. Melk veehouders die menen hier voor in aanmerking te komen kunnen bij de minister daar toe een verzoek indienen. Daar is op grote schaal gebruik van gemaakt. Maar bij de afwik keling zijn nogal wat proble men ontstaan. Rang gaat nu bekijken wat hij daar aan kan doen. ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam onderhan delt met een aantal Duitse en een Nederlandse fruitimpor- teur over de gedeeltelijke ex ploitatie van een nieuwe fruit terminal in de Rotterdamse Merwehaven. De Rotterdamse gemeente raad beslist op 16 augustus over het plan voor de fruitter minal. Dit heeft het havenbe drijf Rotterdam meegedeeld. Met de uitvoering ervan is totaal minstens 38 miljoen gulden gemoeid, waarvan de gemeente een bedrag van IS miljoen voor haar rekening neemt. De betrokken bedrij ven investeren in de eerste twee fases van het uit drie ge deelten bestaande plan ruim 25 miljoen gulden. De eerste fase wordt geëxploiteerd dooi vijf Rotterdamse fruitimpor- teurs en Fruit Stevedores Rot terdam, een samenwerkings verband van Seaport Termi nals en Müller-Thomsen. Ovei de laatste fase zijn nog weinig nadere gegevens bekend. De fruitterminal zal volgen.' het Havenbedrijf aan 23C mensen werk bieden, ter wij.' het voor de aannemersbedrij ven die bij de aanleg van d{ terminal worden betrokker nog eens 245 manjaren werP oplevert. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden in sep tember beginnen. In zijn jonge jaren moest Hendrik de Cock met een ratel door de boomgaard om spreeu wen van het rijpende fruit te jagen. Dankzij de voortschrijdende techniek kan Hendrik hetzelfde werk nu van uit een stoel in een to rentje doen. Zijn boom gaard hangt vol appa raten, die een af schrikwekkend geluid maken. Wanneer een zwerm spreeuwen zich nu tegoed wil doen aan Hendriks fruit, hoeft de fruitteler slechts enkele knoppen te bedienen om de vogels van schrik het luchtruim in te la ten stuiven. -FOTO ANP EEN geldloper van de Amster damse sociale dienst is maan dagmiddag beroofd. De buit bedroeg ruim 100.000 gulden. De man werd bij het verlaten van z'n auto door een onbe kende man in het gezicht ge slagen, waarop deze de koffer met geld greep en er vandoor ging. HET vrachtvervoer door de KLM heeft afgelopen maand een recordhoogte bereikt. In juli was de bezettingsgraad ruim 71 procent en dat is de hoogste wat de KLM ooit be haald heeft. Het passagiers vervoer bleef in juli ongeveer gelijk aan de maand daarvoor. (ADVERTENTIE) M'n reis boekte ik al bij de Rabobank. En vlak voordat ik naar Spanje ging liep ik er nog even binnen. Om m'n reisverzekering te regelen. En om wat geld in peseta's om te wisselen. Kreeg ik er een foldertje bij. Voor als u uw peseta's mocht verliezen, zeiden ze. Staat precies in wat u dan moet doen. Heeft u binnen 24 uur weer geld. Kijk, dat noem ik nou service. Prima van de Rabobank! Altijd in de buurt, snel aan de beurt. voordeel van de grote gemeen ten werkt. De wethouder zou liever spreken van een drup pel op een gloeiende plaat en de term 'bakken met geld' wil len reserveren voor de jaar lijkse kortingen op het ge meentefonds. Van den Berg schrijft dat de nieuwe wet Den Haag in 1994 ongeveer zeventien miljoen gulden zal hebben opgeleverd. De kortingen op het gemeen tefonds tot en met 1986 kosten de gemeente echter al zestig miljoen gulden. De wethouder zegt zich ook gestoord te hebben aan de sug gestie dat de vier grote steden hun financële problemen zelf hebben veroorzaakt. De stij ging van het aantal bijstands trekkers heeft de afgelopen vier jaar al 41 miljoen gulden gekost. Ook de rentestijging van de afgelopen jaren scheelt miljoenen. Met een bezuini gingsoperatie die in vier jaar 188 miljoen gulden moet op brengen is de grens van het maatschappelijk aanvaardba re in onze gemeente bereikt, aldus de brief. DEN HAAG (ANP) - Het ka merlid Jan-Nico Scholten wil dat de Nederlandse regering een onderzoek instelt naar de eventuele Nederlandse be trokkenheid bij de olievoor ziening aan Zuid-Afrika. Mocht die betrokkenheid er zijn dan dient dat voor ons land een extra aansporing te zijn om over te gaan tot een Nederlands olie-embargo te gen Zuid-Afrika. Scholten stelt dit in schriftelijke vragen aan minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken. De fractieleider van de groep Scholten-Dijkman ver wijst in zijn vragen naar be richten in het Britse zondags blad The Observer, waarin onder meer wordt gemeld dat Zuid-Afrika oliemaatschappij Shell in het geheim miljoenen heeft betaald voor het ontdui ken van het internationale olie-embargo tegen het apart heidsregime. DE TIKE (FR) (ANP) - In het Friese plaatsje De Ti ke, gemeente Smallinger- land, zijn bij een forel- lenkweker 40.000 tot 50.000 volgroeide forellen verdwenen. Volgens de eigenaar zijn ze door onbekenden in vrijheid gesteld. De vissen zwommen in ze ven kweekbakken, die in een grote diepe zandwin put van vijf hectare drij ven. De schade bedraagt ongeveer 90.000 gulden. De forellenkweker miste de forellen gister ochtend. Hij denkt dat de daders met voorbedachte rade te werk zijn gegaan. De kwekerij wordt na melijk bewaakt door honden. Om die dieren te ontlopen, is men vermoe delijk zwemmend naar de kweekbakken gegaan. De jonge forellen in de kwekerij zijn niet vrijge laten. DEN HAAG (ANP) - Het land bouwkundig onderzoek nu en in de toekomst moet zich niet alleen richten op produktie- verhoging, maar zal deel moe ten uitmaken van onze pogin gen onze natuurlijke hulp bronnen te beschermen, ons milieu in evenwicht te houden en een betere kwaliteit van het leven van mens en dier te be vorderen. Ir. A. de Zeeuw, directeur- generaal landbouw en voed selvoorziening van het minis- terie van Landbouw en Visse rij heeft dit gezegd tijdens de opening van de 35ste studieda gen van de Europese Zoötech- nische Federatie in Den Haag. Volgens De Zeeuw blijven traditionele onderzoeksthe ma's als foktechniek, voe dingsleer en diergeneeskunde van groot belang voor de ont wikkeling van de dierlijke produktie, maar zijn er nieu we onderzoeksvelden die de aandacht verdienen. Hij noemde als onderzoeksvelden vermindering van produktie- kosten door verspilling zoveel mogelijk te voorkomen, de aandacht voor bodem, \frater en lucht, voor ethische en ethologische aspecten bij dier lijke produktie en voor de kwaliteit van het produkt en de bescherming van de consu ment door het achterblijven van schadelijke stoffen in het produkt zo veel mogelijk te voorkomen. De iandbouwtopman erken de dat het landbouwkundig onderzoek tegenwoordig in vele landen onder grote finan ciële druk staat. Daarom zal het volgens hem moeilijk zijn al deze nieuwe onderzoeksvel den de juiste aandacht en prioriteit te geven. Hij noemde dit een belangrijke uitdaging voor de agrarische onderzoek organisaties. 15 Ook weer aan de slag? Ook weer begonnen? Valt niet mee, hé? Die zinnen zullen gisteren vaak geklonken hebben. Er werd veel geklaagd, maar van daag weten we al niet meer be ter. Het zal voor de Olympische kijkers even moeilijk zijn. De hele nacht sporten aan de buis en dan ook nog via een record- sprint op tijd bij de baas zijn. Maar gelukkig is daar de ont bijttafel van Koos Postema. Iedereen mag aanschuiven, mits hij een vlot pull-overtje draagt natuurlijk. Harmen Siezen besmeert zijn boter hammetje met het wereld nieuws en deskundigen pellen hun NOS-eitje. Koos stoomt zelfs de grootste gaperds klaar voor de arbeid. Maar de ontbijt-show is niet voldoende. Er is nog meer no dig om spijsvertering én Olympisch tv-kijken soepel samen te laten gaan. 's Avonds tijdens de warme maaltijd, rond zes uur, zou de NOS met ons de tafel moeten dekken. Marga van Arnhem is de aangewezen persoon om met ons achter de dampende scho tels te schuiven en ondertussen wat filmpjes uit Los Angeles te laten zien. Want ook als wij thuis komen van ons werk, eisen wij een ul tra-moderne maaltijdbegelei ding. Wij helpen Marga graag bij het afwassen en na een kopje koffie kunnen we er weer tegenaan. 's Nachts in de kleine uurtjes zou Frank Kramer, die zo zijn best doet de kwajongen van vroeger te blijven, met ons ge zellig teut moeten worden. De studio moet als bar zijn inge richt. Er moeten dronken aan moedigingen klinken. Nog werk genoeg voor de NOS dus. Als ze nu beginnen, kan deze nieuwe programmering misschien tijdens de Olympi sche Spelen in Amsterdam in 1992 worden ingevoerd. Merijn Van een onzer verslaggevers ARNHEM - De Nederlandse staat schendt het verdrag tot bescherming van de rechten van de mens, want onze wet geving biedt geen bescher ming tegen sexueel misbruik van zwakzinnigen boven de 16 jaar. Dat zegt de Europese Com missie voor de rechten van de mens in Straatsburg. De Com missie komt tot die conclusie na bestudering van een Nij meegse zedenzaak, daterend uit 1979, waarbij drie zwakzinr nige meisjes sexueel zijn mis bruikt. De officier van justitie kon toen geen vervolging instellen tegen de verdachte - een Nij- megenaar - omdat de Neder landse wetgeving een leemte bevatte. De vader van een van de meisjes nam daar geen ge noegen mee en diende een klacht in bij de Commmissie voor de rechten van de mens. 1 AMSTERDAM (ANP) - Het is morgen precies vijf jaar gele den dat de afdeling nierziek ten van het Academisch Zie kenhuis bij de Universiteit van Amsterdam als eerste in Nederland op grote schaal de buikspoelingsmethode bij nierpatiënten ging toepassen. De buikspoelingsmethode, ook wel CAPD-methode (CAPD= Continue Ambulante Peritoneale Dialyse) genoemd, gaat een steeds belangrijker plaats innemen naast de dia lysebehandeling met de kunstnier (hemodialyse). De buikspoelingsmethode heeft op de hemodialyse voor, dat de patiënten hem zelf thuis kunnen toepassen en dus ook zelf hun dialyseschema kun nen bepalen. Vier maal per dag moeten zij een spoelvloei- stof in de buik brengen om de afvalstoffen uit het lichaam te verwijderen. Het buikvlies functioneert daarbij als een soort kunstnier. Ruim 2000 patiënten in Ne derland moeten om in leven te blijven behandeld worden met de kunstnier, dan wel met be hulp van de buikspoelingsme thode. Enkele jaren geleden maakte slechts 3 procent van het totaal aantal patiënten van de buikspoelingsmethode gebruik, tegenwoordig is dat al 10 procent.

de Stem | 1984 | | pagina 3