Muzikale shows tijdens mosselfeesten Yerseke 'En sijn hooft was op eene pinne ghestelt9 Inbrekers zagen door muur heen Vrijwilligers nog steeds welkom Zeemeermin terug in Goes Oud-leerling gemeenscha VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1984 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 3 Vrouwen voor Vrede weer bijeen markten Info-avond in Axel over trekkertrek Videorecorders ontvreemd in Dongen Huis-aan-huis- onderzoek in moordzaak Vlissingen Herdenking stadsrepubliek Gent politierapport Plaatselijk nieuws Breskens Oostburg Sas van Gent VRIJDAG 3 AUGUSTl Nederlandse programma's NEDERLAND 1 Van onze correspondent YERSEKE - Tijdens de mos selfeesten van vrijdag 10 en zaterdag 11 augustus, zal in de feesttent aan het Havenplein te Yerseke, op beide avonden een grote muziekshow worden gehouden, waarbij tal van be kende artiesten voor het voet licht zullen treden. Voor de jongeren is op vrij dagavond een groots opgezet pop-disco-concert met mede werking van de band Peter en zijn Rockets, onder aanvoe ring van Peter Koelewijn. Verder is de populaire disco show Enterprise-interriatio- nal-roadshow gecontracteerd. Drive-in-show Enterprise zal het optreden omlijsten met diaprojectie, lichtshow en een rookkanon. Zaterdagavond kan men ge nieten van een optreden van Ciska Peters, Nico Haak, Tony Sendri, Ivo Franklin, Nadia en Jack Jersey. Verder speelt op deze avond het orkest The Continentals, een gerenom meerd orkest met muzikanten van het Belgische BRT-televi- sie-orkest dat behalve eigen muziekkeuze ook voor de be geleiding van de artiesten zorgt. Beide shows beginnen om 20.00 uur. Van onze correspondent OOSTBURG - Aan staande dinsdagmorgen komt de werkgroep Vrouwen voor Vrede weer bij elkaar. De bij eenkomst begint om 9.00 uur in vrouwencafé Lotje te Oostburg. Er zullen verschillende onderwerpen aan de orde komen. Men zal o.a. spre ken over de gang van za ken, over de stands in IJ- zendijke, Oostburg en Breskens, de Hiroshima- herdenking en de activi teiten voor het najaar. Ook de activiteiten, die in het kader van de Vredes- week (in september) wor den gehouden, komen aan de orde. Belangstel lenden zijn van harte welkom. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij Nel Ver- meulen-de Groot te Bres kens. Groot Terneuzen in teken vakantiespel Van onze correspondent TERNEUZEN - Hout en vrijwillige medewer- kers(ters): daaraan is in vrijwel alle kernen en wijken van Groot Terneuzen de komende da gen en weken gebrek om de vakantiespeelwe- ken voor de jeugd volledig te doen slagen. Hout vooral, omdat hutten bouwen zowat overal op het programma staat. Vrijwilligers in mindere mate, omdat er - nu voor velen de vakantie afloopt - zich nog steeds aanmelden. Van een werkelijk tekort is dan ook geen sprake, maar wie op enige wijze wil mee werken aan de speelweken kan bij de centrale stichting aan de Nieuwstraat, tel. 01150- 96451, nog terecht. Om zich van een zo ruim mogelijke medewerking te verzekeren heeft de leiding van het jeugdvakantiecomité in de kern Terneuzen tijdig contact gezocht met buurtco- mités en/of wijk verenigingen. Dat heeft tot resultaat gehad dat in verschillende Terneu- zense wijken nu activiteiten worden gehouden. Zeskamp De eerste aanzet werd deze week reeds gegeven in de Bo men- en Bloemenbuurt, waar een zeskamp en een vossen jacht tal van jeugdigen op de been brachten. Ook enkele verenigingen en clubs hebben in het kader van deze vakan tieweken een activiteit op touw gezet. Zo wordt op AMSTERDAM Aardappel- termij nmarkt. In Bintje 35- 50mm werden 5 contracten verhandeld voor levering april tegen 23,80. De stemming was kalm. In Bintje 50mm werden 46 contracten verhandeld voor levering november bij een prijs van ƒ25,00 tot ƒ24,80 per 100 kg, voor levering april 706 contracten tegen 30,80 tot 29,10. GOES - 31 Juli. Granen (excl. BTW). Wintergerst: ƒ48,50 per 100 kg. Uien (excl. BTW). Plantuien, geloofkapt, op auto geleverd 7500-10000 per ha. Bij direkte levering bedraagt de prijs f0,25-j0,28 per kg. Vlas (excl. BTW). Ongerepeld, op auto geleverd j0,50-f0,61 per kg. Hooi en stro (excl. BTW). Op auto geleverd. Wei- dehooi 200-230 per 1000 kg. Dijkhooi 170-200 per 1000 kg. Tarwestro ƒ75-ƒ80 per 1000 kg. Luzernehooi 300- ƒ325 per 1000 kg. Veldbeemd 140-150 per 1000 kg. Rood- zwenk f70-j80 per 1000 kg. Engels raaigras ƒ80-ƒ90 per 1000 kg. Wintergerststro ƒ75- 80 per 1000 kg. KAPELLE - 2 Augustus. Schönemann: 1x12 152-172 per doos, 1x12 met dop 185 per doos. Glen Glova: 1x12 161-164 per doos. Jochems Roem: 1x12 met dop 166 per doos. Frambo zen: 1x12 147-158 per doos, IBxl2 90-100 per doos, IIAX9 437-493 per kg, 11x12 200 per kg, 11x9 per kg. Stanza: pondsdozen Extra 168, IA 139- 142, IB 100-111, 2 kg krat per kg 151-163, IIB 125-127. Rode bessen: 2 kg krat IIA 160-180, IIB 119-120, pondsdoos IA 133, IB 91. Rotet: pondsdoos 117, per kg 110-120. Rosetta: ponds doos 100-152. Aardbeien: per kg IIA 580. Kruisbessen: per doos I 51-82, II 44-51, per kg 160-230. Ontario: kas I 370, II 130. Early Laxton: I 260, gesch. 170. Witte bessen: per doos I 63-117. Zwarte bessen: I en II 160-240, pondsdoos 100-280. Zure morellen: per doos 38-40, per kg 90-230. Kasbramen: per doos I 450. Appelen: Yellow 170/80 215, 160/70 152-162, 155/ 60 62, 1170/80 213, 1160/70 139, 1155/60 59. Mantet 1170/80 147, 1165/70 132, 1160/65 77. Start Earliest 170/80 245, 160/70 188, 1170/80 233, 1160/70 177, 155/60 73, 1155/60 86, 1150/55 24. Groente: dubb.princ.bonen I 360-400, IIX 300, uien per kg 47. Aardappelen: 124-28. maandag 6 en dinsdag 7 augustus door de scouting groep St. Hubertus voor kin deren van 6 tot 12 jaar een tweedaags kamp gehouden in de voormalige wijk Java. Dinsdag 7 augustus kunnen de kinderen vanaf 10 uur 's mor gens in de wijk Serlippens vliegers maken, die dan 's middags aan de Westerschel- dedijk worden opgelaten, rommelmarkt De dag daarop (woensdag) verwacht het Binnenstadco mité een grote toeloop bij de te houden evenementen in de Eerste Verbindingsstraat. In de morgenuren een rommel markt voor kinderen, gevolgd door een zeskamp, die in de avonduren ook nog eens wordt gehouden voor volwassenen. Aanvang 19.00 uur. Op die dag wordt aan de Prof. Zeeman straat ook begonnen met het bouwen van een dorp en wie het op die dag helemaal rustig aan wil doen kan terecht bij handenwerk. Bij gunstig weer wordt op maandag 6 augustus 's avonds om acht uur aan de Kastanje laan bij het buurthuis De Bol ster een openlucht bingoavond gehouden. Ook hier geldt dat men ouder moet zijn dan 16 jaar. Donderdag 9 augustus wordt er 's middags om 14.00 uur een play-back-show ge houden aan de Prof. Zeeman straat. In de kernen Hoek, Sluiskil en Zaamslag wordt de vakan tieweek gehouden van 13 tot en met 17 augustus. Tevens inschrijving Van onze correspondent AXEL - Vanavond wordt om 20.00 uur in café Het Wapen van Axel te Axel een informa tieavond gehouden over de trekkertrekwedstrijd, die op zaterdag 1 september wordt gehouden. Belangstellenden kunnen zich tevens" laten inschrijven. Verder wordt er ook nog een missverkiezing gehouden. Deze wedstrijd wordt geor ganiseerd door de ZVTP (Zeeuwsvlaamse Trekkers/ Poeiers) in samenwerking met SEWT. Aan deze wedstrijd zal worden deelgenomen door een 25-tal specials. Verder zullen er ook veel standaardtracto ren uit Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen deelnemen. Trekkertrekwedstrij den zijn de laatste jaren enorm po pulair geworden, vooral na tuurlijk door de enorme sen satie die er te beleven is. De beide genoemde organisaties zijn dan ook al maanden in de weer om alles vlot te laten verlopen. Kandidaten voor de miss-verkiezingen kunnen zich ook nog vanavond opge ven bij de organisatoren. De doorgang in de muur is inmiddels weer dichtge metseld - FOTO HANS CHAB0T Van een onzer verslaggevers GOES - De zeemeermin van Goes is weer terug. Het jaren geleden verdwe nen beeldje van de meermin, dat prijkte op het huisje van de visafslag, is ver vangen door een ander exemplaar en gistermorgen bij de opening van de Goese Kadefeesten weer op de oor spronkelijke plaats gezet. De verdwijning van de zeemeermin plaatste de politie en de gemeente des tijds voor een raadsel. Diefstal was de eerste gedachte, maar dat bleek achter af onwaarschijnlijk omdat het beeld te bekend is om verkocht te worden. Van dalisme kwam ook in aanmerking en de brandweer heeft de bodem van de gracht toen centimeter voor centimeter afgezocht. Zonder resultaat evenwel. De gemeente had er geen vrede mee. Men vond dat de meermin terug moest komen en zo werd een ander exemplaar vervaardigd dat bij wijze van verras sing bij de opening van de Kadefeesten geplaatst zou worden. Die opening viel overigens flink in het water. De regen kwam met bakken Het nieuwe beeldje van de zeemeer min wordt onthuld - FOTO WILLEM MIERAS uit de hemel vallen en tekende dit begin van de 11e Kadefeesten met een grauw sluier. De kadefeesten, die twee dagen duren, bestaan uit een groot aantal eve nementen. Op het programma staan on dermeer: de ganzenrace, een mossel maaltijd, soep uitdeling bij het Soepuus en een visafslag voor particulieren. Verder veel muziek, allerlei wedstrij den, een modeshow en een monumen- tenpuzzeltocht. Van een onzer verslaggevers DONGEN - Het inbrekers gilde heeft een nieuwe ma nier ontdekt om gebouwen binnen te komen. Men boort vier gaten in een muur. Met een zaag ver bindt men de gaten met el kaar, waardoor een door gang ontstaat. Door dat gat klimt men dan naar bin nen, waarna de inbrekers een keuze maken uit de ar tikelen, die zich in het ge bouw bevinden. Dat gebeurde in de nacht van woensdag op donderdag bij Horn B.V. op het industrieterrein Ti- chelrijt in Dongen. De ga ten werden geboord in de oostelij ke blinde muur van het centraal depot van Hom. Uit het depot ver dwenen twaalf video-re corders mee voor een totale waarde van 23.000,-. De Dongense politie ver moedt dat de video-recor ders zijn vervoerd in een rode Volkswagenbus, die dezelfde nacht tussen half twee en half zes uit de Rijnstraat in Dongen werd gestolen. De bus is het eigendom van C. de W. uit Dongen, die zijn voertuig voor de huisdeur gepar keerd had. VLISSINGEN - De Vlis- singse politie gaat van daag een huis-aan-huis- onderzoek doen om meer te weten te komen over de moord op de 28-jarige pompbediende J. Kloet, die vorige week is dood geschoten bij een benzi nestation aan de Sloeweg. Het onderzoek richt zich op het gebied tussen de president Roosevelt- laan en de wijk Bossen- burg. In Bossenburg zelf worden ook woningen bezocht. Door Paul de Schipper De stad Gent neemt heeft een heel eigen plaats in onze va derlandse geschiedenis. Met de nadruk op 'onze'. Jazeker, Gent mag dan nu in België lig gen, vier eeuwen geleden was dat anders. Toen speelde de stad een toonaangevende rol in de politiek van de Lage Landen. Droomde Willem van Oran je van een vrije Nederlandse republiek, hij kon een voor beeld nemen aan Gent, al was het ook voor hem een lastige stad. Vierhonderd jaar geleden was Gent een calvinistische republiek. De stadstaat stond onder leiding van het duo Jan van Hembyze en Ryhove. Het waren twee sterke mannen, als schepenen aanvankelijk aanhangers van Oranje. Diens gematigde politiek ging hen echter niet ver genoeg. Het duo wilde Gent een leidende rol geven in het Vlaanderen van de zestiende eeuw. De val van de stadsrepu- bliek werd ingeluid op 4 augustus 1584, zaterdag pre cies 400 jaar geleden. Op die dag vond de executie plaats van jonkheer Jan van Hemby ze, een terechtstelling wegens vermeend hoogverraad. Gent herdenkt de woelige tijden dit najaar met een uit gebreide tentoonstelling in het museum Vander Haeghen. De titel van de expositie: „Het einde van een rebelse droom. De val van Gent in 1584". Met steun van Oranje pleegden Van Hembyze en Ryhove een coup in Gent. Ze vormden een revolutionair co mité en dreven katholiek ge zinden de stad uit. Gent voer haar eigen koppige politieke koers, maar het comité viel al snel uiteen in een groep van radicalen en een groep van ge matigde Oranje-aanhangers. De laatsten verloren de strijd om de macht. Opgehangen De radicalen gingen flink tekeer. Op 4 oktober 1578 wer den twee mannen genaamd Jacob Hessels en Jan de Visch opgehangen. Beiden hadden zich tijdens de onder Spaans bewind gehaat gemaakt bij de hervormingsgezinden. Ryhove sneed Hessels persoonlijk de baard af en stak het haar op zijn hoed als alternatieve pluim. De harde opstelling tegen de katholieken werd mede inge geven door de houding van de hervormde predikant Petrus Dathenus, ook wel Petrus Da theen genoemd. Hij was een 'steile', een papenvreter, die het calvinisme als enige gods dienst nastreefde, gesteund door de wereldlijke machtheb bers van de stad. Dat terwijl met name de politiek van Oranje op een algehele gods dienstvrijheid was gericht. Uit kloosters en kerken verdween zilverwerk. Priesters moesten hun baarden af laten knippen en van de klokken van paro chiekerken werden kanonnen gegoten. De calvinistische republiek ontaardde in een orthodox- geestelijke dictctatuur, die zich radicaal van alle tegen standers ontdeed, daarmee niets onderdoend van regimes zoals we die nu kennen in bij voorbeeld Iran. In juni 1578 werden op de Vrijdagmarkt drie minder broeders en twee Augustijner monniken terechtgesteld. Kloosterbezittingen gingen onder de hamer en en de Sint Niklaaskerk diende voortaan als onderkomen voor de ruite rij van Ryhove. Religievrede Tenslotte kwam Oranje zelf naar Gent om orde op zaken te stellen. Hij sloot een religie vrede met Datheen en het stadsbestuur. Het duurde niet lang, want in 1579 ontpopte Van Hembyze zich defintief als alleenheerser. Zijn onmen selijk optreden vervreemdde hem van zijn medestanders en hij moest uiteindelijk vluchten Ondertussen stonden de noordelijke Nederlanden on der Oranje en de zuidelijke Nederlanden onder de Span jaard Alexander Farnese nog steeds tegenover elkaar. Gent bevond zich als merkwaardig staatkundig verschijnsel in de frontlijn van de twee machten. Overwinningen van Farnese en interne verdeeldheid onder de Gentse hervormden zorg den voor een toenemende Spaanse dreiging. De wanhopige Gentenaars riepen Van Hembyze terug. Daarmee begonnen de 'papen vervolgingen' in Gent op nieuw. De herrezen dictator wilde zich ook op Oranje wre ken en hij begon eigenmachtig onderhandelingen met Farne se. Dat lekte uit en de woeden de Gentse calvinisten beschul digden hem van hoogverraad en daarmee aan de revolutie, zoals immer, haar eigen kin deren. Farnese vergrootte de stra- Jan van Hembyze tegische druk op de stad. Het Gents stadsbestuur, nu in ge matigde handen, moest zich op 17 september tenslotte overge ven om voortaan weer vanuit Spanje geleid te worden. Het netto-resultaat van de eigengereidheid van de Gente naars was uiteindelijk minder dan nul. Hoe verging het ondertus sen de psuedo-dictator Van Hembyze. De annalen schrij ven over zijn gewelddadige einde op 4 augustus het vol genden: „Den 4en augste 1584 was joncheer Jan van Hemby ze, voorschepene, op de Veer- leplaats op een schavaut nef- fens de pylaren, onthooft. Sijn hooft was op eene pinnen ghestelt, eene uure lanck, ende moeste 't zelve lichaam zoo lange op .t voornoemde scha vaut blijven liggen". BRESKENS - Nabij het Zanderije zijn twee perso nenauto's, bestuurd door J. A. B. uit Londen en K. H. H. uit Bonn, met elkaar in bot sing gekomen. Dit gebeurde doordat beide auto's, die el kaar tegemoet reden, niet voldoende rechts hielden. IJZENDIJKE - Op de Markt werd de geparkeerd staande personenauto van de heer D. V. M. D. uit Jabeke (B) aan gereden. De dader is na de aanrijding doorgereden. SLUIS - In de St. Anna- straat heeft de bromfietser P. G. de G. uit Brugge een overstekend voetgangster, die plotseling de rijweg op kwam, aangereden. De voet gangster werd gewond en is per ambulance naar het zie kenhuis te Oostburg overge bracht, waar zij na behande ling weer huiswaarts kon keren. Vrouwen voor Vrede - De werkgroep Vrouwen voor Vrede houdt maandag aan staande tussen 10 en 11 uur een stiltekring tijdens de week markt in Breskens. Deze her denking wordt gehouden om dat het 30 jaar geleden is dat in Hiroshima de eerste atoom bom viel. „Dit mag nooit meer gebeuren", aldus de werk groep. Deelname is voor ieder een mogelijk. Tentoonstelling - Vanavond en morgen houdt de Hervorm de vrouwengroep een tentoon stelling van handwerkartike- len in het hervormd kerkcen trum te Oostburg. Ook tijdens de 24 uur van Oostburg zal groep van de partij zijn. Dn" namelijk wordt deelgenomen aan de rommelmarkt en zullen wafels worden verkocht hetzelfde kerkcentrum. 0° bestaat de mogelijkheid wafels mee te nemen. Benoeming - Bij de CPC N® derland bv te Sas van Gem, de heer I. van de Wege noemd tot plantmanager.!" ingang van 15 juli heeft heer J. Minne zich vole7j vrij gemaakt voor zijn funt als manufacturing manag CPC Europe Area A. Door Rosé hokhoff ETTEN-LEUR - Niet iedereen luistert met plezier naar het ge klepper van de brie venbus. Zeker niet in de vervelende tijd van de blauwe envelop pen. Om daarin verandering te brengen, hebben enkele oud leerlingen van de scholenge meenschap Etten-Leur plan nen opgevat om mensen eens wat leukere pakketjes te be zorgen. „Kijkt u ook zo jaloers naar dié mensen die altijd post lij ken te krijgen Die geregeld iets leukers in hun brievenbus vinden dan giro-afschriften of prijsvragen van Lekturama. Mensen die zo vaak exotische postzegels op hun kaarten vin den. Kent u zo iemand, zou u ook zo iemand willen worden Dat kan nu door een abonne ment op Common Fish Pro ducts", aldus een 'Nieuwsblad' van de studenten. Om een indruk te geven van Common Fish Products (CFP): het belangrijkste produkt tot nu toe is het boekje 'Ik ben me d'r een stel, zei de schizofreen'; het belangrijkste succes is het opnemen van enkele 'levens wijsheden' in de Academische Agenda. Een daarvan luidt: l„Lef is een wind laten wan neer je diarree hebt" en toont aan dat CFP in ieder geval iets met humor te maken moet hebben. Nu en dan nog wat studentikoos, maar daar is ook een markt voor. De naam is geïnspireerd op een passerende vrachtwagen met het opschrift 'Special Meat Products'. „CFP heeft zijn naam te danken aan een absurde omkering. Wat vooi anderen 'gewoon' is en 'hoort' geldt niet voor CFP en het on verwachte is te verwachten De illegaliteit en de schemer gebieden bij de grenzen daar van worden soms niet ge- 16.00 Stuif-es- uit Het jeugdprogramm 'Stuif-es-uit' sluit zijn sei zoen gewoonlijk af met ee speciaal wensprogrammf Hiervoor mogen de kij kertjes opgeven, welke fa voriete artiesten of pro gramma-onderdelen ze no eens terug willen zien. Vanmiddag herhaalt d AVRO de uitzending, waai mee het seizoen 1983 wer afgesloten. Aan slot van de ze 'Stuif-es-uit' verschee tot ieders verrassing d groep Doe Maar. Via ee rechtstreekse schakelin kon men getuige zijn va hun concert op 15 mei 1983 i Utrecht. De overige verzoeken vo< dit programma betroffe optredens van The Short Vulcano, de Zweedse zang* res Carola, de beat-groe First Aid uit Dordrecht, Di niëlle Kroon, Anita Mey< en diverse jeugdige plaj back-artiesten. 20.28 De gelukzoeker In het kamp van de spoor wegarbeiders ziet Robei Curwich onverwacht Betti na terug. Ze staat op hc punt met Roedern te trot wen. Weemoedig beseffe beiden, dat er teveel gebeur is en dat de tijd niet terug gedraaid kan worden. W< besluit ze Robert te blijve heipen. Deze vertrekt naar Cochen waar het transport met d onderdelen van Stephensoi locomotief is aangekomei Maar onderweg blijkt ee van de karren verongelul Ie zijn, waardoor een dei van de lading in de Moezel verdwenen. Robert krijgt d opdracht de verloren gegan onderdelen na te bouwei De Engelse begeleider, di jnmiddels Roberts identite *ent, laat zich - terug in En geland - minachtend ov« Roberts plannen uit. Maa ne firma Stephenson wet nu, waar Curwich zich be vindt en ze verrast hem i Duitsland met een aanbie ding.

de Stem | 1984 | | pagina 12