Moord Joop den Uyl houdt nog steeds de spanning erin ANWB-alarmcentrale: Hulpverlening na misdrijf verdubbeld In verkeerde Vooral HB DESTEMCO ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1984 ACHTERGROND Waardigheid Veerkracht Den Uyl 65 Machtsvacuüm ~^e 1 5 h V LOSSE FLODDERS PAPIER' VOOR UW PEN Behandeling (1) Behandeling (2) ZATERDAG 4 AUGUS BINNENLAND T5 PAGINA 2 „Jammer hoor, van die Mon dale. Die heeft zijn eigen graf gegraven", zei de man aan de bar in San Francisco. Ik besloot het ei aan te ne men dat hij blijkbaar kwijt wilde: „Waarom?" „Nou, door die vrouw, die Geraldine Ferraro, als vice- president te kiezen. Dat overleeft hij niet." „Je bedoelt dat hij daar mee zoveel mannen af schrikt dat-ie de verkiezin gen gaat verliezen?" „Nee jongen, juist niet", zei de man, hoofdschuddend om zoveel onbenul bij zijn gesprekspartner. „Mondale gaat er juist door winnen. Alle vrouwen gaan op Mon dale stemmen om Ferraro in het Witte Huis te krijgen. En de meeste mannen vinden haar ook prima. Reagan houdt geen kiezers meer over." „Maar hoezo graaft Mon dale dan zijn eigen graf?" „Nou, gewoon, letterlijk. Hij wordt als president na tuurlijk vermoord. Er zijn wel Amerikaanse presiden ten voor minder om het le ven gebracht." Ik kreeg een bang voor vermoeden, maar vroeg kwasi argeloos: „En wie gaat 'm dan vermoorden?" De man zette zijn gezicht op wanhoop, maar zijn ogen verrieden voldoening over de op handen zijnde climax in zijn verhaal. „De feministen, begrijp je wel? Er is maar één welge mikt schot voor nodig om de Verenigde Staten de eerste vrouwelijke president te ge ven. Stel je voor, zomaar in eens een vrouw als leider van de vrije wereld! Een gelakte nagel boven de atoomknop! Dat is voor een béétje femi niste toch een onweerstaan baar idee? En voor een beetje véél feministe een histori sche opdracht!" „Tja", antwoordde ik, zoe kend naar zinniger woorden. Bedenktijd kreeg ik van een passerende kabeltram, waarvan de bel de open staande deur van het café binnenrinkelde. Tientallen passagiers hingen als uitge stoken vlaggen aan het ram melende voertuig. Toen beeld en geluid weer waren verdwenen, zei ik: „Maar dat zou betekenen dat geen enkele president ooit een vi ce-president kan nemen die tot een achtergestelde groep behoort. Als Mondale een neger had gekozen, zou-ie dus worden vermoord door een neger die het lot van de wereld in zwarte handen wil zien?" „Precies", antwoordde de man opgelucht, „en als-ie een negerin had gekozen, dan had-ie de keuze gehad tussen drie moordenaars: Een zwarte man, een zwarte vrouw en een witte vrouw." „OK, volgens jou wordt Mondale nu dus president en vervolgens vermoord en dan hebben we president Geral dine Ferraro. Wat voor iemand moet zij dan als vi ce-president nemen?", zo testte ik zijn theorie. „Als haar leven haar lief is, maar niet alleen dan, ook als de democratie haar lief is, dan moet ze eveneens een blanke vrouw als plaatsver vanger nemen. Zodat het voor geen enkele Amerikaan die een wapen heeft, en dat zijn we bijna allemaal, de moeite loont om het op haar te richten." „Maar", wierp ik tegen, „dat zou toch nooit door de bevolking worden geaccep teerd! Een vrouw als presi dent zou al heel erg wennen zijn. En dan meteen ook twee vrouwen in het Witte Huis, om het presidentschap exclusief te reserveren voor het vrouwelijk geslacht, dat pikken de kiezers nooit." „Inderdaad. Daarom is het ook. zo jammer dat Mondale de geest uit de fles heeft gela ten. Van nu af aan is het niet meer mogelijk om twee mensen van hetzelfde soort in het Witte Huis te laten. „Geen twee van hetzelfde, want die verliezen de ver kiezingen, geen twee ver schillende, want dat wordt een bloedbad, het einde dus van het Amerikaanse poli tieke bestel", concludeerde ik somber. In de verte kon digde zich de volgende tram aan, die ik niet mocht mis sen. Terwijl ik aanstalten maakte, vroeg de man: „By the way, waar kom je eigen lijk vandaan?" „Uit Nederland, dat ligt in Europa", antwoordde ik. „Is dat niet een monar chie?" „Ja." „Nou, de groeten dan maar aan je koning", zei hij op af gunstige toon. „Koningin", verbeterde ik. „OK, (ie groeten aan je ko ningin en aan je vice-konin gin." Ik moest glimlachen om zoveel Amerikaans onbenul van het Nederlands bestel en zei: „Wij hebben geen vi- ce-koningin." „Wie is dan haar opvol ger?", ruilde hij weten- Ik had gehoopt dat die vraag niet zou komen, zocht in begrippen als kroonprins, troongerechtigde leeftijd en regent, vergeefs naar het antwoord en bekende: „Dat weet ik niet precies." „Dus je weet niet wie mor gen jullie staatshoofd zou zijn als jullie koningin van daag werd doodgeschoten?", vroeg hij ongelovig. „Eh, nee, maar de kans is niet zo groot dat dat gebeurt. De meeste Nederlanders hebben geen pistool." De man begon te slikken en te blazen van verbazing. „Hoezo geen pistool? Hoe verdedigen jullie je dan?" „De tegenstander heeft vaak ook geen pistool. En als hij, of zij, dat wel heeft, dan hopen we dat zij, of hij, niet schiet", zei ik met extra na druk op het geslachtelijk evenwicht. Nu moest ik ren nen om de tram te halen. „Maar dat is levensgevaar lijk", hoorde ik de man nog roepen, terwijl ik sprong naar de street car, die aan een langzame val door de stijle straat begon. MARC DE KONINCK Mondale: feministes 'trigger-happy' - FOTO ARCHIEF DE STEM Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920 Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12,30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B T W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053-738. Door Max de Bok „Het simpele feit dat je 65 jaar wordt, moet niet hoeven te betekenen dat je ophoudt met werken. Het is armetierig om oudere mensen niet de kans te geven te blijven meedraaien." Wie in een gesprek met Den Uyl voorzichtig sugge reerde dat 65 jaar toch wel een mooi moment is om er mee op te houden, mocht re kenen op een onveranderlij ke reactie. Het bekende weg- werp-gebaar met de rechter hand en een vloed van namen van politici die op oudere leeftijd nog verantwoorde lijkheid droegen: Adenauer, Drees, Churchill, Reagan, Ti to, Kreiskyen de hele Krem lin-top niet te vergeten. Maar al hecht Den Uyl niet echt belang - zeker niet in politieke zin - aan zoiets pro zaïsch als 65 jaar worden - hij is zelf niet geheel on schuldig aan het feit dat hoe langer hoe meer mensen, en vooral PvdA'ers, zich zijn gaan afvragen: wat doet Joop op of rond 9 augustus? Over die vraag verderop. Joop den Uyl kwam via de journalistiek en het weten schappelijk bureau van de PvdA in de politiek. Lid van de Amsterdamse gemeente raad, Kamerlid, wethouder van Economische Zaken in Amsterdam, minister, Ka merlid, minister-president, daarna weer Kamerlid, kort stondig opnieuw minister, en weer Kamerlid. Een voor Nederlandse ver houdingen unieke loopbaan. Geen naoorlogse minister president keerde voor een volle periode als gewoon Ka merlid terug of werd weer minister (met uitzondering van De Quay, die een klein half jaar Verkeer en Water staat beheerde in het over gangskabinet-Zijlstra). Den Uyl zelf daarover in een interview uit 1982, op de vraag waarom hij in 1977 in de Kamer terugkêërde: „Dat is nu eenmaal mijn opvatting van politiek. „Ja - het beeld van: de politiek ver-" antwoordelijke trekt zich te rug. De waarde en de waar digheid van het politieke be drijf - dat is iets, dat me m'n hele leven al achtervolgd heeft. Dat ligt in Nederland toch niet hoog. Een Kamerlid, wat is dat nog helemaal in dit land? De onderne mingsleider staat hier hoger in aanzien dan de politicus. Ik heb steeds gewild dat het maatschappelijke aanzien van de politiek zou doorwer ken. Pas dan heeft het fascis me geen kans." Een politiek dier, een work-aholic? Ja, maar niet een met oogkleppen op. Den Uyl: „Voortdurend volledig geabsorbeerd door mijn werk? Dat is schijn. Ik heb mijn eigen wereld, waar zel den toegang toe verleend wordt; en voorzover ik dat toelaat, zorg ik ervoor dat dat volgens program gebeurt.", Misschien ligt hierin de oor zaak van de gedachte dat Den Uyl niet aardig zou zijn, „Een Kamerlid, was is dat nog helemaal in dit land" weinig belangstelling zou hebben voor mensen. Politici, andere mensen die hem beter hebben leren kennen, weten beter. Politiek is voor Den Uyl met en voor mensen be zig zijn. Maar hij heeft wei nig gevoel („Kennelijk is dat toch een beetje mijn blinde vlek") voor vriendelijkheids rituelen, laat staan voor 'vriendschap' die van politie ke aard is. Een gedrevene? Ook dat, maar wel een die terdege be seft dat politiek geen op zich zelf staande waarde is, maar een middel om de maat schappij te (be)sturen. Een besef overigens dat bij hem niet steeds even helder blijft. Nogal eens heeft hij in zijn loopbaan moeten ervaren dat 'de politiek' niet alles kan, dat 'de politiek' de weerbar stigheid van mensen en za ken vaak niet kan overwin- Een democraat? Zonder enige twijfel. En zo puur dat daarin ook de oorzaak ge zocht moet worden van het grootste falen in zijn carriè re. De ongekende verkie zingswinst van 1977 - die hem in en buiten de PvdA-naar de tóp van zijn macht voerde - 11 ju*0 J1 ,Vo».. i'd. verkeerde in het harde ver lies van de formatie, omdat Den Uyl bukte voor wat hij partijdemocratie dacht te zijn, maar wat in feite niet meer en niet minder was dan redeloze zelfoverschatting van een geborneerd partijka der. Nog onlangs liet Jaap Burger uit zijn mond note ren: „Den Uyl kan geen kabi net formeren. Dat was met Drèes hetzelfde. Den Uyl neemt zijn eigen club te se rieus." Zo kwam dat tweede kabi net-Den Uyl er niet. Het heeft Den Uyl behoorlijk dwars gezeten. Maar het was geen reden af te haken. Dat wijst op een andere eigen schap: veerkracht, „een ka raktertrek van mij, die even veel voor-als nadelen heeft: die vasthoudendheid.". Dat uitblijven van dat tweede kabinet van zijn naam is maar één aspect van de ge vechten die Den Uyl als poli tiek leider van de PvdA heeft moeten voeren tegen de tak- tiekjes, de streken, de machtspolitieke spelletjes van partijbonzen. Het heeft er zijn politieke leven niet4 makkelijker op gemaakt, - FOTODESTEM/JOHANVANGURP maar hij is overeind geble ven. Als minister-president (1973 - 1977) was Den Uyl glansrijk in het bezweren van de staatsrechtelijk en constitutioneel buitengewoon gevaarvolle Lockheed-affai re, in het omzichtig opereren bij gijzelingen en kapingen. Volhoudend, tot op het irri tante toe in het voltooiien van wat hij, volgens eigen woorden, zag als een op dracht: het omdraaien van enkele schroefjes in de sa menleving; niet meer, maar vooral ook niet minder. Tot vijf voor twaalf heeft hij dat eigensoortige kabinet-Den Uyl bijeen weten te houden. Wat doet Joop den Uyl op of rond 9 augustus Wie zich dat afvraagt, vraagt naar wat overal heet 'de opvol ging'. Hij legde dat vraag stuk zelf op tafel toen hij zich bij de zesde verkiezing tot lij strekker het recht voorbe hield om niet de hele parle mentaire rit uit te zitten. Hij had twee maanden geleden willen vertrekken en het lei derschap van de fractie wil len overdragen aan Jos van Kemenade. Maar die stond niet te springen en haakte af omddffiet partijbestuur de naam Van FNV-voorzitter Hij is de enig overgebleven actieve politicus uit de jaren zestig. Hij heeft er 28 politie ke jaren opzitten, waarvan bijna zeven minister-jaren. Hij is in dienstjaren en naar leeftijd het oudste lid van de Tweede Kamer. Drs. Joop Maarten Den Uyl, sinds 1966 politiek leider van de Partij van de Arbeid, zes maal lijsttrekker in voor-en tegenspoed, oud minister van Economische Zaken, van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, oud-mi- nister-president. Donderdag 9 augustus wordt hij 65 jaar. Op 31 augustus zal hij veertig jaar getrouwd zijn met Liesbeth van Vessem. Wim Kok boven de markt wil laten zweven. In arren moede volgde Den Uyl zichzelf dus maar weer op. Maar hij heeft de span ning erin gehouden. Meer dan wie ook zal hij echter be seffen dat hij op korte ter mijn duidelijkheid moet ver schaffen over zijn plannen. Zo niet, dan neemt het machtsvacuüm, waarvan de eerste tekenen in fractie en partij toch al merkbaar zijn, schadelijke vormen aan. Om dat Den Uyl er niet in is kun nen slagen vanuit de fractie een opvolger aan te dragen, die het in zich heeft bij ko mende verkiezingen de nieu we politieke leider te worden, bestaat het gevaar dat de in vloed van het partijbestuur in de opvolgings-kwestie te groot wordt. Er lijkt weinig anders voor Den Uyl op te zitten dan tot 1986 aan te blijven als poli tiek leider. Om vooral vanuit die positie invloed te kunnen hebben op de aanwijzing van zijn opvolger. In het eerder geciteerde in terview uit 1982 zei hij: „De politieke carrière moet wor den afgemaakt, ja. Ik wil de PvdA in een behoorlijke staat aan mijn opvolger overleveren. En ik wil de hele Nederlandse politiek neljes achterlaten. Ik hou van op ruimen." Misschien herin nert hij zich ook wat hij dacht toen hij als oud-pre mier in 1978 weer de kamer bankjes inschoof: „Als ik dit niet doe, is, in een gedemo cratiseerde partij als de PvdA, mijn invloed weg." Zo'n uitspraak geldt ook nu nog. „Ik wil de hele Nederlandse politiek netjes acherlaten - FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP Volgens Van Dale zijn snobs mensen die meer kennis en standing voorwenden dan ze bezitten uit de behoefte te worden aangezien voor nota bel en/of intellectueel. Om dat snob 'n Engels woord is heeft het zin eens te kijken hoe de Oxford Dictionary het definieert. Volgens de O.D. is een snob iemand met overdreven ontzag voor maatschappelijke rang en stand, behept met de neiging alles hoger op de ladder na te apen en vleien, en minach tend neer te kijken op het uoetuolk onder hem. De snob manifesteert zijn afwijking het makkelijkst in zijn po ging op te vallen door de kledij van adel en jetset te imiteren. Dit genre snob heeft het moeilijk in onze tijd van massafabricage. Als een bepaalde snobberij outfit ingang vindt en the man in the street dat ook weer gaat naapen haasten de textiel multinationals zich een be taalbare imitatie hiervan op de markt te brengen via Tai wan of de Filipijnen. Voor de snob is de lol er nu af want hier geldt nog de ijze ren wet: Zodra Jan Pet een hoed opzet vlucht de snob weer in de pet! Toen de Italiaanse adel na de Renaissance uit pure gek kigheid vorken ging gebrui ken om fijngekerft wild naar de mond te brengen haastten de.. Tudor-hovelinê gen zith dele onnatuurlijke wijze van eten na te apen. „Het gebruik van vorken aan tafel", schrijft Jaspar Grif fith, „kwam onze voorouders voor als het summum van raffinement. Hygiënische overwegingen speelden hier bij geen rol en het ging hen er ook niet om zich vette vin gers te besparen. Ze wilden alleen indruk maken op hun achterlijke disgenoten die hun wildbraad nog stevig in de vuist klemden. De super- snob is ook al opgespoord. Sébastien Chamfort vond hem in een Frans kasteelheer die zijn lakeien opdroeg voortaan tegen de kasteel muren te pissen, opdat zijn kastéél even krachtig naar urine zou gaan geuren als het Paleis van Versailles. De Zonnekoning plaste gewoon in de gang. Een handig aflo pend gootje voerde de adel lijke urine af naar de tuin. Een lakei gooide er af en toe een emmertje water over heen. In Anne Beattie's ver slag van de ontgoochelde Amerikaanse jeugd (Chilly Scenes of Winter) las ik dat de jonge meiden van New York aan het eind van de ze ventiger jaren de BH al weer omgordden. Alles uxit daar gebeurt, gebeurt vijfjaar la ter hier. Ik vrees derhalve met grote vrees dat het wel dra afgelopen zal zijn in ome straten: dat gebimbambeier in de doorkijkblouse dat nu het straatbeeld zo verleven digt en niet voor Mohamme danen alleen. Een andpr soort snob is de taaisnob. Rij imiteert het taalgebruik der intellectuelen en spreekt ook van ruima, psuido en lui- koplast. Van gekkigheid spreekt ie zelfs de gamma uit energie uit als de chi uit chloor. Een ener(g)chiek naaper! Lance Morrow ver geleek de snob met een in drukwekkende oprijlaan naar een onbewoonbaar ver klaarde woning. Millioenairs doen ook mee. De olieboer uit het Dallas der Ewings steekt zich in een vaal spij kerpak en rijdt rond in een plat vrachtautootje. De punk, bij gebrek aan mil- lioenen, scheert zich de sche del op een hanekam na, mid den tussen de geverfde hoofdhelften. Doe nou niet rot en kijk even naar die jongen! Hij (The Least of the Mohicans) speelt voor de The Very Last of the Mohicans en zijn schuld is het ook niet. Met de opvoeding van een kind moetje vroeg beginnen, liefst een eeuw voor z'n ge boorte. fo/ut ÖTftiU NAAR AANLEIDING vai uw artikel 'Ouders Rijej jongens klagen over behaj deling' in De Stem van augustus, het volgende. Er zijn er enkele middi snelrecht veroordeeld \yc. gens zeer laffe ernstige mis handeling in vereniging ge.' pleegd. En de gevallen dje onder de aandacht van hei publiek worden gebracht, zijn natuurlijk nog maar de ergste feiten. Er wordt veel meer geweld gepleegd. Waarnaar, denkt u, gaat mijn bezorgdheid en mede leven uit? Naar dat tuig die dat doet of naar de slachtof fers? Mr Dietvorst spreekt van 'een onevenredig zware straf'. Hij moet dan de toe stand van die gevangenen maar eens vergelijken met die van de slachtoffers, Welk letsel hebben die kna pen? Die knapen gaan straks weer naar huis, ge zond van lijf en leden, mis schien een beetje magerder, begeleid door de reclasse ring want anders komt hun toekomst in gevaar. Maar hoe zit het met de slachtof fers? Oogletsel?, tanden kwijt?, ribben gebroken?, geestelijk in de vernieling?, welke nasleep?, wat houdt hij er van over?, etc. Ik hoop dat rechters en politie zo door kunnen gaan en niet alleen tijdens de va kantie. Onmiddellijk opslui ten, zodat de normale burger vrijelijk kan vertoeven zoals het hoort. W. van Emmerik, Breda ZO'N KOP met verhaal maakt mij ziek. Wat zou het hartverwarmend zijn ge weest als er bijvoorbeeld had gestaan: 'Ouders van Rijense jongens hebben een bezoek gebracht aan de ouders van de in elkaar ge ramde Duitse jongens en hebben hen namens hun kinderen verontschuldigin gen aangeboden'. „Elke dag duurt 3 dagen", staat er in dat stukje. Ik kan u verzekeren dat de jonge, onschuldige, Duitse jongens dit voorval hun hele leven niet meer Vergeten en tot hun dood een bepaalde angst met zich mee zullen/dragen. Over drie weken lopen de Rijense jongens weer vrij rond en kunnen zij bij een glas bier in geuren en kleu ren hun verhaal doen aan hun vriendjes. Ongeveer zeven jaar gele den kreeg ik, rustig wande lend in de stad, plotseling van een onbekende man een vuistslag in mijn gezicht, echt zonder enige aanlei ding. Ik mis daardoor een tand en heb sindsdien een plaatje in mijn mond met een tand eraan. Dat plaatje is al zeven jaar een ergernis in mijn mond. Door dit alles loop ik echt niet rond met wraakgevoelens of wat dies meer zij, maar ik bedoel maar. Harry, Breda (Naam en adres bij redactie be kend. Briefschrijver verzocht summiere ondertekening „ter- wille van de rest van mijn ge bit") Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De alarm centrale van de ANWB heeft dit jaar twee maal zoveel slachtoffers van misdrijven moeten hel pen als vorig jaar. Type rend voorbeeld: in 1983 stuurde de ANWB vijf tig zijruiten op naar be- .roofdf vakantiegangers, die jaar zijn het er al honderd. Over de hele linie ligt het aantal hulpverleningen vijf a tien procent hoger dan vorig jaar. Niet abnormaal, omdat het aantal vakantiegangers met verre bestemmingen weer aan het toenemen is. Staf Beems, hoofd van de alarmcentrale: „Alleen de criminaliteit springt er echt uit. In Italië, in Spanje en Zuid-Frankrijk. Ik werp daarmee overigens geen blaam op die landen. Als mil joenen Nederlanders naar Zweden zouden trekken, zou het er waarschijnlijk niet an ders uitzien." Met name de brutale bero vingen nemen toe. Steeds va ker worden bij stoplichten zij- of achterruiten ingesla gen, waarna de rovers hun slag slaan. En op een stop plaats is het voorgekomen dat, terwijl twee inzittenden zich naar het toilet begaven, de achtergebleven 'bewaker' met choloform werd be dwelmd, waarna de overval lers het de auto verdwenen. Beems: „We hebben enorm veel telefoontjes gehad van mensen die vroegen welke maatregelen ze kunnen ne men om deze vervelende in cidenten te voorkomen. En dan staan we eigenlijk met de mond vol tanden. Je kunt natuurlijk aanraden om geen waardevolle zaken in het zicht te leggen, maar verder kun je weinig doen. Als je stilstaat met de wagen en iemand slaat met een boks beugel de achterruit in om zijn slag te slaan, dan ben je gauw uitgepraat." Overigens bestaat, zegt de ANWB, het gevaar dat men uit de berichten gaat opma ken dat men niet veilig de grens meer over kan. Beems: „Je kunt natuurlijk ook zeg gen dat drie miljoen zoveel honderdduizend mensen on- beroofd en ongeslagen terug komen van vakantie." De alarmcentrale is over het algemeen tevreden over de staat van de vakantie auto's: „Er zijn maar heel weinig mensen die ver gaan rijden met een auto die dat eigenlijk niet aankan." Minder tevreden is men over het effect van de al lang lopende campagnes die de toerist er toe moeten bewe gen het 'thuisfront' van de verblijfplaats op de hoogte te houden. Beems: „Het aantal oproe pen is gestegen van 500 tot 600. En dat betreft dan alleen de echt ernstige gevallen. Er mag uit worden afgeleid dat héél veel vakantiegangers niet de moeite nemen even te melden waar ze zijn neerge streken." Overigens is de drukte voor de alarmcentrale nog niet voorbij. Pas na 13 augus tus, schat men, neemt het aantal Nederlanders .dat in het buitenland vakantie viert, beduidend af. "7" PT ma Pe Ontwikkelingsgeld Het CDA-kamerlid Aarts wi dat minister Schoo (ontwikke lingssamenwerking) zich uit spreekt tegen de door de VVI geopperde mogelijkheid he zogeheten stuwmeer op haai begroting volgend jaar vooi een keer te schrappen. He gaat daarbij om geld dat a wel gereserveerd, maar nog niet uitgegeven is. Loonkorting DE directie van het textielbe drijf Jansen de Wit uit Schijn del gaat met het ministeri van Economische Zaken en d bank van het bedrijf prater over alternatieven voor di loonkorting van tien procent Na dit gesprek worden de on derhandelingen met de bon den voortgezet. Mijnwerkers ALS tweede FNV-bond heef de Bouw- en Houtbond FN' besloten 100.000 gulden t schenken voor het lenigen va de nood in de gezinnen van d Britse mijnwerkers, die nu 21 weken in staking zijn. Gokhuis DE Amsterdamse politie hee: bij een inval in een illega; gokhuis aan de Lange Nieze veertig mensen gearresteen twaalf wegens overtredin van de wet op de kansspele en 28 op grond van de vreem delingenwet. Beschoten EEN inwoner van Obdar heeft vrijdagmorgen een ii breker die hij in zijn pand ha betrapt met een vuurwape neergeschoten. De inbreker i zwaar gewond naar een zi( kenhuis in Hoorn overge bracht. DE ROEMENEN vieren triomff sische boycot van de Olympi: derden miljoenen kijkers demi de Jaruzelski's de teugels wa boekt goede resultaten met e sie van leninistische marxistei der dus dat de oude heren ir tonen nu ook Oost-Duitsland, zal van de Sovjet Unie, in het gaan door tegen de zin van West-Duitsland. DDR-leider I binnen een week hardhandig i Sinds de Russen zich hebl pen-onderhandelingen in Ge „Koude Oorlogs"-wind. Op t< ten uit wordt uiterst koel gei hebben zich verschanst acht warmte uit als van een diep kunnen die houding niet goec len, dat de Russen nog niet hun pogingen om West-Eurc Amerika los te weken. Ander houding van de Russische di Kremlin over het verder te voe De „njet"-opstelling van M den bijzonder ongelegen. Ze in financiële en economische komen door via een verbeteri de nodige graantjes mee te hier. Bovendien blijkt steeds kruisraketten in het Westen v maar, zoals Rusland wil, de b« vriezen. Ook voor hpn is het (kern)ontwapening te komen i den zij door hun geografisch Partijorgaan van de DDR verkl ren een „onafhankelijk" binne Vooral dit laatste is de Ru schoten. Onafhankelijkheid c hun satellieten begaan kunne naar het 'Nazi-revanchisme' c om van het voorgenomen be 'Nazi-revanchisme' proberen huiver in Parijs, Londen, Den eniging van Oost- en West-Di niemand in West-Europa dat c hereniging op afzienbare tijd Russen voornamelijk dwars Oostbloklanden aan het versl menie en nu ook in ,Oost-Duiti

de Stem | 1984 | | pagina 2