Pizza vogelvrij in Italië ETA: na 25 jaar geweld lijkt einde in zicht Franse Senaat voelt niets voor referendum Vakmensen te weinig voor opruimen vervuilde grond BIJ VERl Kostbare mis Steunfonds VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1984 ACHTERGROND Schuld Provocerend Geheim overleg Duizelen VRIJDAG 3 AUGUST Vandalisme: 30 miljoen schade aan huizenbezit DE STEM CO T5 PAGINA 2 Door Cees Manders ROME - Italië heeft de wereld de pizza ge schonken, maar zoals in Italië wordt die pizza nergens nog gemaakt. In Napels dan wel te ver staan, want de enige echte pizza komt uit Na pels en heet de Pizza Na- politana. Wat de pizzeria's overal ter wereld ook mogen voorscho telen, als de pizza niet aan bepaalde elementaire eisen voldoet, komt die niet in aan merking voor het brevet van echtheid. De echte pizzaioli of pizza-bakkers respecteren een codex, en deze schrijft het volgende voor: de pizza moet 3 centimenter dik zijn, goed doorbakken zijn (maar zonder zwarte rand) en be staan uit pasta, tomaten, olie, kruiden, bepaalde Italiaanse kaassoorten of salami. Deze regels laten slechts ruimte voor drie verschillende piz za-soorten, de Napolitana, de Margherita en de Marinada. Alle andere zijn geheid ver valsingen. Ook over de bereidings wijzen mag geen misver stand bestaan: het deeg moet zes uur gisten en mag uitslui tend met de handen bewerkt worden, nooit met een dee- grol. De oven gaat op hout, electrische ovens of gasovens zijn volstrekt uit den boze. De afgelopen dagen heeft de erkende 'Vereniging De Echte Napolitaanse Pizza' deze elementaire eisen voor het pizzabakken nog eens op een rij gezet. Dat was volgens de vereniging wel nodig, want met geen enkel origi neel Italiaans produkt worot op het ogenblik zo gesjoe meld als met de pizza Napoli tana. Elke pizzeria heeft on derhand haar eigen pizza soorten, die slechts ontspro ten kunnen zijn aan de fan tasie of de creativiteit van de man of de vrouw die toeval lig in de keuken staat. Met de codex hebben die niets meer van doen. Onlangs zijn er zelfs Euro pese kampioenschappen piz zabakken gehouden (uiter aard in Napels). Maar de Vereniging De Echte Napoli taanse Pizza heeft gemeend dit titelgevecht te moeten boycotten omdat de pizza- bakkende deelnemers geheel vrij waren in de samenstel ling van hun pizza, en dus af mochten wij ken van de prin cipes die de vereniging han teert. De titel ging naar een pizzabakker uit Foggia, die zijn pizza nota bene gegar neerd had met ananas en aardbeien. Commentaar van de vereniging: „Het is onjuist de echte pizza te pretenderen, als bij haar vervaardiging zomaar van de grondregels kan worden afgeweken." Hoe edel in kunst het bak ken van de (echte) pizza ook is, plagiaat en imitatie kun nen moeilijk worden voorko men, zo'n massaal volks- voedsel is deze Napolitaanse pannekoek onderhand ge worden. In elke Italiaanse wijk vind je twee of drie piz za-winkels, die meeneem- pizza's maken. Een grote (gas)oven achterin en een brede operatietafel voorin, waarop de stukken pizza overeenkomstig de wens van de klant op maat worden ge sneden. Huisvrouwen die geen zin hebben om te koken, sturen de kinderen naar de pizza-winkel waar ze een vierkante decimeter pizza kopen voor een paar gulden. De pizza is in Italië wat de patat frites is in Nederland (en België). Iedereen mag hier ook piz za's maken. Is iemand onder nemer van aanleg en heeft hij moeder of vader ooit wel eens in de keuken een pizza zien maken, dan begint hij of zij gewoon een pizzeria. Naar kookboeken of diploma's vraagt geen mens. Een Ro meinse straat in welke wijk dan ook, zonder althans niet één pizzeria, is onvoorstel baar. De pizza is trouwens het enige voedsel dat nog rede- 'ijk geprijsd is. Een doorsnee pizzeria heeft een stuk of tien pizza-soorten op zijn menu staan, variërend in prijs van 3.000 lires (voor de Napolita na, de goedkoopste) tot 8.000 lire (voor de pizza bedekt met vis). Alleen de pizza-eter kan een Romeins restaurant nog verlaten met een rekening van rond de 10.000 lire 18,50). Pizza bakken en pizza eten is lopende band-werk gewor den, waarbij aan de heilige en elementaire regels voor de pizzaiolo niet meer wordt ge dacht. Een plechtige oorkon de uitgereikt door de 'Vereni - ging De Echte Napolitaanse Pizza' zal men in Rome dan ook nergens aan een restau rant-wand zien hangen. De pizza is werkelijk vogelvrij geworden in Italië. Aan de zeer strenge normen van de Napolitaanse 'pizzaioli' zou deze revzenpizza in ieder geval niet vol doen. - foto archief de stem Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda ©076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41 ©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150 Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; f 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatsche betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% BTW. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8 30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20 30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. WENEN (AP) - In We nen is gisteren de vierde algemene conferentie van de UNIDO (de VN- Organisatie voor indus triële ontwikkeling) ge opend door secretaris generaal Xavier Perez de Cuellar. Verwacht wordt dat de schuldenproblemen van de landen van de derde wereld en de nog steeds niet vlotten de noord-zuid-dialoog in het brandpunt van de belang stelling zullen staan van de 17 dagen durende gedachten- wisseling in het congrescen trum van het slot Hofburg in Wenen. Van de Sowjet-Unie wordt kritiek verwacht op het standpunt van de VS en en kele andere westerse landen die van mening zijn dat de ontwikkelingslanden bij het op gang brengen van hun economie niet gediend zijn met massale steun uit de rij - ke industrielanden, maar zelf de voorwaarden voor econo mische groei moeten bieden. Volgens de VS doet de der de wereld er het beste aan een economisch klimaat te UNIDO-conferentie in teken van noord-zuid-dialoog scheppen dat investeerders uit het geindustrialiserde westen aantrekt. De Sowjet-Unie, dat een geringer deel van zijn begro ting besteedt aan ontwikke lingshulp dan enig westers land, voelt zich niettemin ge roepen in de bres te springen voor de ontwikkelingslanden bij hun kritiek op het rijke westen. De derde wereld en Moskou vinden dat alle per spectieven voor economische groei om zeep worden gehol pen door de dure Ameri kaanse dollar, de hoge rente in de VS en het toegenomen handelsprotectionisme waar mee de industrielanden hun eigen economische neergang binnen de perken pogen te houden. De schuldenlast van de ontwikkelingslanden staat niet op de agenda van Unido IV, maar verwacht wordt dat veel sprekers uit die landen deze kwestie nadrukkelijk zullen aanroeren. De schuld die landen uit Zuid-Amerika, Afrika en Azië gezamenlijk in het westen hebben be draagt momenteel al meer 2500 miljard gulden. De laatste algemene Uni- do-conferentie dateert van 1980 en werd gehouden in de Indiase hoofdstad New Delhi. Een van de aanbevelingen die daaruit resulteerden was het scheppen van een hulp fonds voor de derde wereld van 900 miljard gulden. Maar tot het daadwerkelijk opzet ten van een dergelijk fonds is het nooit gekomen. Het hoofd van de voorlich tingsdienst van Unido, Agui- lar, heeft de verwachting uit gesproken dat er meer uit de conferentie in Wenen komt dan de povere resultaten die de conferentie van de Unctad (de VN-organisatie voor handel en ontwikkeling, die op hetzelfde terrein actief is) vorig jaar in belgrado ople verde. De VS distantieerde zich van de slotverklaring van die conferentie en de an dere industrielanden weiger den zich vast te leggen op nieuwe hulp. In een 'actieprogramma' dat in 1971 op de Unido-con- ferentie in Peru werd aange nomen wordt de aanbeveling gedaan dat het aandeel van de ontwikkelingslanden in de wereldproductie op indus triegebied stijgt tot 25 pro cent. Volgens Unido-cijfers was dat in 1975 nog slechts 10 procent en bedroeg dat aan deel vorig jaar 11,9 procent. Als dat ontwikkelingstempo niet stijgt zal voor het jaar 2000 de 15 procent niet eens worden gehaald. De afgelopen 4 jaar is via unido-programma's voor to taal 7 miljard gulden in de derde wereld geïnvesteerd, In het licht van de kolossale problemen van dit gebied een druppel op een gloeiende plaat, vinden ook de donor landen zelf. De Russische vertegen woordiger bij de in Wenen gevestigde VN-instellingen Khleston zei vorige week op een persconferentie dat mo menteel zelfs „sprake is van een proces van de-industria lisatie in de ontwikkelings landen". Naar zijn oordeel is dit vooral het gevolg van het „egoïstische beleid van de VS en enkele andere kapitalisti sche landen". Hij lichtte toe dat hij daarmee doelde op de hoge Amerikaanse rente en de onevenwichtige voor waarden die de ontwikke lingslanden van het westen krijgen opgelegd bij het aan zwengelen van hun econo mie. Van onze correspondent Paul van de Voort BARCELONA - De Bas- kische afscheidingsbe weging Euskadi Ta As- katusuna (Euskadi en vrijheid) - beter bekend onder de naam ETA - bestaat deze week pre cies 25 jaar. Veel reden om feest te vie ren heeft de terroristenorga nisatie echter niet. Zij wordt opgejaagd door de Spaanse en Franse politie en bestookt door de bommen van het ge heimzinnige moordcomman do GAL. Nu, na een kwart eeuw vol geweld, maakt de ETA de moeilijkste periode door van haar bestaan. Het einde van de Baskische ter reur lijkt in zicht. De Spaanse socialistische regering van premier Felipe Gonzalez ontvangt veel kri tiek, omdat zij na twee jaar bestuur de belangrijkste punten van haar verkie zingsprogramma nog lang niet heeft gerealiseerd. De droom van 800.000 nieuwe banen en de belofte van het NAVO-referendum bezorgen Gonzalez grijze haren op zijn hoofd. Klaterend succes is er daarentegen wel in de strijd tegen de ETA. De huidige PSOE-rege ringspartij begon haar ge vecht tegen het terrorisme allang voordat zij bij de ver kiezingen van oktober 1982 feitelijk aan de macht kwam. De reden ligt voor de hand. De overwinning van de PSOE stond allang tevoren zo vast als een huis. En de so cialisten waren ervan over tuigd, dat de ETA een van de grootste gevaren zou vormen voor het nieuwe bewind. Nog geen week na hun verkiezingsoverwinning kre gen zij op dramatische wijze gelijk. Op 4 november 1982 vermoordde de ETA in het hart van Madrid de 63-jarige generaal Victor Lago Ramon, de opperbevelhebber van de Brunette-tankdivisie, de machtigste pantsereenheid van het land. Deze provoce rende aanslag op het hart van het Spaanse leger schoot echter haar doel voorbij. De militairen bleven rustig en de nieuwe regering liet zich niet afbrengen van haar zorgvuldig bestudeerde stra tegie. Die anti-ETA-strategie baseert zich nog steeds on veranderlijk op de volgende punten. De regering weigert Beelden zoals hier in de straten van Biarritz behoren wellicht binnenkort tot het verleden. - foto archief de stem absoluut om direkte politieke onderhandelingen te voeren met de afscheidingsbewe ging. In tegendeel, de politie acties tegen de verstokte ter roristen worden onverbid delijk opgevoerd. Tegelij kertijd opent de socialisti sche regering echter ook rui me gratie-mogelijkheden voor de leden en sympathi santen van de ETA, die belo ven om de wapens neer te leggen. Het belangrijkste punt van de strategie is ech ter het zoeken naar de Fran se steun. Al in de zomer van 1982 voerde de Spaanse socialisten geheim overleg met de rege ring van Parijs. Er moest een einde komen aan het onge stoorde verblijf van ET A-le den in het Franse Basken land. Van alle kanten werd Mitterrand bestookt. De Amerikaanse president Ro nald Reagan oefende druk uit op Parijs in ruil voor de Spaanse gematigdheid inza ke het omstreden NAVO-lid- maatschap. De socialistische Internationale spoorde Mit terrand aan tot actieve soli dariteit met de Spaanse so cialistische zusterpartij. En een privé-ontmoeting in no vember 1983 tussen de Franse president en de Spaanse ko ning Juan Carlos deed de rest. Vanaf dat moment ver anderde Frankrijk haar poli tiek en trad voor het eerst se rieus op tegen de ETA-leden in het Franse Baskenland. Frankrijk heeft de afgelopen maanden besloten om Spaanse terroristen op haar grondgebied niet langer te beschouwen als politieke vluchteling. De resultaten van die Franse samenwer king zijn nu al spectaculair. Frankrijk heeft dit jaar al 17 terroristen naar Midden- Amerika geëxporteerd en 26 anderen verbannen naar de noordelijke streken van het land. Enkele dagen geleden werd zelfs de tweede man van de bloeddorstige ETA- Militar door de Franse politie gearresteerd. De onmiskenbare succes sen van het Spaanse diplo matieke offensief beperken zich echter niet tot de rege ring van Parijs. België was onlangs het allereerste land dat twee leden van de ETA officiéél naar Spanje uitgele verd heeft. En een honderd tal Baskische onafhankelijk heidsstrijders staan voor het eerst in de 25-jarige geschie denis van de ETA op de op sporingslijsten van de Inter pol. De afscheidingsbeweging zit door die groeiende inter nationale samenwerking duidelijk in het nauw. Toch wordt er door de Spaanse re gering nog steeds niet hardop gejuicht. Want de ETA kan in het Spaanse Baskenland nog steeds rekenen op de steun van tienduizenden on bekende sympathisanten. Maar desondanks lijkt op iets langere termijn het einde van de Baskische terreur in zicht. Van onze correspondent Bob van Huët PARIJS - Met een drie werf 'neen' heeft de Franse Senaat deze week benadrukt niets te voelen voor het drie we ken geleden door presi dent Mitterrand gelan ceerd voorstel, in sep tember een referendum te houden over de toe passingsmaatregelen van de volksraadple ging. De Senaat, waarin de libe rale UDF en de neo-gaullisti- sche RPR over een ruime meerderheid beschikken, wijst het plan af, omdat men vreest voor een daaraan ge koppelde positieversteviging van de president. Dit besluit heeft tot gevolg dat de Fran sen, die blijkens opiniepeilin gen best wel voelden voor di recte inspraak in wetsvoor stellen met betrekking tot zo genaamde 'fundamentele vrijheden' hun voor of tegen niet zullen kunnen uitspre ken. Daardoor zou het presi dentiële plan zowel door de Senaat als de Nationale Ver gadering moeten worden aangenomen. Het moet de Fransen dui zelen. Aanvankelijk klaag den hun senatoren steen en been over de weigering van links een volksraadpleging te houden over de betwiste schoolwet van de inmiddels opgestapte minister van On derwijs, Savary. Maar nu de socialistische president Mit terrand met een algemeen voorstel voor meer referenda is gekomen, wil de Senaat daar plots niets van weten, getuige hun opmerkng van een RPR-afgevaardigde. „We zijn tegen. Een referen dum over een referendum is overbodig. Bovendien hebben wij geen enkele reden Mit terrand het regeren te verge makkelijken." De oppositie zit duidelijk in een lastig parket. Het steeds meer naar liberalisme koersende beleid van presi dent Mitterrand neemt de UDF en de RPR systematisch wind uit de zeilen. De bin nenlandse bezuinigingspoli- tiek van de socialisten bij voorbeeld zou geen enkele rechtse partij misstaan. Het buitenlandse beleid van de president geeft evenmin ope ning tot demonstratief ver zet, aangezien Frangois Mit terrand vóór het Navo-dub- belbesluit is, alom wordt ge prezen voor zijn inzet voor de Economische Gemeenschap en het toch maar klaar speel de om Moskou ter plaatse op de vingers te tikken over na leving van de mensenrech ten. Restte dus die 'bedreiging van links van vrijheden', zo als RPR-leider Jacques Chi rac de afgelopen maanden bijna dagelijks uitriep. De schoolstrijd en de nieuwe perswet waren daarvan fla grante voorbeelden, volgens de oppositie. Die opstelling leidde mede tot winst van rechts bij de Europese ver kiezingen. Het antwoord van de socialisten hierop mag ge rust uiterst slim worden ge noemd. Gebruik makend van een wetsartikel dat een refe rendum over de wet-Savary uitsloot, wierp Mitterrand zich toch op als de president, waarmee te praten viel, door onverwacht een referendum voor te stellen over meer re ferenda. Fransen, die zich in hun vrijheden bedreigd zou den kunnen voelen, konden voortaan door een eenvoudig ja of nee 'zelf' over hun toe komst kunnen oordelen. De Senaat realiseerde zich al snel dat het de president om te doen was, de oppositie de mond te snoeren, daar rechts het moeilijk zou kun nen verkopen zich tegen 'een grotere vrijheid van het Franse volk' te verzetten. De socialisten zouden op hun beurt een dergelijke opstel ling bij voorbaat omzetten in politieke terreinwinst. Drie weken heeft men op het koekoeksei gebroed, al vorens de Senaat het plan toch verwierp. Twee argu menten heeft de oppositie daarbij naar voren gescho ven. Allereerst is men be zorgd over de algemeenheid van het voorstel. Wie garan deert dat toekomstige staats hoofden of president Mitter rand zelf de macht van het referendum niet misbruiken, om met steun van een meer derheid van het Franse volk juist vrijheidsbeperkende ideeën tot wet te verheffen? RPR en UDF hebben meer vertrouwen in de Grondwet, die behoud van de vrijheden zo god waarborgt. Het tweede argument heeft een zuiver politiek ka rakter. Stel, en daar gaat het gezien de opiniepeilingen steeds meer op lijken, rechts wint in 1986 de parlements verkiezingen. Zonder steun in de Nationale Vergadering zou de president, die tot 1987 kan aanblijven, heel goed via het referendum populaire besluiten kunnen doordruk ken, waar de nieuwe parle mentaire meerderheid hele maal niet achter staat. Zijn herverkiezing is dan zo goed als zeker. Een politiek schaakspel dus. De partij is voorlopig af gebroken. Volgende week wordt het spel in de Senaat voortgezet. President Mitter rand lijkt een voordelige po sitie te hebben. Steeds meer gespecialiseerde mensen zijn nodig bij het verwijderen van verontreinigde grond. Op de foto: Lekkerkerk, waar in 1980 de gifgrond-historie begon. - foto archief de stem ROTTERDAM (ANP) - Door de 54 onderzoeken afgerond en 31 andere locs ROTTERDAM (ANP) - Door de snelle ontwikkelingen op het gebied van bodemverontreiniging wordt het steeds moeilijker deskundig per soneel te vinden. In het hele land heeft deze problematiek tot organisatorische moeilijkheden bij de aanpak van locaties met verontreinigde grond geleid. Dat stelt directeur P. Post van der Burg in het jaarverslag over 1983 van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR). Bodemverontreiniging en bodemsanering zijn volgens Post in betrekkelijk korte tijd milieuproblemen van de eerste orde gewor den. In 1983 bezorgde het bodemonderzoek de DCMR dan ook handen vol werk. Het aantal klachten en meldingen over bodem verontreiniging nam vergeleken met 1982 van 77 meldingen toe tot 104, zo blijkt uit het jaarverslag. Dat is een stijging van 35 procent, waarbij de saneringen van de ter reinen van het EMK in Krimpen aan de Ijs- sel en Tankercleaning Schiedam niet wor den meegerekend. In 1983 werden in het Rijnmondgebied 82 oriënterende onderzoeken in het kader van de Interimwet Bodemsanering afgerond. Daarnaast zijn nog 27 oriënterende en 7 na dere onderzoeken bezig. Op verzoek van de gemeenten Bernisse, Capelle aan den IJssel, Maassluis, Rotterdam en Schiedam werden 54 onderzoeken afgerond en 31 andere loca ties in behandeling genomen. Het aantal stankklachten dat bij de Cen trale Meld- en Regelkamer van de Dienst Milieubeheer binnenkwam is volgens Rijn mond daarentegen bijna niet toegenomen in 1983. Het dagelijks bestuur van Rijnmond is niet ontevreden over de ontwikkeling van de luchtverontreinigingssituatie in Rijn mond in 1983. Wel zal Rijnmond de komen de jaren moeten toezien op het nemen van maatregelen ter bestrijding van de verzu ring van het milieu. De uitworp van onder andere zwaveldio xide -in 1983 weer iets lager- houdt de spe ciale aandacht van Rijnmond in het kader van de vergunningverlening. Het Openbaar Lichaam maakt zich zorgen over het grote aandeel in de uitstoot van zwaveldioxide door een aantal raffinaderijen. Met deze bedrijven is overleg aan de gang over de mogelijkheden daar verbetering in te bren- Bij bedrijven in het Rijnmondgebied deed zich in 1983 58 maal een incident voor dat aanzienlijke hinder voor de bevolking gaf of grote ongerustheid over de aard van het voorval. Het aantal meldingen van bedrijven ove vervuilingsgevallen die mogelijk gevolge voor het milieu hebben, bleef in 1983 me 2.802 bedrijfsmeldingen onder het gemid delde aantal meldingen van 3000. Van onze redactie binnenland TILBURG - De curatoren vai de Tilburgsche Hypotheek bank zullen nog voor het ein< van dit jaar het onderzoel naar de ondergang van dez< bank voltooien. Het rapport dat daarn; wordt uitgebracht zal ter be schikking staan van crediteu ren die de door hen geleder schade willen verhalen op d< voormalige leiding van de Til burgsche en De Nederlandschf Bank. Overigens waarschuwen d< curatoren ervoor, dat mogelij 1 ALMERE (ANP) - De Neder landse woningcorporaties lij den jaarlijks tussen de 20 en 31 miljoen gulden schade dooi vandalisme in hun huizenbe zit. Met name in flats neem het vandalisme de laatste ja ren toe, vooral ook door di leegstand in deze sector. Dit blijkt uit een enquête di de Nationale Woningraac (NWR) heeft gehouden onde een deel van de ongeveer 701 bij de raad aangesloten wo ningcorperaties. Het vandalis me bestaat vooral uit vernie lingen van verlichting, ruitei en het bewerken van murei en deuren met verf, spuitbus sen en viltstiften. Het merendeel van de her stelkosten komt voor rekenin, van de corporaties en word betaald uit de onderhouds fondsen. Volgens NWR-direc teur Van Velzen is het er moeilijk de geleden schade o de dader(s) te verhalen. Verze keren is in de praktijk ee: moeilijke en kostbare zaak. ZELFS DE DAMESCLUB van d het voornemen van minister R aan gescheiden bijstandsmoe echtgenoten. Dan moet dezi staat als de meest rechtse ra ditmaal wel erg bont gemaakt gevolgtrekking is niet juist. De organisatie versterken juist de spoor zit. Waar gaat het om? Als eer man en vrouw overeenkomen taalt voor de kinderen. De vre geen enkele relatie met de ex houden of omdat zij meent in zien. Dit zogenaamde nihil-be< de gescheiden vrouw financi overheid voor een bijstandsuiti Al onder het kabinet-Den U; geling. Het blijkt namelijk, dat ze wijze de eigen verantwoorc op de gemeenschap kunnen kleine bedragen. Ruding denk ding van jeugdwerkloosheid te len waarin de man (gemakkeli standsuitkering van de overhe standsvrouwen worden dus n weerd wordt; het zijn de gesel inkomen, die het kabinet wil lat blemen mee heeft is dus niet z Het is overigens opmerkelijk zo eenzijdig de nadruk wordt van. Het probleem is ontstaan in Nederland schrikbarend is 180.000 in 1980. In driekwart weggaat. Op het ogenblik wo dan een miljard gulden per ja maar belangrijker dan die een die thans kennelijk op grote sc Niemand wil terug naar de huwelijken ten koste van veel kunstmatig in stand werden voor haar onderhoud geheel huiver voor de 'sociale schar omdat een slecht huwelijk voc zou zijn dan een scheiding. M Het lijkt ons erg onwaarschijn trouwen tegenwoordig totaal welijk zullen hebben dan hun elkaar liefde en trouw belover worden. Toch mislukken er st van die echtscheidingen zou houden dan de financiële geve ge >-\ n z OOK ACHTER een mooi ge Plaats zijn. Dat lijkt ons het g zend gulden, die AbvaKabo beschikking heeft gesteld aa' de mijnwerkers in Engeland het steunfonds voor humanit spoor van Van der Scheur geeft overigens zelf geen als doorgeefluik voor de De AbvaKabo en de naar onze mening een grotere proberen te overtuigen van se mijnwerkersbond zelf is trale, staat er al evenmin f stakers een hart'onder de reikt dat de stakers gestijfd 9ebrek aan steun in eigen waarmee zij de kwakkel- schade toebrengen en hun ei De Nederlandse vakbeweging gebruiken. in - gek 3 giften FNV ere de ve ach rie wo lan ■eco hun ei

de Stem | 1984 | | pagina 2