den? taar 3arty. Ook protest dorpsraad Clinge tegen sluiting ziekenhuis Hulst Reynaertkoorts steekt weer de kop op in Hulst Duitsers maken slechte vakantiestart Ook Belgen zijn nu bezig met dij kverz waring Wat loeit u?' eg dat meteen' RUIMTE VOOR 600 WONINGEN IN AFGESLANKT PLAN TRAGEL ües vüti'TÜmfmiv )oralsnog^ naken de fout tan'. ïogniet Inlopen'. SffiEj >ck als't er soms uitziet. itad naar uithoek, een drukke baan or een rustig ïerflat, eveneens, is eenzaam. Dat 't de. Maar wat doe len beseft, dat "die dezelfde situatie n eenzaam gevoel, zoekt, komt u wei- men, volleybal, een of samen gezellig samen koken de schoolkantine? ct de eenzaamheid t. De een pakt een re vriendin, buurt en als u het nummer van op de achterzijde mtrale nummer weg wijst naar de informatie over de plaats. Ie wereld aan. ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1984 PAGINA ZEELAND 2- VAN ZEELAND Hoogtepunt Expositie HULST - In de kern Hulst, waar al sinds een jaar of vier vrijwel geen stukje bouwgrond meer voorhanden is, komt volgend jaar weer volop bouwgrond beschikbaar. politierapport politierapport ANTIEKE GRENEN MEUBELEN Drukkersmuseum Molenmuseum Veere Stadsrechten Al 2 RE in samenwerking met ni»; ire Taal bevorderen. SIRE geert, valt er met epi- W'ant dank zij moderne de''meesten er weinig :mand met epilepsie in (of vermoedt; ze lopen raden we aan onze is niet zo gek als 't er lezen. uis als u Sire belt, ïur) of de bon opstuurt. I uck nis het er soms even uitziet. kind.' lA.iitkruiM-n w.il voor u v.in inépii'wini! I 1.60 aan postzegels sturen aan .Koningslaan I1), ^58^ GD Utrecht iwi'tkmg met de Suchtmg Idcele Reclame met de Söchong Ideele Reclame T22 Van een onzer verslaggevers CLINGE - Evenals de dorpsraden van Nieuw-Na- men en Graauw heeft ook de dorpsraad uit Clinge een protestbrief naar Gedepu teerde Staten gestuurd, te gen de voorgenomen sluiting van het Hulster ziekenhuis. Ook voor hefydorp Clinge speelt de slechte bereikbaar heid van een nieuw te bou wen ziekenhuis in Terneu- zen een grote rol. Het dorp ligt op vijf kilo meter afstand van Hulst en dat betekent volgens de dorpsraad dat patiënten in het Hulster ziekenhuis re gelmatig bezoek krijgen van vrienden, familieleden en buren, „wat voor de bevor dering van het herstel van groot belang is". Bij verdwijning van het ziekenhuis in Hulst zou de afstand naat Terneuzen (25 kilometer) voor velen een te grote drempel betekenen om 'even' op ziekenhuisbezoek te gaan, zo stelt de dorps raad. „Zeker voor diegenen die zijn aangewezen op openbaar vervoer". „Mensen die anders even met de fiets naar de buurvrouw in het ziekenhuis op bezoek gingen en haar op de hoogte brach ten van hoe het met de buurt gesteld was, zien daar nu vanaf". Het meer vervreemde van de thuissituatie zal het peil van gezondheidszorg vol gens de dorpsraad zeker niet op een hoger niveau bren gen. Geconstateerd wordt dat de redenen waarom mensen ervan afzien om he lemaal naar Terneuzen te reizen zijn volgens de dorps raad allemaal te herleiden tot de afstand. „Bij dit alles spreken we dan nog niet over de huidige banen die hierbij verloren zullen gaan, terwijl Clinge door het verlies van werkge legenheid toch al met grote werkloosheid te kampen heeft. Tenslotte constateert de dorpsraad dat bij de Clingse bevolking de vraag rijst of sluiting van Hulst wel dege lijk een terugdringing van de kosten in de gezondheids zorg tot gevolg zal hebben. Volgend jaar weer volop bouwgrond in kern Hulst Voorzitter Jaap Stolte en PR-man Willie Everaard staan in de startblokken om de Hulster Reynaertoptocht door geheel Nederland en België bekendheid te geven. - fotowim kooyman Van een onzer verslaggevers HULST - Met het naderen van de zestiende september, als in Hulst de Reynaert- stoet weer door de straten trekt, steekt in het oude ves tingstadje de Reynaert koorts steeds meer de kop op. Zeker bij de organiseren de Reynaertstichting, waar de publiciteitscampagne rond dit spektakel in de startblokken staat. Die begint volgend week eind met de Statiekermis in Hulst. De Reynaertstichting zal daar een stand beman nen, waarin behalve allerlei Reynaertattributen ook al vast kaartjes voor de op tocht zijn te krijgen. Vervol gens trekt men op 9 septem ber naar het dorpsfeest in Kallo om er Reintje per soonlijk in een heteluchtbal lon naar hoger sferen te stu ren. De sluwe vos zal dan stapels pamfletten over het Wase land uitstrooien. Voorts is de stichting pre sent bij de Scheldewijdings- feesten in Doel. Een van de hoogtepunten rond de publiciteitscampag ne vindt plaats op 1 septem ber, als er een dikke witte streep wordt getrokken over het aloude Reynaertpad van Hulst naar Gent. Onderweg worden de burgemeesters van de gemeenten waar doorheen het pad loopt op gepikt en uiteindelijk ein digt de tocht in het Gentse stadhuis. De BRT-televisie is present om het gebeuren vast te leggen. De NOS-televisie is op zijn beurt aanwezig als bur gemeester P. Molthoff van Hulst als eerste van het spe ciaal voor deze gelegenheid gebrouwen Reynaertbier mag proeven. Deze pils zal in zowat alle Hulster hore cabedrijven verkrijgbaar zijn. Zoals bekend wordt de Reynaertoptocht zowel door NOS als BRT rechtstreeks op televisie uitgezonden. Ook zullen ze tevoren spotjes uitzenden om de aandacht op dit gebeuren te vestigen en besteden ook ra dio-programma's er aan dacht aan. Een speciale tentoonstel ling rond de sluwe vos wordt op touw gezet in het speel goedmuseum te Sint-Jan steen. Veel medewerking is er ook van de middenstand en de horeca. De winkeliers zorgen voor aangepaste eta lages, organiseren een te kenwedstrijd, verspreiden 25.000 draagtassen met Rey- naertvignet en verzorgen een voorprogramma voor de optocht, door een aantal showbands door Hulst te la ten lopen. De horeca heeft voor na de optocht Breughe- liaanse maaltijden op touw gezet op het 's Gravenhof plein en op de Statie. Om de rechtstreekse tele visieuitzending op 16 sep tember te realiseren komt de NOS met een ploeg van zo'n 40 man naar Hulst. Er wor den vijf camera's ingezet, eentje op de kerktoren, eentjes op de stadhuistoren, twee op de Grote Markt en een mobiele camera. Op de Grote Markt zullen tribunes plaats bieden aan bijna 3.000 toeschouwers. In Hulst hoopt men ook minister president Ruud Lubbers, die lid is van het ere-comite, te kunnen verwelkomen. plllltMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli: Van een onzer verslaggevers I ETTEN-LEUR - De Etten- Leur.se gemeentepolitie 5 heeft gisteren 38 te hard rij- 5 dende Duitse automobilisten 5 van de weg gehaald en be- keurd. De actie werd gehouden, omdat de Oosterburen ge- woonlijk zonder problemen de snelheidsbeperking van 80 kilometer op de A 58 tus- sen Breda en Etten-Leur kunnen negeren. Dat is een gevolg van het ontbreken van een verdrag tussen de Bondsrepubliek en Neder - land dat de vervolging van dit soort overtredingen re- geit. De gemeentepcflitie moet de foto's 'Van wagens met een wit-zwart-kente- ken normaal dan ook in de prullebak gooien. Met België J bestaat zo'n verdrag wel, zo- dat de bekeuringen naar de Belgische justitie worden opgestuurd die voor de ver dere afwikkeling zorgt. Met de actie wilde de poli tie de Westduitsers duidelijk maken, dat ook zij zich aan de Nederlandse regels die nen te onderwerpen. Daar naast is het optreden een ge baar naar het Nederlands publiek, dat vaak met lede ogen of zelfs woede aanziet dat men zelf wèl maar de even hard naast hem rijden de Duitse Mercedes niet worden gepakt. Ten slotte wordt volgens een politie woordvoerder ook een 'frus tratie' van de politie gemas seerd, omdat de rechtsonge lijkheid haar een doorn in het oog is. De Duitsers werden gefo tografeerd vanuit de beken de Rode Opel. De agent die daarin zat gaf het kenteken door aan de drie motoragen ten, die de snelheidsovertre ders vervolgens van de weg leidden. Daar zat de kas- commissie van de Etten- Leurse gemeentepolitie, waar men kon afrekenen. Voor twintig kilometer te hard stond een transactie van vijftig gulden. Daar de vakantiegangers op de heenreis waren, rezen er met de vereffening geen problemen. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 126 ki lometer. Nederlanders werden overvloedig op de gevoelige plaat vastgelegd: vanuit de Rode Opel werden vijftien filmpjes met 450 kiekjes vol geschoten. Zij kunnen bin nenkort een accept-giro kaart thuis verwachten. Van een onzer verslaggevers Burgemeester en wethouders willen nu haast zetten achter de vaststelling van het bestemmingsplan Tra- gel, tussen Hulst en Sint-Jansteen. blijven liggen, hoe meer rente verlies de gemeente lijdt en hoe duurder de uitgifteprijs wordt. Het is de bedoeling dat het plan Tragel in fasen wordt uitgevoerd. Dat beschermt de gemeente tegen grote uitgaven voor het bouwrijp maken. Naar de gelang de vraag om bouwgrond zal dan telkens een nieuw stuk bouwrijp wor den gemaakt. Heel wat zaken die indertijd bij de inspraak rond het plan Tragel naar voor zijn ge bracht, zijn niet terug te vin den in het ontwerp-plan. Enerzijds zijn verschillende aanbevelingen doorkruist door de wet geluidhinder, an derzijds bleken bepaalde za ken teveel geld te kosten. „Wat inpasbaar was is meegeno men", aldus Van de Voorde, „maar allerlei luxe voorzie ningen die uit de inspraak kwamen, zoals groen en extra bestrating, zijn niet opgeno men". Het ontwerp-plan ligt vanaf 7 augustus een maand voor alle belangstellenden ter inzage op het stadhuis. Aan dat plan wordt al een jaar of zes gesleuteld, maar nu is het ontwerp gereed. Het gaat om een afgeslankte versie van het oorspronkelijk uit breidingsplan. Bij de Provin cie vond men namelijk dat het aanvankelijk te groots was opgezet. Daarnaast heeft ook de intrede van de wet geluids hinder een fikse streek door de gemeentelijke rekening gezet. Immers, heel wat grond die al is aangekocht voor woning bouw, maar volgens de wet te dicht bij de rijksweg ligt, heeft nu noodgedwongen een agra rische bestemming gekregen. Het plan Tragel biedt ruimte voor 600 woningen. Wethouder G. van de Voor de sprak gisteren de hoop uit dat in de loop van volgend j aar de eerste spade de grond in kan. Enerzijds wordt in Hulst namelijk een grote behoefte geconstateerd aan ruimte voor woningen, met name premie A en B-woningen. Anderzijds spelen de renteverliezen een grote rol. Hoe langer de al aangekochte gronden braak BRESKENS - Door de rijkspo litie in Breskens is in de nacht van donderdag op vrijdag om streeks drie uur een drietal jongelui aangehouden, die in de Dorpsstraat te Breskens een aantal vlaggen met stok ken hadden gestolen. Later bleken zij op een camping in de omgeving van Breskens nog eens vier vlaggen te heb ben meegenomen. Het gaat hier om twee jongens van 18 en een van 19 jaar, afkomstig uit Nuenen en Lierop. De jon gens zijn W. M. van de E., G. G. M. van de N. en A. W. J. van de N. Zij zijn door de rijkspolitie meegenomen en hebben ver der de nacht op het bureau doorgebracht. CADZAND - In de nacht van donderdag op vrijdag om streeks vijf uur is bij een een zijdig ongeval op de kruising Mariastraat - Ringdijk Noord een personenauto, bestuurd door S. G. uit Brugge, geheel vernield nadat hij een vlucht heuvel ter plaatse had ge ramd. G. verkeerde op dat mo ment onder invloed en er is van hem een bloedproef afge nomen. CADZAND - De 7-jarige J. J. G. uit Bremen is in wijk De Brabander gevallen toen hij van een dak af kwam. Hij is naar het ziekenhuis in Oost burg overgebracht, waar bleek dat hij een sleutelbeen gebroken had en een zware hersenschudding had opgelo pen. VALKENISSE - In Dishoek bleken trapjes van strand huisjes te zijn vernield en in brand gestoken. De dader kon door de rijkspolitie van Valke- nisse aangehouden worden. TERNEUZEN - Door onbe kende oorzaak raakte gister middag de 68-jarige automo bilist L. F. in Terneuzen ter hoogte van de Zuiderparklaan de macht over het stuur van zijn personenauto kwijt. Het voertuig botste tegen een lantaanrpaal. Hierbij werd de personenauto zeer zwaar beschadigd. De be stuurder werd met verwon dingen overgebracht naar het Juliana-ziekenhuis in Terneu zen. KOEWACHT - Donderdag avond, vermoedelijk tussen 21.00 en 23.45 uur, werd inge broken in de woning en de ga rage van J. de W. in Koewacht. Er werden enkele goederen ontvreemd, onder andere een boor, een waterpomp en een aggregaat. Vermoedelijk is nog meer meegenomen. De po litie verzoekt eventuele getui gen contact op te nemen met het politiebureau. HULST - Donderdagavond werd ingebroken in de woning van A. de B.De daders kwa men binnen langs de achter zijde van de woning, waar een tuindeur uit de scharnieren werd gelicht. De woning werd helemaal doorzocht. Op dit moment wordt voor zover be kend alleen een penduleklok vermist. De politie van Hulst verzoekt eventuele getuigen contact op te nemen met het politiebureau. BRESKENS - Door vakantie gangers is op het strand nabij de veerhaven een handgra naat gevonden. Deze granaat is meegenomen naar camping Schoneveld. Pas daar werd de politie gewaarschuwd. (ADVERTENTIE) kunstnijverheid EIGEN IMPORT - EIGEN RESTAURATIE Weststraat 68 AARDENBURG 01177-1271 „TIERELANTIJN" Axelsestraat 3 TERNEUZEN 01150-12237 Het molenmuseum in Nieuw- Vossemeer is zeker een be zoekje waard. Het komend weekend zal in Etten- Leur het Drukkersmuseum weer open zijn. Zowel op zaterdag als zondag kunt u daar terecht van 13.00 tot 17.00 uur. Het museum is beslist geen statisch geheel; vrij wel alle drukpersen die er staan, kunnen nog draaien en dat wordt ook doorlopend gedemonstreerd. Het museum is gevestigd in de boerderij aan de Lage Neerstraat 19. Deze straat is voor gemotori seerd verkeer afgesloten, maar voor de auto is er voldoende par keergelegenheid in de buurt aan wezig. De beste entree is via De Leeuwerik, parallel aan de Lage Neerstraat. Zomertuin Onder het motto Zomertuin wordt in Dordrecht de hele maand augustus een manifestatie gehou den. Zomertuin biedt alle zaterda gen en zondagen een gevariëerd straattheaterprogramma en pop concerten. Alle evenementen zijn gratis. Op zaterdag treden in de binnenstad allerlei artiesten op, uiteenlopend van straattheater- spelers, muzikanten, mimespelers tot poppenspelers. De zondagmid dagen zijn bestemd voor de lief hebbers van popmuziek. Zij kun nen hun hart ophalen in het Wan tijpark, waar op de grote lig- en speelweide diverse groepen van één tot vijf uur optreden. Schapendag In Odiliapeel (gemeente Uden) is vandaag het geblaat niet van de lucht, want daar vindt de tiende Schapendag plaats. Op de par keerplaats bij het sportpark wor den de beesten van tien tot twaalf uur gekeurd door een deskundige jury. Om half twee is de kam pioenskeuring en tot drie uur kan een show van buitenlandse scha penrassen worden bijgewoond. Tegelijkertijd zijn er in de kom van het dorp doorlopend activiteiten op folkloristisch gebied, zoals de monstraties oude ambachten en volksdansen. Het gehele evene ment is voor iedereen gratis toe gankelijk. Orgelconcerten In Brabant is de belangstelling voor orgelmuziek groot. In Den Bosch wordt elke zaterdagmorgen om elf uur het Batzorgel van de hervormde kerk bespeeld. Van daag speelt eerst Piet van Ame- rongen, vervolgens Jos Wielakker, dan Jacques van den Dool samen met René van de Kieft en tenslotte Jos Wielakker in combinatie met fluitiste Saskia List en trompettist Gerrit List. Een dag later concer teert professor Günther Kauzinger uit Würzburg om vier uur in de ab dij van Heeswijk bij Den Bosch. Zomermarkt Sfeer, ontspanning en sensatie. Dat belooft de organisatie van de vijfde Brigida-zomermarkt in Ne- tersel. Om twaalf uur wordt de markt geopend op de Brink in het dorp. Er is een demonstratie van een Belgische en de plaatselijk po litiehondenvereniging, een optre den van volksdansclub De Brink dansers en poppenkast voor de kleintjes. Uiteraard zijn er op de markt veel gezellige kraampjes en standwerkers. Aan de andere kant van de Brink worden doorlopend stunts op motoren uitgevoerd. Het klapstuk van de dag is het optre den van krachtpatser Siem Wulfse, de sterkste man van Europa. U kunt wat meer over molens te weten komen in het Nederlands molenmuseum Assemburg in Nieuw-Vossemeer. Vijftien ver schillende typen molenmodellen, deels opengewerkt en tot in details uitgevoerd staan hier. Foto's, teke ningen, documentatie en deskun dige toelichting staan borg voor vooreen interessant bezoek. Tot en met 15 september is het mu seum alle zater- zondag- en feest dagen van twee tot vijf uur ge opend. In het mooie plaatsje Veere is van daag van alles te doen. Ringrijden, een veekeuring en een pluimvee show. De dag begint om negen uur 's morgens op het Oranjeplein 's Avonds is er feestavond op een rondvaartboot. In het Terneuzens Museum (Burg. Geillstraat 2b) loopt tot en met 25 augustus de tentoonstelling '400 jaar stadsrechten'. De expositie geeft een duidelijk overzicht van de ontwikkeling van Terneuzen in de laatste 400 jaar. Het is één van de activiteiten in het kader van de viering van het 400-jarig bestaan van Terneuzen. Het museum is da gelijks geopend, behalve op zon- Van onze correspondent PROSPERPOLDER - Ook aan de Belgische zijde van de grens is men nu begonnen met het ophogen van de Westerscheldedijk. In opdracht van het Minis terie van Openbare Werken is de firma Hye uit Burcht druk bezig met het afgraven van de ongeveer vier meter hoge dijk tussen de Nederlands-Belgi sche grens en de kerncentrale Doel. Daar zal een nieuwe dijk gelegd worden, met een hoogte van elf meter boven het Am sterdams peil. De werken zijn momenteel in volle gang. De nieuwe dijk krijgt een lengte van 2626 meter en men hoopt het karwei half 1986 gereed te hebben. De kruinbreedte wordt zeven meter. De afdek king van de dijk gebeurt met een zestig centimeter dikke laag vette grond. Het talud aan de waterkant wordt be-, kleed met kunstvezeldoek, waarop een breuksteenbekle ding komt van vijftig centime ter. Bij het afgraven van de dijk mag niets worden worden af gevoerd naar de schorren of voorlanden, ook al is dit pri vaat bezit. Behalve de dijkver zwaring moeten aan de land zijde alle overtollige sloten ge dempt worden, maar ook nieuwe geplande grachten ge graven worden. In de nieuwe dijk komt ter hoogte van het haventje van Prosperpolder een sluislichaam van gewa pend beton, bestaande uit een betonkoker, nieuwe voerdeu- ren en sluitdeuren. Zoals bekend is het Water schap Hulster nAmbacht aan Nederlandse zijde al geruime tijd bezig met het op delta hoogte brengen van de dijken. Momenteel is men bezig aan de dijkvak tot even voorbij Emmadorp. Daarna hoopt men de nodige subsidie te krij - gen om ook het nog resterende vak naar de grens snel ter hand te kunnen nemen.

de Stem | 1984 | | pagina 15