Pascal van der Kelen winnaar spr ingwedstrij d Echtpaar Aarssen 60 jaar getrouwd AVONDJE STAPPEN IN EEN RENESSE Jeugdbrand- weerkamp in Terneuzen DE SCHEI Werken aan tunnel Antwerpen politierapport Al duizend bezoekers expositie in Groede Boekje over Zeeuwse Wandtapijten Bouw nieuw ziekenhuis Goes begint Schietingen Tl 5 PAGINA ZEÉLANDi MAANDAG 6 AUGUSTUS 1 MAANDAG 6 AUGUSTl druipt. Honderden, j ongeren drommen bij elkaar op een terras, onder een winkellui- fel en in de entree van Funhouse. Taxi's rij den af en aan over de Hoge Zoom. Lichtre clames en schetteren de muziek. Het kermissfeertje is dat van een Ameri kaanse disco-film. Renesse, hèt uit gaanscentrum van de jeugd in vakantievie rend Zuid-West-Ne derland, is opnieuw in opspraak geraakt door geweldadigheid. Verslag van een avondje stappen, van bier, portiek liefde, ploertendoders, een verdwaalde bloedneus. Uit hun tent geregende jongeren en de zaterdagavondkoorts van een Zeeuws dorp. Vier aangeschoten jongens uit Rijen slaan er twee Duitse toeristen in elkaar. In Alk maar vliegt een stel knapen twee agenten naar de keel bij een verkeerscontrole. Later bestormen ze het politiebu reau van Heiloo om een vriend te bevrijden. De justitie pleegt snelrecht om het vakantiege- weld in te dammen. Is het echt zo erg? Het terras van café De Zoom geeft een strategisch uitzicht op bar De Stulp en op Funhouse, de hal met gokau tomaten en de overdekte bots- autootjesbaan. De Stulp is de tent van de hardrockers, een potentiële knokbar, zo wil het verhaal. „Het wordt agressiever ja. Ik werk hier voor de derde zo mer. Het eerste jaar kwam je nog tussenbeide bij een vecht partij. Nu blinken er direct messen. Dan kijk je wel uit. Soms slaat er iemand zomaar met een ploertendoder op ta fel. Terecht dat het een keer goed in de media bekend raakt. Die aandacht is echt ge rechtvaardigd". Rick, de ter ras-ober, spreekt uit ervaring. Hij wijst op een passerend groepje jongens. Nog geen twintig, ontbloot bovenlijf on danks de regen, leren broeken en tatouages op de armen, bier in de hand, lallend. Rick: „Je haalt ze er zo uit, dat wel". De portier van Funhouse aan de overkant moppert op alle pu bliciteit: „Valt best mee dit jaar", zegt hij. „Ik heb er sinds j uni nog maar twee uit hoeven smijten. Al die verhalen. Dat trekt alleen maar gajes aan". Tijdens de bouwvakanties verblijven er 150.000 vakantie gangers in de kop van Schou wen. Zestig tot zeventig pro cent zijn jongeren. Ze concen treren zich op de vijfentwintig campings rond Renesse, want daar in het dorp is wat te bele ven. Discotheken, bars, speel kasten. Al wat jong is dromt er 's avonds heen. Het is niet nieuw. Renesse zag het allemaal aan zich Zaterdagavondkoorts van een Zeeuws dorp Samengedromde jeugd op een terrasje voorbij treKKen. ue brave Beatles-tieners. Toen de flo wer power, de generatie die te stoned was om agressief te zijn. Vervolgens de punkers en de disco. Renesse op zaterdag avond is een mengeling van dat al. Be-bop geknipt, slordi ge jeans, strakke sweatshirts, mini, veel leer, ritsen. Body builders en hot bubblegum- meiden, onverhuld coquette- rend met hun nog wassende anatomie. De Hoge Zoom met aan weerszijden bars en helle lichtreclames is een boulevard met voorbij scheurende auto's, met of zonder surfplanken, soms gillende banden. Overal tettert muziek. Voor wie va kantie uitgaan is, een lustoord. Wie rust zoekt moet er verre van blijven. „Mag ik hier even zitten". Een leerboy in hemdsmouwen, twee glazen bier in de hand, vraagt het vriendelijk. Jawel... vraagt! Da's toch geen onple zierige ervaring na al die slechte berichten. Politie: ...het ligt aan het weer... Een politiebusje rijdt voor bij. Het gejoel vanaf de trot toirs duidt op een bepaalde verhouding. Iemand heft 'de klok van Arnemuiden aan'. Er passeren twee surveillerende agenten. We praten even over gewelddadigheid. „Het komt door het weer", zegt een van hen. „Schijnt de zon, dan zitten ze de hele dag aan het strand en zijn ze 's avonds loom en sloom. Regent het ne(- ajs nU( dan weten ze van rottigheid niet wat ze moeten doen, dan krijg je die herrie. Vorig jaar was een mooie zomer. Toen hebben we nauwelijks proble men gehad". Hij bevestigt dat - FOTO'S WILLEM MIERAS de jongeren zich meer en meer wapenen: „Ze voelen zich on veilig, nemen messen mee en ander materiaal. Net hebben we nog een stuk electriciteits- kabel in beslag genomen". „Agent... agent... daarginds loopt iemand met een pistool". Opgewonden wijst een jongen naar bar Het Luifeltje. De agent: „Zo... nou, ik heb nog geen schot gehoord, maar we gaan eens kijken". Even praat hij met het bureau via de por tofoon. Neemt geen halve maatregelen. Er is vanavond zes man extra in dienst, van wie een aantal in burger. Om een hoek verschijnt ineens een blauwe bestelwagen, schud dend onder het geweld van blaffende honden. Nog een busje schiet te voorschijn. Voor het Luifeltje is er een knokpartij. Iemand loopt met een bloedneus. Het vermeende pistool blijft zoek. De veestapel van de Herman dad blijft op stal. Voor een etalageruit zit een dronken vent. Een agent loopt er naar toe. Het blijkt een rechercheur in burger. Ze wisselen wat in formatie uit. Hij speelt z'n rol prachtig. Hill Street Blues op z'n Zeeuws met de compli menten. „De meeste rotzooi gebeurt als de bars sluiten om twee uur. Als ze op weg gaan naar de campings. Regent het zoals nu, dan valt het wel mee. Dan is iedereen in een half uur weg. Wordt het straks droog dan krijgen we meer werk". Het regenen zal vannacht niet meer ophouden. De tuinhekjes van de woningen langs de rou te naar de campings blijven dit keer gespaard. Voor bar Pigalle zit een groepje Rotterdammers. Van middag om vier uur zijn ze uit de Maasstad gekomen. Drie kwartier rijden om even een avondje te stappen in Renesse. Niet naar de Lijnbaan of de Kruiskade, maar naar de kop van Schouwen. Waarom? „In Rotterdam... allemaal tuig me neer. Hier valt het nog mee. Ga je bij ons een disco binnen, dan moet je eerst door een wa pendetector. Dat is er hier nog niet". Jong Nederland regeert in Renesse. Brabanders, Limbur gers en een toenemend aantal Duitsers. Eén bloedneus op zestigduizend 'stappers' en een zoekgeraakte vrijer. Rotter dammers vluchten er voor 'het tuig' in eigen stad. Regen en bier lij ken in de gecombineer de vochtigheid een belangrijke oorzaak van de recente inci denten. Renesse zomer 1984. Is het zoveel anders dan tien, vijftien jaar geleden. Was het niet op een regenachtige zomerdag in 1970 dat ik me aanmeldde bij een van de campings aan de Hoge Zoom. Bij het zien van m'n kampeerkaart vroeg de beheerder: „Kom je van Yer- seke? „Ja, dan kom je er niet op". Wat wilde het geval. Een groep dorpsgenoten was juist die dag met politiedwang van de camping gehaald. De avond tevoren hadden ze de kantine 'verbouwd' en 's nachts maak ten ze met hun brommers van de camping zelf een modderig crossterrein, slalommend tus sen scheerlijnen en kratten bier. De ontdane campingbaas hing die dag een bord bij de ingang: „Yersekenaars niet gewenst". Als het regent is er in Re nesse weinig nieuws onder de zon. Illlllllllllllllllllllllllllillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Von onze correspondent OOSTBURG - Spectaculair onderdeel van de '24 uur van Oostburg' vormde de springwedstrijd voor mo torcrossers, die door de RES uit Axel werd georgani seerd op de markt van Oostburg. Een evenement dat duide lijk bij het publiek in de smaak viel, want de toeschou wers stonden rijendik opge steld om de afgezette markt. Favorieten waren natuurlijk de beide streekpiloten Johnny Feynaut en Bram van de Vel de, die voor deze wedstrijd een speciale achterband gemon teerd hadden. Het was echter opnieuw het Axelse motor crosstalent Pascal van der Ke len, die net als in een eerdere wedstrijd in Terneuzen, onbe twist de sterkste bleek. Met het grootste gemak bracht hij de verste sprong van 16 meter en 85 centimeter op zijn naam. Zijn belangrijk ste concurrenten, Bram van de Velde en Johnny Feynaut, wa ren aan elkaar gewaagd met sprongen van respectievelijk 17,70 en 14,10 meter. Bij zijn laatste sprong ging Bram van de Velde echter flink in de fout, want in een alles of niets- poging om toch nog de wed strijd te beslissen trok hij de motor achterover en landde bepaald onzacht op zijn ach terwerk. Gelukkig kwam hij met de schrik en enkele schaafwonden vrij. Na de springwedstrijd werd er nog een serie 'achtervol ging' gereden, waarbij het pu bliek werd getrakteerd op en kele fraaie wheelies van de motorcrossers, die daarmee hun 'circusnummer' besloten. Uitslag: 1. Pascal van der Kelen (Axel), 2. Bram van de Velde (Bres- kens), 3. John Feynaut (Oostburg), 4. Jacky Lensen (Axel), 5. Herman Muller (Terneuzen), 6. Ad Colijn (Axel), 7. Johan Scheele (Zaam- slag), 8. Jaap van Tatenhove (Ter neuzen), 9. Sjaak Bareman (Ter neuzen), 10. Chris de Pooter (Axel). Illlllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van onze correspondent TERNEUZEN In Terneuzen wordt vanaf vandaag tot en met vrijdag 10 augustus een internationaal jeugdbrand- weerkamp gehouden. Hieraan zal worden deelgenomen door zo'n 250 jongens uit België, Duitsland, Oostenrijk, Luxen- burg en Nederland. Het jeugdbrandweerkamp wordt vanavond om half ze ven officieel geopend door burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen. De organisatie be rust bij de vrijwillige brand weer van Terneuzen en de be drijfsbrandweer van Dow Chemical. De deelnemers plus een vijftigtal begeleiders wor den ondergebracht in een ten tenkamp bij de Dow-boerde- rij. Daar worden ook de meeste activiteiten gehouden, want in het programma is veel tijd in geruimd voor sport en spel. Voor morgen staat een fiets tocht op het programma en een vaartocht op de Wester- schelde. Ook zijn er deze week op donderdag wedstrijden in de Oostkolk nabij het Terneu- zense stadhuis. AXEL - Bij een eenzijdig on geval werd de personenauto van R. uit Axel zaterdagnacht geheel vernield. R. reed met zijn voertuig over de Hulster- seweg en raakte tijdens een zware regenbui vermoedelijk de macht over het stuur kwijt. De auto reed over een boompje dat afbrak en kwam vervol gens wat verder tegen een tweede tot stilstand. De be stuurder werd licht gewond. GOES - Bij een inbraak bij de fa. S. aan de Lange Kerkstraat te Goes werd in het afgelopen weekeinde voor een bedrag van ongeveer 7000 gulden aan kleding gestolen. Ook een meubelhandel aan de Ganze- poortstraat kreeg ongewenst bezoek en hier nam men voor ca. 300 gulden aan baar geld mee. GROEDE - Op de Burg. Eve- raarslaan kwamen A. N. uit Groede en E. van de H. uit Groede frontaal met elkaar in botsing in een bocht. N. liep bij deze aanrijding een hoofd wond op. KLOOSTERZANDE - Zater dag deden zeven mensen bij de rijkspolitie van Kloosterzande aangifte van diefstal van een fuik. Ze waren geplaatst in de Westerschelde nabij de veer haven Perkpolder. Van de da- der(s) nog geen spoor. De poli tiecontrole zal worden ver scherpt. NIEUWDORP - Tussen vrij dag- en zaterdagmiddag is in gebroken in een loods van het havenschap Vlissingen aan de Akkerweg te Nieuwdorp. Er wordt voor ongeveer 10.000 gulden aan gereedschappen en een mobilofoon vermist. OOSTBURG - Op de Hoogen- dijk kwamen D. uit Oostburg en T. W. uit Oostburg met el kaar in botsing op de kruising met de Van Ostadestraat. D. verleende geen voorrang. OOSTBURG - Op de kruising Schouwburgstraat-Van Hou testraat nam E. de K. uit Hoofdplaat met zijn personen auto de bocht te ruim. Op dat moment kwam A. van V. uit Budel aangereden, die te veel midden op de weg reed. Van de K. werd een bloedproef af genomen en hem werd een rij - verbod opgelegd. TERNEUZEN - Bij een in braak in een aan de Burg. Geillstraat te Terneuzen ge parkeerde personenauto van F. de B. uit Terneuzen zijn za terdagnacht een portemonnee en een autoradio gestolen. In diezelfde nacht werd van een personenauto van E. de J., ge parkeerd aan het Beethoven- hof, eveneens een autoradio met bijbehorende boxen ge stolen. TERNEUZEN - Vermoedelijk in de avondpauze is vrijdag tussen 18.00 en 19.00 uur bij de fa. Van der S. aan de Noord straat te Terneuzen een geld bedrag ontvreemd, zijnde de opbrengst van de dagverkoop. TERNEUZEN - Zaterdagmid dag geraakte tijdens het weg rijden van een terrein bij de Jarinohal aan de Mr. Haar- manweg te Terneuzen de per sonenauto van J. R. uit Hoek in brand. Oorzaak vermoede lijk kortsluiting. De brand weer van Terneuzen bluste het vuur, maar de schade aan het voertuig is aanzienlijk. TERNEUZEN - In de laatste weken, voornamelijk in het weekend, zijn tientallen sur fers op de Otheense Kreek door de gemeentepolitie van Terneuzen verbaliseerd. Dit omdat ze niet in het bezit wa ren van de noodzakelijke ver gunning. De vergunning wordt afgegeven door de ge meente Terneuzen en door de beheerder van de Otheense Kreek. Men krijgt dan een sticker die op het zeil kan wor den bevestigd. TERNEUZEN - Cafetariahou der Van D. uit Terneuzen heeft bij de gemeentepolitie te Terneuzen in het afgelopen weekend tot driemaal toe aan gifte gedaan van diefstal in zijn twee zaken. Vrijdagnacht werd ingebroken in het nieu we, nog niet officieel geopende cafetaria De Sloep aan de Markt te Terneuzen. Daaruit werd de hele voorraad siga retten ontvreemd. Een nacht later werd opnieuw ongewenst bezoek aan De Sloep gebracht. Wat toen werd meegenomen, kon de politie gisteren nog niet meedelen. In cafetaria Serlip- pens werd vrijdagnacht een hoeveelheid sigaretten en wat geld ontvreemd. De heer en mevrouw Aarssen: ...zestig jaar getrouwd... - FOTO WIM K00YMAN Van onze correspondent kLOOSTERZANDE - Het echtpaar E. Aarssen-R. Assel- man herdacht gisteren de dag waarop het 60 jaar geleden in het huwelijksbootje stapte. Beiden zijn 86 jaar oud en geen onbekenden in de ge meente Hontenisse. Het echtpaar heeft altijd ge woond aan de Cloosterstraat en beiden zijn geboren en ge togen in Hontenisse. De heer Aarsen heeft 46 jaar lang in en rond Kloosterzande de postbe stelling verzorgd. De gezond heid van zijn echtgenote laat iets te wensen over, maar zelf is hij nog zeer actief. Met tuinieren en duiven houdt hij zich graag bezig. Vroeger was hij lid van post duivenvereniging Herleving Rekenaar. Dat wil zeggen dat men na afloop van een gehou den wedvlucht van elke deel nemende duif de juiste snel heid in meters op papier zette om zo tot een klassering te ko men. Zaterdagmiddag werd met de familie in café De Reizende Man te Kloosterzande een bij eenkomst gehouden. Daar kwam ook burgemeester Mr M. Somers van Hontenisse het diamanten bruidspaar na mens het gemeentebestuur zijn gelukswensen aanbieden. Ook waren er de gebruikelijke gelukstelegrammen van koningin en de corhmisaris der koningin in de provincie Zee land. Tot de aanwezigen be hoorden ook enkele bestuurs leden van verenigingen waar van de heer Aarssen in vroe ger jaren deel uit maakte. Van onze correspondent GROEDE - De expositie 'Groedarte' in de Franse Kerk te Groede heeft za terdag de duizendste be zoeker kunnen verwelko men. Het bleek de ongeveer 4 jaar oude Juanita Ki- burg uit Groede te zijn, wiens moeder er samen met nog zeven andere kunstenaars exposeert. Juanita werd verrast met een bos bloemen. De expositie, waarop schilderijen, houtsnij werk, tekeningen en aquarellen te zien zijn, begon afgelopen vrijdag. De organisatoren waren dan ook ook dik tevreden toen zaterdagmiddag al meer dan duizend be langstellenden een kijken waren komen nemen. 'Groedarte' duurt nog tot en met II augsutus en is alle dagen geopend van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 21.00 uur. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Ter herden king van de sterfdag van Wil lem van Oranje heeft het Zeeuws Museum in Middel burg een handzaam boekje uitgegeven over de collectie Zeeuwse wandtapijten. Liefhebbers kunnen het boekje in het museum kopen. Daar is tevens een grote expo sitie van Zeeuwse wandtapij ten, waarvan er vijf afbeel dingen dragen van zeeslagen van de Zeeuwen tegen de Spanjaarden in de 80-jarige oorlog. De serie is overigens niet compleet; enkele exem plaren hangen elders in mu sea. Van onze correspondente ANTWERPEN - Voor Zeeuws-Vlamingen die naar Antwerpen willen, of via de Scheldstad richting Noord- Brabant gaan, is het raad zaam deze week de Kennedy- tunnel te nemen. Vandaag begint men name lijk aan de- vernieuwing van de deklaag van de toeritten op de beide oevers van de Waas landtunnel. De werkzaamhe den vinden plaats van 20.00 uur tot 05.00 uur. De betrokken nachten wordt er in de Waas landtunnel eenrichtingsver keer toegepast, waarbij om beurten het verkeer van de rechteroever en dat van de linkeroever wordt doorgela ten. Van een onzer verslaggevers GOES - In Goes wordt van daag begonnen met de bouw van het nieuwe streekzieken huis in Goes. Het nieuwe hospitaal zal de twee huidige Goese ziekenhui zen gaan vervangen. Daarmee brengt de Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen het aan tal door haar beheerde zieken huizen terug tot twee, eentje W Zierikzee en eentje in Goes. De verschillende bezuiw gingsronden die onde de op volgende ministers van het departement van Welzijn. Volksgezondheid en Cultuur en daarvoor van Volksgezond heid en Milieuhygiëne vonden, zijn flink van invloe" geweest op de plannenmake rij. De totale stichtingskosten zijn daardoor teruggebracht tot ruim 100 miljoen gulder- Naar verwachting kan het nieuwe ziekenhuis begin in gebruik worden genomeo Aan de Stichting Oosterscheh deziekenhuizen zijn zo'n medewerkers verbonden. Piloot Machiel en kaartlei Zee in d Door Cees Maas ARNEMUIDEN - Za terdagmiddag, vlieg veld Midden-Zeeland. Piloot Machiel van der Baan wacht tot de man met de rood-wit geblok te vlag het startsein geeft. Voor de laatste maal controleert kaart lezer Coen Minderhout het vluchtplan. Een eindje verder, achter het restaurant, een kleurige rij wachtende sportvliegtuigjes. De radio kraakt Engels. Wij heten Sierra Bravo Whiskey, verneem ik. 13.15 uur. De vlag valt. De meter van de toerenteller schiet in het rood; de piper warrior II PH-SBW meerdert vaart, hobbelt over het gras en is even later los van de grond. De negentiende Schelde- vlucht is een feit. We hebben precies 47 mi nuten, weet kaartlezer Coen. Amper drie kwartier om in een vlucht boven de Zeeuw se archipel vijf herken ningspunten op te sporen en verscheidene opdrachten te vervullen. Die herkennings punten kunnen we ontdek ken aan de hand van vijf fo to's, die vooraf verstrekt zijn. Een puzzeltocht voor vliegtuigjes, dat is de Schel- devlucht. Enige tijd voor de eigenlijke vlucht hebben Machiel en Coen in de han gar van vliegclub Midden- Zeeland met behulp van een opdrachtenformulier de route uitgepuzzeld. Met pas ser en liniaal is het vlucht plan vervolgens op een kaart van Zeeland getekend. Is die route eenmaal goed, dan komen ze de antwoor den en herkenningspunten vanzelf tegen. Hopen ze. Voor iemand die slechts zelden in het luchtruim ver toeft en dan nog alleen in zo'n gerieflijke luchtreus met video richting zon, is de vlucht met een piper wel haast een anticlimax. Bok kend en hortend boort het vliegtuigje zich door de luchtlagen. Thermiek en luchtzakken plegen geduch- tige aanslagen op het nog nauwelijks verteerde ont bijt. Maar het gaat voorals nog goed, hoewel dat niet van de medepassagier te zeggen is. Na nauwelijks een kwartier zit zij de papieren tak, speciaal voor dit doel in de flap van de voorstoelen aanwezig, met volle overga ve te vullen. Piloot Machiel Heikant - Zaal 't Helleken, «-jaardenschieting, 44 schut jas. Hoge vogel: J. de Block, Heikant, eerste zijvogel: Alb. van de Branden, Sint-Jan- sleen, tweede zijvogel: P. Ste ens, Sint-Jansteen, meeste kleine vogels (4 stuks): J. Haert, Kemseke-Tromp. Door Paul de Schipper RENESSE - Renesse

de Stem | 1984 | | pagina 4