Hetjaar 1950: Korea, prinses Marijke en het gevaar van gemengd zwemmen itisnob ItERDAG 4 AUGUSTUS 1984 W3 pi In ONZE ZOMERSERIE 'Vergeelde vakanties' hebben we al bekeken hoe de Nederlanders met vakantie gingen in 1900,1910,1920,1930 en 1940. In het Limburgse Valkenburg ontstaat rond 1950 iets watje het bescheiden begin van de toeristenindustrie zou kunnen noemen. Valkenburg noemt zichzelf overigens graag 'Centrum van Wereldtoerisme'. Volgende week, ook in de weekendbijlage, de vakantie van 1960. Beroering Ehrenbraute Snorders Tevreden Weerplankjes T OT IN alle details nauwkeurig stippelen ze de route uit vanuit het zuiden naar de Nederlandse Vrens. Terug in Holland redden we het wel, dachten ze. Maar na de slagbomen duikt menig vakantieganger in een zwart gat. be weg kwijt, trammelant tussen man en vrouw, kildende kinderen.en dan slaat de reismoeheid h het holst van de nacht genadeloos toe." Aan het ■°°rd is de Porschedienst van de Rijkspolitie. Service Spaans benauwd Attractie W2 -3nn)' Door Bert van Velzen tijg vanavond bezoek. Het paar Van Vloten. Snobs. akkert lucht. Ze zijn altijd herder weg geweest. Ze ten altijd iets exclusiever If en. Ze weten alles beter. Jten de Bentley thuis en Jgen een grote, uitgehon- le hond mee. Vemielzuch- I ier. Van Vloten heeft ook luis om dood te drukken, V als hij zijn schuif open t is hij het rijke neefje van sis. Mevrouw keft mee in arge. Ik moet me verdedi- keuken staan nog enkele Bourgogneflessen, waarin ijn van grote allure 't gezeten. Pommard. in zal ik die steenkoude fcenrioja overgieten zodra in een steelpannetje op ieratuur heb gebracht. Ik e wijn teder serveren, als ibaar goud. De kaviaar, [er de neus van de ayatol- meegesmokkeld uit Iran het lege blikis net op, zal ggen, wat is dat tóch jam- zeg. We breken een ■mkool in fracties en rrta- een dip van gedroogde en karnemelk. Cuisine ivelle, cuisine criminelle, ik daarbij. •g Ethica (in meetkundige t uiteengezet) van defilo- Baruch Spinoza, openge en bij een duistere passage •en stoel, alsof ik aan de ica zat te sleutelen toen ze belden. Ik zal in de kant een klein vraagtekentje en. Ik ben nog steeds ge- keld over het feit dat ik geleerde opstellen lang tzo gemakkelijk absorbeer zeg eens wat, een fles \ursault met een pikant je geitekaas. het tafeltje bij de tv (een leet van een kleurenbak) ioneer ik gebundelde uitla- ,gen van Ludwig Wittgen- n, want daar krijg ik ook punthoofd van. Ik kan er sociologische studie over 'iiti bij leggen en die voor de halen als het gesprek over [thans zo populaire Middel wen gaat. Dan zal ik aanto- hoe ik de Middeleeuwen doorgemaakt in de bin- landen van dat duivelse onder toezicht van de ge- ■esde tonton macoute. t. Nu de muziek. Hij legt |ijd enkele platen klaar, iek die zo zwaar is dat je k er van afzakt. Ik kan [m pesten met dat beruchte •rspel van Orson Welles, 'ar of the Worlds', waardoor 30 oktober 1938 ontstellende niek is uitgebroken in de srenigde Staten. Die opname bben ze zelfs bij de NOS niet. kijk nou eens, authentieke ianengezangen, zo mono- >n dat ik er niet goed van irdIk zal dat plaatje draai en melden dat ik de grote tachezanger Cassadore heb ren zingen en van zijn va- \r, Grote Pijl, nog een handje b gehad. Er zijn ook nog een ar Ip's van de Zwarte Pan- van bloedstollende kwa- :eit en leuk als achtergrond een gesprek over de Cen- mpartij. die bloemkoolstronkjes nnen we een stukje koude p aanbieden met de aante- ■ning dat het een filet van t is, op een aan mij door onnikenin Nepalgeopen- rde wijze gemarineerd in ardemelk. De ontreddering n de Van Vlotenszal nu htbaar worden. Hij zal er If op toezien dat hij de als ommard vermomde rioja in oog tempo naar binnen ramt, lat zo is hij wel. let een beetje geluk kan ik em tot wanhoop brengen met lijn nieuwe theorieën om- ent Socrates (nu ik hem weer ens heb nagelezen verbaast et me eigenlijk niets dat ze em hebben vergiftigd en die ■eks Xantippe was eiggenlijk >.n engel. Ja mevrouw, de oer- loeder van de vrouwenbewe- ing). Ik zal voorstellen er lijn in leder gebonden Soera- is op dundruk bij te halen, iaar dat zal met paniekge- aar worden af gevlagd. Nee, ran Vloten wil nog even rus- g naar die Indianen luiste- m, geweldige magie. Mooi zo, ie hebben 'm klem. Nu kan ik ■ijn gedetailleerde beschrij- ing kwijt van de Negerhut an Oom Tom, uitleggen waar in New Orleans op zondag- chtend een Bloody Mary aoet drinken onder de pal- nen en mevrouw op stang ja- en met mijn research in het roepsgedrag van kakkerlak en. lis hij naar het toilet vlucht leefik hem een duur stukje :eep mee dat ik in het Dorces- _er Hotel te Londen aantrof iraag mevrouw, confidentieel, toe hij zijn kinderen heeft ge' leerd Vlaamse gaai te eten, 1vant de mijne weigeren dat hardnekkig. Het zal best een leuke avond worden. DOOR RINZE BRANDSMA EN HANS TOONEN 1950: vakantie moet nog altijd met een c. Nederlands Indië is niet meer. Ook al rukt ex- -KNIL-kapitein Ray mond Westerling met 600 'rode baretten' Bandung binnen, ook al roepen Manuhutu, Soumokil en Manusama op Ambon hun bloedeigen Republik Maluku Selatan uit, het vrijgevochten Indonesië geeft geen krimp. 1950, het scharnier-jaar van de twintigste eeuw, zit barstensvol dreiging. Stampei in Amerika over de fabricage van de waterstofbom. David Lilienthal, voorzitter van de Amerikaanse atoomcommis sie, wenst niet langer mee te doen aan deze 'aanloop naar volkerenmoord' en stapt op. Al- bert Einsteins' waarschuwing wordt ontvangen door twee miljoen tv-toestellen. En afge drukt in de Amerikaanse pers die dan reeds dagelijks 52.300.000 exemplaren telt. Even later kraakt in Korea het eerste schot. President Tru man verklaart dat de atoombom niet op deze Koreaanse oorlog zal worden geworpen. Het Brit se blad 'The People' weet zeker dat 'Moskou' 60 atoombommen rijk is. Boven de Amerikaanse atoomfabriek Los Alamos, New Mexico, wordt permanent gepa trouilleerd door de luchtmacht. H Meisjes 1950: in Nederland is beroe ring over Bertha Hertogh, een 13-jarig katholiek meisje, na verblijf in een Jappenkamp verdwaald in Singapore, om wier komst naar Nederland op schaamteloze wijze wordt ge procedeerd. Nog een meisje springt in het oog: prinses Marijke. Buiten landse kranten onthullen dat Valkenburg loert op elke toerist Al ver voor de oorlog was Valkenburg de opstapplaats bij uitstek voor dagtochtjes naar het nabije buitenland. Hier een uitstapje met Splendid Cars. haar gezichtsvermogen ver slechtert. Professor H. Weve in Utrecht sust de Nederlandse pers. De 'koningin der aarde' noteert braaf dat „het gezichts vermogen voldoende is om prin ses Marijke in staat te stellen het gewone schoolonderwijs te volgen en ook in andere opzich ten een normaal leven te lei den." 1950: Valkenburg, ooit begonnen als 'luchtkuuroord', is bezorgd om de oprukkende verloedering. Met het aantrekken van het toerisme, trekt de toerist zelf steeds minder aan. Van dames in kampkleding korte broek), losjes slenterend over door de straten of rondkijkend in de 'Romeinse katakomben', loopt Valkenburg rood aan. Artikel 80 van de Algemene Politieveror dening verbiedt het dragen van kleding, 'welke niet voldoet aan de redelijke eisen van openbare Wervende toeristenteksten van Valkenburgse hotels. - FOTO'S DE STEM zedelijkheid en openbaar fat soen.' Gemengd zwemmen moet je biechten. Bovendien, zo vreest de katholieke geestelijkheid, kan „in een seizoensplaats als Valkenburg, waar veel vreemde elementen komen, het gemengd zwemmen een slechte morele invloed op de jeugd uitoefenen". Ook het lokale gezag wil zijn vingers niet aan koud zwemwa ter branden. En laat zich (nog) niet verleiden om in Valken burg als eerste gemengd zwem men toe te laten. Het motief gaat echter kopje onder in hy pocrisie. „Indien wij dit goed keuren zullen er duizenden mensen uit Maastricht en Heer len op het bad komen. Deze mensenmassa's zijn niet meer te controleren. Deze bezoekers gaan niets in Valkenburg ge bruiken, zodat het slechts in het eigen belang van de directie is en niet in het belang van de ge meenschap." Het vaak krampachtig behoe den van heilige huisjes zoals de openbare zeden in 'Valleken- berg' -zo noemen de inwoners hun Geulstadje- heeft tot ver boven de Moerdijk de lachspie ren gekieteld. Ria Valks' hit 'Worstjes op mijn borstjes' was burgemeester Breekpot (1953-1969) te hitsig. Trouwens, ook het verbod dat P. Gilissen, de huidige burgemeester, vorig jaar afkondigde tegen het mod- derworstelen was landelijk een dijenkletser. Wellicht wortelt de fatsoens rakkerij in een, anno 1950, net schoon geschuierd oorlogsverle den. Valkenburg, waar vóór de tweede wereldoorlog opvallend veel NSB-ers nestelden, is tij dens de bezetting door de Duit sers uitverkoren tot kraamka mer van de zogeheten 'Ehren- brauten'. Verschillende hotels herbergen deze ongehuwde moeders, tot heil van Hitiers' heerschaar zwanger gemaakt door meestal Duitse officieren. Ook de Amerikanen die op 17 september Valkenburg bevrij den, blijven er graag hangen. Tot eind augustus 1945 vertroe telt dit 'uitgemergelde' stadje minstens 200.000 'Yankees'. Als de laatste bevrijder weer zijn laarsen aantrekt, kunnen de ho teleigenaars als doekje voor het bloeden de schade aan gebou wen en meubilair op rijkskosten Gidsen voor de in 1917 geopende model-steenkoolmijn, een van de oudste attracties van Valkenburg. laten herstellen. Geruchten willen dat sommi ge hoteleigenaren van deze schaderegeling heel wijs zijn geworden. Anno 1950 woedt er in Valken burg een andere oorlog. Splendid Cars-eigenaar Eugène Schoonbrood, de nu wat verbitterde oud-wethouder („vroeger gebruikte ik mijn schouders om ze overal onder te zetten, nu alleen nog om ze op te halen.") blikt gretig terug op de Slag om de Toerist. Net als nu was Valkenburg voor velen een opstapje bij uit stek voor busreizen naar het nabije buitenland. Van massa toerisme was nog geen sprake. Dus keek men halsreikend uit naar elke trein van boven de Moerdijk. „Wat heet uitkijken!men lag letterlijk op de loer," grijnst Schoonbrood, sinds 1955 direc teur van Valkenburgs' grootste en oudste touringcarbedrijf, op de weg gezet in 1918 door de Zwitser A ('Accu') Ackermann. Hij verhaalt van 'snorders' die op het perron van Valkenburg toeristen te hulp schoten. „Nog al wat hotels hadden (te) veel kamers vrij. Toeristen die van deze leegstand niet op de hoogte waren, werden bij de arm geno men door een 'huisknecht' die hun koffers inpikten om ze al vast naar het hotel te brengen. Pas als ze zich hadden inge schreven en nadat de ronselaar van de hotelier de premie had ontvangen, kreeg de toerist zijn/haar koffer terug." De bus-baron is niet te stui ten: „Valkenburg kende rond 1950 tien tot twaalf touringcar- bedrijven. Om overeind te blij ven in de concurrentieslag ke ken vooral de kleinere buson dernemers vanaf Hotel De Kroon, dat recht tegenover het station lag, uit naar de binnen komende treinen. Zaten die tjokvol dan renden ze naar huis en verhoogden de rondrit door Zuid-Limburg van 6,50 naar drie rijksdaalders." Ook de bus-ondernemer die bij het ongevraagd overnemen van reclameteksten voor zijn folder domweg vergeet de naam van zijn concurrent weg te stre pen en derhalve jubelt geze ten in onze comfortable Splen did Cars.blijft voor Schoon brood onvergetelijk. In haar jaarverslag 1950 rept de Valkenburgse VW (viert in 1985 haar eeuwfeest) van een 'bevredigend toeristenseizoen'. Toegegeven, het aantal over nachtingen is teruggevallen van 300.000 in 1949 naar 295.000. Te genover deze daling heeft de VW meer aanvragen voor toe ristische informatie mogen tur- fen: in totaal 12.711 tegen 10.946 het jaar daarvoor. Dankzij me dewerking van de KLM heeft men in Engeland 4000 vouwbla den kunnen verspreiden. Momenteel is Valkenburg goed voor 1,1 miljoen overnach tingen, terwijl hotel Vossen in 1890, vijf jaar na de oprichting van VVV 'Het Geuldal', voor 1450 vreemdelingen de bedla- kens recht trok. Over eigendunk heeft Val kenburg niets te klagen. Wat ronkend proza, gelicht uit de VW-folder van dat jaar. Valkenburg is als een sprookje: bijna negenduizend bedden verzekeren uw nacht rust; en alle koks uit luilekker land wrochten dag in dag uit weer nieuwe gastronomische wonderen; in oude kelders slui meren eerbiedwaardige wijnen een heerlijke rijpheid tegemoet; de barman tovert uit zijn sha ker de verrukkelijke cocktails; dansmuziek lokt de jeugd van iedere leeftijd naar de dans vloer. Op de vraag: Waarom naar Valkenburg? is slechts een antwoord: „Waarom niet?" de meest veeleisende toerist kan niet meer eisen dan hij hier vindt. En wie als vreemdeling naar Valkenburg gaat, komt als vriend hier terug Anno 1984 deinst Valkenburg niet terug voor het predikaat Centrum van Wereldtoerisme. Petjes met de A-team. Ajax- mutsen. Negerinnen in gips. Geglazuurde hengsten. Molens en klompen met snoer. Zie daar de uitgestalde souvenirs van Valkenburg, anno 1984. Nee, 'hot-items' als de sex- pater en de lachzak zijn in de afgelopen zomer opgekocht door hordes potige polderpummels, die het verre Valkenburg zien als hun vrijplaats. Natuurlijk kun je er nog al tijd een wandelstok, een brons- -gipsen mijnwerker met lamp of een mini-Lourdesgrot in sneeuwend water kopen. „Eerlijk gezegd is er geen we zenlijk verschil tussen de toerist die in 1950 Valkenburg bezocht en die van nu," meent Tinie Pluymmaekers, die juist in dat jaar een sou venier winkel open de. „Goed, men gedroeg zich iets beter; gooide geen benen op ta fel. Maar in zijn koopgedrag is de toerist hetzelfde gebleven. Men koopt naar gelang de leut erin zit. Komt er een bus over de vloer dan durft men gekke din gen te kopen zoals een mal hoedje. Echtparen kopen een handdoek, een wandelstok of een weerplankje." Ze wijst naar een hoek achter in de winkel. Daar hangen wat beschilderde berkenschijven met een weermannetje van kar ton, En dreunt het volgende versje op: „Broekje rood, water in de sloot.je ziet het gauw; bij mooi weer blauw. Wat dichter bij de kassa prij ken 'weerbeeldjes'. Italiaanse kitsch voor nog geen tientje. Toch een bedrag waarvoor in 1950 drie-en-dertig toeristen de kasteel-ruïne van Valkenburg op mochten. 'Over de grens duiken ze in een zwart gat' DoorJos Campman Bij bosjes plukken de beman ningen van Rijkspolitie's 'Porchedienst' aan het eind van het vakantieseizoen de gestrande landgenoten van de vluchtstroken. Al mopperend volgen deze dan meestal het advies op van de agenten om het dichts bijzijnde motel op te zoeken. En daaraan doen ze verstandig. Het zwarte gat is niet voor niets de grote angst van de leden van de - wat offi cieel heet - Algemene Verkeersdienst Rijkspolitie. „In dat soort situaties kunnen de meest verschrikkelijke ongelukken ontstaan", weet wachtmeester-eerste klasse Frans Zuiderhoek. „Aan al heel wat vakantieplezier is op die manier een rampzalig einde geko men." Voor te hard rijdende automobilisten zijn ze de schrik van de snelweg. Maar de binnen- en buitenlandse va- kantievierder - die zich volgens Zui derhoek doorgaans keurig aan de re gels houdt - heeft alleen maar profijt bij de Porche-dienst. De service van de agenten gaat zelfs zover dat ze wa gens aanhouden om mededelingen van het thuisfront door te geven. „Nee, we zijn echt de beroerdste niet", lacht Frank Zuiderhoek. „Het is voor ons een kleine moeite uit te kij ken naar een bepaalde wagen. We zijn toch op de weg. Als vakantiegan gers hun papieren of geld vergeten - en dat komt vaker voor dan je denkt - willen we die mededeling van de ach terblijvers met plezier doorgeven. Een telefoontje naar onze meldkamer is voldoende. Zet het telefoonnummer maar rustig in de krant: 03438-14321." Het melden van files voor de ver keersinformatie op de radio èn het zo snel mogelijk oplossen van die ver keersopstoppingen. Dat is in de va kantieperiode eigenlijk de belang rijkste taak voor de snelle 'bood schappenjongens' van de snelweg. Het Velperbroekcircuit, Bergh- Autoweg, Rijksweg 12 ter hoogte van Utrecht.Het zijn de bijna voorspel bare plaatsen waar het vakantiever keer regelmatig stokt. Volgens Frans zijn deze files niet alleen de oorzaak van een groter ver keersaanbod, maar vooral ook van de onervarenheid van mening toerist. „Je hebt van die mensen die met de auto nooit buiten het eigen dorp ko men en die het Spaans benauwd krij gen op de snelweg. Bij elke bocht en elk viaduct remmen ze af. Maar een paar van die automobilsten hoeven dat te doen en je hebt het begin van een file. Binnen de kortste keer staat de zaak vast. Ook in de andere rich ting. Want tegemoetkomende wagens remmen af om te kijken wat er aan de hand is." Scïms ook is de Porche-bemanning zelf ongewild de veroorzaker van een opstopping. „Onze wagens vallen op", legt Zuiderhoek uit. „Dat is ook de bedoeling. Dat werkt preventief. Maar als we langs de weg stil staan zie je dat er sterk wordt afgeremd. Vakantiegangers hebben toch tijd zat en zien ons gewoon als een toeristi sche attractie. Staan wij langs de weg te gebaren dat ze door moeten rijden, trappen ze keihard op de rem en zwaaien terug." „Laatst stopte er zelfs een Ameri kaanse wagen op de vluchtstrook om een foto van ons te maken. Zo'n leuk, klein politiewagenlje hadden ze nog nooit gezien. 'Typical Dutch', net zo als de klompen en de molens. Dat moesten ze thuis laten zien." Met de Amerikaanse toeristen heb ben de RP-mensen overigens weinig problemen. Je gelooft het niet als je afgaat op de speelfilms met spectacu laire achtervolgingen, maar „als iemand zich aan de verkeersregels houdt zijn het de Amerikanen wel". „De maximum-snelheid zullen ze zeker nooit overschrijden", beweert Zuiderhoek. „Honderd kilometer per uur? Ze verklaren ons voor gek. Zo hard rijden ze thuis nooit. Al zijn de wegen er nog zo lang en breedt." Anders ligt dat met de West-Duit sers. „Ze kunnen het weten, onze be perking aan de snelheid. De waar schuwingsborden bij de grensover gang zijn groot genoeg. Maar als ze de grens over zijn worden ze als het wa re door de zee als een magneet aange trokken." Kinderachtig is de Porche-beman ning overigens niet wat betreft de snelheidsovertredingen. „In eerste instantie houden we het, zowel bij Nederlanders als buitenlan ders, bij een waarschuwing. Dat is een landelijke afgspraak", onthult Zuiderhoek. „Maar als we ze een tweede keer snappen of als levensge vaarlijke situaties ontstaan treden we hard en zonder pardon op. Dan wordt er een bekeuring uitgeschre ven. Een forse. Ook dat zijn we niet kinderachtig."

de Stem | 1984 | | pagina 21