Willie Dewit, de 6blanke bokshoop' Beschuldiging van organisatie Oekrainers: Tweestrij Ria Stalman alleen bij discuswerpen Olympisch dorp opgeschrikt Miljoenencontracten liggen klaar voor Canadees ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1984 DE STEMSfDO^tC olympische spelen PAGINA SPORT. BEURSKENS VOELT ZICH WEL THUIS IN AMERIKA, MAAR: nE STEM VAN ZATERD iiiiiiiiiiiiiiiiiiii Sandra Begijn tweede bij NK Krasnov snel 'Sovjet linie jaagt atleten de dood in' door Giel Hendrix LOS ANGELES - „De Sovjet-Unie offert let terlijk Olympische atleten op voor zijn eigen glorie en voor het internationale prestige". De ze ernstige beschuldiging uitte deze week Smoioskyp, een organisatie ter verdediging van de mensenrechten in de Oekraïne, aan het adres van de Sovjet-regering. Dat Smoioskyp uitgerekend Los Angeles en de Olympische Spelen uitgekozen heeft om dergelijke beschuldigingen te uiten, is natuurlijk niet vreemd. Rond deze tijd is de hele wereldsportpers in LA verza meld en Smoioskyp hoopt daarvan dan ook ruim aan dacht te krijgen. Carla Beurskens (links): „Met hardlopen kan je hier een smak geld verdienen". 6Ik zou hier nooit willen wonen' De organisatie, gevestigd in Baltimore, bestaat sedert 1970 en telt circa 3000 leden, Oekrainers, die in Amerika en Canada wonen. Tijdens een persconferentie in de Greater Los Angeles Press Club liet Andriy Karkos weten dat Smoioskyp in het laatste jaar een document gekregen heeft met de namen van 59 Russi sche atleten (onder wie 24 gou den medaillewinnaars), die aan de Olympische Spelen hebben deelgenomen en on dertussen overleden zijn. „We hebben de lijst gecon troleerd en zijn tot de conclu sie gekomen dat ze klopt. De mensen, die ons het document hebben toegespeeld, hebben ons verzocht de rest van de wereld hiervan op de hoogte te stellen. Verkeersongeluk Van sommige sporters op die lijst is de doodsoorzaak een verkeersongeluk of een andere natuurlijk oorzaak. Van de meesten is dat echter niet be kend. Opmerkelijk is bijvoor beeld wel dat de Sovjet Unie niet of nauwelijks berichten de wereld instuurt, wanneer dergelijke atleten overlijden. En als dat zelfs niet gebeurt bij atleten, die een of twee jaar eerder een gouden medaille op een Olympiade hebben ge wonnen, is dat toch wel erg opmerkelijk". Smoioskyp heeft vastgesteld dat in de periode van 1976 tot 1982 het sterftecijfer met 420 is toegenomen, terwijl die per centages in de vergelijkbare periode in Duitsland (West- en Oost-Duitsland samen) 100 be draagt en in Amerika negen. Smoioskyp vergeleek de sterf tecijfers van Rusland met die van Amerika en de beide Duitslanden (alleen van atle ten die een Olympische me daille hebben gewonnen) en kwam tot de conclusie dat het cijfer in Rusland 2,5 keer zo hoog is dan in de andere lan den. De gemiddelde leeftijd van de Russische bevolking bedroeg in 1979 65 jaar, die van de overleden, kerngezonde - mag men verwachten van topspor ters-atleten was 41,45 jaar. Smoioskyp uit ernstige be schuldigingen aan het adres van de Sovjet-regering. Doc tor Rubtsov, hoofd van het Russische comité voor sport en lichaamsopvoeding, en zijn medewerkers hebben volledig overzicht van het dopingge- bruik bij atleten in training. Karkos, lid van Smoioskyp, zegt: „Het directe resultaat van het werk van Rubtsov en zijn medewerkers zijn gouden medailles en records voor Sov jet-atleten en prestige voor het regime. Het effect op lange termijn is de dood van de atle ten". Onder de drugs, die de Sov jets de atleten vaak buiten hun medeweten toedienen, be vinden zich volgens Smoios kyp dianabol, nerobil en reta- bolil. Bovendien heeft naar zijn zeggen de medische staf een drug ontwikkeld, die de aanwezigheid van doping in het lichaam onaantoonbaar maakt. „Het geeft toch te denken", al dus Andriy Karkos, „dat er soms atleten een of twee jaar nadat ze een gouden medaille gewonnen hebben, komen te overlijden. Het gebruik van anabolica is in de Sovjet Unie een integraal deel van het re geringsprogramma. Evenals individuele atleten, die be trapt worden op doping, uitge sloten worden van de Spelen, moeten landen, die dat doen, dezelfde straf krijgen". Smoioskyp heeft geprobeerd het IOC zijn rapport te over handigen, maar het Interna tionaal Olympisch Comité wilde daar niet aan. Smoios kyp vraagt het IOC de doods oorzaak van de op de lijst ge noemde atleten te onder zoeken en aan de hand daar van maatregelen te nemen. Onderzoek heeft uitgewezen dat het gebruik van anabolica weliswaar negatieve effecten kan hebben, maar nauwelijks de dood tot gevolg heeft. „De Sovjet-Unie moet dus nieuwe drugs of andere methoden in het geheim ontwikkeld heb ben, die daar wel toe geleid hebben. We dagen de Sovjet Unie uit om, als ze dat kunnen, de doodsoorzaak van de 59 at leten kenbaar te maken", al dus Smoioskyp. De groep uit op de tweede plaats nog andere ernstige be schuldigingen aan het adres van de Sovjet-Unie, die even eens eigenlijk uitsluiting (door het IOC) tot gevolg zouden moeten hebben. Secretaris Andrew Soro- kowski: „Nationale discrimi natie en kolonialisatie, zoals in Zuid-Afrika, dat zijn IOC-lid- maatschap ontnomen is, ge beuren ook in de Sovjet Unie. De Oekraïne (50 miljoen inwo ners) en verschillende andere staten bezaten tot voor de be zetting van 1940 eigen Olympi sche ploegen en hebben daar nu, evenals bijvoorbeeld de Maagdeneilanden, Hong Kong en Puerto Rico, ook recht op. Ten gevolge van de discrimi natie door de Russiche repu bliek krijgen de veertien niet- Russische republieken (48 van de totale bevolking woont er) nauwelijks kans deel te ne men aan bijvoorbeeld Olympi sche Winterspelen". Sorokowski maakt dat dui delijk aan de hand van enkele cijfers: „Tussen 1956 en 1984 werden 588 Russen geselec teerd voor Winterspelen, de veertien andere republieken waren vertegenwoordigd met 50 man. Tussen 1956 en 1972 was de Oekraïne (42 miljoen mensen) er zelfs helemaal niet bij. In 1976 mochten twee atleten deelnemen, in 1980 5 en in 1984 4. Oekrainers, die daar tegen protesteren, worden gestraft. Sprinter Valeri Borzov (Oekraïner) corrigeerde de journalist Jim McKay tijdens een interview nadat Borzov twee gouden medailles in München had gewonnen, om dat omdat McKay hem betitel de als Rus. Als gevolg daarvan mocht Borzov een jaar lang niet in buitenlandse wedstrij den uitkomen". door Giel Hendrix LOS ANGELES - Het bevalt Carla Beurskens uitste kend in de Verenig de Staten, maar nie mand hoeft zich on gerust te maken, ze keert toch weer te rug naar huis. „Ik zou hier nooit voor vast willen wonen", voegt ze namelijk onmiddellijk aan de complimenten voor Amerika toe. De Belfeldse atlete is al ruim drie weken in de Ver enigde Staten. Eerst bracht ze met de andere atletes twee weken in San Jose door en sedert vorig week zit ook zij in het Olympisch dorp. Beurskens deelt in het dorp een riant apartement met haar collega's Elly van Hulst, Olga Commandeur, Tineke Hidding, Marjon Wijnsma en Els Vader. Over het verblijf in het dorp is ze zeer tevreden: „Ik slaap er goed en het eten is ook uit stekend. Alleen in het er lang niet zo rustig als in San Jose, waar we de laatste hand hebben gelegd aan de voorbereiding voor de ma rathon". Dat damesnummer, dat voor het eerst in het Olym pische programma is opge nomen, wordt zondagmor gen al vroeg gehouden. Om acht uur wordt het starschot gegeven, zodat de dames de tophitte en -drukte en de ergste smog waarschijnlijk zullen ontlopen. Overigens lijkt het met die smog alle maal nogal mee te vallen, want zeker in het centrum van LA is de lucht elke dag helder blauw. „Door de verhalen vooraf had die smog me toch ook veel angst ingeboezemd en mijn eerste ervaring in San Jose was nu ook niet be paald om over naar huis te schrijven", zegt Carla Beurskens, die behoorlijk gebruind is door de Califor- nische zon. „De eerste dag na onze aankomst in San Jose zijn we midden in de stad gaan trainen. Maar al na tien mi nuten had ik last van een bloedneus en raakte de keel geïrriteerd. Het was er na melijk nogal stoffig en we liepen midden tussen het verkeer. Ik schrok daar wel even van en ik zag het al niet meer zitten". Maar coach Wim Ver hoorn was een dag later op zoek gegaan naar een trai ningsgelegenheid buiten de stad en sinds die tijd hebben de atleten geen last meer ge had van neus en keel. Om alvast te wennen aan het lo pen in de vroege ochtend heeft Carla Beurskens haar trainingen ook vervroegd en ze is nu zover dat ze denkt geen problemen te hebben met de aanvangstijd. „We zullen echter wel vroeg op moeten staan zondag. Vier uur voor het begin van de marathon. Dat betekent dat ik al om vier uur mijn bed uit zal moeten". De strenge beveiliging in en rond het Olympisch dorp, dat Carla Beurskens overi gens alleen maar verlaat om te trainen, vindt de 32-jarige Limburgse niet vervelend. „Het hoort erbij, maar erg streng zijn de mensen niet. Ze zijn vriendelijk en praten altijd tegen je. Wat dat be treft vind ik het EK in Praag nog altijd de vervelendste ervaring. Daar werd je pas echt bewaakt door militai ren met de geweren in de aanslag en met van die strenge blikken in de ogen. Ze keurden je geen blik waardig en de grauwe grijze huizen waar we toen in on dergebracht waren hebben echt een nare indruk op me gemaakt. Hier gaat alles er vriendelijk aan toe en word je geen handbreed in de weg gelegd". Verwachtingen voor de marathon van zondag heeft de 32-jarige Beurskens niet. „Je kunt onmogelijk tevoren zeggen of de anderen snel van start zullen gaan. Ik re ken daar niet op, want de verhalen van de smog heb ben hun uitwerking niet ge mist. Weliswaar zal men door het verblijf hier enigs zins gerust gesteld zijn, maar je weet toch niet hoe het allemaal uitpakt als je zo'n langdurige inspanning moet leveren. Daaromi gaiik er van uit dat we voorzichtig van start zullen gaan. Zelf voel ik me gelukkig hele maal fit en heb ik er gewel dige zin in. Ik verheug me echt op deze marathon en dat is wel eens anders ge weest". Leerzaam kan Carla Beurskens straks in ieder geval kunnen terugkijken op haar verblijf in Amerika, haar tweede, want eerder was ze in New York voor een marathon. En om een smak geld te verdienen zou ze er best enige tijd willen ver blijven. De marathonloop ster heeft kennis gemaakt met een Amerikaanse („ik herinner me niet zo snel haar naam") en die heeft haar verhalen verteld over het geld dat zij hier kunnen verdienen met lopen. „Je houdt het niet voor mogelijk, wat hier betaald wordt. In Nederland doen ze a1 moeilijk over een kleine reiskostenvergoeding, hier kun je duizenden dollars verdienen met een goede klassering. Weliswaar loop ik niet voor geld. Op de eer ste plaats, ik vind het ge woon leuk, maar het zou toch aardig meegenomen zijn als je dat zou kunnen meepakken". Hoewel de Olympische Spelen het belangrijkste evenement is dit jaar en Carla Beurskens voorlopig ook niet verder kijkt, heeft ze ook na de Spelen nog een goed gevulde agenda. „Daar kan ik nu nog niets over zeg gen, omdat het programma eventueel na de Spelen kan worden aangepast, maar tijd om vakantie te nemen krijg ik voorlopig niet. Die hebben Sjaak (Roemerman, haar echtgenoot) en ik gepland in december. Dan gaan we naar Honolulu, waar een marathon wordt gelopen. Aan stoppen denk ik echter nog geen moment, Het lopen bevalt me nog altijd uitste kend. Van onze speciale verslaggevers LOS ANGELES - Ria Stal man neemt vandaag niet deel aan het onderdeel ko gelstoten. Zij wil zich ge heel concentreren op het discuswerpen, een week later, waarbij ze favoriete is voor goud. „Ik vind kogelstoten bo vendien een rotnummer. Ik deed het om het Neder lands record te pakken te krijgen. Nu ik dat heb, laat ik het maar schieten. Ik krijg er alleen maar pijn van in mijn schouder en arm", aldus Ria Stalman. Van onze speciale verslaggevers LOS ANGELES - Een ongewenst persoon is woensdagnacht om even voor vier uur het Olympische dorp UCLA, waar onder meer de Nederlandse ploeg huist, binnengedrongen. Het gevolg was een zoekactie, die vele atleten een uur van hun nachtrust kostte. Een helikopter met schijnwerpers hing gedurende die tijd boven de gebouwen om de bewakingsdienst te steunen in het speurwerk. De man werd uiteindelijk gegrepen. Het is de politie nog niet duidelijk of de man iets kwaads in de zin had. Mogelijk zocht hij een slaapplaats. =r door Giel Hendrix LOS ANGELES - Als de Sittardse bokser Arnold Vanderlijde in de halve fi- nales van het Olympisch =Ej bokstoernooi wordt uitge- schakeld, hoeft Nederland nog niet te wanhopen, want hij zal meer dan waarschijnlijk tegenover een 'halve landgenoot' staan. Zijn naam is Willie De- wit en de 23-jarige Cana- dese bokser is tweevoudig wereldkampioen. Kansloos is de Sittardenaar overi jl gens niet tegen Dewit, want begin van dit jaar behaalde Vanderlijde in een internationaal toernooi in Stockholm een punten- zege op de wereldkam- pioen. Mede dankzij die prestatie veroverde Van- derlij de een plaats in de Olympische ploeg. §j| Grote blanke hoop Willie Dewit wordt in Ca- nada en Amerika nu al be- schouwd als 'de grote blan ke hoop', de man die de he gemonie van de zwarte boksers in de zwaarge wicht-klasse kan doorbre ken. Bokspromotors heb ben Dewit en zijn manager Harry Snatic al miljoenen gevechten in het vooruit- zich gesteld en ook dikke reclame-opdrachten wer den hem beloofd. Overi gens heeft de bokser nu ook al niet te klagen over zijn inkomsten. Hij heeft al meerdere contracten voor reclames en is cliënt van Corpsport International, de firma die ondere andere ook de zaken regelt van de beroemde Canadese prof ijshockeyer Wayne Gretz- kv. Het geld, dat Dewit lllllllll daarmee verdient, wordt echter overgemaakt aan zijn ouders, zodat de ama- teurstatus van de bokser niet in gevaar komt. Dewit is de zoon van uit Nederland afkomstige ouders, die in Grand Prai rie in de staat Alberta wo nen. Op 17-jarige leeftijd begon hij pas met boksen. De manager van zijn club toendertijd, Jim Murrie, vond dat Willie wel talent had en vroeg Harry Snatic, zelf oud-profbokser, eens naar hem te komen kijken. „Geen techniek" Snatic raakte echter niet onder de indruk van de prestaties. „Hij had geen techniek, wist nergens van", aldus Snatic nu. Ik had een tandartsprakrijk en had geen tijd voor hem". Dat Snatic uiteindelijk toch de zorg voor Willie op zich nam, heeft een heel andere oorzaak. Snatic: „Hij had een fanatieke blik in de ogen. Iets intrigeerde mij. Daar kwam nog bij dat ik medelijden met hem had. Zijn vader had name lijk een hersentumor en zou niet lang meer te leven hebben". Ondertussen is de vader van Willie overigens weer volledig hersteld. Enkele weken geleden dreigde de bokser in de problemen te komen, toen hij in Calgary ruzie kreeg met een vader en diens zoon. Willie hield er zeven messteken in de kin aan over, maar is ondertussen weer helemaal hersteld. 66 maal gewonnen Als amateurbokser heeft Dewit 66 gevechten ge wonnen en elf verloren. Die verliespartijen inte resseren manager Snatic geen snars. „Een bokser, die 25 partijen ongeslagen is gebleven, hoeft nog niet altijd goed te kunnen bok sen. Bij de amateurs moet je leren en nederlagen lij den hoort daar ook bij. Daar moet je geen pro bleem van maken. Tijdens de wereldbeker in 1981 verloor Willie nipt op pun ten van de Rus Yagubkin, maar vorig jaar klopte hij hem toch in de finale om de wereldtitel. Willie heeft ondertussen heel veel bij geleerd en wordt Olym pisch kampioen". Dat laatste bevestigt de bokser zelf ook. Dewit: „Ik ben in de vorm van mijn leven en als ik zo blijf bok sen, win ik de gouden me daille. Daar maak ik me geen zorgen om". Daarna begint voor de Canadees dan het leven van een rijke profbokser. Promotors als Don King en Bob Arum hebben hem al aanbiedingen gedaan. Een firma uit New York, waar van Snatic de naam niet wil prijsgeven, maar die voor Julio Iglesias onder andere een 20 miljoen dol lar-contract heeft afgeslo ten met Coca Cola, heeft zich ook al gemeld. Miljoen dollar De firma heeft Dewit een driejarig contract aange boden om exclusief de marketing-rechten van Dewit te krijgen. Daarvoor is hem een miljoen dollar geboden. „Op het ogenblik onder handelen we met geen mens", zegt Snatic. „We hebben momenteel andere zorgen aan ons hoofd. De gouden medaille is het be langrijkste. Als hij die nog g kan veroveren, is dat al- 3 leen maar goed voor onze 3 onderhandelingspositie". Op weg naar de Olympi- 3 sche titel wordt Dewit bij- g gestaan door zijn woon plaats Grand Prairie. De bokser, die sedert twee g; jaar niet meer werkt om zich volledig te kunnen S toeleggen op het boksen, 3 krijgt maandelijks 380 dol- g lar van de regering als on- 0 dersteuning. De bevolking van Grand Prairie bracht 50.000 dollar bijeen om hem te helpen en zakenmensen verzamelden via een ver- koop-actie nog eens 17.000 g dollar. Zorgen over dat geld hoeven de mensen zich eigenlijk niet te ma- ken, want op het moment dat hij een profcontract te kent, kan hij elke penny meteen terug betalen. Al leen al het feit dat Dewit blank is, maakt hem aan- trekkelijk. De 'blanke g hoop' zal meteen de ring in kunnen om zich een weg te slaan naar de top. Van onze tennismedewerker VLISSINGEN - Na het spe len van de poulewedstrijden kan in Vlissingen de balans worden opgemaakt in het door tennisclub DOS geor ganiseerde jeugdtennistoer- nooi. Ondanks het gegeven dat men bij het samenstel len van de diverse poules rekening had gehouden met de theoretische krachtsver houdingen, vielen er niette min enkele verrassingen te noteren. Verrassend was dat gebastien Rottier in drie lauda Van onze tennismedewerker TERNEUZEN - De deze week gespeelde nationale jeugdten- niskampioenschappen te Raalte, voor wat betreft de 12- jarige leeftijdscategorie, le verde voor Sandra Begijn een eervolle tweede plaats op, ter wijl eveneens goede resultaten waren weggelegd voor Angela Latuheru en Emerence van Wingen. Bij de jongens werd Jeroen Verstraeten in de tweede ronde uitgeschakeld. Een finaleplaats was voor Sandra Begijn uit Hulst ook voorbestemd. Na overwinnin gen op achtereenvolgens Ma- riska van IJzerloo 6-3, 6-0), Louri 't Hart (6-2, 7-5), Heieen van de Berg (6-0,6-1) en Noelle van Lottum (6-2,6-7,6-4) werd weer Uvonne Grubben (de ge tipte favoriete) haar tegen standster in de finale, die door de Gelderse werd gewonnen met de cijfers 6-2, 6-4. Angela Latuheru uit Souburg reikte tot de kwartfinales, waarin zijn verloor van Noelle van Lottum met 1-6, 6-7. Daarvoor had zij overwinningen ge boekt op Lisette Bouw met 6-3, 7-6 en Eva Haslingshuis met 7-6,6-3. Emerence van Wingen ver loor weliswaar in de eerste ronde van Heieen van de Berg met 2-6, 0-6, maar wist daarna nog succes te boeken door de verliezersronde op haar naam te schrijven, dankzij overwin ningen op Lisette Bouw (6-3, 6-1) en Mascha van der Vaart met 7-6, 7-6. Isabella Leenhou wers uit Sluis kwam de kwali ficatieronde niet door. Na eerst gewonnen te hebben van Marielle Meeuwissen (6-2, 4-6, 6-4), verloor zij daarna van Louri 't Hart met 2-6, 2-6. Vin cent de Kerf verloor in de kwalificatieronde van Gideon Noordzij met 6-7,5-7. Bij de 16-jarigen werd in Zwolle zowel Tim van Dijk als Annemarie Verrijzer in de eerste ronde uitgeschakeld. Van Dijk verloor van Patrick Kalders met 6-7, 3-6 en Verr ijzer struikelde over Mariette Verbruggen (0-6, 2-6). OOk de eerste ronde van de verliezers ronde overleefden zij niet. Martine van Maarleveld reik te tot de kwartfinales van de verliezersronde, waarin zij verloor van Ingrid Plaggen- borg met 6-7, 2-6. Tenslotte kon de Hulsterse Maaike Ver straeten zich bij de 14-jarigen niet kwalificeren. Zij verloor van de Brabantse Miranda Nuijten met 3-6,4-6. MOSKOU - Wellicht geïnspi reerd door de Olympische wielerwedstrijden heeft Alek- sander Krasnov tijdens natio nale wedstrijden in de Sovjet Unie de 4000 meter achtervol ging afgelegd in een tijd van 4;35,38. Dit is de beste tijd aller "jden. De 24-jarige Krasnov was wn fractie sneller dan de Amerikaan Steve Hegg in de swies van de Spelen in Los Angeles. Hegg liet 4.35.57 voor z'ch noteren. Voetbal - De Westduitse international Norbert Meier is voor vier weken geschorst. De middenvelder van Werder Bremen werd in de oefenwed strijd tegen Itzehoe uit het veld gestuurd na belediging van de scheidsrechter. Meiers clubmakker Norbert Sieg- mann, die eveneens voortijdig net veld moest verlaten, dreigt acht wedstrijden te moeten missen. Siegman laat zijn zaak mondeling voorkomen. voetbal - De nationale elf tallen van Argentinië en Uru guay hebben vriendschappe- üjk geoefend. Doelpunten Werden niet gemaakt.

de Stem | 1984 | | pagina 10