iandel 'Porsche-politie' laatste hoop voor vermoeide vakantiegangers V Valkenburg in 1950 hét toeristencentrum Vakantie-diefstallen, auto-ongelukken, mysterieuze branden en moord 3 Block Gids- Frans leren Weekend: in de vakantie op de camping ekantoor E GLASHANDEI 3 ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1984 tv-programma's van het weekend op de achterpagina Ooms raken Nederlanders in één jaar meer zonnebrillen kwijt, dan er in vijfjaar worden verkocht. In Spanje worden honderden landgenoten dure fotocamera's a 1000 gulden ontfutseld, die ze nooit bezaten. In Oostenrijk worden prijzige ski uitrustingen ontvreemd, die gehuurd waren. De verzekering dekt de schade. Of niet. Vakantie O c 3 (O <B O a <6 p met garage en open keuken, hal amers, badkamer aangelegd en ge- ntrum van plaats larage. Totale in- ïdere doeleinden der en keuken. 1e verdieping: 2 ka- ondopp. 197 m2. j ht) woonhuis na' w nd inlichtingen jlazing voorzetramen 1 laats: pe. postzegel is niet nodig. 1530 WB Terneuzen 1 j DOOR RINZE BRANDSMA EN HANS TOONEN 1 nieuwe verzeker Door Ad Vaessen Steeds meer bewoonde huizen branden af, maar gelukkig zijn belangrijke papieren en dierbare aandenkens in vei ligheid gebracht voor de rooie haan kraait. Bij inbraak worden almaar vaker 'bezittingen' opgegeven, die de huis bewoner altijd al graag had willen hebben. Kleine botsingen zijn in sce ne gezet, om grote reparaties op kos ten van de verzekeringsmaatschappij te kunnen doorvoeren. Auto's die to tal loss worden verklaard nadat ze uitbrandden, blijken door de bestuur der zelf tegen 'de paal gedrukt'. Er bestaat geen twijfel over bij Justitie, de schade-experts en de as suradeuren (al willen de laatsten het officieel onder geen beding toegeven): de laatste jaren frauderen Nederlan ders van alle rangen en standen in toenemende mate met verzekeringen. Er liep zelfs een directeur van een Nederlandse verzekeringsmaat schappij vanwege oplichting met ski- goed tegen de lamp. Het aantal kleine fraudes tot een paar honderd gulden maar ook de ge raffineerde oplichtingen met tiendui zenden guldens stapelen zich dermate op, dat er sprake is van een sprongs gewijze toeneming in de laatste twee a driejaar. Met elke twinstigste claim is iets loos. Bij branden en met reis verzekeringen is er zelfs sprake van dat elk vijfde geval niet in de haak is. Maar zolang de maatschappijen niet het sluitende bewijs kunnen leveren dat fraude in het spel is, krijgt de premiebetaler het voordeel van de twijfel. Het douceurtje is zonder noe menswaardig risico snel vergaard. Ij 300 miljoen Volgens schattingen ging het bij de totale verzekeringsfraude in 1983 mi nimaal om 100 miljoen gulden. Waar schijnlijker is dat het werkelijke be- Om onverklaarbare reden had de nagenoeg lege diepvriezer de geest gegeven. Het inhouds overzicht dat het gedupeerde gezin T. echter bij de verzeke raars deponeerde, was goed voor 450 gulden: de diepvriezer zou enkele dagen van te voren zijn volgepropt met stukken wild, kilo's kalfvlees, grote ijs taarten, forellen, kippen en flinke hoeveelheden diepvries groenten. De dag na het 'ont dooien' waren zowat alle verlo ren gegane artikelen uit „hy giënische overwegingen" aan de vuilophaaldienst meegege ven. Een jaar later liep de fa milie met een soortgelijke claim bij een andere maat schappij tegen de lamp. Het standaardverhaal gaat over de welgestelde Rotter damse ondernemer A. die gere geld met zijn vrouw op reis ging, en altijd iets kostbaars kwijt raakte: sieraden, juwe len, horloges. Maar nooit viel echt te bewijzen dat het on waar was. Tot op zekere dag de man vanuit Parijs belde met de mededeling dat de kostbare nertsmantel van zijn vrouw was gestolen. Een Nederlandse schade-expert die zich toeval lig in de Franse hoofdstad be vond, werd door de maat schappij naar het bewuste ho tel gedirigeerd. Binnen een uur was hij er. Hij zag het echtpaar het hotel uitlopen, zij was gekleed in een nertsman tel die qua beschrijving iden tiek was aan de gestolen jas. De verzekeringsman zei verheugd te zijn dat het gestolene zo snel was teruggevonden. Bij de des betreffende maatschappij heeft de zakenman nooit meer iets geclaimd. Renpaarden zijn vaak hoog verzekerd. Bijvoorbeeld tegen gebroken enkels, omdat deel neming aan koersen dan on mogelijk is. Als het om een wat ouder paard gaat dat het de laatste tijd niet meer zo goed doet, wordt nauwkeurig geke ken wat er met die enkel aan de hand is. In dit geval, zo ont dekte een verzekeringsexpert in Rotterdam, was de enkel duidelijk gebroken als gevolg van een klap met een hamer. De verzekeringswerknemer kon na de ontdekking een forse afstraffing maar net ontlopen; dank zij de dikke stalen toe gangsdeur van de maatschap pij. Na de botsing, met flinke ma teriële schade, was de veroorza ker ervan doorgereden. De 'ge dupeerde' meneer V. had het kenteken echter genoteerd. Het bleek om een wagen te gaan die kort daarvoor was gestolen. De maatschappij vergoedde hem enkele duizenden guldens aan schade op basis van een fors opgeschroefde schade claim. Bovendien stuurde nieneer V. meteen een forse rekening van de tandarts mee (10.000 gul den), vanwege de klap die hij had opgelopen tegen het stuur. Een jaar later werd de zwendel van het tweetal ontdekt na eenzelfde claim: één autobezit ter meldde zijn wagen als ge stolen en incasseerde daarvoor de verzekeringspenningen. Vervolgens werd het ongeluk in scene gezet, waarna de 'ge stolen' auto en de papieren aan een handelaar werden ver kocht. De ander op zijn beurt vroeg een aanzienlijke schade vergoeding bij de maatschap pij. Toen bleek ook dat de uit gebreide restauratie van het gebit vlak vóór het ongeluk had plaatsgevonden. Ronduit bloedig kan het er ook aan toegaan: vers in het geheu gen ligt nog de moord op de Venrayse taxichauffeur, die in opdracht van zijn vrouw de dood vond vanwege de levens verzekering van 100.000 gul den. Bekend zijn ook de voorbeel den van privé-vliegtuigjes die in de lucht exploderen kort nadat de piloot het toestel - met parachute - verliet, en fa milieleden die in de Middel landse Zee 'verdrinken' en na een jaar weer boven water ko men. Grote Westduitse verzekeraars signaleren een toeneming van dit soort gruwelen. Zoals de claim van een boer die in een bietenmachine zijn linkerhand was kwijtgeraakt. De afgereten hand was zo verminkt dat zij niet meer aan te naaien was. Artsen in het Duitse ziekenhuis alarmeerden de politie, toen ze ontdekten dat de wond aan de pols erg glad was, waarschijn lijk na gebruikt van een vlijmscherp mes. De landbou wer gaf toe met een zelfgecon- strueerde guillotine zijn lin kerhand te hebben afgehakt, waarna hij ze in de bietenma chine had gegooid. Hij had 100.000 Duitse marken willen innen. drag waarvoor de maatschappijen werden getild het dubbele tot het drievoudige bedraagt. Dat is per in woner ruim 20 gulden. In totaal werd in 1982, het meest re cente cijfer, door de verzekeraars 9,4 miljard gulden aan schade uitgekeerd (inclusief de ziektekostenverzekerin gen), dat is 2,2 miljard hoger dan in 1979 (stijging 30 procent). De verzekeraars in ons land hoeden hun fraude-gegevens angstvallig. In terviews en achtergrondinformatie over de oplichting met polissen wor den geweigerd. Cijfermateriaal zou niet bestaan. Voorlichter Van Ronkel van het Verbond van Verzekeraars: „Elke uitlating over fraude werkt nieuwe oplichting in de hand. Erover praten wordt gevolgd door de vraag om- voorbeelden. En de Nederlander is zéér inventief. Elk voorbeeld is er één teveel. We hebben liever geen publi citeit". Wel is het Verbond bereid toe te geven dat de fraude toeneemt: „Er is stellig meer aan de hand dan me nigeen denkt". Een woordvoeder van Kiewit, de grootste schade-expert in ons land meent dat „de omvang van de verze keringsfraude enorm is.(.Er komt weinig in de publiciteit". Het duidelijkst is Justitie: „Er is méér fraude op alle verzekeringster reinen dan enkele jaren geleden", al dus topambtenaar mr P. Bos. Hij is in het dagelijks leven voorzitter van de Commissie van Advocaten-Generaal die zich in Nederland bezighouden met de bestrijding van fraude. Mini maal 100 miljoen gulden aan fraude in 1983 lijkt hem zeker niet overdre ven. Wat betreft de oplichting met reis-, ongevallen en bagageverzekeringen gaat het volgens ANWB-dochter Unigarant, de op één na grootste ver zekeraar in de toeristenbranche, jaarlijks om enkele tienduizenden claims. Er is, aldus woordvoerder Kroon, duidelijk sprake van een toe- neafting, die zich ook doorzet op ande re verzekeringsgebieden. Totale schade van de reisfraude, zo schat de ANWB-directie: miljoenen guldens. Daarvoor worden onder andere masssaal rekeningen en aankoopbon nen vervalst door bijvoorbeeld een cijfer vóór de prijs te plaatsen, of ze worden - soms in samenwerking met een detaillist - opgeschroefd. President-directeur Leeuwin van de Europeesche - de nummer 1 in ons land op het terrein van reisverzeke ringen - aarzelt aanvankelijk bij het thema fraude. Hij noemt de 'vakan tie-oplichting' „een klein en vrij con stant gegeven, dat niet te zeer in het daglicht moet worden geplaatst". Een zonnebril die 75 gulden heeft gekost en voor 85 gulden wordt opgevoerd, betitelt hij als „een vergissing van ge ringe betekenis". „Maar 75 gulden met een 1 ervoor geplaatst, is bewuste oplichting. We hebben installaties en instrumenten", aldus Leeuwin, „om dit soort fraude in één seconde te ontdekken. We doen daarvan sinds twee jaar altijd aan gifte". Jaarlijks keert de maatschap pij „vele tientallen miljoenen guldens aan schade uit". Vervolg op pagina Gids/ Weekend 2

de Stem | 1984 | | pagina 19