Van Raamsdonk: „Ik laat me door niemand gek 99 Vader sneuvelt in kwartfinales Misnoegen staat Van Bentum in de weg Op karakter door blessure heen ia a k t ol waar Waterpoloploeg zeker van wereldkampioenschap Nederlandse ruiters tevreden PAGINA SPORT 4 )lympisch_ Mlerlei cièiia? una op V Taiwan JAANDAG 6 AUGUSTUS 1984 DE STEM-Sgg^ olympische spelen PAGINA SPORT 5 Geesink populair TINEKE HIDDING: ■slaggever Iche herenhockeyploeg pnieuw benadrukt de op de gouden medaille. I bereikte Australië als Itralische aanvoerder Rick Irlesworth. „Als je een ■punt maakt verkeer je in soort roes, die onoplet- dheid in de hand werkt" Ish, die wegens verrekte ebanden met een zware jdage speelt en eigenlijk Tlisch gezien aan de kant I moeten blijven, benutte j minuten voor tijd nog een Ifbal (4-1). Normaal neemt Irlesworth die, maar Walsh pg nu de kans zijn voor- bng op de topscorerslij st uit louwen. kalsh, in het dagelijks le- J wiskundeleraar en spe ll van Adelaide naar Perth puisd om meer centrale Jningen mee te kunnen ma- I, staat nu op acht treffers, f meer dan Hassan Sardar Jt) en Roca (Spa). Zeven luten voor tijd bepaalde Ivalho, eveneens van zes Ier en zeventig centimeter, lindstand op 4-2. „Het ver- |l tussen beide teams was", s de Indische coach Nandy bh, „dat Australië zijn kan- pDenutte en wij verzuimden l te doen. Wij maakten fou- len dat kun je je tegen een Ijkwaardige tegenstander T veroorloven". ANGELS - De door de re- ng van Taiwan gecontro- de staatstelevisie heeft voor •.erste keer beelden van een nese atleet uitgezonden. Tot toe sneuvelden die beelden de Olympische Spelen irop Chinese atleten waren ien, onder de censuur, e koerwijziging is tot stand omen doordat kranten wel 's en verhalen van Chinese ten publiceerden, lewichtheffcr Yao Yin- an, winnaar van de gouden laille gewichtheffen tot 67,5 igram, mei de eer te beurt terste atleet uit de Chinese ksrepubliek te zijn die in wan op de TV werd ver- id. 'hu Tsong-Ke directeur het ministerie van voor- ting van Taiwan, verklaar- dat de TV niet kon achter ven nu de kranten eenmaal publicatie waren begon- „We beschouwen de suc- >en van alle Chinese atleten, successen van ons eigen na", aldtis Chu Tsong Ke. <e kritiek op de Olympische ■endingen van ABC televi- duurt voort. De Amerika- en zelfs mensen uit de ■mpische stad Los Angeles, innen zich steeds meer te eren aan de chauvinistische nier waarop het TV-net de len verzorgd. 'ravis Morales, een 28-jarige ioner van LA, heeft een ac- opgezet onder de naam 'Ban hauvinistische coalitie' en navolging van de bekende >g-alarm-fases wil hij elke aan de hand van reacties andere mensen, chauvinis- he alarm-fases gaan invoe- De groep heeft speciaal telefoonlijn aangelegd, :r de mensen hun melding nen doorgeven. IIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII"1 rong over het paard. Lou .in verdedigde zijn voor rong uit de eerdere ronden verve. Zijn succesvolle idgenoot deelde het zilver twee Japanners (Gushi- n en Morisue) en een Ameri- an (Gaylord). Op de laatste twee onderde- verscheen Li Ning niet ;er op het erepodium. Aan door Bart Conner (met een gewonnen finale op de rug hield de Chinese groot- leester de zesde plaats over. an de rekstok was Li Ning er iet bij; China werd vertegen* oordigd door Tong Fei en ou Yun. De Japanner ShinJ1 iorisue toonde zich echter de ?ste specialist op dit num- er, met het volmaakte totaal an 20 punten. t De feest-avond van China ende een oogst van zeven me- ailles, waarvan vier gouden apan kwam tot hetzelfde to- aal, met twee goudomrande lakken. De Amerikaanse loeg bleef op zes steken, ook iet twee gouden exemplaren- totaal werden bij de zes ummers twintig plakken uit reikt. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll""1"" door Giel Hendrix LOS ANGELES - Pedro van Raamsdonk heeft zich weer hersteld. Hij heeft het even wicht weer gevonden tussen zijn grote mond en zijn su perieure manier van boksen. Populair wordt hij, zeker bij het publiek, niet met zijn optreden, maar daar heeft he Amsterdammer lak aan. „Ze gaan maar tekeer op de tribunes, daar lig ik niet wakker van", zegt hij opge wekt. „Mij pept het alleen maar op. Ik mag dat wel, als he toeschouwers zich tegen mij afzetten. Ik word dan al leen maar kwader en ga nog fanatieker boksen". Zelfs wanneer de ring- rechter ingrijpt, zoals in zijn tweede gevecht met de Ita liaan Cruciani gebeurde, volhardt hij in zijn eigen manier van boksen. Van Raamsdonk, die een 5-0 puntenzege behaalde op de Italiaan en opgerukt is naar de achtste finales; „Ik laat me niet gek maken door die arbiters. Ik ga niet tegen de vuisten van mijn tegenstan der oplopen. Ik boks achter uit wanneer ik mijn eigen taktiek volg en blijf dan punten scoren. De ringrech- ter kan me daar niet van af brengen. Een eventuele openbare waarschuwing neem ik wel op de koop toe, die werk ik wel weg door ge noeg punches uit te delen". Zeker in een slopend toer nooi als de Olympische Spe len is Van Raamsdonks' ma nier van boksen de enige juiste. Hij loopt weinig kans getroffen te worden en ver kleint daarmee de kans op blessures. „Die hoofdkappen zijn natuurlijk wel aardig, maar mijn manier van bok sen biedt een betere be scherming dan welke hoofd kap dan ook. Ik zorg er ge woon voor dat de tegenstan der me zo weinig mogelijk kan raken op het hoofd". De Nederlander had, na zijn eerste optreden, trou wens eenn glanzende over winning hard nodig. Want in zijn eerste partij van het toernooi, die hij verdiend won, was er niets van zijn bravour te merken. Dat gaf Van Raamsdonk weliswaar niet direct toe, maar na zijn zege op Cruciani bekende hij toch wel: „In die eerste par tij kreeg ik meer klappen dan in mijn voorgaande tien wedstrijden samen. Na af loop heb ik behoorlijk in de put gezeten. Ik zag het niet meer zitten. Daar heb je dan jaren naar toe gewerkt en ineens lukt niets meer. Ik begon aan mezelf te twijfe len en was al mijn zelfver trouwen kwijt Ik wil daar niet meer aan herinnerd worden. De videoband waar dat gevecht opstaat, zal ik thuis meteen uitwissen, want dat was de zwartste dag uit mijn loopbaan". Trainer Henry Davis ad viseerde Van Raamsdonk echter die band toch maar te bewaren. „Elke keer als je dan denkt dat je een gevecht gemakkelijk gaat winnen, kijk je vantevoren even naar die band. Je weet nu tenminste dat je nooit meer een tegenstander moet. on derschatten. Als je die les geleerd hebt, is het toch nog een nuttig gevecht geweest". Pierik mentaal onverwoestbaar Van onze speciale verslaggever LOS ANGELES - John Pierik heeft zaterdag de Nederlandse schutterij een aantrekkelijke troostprijs gegeven. De kleiduiven werden door hem op de laatste wed strijddag zo zeker uit de lucht gepakt dat hij als vier- le eindigde uit het veld van zeventig deelnemers. Buiten de medailles is de Zwollenaar gebleven, maar Jat was al een zekerheid na de Eerste wedstrijddag, waarop Swinkels en hij ieder vier keer misten. Na die dag waren de medailles al definitief buiten tereik van de Nederlanders imdat de topdrie bij de huldi- Dryke (VSt), Rasmussen (Den) en Scribani (Ita) hun vaste hand van de eerste tot de laatste dag behielden. Pierik kon alleen maar voor Je aantrekkelijkste plaats naaast het podium strijden. Hij deed het op de slotdag met overtuiging ga een zeker heid die opmerktltjk was. De meerderheid van zijn treffers aten 'vol', de stofwolken waarin zijn duiven vergingen waren een prikkel. Andere concurrenten voor een hoge klassering lieten af en toe een duifje vliegen, zoals Erik Swinkels, die de slotdag was begonnen met slechts een punt ichterstand op de bronzen medaille. Dat verschil groeide tor twee missers, Pierik die een puntje lager was vertrok ken, behield tot het laatste moment zijn vaste greep op let wapen. Hij kwam daar- tor met nog drie schutters op l, vier minder dan de supe- rieure Dryke, twee achter Rasmussen en Scribani, die barrage om het zilver en brons aioesten schieten. Pierik werd als vierde ge klasseerd omdat de regels be palen dat de beste laatste, of tonodig voorlaatste, serie het hoogst gewaardeerd wordt, wanneer het niet om de bezet van de ereplaatsen gaat. Swinkels eindigde als tiende. -Daarmee ben ik best te vre- fen, maar vierde worden is Kwel dig. John heeft het fan- iastisch gedaan, op het mo- fflent dat hij zijn eerste duif "it de laatste serie raakte, wist 'k dat hij er niet een meer zou nissen. Hij is zo'n kouwe". Zwollenaar Pierik heeft op 1 hete baan van Prado zijn Mstekende wedstrijdmentali- getoond. Hij berustte niet '1 de slechte eerste dag, hij aanvaardde de ongunstige lo- kng van zaterdag, die hem pas 'aat in actie bracht, toen de tte het grootst was. „Wij lebben slecht geloot, favoriet %ke mocht als eerste begin- "w, maar dat heeft hem niet jan zijn kampioenschap ge- Wpen. Hij was gewoon de sterkste, daarover kan geen "lisverstand bestaan. Wij sAieten per jaar zo'n 8000 pa- honen, hij neemt er vier keer '-'eel voor zijn rekening. Dan "abje toch een streepje voor". Swinkels, die het succes van zijn collega, een topprestatie noemde, bewees daarmee de goede sfeer die in de Neder landse ploeg heeft geheerst. „Dryke kent de atmosfeer als geen ander. Hij komt boven dien uit een land waar de wa pencultuur veel verder ont wikkeld is dan bij ons. Ik loop al wat jaren mee, maar ik heb nog nooit beleefd dat er 10.000 mensen achter de baan staan. Je voelt hun adem als het wa re in je nek. Als wij voor veel publiek schieten zijn er mis schien drie- of vijfhonderd mensen. Er is voortdurend ge klap en lawaai, want je hebt wel een deskundig publiek. Ik heb overigens door die om standigheden geen fout ge maakt. Missers komen door je zelf, niet door publiek of wat dan ook". Het buitengebeuren was trouwens niet in alle opzichten in het nadeel van de Neder landers, die dichtbij de schiet baan logeerden en een in drukwekkende kampeerwa gen tot hun beschikking had den om tussen de wedstrijden in een koelere omgeving te kunnen rusten. Na de proble men van de eerste dag, was de situatie voor de Nederlanders zo gunstig, dat zij zonder meer bevoorrecht waren tegenover deelnemers, die op verblijf in het Olympisch dorp en trans port naar de schietbaan met schoolbussen waren aangewe zen. Pierik: „De baan was moeilijk. Ten eerste ervaar je dat optisch, ten tweede komt het door de nieuwigheid. De veren waarmee de duiven worden weggeschoten zijn nog gloednieuw en dan wordt hun aanvangssnelheid veel hoger. Dryke heeft zich daar aan kunnen gewennen. Niet alleen tijdens de trainingen, maar ook in wedstrijden. De Ameri kanen hebben hier bijvoor beeld hun selectie voor de Spe len geschoten en dat is natuur lij k een echte wedstrijd. Het ging over 400 duiven". Pierik had geen last van de druk die Swinkels voelde. De Brabander, die tijdens de trai ningen beter had geraakt,be hoorde tot de favorieten. „Dat is heel anders dan in Montreal, toen ik als 'underdog' naar de Spelen kwam en zilver won. Nu moet je presteren en ik had het gevoel vlak voor de leeu wen te zijn geworpen. Het blijft echter een geweldige er varing deze wedstrijd. Ik heb voor het eerst van mijn leven gemerkt dat mijn sport ook een kijksport is en dat geeft mij hoop voor de toekomst". J 'V kunt gaan', lijkt de atletiek-official tegen Els Vader te zeggen nadat de Roosendaalse in de kwartfinales werd uitge schakeld. Van onze speciale verslaggever LOS ANGELES - Het optre den van Els Vader in het kortste dames sprintnum- mer is beperkt gebleven tot de serie en kwartfinales. De in Roosendaal wonende Zeeuwse was daarover za terdagmiddag, toen voor haar het doek was gevallen, danig teleurgesteld. Elly van Hulst nam de uitschakeling in de halve fi nales van de 800 meter erg nuchter op. „In eerste in stantie ben ik hier voor de 1500 meter. Voor mij was het een verademing, dat ik ein delijk weer eens een wed strijd kon lopen. Met die twee 800 meters, die ik nu heb gelopen, ben ik gewend aan het stadion en de atmos feer, die er tijdens de wed strijden hangt". Els Vader was in de mor genuren erg gemakkelijk door de series gekomen met een tijd van 11,43 seconden hoewel zij bepaald niet opti maal liep. „Mijn eerste 40 meter waren erg slecht, daarna kwam ik pas goed op gang". De nationale recordhoud ster op de 100 en 200 meter had het met de loting van de banen in haar races bepaald niet getroffen. In de series startte zij in baan zeven en in de kwartfinales bracht het lot haar in baan acht naast de Amerikaanse favo riete Evelyn Ashford. De buitenbanen zijn op de sprint bepaald nadelig. Va der, die in de series met 11,43 derde werd en als dertiende de kwartfinales was inge gaan, eindigde in de eerste kwart-eindstrijd als vijfde in 11,56 seconden. Die tijd was opnieuw de dertiende prestatie van de 32 loopsters maar het leverde haar geen toegang tot de halve finales van zondag op. In de andere drie kwartfi nales was de prestatie van de fysiotherapeute wel goed geweest voor nog een optre den op de 100 meter. Els Va der kwam vier jaar geleden in Moskou ook tot de kwart finales maar zij trad daarin toen niet aan wegens maagklachten. „Ik voel mij prima en ik verwacht dat ik op de 200 meter toch mini maal de halve finales haal". Elly van Hulst had de eindstrijd van de 800 meter graag willen bereiken. „Het is toch wel iets als je bij de laatste acht komt. Nu het niet gelukt is, treur ik daar bepaald niet over". De veel voudige Nederlandse re cordhoudster vertrok in haar halve finale in de bin nenbaan. Zij wist dat zij snel moest vertrekken voor een gunstige uitgangspositie op het moment dat de loopsters na 100 meter naar de bin nenbaan mochten. „Die eer ste 100 meter gingen ver schrikkelijk hard. Daarna viel het ineens stil maar ik zat in derde positie goed. Het grote probleem kwam na 300 meter toen er ineens gewel dig geduwd werd. Gelukkig kon ik net buiten het ge drang blijven maar je schrikt toch wel even omdat je zo op de grond ligt". In dat gedrang verloor Van Hulst haar derde plaats maar zij schoof toch weer naar voren toen kort voor het doorkomen van de eerste ronde (61,18 seconden) in de binnenbaan een opening ontstond. „Ik zag ineens dat gaatje en ik dook er meteen in. Ik heb nog nooit zo zuinig kunnen lopen". Toch miste zij de aansluiting toen in de laatste 200 meter onder im puls van de Amerikaanse Gallagher het tempo scherp omhoog ging. „Ik kon er niet meer bijkomen", herinnerde Van Hulst zich later. Toch vocht zij zich bij het opko men van het laatste rechte eind nog naar de vijfde plaats in 2.03,25. „Ik had lie ver in de andere halve finale gezeten. Daar werd tenmin ste vanaf het begin een hoog tempo gelopen. Dergelijke races liggen mij veel beter. Ik heb echter gemerkt dat de vorm er is en dat is het be langrijkste voor de 1500 me ter". LOS ANGELES - Anton Gee sink haalt regelmatig de inter nationale pers. De Utrechtse judoreus wordt beschreven als een man die op voortreffelijke wijze de publiciteitscampagne 'Amsterdam 1992' verkoopt. De Japanse krant Asahi had een uitvoerige reportage over de werkzaamheden van Gee sink in Los Angeles. Geesink begroet bijvoorbeeld de Ja panners in hun eigen taal en vraagt of zij bij het Japanse Olympisch Comité een goed woordje willen doen voor Am sterdam. Van onze speciale verslaggever Los ANGELES - De be nauwde overwinningen in <fe voorronden op de Volks republiek China en Canada rullen het Nederlands wa- 'erpoloteam in de toekomst goed van pas komen. Door het bereiken van de Olympi sche finalepoule is het Oranje-zevental automa tisch geplaatst voor de strijd het wereldkampioen schap over twee jaar in Bar celona. De waterpolo-commissie van de FIN A is overigens Geinig gelukkig met de hui dige halve competitie, waar bij het kan voorkomen, dat de ontmoeting Verenigde Staten-West-Duitsland, die velen als de finale beschou wen, morgenochtend om half negen wordt gespeeld. Er ligt dan ook een voorstel op tafel bij volgende Olym pische Spelen te werken met een knock-out-systeem van kwart- en halve finales ge volgd door een echte eind strijd. Ook een uitnodiging voor de wedstrijden om de FINA- cup, dat volgend jaar in Duisburg (BRD) wordt ge houden, kan het Nederlands team niet ontgaan. De wa terpolo-commissie van de FINA heeft zich dezer dagen gebogen over de vraag, wat er dient te gebeuren bij het wereldkampioenschap nu twee van de sterkste landen, de Sovjet Unie en Hongarije, in Los Angeles afwezig zijn. Wat de wereldkampioen schappen betreft zijn de re gels van de FIN A eenduidig. De eerste acht kwalificeren zich via de Olympische Spe len. De overige landen kun nen zich via kwalificatie toernooien plaatsen. Aange zien er op die manier meest al slechts een Europees land bijkomt, is het niet denk beeldig, dat de Sovjet-Unie of Hongarije over twee jaar in Madrid ontbreken. Anders ligt dat met de FI- NA-Cup, het tweede toer nooi dat volgend jaar in Europa plaats vindt naast de EK van Sofia. Het deelne men aan dat evenement wordt geregeld via de uit voeringsbepalingen, waar door de organisatie iets meer vrijheid heeft in zijn uitnodigingsbeleid. West- Duitsland kan derhalve de Sovjet Unie en Hongarije uitnodigen. In Los Angeles is de be zetting van de waterpolo- commissie vernieuwd. Voor zitter is geworden de Cu baan Martinez en secretaris de Australiër Montgomery. De Nederlander Henny Kee telaar bleef lid van het be stuur. De verhouding binnen het bestuur van 6-6 werd door de uitbreiding met een nieuw lid gewijzigd in 7-6 ten voordele van Europa. LOS ANGELES - „Het leek wel of ik in de finale vleu geltjes had", vertelde Jolanda de Rover na haar ge slaagde greep naar het goud. Dat kon Conny van Ben tum niet zeggen. De studente medicijnen uit Barne- veld bracht er wederom minder van terecht dan ver wacht. In de serie was het al bijna misgegaan. Om in de eind strijd te komen moest zij een barrage zwemmen met Janet Tibbits. Van Belkum bleef overeind. Haar 2.13.74 werd omgezet in een tijd van 2.13.60. Uiteindelijk bleek die extra race echter te veel kracht te hebben gekost. Toch was coach Ruud Beele tevreden over haar. Hij sprak over de met het studeren gepaard gaande zorgen, het niet vol doende kunnen trainen en ten tamenproblemen. „In Rome zwom zij 2.12. Nu binnen een paar uur twee keer 2.13 min. Dat was niet slecht." Beele had mooi praten, maar hij draaide netjes om de materie heen. Rian Smit, de ervaren begeleidster en per soonlijk trainster van Van Belkum sprak andere en dui delijker taal. „Conny was niet slecht" zo vertelde zij. „Maar er straalde dit keer niets van af. We zijn danig teleurge steld, want het héle jaar ging het goed. Alleen de laatste drie weken liepen mis. Daarvoor waren twee redenen. Ener zijds omdat in de tweede week van de voorbereiding te wei nig aan snelheidstraining. An derzijds omdat zij en Beele geen vrienden zijn. Hij irri teert haar mateloos. Verzoe ken om het trainingspogram- ma bij te stellen, werden am per gehonoreerd. Beele wilde geen precedenten stellen. Het gevolg was wel dat Conny niet op scherp stond. Ik heb voor haar geknokt. Anders was het nog minder gegaan." Rian Smit voelde zich diep ongelukkig. Zij botste als het ware tegen een muur van on wil op. „Ik kon niet meer doen. Dat is de figuur Beele nu een maal. De af gelopren jaren heb ik binnen de ploeg altijd pret tig gewerkt, maar ik ga me nu maar eens bezinnen. Als het voor Conny goed is, wil ik wel doorgaan. Maar alleen als Conny me nodig heeft. Voor mezelf hoeft het niet. Het is eigenlijk allemaal doodzonde. Conny was overigens niet de enige die haar programma bijgesteld wilde zien. Het is een vervelend gevoel als je moet toekijken en niet kan in grijpen. Je voelt je dan enorm machteloos. Conny heeft zich echter goed gehouden. Ze is een kei in sportiviteit." Op de laatste dag van het zwemtoernooi sneuvelden overigens ook nog twee we reldrecords. Alex Bauman was op de 200 meter wisselslag oppermachtig, hetgeen in de nieuwe wereldtijd van 2.01.40 resulteerde. De Amerikaanse 4x100 wisselslag estafette for matie was eveneens onstuit baar. Carey, Lundquist, Mora les en Gaines mochten tevre den zijn over hun prestatie (3.39.30). De andere nog te ver delen gouden plakken gingen naar Meagher (200 vlinder) en O'Brien (1500 meter vrij). door Giel Hendrix LOS ANGELES - Er zijn in Nederland nog atletes, die kunnen afzien. Sportmeisjes, die zichzelf pijn kunnen doen en niet al te vlug de handdoek in de ring gooien. Tineke Hid- ding is daar een voorbeeld van. De 25-jarige scholiere uit Bergen bewees in Los Angeles op de zevenkamp alleen al door haar doorzettingsvermo gen dat ze haar uitzending naar Los Angeles meer dan verdiend had. Na de eerste dag had Hidding zoveel last van haar beenblessure dat een an der, met een mindere instel ling, er op dat moment de brui aan gegeven zou hebben. Tine ke Hidding zette echter door, weigerde ook nog een pijnstil lende injectie en begon de tweede dag van de zeven kamp, om te zien hoever ze door Giel Hendrix LOS ANGELES - De Neder landse ruiter-équipe is afgelo pen weekeinde even uit de da gelijkse sleur gestapt en be zocht de boksarena om Pedro van Raamsdonk in actie te zien. Voor de eerste keer in hun leven zagen Rob Ehrens (springruiter) en Bert Rutten (dressuur) een bokswedstrijd live. „Verstand heb ik er hele maal niet van", gaf Ehrens dan ook direct toe, „en mijn sport zal het ook nooit worden. Ik amuseer me echter toch wel. Vooral de partijen waarin keihard geknokt wordt vind ik wel aardig". De springruiters hebben het best naar hun zin in Los Ange les. „Een schitterende stad om een paar weken te verblijven", meldt Bert Rutten (uit Hun- sel), „maar ik zou er voor geen goud willen wonen. Frisse buitenlucht en zo mis je hier toch wel. Gras is hier bijna ook nergens te bekennen, dat ben ik toch wel anders ge wend". In het atletendorp worden de deelnemers behoorlijk ver wend. Terwijl buiten het dorp de Olympische bezoekers overal zwaar moeten betalen voor alles, kampen de atleten met het tegenovergestelde probleem. Rob Ehrens: „Wij worden gewoon onze dollars niet kwijt. In het dorp is alles gratis. Drank en eten in over vloed, zwembad, disco noem maar op. Het kost allemaal niets. Maar dat moet natuur lijk ook niet", merkt hij la chend op, „wij zijn tenslotte ook maar amateurs". Dik tevreden is het tweetal ook over de accommodatie van de paarden in Santa Anita. Het enige bezwaar is de reis van hun dorp naar het ruiter- stadion, die meer dan een uur in beslag neemt. „Het pro bleem is wel", aldus Rob Eh rens, „dat het in Santa Anita nog enkele graden heter is dan hier in de stad. Stoffiger "ook en je hebt er meer last van de smog dan in LA". De grote vraag is hoe de paarden de hitte kunnen ver werken. „In de stallen hebben de dieren er geen last van", weet Bert Rutten. „De stallen zijn van hout, maar toch lek ker koel. Bovendien hebben we er nog enkele luchtkoelers ingezet, zodat daar de tempe ratuur aangenaam is. Maar buiten merk je het toch al snel. Als je een kwartiertje stap voets gelopen hebt met de paarden, loopt het zweet van hun lijf. Hoe dat moet tijdens' de wedstrijden vraag ik me af". De ruiters hebben het voor lopig nog erg rustig. Ehrens hoeft pas op de slotdag in actie te komen en Bert Rutten start woensdag of donderdag, dat moet de loting nog uitwijzen. Tot die tijd vullen ze hun da gen met het reizen van en naar de stallen en trainen. „En de rest van de dag liggen we maar wat rond het zwembad", zegt Ehrens. „In die hitte moet je de paarden, die de reis ove rigens goed doorstaan hebben, niet te zeer afmatten tijdens de trainingen en voor onszelf passen we dezelfde taktiek toe. Wat willen we anders!" Tineke Hidding in rus- thouding. kon komen. Opgeven deed ze echter niet, al zou dat coach Westphal niet verbaasd heb ben. „Ik sta er echt van te kij ken dat Tineke nog zo goed heeft kunnen presteren", merkte hij na afloop op. Tineke Hidding, die met 6147 punten haar eigen natio nale record met op maar acht punten miste, was ook tevre den, rekening houdend met haar blessure. „Ik denk dat ik, als ik fit was geweest zeker 150 tot 200 punten meer had kun nen scoren. Tijdens het ver springen durfde ik weinig ri sico's te nemen en ook bij het speerwerpen en de afsluitende 800 meter had ik normaal ge sproken meer punten kunnen scoren. Wellicht had ik 6300 punten kunnen halen, dat had me dan toch in de buurt van een medaille-plaats gebracht. Ik vond het erg rottig, maar het zat er met die blessure ge woon niet in". Trouwens ook Nederlands's tweede zevenkampster, Mar- jon Wijnsma (19 jaar) mag men niets verwijten. Zij 'ein digde op de elfde plaats, maar kwam met een puntentotaal van 6015 voor het eerst in haar carriere boven de grens van 6000 punten. „Ik wist dat zoiets er in zat en ik ben blij dat het me juist hier gelukt is, on danks het feit dat ook ik niet) helemaal fit was. Ik heb echter niet zoveel last van mijn bles sure gehad. Mij speelden, in deze geweldige atletiek-arena, de zenuwen de eerste dag een beetje parten, maar ik heb me goed kunnen herstellen. Onte vreden zijn we dan ook niet. Voor Tineke vind ik het trou wens erger dan voor mij. Zij had hier heel ver kunnen ko men".

de Stem | 1984 | | pagina 11