Onderzoek 'Tilburgsche' voor eind dit jaar klaar Overheid betaalt mee aan fabriek Stirlingmotoren Gaeensn avondje stappen in de Efteling Booy Clean weer 'in' voor nieuw bedrijf I leïrelHd EIS VAN 10 MLJ. IN ABP-AFFAIRE BIJ VERWACHT GEWELD OF RUZIE: Kostbare mislukking Steunfonds VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1984 BE Of EE BINNENLAND Vandalisme: 30 miljoen schade aan huizenbezit DEN HAAG - Taxi's mogen in de toekomst klanten weigeren die een gevaar opleveren voor de chauffeur of de openbare orde. Jeugd leeft zich lekker DE STEM COMMENTAAR In 86 voor honderd man werk In VS Kritiek op WDM: 'Kom op voor soldaten in Woensdrecht' Electriciteit Schoonmaken olietankers in Rotterdamse haven Mijnwerkers Volkel Vragen Failliet Extraatje VVD over geweld T28 PAGINA 3 Van onze redactie binnenland TILBURG - De curatoren van de Tilburgsche Hypotheek bank zullen nog voor het eind van dit jaar het onderzoek naar de ondergang van deze bank voltooien. Het rapport dat daarna wordt uitgebracht zal ter be schikking staan van crediteu ren die de door hen geleden schade willen verhalen op de voormalige leiding van de Til burgsche en De Nederlandsche Bank. Overigens waarschuwen de curatoren ervoor, dat mogelijk niet alle gegevens openbaar zullen worden gemaakt. Be paalde informatie met een ge heim karakter zullen buiten het rapport worden gehouden. Het onderzoek van de cura toren beslaat het bij de Til burgsche gevoerde beleid voorafgaande aan het faillis sement in 1983. Hierover be staan veel vragen. Een onderzoekscommissie onder leiding van prof. dr. C. J. Rijnvos heeft hierover enige tijd geleden al op basis van de haar beschikbare gegevens een rapport gepubliceerd. Hierin werd de rol van de vroegere directeuren en com missarissen aan de kaak ge steld, evenals die van de ac countant en van De Neder landsche Bank. De stelselmatige naspeurin gen in de archieven van de Tilburgsche sinds januari zijn inmiddels voltooid, aldus cu ratoren. De resultaten zijn in gevoerd in de computer. Met behulp hiervan hoopt het on derzoeksteam binnen afzien bare tijd samenvattende con clusies te kunnen trekken over wat zich feitelijk bij de Til burgsche heeft afgespeeld in de laatste jaren vóór de onder gang. In het rapport-Rijnvos wordt ook aangegeven dat er wellicht schadevergoeding kan worden geëist van de schuldigen aan het faillisse ment. MAASTRICHT - De in Schotland woonachtige onroerend goedhandelaar W. Meijers eist van burgemeester Gruijters van Lelystad een schadevergoeding van tien miljoen gul den. Meijers werd door Gruijters in een rapport over de ABP-affaire afgeschilderd als een chanteur van de voor malige ABP-directeur Masson. Daardoor voelt Meijers zich in zijn goede eer aangetast. Meijers heeft inmiddels bij de Zwolse rechtbank een zaak aangespannen om daarmee zijn gelijk in de ABP-zaak aan te kunnen tonen. Taxi mag klant weigeren ALMERE (ANP) - De Neder landse woningcorporaties lij den jaarlijks tussen de 20 en 30 miljoen gulden schade door vandalisme in hun huizenbe zit. Met name in flats neemt het vandalisme de laatste ja ren toe, vooral ook door de leegstand in deze sector. Dit blijkt uit een enquête die de Nationale Woningraad (NWR) heeft gehouden onder een deel van de ongeveer 700 bij de raad aangesloten wo- ningcorperaties. Het vandalis me bestaat vooral uit vernie lingen van verlichting, ruiten en het bewerken van muren en deuren met verf, spuitbus sen en viltstiften. Het merendeel van de her- stelkosten komt voor rekening van de corporaties en wordt betaald uit de onderhouds- fondsen. Volgens NWR-direc- teur Van Velzen is het erg moeilijk de geleden schade op de dader(s) te verhalen. Verze keren is in de praktijk een moeilijke en kostbare zaak. Van onze Haagse redactie De werkgevers in het taxibedrijf hebben algemene vervoersvoorwaarden opgesteld, die een einde moeten maken aan ruzies tussen chauffeurs en passagiers. Deze voorwaarden zijn door de werkgeversorganisaties, de KNVTO en de FNOP, gedepo neerd bij de arrondissements rechtbank in Den Haag. De re geling moet voor meer duide lijkheid zorgen inzake rechten en plichten van vervoerder en passagier. Het taxibedrijf kende nog geen voorwaarden, waaronder het vervoer mag worden ge weigerd. Geschillen over een rit wer den tot nog toe in het voordeel van de sterkste beslist. De nu vastgelegde voorwaarden kennen de chauffeur de moge lijkheid toe om dronken pas sagiers te weigeren. Weigeren mag de taxichauffeur ook als de passagier wapens of verdo vende middelen bij zich heeft. Ook het meenemen van dieren kan een reden voor een weige ring tot vervoer zijn. Verder is in de voorwaarden een regeling opgenomen voor schades. Als een ongeluk ont staat blijft de vervoerder ver- ■amo iari yy, ZELFS DE DAMESCLUB van de WD blijkt fel gekant te zijn tegen het voornemen van minister Ruding (Financiën) om de uitkering aan gescheiden bijstandsmoeders te verhalen op hun vroegere echtgenoten. Dan moet deze bewindsman, die geboekstaafd staat als de meest rechtse rakker onder de CDA-ministers, het ditmaal wel erg bont gemaakt hebben, zal menigeen denken. Die gevolgtrekking is niet juist. De protesten van de liberale vrouwen organisatie versterken juist de indruk dat Ruding op het goede spoor zit. Waar gaat het om? Als een echtpaar uit elkaar gaat kunnen man en vrouw overeenkomen dat de man alleen alimentatie be taalt voor de kinderen. De vrouw ziet daar vanaf omdat zij zelf geen enkele relatie met de ex-echtgenoot meer wenst te onder houden of omdat zij meent in eigen onderhoud te kunnen voor zien. Dit zogenaamde nihil-beding heeft een sociaal vangnet: als de gescheiden vrouw financieel niet kan rondkomen zorgt de overheid voor een bijstandsuitkering. Al onder het kabinet-Den Uyl is verzet gerezen tegen deze re geling. Het blijkt namelijk, dat vooral de hogere inkomens op de ze wijze de eigen verantwoordelijkheid voor een mislukt huwelijk op de gemeenschap kunnen afwentelen. Het gaat hier niet om kleine bedragen. Ruding denkt 125 miljoen extra voor de bestrij ding van jeugdwerkloosheid te kunnen vrijmaken als in de geval len waarin de man (gemakkelijk) alimentatie kan betalen, de bij standsuitkering van de overheid op hem verhaald wordt. De bij standsvrouwen worden dus niet gekort, zoals hier en daar be weerd wordt; het zijn de gescheiden mannen met een behoorlijk inkomen, die het kabinet wil laten inleveren. Dat de WD daar pro blemen mee heeft is dus niet zo verwonderlijk. Het is overigens opmerkelijk dat in deze echtscheidingskwestie zo eenzijdig de nadruk wordt gelegd op de financiële kanten er van. Het probleem is ontstaan omdat het aantal echtscheidingen in Nederland schrikbarend is toegenomen, van 5670 in 1960 tot 180.000 in 1980. In driekwart van de gevallen is het de vrouw die weggaat. Op het ogenblik wordt aan bijstandsmoeders al meer dan een miljard gulden per jaar uitgekeerd. Dat is erg veel geld maar belangrijker dan die centen lijkt ons de gezinsontwrichting, die thans kennelijk op grote schaal gaande is. Niemand wil terug naar de situatie van vroeger toen gebroken huwelijken ten koste van veel ellende voor met name de vrouw kunstmatig in stand werden gehouden. Ofwel omdat de vrouw voor haar onderhoud geheel afhankelijk was van de man, of uit huiver voor de 'sociale schande' van een echtscheiding of wel omdat een slecht huwelijk voor de kinderen toch altijd nog beter zou zijn dan een scheiding. Maar zijn we nu dan zoveel beter af? Het lijkt ons erg onwaarschijnlijk dat mensen die (te jong?) gaan trouwen tegenwoordig totaal andere verwachtingen van hun hu welijk zullen hebben dan hun ouders. Ook zij zijn oprecht als ze elkaar liefde en trouw beloven en samen gelukkig oud hopen te worden. Toch mislukken er steeds meer huwlijken. De oorzaken van die echtscheidingen zouden ons nog meer bezig moeten houden dan de financiële gevolgen ervan. °0K ACHTER een mooi gebaar kan een vraagteken op zijn Plaats zijn. Dat lijkt ons het geval ten aanzien van de honderddui zend gulden, die AbvaKabo-voorzitter Jaap van der Scheur ter beschikking heeft gesteld aan noodlijdende gezinnen van staken de mijnwerkers in Engeland. Zo'n vraagteken plaatsen we ook bij het steunfonds voor humanitaire hulp dat de FNV in het voet spoor van Van der Scheur in het leven heeft geroepen. De FNV 9eeft overigens zelf geen geld. Het steunfonds is meer bedoeld 3ls doorgeefluik voor de giften van anderen. De AbvaKabo en de FNV zouden de stakende mijnwerkers haar onze mening een grotere dienst bewijzen als zij hen zouden Proberen te overtuigen van de zinloosheid van hun actie. De Brit se mijnwerkersbond zelf is verdeeld. De TUC, de Britse vakcen- 'rale, staat er al evenmin achter. Door nu van Nederland uit de stakers een hart'onder de riem te steken wordt alleen maar be- feikt dat de stakers gestijfd worden in een lokaal conflict dat zij bij 9ebrek aan steun in eigen land niet kunnen winnen, een staking daarmee zij de kwakkel-economie van Groot-Brittannië grote schade toebrengen en hun eigen gezinnen armoe en ontbering. De Nederlandse vakbeweging kan z'n centen voor een beter doel Pebruiken. antwoordelijk, tenzij dat bui ten zijn schuld gebeurt. Tot slot komt er nu ook een rege ling voor anuleringen. In dat geval moeten de voorrij kosten worden betaald, tenzij de rit meer dan een uur tevoren is afgezegd. Een woordvoerder van de KNVTO zegt dat de beveili ging van taxi's buiten de voor waarden vallen, omdat dat een zaak is van particulieren. „Er is een duidelijke behoefte aan meer veiligheid van de chauf feurs, maar de emoties daar over worden steeds verdron gen door de hoge kosten die aan beveiligen verbonden zijn", aldus de woordvoerder. Passagiers, die zich onheus behandeld achten door een ta xichauffeur, kunnen in de toe komst een klacht indienen bij het taxibedrijf of de politie, maar dat laat, volgens een woordvoerder van de KNVTO. de vrijheid van de taxichauf feur om iemand te weigeren onverlet. EINDHOVEN (ANP) - Het ministerie van Economi sche Zaken heeft besloten een financiële bijdrage van maximaal 420.000 gulden te verlenen aan Stirling Mo tors Europe voor de bouw van een fabriek voor Stir ling motoren. Volgens de plannen moet de fabriek in '86 met honderd man gaan draaien. Als vesti gingsplaats zijn eerder al ver schillende plaatsen in Brabant genoemd. Volgens het ministerie heeft de motor een zodanig stadium van ontwikkeling bereikt dat fabricage mogelijk is. Ook lijkt er voldoende marktper spectief aanwezig. De steunverlening sluit aan bij het beleid van de overheid om nieuwe toepassingen van hoogwaardige ppxlukten en technieken in Nederland te bevorderen. In totaal is een bedrag nodig van 15 tot 20 mil joen gulden om het nieuwe be drijf van de grond te krijgen. De initiatiefnemers, onder wie dr ir F. Philips, hopen de res terende middelen te krijgen van financiële instellingen en particulieren. De beslissing van het ministerie vormt daarbij een belangrijke rugge steun. In 1990 verwachten de ini tiatiefnemers ongeveer 10.000 motoren te kunnen afzetten. De geschatte omzet van het bedrijf is dan 150.000 miljoen gulden. Stirling Motors Euro pe zal naast werk voor bijna honderd mensen indirect aan nog eens tweehonderd mensen in toeleveringsbedrijven werk bieden. In het begin zullen al leen veertig kilowatt motoren worden gemaakt voor onder meer de verwarming van kas sen en gebouwen. Later zullen ook motoren met andere ver mogens worden vervaardigd. Het principe van de Stirling motor is al in 1812 ontdekt door de Schotse dominee Ro bert Stirling. Later is de hete- luchtmotor verder ontwikkeld door de Nederlander dr ir R. Meijer die aanvankelijk werk te voor Philips en later voor Ford. Enkele jaren geleden is Meijer voor zichzelf begonnen. Hij is van plan om in de Ver enigde Staten ook in 1986 met de massa-fabricage van hete- luchtmotoren te beginnen. De Stirling motor is zuiniger, stil ler en schoner dan de conven tionele motoren. De Stirling motor werkt op allerlei soor ten brandstoffen, variërend van benzine en gas tot slaolie en zonne-energie. UTRECHT (ANP) - De solda- tenvakbond WDM moet meer opkomen voor de soldaten die Woensdrecht bewaken en dui delijk laten merken niet zon der meer een verlengstuk van de anti-kernwapenbeweging te zijn. Deze kritiek hebben een aantal WDM-leden geuit, die als bewaker dienen op de vliegbasis die is aangewezen voor de plaatsing van kruisra ketten. De WDM moet het binnen de vredesbeweging opnemen voor soldaten, die bij de recen te acties rond Woensdrecht soms het doelwit waren van de agressie van een kleine groep fanatieke demonstranten, al dus de critici. Zij vinden dat de WDM bij de vredesbeweging „om opheldering moet vragen" over agressie van demon stranten tegen soldaten. De WDM is lid van het Ko- mitee Kruisraketten Nee (KKN), en neemt in dit samen werkingsverband als vakbond van dienstplichtigen „een bij zondere positie" in, aldus het WDM-bestuur. Op de volgen de WDM-ledenvergadering zal de kritiek uit de achterban nader onder de loep worden genomen. (ADVERTENTIE) OP het Haagse Malie veld kon de jeugd zich gistermiddag tijdens een grote politie- en brandweermanifestatie lekker uitleven op een oude autobus die vak kundig werd gesloopt. - FOTO ANP. Het elektriciteitsverbruik stijgt 's nachts tijdens de sportuitzendingen over de Olympische Spelen met onge veer honderd megawatt in vergelijking met wat normaal tussen 24.00 en 04.00 uur wordt verbruikt. Dat komt overeen met wat tijdens een 'normale' nacht in de provincie Fries land wordt verbruikt. Op vrijdag 10 en zaterdag II augustus is de Efteling 's avonds omgetoverd lot een bont Brabants kijk- en luisterspektakel. Al de bekende attrakties zijn geopend maar nu ook nog eens prachtig verlicht. Bovendien kunt u weer genieten van de optre dens van talloze Nederlandse topartiesten. Komt u op vrijdag, dan introduceert Hans van der Togt o.a. Ben Cramer, Dennie Christian en de Guys en Dolls bi/u. - 6 Zaterdag mag u Albert West, Maywood en Benny Neyman verwachten. Nu is Chiel Montagne uw presentator. De bekende Frank Boeyen Groep treedt zelfs op vrijdag èn zaterdag op. De avond wordt besloten met een grandioos vuurwerk. Twee bonte avonden dus, maar tegen een alles behalve bonte prijs: f 14,-. hvh" iwiÊ-iwwi i-i •'V ROTTERDAM (ANP) - Het Rotterdamse tankschoon maakbedrijf Booy Clean wordt weer betrokken bij plannen voor de oprichting van een bedrijf voor de ver werking van tankresten van zee- en binnenvaartschepen. De bedrijven Matex Van Ommeren en Paktank hebben donderdag een veto van mi nister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) voor deelneming van Booy aan zo'n bedrijf naast zich neergelegd en be sloten de gesprekken met Booy te heropenen. Die gesprekken waren eind 1983 gestaakt, nadat de minis ter op basis van belastende monsternemingen bij Booy in de Geulhaven in Rotterdam het bedrijf aansprakelijk had gesteld voor de daar aange troffen aanzienlijke veront reiniging. Booy kon door het veto van de minister niet mee werken aan de plannen met Matex en Paktank. Kort daar voor waren deze plannen tech nisch en financieel door het rijk juist als zeer gunstig be oordeeld. De beslissing van Matex en Paktank, die op basis van de wet verontreiniging opper vlaktewateren (WVO) ver plicht zijn tot sanering van hun eigen afvalwaterstromen, betekent dat er nu weer plan nen zijn voor twee concurre rende bedrijven in de Rotter damse haven. Woensdag kwa men namelijk Verolme Tank reiniging en Tanker Cleaning Amsterdam overeen een ge lijksoortige installatie op te richten op de locatie van Ver olme in de Botlek. De preciese inhoud van beide plannen is echter nog niet vrijgegeven. Daarom is niet exact duidelijk in welke mate van overlap ping sprake is. Booy Clean heeft de afgelo pen maanden hernieuwde in teresse getoond voor een deel neming aan een nieuw tanker schoonmaakbedrijf naar aan leiding van een reeks van ge wonnen juridische procedures tegen minister Smit-Kroes bij de Raad van State. Daarbij werd onder meer bepaald dat de minister de WVO-vergun- ning (lozingsvergunning) van Booy ten onrechte heeft inge trokken, dat de verontreini ging van de Geulhaven niet uitsluitend aan Booy te wijten is en dat minister Smit-Kroes Booy een bijdrage van twaalf miljoen gulden voor de bouw van een zuiveringsinstallatie ten onrechte heeft onthouden en alsnog zal moeten uitkeren. "Yv a j ej ij Lief vakantiedagboek (14), Het eind van de vakantie be gint in beeld te komen. Hier en daar worden al koffers inge pakt en wordt enthousiast verteld hoe gezellig het thuis toch altijd is. Sommige men sen kunnen nu eenmaal niet langer dan drie weken zonder hun eigen wc. George de Lollige Amsterdam mer heeft geen cent meer om benzine te kopen en kan dus niet naar huis. „Dan blijf ik hier tot volgend jaar", zei hij olijk. „Ik zal eens aan De Wijs vragen of je daar subsidie voor kunt krijgen." De oude heer Dijkstra windt zich ontzettend op over de ru zie tussen Vierkante Josefine en Camem-Bert. „Zo hoef het toch niet!" roept hij steeds. „De hele camping gaat eron der gebukt." „We moeten ze weer tot elkaar brengen", zei Roze Nel, toen we met z'n allen aan de kofie za ten. Er werd onmiddellijk een Verzoenings Commissie geïn stalleerd. Joris Drietonner kwam al direct met een goed idee. „Ze kennen elkaar 2% jaar, zo ongeveer. Nou, dan organise ren wij een geweldig feest om dat te vieren", zo stelde hij voor. Het leek gewaagd, maar het was te proberen. We laten uit nodigingskaartjes drukken", zei ik. „Vrijdagavond groot feest in de kantine. Dan moe ten ze wel komen. De tekst was snel klaar: „Vrij dag a.s. vieren Josefine en Bert hun 2% -jarige relatie van ups en downs in de kantine. Attracties: levende muziek en breekdansjes. Conferencier: Flip de Wijs." En nu maar hopen dat het weekend-geweld het hele plan niet aan spaanders slaat. Mor gen hoort u meer. MERIJN De FNV gaat de stakende mijnwerkers in Engeland fi nancieel steunen. Er is een speciale girorekening voor opengesteld. De ambtenaren bond AbvaKabo heeft al 100.000 gulden op die rekening gestort. Twee vredesactivisten die op 7 april hebben meegedaan aan de bezetting van de vliegbasis in Volkel, eisen van de Staat 10.000 gulden schadevergoe ding wegens de manier waar op zij na hun aanhouding door de marechaussee zijn behan deld. Het Kamerlid Scholten (groep Schol ten-Dijkman) vindt dat premier Lubbers duidelijk af stand moet nemen van de sug gestie van de WD om volgend jaar extra te bezuinigen op ontwikkelingshulp. Scholten vindt het onjuist de eigen fi nanciële problemen af te wen telen op de armen in de ont wikkelingslanden. Door het faillissement van het Rhedense bedrijf Rhédal ko men 26 werknemers op straat te staan. Bovendien staan nog eens 100 banen bij andere be drijven in de regio op de tocht. Deze ondernemingen zijn in grote mate afhankelijk van Rhedal. HET kabinet wil de gemeen ten voor het uitvoeren van de uitkeringsregeling voor de echte minima 45 gulden per behandeld geval vergoeden. Dat is bijna 5 gulden meer dan in 1983. Dat bedrag is verhoogd omdat de regeling voor dit jaar weer ingewikkelder is ge worden zodat de gemeenten er meer tijd en vaak ook meer mankracht in moeten steken. De WD-fractie in de Tweede Kamer wil dat de ministers Rietkerk (Binnenlandse Za ken) en Korthals Altes (Justi tie) 'geconcentreerde' aan dacht geven aan het geweld in de kustplaatsen en andere toe ristische centra. Zij hebben beide ministers gevraagd aan te geven wat de oorzaken van het geweld zijn en wat zij er aan denken te doen.

de Stem | 1984 | | pagina 3