Zilver en brons voor roeisters RECORDS KUNNEN TOERNOOI NIET REDDEN Australië maakt favorietenrol waar Ook in haar slaap turnt Mary Lou Retton Q&P Gouden regen voor turner Li Ning laterpolop MAANDAG 6 AUGUSTUS 1984 DE olympische spelen Olympisch allerlei China op TV Taiwan T12 PAGINA SPORT4 LAKE CASITAS - De stel ling, dat de zilveren medail le van de zusjes Hellemans bij de dames-twee en het brons van de gelegenheids- acht slechts konden worden behaald bij de gratie van de absentie van de Oostblok landen, doet afbreuk aan het gewicht van de prestaties van de Nederlandse roei- meisjes. Natuurlijk is het zo, dat de medailleverdeling bij aan wezigheid van landen als bijvoorbeeld Rusland en de DDR er anders zou hebben uitgezien, maar daar staat tegenover dat de tijden, die de Nederlandse roeisters hebben gerealiseerd in nor male omstandigheden ook niet zouden hebben mis staan. In vergelijking met de laatste grote internationale test, de Rotseeregatta in het roeimekka Luzern, zou de Nederlandse acht ook bij aanwezigheid van de Oost- blokconcurrentes brons heb ben behaald. spelen I984 door harry Vermeulen Maar wat nog meer telt is de enorme fysieke prestatie, die de Oranjedames hebben geleverd. Twee roeifinales op een dag behoort in deze lichamelijk zware sport tot de uitzonderingen, omdat vooral de laatste tweehon derd meter slopend zijn. Beelden van uitgeputte roeiers die in de slotfase het in de sport zo beruchte 'zwarte gat' hebben bereikt, behoren niet tot de uitzonde ringen. Voegt men daar nog bij dat na hun respectieve lijke finales de dames slechts een kwartier kregen om een beetje in te roeien, dan geeft dat de prestatie nog meer waarde. En toch oogden de Oranje-acht na afloop redelijk fit, terwijl een van de Amerikaanse meisjes van vermoeidheid het water intuimelde. Nicolette Hellemans: „Het is toch prachtig wat we hier gepresteerd hebben. Dat zil ver in de twee is uiteraard voor ons beiden geweldig. Dat geeft ook aan dat we niet voor niets een jaar lang ongeveer twintig uur per week hebben getraind. Maar met zo'n gelegenheidsploeg brons pakken in de acht, dat is ook het einde. Die goede start van ons was zeer be langrijk. Ik wist van tevoren dat we na een goede start ver zouden komen." Het is alleszins begrijpe lijk dat de kleine Neder landse roeikolonie na afloop volkomen op zijn kop stond. Vooral de Groningse zusjes Hellemans waren compleet door het dolle heen. Zij moesten door de organisatie tot kalmte worden gemaand omdat ze mensen van ABC - de hoofdsponsor van de Spe len en diens wil is wet - ver hinderden om opnamen te maken van uiteraard Ame rikaanse roeisters. Overigens heeft het wei nig gescheeld of het Neder landse thuisfront had de TV-beelden van de Oranje- roeisuccessen moeten mis sen. Bij de NOS had men zo weinig vertrouwen in de prestaties van de Neder landse roeidelegatie dat men geen zendtijd had inge huurd. De BRT had zulks wel gedaan (voor de lieve som van twaalfduizend gul den mochten ze tien minuten uitzenden), waardoor de NOS-regie zaterdag in al lerijl onderhandelingen aanknoopte met de Belgi sche TV-delegatie met als resultaat dat de Nederlan ders vijf minuten zendtijd konden overnemen. Met de zilveren en bron zen medaile in de knip zul len de roeibondsbestuurders nu geen spijt meer hebben van hun beslissing om als nog een dames-acht in te was meer dan men ooit had kunnen denken. schrijven. Al bestond die 'acht' dan uit toch voor an dere nummers in Los Ange les aanwezige roeisters. Door het wegblijven van de vooraanstaande roeinaties dreigde dit nummer te wor den afgevoerd. De Zwitser Keiler, voorzitter van de in ternationale roeifederatie, heeft echter alles in het werk gesteld om dit num mer alsnog te kunnen op voeren. Keiler, een erkende tegenstander van Sama ranch, verdenkt de IOC- voorzitter er van dat hij het damesroeien wil afvoeren van de lijst van Olympische sporten. Hij wilde hem der halve het extra wapen van de geringe internationale interesse niet in de hand ge ven. Pas in juni nam de roei- bond - na samenspraak met de Amerikanen - het besluit om een gelegenheidsacht in te zetten. Het gebaar in de richting van de internatio nale roeifederatie leverde uiteindelijk brons en dat Zwemmen: schijn bedriegt Van onze speciale verslaggever LOS ANGELES - De Australische herenhockeyploeg heeft zaterdag tegen India opnieuw benadrukt de grootste aanspraken te maken op de gouden medaille, Door een overwinning van 4-2 bereikte Australië als eerste team de halve finales. Met acht punten uit vier wedstrijden kunnen de Aus sies hooguit nog worden ach terhaald door West-Duitsland of India. Beide achtervolgers hebben twee punten minder, maar moeten nog tegen elkaar spelen. Mede door de grote overwinning op Maleisië (5-0) hebben de Westduitsers van middag aan een gelijkspel te gen India voldoende voor een plaats bij de laatste vier. Voor ongeveer 10.000 toe schouwers, een record bij een hockeywedstrijd in de Ver enigde Staten, legden de Australiërs in de tweede helft de basis voor de zege. Binnen drie minuten nadat Vineet Kumar uit een strafcorner voor de gelijkmaker had ge zorgd (Davies maakte al na negen minuten het openings doelpunt) stond Australië in eens met 3-1 voor. Eerst Walsh en direct daarop Batch pas seerden de vertwijfeld uitval lende doelman Romeo James. „Ik denk, dat bij India na die gelijkmaker de concentra tie wat verslapte", aldus de door Peter van Putten LOS ANGELES - De Amerikanen straalden toen de balans kon worden opgemaakt na de laatste dag van het zwemtoernooi. Met 35 medailles - twintig gouden en vijftien zilve ren - was ondubbelzinnig aangetoond wie op de 23ste Olympisch Spelen het sterkste zwemland was. Het werd nog eens extra on derstreept met acht zoge naamde dubbele overwinning (vijf bij de dames en drie bij de heren). In totaal werden tien wereldrecords verbeterd en sneuvelden er daarnaast nog eens negen Olympische re cords. Op het eerste gezicht dus een redelijk resultaat ondanksp de afwezigheid van de toppers uit de Oostbloklanden. Toch bedroog de uiterlijke schijn. Met name bij het dameszwem- men bleek er sprake van een stilstand. De wereldrecords op 100, 400 en 800 meter vrije slag werden wederom niet bena derd. Ook de al jaren geleden gemaakte tijden op de 100 me ter rug en de 200 meter school slag bleven onbereikbaar. En voor de nummers 100 meter vlinderslag alsmede de 200 meter wissel persoonlijk gold eigenlij k hetzelfde. De vedetten vanachter het 'ijzeren gordijn' werden dus wel degelijk node gemist. Zij waren - gezien de in het verle den op het juiste moment ge toonde 'pieken' - wellicht in staat geweest de verschillende tijden wat op te krikken. De Amerikanen gingen daaraan achteloos voorbij. Evenals aan het feit dat de DDR in Moskou tijdens de Spelen van 1980 goed was voor 24 medailles (he- ren:9-6-5; dames 1-2-1) en de Sovjet Unie voor dertien plak ken (5-5-3; alles op de heren nummers). Ook Nederland profiteerde van de afwezigheid van het Oostblok. Waar de 4x100 meter estafetteploeg vier jaar gele den slechts een bronzen me daille in ontvangst kon ne men; daar was het in Los An geles regelmatig prijs. Twee gouden, een zilveren en drie bronzen medailles suggereer den dat ons land weer gewel dig meetelde in de wereld. Jo- landa de Rover was de onbe twiste koningin met een gou den en een bronzen plak op de 200 en 100 meter rugslag. Petra van Staveren was op de 100 meter schoolslag de snelste en Annemarie Verstappen was goed voor brons op de 100 me ter vrij en 100 meter vlinder en pakte met de 4x100 meter esta fetteploeg (Voskes, Reyers, Van Bentum) ook nog het zil ver. Bovendien werd nog ze ven keer een Nederlands re cord gebroken. Jolanda de Rover deed dat twee keer op de 200 meter rugslag (uitein delijke toptijd 2.12.38), Petra van Staveren tijdens haar gouden race op de schoolslag (1.09.80), Frank Drost op de 200 meter vrij (1.51.32), de 4x100 meter dames estafetteformatie (3.44.40) alsmede de 4x200 vrije slagploeg (Kroes, Peter en Frank Drost en Schlingeman). Coach Ruud Beele sprak na afloop dan ook van een ge slaagd evenement. Hij wilde zijn selectie een 9,5 geven. Het zou een tien zijn geworden wanneer de dames wisselsla gestafetteploeg door de fout van Reyers niet uit de strijd was geworpen. Toch was het goed om wat kanttekeningen te maken. Natuurlijk draaide Verstappen een fantastisch toernooi vergeleken bij de Europese kampioenschappen van vorig jaar. Toch bleef zij met haar tijden ver achter. Het was dan ook maar goed dat de Oostduitse toppers er niet waren. Conny van Ben tum anders een steunpilaar van de ploeg kon ditmaal niet imponeren. Het was maar goed dat Jolanda de Rover en Petra van Staveren hoog in de prijzen vielen. Daardoor vie len de mindere resultaten van de andere meisjes minder op. Slechts in een enkel geval werd een persoonlijk record verbeterd. Brigitte van der Lans verdiende bijvoorbeeld een pluim voor de manier waarop zij zich op de 100 meter rugslag verweerde. Meestal werden de tijden van Amers foort waar de selectieduels werden afgewerkt echter niet gehaald. Toch waren de dames in totaal nog goed voor dertien finale-plaatsen. De heren moesten met min der tevreden zijn. Vijf keer was Oranje in de finale verte genwoordigd. Toch had wat meer mogen worden ver wacht. Frank Drost mocht dan betrokken zijn bij twee nieu we nationale records, jammer genoeg kon hij het op de 200 vlinder niet meer bolwerken. Kennelijk was er sprake van vermoeidheid. Ook Gerard de Korte imponeerde niet echt. Op de 100 meter vlinderslag stelde hij zijn persoonlijk re cord wel wat scherper maar op de dubbele afstand was het weer mis. Hans Kroes, waar van na de strijd in Amersfoort was aangenomen dat hij defi nitief zijn plaatsje aan de in ternationale top zou opeisen, beantwoordde niet aan de ver wachtingen. Het missen van de finale op de 100 meter vrij werkte duidelijk door. Afgezet tegen de internatio nale ranglijsten moest worden vastgesteld dat Nederland over het olympische toernooi redelijk tevreden mocht zijn, maar dat voor echt gejuich eigenlijk geen reden was. Een echte alles en iedereen over heersende kampioen kreeg dit toernooi ook niet. Michael Gross leek even op de goede weg maar werd uiteindelijk lelijk verrast door John Sie- ben, die de 200 vlinder aflegde in 1.57.04 min. Laatstgenoemde mocht de sensatie van het toernooi worden genoemd. Met Gross maakte ook Alex Bau- mann een meer dan gedegen indruk. De Canadees omlijstte zijn twee gouden medailles eveneens met twee wereldre cords. De echte wereldtijden in L.A. kwamen op naam van: Steve Lundquist 1.01.65 op de 100 meter schoolslag), Michael Gross (1.47.77 op de 200 meter vrije en 53.08 op de 100 meter vlinderslag), Alex Baumann 4.17.41 op de 400 en 2.01.40 op de 200 meter wissel persoonlijk), Viktor Davis (2.13.34 op de 200 school), John Sieben (1.57.04 op de 200 vlinder) alsmede de Amerikaanse estafette teams 4x100 en 4x200 vrije slag (3.19.03 en 7.15.69) en de 4x200 wissel slag die werd afgelegd in 3.39.30. LOS ANGELES - Ze is am per 1.35 meter klein, weegt ruim 40 kilo en is voorbe stemd om de 'koningin' van de Olympische Spelen te worden. Tijdens de wed strijden voor het lan- denklassement schitterde haar ster al veelvuldig en de verwachting van heel Ame rika is dat Mary Lou Retton zich in Los Angeles tot de beste turnster van het Olympische toernooi zal la ten kronen. Zeker na haar fabeuleuse overwinning in de achtkamp van vrijdag op zaterdag. De dreumes uit Fairmont die door haar frele li chaamsbouw de indruk wekt onder een paddestoel vandaan gekropen te zijn in plaats als gewone boreling op de wereld gekomen te zijn, weet dat er van haar veel wordt verwacht. Maar ze wekt niet de indruk er wakker van te liggen. De tienduizend toeschouwers die avond aan avond het Pauley Pavilion tot de nok toe vullen, worden door haar professioneel bespeeld. Rou tinematig danst ze vreugde rondjes in de richting van de overvolle tribunes, hiermee ook een stuk psychologische beinvloeding bedrijvend in de richting van de juryle den. Het door het dolle heen zijnde publiek haakt altijd onmiddellijk in op de trucs van de 16-jarige scholiere door tot het bekend worden van de waardering "tien, tien", te gaan schreeuwen. Het zijn sterke juryleden die deze intimidatiepogingen kunnen weerstaan. Pas vorig jaar manifes teerde Mary Lou Retton zich voor het eerst op wereldni veau en nu lijkt zij op weg om tot de absolute topper van het toernooi uit te groeien. „Zij is absoluut de sterkste", aldus Karoly die zich in een vrij bescheiden bui betoonde omdat hij be reid bleek ook de Roemeense Szabo een pluim op de hoed te steken. „Zij is niet slecht", spelen 1984 Het karwei zit er op. Met een tevreden gezicht trekt Mary Lou Retton haar sportschoe nen aan. - FOTOEPU moest de voormalige trainer van Nadia Comaneci toege ven, „maar Mary Lou is sterker, dynamischer ook". Dat de kleine Retton dy namisch is, zal door haar moeder Lois volmondig worden beaamd. Als klein kind (niet veel kleiner dan nu dus) sprong ze reeds als een wildeman door het ouderlijke huis en geen en kel meubelstuk was voor haar veilig. Om haar over tollige energie kwijt te ra- door harry Vermeulen ken, werd ze naar een dans school gestuurd waar tevens aan acrobatiek werd ge daan. Het mag geen wonder heten dat de acrobatiek haar voorkeur kreeg. Op zevenja rige leeftijd werd zij lid van een turnvereniging maar het zag er niet naar uit dat ze ooit een groot kampioene zou worden, klein en mager als ze was. De grote verandering in haar turnleven kwam toe ze Bela Karoly ontmoette. Ka roly is momenteel eigenaar van een groot sportcentrum in Houston waar hij 500 turnpupillen onder zijn hoe de heeft. Mary Lou Retton is daarvan uiteraard de be langrijkste. „Man, wat een trainer is dat", zegt Retton vol bewondering. „Hij is enorm hard en drijft je tot het uiterste. Maar hij geeft je ook het gevoel dat je top prestaties kunt halen en daar werk je tenslotte voor als je aan topsport doet". Dat Mary Lou Retton kei hard moet werken blijkt uit het trainingsprogramma dat Karoly zijn turnsters oplegt. Twee maal per dag en dat zeven dagen in de week moeten ze aantreden om zich te onderwerpen aan het barse regiem van Karoly. „Dan moeten we ons tot het uiterste geven. Karoly zorgt er voor dat je dag en nacht met je sport bezig bent. Soms word ik midden in de nacht wakker omdat ik uit mijn bed ben gevallen. In mijn droom heb ik dan on bewust een of andere oefe ning trachten uit te voeren." Australische aanvoerder Rick Charlesworth. „Als je een doelpunt maakt verkeer je in een soort roes, die onoplet- tendheid in de hand werkt" Walsh, die wegens verrekte kniebanden met een zware bandage speelt en eigenlijk medisch gezien aan de kant zou moeten blijven, benutte tien minuten voor tijd nog een strafbal (4-1). Normaal neemt Charlesworth die, maar Walsh kreeg nu de kans zijn voor sprong op de topscorerslijstuit te bouwen. Walsh, in het dagelijks le ven wiskundeleraar en spe ciaal van Adelaide naar Perth verhuisd om meer centrale trainingen mee te kunnen ma ken, staat nu op acht treffers, drie meer dan Hassan Sardar (Pak) en Roca (Spa). Zeven minuten voor tijd bepaalde Carvalho, eveneens van zes meter en zeventig centimeter, de eindstand op 4-2. „Het ver schil tussen beide teams was", aldus de Indische coach Nandy Singh, „dat Australië zijn kan sen benutte en wij verzuimden dat te doen. Wij maakten fou ten en dat kun je je tegen een gelijkwaardige tegenstander niet veroorloven". LOS ANGELS - De door de re gering van Taiwan gecontro leerde staatstelevisie heeft voor de eerste keer beelden van een Chinese atleet uitgezonden. Tot nu toe sneuvelden die beelden van de Olympische Spelen waarop Chinese atleten waren te zien, onder de censuur. De koerwijziging is tot stand gekomen doordat kranten wel foto's en verhalen van Chinese atleten publiceerden. Gewichtheffcr Yao Yin- gyuan, winnaar van de gouden medaille gewichtheffen tot 67,S kilogram, viel de eer te beurt de eerste atleet uit de Chinese Volksrepubliek te zijn die in Taiwan op de TV werd ver toond. Chu Tsong-Ke directeur van het ministerie van voor lichting van Taiwan, verklaar de dat de TV niet kon achter blijven nu de kranten eenmaal met publicatie waren begon nen. „We beschouwen de suc cessen van alle Chinese atleten, als successen van ons eigen China", aldus Chu Tsong Ke. it De kritiek op de Olympische uitzendingen van ABC televi sie duurt voort. De Amerika nen, en zelfs mensen uit de Olympische stad Los Angeles, beginnen zich steeds meer te ergeren aan de chauvinistische manier waarop het TV-net ie Spelen verzorgd. Travis Morales, een 28-jarige inwoner van LA, heeft een ac tie opgezet onder de naam 'Ban de chauvinistische coalitie' en in navolging van de bekende smog-alarm-fases wil hij elke dag, aan de hand van Teacties van andere mensen, chauvinis tische alarm-fases gaan invoe ren. De groep heeft speciaal een telefoonlijn aangelegd, waar de mensen hun melding kunnen doorgeven. Van onze speciale verslaggevers LOS ANGELES - Een tien en dus een zoen van de juffrouw. Dat had de beloning moeten zijn voor Li Ning, de Chinese turner, die bij de toestelfinales van zaterdag drie gouden me dailles veroverde. De 21-jarige Li Ning was de de kopman van de Chinese wereldkampioens- ploeg, die de tegenvallende verrichtingen van de eerdere dagen met een wervelende show in Pauley Pavilion deed vergeten. De team-overwinning van de Verenigde Staten en de meerkampzege van de Japan ner Gushiken werden in het Chinese geheugen naar achte ren gedrongen, toen Li Ning en Lou Yun voor vier gouden prestaties zorgden. Li Ning, de favoriet die faalde in de twaalfkamp, was de beste in de vrije oefening en deelde die positie bij het paardvoltige (met de Ameri kaan Vidmar) en aan de rin gen (met Gushiken). Lou Yun maakte in de finale de beste paardsprongen, onmiddellijk gevolgd vier andere acroba ten, onder wie Li Ning, die het zilver kregen omhangen. Slechts na twee finales klonk niet het Chinese volks lied. Bart Conner gaf de ne genduizend hysterische Ame rikanen op het onderdeel brug datgene, waarvoor ze geko men waren: een gouden plak voor een landgenoot. Aan de rekstok toonde de Japanner Shinji Morisue zich de perfec tie in eigen persoon. Na twee tienen in de meerkamp voegde Morisue er in de slotminuten van het heren-evenement nog een ideale uitvoering aan toe. Morisue ging huilend af. Zijn totaal van 20,000 punten zal weggebleven turners uit de Oostblok-landen geen enkele illusie hebben gelaten. King Ning, zoals de Ameri kanen met hun gevoel voor overdrijving de Chinees heb ben betiteld, buitelde tijdens vijf van de zes finales voort durend van pure vreugde over de vloer. Hij viel zijn coach in de armen, hief teamgenoten in de hoogte en leek zelf dichtbij de zevende hemel. Passie en emotie is.de 20-jarige student niet vreemd. Dat licht ontvlambare vreugdevuur kostte de 1.68 grote atleet in zijn sportloop- baan al de nodige plakken. Bij de wereldtitelstrijd van 1983 in Boedapest viel hij, toen het Chinese landenteam het eerste wereldkampioenschap uit de turngeschiedenis zeer dicht genaderd was, van pure vreugde van een toestel. Dat kostte hem het goud in de meerkamp. Li Ning werd slechts zesde. De opwinding, die hem na het feest uit de slaap hield, speelde daarin ook een rol. Karakter kan de succesvolste turner van Los Angeles '84 echter ook niet worden ont zegd. In 1981, een jaar nadat hij door coach Zhang Jian in de nationale ploeg was opge nomen, verstuikte hij aan het begin van de wereldtitelstrijd in Moskou de enkel. Zhang Jian wilde de 18-jarige, toen al kopman van zijn team, buiten de competitie houden. Li Ning wilde van geen sparen horen en sleepte zijn ploeg naar het brons in de landenwedstrijd. Zaterdagavond was het gro te moment uit de sportieve loopbaan van Li Ning aange broken. Het Amerikaanse pu bliek voelde het, Li Ning be werkstelligde persoonlijk de steun van supporters uit alle 53 Verenigde Staten. In de eer ste drie finales was hij de met goud omhangen dirigent. De vrije oefening betekende een bliksemstart voor Li Ning. Met'een 'tien' schudde hij zijn concurrenten Conner en Lou Yun definitief af. Lou Yun veroverde zilver. Het brons was voor de Japanner Soto- mura en de Fransman Vatuo- ne, die aanvankelijk was ver geten voor de huldiging. Li Ning ging sterk door bij de paard-voltige. Weer liet hij de perfecte score (10) aantekenen. De Amerikaan Peter Vidmar legde de verrichting van de Chinees echter onder het ko- pieer-apparaat. Het duo, dat na de meerkamp al een gelijke score kende op het toestel, deelde de bovenste tree van het ereschavot. De vredelie vende houding tussen de twee wereldmachten werd door Li Ning en Vidmar persoonlijk bezegeld. Aan de ringen haalde geen van de acht finalisten de 'tien'. Li Ning en Gushiken, de 27-ja- rige bijter uit Japan, waren er het dichtst bij (9.95) en kregen beiden het goud omhangen. Gaylord onderstreepte de Amerikaanse rol in het heren turnen nog eens. De 'goldrush' van Li Ning eindigde bij de sprong over het paard. L°u Yun verdedigde zijn voor sprong uit de eerdere ronden met verve. Zijn succesvolle landgenoot deelde het zilver met twee Japanners (Gushi ken en Morisue) en een Ameri kaan (Gaylord). Op de laatste twee onderde len verscheen Li Ning niet meer op het erepodium. Aan de door Bart Conner (met een 10) gewonnen finale op de brug hield de Chinese groot meester de zesde plaats over. Aan de rekstok was Li Ninger niet bijChina werd vertegen woordigd door Tong Fei en Lou Yun. De Japanner ShinJ1 Morisue toonde zich echter de beste specialist op dit num mer, met het volmaakte totaal van 20 punten. De feest-avond van Chih kende een oogst van zeven me dailles, waarvan vier gouden Japan kwam tot hetzelfde to taal, met twee goudomrande plakken. De Amerikaanse ploeg bleef op zes steken, ooK met twee gouden exemplaren In totaal werden bij de nummers twintig plakken uit gereikt. IUIAANDAG 6 AUGUST door Giet He minx LOS ANGELES - Pedro van Raamsdonk heeft zich weer hersteld. Hij heeft het even wicht weer gevonden tussen zijn grote mond en zijn su perieure manier van boksen. Populair wordt hij, zeker bij het publiek, niet met zijn optreden, maar daar heeft de Amsterdammer lak aan „Ze gaan maar tekeer op de tribunes, daar lig ik niet wakker van", zegt hij opge wekt. „Mij pept het alleen maar op. Ik mag dat wel, als de toeschouwers zich tegen mij afzetten. Ik word dan al leen maar kwader en ga nog fanatieker boksen". Zelfs wanneer de ring- rechter ingrijpt, zoals in zijn tweede gevecht met de Ita liaan Cruciani gebeurde volhardt hij in zijn eigen Pieri Van onze specit LOS ANGELES - Johi de Nederlandse schutt troostprijs gegeven. De kleiduiven werden d< strijddag zo zeker uit de lu de eindigde uit het veld vai Buiten de medailles is de Zwollenaar gebleven, maar dat was al een zekerheid na de eerste wedstrijddag, waarop Swinkels en hij ieder vier keer misten. Na die dag waren de medailles al definitief buiten bereik van de Nederlanders omdat de topdrie bij de huldi ging, Dryke (VSt), Rasmussen (Den) en Scribani (Ita) hun vaste hand van de eerste tot de laatste dag behielden. Pierik kon alleen maar voor de aantrekkelijkste plaats naaast het podium strijden. Hij deed het op de slotdag met een overtuiging fctt een zeker heid die opmerklpjk was. De meerderheid van zijn treffers zaten 'vol', de stofwolken waarin zijn duiven vergingen waren een prikkel. Andere concurrenten voor een hoge klassering lieten af en toe een duifje vliegen, zoals Erik Swinkels, die de slotdag was begonnen met slechts een punt achterstand op de bronzen medaille. Dat verschil groeide door twee missers, Pierik die een puntje lager was vertrok ken, behield tot het laatste moment zijn vaste greep op het wapen. Hij kwam daar door met nog drie schutters op 194, vier minder dan de supe rieure Dryke, twee achter Rasmussen en Scribani, die barrage om het zilver en brons moesten schieten. Pierik werd als vierde ge klasseerd omdat de regels be palen dat de beste laatste, of zonodig voorlaatste, serie het hoogst gewaardeerd wordt, wanneer het niet om de bezet ting van de ereplaatsen gaat. Swinkels eindigde als tiende. „Daarmee ben ik best te vre- den, maar vierde worden is geweldig. John heeft het fan tastisch gedaan, op het mo ment dat hij zijn eerste duif uit de laatste serie raakte, wist ik dat hij er niet een meer zou missen. Hij is zo'n kouwe". Zwollenaar Pierik heeft op de hete baan van Prado zijn uitstekende wedstrijdmentali teit getoond. Hij berustte niet in de slechte eerste dag, hij aanvaardde de ongunstige lo ting van zaterdag, die hem pas laat in actie bracht, toen de hitte het grootst was. „Wij hebben slecht geloot, favoriet Dryke mocht als eerste begin nen, maar dat heeft hem niet aan zijn kampioenschap ge holpen. Hij was gewoon de sterkste, daarover kan geen niisverstand bestaan. Wij schieten per jaar zo'n 8000 pa tronen, hij neemt er vier keer zo veel voor zijn rekening. Dan heb je toch een streepje voor". Van onze speciale verslaggever LOS ANGELES - De be nauwde overwinningen in 4e voorronden op de Volks republiek China en Canada zullen het Nederlands wa- terpoloteam in de toekomst goed van pas komen. Door het bereiken van de Olympi sche finalepoule is het Oranje-zevental automa tisch geplaatst voor de strijd het wereldkampioen schap over twee jaar in Bar celona. De waterpolo-commissie van de FINA is overigens Weinig gelukkig met de hui dige halve competitie, waar bij het kan voorkomen, dat de ontmoeting Verenigde

de Stem | 1984 | | pagina 10