Knoeien met verzekeringen DROOM FRANSE AMBASSADEUR WERKELIJKHEID Antisnob ij Tot IN alle det route uit vanuit h, Qrens. Terug in Hol ze. Maar na d vakantieg De weg kwijt, trar huildende kinderer in het holst van de tooord is de Porschec ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1984 ATERDAG 4 AUGUSTUS Branden Personenauto's Maatregelen Hoogte premies B Zelfvertrouwen Sarlat Serieus Illllllllllllllll Meisjes 6LM,C m (Vervolg van voorpagina Gids-Weekend). Volgens de heer Leeuwin is de fraude echter buiten zijn vakgebied, met name bij brandverzekeraars, „ronduit schrikbarend". De toeneming van het aantal bran den in bewoonde huizen in ons land is inderdaad aanzienlijk. In tien jaar tijd, vanaf 1974, is dit cijfer verdub beld (1974: 4463 gevallen met een waarde van ruim 31 miljoen gulden; in 1983 ging het om 8685 branden, waarde ruim 115 miljoen gulden). Naar schatting is één op de vijf aan gestoken. De achtergronden daarvan zijn, zo erkennen deskundigen in de verzekeringswereld, de hoge hypo- theeklasten, de ingestorte woning markt, de fors gestegen werkloosheid. Het is de verleiding door brandstich ting de volle verzekerde waarde in de wacht te slepen. Het Verbond van Verzekeraars stelt: „Er woeden in ons land nogal wat branden, waar de rook moet die nen om meer dan alleen het vuur te verhullen. Het is een nationale kwaal aan het worden". Ook het aantal branden in bedrijven of magazijnen neemt toe. Failliet gaan is een schande, brand daarente gen is een 'eervolle oplossing', lijkt de achtergrond. In 1982 keerden de maatschappijen wegens brandschade 1,6 miljard gul den uit; 400 miljoen meer dan drie jaar daarvoor (stijging 33 procent). Het aantal schadeclaims vanwege inbraak waaraan een „luchtje zit loopt de spuigaten uit", meent verze keraar Nationale Nederlanden. Cij fers ontbreken, maar de woordkeuze van topman J.J. van Rijn van dit con cern zegt genoeg. Boekdelen spreken ook de aantal len gestolen personenauto's in Neder land: Bijna een verdubbeling in tien jaar: 10.091 in 1974, 20.000 in 1983. Bij motorfietsen is er een stijging waar neembaar van bijna 500 procent ge durende dezelfde periode (238 in 1973, 1108 in 1983). Volgens Justitie is het aan de orde 'van de dag dat korte tijd na het af sluiten van diefstalverzekeringen auto's verdwijnen, bijvoorbeeld in de Maas, de Waal óf richting sloper. Zeer veelvuldig duiken gestolen auto's el ders in het land weer op met een an der chassisnummer. Bij het zogeheten „wegbrengen van auto's" gaat het, al dus Justitie, niet alleen om het werk van georganiseerde bendes. Achter de schermen wordt door de bedrijven druk overleg gevoerd, hoe de oplichting kan worden aangepakt zonder al te veel opzien te baren. Zo heeft een aantal maatschappijen sommige polisvoorwaarden aange scherpt: de herbouwwaarde van een afgebrand pand wordt alleen nog vergoed als er ook werkelijk wordt herbouwd. In andere gevallen wordt de verkoopwaarde vóór de brand uit betaald. En daarmee blijft een krot een krot. De reisverzekeraars overleggen „incidenteel tot regelmatig" over be paalde schadegevallen: „Vaste klan ten die van jaar tot jaar van maat schappij wisselen". De vergoedingen voor 'kostbaarheden' (waaronder horloges en camera's) zijn fors ver laagd, en de voorwaarde van aan koopbonnen zal strenger worden ge hanteerd. Al langer meldden brandverzeke raars elkaar wanneer zij een verze kering hebben opgezegd, en auto-as suradeurs hebben de dubbele verze kering zo goed als zeker weten uit te bannen via het uitwisselen van gege vens. Nieuw is dat sinds kort sneller ex pertise-bureaus en detectives worden ingeschakeld bij grote claims, waar aan het vermoeden van een luchtje zit. Lang niet altijd, zo is de indruk van advocaat-generaal mr Bosma, doen de maatschappijen aangifte. „Terwijl die juist preventief werken, zo is mijn ervaring", aldus mr Bosma. Reden voor het geringe aantal aan giftes is de panische angst van het verzekeringsbedrijf voor publiciteit. Nu al bedraagt de fraude-opslag op de premies enkele procenten. Ge vreesd wordt een ware explosieve groei van de fraude als de samenhang tussen almaar stijgende premies, strengere voorwaarden en fraude al gemeen bekend wordt. Ook voor de 'eerlijke' burger wordt de verleiding dan groot om via oplichting een deel van de premie terug te verdienen. Een ander mogelijk gevolg van de premiestijgingen is de massale opzeg ging van polissen voor de dekking van de zogeheten 'kleine risico's'. Dit alles zou de verzekerings-busi- ness - miljardenomzetten en miljar denwinsten - serieus in gevaar bren gen. Over de oorzaken van de massale fraude is het verzekeringsbedrijf het wel eens. President-directeur Leeu win: „De economische crisis in ons land heeft er nadrukkelijk mee te maken. Daardoor raken opvattingen en normen in de maatschappij aan het wankelen". Bij de burger leeft het beeld: „Ach die maatschappijen kun nen dat wel betalen", of, „de premie is toch al zo hoog". De heer Leeuwin: „Op verjaardagsfeestjes wordt vaak exact verteld hoe je de maatschap pijen het beste kunt tillen. En dan zegt de een tegen de ander: als jij mij helpt, ben ik jou ook van dienst. Het lijkt er soms op dat het een sport wordt". In de 'klas' op het terras van de camping: Bernadette Renne uit Breda schaaft aan de Franse taalkennis van Nederlandse vakantievierders. - FOTO DE STEM Dt 'e droom van Claude de Kémoularia, dat duizenden Nederlanders op vakantie in Frankrijk echt contact krijgen met de bevolking van dit gastland, begint voorzichtig en op bescheiden schaal gestalte te krijgen. Op een kleine twintig campings in de Dordogne en de Ardèche hebben deze zomer enkele duizenden Nederlanders vrijblijvend en al spelenderwijs (nader) kennis gemaakt met de Franse taal. Het initiatief van de Franse ambassadeur in ons land, uitgevoerd door de Alliance Frangaise, slaat aan, ondanks de scepsis het afgelopen jaar bij campinghouders en va kantievierders. 1 Door Wippel Houben Studente in de Frans taal en letterkunde Bernadette Ren- I ne (21) uit Breda is een van de bijna veertig leraressen en le- raren, die vier weken vakan- I tie hebben 'opgeofferd' om hun landgenoten meer weg- i wijs te maken in de taal, de I cultuur en het land van Ma- I rianne. De doelstelling van de Franse am- 5 bassadeur vindt zij nogal hoogdra- vend, maar charmante Bernadette oordeelt wel dat de Nederlanders die meegedaan hebben er echt iets van hebben opgestoken. Michel Budry, leraar Frans, coör dinator van de Alliance Frangaise in Hoorn en projektleider dit jaar in de Dordogne, verwoordt de doelstellin gen van De Kémoularia: „Integratie van de Nederlandse toeristen met de I streekbevolking. Meer mogelijkheden bieden om de Franse cultuur te be- grijpen. De promotie van de Franse taal tegen de achtergrond van de hoop dat deze taal in het middelbaar onderwijs in Nederland een verplicht zal zijn. Werving van Nederlandse toeristen. Betere handelscontacten". Budry is het ermee eens, dat Frankrijk er voor haar eigen han- delscontacten goed aan zou doen het onderwijs van Engels, Spaans, Duits en ook Nederlands te stimuleren. Nog altijd is de invoer, ook vanuit Neder- land, er veel groter dan de export. Volgens Burdy begint het begrip E hiervoor te groeien en bieden sommi- j ge universiteiten nu die mogelijkhe den. „Het Centre Pompidou in Parijs verzorgt zelfs gratis Nederlandse taalles", aldus Michel Budry. De ervaring van Bernadette en haar collega's, onder wie leraren en studenten Frans en docenten van de Alliance Frangaise, is dat de Neder landers enthousiast meedoen en over E het algemeen alleen dingen willen le ren die rechtstreeks met hun vakan tie te maken hebben. I „Je komt in de lessen nauwelijks verder dan huis-, tuin- en keukenon- E derwerpen, maar je ziet dat de men- E sen er een stukje zelfvertrouwen door krijgen. Dat stralen ze uit als ze bood- schappen gaan doen in de super markt of iets vragen in een restau- rant. Je kunt alleen maar contact met een Fransman of Frangaise hebben Spelenderwijs Frans leren op een camping in Frankrijk als je hun taal spreekt. Zeker onder de jonge Fransen zijn er veel die En gels spreken (of wat daar voor door gaat, want het accent is niet om aan te horen, W.H.), maar het taalchauvi- nisme hebben ze van hun ouders meegekregen en dat raken ze niet zo maar kwijt. Je moet daarom een beetje Frans spreken om in Frankrijk met de Fransen contact te kunnen krijgen". Dat laatste zat er voor haar zelf dit jaar nauwelijks in. „Ik zit op een camping met voornamelijk Neder landers en ben een flink deel van de dag met m'n werk bezig. Natuurlijk blijven er wel wat uurtjes over, maar mijn vriendin Gaby Geertman uit Best en ik liggen graag ook wat in de zon en in deze streek zijn niet zoveel uitgaansmogelijkheden, zodat je voor je amusement ook grotendeels op de camping bent aangewezen". In haar geval is dat de stijlvolle camping 'Ceou' aan het gelijknamig riviertje en niet ver van de middel eeuwse stad Sarlat en het kasteeltje van Claude de Kémoularia aan de Dordogne. Deze camping wordt ge dreven door Annelies en Marcel Smits van Waesberghe uit Breda en een handvol Nederlandse medewer kers. Samen met haar Utrechtse mede studente Gaby Geertman en Rob Eij- sermans uit Tilburg (student MO-A Frans en student conservatorium) huist Bernadette er in twee tenten, opgesteld op de bosrijke heuvel naast de camping, 's Morgens geeft zij op twee campings les aan een tiental landgenoten dat zich als 'gevorderd' heeft opgegeven. Tijdens de lessen gaat het er zonder uitzondering onge dwongen aan toe. Er wordt gewerkt aan de hand van situaties, men laat de leerlingen stadsplattegronden ma ken, boodschappen doen, speurtoch ten over de campings houden, zo mo gelijk Franse bedrijven bezoeken, zelfs gemeenteraadje spelen. Alles zo veel mogelijk in het Frans, maar in de praktijk doorspekt met heel wat Ne derlandse woorden en zinnen. Diezelfde praktijk wijst uit, dat de groepen gevorderden merendeels be staan uit jongens en meisjes die op de t middelbare school twee of drie jaar Frans gehad hebben. Met anderen die duidelijk meer ervaring hebben en rijp zijn voor een conversatiegroep worden ter plekke afspraken ge maakt, zodat ook deze mensen weer tevreden het zwembad kunnen op zoeken. Gaby helpt in het dagelijks lesuur dames, die zich als beginner hebben opgegeven, de woorden en zinswen dingen uit hun Mulo-tijd weer in her innering te brengen. Die groep blijkt het meest serieus, zoals de Moeder- Mavo in eigen land ook aantoont. Er zijn zelfs dames bij die op vakantie om 'huiswerk' vragen. Rob dartelt op een weiland met een vijftiental lagere schoolkinderen. Hun ouders zijn al lang blij dat ze dankzij de Franse les kunnen uitslapen. Van enige ouder lijke belangstelling is dan ook geen sprake. De vorderingen bij deze groep zijn het grootst. Na de geslaagde proef vorig jaar op twee campings in de Dordogne is het lang twijfelachtig geweest of de actie van de ambassadeur en de Alliance Frangaise dit jaar voortgezet zou worden. Zoals zovaak zorgden de fi nanciën voor de problemen. De lessen dienden gratis te zijn en de reis- en verblijfkosten van de docenten moes ten toch ook betaald worden. Met voortvarendheid heeft de am bassadeur Citroën Frankrijk en Hei- neken Nederland bereid gevonden sa men 120.000 francs (ongeveer 50.000 gulden) op tafel te leggen. Van dat geld is het zelfs mogelijk gebleken per camping 'iets' voor de deelnemers en hun familie te doen. Op de 'Céou' was dat een wijn- en kaasavond. Franser kon het niet. Of de gratis taallessen volgend jaar een vervolg krijgen staat nog niet vast. „Maar, zegt Michel Dubry, "re ken er maar op dat de ambassadeur zal zorgen dat dit initiatief niet meer doodbloedt. Desnoods schakelt hij zijn invloedrijke vrienden in Parijs in". Door Bert van Vellen Ik krijg vanavond bezoek. Het echtpaar Van Vloten. Snobs. Ze bakken lucht. Ze zijn altijd] iets verder weg geweest. Ze hebben altijd iets exclusiever gegeten. Ze weten alles beter. Ze laten de Bentley thuis en brengen een grote, uitgehon gerde hond mee. Vernielzuch tig dier. Van Vloten heeft ook geen luis om dood te drukken, maar als hij zijn schuif open trekt is hij het rijke neefje ran Onassis. Mevrouw keft mee de marge. Ik moet me verdedi gen. In de keuken staan nog enkele lege Bourgogne/lessen, waarin een wijn van grote allure heeft gezeten. Pommard. Daarin zal ik die steenkoude keukenrioja overgieten zodra ik ze in een steelpannetje op temperatuur heb gebracht. Ik zal de wijn teder serveren, als vloeibaar goud. De kaviaar, onder de neus van de ayatol lahs meegesmokkeld uit Iran (zie het lege blik) is net op, zal ik zeggen, wat is dat toch jam mer zeg. We breken een bloemkool in fracties en ma ken een dip van gedroogde soep en karnemelk. Cuisine nouvelle, cuisine criminelle, zing ik daarbij. Ik leg Ethica (in meetkundige trant uiteengezet) van de filo soof Baruch Spinoza, openge slagen bij een duistere passage op een stoel, alsof ik aan de Ethica zat te sleutelen toen ze aanbelden. Ik zal in de kant lijn een klein vraagtekentje zetten. Ik ben nog steeds ge prikkeld over het feit dat ik die geleerde opstellen lang niet zo gemakkelijk absorbeer als, zeg eens wat, een fles Meursault met een pikant stukje geitekaas. Op het tafeltje bij de tv (een proleet van een kleurenbak) deponeer ik gebundelde uitla tingen van Ludwig Wittgen stein, want daar krijg ik ook een punthoofd van. Ik kan er een sociologische studie over Haïti bij leggen en die voorde dag halen als het gesprek over de thans zo populaire Middel eeuwen gaat. Dan zal ik aanto nen hoe ik de Middeleeuwen heb doorgemaakt in de bin nenlanden van dat duivelse land onder toezicht van de ge vreesde tonton macoute. Juist. Nu de muziek. Hij legt altijd enkele platen klaar, muziek die zo zwaar is dat je broek er van afzakt. Ik kan hem pesten met dat beruchte hoorspel van Orson Welles, 'War of the Worlds', waardoor op 30 oktober 1938 ontstellend: paniek is uitgebroken in de Verenigde Staten. Die opnam hebben ze zelfs bij de NOS niet En, kijk nou eens, authentieke Indianengezangen, zo mono toon dat ik er niet goed van word. Ik zal dat plaatje draai en en melden dat ik de gr Apachezanger Cassadore heb horen zingen en van zijn va der, Grote Pijl, nog een handj' heb gehad. Er zijn ook nog een paar Ip's van de Zwarte Pan ters, van bloedstollende kwa liteit en leuk als achtergrond bij een gesprek over de Cen trumpartij. Na die bloemkoolstronkjes kunnen we een stukje koude kip aanbieden met de aante kening dat het een filet van rat is, op een aan mij door monniken in Nepal geopen baarde wijze gemarineerd in paardemelk. De ontreddering van de Van Vlotens zal nu zichtbaar worden. Hij zal er zelf op toezien dat hij de als Pommard vermomde rioja in hoog tempo naar binnen ramt, wat zo is hij wel. Met een beetje geluk kan ik hem tot wanhoop brengen met mijn nieuwe theorieën om trent Socrates (nu ik hem uxet eens heb nagelezen verbaast het me eigenlijk niets dat ze hem hebben vergiftigd en die feeks Xantippe was eiggenl$ een engel. Ja mevrouw, de oei- moeder van de vrouwenbewe ging). Ik zal voorstellen er mijn in leder gebonden Socre- tes op dundruk bij te halen, maar dat zal met paniekge- baar worden af gevlagd. Nee, Van Vloten wil nog even rus tig naar die Indianen luiste ren, geweldige magie. Mooi® we hebben 'm klem. Nu kaïtii- mijn gedetailleerde beschrij ving kwijt van de Negerhut van Oom Tom, uitleggen was' je in New Orleans op zondag ochtend een Bloody Mary moet drinken onder de pal men en mevrouw op stang ja gen met mijn research in het groepsgedrag van kakkerlak ken. Als hij naar het toilet vlucht geef ik hem een duur stukje zeep mee dat ik in het Dorces- ter Hotel te Londen aantrof- vraag mevrouw, confidentie1- hoe hij zijn kinderen heeft ge leerd vlaamse gaai te eten want de mijne weigeren dat hardnekkig. Het zal best een leuke avond worden. 1950: vakantie ml altijd met een c. Nederlands Indi meer. Ook al ri -KNIL-kapitein mond Westerling 'rode baretten' B binnen, ook al Manuhutu, Soum Manusama op hun bloedeigen R Maluku Selatan vrijgevochten Ir geeft geen krimp. 1950, het scharn van de twintigsti zit barstensvol dr< Stampei in Amerik fabricage van de wate David Lilienthal, voor de Amerikaanse atoor sie, wenst niet lange doen aan deze 'aanl volkerenmoord' en sta bert Einsteins' waai wordt ontvangen d( miljoen tv-toestellen, drukt in de Amerika die dan reeds 52.300.000 exemplaren Even later kraakt het eerste schot. Presi man verklaart dat de met op deze Koreaar zal worden geworpen, se blad 'The People' v dat 'Moskou' 60 atoor rijk is. Boven de Am atoomfabriek Los Ala Mexico, wordt permar trouilleerd door de luc 1950: in Nederland ring over Bertha He: 13-jarig katholiek n verblijf in een Ja; verdwaald in Singa wier komst naar Nee schaamteloze wijze procedeerd. Nog een meisje sprii oog: prinses Marijk* landse kranten onth «b.,.* „v VoU.d* i""r> ,n.ng!3=,d pe" 1ou'.n3c,r jen i"S'— ij „en»>0" ,ning59e,<i p ^rdePnnen°p,r ■- b Èeome»! 9 *bè b*R eJl "c •t TUNNEL ryLDEN P PeriC TOVAALPRUS 95 rKTaURA 1 on BtOl HO n ^Bellet?ue tt MODERN cOMfOR 100 beddenI - _..J VM.K*N«| (d»ge o—i. 9116 e" 1 l.Uloon 21 Wervende toeristenti - FOTO'S DE Door Jos Co Bij bosjes plukk ningen van 'Porchedienst' van het vakan gestrande landg vluchtstroken, volgen deze dai advies op van <J het dichts bijzi; te zoeken.

de Stem | 1984 | | pagina 20