Robert Stevins: vistoerist rij«r ennis es ENQUETE BIJ VEERSE MEER WIJST UIT: Ministerie draagt bij in Zeeuwse gezondheidsdienst Knolcyperus ware plaag voor Brabantse boeren 'Kampeerverordening Domburg moet vernietigd worden' pencer iet in ritse GP ieterse bij oplopers K schaken Zaterdag weer vliegrally Scheldevlucht DE STEM Duiven in Oudenbosch gestolen PAGINA SPORT d ielstroom niet aar EK jeugd arlo Tonon overgebracht naar Verona VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1984 GS IN BEROEP BIJ KROON: m DGD 1 OKTOBER OPERATIONEEL Anderhalf jaar voor Tilburgse pyromanen 'ER ZIT NIET VEEL, MAAR 'T IS MIJN HOBBY' Dokwerker TE GAST I zesje goede vangst Amerikaans onkruid overwoekert oogst Startsubsidie voor Zeeuwse bouwopleiding ngrijkste afwezige voor de van 6 t/m 12 augustus op de cella Mesker. ij den zijn nu afgeschaft. Bij dames is het veld uitge- id tot 32. In het herenenkel- 1 zal pas vanaf de kwartfi les om 'the best of five' wor- gespeeld, terwijl het he- dubbelspel in zijn totaliteit - t om drie gewonnen sets. TTARD (ANP) - Remco elstroom zal niet meespelen het Nederlands waterpolo- vental voor spelers onder "*ntig jaar tijdens het Euro- ~s kampioenschap voor ju- oren, dat eind augustus op nerife wordt gehouden. De C-er meldde vanuit Los geles af bij de junioren- oeg, die donderdag het acht- indentoernooi in Sittard in- :tte met een nederlaag en een verwinning. Pielstroom zou a het Olympisch toernooi di- ;ct doorreizen naar Tenerife, aar ziet af van deelneming gens studie. -lagen toernooi in Sittard: Joegosla- - Frankrijk 11-8, Sovjet Unie - Italië Nederland - Spanje 4-7, Joegoslavië est-Duitsland 7-6, Italië - Hongarije Sovjet Unie - Spanje 7-5, Nederland rankrijk 13-10. d: 1. Joegoslavië 2-4; 2. Italië 2-3; 3 et Unie, Nederland, Spanje 2-2' 6 ngarije 1-1; 7. West-Duitsland 1-0; 8 nkrijk 2-0. LVERSTONE (AFP) - We- ldkampioen in de 500 cc reddie Spencer zal niet deel- men aan de motorraces om Grote Prijs van Groot-Bri- nnië, die zondag op het cir- 't van Silverstone worden houden. De Amerikaan meldde zich nderdag af bij de organisa- e wegens een blessure. 'Fast Freddie', zoals in mo- rsportkringen zijn bijnaam idt, was tien dagen geleden j een wedstrijd in zijn land snel, gleed met zijn Honda deruit en brak daarbij zijn ker sleutelbeen. Door de absentie van Spen- r, zijn derde in dit seizoen, is jn landgenoot Eddie Lawson ijwel zeker van de wereld- tel. Met nog drie races te rij- _n heeft hij twintig punten -rsprong op de titelverdedi- IEREN (ANP) - In het toer- ooi om de open Nederlandse chaaktitel was het donderdag n rustdag voor de deelne- ers. Wel werden alle af ge roken partijen uitgespeeld. »e vijf koplopers Campora, Agterink, Böhm, Timmerman ;n Pliester kregen daardoor gezelschap van Gert Pieterse. Jitslagen afgebroken partijen 3e onde: Sunye Neto (Bra)- Blees tfs- fe, Van Heste - Van Mil inklaar - Pieterse 0-1, Carlier ïelpke Vz-Vz. >tand aan kop na 3 ronden: ï/o- fjigterink, Campora, Böhm, Pne er, Timmerman en Pieterse 3 pun ten 7/18. Langeweg, Hoekserri' )ieks, Matinovic (Joe), Grmoerg, ^eelen, Sunye Neto, Blees^ v ^este, Van Mil, Carlier en GeipK« Ms. FERONA (DPA) - De Ra- iaanse wielrenner Carlo i ion, die in de negentienae etappe van de Ronde va Frankrijk zwaar ten kwam, is donderdag overgc- sracht van het ziekenhuis f\nnecy naar Verona. Tonon kwam in de afdaling jan de Joux Plane op weg naar Morzine met een snelne van rond de 70 kilometer pe uur in botsing met een ove itekende Zwitserse toeschou wer. Hij tuimelde tegen n wegdek en liep daarbij ee iubbele schedelbreuk P Twee weken lag hij in coma net ziekenhuis van Anne y- Volgens de Franse arts,.- komt de Italiaan langzaan? bewustzijn. Italiaanse doK ren in Verona wilden 6 mededelingen doen over gezondheidstoestand van non. VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 i Surfers zijn blijkens de PPD-enquête slecht op de hoogte van de algemene gedragsregels, zoals die op het water gelden. - foto archief de stem Plankzeiler kent reglement niet Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur wil dat de Kroon de bepalingen over het kamperen bij de boer in de kampeerverordening van de gemeente Domburg vernietigt. De bepalingen die op 8 mei van dit jaar zijn ingevoerd houden in, dat de boeren in de gemeente Domburg 18 tenten of caravans op hun min-cam- pings mogen zetten. Dit in te genstelling tot de andere Zeeuwse gemeenten, waar de agrariërs in de lijn van het provinciaal en het landelijk recreatiebeleid vergunning hebben voor drie caravans of tenten met een uitbreiding tot vijf eenheden. In de piekperio de is een uitbreiding met nog eens vijf eenheden toegestaan. Het Zeeuws provinciebe stuur is van mening dat de ge meente Domburg met het in voeren van de bepalingen het provinciaal recreatiebeleid doorkruist, hetgeen in strijd is met de kampeerwet en met het oog op de grote campings con currentievervalsend kan wer ken. GOES - Getrouw aan de traditie, houdt de vliegclub Midden-Zeeland ook dit weer een Scheldevlucht. Gekozen is voor zaterdag 4 augustus op het vliegveld Midden-Zeeland. De deelnemers aan deze jaarlijkse vliegrally zijn afkomstig uit binnen en buitenland; zij moeten een aantal opdrachten uitwer ken in een vlucht boven Zeeland. De Nederlandse vliegers kampen om de zil veren Scheldemeeuw en om de punten voor het Ne derlands kampioenschap rally-vliegen. De beste buitenlandse ploeg gaat met de Scheldebeker naar huis. De opdrachten die de vliegers pas een uur voor het vertrek krijgen uitge reikt, moeten vertaald worden in een navigatie plan. Zo moeten zij hun route vooraf berekenen, hetgeen later bij de eigen lijke vlucht vanaf de grond wordt gecontroleerd. Na het wedstrijdgedeelte wordt het vliegveld ge bruikt voor tal van demon straties en stuntvliegerij. De Scheldevlucht begint 12.00 uur. GOES - De Districtsgezondheidsdienst Zeeland, (DGD) is per 1 oktober van dit jaar operationeel. Het onvoldoende draagvlak van de dienst (dertien van de dertig Zeeuwse gemeenten doen vooralsnog niet mee) is voor het ministerie geen belet sel gebleken de zeven gulden stimuleringssubsidie per in woner alsnog toe te kennen en ie oprichting van de basisge zondheidsdienst goed te keu ren. Dit werd woensdag in Goes bekendgemaakt nadat de be stuurlijke werkgroep van de DGD een vergadering had ge- bad met een vertegenwoordi ger van het ministerie en de ^deputeerde W. Don. Tijdens ie vergadering werd een inte rim-bestuur ingesteld en het besluit genomen een mede werker in vaste dienst aan te •rekken om de nodige voorbe reidingen uit te werken. tjy&AD VOOR ZUICWEST NEDERLAND Kantoren '"Terneuzen, Hulst en Goes, tiressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: °30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Jerneuzen: Rein van der "elm (editie-chef), Jan Jan- °en (Plv. chef), Frank Dey, aul de Schipper, Cor de oer (foto), Ton Koomen l Port). Hulst: Eugène Ver beten, Goes: Cees Maas. ""kldelburg: Henk Postma. ostburg; Co Meertens. jkrvlcepunten JJ°osterzande: mevr. Neve, 225lf'eXanderStr' 4' 01148" AdvertenHe-expl. "sPecteur Zeeland: C. Me- u' Pfivé 01150-95839. voorzitter mg. J. de Graag van de bestuurlijke werkgroep toonde zich zeer verheugd over het feit dat de basisge zondheidsdienst in Zeeland na vele perikelen nu eindelijk van de grond gekomen is. Hij deelde mee dat dé oprichtings vergadering gepland is op 4 oktober. De provincie moet in de vergadering van augustus nog goedkeuring verlenen, maar dit is volgens De Graag slechts een formaliteit omdat het Zeeuws provinciebestuur achter het initiatief staat. De gemeenten die op dit mo ment niet deel willen nemen aan de DGD krijgen de tijd tot begin 1987. Dan wordt de zaak wettelijk verplicht en hebben de onwillige gemeenten daar aan maar te voldoen. De sti muleringssubsidie van zeven gulden per inwoner zal echter na oktober verminderd wor den tot vier gulden en in 1987 gedaald zijn tot nul. Voorzitter De Graag ver klaarde 'een beetje droevig' te zijn om de negatieve houding van de onwillige gemeenten. Vooral het nee van de gemeen te Vlissingen was volgens hem een probleem voor de oprich ters van de DGD. „Ze zullen er toch aan moeten geloven", zei De Graag, „want in de toe komst wordt het wettelijk verplicht en een tweede basis gezondheidsdienst in Zeeland is, gezien de norm, absoluut niet haalbaar". Zoals gemeld krijgen de ge meenten die meedoen met de DGD naast de stimulerings bijdrage een jaarlijkse subsi die van drie gulden per inwo ner om de kosten te betalen. Volgens De Graag kan de dienst van dat bedrag makke lijk betaald worden. Een an der argument van de tegen stemmers, dat de dienst een log, bureaucratisch apparaat zal worden, veegde hij van ta fel met de woorden dat dit makkelijk voorkomen kan worden door een efficiënte op zet. GOES - Het grootste deel van de ongeveer 3.000 plankzeilers, die elke dag in het hoogsei zoen op het Veerse Meer zeilen, blijkt het vaarreglement niet te kennen. Naast deze onwetendheid zijn de surfers ook slecht op de hoogte van de algemene gedragsregels, zoals die op het water gelden. Verder zijn de speciale banen in het meer, die voor surfers verboden zijn, zoals de zönes voor de snelle motorboten, bij de meesten niet bekend. Dit blijkt uit een enquête die de Provinciale Planologische Dienst (PPD) heeft gehouden. De PPD heeft voor dit onder zoek twee teldagen gehouden en een groot aantal mensen ondervraagd. De kennis van het water en van de daarop geldende regels neemt toe naarmate de plankzeiler lan ger zeilt, constateert de PPD. In vaarwater Maar juist het groot aantal beginners in deze sport (een kwart van de ondervraagden) is er wellicht de oorzaak van dat de meeste bootzeilers en de overige watersporters de sur fers erg hinderlijk vinden. Dit komt vooral, zegt de PPD, om dat de plankzeilers zich in de vaargeulen ophouden. De instelling van de zönes biedt volgens het merendeel van de ondervraagden de bes te oplossing van de irritaties op het water af te komen. Zes tien procent van de onder vraagden vindt dat de vaar geul voor plankzeilers verbo den moet worden, terwijl elf procent van mening is dat kennis van het vaarreglement verplicht moet worden gesteld. Voorlichting De PPD constateert uit het onderzoek dat aan de voor lichting van de provincie, de ANWB en de KNWV over de algemene gedragsregels op het water nogal wat mankeert, omdat veel watersporters daar niet of nauwelijks van op de hoogte zijn. De PPD pleit in dit verband dan ook de voorlichting regio naal en landelijk te intensive ren. Van een vaarverbod voor plankzeilers in de vaargeul verwacht de PPD niet veel heil. De dienst is van mening dat dit hoegenaamd niet af doende te controleren valt en de ervaring met het surfver- bod in de banen voor de snelle motorboten (dat massaal wordt overtreden) leert, dat een verbod voor de vaargeul net zo goed achterwege kan blijven. De enquête heeft uitgewe zen dat het merendeel (64 pro cent) van de plankzeilers dag jesmensen zijn die overwe gend gebruik maken van de locaties Oranjeplaat, de Piet en de Felixweg. De gevorderde plankzeilers zijn voornamelijk te vinden bij de Schotsman en bij Kortgene, aldus het onder zoek. De beginners surfen bij de Schelphoek en de Felixweg. De PPD heeft eveneens uitge- puzzeld dat er bij de surfers bij de Veerse Gatdam, de Schelphoek en de Felixweg grote behoefte is aan meer toi letten. BREDA - De Bredase recht bank heeft de Tilburgse auto pyromanen B. A. (21) en J.H. (25) beiden veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek. De eis was twee jaar met aftrek. De mannen hebben in Til burg en omgeving een half jaar lang grote onrust veroor zaakt, aldus president mr. L. van der Plas, en een aantal ke ren was er reëel gevaar voor omliggende goederen. De ma teriële schade heeft honderd duizenden guldens bedragen. Aanvankelijk waren de brandstichtingen een soort ge baar, later werden ze voor het tweetal een sport. De twee verdachten hadden het plan in totaal 100 wagens in brand te steken, waarbij de laatste een politieauto zou moeten zijn. Van een onzer verslaggevers OUDENBOSCH - De Ouden- bossche duivenmelker A. van der YV. uit de Bornhemweg in Oudenbosch is deze week op een onplezierige wijze de beste duiven uit zijn duiventil kwij- geraakt. Onbekenden braken tussen maandag en woensdag de til open en namen acht dui ven mee, ter waarde van onge veer 2000 gulden. De dieven moeten van dui ven wel kaas gegeten hebben. Volgens de politie werd met een kennersoog uit de veertig duiven in het hok de goede keuze gedaan. Robert Stevins komt terug van het fuiken lichten. Er zaten twee palingen in, wat kleine tong en schol en heel veel krabben. fotowimkooyman ZEEDORP - „Bijna alle weekenden ben ik hier. Mijn grote hobby is vissen, maar tegenwoordig vang je niet veel in de Westerschelde. Vroeger, zo'n twintig jaar terug was dat beter". Aan het woord is Robert Stevins, campinggast van De Zee meeuw bij Ossenisse. Onder de grauwe hemel, tegen de Scheldedijk ligt een kleine camping. Tussen de stacaravans is het stil. Geen toerist is te zien, zelfs de kantine is gesloten. Aan bei de kanten van de camping liggen stinkende putten, maar daar trekken de toe risten van deze camping zich weinig van aan, horen we later. Het lijkt wel of Robert heeft geposeerd voor het standbeeld van De Dokwer ker in Amsterdam. De gelij kenis is frappant. Een ruige kop met kort gekruld haar, stevig lichaam en grote han den. Hij lijkt er niet alleen op, maar is het ook. Haven- I arbeider in Antwerpen, woonachtig te Zwijndrecht. „Ik sta hier al elf jaar, het bevalt me wel maar veel vis zit er niet meer. Dat was vroeger beter. Toen ik nier pas kwam ving je elke dag wel een maaltje", zegt Ro bert. Nu duurt het een paar dagen voor hij samen met zijn vrouw een vismaaltijd kan nuttigen. Op de slikken tegenover De Zeemeeuw heeft hij vier fuiken staan. Twee maal per dag, steeds bij laag water, licht hij ze. Regelmatig is dat nachtwerk en moet hij z'n bed er voor uit. „Dat is niet erg, het is mijn hobby en daar moet je wat voor over hebben" Als de vijftig-jarige Ro bert zijn fuik licht zitten er twee palingen in, wat kleine tong en schol en heel veel krabben. Deze schaaldieren hebben zich tegoed gedaan aan de tongetjes. De meeste zijn aangevreten. Een van de palingen is echter de moeite waard, hij weegt een pond. De andere nog geen ons, maar gaat toch mee naar de caravan. Robert Stevins zit samen met zijn vrouw op de cam ping. Af en toe zijn z'n kin deren er ook, maar voor hen is er niets te doen. „Als ik onze camping een punt moet geven is het een klein zesje. Meer kan ik er echt niet van maken. Het is dat mijn vrouw van fietsen houdt, anders zou ze zich dood ver velen. Ook wandelen doet ze veel, en als de kinderen er zijn gaat ze zwemmen in het zwembad". De Zwijndrechtenaar vist ook met hengels. In Terneu- zen, waar hij onlangs nog een paling van een kilo naar boven haalde, en in de Oos- terschelde. Als het vloed is wil hij het ook nog wel eens bij de camping proberen, maar het loont vaak de moeite niet. Als Robert niet aan het vissen is, bezoekt hij tijdens zijn verlof de Zeeuwse plaatsen. Winkelen in Ter- neuzen, een dagje Hulst of hij gaat met wat vrienden naar een café. Over de smaak van de ge vangen vissen kan hij niet klagen. Ook de verontreini ging van het Scheldewater valt volgens hem mee. „Dat was een paar jaar terug wel anders. Maar goed is het nog zeker niet. In die twintig jaar dat ik hier kom is het veel verslechterd". Hij denkt er niet aan om zijn caravan te verplaatsen, ondanks de matige visresul- taten. „Ik sta hier toch nog redelijk goed. Ik ben van huis weg en voor beter vis water zou ik naar de Ooster- schelde moeten, maar dan duurt de reis weer te lang. Och, al met al ben ik nog wel tevreden. Ik kan mijn hobby beoefenen en ik hoop elke keer weer op een goede vangst". Van een onzer verslaggevers BREDA - De Brabantse boe ren hebben nogal te lijden van een nieuw soort onkruid, de knolcyperus. Deze, enkele jaren geleden uit Amerika overgekomen plant, zorgt voor grote proble men bij het oogsten van de ge wassen omdat het onkruid zich tussen alle andere planten nestelt. Op het moment 2ijn er nog geen goede bestrijdings middelen gevonden tegen de woekerplant die met een vracht gladiolenbollen over gekomen is. Volgens ingenieur Bos van het Instituut voor Rationele Suikerproduktie in Bergen op Zoom is het onkruidprobleem erg groot voor die percelen die al besmet zijn. „Er zijn voor schriften gekomen van over heid en Landbouwschap waarin boeren verplicht wor den om bijvoorbeeld geen vui le rooimachines naar schone gebieden te rijden. De zaadjes van de plant zitten namelijk in het zand en zouden op die ma nier verspreid kunnen wor den. Het gaat de boeren in ieder geval een hoop geld kos ten", aldus ir. Bos. „Het probleem is erg groot voor de besmette percelen. Al les wat daar uit de grond komt moet grondvrij gemaakt wor den. Ook alle machines die bij de oogst gebruikt zijn moeten helemaal schoon gespoten worden omdat de kans op ver spreiding van de plant erg groot is", aldus de ir. Bos. Ir. Bos: „We moeten vooral preventief te werk gaan en omdat het gewas zo hardnek kig is zijn er nog weinig moge lijkheden gevonden om het onkruid de baas te worden. Er is wel eens voorgesteld om een besmette akker dan maar on der water te laten lopen, maar omdat de knolcyperus een wa- terminnende plant is kan ik dat niet aanraden. Het knolcy- perusprobleem is echt een pro bleem om U tegen te zeggen." Volgens de heer Van Din- ther van de NCB kan men de Amerikaanse woekerplant al leen bestrijden door hem uit de grond te plukken. „De knol cyperus moet zo snel mogelijk uit de grond gehaald worden, want hij verspreidt zich ra zendsnel. In een mum van tijd staat heel de akker vpi. Het onkruid neemt water en voed sel op ten koste van de andere planten die op dê akker staan", aldus de heer "Van Din- ther. Maatregelen Intussen hebben het Land bouwschap en de overheid al speciale maatregelen getrof fen om de verspreiding van de knol tegen te gaan. Al in mei van dit jaar is er een half mil joen gulden uitgetrokken om de gebieden te inventariseren waar het onkruid voorkomt. Uit dat onderzoek is gebleken dat vooral Brabant en Noord- Limburg hard getroffen zijn door de knollenepidemie. Ook zijn er diverse maatre gelen ingevoerd om de ver spreiding tegen te gaan, zoals het verplicht schoon maken van de gewassen en een mel dingsplicht voor boeren die in de gaten hebben gekregen dat de knol ook op hun land woe kert. Ook zal er een strenge keuring komen op geïmpor teerde en geëxporteerde pro- dukten. Volgens de heer Luiten van het Landbouwschap zijn er in ieder geval wel degelijk be strijdingsmiddelen op de markt tegen de knolcyperus. „In Wageningen zijn nieuwe bestrijdingsmiddelen gevon den en het spul is wel goed te gebruiken, maar het moet ver schillende keren per jaar op het land gespoten worden. En zelfs dan is er geen zekerheid over het verdwijnen van de knol. De bestrijding kan een boer wel zo'n duizend gulden per hectare per jaar kosten", aldus de heer L jiten. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Stichting Samenwer kingsverband Prak tijkopleiding Bouw Zeeland heeft van het Zeeuws provinciebe stuur een startsubsidie gekregen van 25.000 gulden. Het geld komt uit het fonds bijzondere voorzie ningen en moet, volgens Gedeputeerde Staten ge zien worden als een waarderingsbijdrage die dient om de vakopleiding in de bouw te bevorderen. Het Samenwerkings verband, dat 6 augustus met de werkzaamheden begint, biedt, zoals ge meld, 60 jongeren gedu rende maximaal 2 jaar een dienstverband met opleidingsgarantie aan.

de Stem | 1984 | | pagina 9